האדמירל ואלף הפרצופים – לקראת ראיון עם ווהן ארמסטרונג – מאת subatoi

vatopטוב, אז מה היה לנו?
היתה לנו נערת דאבו חיננית, היה לנו מנהיג קרדאסי עשוי ללא חת, היה לנו את ההגאי של קפטן קירק האגדי, ועכשיו – אדמירל.
לקראת ראיון קרוב עם השחקן ווהן ארמסטרונג, אשר גילם 11 דמויות מ-8 גזעים שונים בארבע מסדרות "מסע בין כוכבים", ומעל כולן – אדמירל פורסט של "אנטרפרייז", אנו מביאים לכם סקירה על השחקן ואלף פרצופיו (טוב, לא ממש אלף אבל די קרוב).

כרגיל אתם מוזמנים להציע לנו שאלות לראיון, עד ליום ג', ה-30.8.

 

השחקן ווהן ארמסטרונג נולד ב-7 ביולי 1950. הוא החל ללמוד משחק בגיל 16 אחרי שניגש לאודישן בעידודה של אימו (ששילמה לו כדי שילך אליו). הוא זכה בתפקיד ומשם המשיך במשחק.
השנים עברו, הוא השתתף במלחמת ויטנאם (מה שעזר לו מאוחר יותר להבין תפקידים של אנשי צבא, לדבריו), והגיע להוליווד. במשך השנים הופיע בסדרות וסרטים רבים כמו: "לו גרנט", "אשת חיל"conv, "רמינגטון סטיל", "חופשי על הבר", "זינוק לאתמול", "סיינפלד", "הצלצול הגואל", "מלרוז פלייס", "פרייז'ר", "שפץ ביתך", "בבילון 5", "מואישה", "לילות משמר המפרץ", "רצח מדרגה ראשונה", "ג'אג", "NYPD”, "פרופיילר", "בברלי הילס", "באפי", "ER”, "הבית הלבן", "שבעה ימים", "פאוואר ריינג'רס" (אחת מהן), ובאופרת הסבון "ימי חיינו".
אבל הסיפור המעניין של ארמסטרונג, לא רק מבחינתנו, הוא הקריירה שלו ב"מסע בין כוכבים".
בראשית היה מארק לנארד (סארק, בין השאר), אשר גילם בסדרה המקורית שלושה סוגי חייזרים שונים, מה שנחשב לשיא בזמנו. אחריו הגיע מארק אלאמו (דוקאט) ששבר שיאים משלו, אבל כשווהן ארמסטרונג הגיע לאודישנים של "הדור הבא", עמדו להשבר שיאים חדשים: הוא הופיע 27 פעמים ב"מסע בין כוכבים", כ-11 דמויות מ-8 גזעים שונים. עושה רושם שהוא הציב לעצמו מטרה – לגלם כל חייזר אפשרי בכל סדרה אפשרית. אז הוא פספס את הסדרה המקורית (אותה ראה בתור ילד עם אביו), אבל זה לא אומר שהוא יוותר בקלות. כמו אינדיאני שאוסף קרקפות על החגורה, ווהן ארמסטרונג אוסף דמויות…

שימו לב – כל הדמויות של ארמסטרונג מופיעות כאן משמאל לפי סדר ההופעה (מלבד פורסט, שמופיע בשאר תמונות המאמר), מה שלא מצאנו באף אתר ברשת (לפחות לא אלה באנגלית).

טרום ימי "הדור הבא" הוא הגיע ונבחן לתפקיד של וויליאם רייקר. allvaאבל אחרי שלא התקבל, הוא חזר בעונה הראשונה כדי לגלם את קומנדר קוריס הקלינגון בפרק Heart of Glory, פרק הקלינגונים הראשון של "הדור הבא". קוריס הוא אחד הקלינגונים שמגיעים לסיפון האנטרפרייז אחרי שהספינה שלהם מתפוצצת. הוא גם נראה מאוחר יותר (סוף העונה השניה) בפרק Shades of Grey במסגרת קטעי הארכיון שמציפים את הפרק.
בפרק השני של "חלל עמוק תשע", Past Prologue, ארמסטרונג מגלם קרדאסי, גול דנאר, אשר דורש את הסגרתו של טרוריסט בג'ורי שקיבל מקלט על התחנה.
מאוחר יותר, הציב ארמסטרונג את כף רגלו גם על הסט של "וויאג'ר", כאשר גילם את טלק ר'מור הרומולאני, אשר יוצר קשר עם הוויאג'ר דרך חור תולעת מיסתורי ב-Eye of the Needle.
בעשרת הפרקים האחרונים של "חלל עמוק תשע" חזר ארמסטרונג פעמיים וגילם את ססקל, קרדאסי מעוזריו של דמאר, ב-…When It Rains ו-The Dogs of War.
משתמה הסדרה "חלל עמוק תשע", ארמסטרונג שב לארבעה פרקים בשתי העונות האחרונות של "וויאג'ר". הוא גילם את לאנסור, לשעבר הבורג 2 מ-9 (הוא הופיע עם ובלי איפור הבורג), בפרק Survival Instinct, בפרק Fury הוא גילם קפטן וידיאני, את האלפה היירוג'ן ב-Flesh and Blood ובפרק הסיום Endgame הוא גילם את קוראת', הקלינגון הזקן שג'יינווי עושה איתו עסקים.

lookואז הגיע זמנה של "אנטרפרייז" לצאת לאוויר העולם. ארמסטרונג הגיע לאודישן עבור דמותו של השגריר סובאל, וולקני למהדרין, אך כשהגיע הביתה התקשרו אליו מההפקה ואמרו לו שמיד כשראו אותו, החליטו "זה אדמירל פורסט". זה היה התפקיד האנושי הראשון שלו. במהלך צילומי הפיילוט, אמרו לו שייתכן שהדמות של פורסט תהיה דמות חוזרת, וכך אכן היה.
בפיילוט עצמו הופיעו שלושה אדמירלים – כל אחד נקרא על-שם אחד מהשחקנים הראשיים בסדרה המקורית: אדמירל וויליאם (על-שם וויליאם שאטנר), אדמירל ליאונרד (ליאונרד נימוי) ואדמירל פורסט (דפורסט קלי). במכוון או שלא במכוון, האדמירל היחיד שנשאר להמשך היה דווקא האדמירל שנקרא על-שם השחקן המנוח.

השחקן היחיד שווהן ארמסטרונג ממש הכיר מהקאסט של "אנטרפרייז" לפני תחילת הצילומים היה ג'ון בילינגסלי (פלוקס) והוא אף היה בחתונתו. את סקוט באקולה (ארצ'ר) הוא הכיר מהופעתם יחד באחד מפרקי "זינוק לאתמול". ארמסטרונג סיפר שבפעם הראשונה שנפגשו על הסט של "אנטרפרייז" באקולה הציג את עצמו, וארמסטרונג ענה: "אני ואתה כבר נפגשנו, בפרק של "זינוק לאתמול", זה בטח היה לפני 12 שנים". באקולה השיב screen"אני זוכר אותך! אתה היית אבא של דונלד טראמפ!". ומאז כשפגש אותו על הסט (לפחות בעונה הראשונה) באקולה היה קורא לו "הי דון, מה הענינים?".

בפרק הראשון, Broken Bow, אדמירל פורסט הוא האחראי במפקדת הצי, והוא שנותן את האישור (אחרי ויכוח קצר עם הוולקנים) לקפטן ארצ'ר לצאת למשימה בה הצוות מחזיר את קלאנג הביתה, לקרונוס. פורסט גם מדבר בטקס ההשקה החגיגי.
לאחר ההופעה הראשונה הזו, כאמור לא היה ברור מאליו שאדמירל פורסט יחזור. היו שמועות ורמזים, אבל לא משהו מוחלט. אבל לבסוף זה קרה, והוא חזר. במספר פרקים במהלך העונות אדמירל פורסט "הסתפק" במתן פקודות לקפטן ארצ'ר מעל צג המחשב.
אך ארמסטרונג לא התקבע על דמות בן האנוש שלו, והמשיך לעטות מסיכות מדי פעם. בפרק Sleeping Dogs הוא מגלם את הקפטן הקלינגוני שמתעקש להציק לצוותו של ארצ'ר. ובשני פרקים אחרים, אחד בכל אחת משתי העונות הראשונות, הוא מגלם קפטן קריטאסי.
בסיום העונה הראשונה (Shockwave), כשצוותו של ארצ'ר מסתבך עם הפיצוץ המיסתורי שגורם להרס האטמוספירה של כוכב, פורסט מחליט להחזיר את האנטרפרייז לכדור הארץ תוך עימותים עם הוולקנים.
בעונה השניה, בפרק First Flight, אנו רואים את אדמירל פורסט מספר שנים לפני תחילת vulcan"אנטרפרייז" בעודו בדרגת קומודור. הוא היה אחראי על פרויקט ה-NX אלפא, הפרויקט הניסויי של מנוע העל-חלל. הוא אחראי על הניסויים וצריך להתמודד עם טייסיו הנמהרים לעתים – ג'ונת'ן ארצ'ר ואיי. ג'י. רובינסון, כשמהצד השני יש ספקות שמועלים בידי הוולקניים בנוגע לפרויקט כולו.
בסוף העונה השניה, לאחר מצב החירום שנגרם בעקבות מתקפת הזינדי על כדור הארץ, פורסט קורא לקפטן ארצ'ר וצוותו הביתה. בהגיעם, ארצ'ר מוכיח לפורסט ולסובאל שהזינדי היו בקשר עם אנשים מהעתיד שעזרו להם, ומבקש מפורסט לאשר לו לצאת לעבר "מרחב דלפי". במקום זה לטענתו של ארצ'ר תמצאנה תשובות ויימצאו האשמים במזימה. פורסט מאשר את היציאה בלב כבד, מאחר והסיפורים על המרחב אינם מעודדים, בלשון המעטה (The Expanse).

בעונה הרביעית, שלא שודרה בארץ, ארמסטרונג הופיע בשלושה פרקים נוספים, שניים מהם מעניינים במיוחד. לא נפרט אודותיהם כאן, אך בהחלט נתייחס אליהם בראיון עצמו עם השחקן.
רוב האדמירלים ב"מסע בין כוכבים" לא מצאו חן מספיק בעיני המפיקים כדי להשאיר אותם יותר מהוofficeפעה אחת או שתיים. לכן ראינו אדמירלים רבים כל-כך מתחלפים בתדירות גבוהה ב"הדור הבא" או ב"חלל עמוק תשע".
יוצאי דופן היו אדמירל רוס ב"חלל עמוק תשע" ואדמירל פאריס ב"וויאג'ר", שניהם אמנם הופיעו יותר מהאדמירלים האחרים בהיסטוריה של הסדרות, אך הם עדיין לא היו במרכז הענינים. רוס היה שם כדי לקבל החלטות ולתת פקודות (ולחתן חתונות), ופאריס היה בעיקר בצד השני של העולם, לא ממש משפיע.
אבל אדמירל פורסט הוא אחר. מכיוון שהצי היה בחיתוליו, הוא היה המבוגר האחראי, שריסן את ארצ'ר הנלהב כשהיה צריך, ונתן עידוד כשהיה צורך. פורסט הכיר את ארצ'ר מספר שנים לפנינו והיחסים ביניהם היו מעין אלה של אב ובן, במיוחד כשלארצ'ר לא היה את אביו בסביבה. לכן, פורסט היה מרכיב חיוני במתכון של "אנטרפרייז". הוא היה העוגן של הצוות, הקשר שלהם לכדור-הארץ. בעידן בו אין ספינות של הצי בסביבה שאפשר לפגוש או להעזר בהן, ואין תחנות חלל אוהדות לנפוש בהן, פורסט היה הפנים הידידותיות היחידות במרחק של שנות אור מסביב.

אז בואו נסכם רגע – 27 פעמים, 11 דמויות, מ-8 גזעים שונים:

 • 3 קלינגונים: קומנדר קוריס ב-Heart of Glory וב-Shades of Grey (בקטעי ארכיון) של "הדור הבא", קוראת' ב-Endgame של "וויאג'ר" וקפטן קלינגוני ב-Sleeping Dogs של "אנטרפרייז".
 • 2 קרדאסים: גול דנאר ב-Past Prologue, ססקל ב-When It Rains… ו-The Dogs of War, כולם ב"חלל עמוק תשע".
 • רומולאני – טלק ר'מור ב-Eye of the Needle של "וויאג'ר".
 • בורג לשעבר – 2 מ-9 (לאנסור) ב-Survival Instinct של "וויאג'ר".
 • קפטן וידיאני ב-Fury של "וויאג'ר".
 • אלפה היירוג'ן ב-Flesh and Blood של "וויאג'ר".
 • קפטן קריטאסי ב-Vox Sola ו-A Night in Sickbay של "אנטרפרייז".
 • בן אדם – אדמירל מקסוול פורסט ב"אנטרפרייז", מן הסתם, ב-15 פרקים שונים.

קצת סטטיסטיקה שרק ב-IMDB ניתן למצוא:

 • ארמסטרונג הופיע בפרק השני, והשני מהסוף של "חלל עמוק תשע", בשני המקרים בתור קרדאסי (דנאר וססקל, בהתאמה).
 • הוא היחיד שגילם חמישה חייזרים שונים בסדרה אחת – "וויאג'ר".
 • הוא והשחקן ג'פרי קומבס הם היחידים שגילמו שלוש דמויות שונות בעונה אחת של סדרת "מסע בין כוכבים". ארמסטרונג עשה זאת בעונה הראשונה של "אנטרפרייז".

ארמסטרונג גם התראיין עבור סרט התעודה "טרקיז 2", ותרם קולות רבים למשחקי מחשב של "מסע בין כוכבים": Armada II, Bridge Commander, Starfleet Commander III, Elite Force II.conv1
ווהן ארמסטרונג גילם את הקלינגון קוראת', אותו קלינגון שהופיע בפרק הסיום הנ"ל של "וויאג'ר" בקטעי הוידאו שצולמו עבור האטרקציה הקלינגונית ב"אקספיריינס" של "מסע בין כוכבים" בלאס וגאס. למי שלא מכיר – אחת האטרקציות שם היא אטרקציה פעילה, בה הקהל כביכול נרדף בידי קלינגונים. הקלינגון ש"מנהל את העסק" שם הוא קוראת' הצעיר, אותו כאמור מגלם ארמסטרונג.

בשנת 2001 ארמסטרונג הוזמן לכנס שנערך בבריטניה. הוא היה כנראה חדש בעולם הכנסים והיה בטוח שיעלה לבמה כחלק מפנל של שחקנים. להפתעתו התברר לו שהוא אמור לעלות על הבמה לבדו (!). בעודו תוהה מה לעזאזל הוא יספר להמוני המעריצים שממתינים לו, הוא ראה את רוברט פיקארדו (EMH) שר לקהל איזשהו קטע, והחליט להכין משהו בעצמו.
כדור השלג הקטן התגלגל לו במשך זמן מה, ובסופו של דבר הוא יצר מספר שירים בעלי הקשר טרקי, אותם הוא שר עם להקה שהקים. בין חבריה – קייסי (דמאר) ביגס, ריצ'רד (אדמירל פאריס) הרד ועוד מספר אנשי הפקה טרקים מתחלפים. יחד הם מופיעים מדי פעם. בין לבין, ארמסטרונג שולף בכנסים את המפוחית והיוקלילי (כלי מיתר קטן) ומנעים את זמנו של הקהל.
בקישור הבא תוכלו לראות קטע וידאו בו חברי הלהקה מספרים על עצמם ושרים שירים לדוגמה.

בקשר לדמויות שלו ב"מסע בין כוכבים", ארמסטרונג אמר בראיון:

".I hope to do 100 before I die, and it took me 15 years to do 11, so I've got to hurry"

יש לנו למה לצפות, כנראה…
כאמור אתם מוזמנים לשלוח לנו שאלות לראיון, עד ליום ג', ה-30.8.
שימו לב שהיתרון של ארמסטרונג הוא שהוא יכול לענות על שאלות בנוגע למגוון הסדרות, ובמיוחד ל"אנטרפרייז" וביטולה.

 


archervulcanהאתר של ווהן ארמסטרונג
מועדון המעריצים הבריטי
ווהן ארמסטרונג ב-IMDB
ווהן ארמסטרונג ב-Memory Alpha – כולל תמונות של רוב החייזרים שגילם
ווהן ארמסטרונג ב-startrek.com
ראיון עם ארמסטרונג (בכתב ובוידאו) ב-startrek.com

** קישורים המכילים ספוילרים לעונות שלא שודרו בארץ (!) **
ראיון ב-Sci Fi Pulse
אדמירל פורסט ב-Memory Alpha
פורסט בפרק In a Mirror Darkly ב-Memory Alpha

תמונות של ארמסטרונג בהופעה מ-2002
תמונות של ארמסטרונג בהופעה מ-2004


הראיון שלנו עם צ'ייס מסטרסון מ"חלל עמוק תשע" (ליטה)
הראיון שלנו עם קייסי ביגס מ"חלל עמוק תשע" (דמאר)
הראיון שלנו עם וולטר קניג מ"מסע בין כוכבים" המקורית (צ'כוב)

2 מחשבות על “האדמירל ואלף הפרצופים – לקראת ראיון עם ווהן ארמסטרונג – מאת subatoi

 1. פינגבק: טובוק – לקראת ראיון עם טים ראס – מאת subatoi, עם משה גולדמן | סטארבייס972

 2. פינגבק: סטארבייס 972 מראיין את ווהן ארמסטרונג – מאת subatoi | סטארבייס972

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.