סטארבייס 972 מראיין את וולטר קניג – מאת subatoi

אchekovtopתר מועדון סטארבייס גאה, שמח ומאושר להביא לכם את הראיון שערכנו עם שחקן "מסע בין כוכבים" המקורית, וולטר קניג. קניג גילם בה במשך שתי עונות ושבעה סרטים את דמותו של פבל צ'כוב וכמו כן גילם את דמותו של בסטר ב-12 פרקים במשך 5 העונות של "בבילון 5".

בראיון החדש – על הסדרה המקורית, על ג'ין רודנברי, על וויליאם שאטנר, על צ'כוב, על הופעה פוטנציאלית ב"אנטרפרייז", על הסרטים, על פיוצ'רמה, על סדרת האנימציה, על הפרקים בהפקת החובבים, על בבילון, על בסטר שלא הספקנו לראות, על JMS, על היהדות ועוד…

הראיון החדש לפניכם.

For the English version – please scroll down

צוות המועדון והאתר מודה למר וולטר קניג על הזמן שהקדיש לנו.

סטארבייס 972: שלום וולטר קניג, אנחנו גאים לארח אותך!
bridge (1)מר קניג, האם אתה מתגעגע לימי "מסע בין כוכבים"?

וולטר קניג: לא ממש. אני לא אוהב לתור את העבר. אין זה מסוג הנוסטלגיה שמחממת לי את הלב. אני אף פעם לא צופה בתוכניות הישנות. אני לא חושב שזה מועיל. אם כן הייתי צופה זה כאילו שאני מודה בפני עצמי שימיי הטובים מאחורי ואין הרבה תקווה לעתיד. אני לא יודע אם זה נכון או לא (אני כיום בן 68) אבל אני נחוש בדעתי להיות אופטימי לגבי העתיד לבוא.

סטארבייס 972: כאשר הצטרפת בעונה השנייה, נתקלת באיזושהי בעיה להשתלב בדינמיקה של הצוות וההפקה?

וו.ק.: נראה כי הסט היה מאוד נעים, סימפטי ולא ניתנה לי ההרגשה כי אני לא שייך. כן התרחשו דברים מאחורי דלתיים סגורות – שחקנים התחרו ביניהם למיקום טוב בהיררכיה הקבוצתית – אך לרוב לא ממש הייתי מודע לכך. מתוקף היותי "הילד החדש" פשוט שמחתי שיש לי עבודה שאליה יכולתי ללכת כל שבוע.

סטארבייס 972: תמיד נראה כי מדברים על האידיאלים והחזון של ג'ין רודנברי. האם באמת geneהייתה יד מכוונת על הסט כדי לעקוב אחר אותו חזון או שכל מה שרודנברי בעצם עשה זה "תוכנית טלויזיה"?

וו.ק.: אני חושב שזה תמיד היה טיפה יותר מסתם "תוכנית טלויזיה" בשביל ג'ין. רוב האנשים יתחילו פרויקט עם חזון ואיזשהו קונספט מנחה שאותו הם רוצים להביע ולהגשים. אני חושב שהאידאולוגיה של ג'ין הייתה די טבועה על פני הסדרה. הוא בהחלט האמין בזכויות אדם, מטרה משותפת, כבוד לגזעים אחרים, אמונות, לאומים, תרבויות וכו'. כמו כן, "מסע בין כוכבים" הייתה מקור ההכנסה היחיד שלו והוא תמיד ניהל משא ומתן להשגת העסקאות הפיננסיות הכי טובות שיכל להשיג.

סטארבייס 972: האם החזון השתנה לאורך השנים ולאורך הסדרות השונות?

וו.ק.: איני יכול לענות לך בסמכותיות על השאלה הזו. אני לא כל כך מכיר את התוכניות שהמשיכו את הסדרה שלנו. עם זאת, אני חושב ש"הקול שלו" היה נוכח לפחות בשנים הראשונות של "הדור הבא", כל עוד הוא היה האחראי על כך.

סטארבייס 972: איך, לפי דעתך, הדמות של צ'כוב הייתה מתפתחת לולא בוטלה הסדרה? האם יכולת לראות אותו מתפתח  אולי לכיוון תפקיד "קצין ראשון", כמו שראינו אותו ב-The Wrath of Khan? אולי בכיוון אחר?

וו.ק.: הייתה לי פגישה עם ג'ין רודנברי בין העונה השנייה והעונה השלישית. הוא סיפר לי spectreשצ'כוב הפך להיות מאוד פופולרי בין הצופים הצעירים וכי יש תוכניות לגביו לעתיד: לשלב אותו בצורה יותר פעילה בסיפור וכן לערב אותו עם בנות המין השני. Spectre of the Gun נכתב ברוח הדברים הללו. אולם, ממש לפני שהתחלנו לצלם את העונה השלישית, נודע לנו על המיקום הגרוע בטבלת השידורים ושהדבר יפגע בצורה חמורה ביכולתנו לבנות קהל צופים. בשלב הזה, די התברר לנו כי העונה השלישית תהיה גם העונה האחרונה. ואז גם ג'ין הוריד משמעותית את הפעילות האקטיבית שלו בתוכנית וכשזה קרה היה די ברור כי איזשהן תוכניות שהיו לגבי הרחבת דמותו של צ'כוב, לא ייצאו לפועל.
על כל מקרה, צ'כוב עדיין היה אמור להיות הקצין הצעיר על גבי הספינה ולכן, אני לא חושב שאיזשהו קידום היה נראה לעין. לו הייתה התוכנית ממשיכה, אני לא חושב שהנוסחה שעל פיה עבדו, כתיבת התסריטים מסביב לשלוש הדמויות המרכזיות, הייתה מאפשרת לצ'כוב להתקדם לכיוון תפקיד "מנהיג" באיזושהי צורה. התפקיד היה יכול להיות אולי יותר מעניין אבל פוטנציאל המנהיגות שבו לא היה ממומש.

סטארבייס 972: האם אתה זוכר את היום שבו הצוות קיבל את ההודעה על ביטול התוכנית?

וו.ק.: ידענו על כך תקופה לא קצרה, אך היה זה יום אחד בחודש אפריל 1969 שג'ין רודנברי התקשר אלי וסיפר לי שלא נבחרנו לעונת נוספת. זה לא בא בבום. אני זוכר שג'ין אמר שהוא מקווה מאוד שנעבוד ביחד שוב בעתיד. הדבר נאמר לא בכוונה, אך כולנו ראינו עד כמה זה הפך להיות נבואי.

סטארבייס 972: מהם הפרק והסרט האהובים עליך?

וו.ק.: מנקודת מבט של "משתתף" Spectre of the Gun הוא הפרק האהוב עלי ו"מסע בין כוכבים 4: המסע הביתה" הוא הסרט האהוב עלי. הפרק הכי אהוב עלי בכל הזמנים הוא The City on the Edge of Forever.

סטארבייס 972: האם השתתפות בסרטים של "מסע בין כוכבים", עם כל התלבושות והאיפור,movies היתה חוויה של "הימים הטובים" האמיתיים בניגוד לפגישות פה ושם בכנסים?

וו.ק.: הפעם הראשונה שבה נפגשנו לצלם סרט הייתה מאוד נוסטלגית ומרגשת. אך כשהשבועות נשרכו לחודשים שבהם ישבנו על הסט ועשינו "כלום" זה נהייה דיי מייגע. החידוש שבפגישתנו המחודשת נהיו לימים אין סופיים של בייגל וקפה עד אין קץ, עד לכדי מטרד. אבל למרות זאת, להתאחד מחדש לשם צילום הסרט הראשון, "מסע בין כוכבים: הסרט" הייתה חוויה שאין עליה חזרה.

סטארבייס 972: האם הרגשת משהו מיוחד כשצילמתם את "דורות" עם וויליאם שאטנר (קירק) וג'יימס דוהן (סקוטי), בידיעה כי זו הפעם האחרונה באמת?

וו.ק.: למען האמת, "דורות" הייתה חוויה הרבה יותר נעימה מאשר עשיית "מסע בין כוכבים 6" ("הארץ הלא נודעת", ס.ב.972) (ראה באוטוביוגרפיה שלי הסבר לכך). חלק מרגעי ההופעה הרגשית המשמעותיים ביותר שלי ב"מסע בין כוכבים" קרו בעצם ב"דורות", עם העובדה שהיינו צריכים להתמודד עם מותו של קירק ואיך שהרגשנו עם זה. לצערי, הרגעים הללו נחתכו בעריכה הסופית של הסרט.
במונחים של "החוויה הכי פחות לא נעימה" מכל הפעמים שעבדנו ביחד, העבודה עם ביל שאטנר ב"דורות" דורגה אצלי כמספר אחת. באופן כללי, "דורות" היה לגביי הפתעה טובה.
לא הרגשתי שום אובדן בכך שזו הייתה הפעם האחרונה שעשינו "מסע בין כוכבים". אני חשבתי, בעצם, ש"מסע בין כוכבים 6" יהיה הפעם האחרונה שנעשה "מסע בין כוכבים" ולכן זו הייתה חוויה יותר כואבת מבחינתי, אך מסיבות שונות.

סטארבייס 972: בכנסים גדולים, אתה נפגש עם שחקנים מהסדרות החדשות יותר. קיימת איזו הרגשה של "משפחה אחת גדולה"?

וו.ק.: אני חושב שבין השחקנים קיימת הרגשה כזו של חיבור לא מוגדר. אני לא יודע אם זה גורם לנו להרגיש קרובים יותר מאשר עם שחקנים אחרים שלא מרקע של "מסע בין כוכבים".

סטארבייס 972: האם צפית אי פעם בתוכניות האחרות? אתה צופה ב"אנטרפרייז"? מה דעתך על כל הסדרות?

וו.ק.: בזמנו צפיתי בכמה מן הפרקים של "הדור הבא". הרגשתי שהם נטו לדרך אחרת אבל מאוד הגיונית של סיפור העלילה. התוכנית שלנו היתה מאוד כללית, שלהם יותר פרטנית. הכי חשוב, הדמויות שלהם היו מאוד מעניינות ואטרקטיביות. הרגשתי שהתוכנית היתה יורשת ראויה לשלנו והיתה לה נוכחות משל עצמה. לא צפיתי ביותר מפרק, שניים בסדרות האחרות כך שאיני בעל סמכות לחוות דעה על הסדרות והעבודה שנעשתה בהן.

סטארבייס 972: מה דעתך על המעריצים, כולל מישראל, שנתנו יד ועשו כמיטב יכולתם להציל את "אנטרפרייז" כמו המעריצים של שנות ה-60?

וו.ק.: לא ידעתי שנעשה מאמץ מרוכז להציל את "אנטרפרייז", כי לא ידעתי שהיה צריך להציל אותה. אני חשבתי שזה די הגיוני שהיא תבחר לעונה נוספת. אם באמת המעריצים היו חלק אינטגרלי בהישרדותה של הסדרה, מגיע להם "כל הכבוד".

סטארבייס 972: כש"וויאג'ר" שודרה היו דיבורים על הופעה שלך בסדרה. וויליאם שאטנר, לאונרד נימוי, ג'יימס דוהן, ג'ורג' טאקיי ודפורסט קלי המנוח (קירק, ספוק, סקוטי, סולו ומקוי בהתאמה) כן הופיעו. אולי עתה, כשמני קוטו הוא המפיק החדש של "אנטרפרייז" והוא ידוע בחיבתו להיסטוריה של "מסע בין כוכבים", הופעת אורח שכזו תתרחש? אולי עם נישל ניקולס (אוהורה)?

וו.ק.: כבר מזמן שמחשבה על הופעת אורח ב"אנטרפרייז" לא עברה במוחי. כשחקן, אני תמיד שמח לעבוד באומנותי. רק בשל כך הייתי חוכך בדעתי אם להופיע ב"אנטרפרייז". אם נהיה תיאורטיים לרגע, לו היו שואלים אותי, הייתי בכלל מעדיף לגלם דמות אחרת. ועכשיו, כשזה תלוי באויר, אני חושב שהסיכויים שדבר כזה בכלל יקרה הם קלושים עד לכמעט לא קיימים.

סטארבייס 972: כאשר חברי הצוות מהסדרה המקורית יושבים ביחד בחדר איפור לפני הופעה בכנס או תוכנית אירוח, על מה אתם מדברים, בהתחשב בהכרות הארוכה שלכם? בטח לא על ענייני "מסע בין כוכבים", נכון?

וו.ק.: עברו הרבה שנים מאז שישבנו לאחרונה ביחד בחדר איפור לפני תוכנית אירוח. אבל אתה צודק, מאחורי הקלעים של כנסים יש לנו הזדמנות לדבר על כל מיני דברים שאינם כוללים העלאת זכרונות מ"מסע בין כוכבים". כאשר אנחנו מדסקסים על נזקי הזמן וכמה שזה הזיק לחברינו השונים, זה לא אחד מרגעינו הטובים. כמו כל אחד אחר, שחקנים הם רכלנים מושבעים.five

סטארבייס 972: להלן רשימה של 5 פרוייקטים. נא ספר לנו פרטים עליהם, באם השתתפת בהם או חווה דעתך, באם צפית במי מהם:

** פרק פיוצ'רמה: Where no Fan Has Gone Before – פרק המחווה ל"מסע בין כוכבים".

וו.ק.: אני חושב שזה היה נהדר. מאוד חדשני. אני מאמין גדול במקוריות. השימוש שנעשה ב"מסע בין כוכבים" בפרק נעשה בצורה שלא ראיתי בעבר.

** "מסע בין כוכבים: סדרת האנימציה" משנות ה-70

וו.ק.: זה היה דווקא בסדר. הבעיה היתה שזה היה לא לפה ולא לשם. אני חושב שהאנימציה דחתה מבוגרים ועלילות הפרקים היו יותר מדי מתוחכמים לקהל אוהבי סרטים מצויירים. בטוחני כי אתה יודע שכתבתי אחד מהפרקים לסדרה (The Infinite Vulcan, ס.ב.972). לא היה זה אחד מהרגעים המספקים בחיי. זה לא היה רעיון שלי להציג ירקות מדברים, למשל.

** Roddenberry on Patrol – סרט הפרודיה שנעשה כמחווה לרודנברי (והוקרן אצלנו בפאנקון האחרון)

וו.ק.: אני חושב שגילמתי את תפקיד מנהל הבניין ש"רודנברי" גר בו לבערך שעתיים. בלי לחשוב על כך מראש, ברגע שהייתי מול המצלמה, די שכתבתי את כל הדיאלוג שלי. רציתי להשתעשע עם הסצינה והיה כיף בכלל לעשות את זה. בסופו של עניין, אני חושב שהסרט השיג את המטרה שלו. עם זאת, אני חושב שכל מה שצולם לאחר שהסיפור נגמר היה ארוך מדי ולא משעשע כמו כל מה שהיה לפני זה.

** הפרק Trials and Tribble-ations של "חלל עמוק 9" – עם צילום ארכיוני מהסדרה המקורית

וו.ק.: זה היה די מדהים, לא? ישנה נקודת זמן שאני עומד ליד קולום (צ'יף או'בריאן, ס.ב.972) מיני (כביכול) אבל יש הבדל של 30 שנה בין הזמן שבו אני עמדתי בנקודת הצילום הזו והזמן שבו הוא עומד. בסופו של דבר, היה כיף לצפות בפרק.

** פרקי חובבים – שהופקו בשנים האחרונות בהמשך לסדרה המקורית (חלקם הוקרנו אצלנו בפאנקון האחרון)

וו.ק.: את האמת, לאחרונה ראיתי דבר כזה. חבר'ה מצפון ניו יורק, שהכניסו אפקטים מיוחדים בצורה מדהימה ולא רגילה לפרוייקט שלהם. הסיפור היה מאוד אמיתי ומאוד נאמן לסדרה המקורית. אני חושב שניתן למצוא את זה ברשת עכשיו. אני יודע שזה קיבל מספר עצום של כניסות, בסביבות המיליון או משהו כזה.

סטארבייס 972: צ'כוב ובסטר הם דמויות כל כך שונות. אחד צעיר ותמים, השני מנוסה ומתoneononeוחכם. אחד טוב, השני רע. כשחקן שגילם את שתי הדמויות, האם אתה רואה דמיון בין שתי הדמויות?

וו.ק.: אין הרבה דימיון. צ'כוב לעולם לא היה מתפתח להיות מישהו כמו בסטר. דבר ראשון, צ'כוב לא נחשף מספיק כדי שנדע מיהו באמת מבפנים. לצ'כוב היה חוש הומור והיה לו בטחון עצמי להעיז דברים, אבל בעיקר השתמשו בצ'כוב כדי להתקדם בעלילה, לחשוף מידע. בסטר היה מפותח הרבה יותר ויותר מסובך. לבסטר היתה תשוקה, עמדת כח, חוש גאווה מקייאבלי וגם, לדעתי, קונפליקט פנימי עמוק.

סטארבייס 972: האם אתה אוהב יותר דמות זו או אחרת? האם נהנית לגלם דמות אחת יותר מהשנייה?

וו.ק.: נראה לי שזה די ברור מהשאלה הקודמת שאני חושב שבסטר היה יותר מאתגר ולכן, תפקיד יותר מחייב. הייתי שמח לו יכולתי לגלם את הדמות הזו שוב, למשך כמה שנים נוספות בכדי לגלות עליו עוד דברים.

besterסטארבייס 972: מה אתה חושב שקרה לבסטר לאחר תום הסדרה?

וו.ק.: בסדרה שבוטלה, שבאה אחרי "בבילון 5" ("קרוסייד", ס.ב.972), בסטר אמור היה להופיע באופן מפתיע ביותר. לצערי, עוד לפני שהגעתי לצלם את הפרק הזה, הסדרה בוטלה. בפרק הזה, מלחמת הטלפתים נגמרה, והצד של בסטר הפסיד והוא כרגע בורח על חייו. אם נמשיך מאותה נקודה בסיפור, בסטר מתכנן ארגון מחדש של צבא ולהתקיף את ה"רגילים" מתקפת נגד.

סטארבייס 972: כששיחקת ב"בבילון 5", האם העובדה שהסדרה הייתה שייכת לז'אנר "מדע בדיוני" שינה משB5castהו? היה לך יותר כיף לשחק בה לעומת תוכניות "רגילות" אחרות?

וו.ק.: העובדה שהתוכנית שייכת לז'אנר "מדע בדיוני" לא שינתה לי הרבה. דמויות והיחסים ביניהם הם הבסיס לסיפור טוב וסיפורים טובים הם הרבה יותר מעבר לז'אנר.

סטארבייס 972: איך היה לעבוד עם חברי הצוות הקבוע של "בבילון 5"? האם זה היה "חמים ונעים" כמו שאומרים?

וו.ק.: הסתדרתי יופי עם חברי צוות "בבילון 5". הם היו חבר'ה נעימים ביותר, מקצועניים מאוד וללא אגו גדול שצריך להסתדר גם איתו.

jmsסטארבייס 972: האם העבודה עם ג'יי. מייקל סטרזינסקי הייתה דומה לעבודה עם ג'ין רודנברי?

וו.ק.: עבדתי בצורה טיפה יותר צמודה עם ג'ו. לעיתים רחוקות ביותר באתי לרודנברי עם הצעות למיניהן. בימי הסדרה המקורית הרגשתי שזה יהיה חצוף מצידי לבוא עם רעיונות משלי. הייתי חדש בצוות והרגשתי שזה הקו המנחה אותי. עד שהגעתי ל"בבילון 5" הייתי כבר מנוסה והיה לי יותר בטחון עצמי להעלות רעיונות פה ושם. בנוסף, לרוב גם לא ממש ראיתי את ג'ין. הוא כמעט ולא ביקר בסט.

סטארבייס 972: אתה יודע משהו על הפרוייקט החדש של "בבילון 5"? האם תהיה מעורב? תרצה להיות מעורב?

וו.ק.: אני לא יודע כמעט כלום לגבי הפרוייקט של "בבילון 5" למעט העובדה שזה מתקדם. למיטב הבנתי, יהיה בזה צוות חדש לחלוטין. וכן, הייתי מאוד רוצה להיות מעורב בפרוייקט.

סטארבייס 972: האם מעריצי "בבילון 5" שונים ממעריצי "מסע בין כוכבים"?

וו.ק.: לא. ורד בשם אחר עדיין יהיה ורד. מעריצי מדע בדיוני הם מעריצי מדע בדיוני הם מעריצי מדע בדיוני.bester2

סטארבייס 972: האם אתה, או אחרים, הרגשתם שלהופיע ב"בבילון 5" ולא ב"מסע בין כוכבים" זה מעין "חציית קווים"?

וו.ק.: זו באמת שאלה טיפשית. נכון גם להגיד ששחקן הוא שחקן הוא שחקן. אם אתה רוצה שתהיה לך קריירה, אתה תקבל כל עבודה שתוצע לך.

סטארבייס 972: לפני כמה חודשים ריצ'רד ביגס, עמיתך ל"בבילון 5", נפטר. האם תוכל לספר לנו פרטים עליו ואולי גם על דפורסט קלי המנוח (ד"ר פרנקלין וד"ר מקוי, בהתאמה)?

וו.ק.: אני לא ממש מעוניין לחזור לנושאים כאלה עצובים. אני מוכן להגיד רק את הדבר הבא: שני האנשים היו אנשים באמת טובים. טובי לב, אינטלגנטים, מכובדים וחברים טובים.

סטארבייס 972: מה מעשיך בימים אלה? סרטים? פרוייקטים מיוחדים?

וו.ק.: כתבתי וביימתי סרטון קצר (17 דקות) שנקרא "מה אם" ב-2004, שיעלה להקרנה ראשונה מיד בתחילת השנה החדשה. העיסוק בזה לקח את רוב זמני. לא משנה איך הסרטון יתקבל, אני מרגיש שהיה זה זמן ש"בוזבז" בהלכה.

סטארבייס 972: בכמה מהביוגרפיות שלך ברשת מצויין כי הורייךKoenigend היו יהודים. האם אתה יהודי? אתה שומר על איזשהו קשר עם היהדות?

וו.ק.: אני יהודי בדיוק באותה צורה שיש לי עיניים חומות ואני שמאלי. זה חלק ממי שאני. לעומת זאת, אני לא ממש מתעסק עם זה, לא מבחינה דתית ולא מבחינה תרבותית. אישתי עורכת סעודת פסח ואנחנו מזמינים משפחה וחברים. היא זו שחושבת על הכל. אבי הלך לעולמו במחשבה שהקומוניזם היה התשובה האידיאולוגית והרוחנית להכל. הוא נפטר בשנות ה-50, לפני שהצליחו להוכיח את הזוועות של סטאלין. אני לא מאמין בגישה הרומנטית של אבי לקומוניזם, אבל מצד שני, לא חונכתי להאמין בשום דבר אחר. אני חושש שאני קצת ציני בקשר לדברים כאלה.

סטארבייס 972: האם היית אי פעם בישראל? יש איזשהו סיכוי שתגיע פעם לאיזה כנס?

וו.ק.: אף פעם לא הייתי בישראל. ולמרות שהייתי מאוד שמח, אני חושש שהאלימות (באיזור) תעצור בעדי בעתיד הנראה לעין.

סטארבייס 972: נחזור רגע ל"מסע בין כוכבים" – האם העולם הזה יתפתח לעד? איך אתה רואה את העתיד של הסדרה?

וו.ק.: כשהתוכנית בוטלה לפני 35 שנה, לא האמנתי שהיא תחזור בשום צורה שהיא, וגם אין לי שום כדור בדולח בקשר לעתידה. פנו אלי בבקשה להשתתף בפרק "מסע בין כוכבים" שיצולם במאי הקרוב לאינטרנט. יכול להיות שזה השלב הבא בהתפתחות של הסדרה. הפרק האחרון שהחבר'ה האלה עשו לאינטרנט קיבל בסביבות עשרה מיליון הורדות!

toscastסטארבייס 972: הצוות של הסדרה המקורית היה גם הצוות הראשון. באילו דרכים הצוות הזה שונה מהצוותים האחרים?

וו.ק.: אם הכוונה לצוותי ספינה ולא לצוותי סדרה, אז אין לי ממש מה להגיד עליהם. בשביל להשוות בין צוותי ספינה, צריכה להיות לי הכרות יותר מעמיקה עם צוותי הספינה בסדרות האחרות. הצוות היחידי שצפיתי בו יותר מפעמיים היה צוות "הדור הבא". עלילות הפרקים היו יותר שקולות אצלם ולכן הם פתרו את הבעיות בצורה פחות מעמיקה. מצד שני, לנו היה את המוח הכי לוגי, חסר רגשות שניתן היה למצוא אי פעם.

סטארבייס 972: מה לדעתך התוצאות הכי משמעותיות לעבודתכם בשנות השישים על הסדרה?

וו.ק.: ככל הנראה, העובדה שאנשים, ולא רק מארצות הברית אלא מסביב לעולם, בעלי טעם דומה, מצאו אחד את השני. בנוסף, הרבה מוסדות צדקה הרוויחו מכך, שכן מעריצי "מסע בין כוכבים" הפנימו את הפילוסופיה ההומניטרית שנבעה מהתוכנית.

סטארבייס 972: לאחר כל כך הרבה ראיונות, האם יש איזושהי שאלה שלא נשאלת עדיין ואתה מחכה לה?

וו.ק.: לא, לא, בבקשה לא. אין שום שאלה בעולם שלא נשאלה ואם יש כזאת, אני בטח שלא אנדב אותה.

סטארבייס 972: תודה רבה לך, וולטר קניג!

chekovend

ביצוע ועריכה – Subatoi
הגהה באנגלית ותרגום לעברית – ורד קליין
תרומת שאלות – אביתר חלימי, אורי אביב, משה גולדמן ו-Tollan

נשמח לתגובות, הארות והערות – בפורום האתר שלנו.

האתר הרשמי של וולטר קניג

מה שפרסמנו על צ'כוב, בסטר ו-וולטר קניג, לקראת הראיון

וולטר קניג ב – IMDB
וולטר קניג ב-Startrek.com
פבל צ'כוב ב-Startrek.com
אתר מעריצים מושקע המוקדש לקניג, צ'כוב ובסטר
אתר "בבילון 5" הישראלי
Lurker's Guide – אתר "בבילון 5" המקיף

ראיונות נוספים שערכנו

shutterchekovtopWe are proud and happy to present an interview conducted by Starbase 972, the Israeli Star Trek Fan Club, with Mr. Walter Koenig. Mr Koenig portrayed "Chekov" in the original Star Trek for two seasons and seven movies, and appeared on Babylon 5 as "Bester" for twelve episodes, during its five seasons.
Starbase 972 is grateful to Mr. Walter Koenig for his time.

Starbase 972: Shalom Walter Koenig, we’re proud and happy to have you with us!
bridge (1)Mr. Koenig, do you miss those days of Star Trek?

Walter Koenig: Not really. I don't like foraging in the past. It's not the kind of nostalgia that warms my heart. I never watch the old shows. I consider it counterproductive. If I did it would be as if I were saying to myself that my best days are behind me and the future holds little promise. I don't know if that's true or not (I'm sixty eight now) but I'm determined to be optimistic about what might lie ahead.

Starbase 972: When you joined the second season, did you have any trouble joining the dynamics of the cast and crew?

WK: It seemed to be a pretty congenial set and I wasn't made to feel like an outsider. There were things going on behind closed doors – actors jockeying for position in the hierarchy of things – but I was generally not very aware of that. Being the "new kid" I was quite happy to have a job to come to every week.

geneStarbase 972: We always speak of Gene Roddenberry's vision and ideals. Was there really an aiming hand to fulfill those ideas, or did Roddenberry just made a TV show?

WK: I think it was always something more than just a TV show to Gene. Most people go into a project with a concept and a vision they want expressed. I think Gene's ideology was pretty strongly imprinted on our show. He definitely believed in human rights, a commonality of purpose, respect for other races, creeds, nationalities, cultures, etc. It is also true that Star Trek was his source of income and he negotiated hard to get the best financial deals he could make.

Starbase 972: Has this vision changed with the years and through the newer series’?

WK: I can't answer that with authority. I'm not very familiar with the series that succeeded our show. I think, however, that "his voice" was still evident in the first years of "Next Generation" while he was still in charge there.

Starbase 972: How, in your opinion, would have Chekov developed hadn't the series been cancelled? Did you see him maybe developing towards the position of the first officer, like we saw him in "The Wrath of Khan"? Maybe another direction?

spectreWK: I had a meeting with Gene Roddenberry between the second and third seasons. He told me that Chekov had become quite popular with our younger audience and plans were afoot to involve him more in the plot action and with members of the opposite sex. "Spectre of the Gun" was written with exactly those things in mind. However, even before we started shooting the third season we learned of the poor time slot we had been assigned and that it would severely hurt our chances to build an audience base. At that point, it was pretty well conceded that the third season would be our last. Gene then considerably reduced his active participation in the show and when that happened any thoughts to an expanded role for Chekov went out the window.
Chekov was still supposed to be the youngest officer aboard the ship and, therefore, I don't think it would have been anytime soon that he would have received a promotion in rank. I think if the show had continued, the existing formula of writing the episodes around the three principal actors would not have allowed Chekov to become more of a leader. The role would have been more interesting but his leadership potential would not have developed.

Starbase 972: Do you remember the day the cast and crew received the announcement of the cancellation?

WK: We knew it was coming for quite awhile but it was a day in April of 1969 that I received the phone call from Gene Roddenberry that we were not going to be picked up for another season. It wasn't a shock. Anecdotally, I remember Gene say that he hoped we would all work together again sometime. It was said very incidentally but how prophetic it turned out to be.

Starbase 972: What is your favorite episode and movie?

WK: From a point of my participation, "Spectre of the Gun" was my favorite episode and "ST IV: The Voyage Home" was my favorite film. My all time favorite episode was "The City on the Edge of Forever".

Starbase 972: Was making the movies with costumes etc. a real good-old-days meeting, unlike the meeting of the entire cast on conventions?

moviesWK: The first time we got together to make a movie was a very exciting and nostalgic experience. As the weeks dragged into months and we came to sit around the set a lot with precious little to do it became a bit laborious. The novelty of our reunion was reduced to endless days of bagels and coffee ad infinitum, ad nauseam. Nonetheless, getting back together that first time for "Star Trek: the Motion Picture" was very special in a way that could never be repeated.

Starbase 972: Did you feel anything special when you made "Generations" with William Shatner and James Doohan, as you knew this really was the last time?

WK: Actually, "Generations" was a more pleasant experience for me than "ST VI" ("The Undiscovered Country", S.B.972). (See my autobiography for an explanation for that.)  I actually had some of the most emotionally profound performance moments in "Generations", having to do with what we felt had been the death of Kirk that I had ever had in Star Trek. Unfortunately, those moments were edited out in the final cut of the picture.
Working with Bill Shatner in "Generations" also ranked number one in terms of least unpleasant experiences I had had with him. In general, "Generations" was a happy surprise for me.  I had no particular sense of loss knowing it was our last time doing Star Trek. Actually, I thought "ST VI" was going to be our last time doing Star Trek and that, for different reasons, was far more painful an experience.

Starbase 972: In the big conventions, you meet actors from the newer shows. Is there a feeling of "one big family"?

WK: I think there is a feeling shared by us all of being linked together in a somewhat amorphous manner. I don't know that that would make us feel closer than we would feel with other actors who did not have a Star Trek background.

Starbase 972: Did you watch the other shows? Do you watch Enterprise? What do you think of them?

WK: Way back, I watched several episodes of "Next Generation", my sense was that they had taken a different but very viable approach to story telling. Our show was more visceral, theirs more cerebral. Most importantly, their characters were interesting and attractive. I felt the show was a worthy successor to ours and established itself, as "its own creature.”
I have not watched more than one or two episodes of the other three series and am not qualified to pass judgment on the work done on them.

Starbase 972: What do you think of the fans, including those in Israel, who made their best to try and save Enterprise, just like the fans in the sixties did?

WK: I am not aware of any concerted effort to save Enterprise. Does it need saving? I thought it was fairly inevitable that it would be picked up. If, indeed, the fans were instrumental in its survival I applaud them.

Starbase 972: When Voyager was on, there were some ideas about your appearance there. Shatner, Nimoy, Doohan, Takei and late Kelley, all made such appearances. Maybe with Manny Coto, the new producer of Enterprise, who is known to have a strong affection to the history of Star Trek, such an appearance will finally become reality? Maybe alongside Nichelle Nichols?

WK: Making an appearance on Enterprise is not something I spend any time thinking about. As an actor, I'm always looking for an opportunity to perform and exercise my craft. It is only to that extent would working on Enterprise become a part of my consciousness. Hypothetically speaking, therefore, if I were to be asked, I'd prefer it to be as a different character. That having been said, I do think that the chances of that happening are obscure to the point of non-existent.

Starbase 972: When the Original Series cast members sit together in the make up or dressing room, before participating in a talk show or a convention, what do you talk about, considering the time you know each other? Probably not Star Trek related issues, are they?

WK: It's been many years since we sat backstage for a talk show appearance. You're right, though, backstage at conventions we are apt to talk about a variety of subjects that wouldn't include reminiscing about Star Trek. Not one of our noblest moments is probably when we're commenting on the ravages of time and to what extent it has victimized our various compatriots. Like everyone else, actors can be terrible gossips.

Starbase 972: Following are five special projects. Please tell us about them, if you took part in them, or tell us what you think, if you watched them:

fiveFuturama's "Where No Fan Has Gone Before" – the special Star Trek tribute episode.

WK: I thought it was delightful. Very inventive. I put great stock in originality and I thought this Star Trek take off was unlike any I had seen before.

Star Trek: The Animated Series – from the seventies.

WK: It was okay. The problem was it was neither fish nor fowl. I think the animation put off adult viewers and the story lines were probably too sophisticated for the audience that liked cartoons. I'm sure you know that I wrote one of the episodes (“The Infinite Vulcan”, S.B.972). It was not one of my most fulfilling experiences. To begin with, it wasn't my idea to introduce talking vegetables.

"Roddenberry on Patrol" – the special Roddenberry tribute parody film.

WK: I think I worked about two hours playing the manager of the building that "Roddenberry" lived in. Without planning it in advance, I pretty much rewrote most of my dialogue when I stepped before the camera. I just wanted to have some fun with the scene and it was fun to do. Over all, I thought the film achieved its objective. I do think the extra footage they had after the story ended went on much too long and was less entertaining than what preceded it.

Deep Space Nine's "Trials and Tribble-ations" – with TOS' archive footage.

WK: That was kind of amazing, wasn't it? At one point, I'm standing next to Colm Meaney (for all intents and purposes) but there is actually thirty years or so between the time I stood in that lineup and he did. All in all, it was fun to watch.

Fan-made episodes produced in the recent years, to continue TOS.

WK: Actually, I just saw the newest such effort. It's by a group in upstate New York and they have brought an extraordinary degree of special effect mastery to their project. The story was very true to the old series plots as well. I think you can find it on the internet now. I know it has received an enormous number of "hits". Something in the vicinity of a million or so.

oneononeStarbase 972: Chekov and Bester are such different characters. One is young and naive, the other experienced and sophisticated. One is a good-guy, the other is a bad-guy. As the actor who charactered both of them, do you see any resemblance?

WK: No, not very much resemblance. Chekov could never have grown into someone like Bester. First of all, Chekov was never fleshed out enough to know who he was inside. Chekov had a sense of humor and was spunky but mostly he was used as a vessel to reveal plot information. Bester was far better developed and much more complicated. Bester had passion, command, a Machiavellian sense of honor and, I believe, deep internal conflict.

Starbase 972: Do you like one character better than the other? Did you enjoy playing one of them more than the other?

WK: I think it must be evident from the preceding answer that I besterthought that Bester was the more challenging and, therefore, the more engaging role. I would have been happy to play that character, and continue to discover things about him, for several more years.

Starbase 972: What do you think would have happened to Bester after the series' end?

WK: In the aborted series that followed Babylon 5 (“Crusade”, S.B.972), Bester made a very interesting appearance. Unfortunately, the series was canceled before I had a chance to shoot that episode. In it, the Telepath Wars are over, Bester's side has lost and he is on the run. Taking my cue from what occurred in that story, Bester would have been plotting to reassemble an army and mount a counterattack against the Mundanes.

Starbase 972: When you were on Babylon 5, did the fact that it was aB5cast science-fiction show have any meaning? Was it more enjoyable than "regular" shows?

WK: Being a science fiction show had no particular meaning for me. Character and relationships are the important elements to good story telling and good stories transcend genre.

Starbase 972: How was it working with the B5 regular cast? Was it really as warm and pleasant as they say?

WK: I got along very well with the B5 cast. They were a very congenial group. Very professional with no massive egos to deal with.

Starbase 972: Wjmsas working with JMS anything like working with Gene Roddenberry?

WK: I worked a bit closer with Joe. I rarely made a suggestion to Gene. During the Star Trek series days I felt it would have been impertinent to pipe up with many ideas. I was new to the team and I felt I should conduct myself with that in mind. By the time I did B5 I was much more a veteran and felt more comfortable making an occasional suggestion. Also, I simply didn't see Gene that often. He didn't come around to the set that much.

Starbase 972: What do you know about the new B5 project? Will you be involved? Do you want to be?

WK: I know almost nothing about the new B5 project other than that it appears to be going forward. My understanding is that it will be an entirely new cast. Yes, I would have liked to be involved.

Starbase 972: Are B5 fans different from Star Trek fans?

WK: Nope. A rose is a rose is a rose. Science fiction fans are science fiction fans are science fiction fans.

Starbase 972: Did you or others, feel that appearing on Babylon 5, bester2and not in a Star Trek show, was some kind of "crossing the lines"?

WK: That's a truly silly question. It's also true that an actor is an actor is an actor. If you want to have a career you take the work that is offered you.

Starbase 972: A few months ago Richard Biggs, your B5 colleague, had died. Can you tell us a little bit about him and the late DeForest Kelley?

WK: I don't particularly want to revisit such sad subjects. I'll say this: both men were also truly good people. Kind hearted, intelligent, honorable and good friends.

Starbase 972: What do you do nowadays? Movies? Special projects?

WK: I wrote and directed a short film (17 minutes) called "What If" in 2004 that will have its first screening right after the first of the year. Putting it together occupied a lot of my time. However it turns out, I felt it was time well spent.

KoenigendStarbase 972: In some of your web-biographies the fact that your parents were Jewish is mentioned. Are you Jewish? Do you keep any connection to Judaism?

WK: I am Jewish the same way I have brown eyes and am left handed. It's part of who I am. I do not, however, practice Judaism – neither religiously nor even very much culturally. My wife conducts a Passover dinner and family and close friends are invited. This occurs mostly on her instigation. My father went to his grave believing that communism was the ideological and spiritual answer to everything. He died in the fifties before the truth of Stalin's atrocities became irrefutable. I didn't believe in my father's romantic notion of communism but, on the other hand, I wasn't taught to believe in anything else. I guess I'm a bit cynical about such things.

Starbase 972: Have you ever been to Israel? Any chance you will arrive here for a convention?

WK: I haven't been to Israel. And although I'd like to do that the violence would probably keep me away for the foreseeable future.

Starbase 972: Back to Star Trek – will it keep evolving forever? How do you see its future?

WK: Thirty-five years ago when the series was canceled I never expected it to come back in any form. I certainly have no crystal ball regarding its future. I've been approached about doing an internet Star Trek episode next May. Maybe that's the way it will next evolve. The last one these people did for the internet has already had over ten million downloads!

toscastStarbase 972: The original Star Trek crew was the first one. In what ways was it different from the other crews?

WK: If you are talking about "crews" and not "casts" I don't have much to say. To be able to compare crews I'd have to have better knowledge of the other Star Trek series. The only one I ever watched more than a couple of times was "Next Generation". There was a more cerebral sense to their storytelling and, therefore, that crew was more likely to work things out less viscerally. On the other hand, we had the all time most logical, non emotional mind to be found anywhere.

Starbase 972: What is the most significant outcome, in your opinion, to the work you and your colleagues made in the sixties?

WK: Probably the fact that a lot of people with similar tastes not only in the US but around the world found each other. Also, many charitable organizations have benefited from the energy and organization of Star Trek fans who have taken to heart the show's underlying philosophy of humanitarianism.

Starbase 972: After so many interviews, is there a question that wasn't asked that you still wait for?

WK: No, please, no! There are no questions anywhere that I have not been asked and if there were I would never volunteer them.

Starbase 972: Thank you very much, Mr. Koenig!

chekovend

Edited & conducted – Subatoi
English proof reading & translation to Hebrew – Vered Klein
Question contribution – Evyatar Halimi, Uri Aviv, Moshe Goldman & Tollan

Walter Koenig – The official site

Walter Koenig on IMDB
About Walter Koenig from Startrek.com
About Chekov from Startrek.com
A fan site dedicated to Koenig, Chekov & Bester
Babylon 5 – Lurker's Guide
Babylon 5 – Israeli site

Other interviews we had

What we wrote about Walter, Chekov & Bester (Hebrew only)

shutter

6 מחשבות על “סטארבייס 972 מראיין את וולטר קניג – מאת subatoi

  1. פינגבק: האדמירל ואלף הפרצופים – לקראת ראיון עם ווהן ארמסטרונג – מאת subatoi | סטארבייס972

  2. פינגבק: טובוק – לקראת ראיון עם טים ראס – מאת subatoi, עם משה גולדמן | סטארבייס972

  3. פינגבק: מן הארכיון – שמונה חודשים לסרט – וולטר קניג, פאבל צ'כוב, הגורן (ויהודה לוי גם) | סטארבייס972 | The Last Outpost

  4. פינגבק: וולטר קניג מגיע ל"עולמות 2010" | סטארבייס972 | The Last Outpost

  5. פינגבק: קניג קיבל כוכב, רנגיידז עם טריילר (וקניג וראס), אנדוור בשמיים | סטארבייס972 | The Last Outpost

  6. פינגבק: האייטם ה-1,000 באתר: מב"כ המקורית, סקירת העונה הראשונה – מאת יעל פורמן | סטארבייס972 | The Last Outpost

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.