עוד 19 שנים – מאת subatoi

TopBellעוד תשע-עשרה שנים בדיוק תוכלו לפגוש אישיות מיוחדת ואהובה. מי זה? למה? בואו תראו.
כולל סקירה קצרה (אך רוויה בספוילרים) של הפרק הכפול Past Tense של "חלל עמוק תשע".

 

רק עוד 19 שנים. זה כל מה שתצטרכו להמתין. אז מה יקרה בתאריך המיוחד הזה, ה-30.8.2024? בעוד 19 שנים, יגיעו לסן-פרנסיסקו שבארצות-הברית קומנדר סיסקו, ג'דזיה דאקס וג'וליאן בשיר. הם יגיעו לזמן שלנו בטעות, וישתתפו בעל כורחם בדרמה גדולה.

סיסקו ובשיר מגיעים ישירות ל"מחנה" בעיר- איזור המקלט A. באיזור זה מרוכזת האוכלוסייה החלשה – הומלסים, מובטלים וחולים בנפשם, שרוכזו הרחק מהחברה ה"נורמלית". דאקס מגיעה אל מחוץ למחנה הזה, ופוגשת איש עסקים שלוקח אותה עמו, ומטפל בה.

StreetBell(חלק א') – סיסקו מזהה את התאריך (הנשקף אליו בתמונה שניתן לראות בראש העמוד) בו הם מגיעים, ה-30.8.2024, יום שישי, בתור תאריך גורלי והיסטורי – יום לפני האירועים שנודעו בשם "מהומות בל". מהומות בל הן שלב חשוב בהתפתחות החברה האמריקאית, בדרך להפוך לחברה (ביחד עם שאר כדור-הארץ) שאנו מכירים מהעתיד ה"רגיל" והטוב של "מסע בין כוכבים". למרות שצפויים מאות הרוגים, סיסקו ובשיר אינם יכולים לעשות דבר, מחשש שישנו את פני ההיסטוריה.

שני הקצינים משתדלים שלא להפריע לקו-הזמן, אך למחרת, בטעות ובעקיפין, הם גורמים למותו של איש חשוב ב"מהומות בל"- גבריאל בל. בהיסטוריה המוכרת לסיסקו, בל הגן על מספר בני ערובה שנלקחו במהלך הקונפליקט שהתפתח ונהרג בניסיון החילוץ שלהם. כך המהומות נקראות על-שמו.

DeadBell(חלק ב') – סיסקו מבין את הבעיה בה הוא ובשיר נמצאים- הם גרמו למותו של האיש אשר אמור היה לשנות את פני ההיסטוריה. סיסקו ממהר לתפוס את מקומו של בל, כדי להציל את העתיד, ומתערב (כפי שבל "עשה") במשבר בני הערובה שאכן מתפתח, באחד בספטמבר. בני הערובה נלקחים כחלק מהמחאה שמתעוררת בתוך המחנה. בסיועו של בשיר, הוא מנסה למנוע הידרדרות במצב, ובכך למנוע את מות בני הערובה. דאקס מסייעת להם מחוץ למחנה, בכך שהיא מאפשרת לתושבי המחנה לספר את סיפורם בשידור חי לאנשים שנמצאים בחוץ, ובכך "לרכך" את המצב ואת דעת הקהל.
במקביל, בחיפוש אחרי שלושתם, או'בריאן וקירה "קופצים" לתקופות זמן שונות בהיסטוריה של כדור-הארץ, כך שגם אותם תוכלו לראות אם תהיו במקום הנכון ובזמן הנכון. בין השאר נראות שם שנות השלושים ושנות השישים (אותן קל לזהות על-ידי ההיפים המסוממים ברחובות).

SiskoBellבשניים בספטמבר (2024, כזכור), המהומות נמשכות, בני הערובה משוחררים בכוח אך נשארים בחיים. בהמולת השחרור, סיסקו, שנפצע בנסותו להגן על בן-ערובה, שם את תעודת הזיהוי שלו (שבה השם הוא גבריאל בל, אך התמונה היא של סיסקו עצמו) בכיסו של אחד ההרוגים, ובכך גורם לספרי ההיסטוריה להחשיב את בל בתור אחד מהרוגי האירוע. בל נחשב כמי שהקריב את חייו למען בני הערובה בקונפליקט. מותו ומות מאות אחרים שינו את דעת הקהל וקידמו את ארצות-הברית צעד אחד לעבר עתיד טוב יותר. בסופו של דבר המחנות הללו מפורקים.

בפרק הכפול הזה ישנן מספר נקודות מענינות:

* סוגית בידוד החלשים בחברה. במה החלשים, גם אם אינם מוצלחים כמו השאר, שונים מרוב האוכלוסיה? האם זה נותן לרוב זכות לרכז אותם ולנהוג בהם כאסירים? להקציב להם מזון, לתת להRiotsBellם לחיות בתת-תנאים? האם אינם בני אדם כמו כולם, על אף שונותם (אם קיימת בכלל)?

* סוגיה נוספת היא העובדה, שלמרות שבעתיד הרחוק, במאה ה-23 וה-24 העתיד נראה לנו ורוד, ואנו יודעים שתופעות כגון העוני והרעב כבר נעלמו מכדור-הארץ, אנו רואים שזה לא קרה בקלות. אנו רואים שהחברה האמריקאית בפרט, והחברה האנושית בכלל, עברו תהליכים לא קלים בדרך לעתיד שאותו אנו מכירים. שבע שנים רעות בדרך לשבע השנים הטובות, אם תרצו. אנו למדים, שגם בעתיד הקסום, בו אנשי הפדרציה נראים לנו לפעמים תמימים וטהורים, יש רבדים אחרים, יש צדדים אחרים. שצריך להתאמץ בדרך לעתיד טוב יותר.

* בנוסף, כשצופים בפרק הזה, מקבלים תחושה מוזרה – אנו חוזרים אחורה בזמן. לא לכדור-הארץ המאוחד, אלא לארצות-הברית. ארצות-הברית קרובה מאוד למה שאנו מכירים מבחינת התקופה בה מדובר. וארצות-הברית הזו שאנו רואים, לא מוארת באור חיובי כמו פעמים אחרות שבהן ביקרנו בה. היא מוארת באור שלילי ביותר, של דיכוי אוכלוסיות חלשות, של חוסר צדק חברתי, של חוסר צדק כללי, ניתנת תחושה של עתיד אפור, עתיד מדכא. זו מעין ביקורת עצמית שאנו לא רגילים לראות בסדרה אמריקאית, ועוד סדרה פטריוטית כל-כך, בה אנשי הצי משולים לטובי הבנים האמריקאים (מצליחים, יפים, חזקים, מנצחים).
בספר DS9 Companion מספרים אנשי הצוות כי הגו את הרעיון לפרק בתקופה בה מצוקת חסרי הבית בארצות-הברית היתה בשיאה (או לפחות בכותרות), והם חיפשו דרך להעלות את העניין למודעות הציבור, כמו ש"מסע בין כוכבים" משתדלת לעשות בהרבה נושאים נוספים.

 

נקודות אחרות, בנימה מעט יותר קלילה:

HowardBell* אנו חווים פרק מסע בזמן נהדר- סיסקו, שמכיר את ההיסטוריה, "חוזה" כל מה שעומד לקרות, ומזדעזע לגלות שהוא חייב למלא את תפקידה של הדמות הראשית בסיפור שהוא מכיר מהספרים. הוא למעשה עושה כל מה שהוא יודע שהוא צריך לעשות, תחת הידיעה שבל אמור למות ב"סוף הסיפור". מה שלא מקל עליו בקבלת ההחלטות.

* בפרק מופיע להופעה די קצרה השחקן קלינט האווארד. האווארד שיחק עוד בגיל 7 ב-TOS, בתור באלוק, החייזר שנראה כמו ילד מהפרק The Corbomite Maneuver. בפרק זה של "חלל עמוק תשע" הוא משחק את אחד מהתושבים המוזרים של איזור המקלט, אשר גונב מדאקס את מכשיר הקשר שלה. האווארד חזר מאוחר יותר לעולם מב"כ בפרק Acquisition של "אנטרפרייז", בתור הפרנגי מוק.

"ספיח" נחמד המהווה קריצה למעריצי הסדרה שעוקבים אחרי הפרקים (ואחרי הפרטים), קיים בפרק נפלא אחר- Little Green Men מהעונה הרביעית (Past Tense הוא מהעונה השלישית). נוג, בדרכו לאקדמיה, מקבל במתנה "ספר" אודות כדור-הארץ ותולדות האנושות. בעודו מרפרף על ההיסטוריה של הכוכב, הוא נתקל בתמונתו של גבריאל בל, שדומה להפליא לסיסקו. נוג רוצה לבדוק את הענין, אך בשל ההרפתקאות שאליהן הוא נקלע עם אביו ודודו, הוא שוכח מזה (ככל הנראה).

אגב, כל האירועים הנ"ל המתרחשים היום ובימים הקרובים, כמו אירועים אחרים המתרחשים בתקופתנו (פחות או יותר), מופיעים בלוח האירועים של האתר, אשר אתם מכירים מהעמוד הראשי. לוח האירועים המלא נמצא כאן.

נו, אז אולי יהיה קצת אפל וקודר, אבל אחר-כך יהיה טוב, לא? תוכלו לפגוש את סיסקו, בשיר, או'בריאן, קירה וג'דזיה. אם רק תמתינו תשע-עשרה שנים.
החזיקו מעמד, "השליח" בדרך.

EndBell

58 שנים לבוא הפיקארד (ספוילרים לסרט השמיני)
20 שנים לבוא הסיסקו (אותו טקסט כמו מה שסיימתם לקרוא כרגע)
חגיגה קודמת שעשינו, 59 שנים לבוא הפיקארד (ספוילרים לסרט השמיני!)

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.