שלושים חודשים פחות שלושה ימים – מסעו של רודנברי ל"מסע בין כוכבים" – מאת subatoi

לציון יום ההולדת המוקדם ל"מסע בין כוכבים" אנו מתחילים במיזם חדש – אנו נלווה (או לפחות נשתדל ללוות) את שלושים החודשים המרתקים שחלפו מ-11 במרץ 64` ועד עלייתה של הסדרה לטלוויזיה האמריקנית. ואנו מתחילים היום בבחינה של השנים שקדמו לאותו יום במרץ 64`, בחייו המקצועיים של רודנברי.

37

שלושים חודשים פחות שלושה ימים. זה הזמן שחלף מההצעה הרשמית (המתועדת) הראשונה שג'ין רודנברי הציג בה את הרעיון שלו לסדרת מדע בדיוני חדשה, ועד הערב בו הוקרן הפרק הראשון של "מסע בין כוכבים" בטלוויזיה האמריקנית.
שלושים חודשים פחות שלושה ימים. כמעט שנתיים וחצי.

החגיגות הרשמיות לציון 50 שנים ל"מסע בין כוכבים" יתקיימו רק ב-8 ספטמבר 2016, כאשר יצוין יובל לשידור הפרק הראשון, The Man Trap. סרט חדש מבית היוצר של ג'יי.ג'יי. אברמס וחבר מרעיו יתלווה, ככל הנראה, לחגיגות. אבל אנחנו רוצים להתחיל את החגיגה כבר עכשיו, כיוון ש"מסע בין כוכבים" לא נולדה בספטמבר 1966. קדם לה זמן רב של הכנות, ישיבות, פגישות, הפקה ובעיקר כתיבה. שנתיים וחצי של עבודה עד שהסדרה המוכרת לנו קרמה עור וגידים. וזו היתה תקופה ארוכה ומרתקת.

לרוב קשה לנו לדמיין פרק זמן ארוך כלשהו. זה נכון לגבי תקופה שהייתה חלק מחיינו (נסו לדמיין לרגע את שנות התיכון או הצבא שלכם) וזה כמעט בלתי אפשרי לגבי תקופה שכלל לא חווינו. כך שקשה לתאר את השנתיים וחצי שלקח להכין את "מסע בין כוכבים", את שלושים חודשי התהליך. הדרך היחידה לעשות זאת היא לעבור תהליך דומה בזמן אמת כדי "לחוש" את הזמן שעובר ולהיות מודעים לדרך. מכונת זמן, כידוע, לא הומצאה עדיין, ולכן נסתפק בהתלוות וירטואלית לתהליך אותו עבר רודנברי עם "מסע בין כוכבים", בהפרש של 50 שנים בדיוק.

ננסה – בלי להבטיח או להתחייב, אבל עם הרבה כוונה ורצון – ללוות את השנתיים וחצי הללו. מדי פעם נדווח כאן באתר מה קרה באותו פרק זמן 50 שנים קודם לכן. לרוב יהיה מדובר בדיווחים קצרצרים (ממעט המידע שיש ברשת), לפעמים ביותר מזה.
ונתחיל מהיום.

אבל לפני כן הערה על גבולות הגזרה. ההיסטוריה של "מסע בין כוכבים" היא יקום אינסופי של סיפורים שניתן לספר, הסיפור שלפנינו מורכב אף הוא מסיפורים רבים אשר יוצרים את התמונה העשירה והמלאה על ההריון והלידה של הזכיון. על רובם נאלץ לוותר, למרבה הצער והתסכול, בשל רוחב היריעה המוגבל והרצון להתמקד במה שכינינו בכותרת "מסעו של רודנברי". תורם יגיע במועד אחר, אולי.

ראשית, מה מסגרת הזמן בה אנו עוסקים? המחצית הראשונה של שנות ה-60 היא תקופה מרתקת בהיסטוריה של ארצות הברית בפרט ושל העולם בכלל וחשוב לרענן את זכרוננו בה, כדי להבין את המרחב בו נולדה "מסע בין כוכבים". הנה כמה אירועים מהשנים ההן, חלקם בולטים והאחרים פשוט נותנים מעט פרספקטיבה היסטורית:
באפריל 61' הפך יורי גגארין לאדם הראשון בחלל; במאי הנשיא קנדי הודיע על תכניתו להנחית אדם על הירח עד סוף אותו העשור; בינואר 62' נושאת המטוסים אנטרפרייז החלה קריירה בת למעלה מחמישה עשורים; באוקטובר משבר הטילים בקובה איים על שלום העולם; ובאותו חודש יצא לאקרנים "ד"ר נו", סרט ג'יימס בונד הראשון; באוגוסט 63' מרטין לותר קינג הבן נשא בוושינגטון את נאום "יש לי חלום"; בנובמבר הנשיא קנדי נרצח בטקסס; וביום שלמחרת שודר בבריטניה הפרק הראשון של "ד"ר הו"; בפברואר 64' הביטלס הגיעו לראשונה לארצות הברית; באפריל סידני פואטיה היה לשחקן השחור הראשון שזוכה באוסקר; ביוני נלסון מנדלה נשלח למאסר העולם ממנו השתחרר רק לקראת סוף המאה; וביולי נחקק בארצות הברית חוק זכויות האזרח. אירוע זה הוא תזכורת לאחד משלושה תהליכים חשובים ומכוננים שהתרחשו במקביל לכל השנים הללו: מאבק השחורים לזכויותיהם, מלחמת וייטנאם והמלחמה הקרה.

38

נשוב לקו הזמן של רודנברי.
אחרי ששירת כטייס במלחמת העולם השניה, כטייס אזרחי בחברת פאן-אם והיה לאחד הניצולים הבודדים מהתרסקות מטוס במדבר הסורי, ג'ין רודנברי עוזב ב-1949 את עולם התעופה ומתגייס למשטרת לוס אנג'לס. באותן שנים המשטרה ייעצה לסדרה Dragnet באביזרים וסטים, כמו גם ברעיונות שתרמו קציני המשטה בתמורה ל-100 דולר. גם רודנברי היה בין התורמים. ב-1954 הוא מתחיל לעבוד ישירות בתעשיית הטלוויזיה, כיועץ טכני בהפקה Mr. District Attorney, שם גם ניתנה לו ההזדמנות הראשונה לכתוב למחייתו. הפרק הראשון שכתב שודר ב-2 במרץ באותה שנה.

שנתיים לאחר מכן, ב-6 במרץ 1956 משודר בטלוויזיה The Secret Weapon of 117, סיפור המדע הבדיוני הראשון שרודנברי מכר לטלוויזיה. הוא שודר במסגרת Chevron Hall of Stars, תכנית אנתולוגיה (שבה מוצג בכל פרק סיפור של כותב אחר). כוכב הפרק היה ריקרדו מונטלבן שעשור וקצת מאוחר יותר יחזור לזרועותיו של רודנברי בתפקיד חא(אאא)ן. הסיפור של "117" עסק בזוג חייזרים אשר מגיע לכוכב הלכת אשר קוטלג כ-117 (כדור הארץ, כמובן) כדי לבדוק מדוע הזוג שקדם להם טרם השתלט עליו. הזוג הראשון מציג לזוג השני את כדור הארץ וסגולותיו, עד אשר הם מגלים את ההגנה היחידה שלו עליה לא ניתן להתגבר – רגש האהבה.
לא ידוע על עותק מהתוכנית עצמה, אף ששודרה מספר פעמים במסגרות שונות. התסריט הוצע למכירה בשנות ה-70 בידי אנשיו של רודנברי אך לא ידוע דבר עליו מאז. למרבה הצער יש מעט מאוד מידע ברשת על הסיפור הזה, ורוב המידע הנ"ל נלקח מרשומה אחת בבלוג ומהתגובות לה.

ב-1956 רודנברי מחליט לעזוב את המשטרה ולעבוד ככותב. בשנים שלאחר מכן הוא כותב עבור תכניות רבות, ובשנת 1963 מתחילה ההפקה של התכנית הראשונה שיצר בעצמו, The Lieutenant, כשהפרק הראשון שודר ב-14 בספטמבר. הסדרה גוללה את סיפורם של קצינים וחיילי נחתים במחנה פנדלטון שליד סן דייגו, בעיתות שלום על רקע המלחמה הקרה, תוך בחינת סוגיות חברתיות בסביבה הצבאית. "הסגן" שעל שמו קרויה הסדרה הוא וויליאם טיבריוס רייס, דמות אותה מגלם גארי לוקווד (גארי מיטשל מהפיילוט השני של "מסע בין כוכבים", והוא לא היחיד מאנשי ההפקה והשחקנים שעבדו עם רודנברי והמשיכו איתו גם לסדרה הבאה). זה דף הסדרה בוויקיפדיה, הדף ב-IMDB וזה הפתיח:

פתיח זה נלקח מאחד הפרקים בסדרה שתוכנן לפברואר 1964 אך למעשה מעולם לא שודר, לפי וויקיפדיה. הפרק To Set It Right עסק בניסיונות של סגן רייס לפשר בין חייל שחור שמצטרף למחנה ופוגש יריב מימי התיכון, חייל לבן. כפי שראיתם, דון מרשל גילם את החייל השחור, דניס הופר גילם את החייל הלבן. מי שעוד הופיעה בפרק היא נישל ניקולס באחת מהופעותיה הראשונות בטלוויזיה, אשר גילמה את חברתו של החייל השחור (עם המון שורות!). בתקופה בה נושא הגזע נחשב לטאבו, רשת NBC סירבה לשדר את הפרק ואפילו לשלם עליו.
לא רק סוגית הגזע בתרבות של השנים ההן משתקפת בסדרה קצרת ימים זו, גם סוגית הנשים. על-פי וויקיפדיה, בסדרה היתה שחקנית אחת בלבד בקאסט הקבוע, כריס נואל, ולא היתה לה דמות קבועה משלה. בכל שבוע היא גילמה דמות אחרת(!).
The Lieutenant בוטלה לאחר עונה אחת בלבד, לא ידוע (לנו) בדיוק מתי. לדברי רודנברי, מלחמת וויטנאם לא היטיבה עם דרמות שעסקו בצבא. באופן סמלי סגן רייס נשלח בפרק ה-29 והאחרון למדינה דמיונית באסיה כיועץ. הפרק שודר ב-18 באפריל 64'.

מספר חודשים לפני שהסדרה הסתיימה בפועל כבר היה עסוק רודנברי בהצעת תכנים אחרים לגופי שידור. לא ברור אם זה היה לאחר הביטול הרשמי מצד הרשת או שרודנברי כבר תכנן תכניות לעתיד (תרתי משמע), מה גם שמקורות המידע השונים מעט סותרים, כרגיל. ככל הנראה, כבר ב-1963 אולפני MGM, שהפיקו את The Lieutenant, ניגשו אל רודנברי והתעניינו בסדרת הרפתקאות/אקשן לעונת הטלוויזיה של 1964. הם מסרבים לרעיונות הראשוניים של "מסע בין כוכבים" בטענה שההפקה תהיה מסובכת מדי.

ב-11 במרץ 1964, יום רביעי בשבוע, מודפסת ההצעה הרשמית הראשונה שיש בידינו כיום, בה רודנברי מפרט את רעיונותיו לגבי "מסע בין כוכבים" כסדרה, הגישה, הדמויות והסיפורים. זו ההצעה הראשונה המתועדת, לא ברור אם היו קודמות לפניה אבל זה גם לא באמת משנה. מדובר בטקסט הטרקי הכתוב הראשון שנותר, ומדובר בטקסט מרתק אשר נותן הצצה לתקופה אחרת, להתחלה.
לכבוד היום אנו מביאים לכם את הטקסט מתורגם לעברית, לראשונה. תוכלו להתרשם דרכו מהרעיונות הראשוניים, ההתחלתיים, לפני שעברו דרך הצנרת של הוליווד. בדקו מה נותר מהרעיונות הראשוניים, מה נשתנה, אילו דמויות שרדו את התהליכים ואילו לא, האם קווי האופי של הקפטן נשתמרו, מה היה שם הספינה ומהי שנת ההתרחשות של העלילה, אילו רעיונות לסיפורים הופקו בסופו של דבר, ואילו נותרו על רצפת חדר העבודה, וחבל/טוב שכך.
עוד על הטקסט המכונן הזה – בימים הקרובים.

startrek

 

39מה קרה ל"מסע בין כוכבים" ולג'ין רודנברי אחר 11 במרץ 64'?
סבלנות. המשך יבוא.
באפריל.
השארו עמנו.

 


בונוסים
מ- The Lieutenant, מעבר לקטעים שכבר הבאנו לעיל:
* שני קטעים עם ליאונרד נימוי (ספוק), מייג'ל בארט (האחות צ'אפל) וכוכב הסדרה גארי לוקווד (גארי מיטשל מהפיילוט השני של "מסע בין כוכבים"), מתוך הפרק In the Highest Tradition.
* פרק שלם, מדובב לשפה זרה.
הסדרה יצאה על DVD באוגוסט 2012.

18 מחשבות על “שלושים חודשים פחות שלושה ימים – מסעו של רודנברי ל"מסע בין כוכבים" – מאת subatoi

 1. פינגבק: שלושים חודשים פחות שלושה ימים – מסעו של רודנברי ל"מסע בין כוכבים" – יולי 65' | סטארבייס972 | The Last Outpost

 2. פינגבק: יום הולדת 48 ל"מסע בין כוכבים" | סטארבייס972 | The Last Outpost

 3. פינגבק: היום: יום הולדת 50 מוקדם ל"מסע בין כוכבים" | סטארבייס972 | The Last Outpost

 4. פינגבק: שלוש הרצאות ב"עולמות", 30-3, רודנברי, כללית, החללית, קומיקס, הפקות ועוד | סטארבייס972 | The Last Outpost

 5. פינגבק: יומולדת 50 מוקדם: אחת מהשניים – העקרונות האוטופיים בחזון של רודנברי – מאת איריס מזור | סטארבייס972 | The Last Outpost

 6. פינגבק: יומולדת 50 מוקדם: מסע בין הצעות – מאת שלמקו | סטארבייס972 | The Last Outpost

 7. פינגבק: ליל יורי, טיימליינס, הפקות עצמאיות, שאטנר, מלגרו, 1 באפריל וקצת סדר | סטארבייס972 | The Last Outpost

 8. פינגבק: שלושים חודשים פחות שלושה ימים – מסעו של רודנברי ל"מסע בין כוכבים" – אפריל 64` | סטארבייס972 | The Last Outpost

 9. פינגבק: שלושים חודשים פחות שלושה ימים – מסעו של רודנברי ל"מסע בין כוכבים" – מאי 64` | סטארבייס972 | The Last Outpost

 10. פינגבק: שלושים חודשים פחות שלושה ימים – מסעו של רודנברי ל"מסע בין כוכבים" – יוני 64` | סטארבייס972 | The Last Outpost

 11. פינגבק: שלושים חודשים פחות שלושה ימים – מסעו של רודנברי ל"מסע בין כוכבים" – ספטמבר 64' | סטארבייס972 | The Last Outpost

 12. פינגבק: שלושים חודשים פחות שלושה ימים– מסעו של רודנברי ל"מסע בין כוכבים"– אפריל-יוני 65' | סטארבייס972 | The Last Outpost

 13. פינגבק: שלושים חודשים פחות שלושה ימים – מסעו של רודנברי ל"מסע בין כוכבים" – פברואר 65' | סטארבייס972 | The Last Outpost

 14. פינגבק: שלושים חודשים פחות שלושה ימים – מסעו של רודנברי ל"מסע בין כוכבים" – דצמבר 64'-2 | סטארבייס972 | The Last Outpost

 15. פינגבק: שלושים חודשים פחות שלושה ימים – מסעו של רודנברי ל"מסע בין כוכבים" – דצמבר 64' | סטארבייס972 | The Last Outpost

 16. פינגבק: שלושים חודשים פחות שלושה ימים – מסעו של רודנברי ל"מסע בין כוכבים" – נובמבר 64'-2 | סטארבייס972 | The Last Outpost

 17. פינגבק: שלושים חודשים פחות שלושה ימים – מסעו של רודנברי ל"מסע בין כוכבים" – נובמבר 64' | סטארבייס972 | The Last Outpost

 18. פינגבק: שלושים חודשים פחות שלושה ימים – מסעו של רודנברי ל"מסע בין כוכבים" – פברואר-מרץ 66' | סטארבייס972 | The Last Outpost

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.