סטארבייס 972 מראיין את ווהן ארמסטרונג – מאת subatoi

openingאתר מועדון סטארבייס972 שמח להביא לכם את הראיון שערכנו עם ווהן ארמסטרונג, שגילם את דמותו של אדמירל פורסט ב"אנטרפרייז", כמו גם דמויות רבות אחרות בכל הסדרות החדשות מ"הדור הבא", דרך "חלל עמוק תשע", "וויאג'ר" ועד "אנטרפרייז" שבה גילם חייזרים במקביל לדמותו של פורסט.

בראיון החדש שלנו – סיפורים מהסט של "אנטרפרייז", ימי השמועות על הביטול הקרב, התגייסות המעריצים (כולל הקמפיין השנוי במחלוקת לגיוס כספים), על גילום דמויות כה רבות ועל אלה האהובות עליו, על תגובת הקהל ל"אנטרפרייז", קצת על באקולה, על איפור זוועתי, על מוזיקה ועל העתיד של "מסע בין כוכבים". כל זאת בליווי תמונות רבות.

For the English version – please scroll down

צוות המועדון והאתר מודה למר ווהן ארמסטרונג על הזמן שהקדיש לנו.

סטארבייס972: שלום ווהן ארמסטרונג, אנחנו שמחים לארח אותך!
מר ארמסטרונג, בעיני המפיקים של "מסע בין כוכבים" רוב האדמירלים לא היו כל כך מוצלחים, כך שהם הוחלפו כל פרק או שניים. יוצאי דופן היו אדמירל רוס (בארי ג'נר) ב"חלל עמוק תשע" ואדמירל פאריס (ריצ'רד הרד) ב"וויאג'ר". שניהם הופיעו במספר מכובד של פרקים. לדמות של אדמירל פורסט היו משמעות וחשיבות גדולות יותר מאשר השניים הנ"ל. איך אתה מסביר את זה?

ווהן: אני לא בטוח שאני יכול לענות על כך. אני רק יכול לראות עצמי כבר-מזל. אחת הסיבות שיכולה להיות היא שהאנטרפרייז היתה ספינה קצת יותר קרובה לבית מהשאר. אני הייתי נציג תקוות בני כדור הארץ ואימת הדיפלומטים של אותה התקופה, ויכול להיות שזה מה שעמד לנגד עיניהם של הכותבים. הייתי, כמובן, רוצה לחשוב שזה בגלל שהם חשבו שאני כל כך כשרוני, אך כל פעם שאני מגיע למסקנה כזו, אני גם טועה בסופו של דבר. אני חושב שהדמות שלי היתה כלי סיפור טוב.

סטארבייס972: במקור הגעת להבחן לתפקיד השגריר סובאל. בהמשך, שיחקsovalת מול גארי גראהם שגילם את דמותו. האם עלה בדעתך, בזמן הסצנות עמו, איך אתה היית מגלם את סובאל, לו היית במקומו?

ווהן: לא ממש. תמיד נהניתי לשחק עם גארי. מספיק לי לדאוג ל"חיי" הדמות שלי בשביל לדאוג ל"חיי" דמותו גם. אני משתדל באמת תמיד להשאר בדמות ובתוך הרגע כמה שאפשר בכדי לבצע טוב את עבודתי. בשבילי, הפוקוס שאני זקוק לו כדי לזכור את השורות שלי ולחיות את הדמות שלי – הינו הדבר הכי כיפי שיש בעבודה הזו. אני משתדל לעשות זאת כמה שניתן. אפשר להגיד שזה סוג של מדיטציה לכמה שעות. אני לא חושב כל הזמן איך הייתי מבצע את העבודה של מישהו אחר, אני יותר מדי עסוק עם העבודה שלי.

סטארבייס972: ציינת בראיון מ-2004 שעובדת היותך חייל בויאטנם עזרה לך לשחק דמויות צבאיות. האם כך היה עם אדמירל פורסט?

ווהן: כן, אי אפשר להיות בצבא כמה שנים ולא לקבל איזושהי הבנה לגבי אנשי צבא.

סטארבייס972: ב-Broken Bow, הפיילוט של "אנטרפרייז", היו 3 קצינים כאשר כל אחד מהם נקרא על שם שחקן ראשי מהסדרה המקורית. אדמירל לאונרד לא נראה מאז, קומנדר וויליאמס הופיע כמה פעמים ורק אדמירל פורסט, על שם דיפורסט קלי המנוח, המשיך. האם הייתה זו כוונת המפיקים להשאיר אותך בתפקיד בשם פורסט להמשך הסדרה כהומאז' לשחקן המנוח, או שמא היה זה רק צירוף מקרים שפורסט הוא זה המשיך?

ווהן: איני יודע.

סטארבייס972: רוב השחקנים חווים את מות דמותם פעם אחת – מוות לעולם אינו מצב סופי ב"מסע בין כוכבים" ועובדה שאתה "נהרגת" פעמיים.

ווהן: שוב, אני רואה עצמי בר מזל. אני רק יכול להגיד שהמוות השני היה הרבה יותר כיף מהראשון.

doubledeath

(בתמונה מימין, המוות הראשון בפרק The Forge. משמאל – קצת לפני המוות השני בפרק In a Mirror, Darkly I)

סטארבייס972: תוכל בבקשה לתאר לנו את האוירה המיוחדת שהיתה על הסט כשהגיע הזמן לצלם את In a Mirror, Darkly?

ווהן: קיבלתי את התחושה שבשבילם זה היה "עוד יום במשרד". הצוות ב"אנטרפרייז" רואה סגנונות שhoshiונים ורבים במסעותיהם. השוני היחידי שאני יכול לחשוב עליו הוא שהיו כמה סצינות אהבה ותלבושות נועזות. פה היו זקוקים למקצוענות ברמה רגישה יותר. החב'רה נהנו מאוד בהרבה מהסצינות, היו צחוקים עם קונור (טריניר, "טאקר") והעין, ממש כיף איתו. גם נהנינו להשליך אחד את השני. ובוא נכיר בזה… אני בן 55… יום הצילומים הראשון שלי כלל כמה שעות של סצינה אינטימית עם לינדה פארק ("הושי"). אין יותר טוב מכך לזקן כמוני.

סטארבייס972: איך קרה שהצלחת לחזור לסדרה שוב ושוב ולגלם 11 דמויות שונות? היית צריך לעבור מבחן בד כל פעם, או שהמפיקים חסכו ממך את התהליך כי הכירו אותך?

ווהן: אני חושב שיחד עם מקסימיליאן פורסט ב-In a Mirror, Darkly יוצא 12 דמויות. אני גא בכך. כן, נבחנתי בשביל בערך 6 הדמויות הראשונות ואז הם נתנו לי כמה. הייתי צריך להבחן לפיילוט של "אנטרפרייז". מעולם לא פגשתי את הבמאי וזה היה תפקיד די חשוב. אני חושב שבאיזשהו מקום המפיקים נהנו מהרעיון שעשיתי כל כך הרבה תפקידים. דבר כזה נתן להם השראה לתת לי עוד כמה. אני חושב שלעובדה שאני נוח באיפור ומסיכות היה משקל גם כן. בנוסף, המבנה שלי גדול כך שאני נראה יוצא מן הכלל בדמויות הלוחמים. יש לי הכשרה קלאסית, דבר שעזר להפוך את תפקידי ה"גדולים מהחיים" ליותר אמינים. אני לא בטוח שיש סיבה אחת, אבל שוב, אני רואה עצמי בר מזל.

allva2

סטארבייס972: האם יש דמות או הופעה מסוימת שאתה זוכר במיוחד מכל הופעותיך (מלבד "פורסט", כמובן)?

ווהן: התשובה יותר קשה ממה שנראה לך. רובם היו די מיוחדים ומלאי אפשרויות לשחקן. מתי כבר מתאפשר לשחקן לשחק מישהו או משהו עם לב אנושי וליבידו חייזרי? רוב הדמויות הן בעצם בחינת יסוד מסוים בבני-אדם. הקלינגונים הם לוחמים, הקרדסים בוגדניים, וולקנים עצורים וכן הלאה. כך יוצא לנו לשחק את היסוד הזה עד הסוף ולתת לדמות את כל שאר הרגשות שאנו רוצים: אנושיים או אחרים. זה כיף לא נורמלי! מה שאני מנסה להגיד זה שלבחור אחד חביב זו מטלה קשה, כי כל אחד מהם כל כך עשיר בפני עצמו.
הקלינגוני הראשון, קוריס בפרק Heart of Glory של "הדור הבא" היה כיף מכיוון שהיה בעצם הסיפור הראשון של קלינגונים עם מצח בטלויזיה. הוא היה "קרקע לא מוכרת". הבורג, 2 מ-9 (Survival Instinct של "וויאג'ר"), היה דמות נהדרת. יש לך יצור רובוטי המגלה לפתע שיש לו רגשות. הוא היה מפתיע ומייאש באותה מידה. טלק ר'מור (הרומולאני, Eye of the Needle של "וויאג'ר") היה כיף כי הוא היה מגזע מרושע שמצא שפה משותפת עם האויב דרך האהבה לילדינו. לצערי, הוצאת את פורסט מהמשוואה – הוא האהוב עלי. הוא אנושי, והייתי יכול להיות הוא לו היו לי תחומי האחריות שלו. הפרק האהוב עלי עם דמותו הוא First Flight. ויש גם, כמובן, את מקסימיליאן פורסט! איזה כיף זה היה! יצא לי להיות קפטן האנטרפרייז – האם ניתן לבקש יותר מזה?

kttf

סטארבייס972: תוכל בבקשה להרחיב מעט על קוריס ואיך אתה והצוות ניגשתם אל הפרק הקלינגוני הראשון בתולדות "הדור הבא"?

ווהן: בעקרון, השחקנים מחליטים בעצמם על הדמויות שלהם. הייתי סוג של לוחם בויאטנם. עשיתי הרבה שייקספיר ונראה שלדמות יש הרבה איכויות קלאסיות. אבל הוא היה חיה. ההנחייה היחידה שאני זוכר היא שהם (המפיקים, ו.ק.) רצו שהם (הקלינגונים, ו.ק.) יהיו "האופנוענים של היקום". היה לי אופנוע פעם ואני ממחוז סאן ברנרדינו, שם התחילו "מלאכי הגהנום" (כנופיית אופנוענים מפורסמת בארצות-הברית, ו.ק.), אז הבנתי למה הם התכוונו. בנוסף, ידעתי איך זה להיות חייל שמטרתו העיקרית היא כבוד… במובן של חיילים. מה שאני עשיתי היה לתת לזה אופי אפל יותר והכנסתי בזה כבוד קלינגוני. בנוסף הוספתי קצת חייתות. זה היה תפקיד נהדר ואני גא שהייתה לי ההזדמנות לשחק אותו. הייתי במקום הנכון, בזמן הנכון, עם הכישורים הנכונים. אני מניח שזה הכל.

סטארבייס972: לפי IMDB, השחקן המנוח מארק לנארד היה היחיד ששיחק חייזרים מ-3 גזעים חשובים במסע בין כוכבים: וולקני, רומולני וקלינגוני. לך חסר רק הראשון מביניהם כדי להשלים את הסדרה. היית רוצה להיות וולקני, או חייזר אחר? אולי פרנגי גבוה במיוחד?

ווהן: יש לי כבוד גדול לעבודתו של לנארד. אני נותן לו להחזיק בשיא בשמחה. יש לי מספיק משלי. מעבר לזאת, כבר אין לנו הזדמנויות לשחק את אחד היצורים הללו. אני חושב שאני פשוט צריך להסתפק ב-12 הדמויות שלי.

סטארבייס972: אתה מכיר את כל ארבע סדרות "מסע בין כוכבים החדשות". לו ניתנה לך האפשרות לבחור אחת ולהופיע בה יותר, מה תהיה בחירתך ומדוע?entpink

ווהן: אני חייב להגיד שזו תהיה "אנטרפרייז". בעיקר מכיון שסקוט באקולה (ארצ'ר) הוא אחד האנשים הכי טובים שראיתי בתפקיד ראשי בכל תכנית שהיא. הוא אדיב ומקצועי בכל רגע נתון. הגישה הזו פשטה על הסט כמו אש בשדה קוצים. בנוסף, עד שהגעתי לסט של "אנטרפרייז", עשיתי את התכניות הללו במשך כ-16 שנה לסירוגין. פיתחתי קשרים אישיים עם חלק מהצוות וכמעט כולם מכירים אותי. היה בסט משהו מוכר כבר.

סטארבייס972: יש לך איזשהם סיפורים מעניינים מהסט?

ווהן: כנראה, אבל אני זקוק לזמן לחשוב ולהסביר. בדרך כלל אני משתדל להשאר בתפקיד. אני משתדל לא להיות גס רוח אבל מנסה גם להשאר מרוכז. ככה אני מרוחק מכל השגעונות. אני יודע שהם נהנים מאוד על הסט, אבל הקבועים נמצאים שם כל יום. הם חייבים לעשות משהו כדי לשמור על הומור על הסט אחרי 4 שנים ביחד בעבודה. אני הייתי שם רק אחת ל-3 שבועות בערך, אני חייב להיות מרוכז או שההופעה שלי היתה הולכת לאיבוד. יש לי מוניטין של אחד שעושה הכל טוב, ורציתי שזה ישאר כך. אבל אם, למשל, אראה אותך בבר מתישהו, אז בטוח שיהיה לי סיפור או שניים.

סטארבייס972: יש לך נקודת מבט מיוחדת. שוב, לאחר צפייה בכל ארבע הסדרות, מה אתה חושב על "אנטרפרייז"? לפי דעתך, למה הסדרה לא "המריאה" כמו האחרות?

ווהן: אני לא חושב שזו היתה אשמת התוכנית. "מסע בין כוכבים" במצב רע כבר זמן מה. למעט מאוד תוכניות הופקו פרקים חדשים במשך 30 שנה. אני חושב שהקהל התחיל להתעייף מזה. יש צורך בקצת הפסקה, תוך בערך 5 שנים הקהל יהיה רעב לזה שוב. מכיוון שהיו כל כך הרבה תוכניות שרצו במקביל, קצת הגדשנו את הסאה.

סטארבייס972: היו הרבה טענות נגד הכיוון שהמפיקים נתנו ל"אנטרפרייז", ביניהן הטענה שזה אינו החזון של ג'ין רודנברי. כאחד שהיה צופה קבוע בסדרה המקורית בנעוריו, מה דעתך?

ווהן: אני לא מסכים. אני חושב שהם עבדו קשה מאוד להכליל את חזונו של רודנברי. בנוסף, אני חושב שהם פשוט ניסו לחדש קצת. לנגד עיניהם עמדה העובדה שהתוכנית לא תשרוד רק עם מעריצי "מסע בין כוכבים". דבר שהביא אותם לעשות שינוי בתוכנית כדי "להדליק" את הציבור הכללי. היה צורך לצרף מעריצים כדי שהתוכנית תתקיים ותשאר. יש כאלה שמרגישים שכל שינוי בסגנון התכנית זו בגידה. אני לא חושב שהאנשים האלה מבינים את החלק של "עסקים" ב"עסקי שעשועים".
למפיקים הללו היתה הזכות והחובה לנסות לעשות את הבידור העכשוי הנהדר הזה. הם לא יכלו לרצות את כולם, אבל הם ניסו.

סטארבייס972: האם הצוות והשחקנים היו מודעים למאמצי המעריצים מרחבי העולם, וישראל בכללותם, להצלת הסדרה לאחר העונה השלישית?

ווהן: כן. זה נגע מאוד ללבם. מעריצי "מסע בין כוכבים" הם המעריצים הכי נאמנים שיש. הצוות ידע על כך ומאוד העריך זאת. אך עם זאת, עניין גיוס הכספים קצת בלבל חלק מאיתנו. אני חושב שניתן היה להוציא את הכסף הזה בדרכים הרבה יותר טובות. יש הרבה ארגוני צדקה שזקוקים לכסף הזה יותר מאשר האנשים בפארמאונט.

saveent

סטארבייס972: האם במהלך העונה הרביעית, טרם ההודעה הרשמית, היו תחושות שזו באמת עומדת להיות העונה האחרונה?

ווהן: היו שמועות אבל אני לא חושב שמישהו רצה להאמין להן. אני חושב שכולם ידעו שזה אפשרי. נראה שכולם היו מוכנים לכך שזה יקרה אבל יש כאלה שעובדים שם כבר 20 שנה, וקשה היה להאמין שזה עומד להגמר. העניין עם "מסע בין כוכבים" הוא שזה לעולם לא ייגמר. בעוד כמה שנים, ולפי דעתי כדאי שזה יהיה כמה שנים, יעלה למישהו רעיון מדהים לדרך חדשה לתוכנית ויעשו עוד סדרה. עד אז… יש מספיק שנות תוכנית לצפות בהן… כמעט 20 שנה.

סטארבייס972: במבט לאחור, מה היית רוצה לראות קורה בעלילת "אנטרפרייז" שלא קרה?

ווהן: יש הרבה. אבל העלילה הכי אהובה עלי היתה יכולה להיות כזו: קוראת', הקלינגוני האחרון ב"וויאג'ר" המגולם על ידי (ב-Endgame), היה חוזר אחורה בזמן forrestarcherבמכונת הזמן ההיא שג'יינויי גנבה ממני ב"וויאג'ר". הוא היה מנסה למנוע מאדמירל פורסט מלשלוח את ארצ'ר לחלל, על ידי הריגת פורסט או ארצ'ר או שניהם. ככה הייתי עומד מול עצמי כרשע וכגיבור. זה היה יכול להיות להיט!

סטארבייס972: הזכרת את סקוט באקולה, רוב הסצנות שלך בסדרה היו עמו. מה אתה יכול לספר לנו עליו, כבן אדם וכשחקן?

ווהן: סקוט באקולה הוא ג'נטלמן גמור ואחד השחקנים הכי מקצועניים שהכרתי מכל סדרה בכל תפקיד.

סטארבייס972: שחקן אשר מופיע רק בסדרה אחת של "מסע בין כוכבים" לא תמיד מרגיש צורך לצפות בה ולעקוב אחרי ההתרחשויות. מאחר ואתה קפצת מסדרה לסדרה, האם עקבת מעט אחרי הסדרות, כדי להשאר מחובר?

ווהן: אני חייב להיות ישר איתך ולהודות שלא. כל דמות חדשה היתה בדיוק כזו – חדשה. דמות חדשה עם היסטוריה משלה. אם היה צורך במחקר, ניגשתי לעניין כחדש לחלוטין וחיפשתי את ההיסטוריה של כל דמות בנפרד.

korathסטארבייס972: היתה לך הזדמנות יוצאת דופן לגלם ב"אקספיריינס" בלאס-וגאס את קוראת', הדמות אותה גילמת גם בפרק האחרון של "ווויאג'ר" Endgame, רק צעירה יותר. ספר לנו איך ניגשת לגלם מישהו צעיר אחרי שכבר גילמת אותו מבוגר, כשיש עוד עובדה חשובה להתחשב בה – הוא קלינגון.

ווהן: האמת היא, שגילמתי את הדמות כצעירה קודם, כ-8 שנים לפני שגילמתי את הדמות המבוגרת. האטרקציה (בלאס-וגאס) קיימת כבר כמה שנים. היה כיף לגלם את המבוגר (ב"וויאג'ר"). הוא הצטייר כ"המדען המטורף במערה". הוא השיג שליטה רבה במשך השנים ונהיה חבר במועצה הגבוהה. הביטחון העצמי שלו והאישיות שלו נהיו יותר כנועים אך לא פחות עזים. הוא תמיד עומד להתפוצץ אבל נראה שהוא גא ביותר בכעסו ושנאתו לאנושיים. הוא היה כייפי.

סטארבייס972: אמרת בראיון שאתה אוהב את המצח הקלינגוני. באמת? האם היה איפור חייזרי שסבלת בו במיוחד?

hirogenווהן: אני לא בטוח שהתכוונתי שאני אוהב את המצח הקלינגוני יותר משאר צורות האיפור, למרות שזה הפך להיות קלאסיקה. אבל, כן נהניתי מהתפתחות הדמות שבאה בעקבות זאת והצרחות שקיבלנו מהנשים במגרשי פאראמאונט… או שמא עלי להגיד צווחות. כל אשה שעברה היתה צווחת ואומרת "אוווו… קילינגונים!" – זה היה מצחיק.
הייתי אומר שהתחפושת הכי לא נוחה היתה של ההיירוגן (Hirogen, בפרק Flesh and Blood של "וויאג'ר"). האיפור היה מקיף. זה נכנס לתוך העין ומעל לשפה. זה כיסה את כל הראש ואם אני זוכר נכון, כלל עדשות מגע. הלבוש היה מגביל כמו האיפור. לא היה לי איך להזיע אלא מבעד לעיניים ולפה. אנשים ריחמו עלי וחשבו שאני אידיוט מסכן. אולי אני אידיוט אבל לא הייתי מסכן. פשוט היה לי חם. אנשים היו טופחים לי על השכם והזיעה היתה ניגרת מבעד לעיניים ולפה. טוב נו… אולי לא ניגרת… יותר כמו טפטוף שופע.

סטארבייס972: אתה מופיע הרבה בכנסים, ספר לנו מעט חוויות.

ווהן: לרוב, הם היו נפלאים, למרות שאני מוכרח להודות שהראשון הפחיד אותי למוות. הייתי צריך ללמוד לנגן ביוקליילי. נאמר לי שיהיה לי מפגש דו-שיח עם הקהל – הכנס היה בבלאקפול, אנגליה. חשבתי שמפגש כזה אומר להיות מול 60 איש. גם שמעתי שקראו לזה "פאנל". אני חשבתי שהכוונה היתה שכמה מאיתנו (השחקנים, ו.ק.) נשב ונענה לשאלות מקהל של 60 איש. כשעליתי לבמה, שמעתי מחיאות כפיים של כל ה-3,000 איש שהגיעו והייתי היחידי על הבמה. לא היה לי מושג מה לומר להם. ברכיי החלו לרעוד ולא היה לי הרבה להגיד, הרגשתי נורא. ואז ראיתי את בוב פיקארדו (רוברט פיקארדו, EMH,  ו.ק.) שר את שיריו ומשמח את כולם וחשבתי "זה מה שאני צריך! לשעשע אותם". אז למדתי לנגן על היוקליילי. נכון לעכשיו אנחנו להקה שלמה. הופענו בשבוע שעבר בכנס "גליליאו 7" שבגרמניה לפני 1,000 איש והיה נהדר – אנחנו כוכבי רוק. הרגשנו שנתנו לקהל תמורה בעד כספם. כבר הרבה זמן שהדברים האלה (הכנסים, ו.ק.) היו רק בקטע של לעמוד בתור ולשמוע את אותם סיפורים ישנים. עכשיו, אנחנו נותנים להם את הדבר האמיתי… "להקת הבלוז מאנטרפרייז" (the Enterprise Blues Band) – להיט!

shows

(בתמונה האמצעית – קייסי "דמאר" ביגס, ג'פרי "וואיון/בראנט/שראן" קומבס ואמסטרונג, בהופעה)

סטארבייס972: השתתפת בתכניות טלויזיה מז'אנרים רבים כל כך –  מדע בדיוני, דרמה ועוד. האם יש הבדל בעבודה על ז'אנרים שונים? בדרך ההכנה של השחקנים לפני הצילומים וכדומה?

ווהן: לא באמת. ברמת מקצועיות כזו, אדם נוטה להתייחס לתפקיד – כתפקיד. הם מתכוננים לתפקיד בדרך הידועה להם, מה שהיא לא תהיה, בלי שום קשר לז'אנר. האנשים ששוכרים שחקנים רוצים שהם יהיו מוכנים, אז ככה שיש רמה מסוימת של אתיקה מקצועית בכל סט צילומים שבה משלמים לשחקן שכר הוגן. צוות השחקנים הרגיל מתמודד עם השגרה היומיומית בצורה שונה, אבל אני לא חושב שזה קשור לז'אנר. זה יותר קשור לאישיות השחקן בעל החוזה.

סטארבייס972: אמרת באותו ראיון משנת 2004 שכשגילית את תחום המוזיקה, התחלת ליהנות ממנו כך שאם תוכל להתפרנס ממוזיקה תעזוב את המשחק. משהו השתנה מאז?

ווהן: לא, אני עדיין מרגיש כך, במיוחד לאחר הופעת הפתיחה בסוף השבוע האחרון. שיחקנו אותה! יש לי נגנים נהדרים בלהקה הזו ובדרנים טובים. אם הייתי יכול לחיות מזה… זו היתה הבחירה הראשונה שלי.

סטארבייס972: מה תכניותיך לעתיד? תיאטרון, מוזיקה, טלויזיה?

office2ווהן: ובכן, בחודש האחרון הייתי בלונדון, אוסטרליה, סולט לייק סיטי ובגרמניה. עבדתי על רמות אנרגיה גבוהות ואני די מותש. נראה לי שלעת עתה אני אתרכז בשירים חדשים ואנוח… אולי אעבוד קצת מסביב לבית. הסוכנים שלי מתקשרים כל הזמן, אבל לא ממש בא לי לשמוע מה שיש להם להגיד. יש לנו תוכניות ללהקה במאי ואוגוסט. ניסו גם לעניין אותי במחזה. יש לי כמה מבחני בד בשבוע הבא, אבל אני בעיקר מתכון לקחת את החודש הקרוב "באיזי", במידת האפשר. אבל שוב… אם יגיע משהו מעניין מחר – מה שזה לא יהיה – אני בהחלט אלך על זה.

סטארבייס972: בחזרה ל"מסע בין כוכבים" – השאלה הפופולרית לאחרונה – איך לדעתך יראה השלב הבא בעולם "מסע בין כוכבים" לאחר ההפסקה הנחוצה שהזכרת? סדרה חדשה, סרט, פרקי חובבים, משהו אחר?

ווהן: אין לי שמץ של מושג. הניחוש הלא מושכל שלי הוא: זה יתרכז בצוות שחקנים צעיר מאוד ועכשווי ביותר. ללא ספק הם (הכותבים/מפיקים, ו.ק.) יקחו בחשבון את ההתרחשות הפוליטית והאופנות של אותו הזמן ויעשו מזה משהו מדהים וחדשני כמו שרק הם יודעים. אבל אין לי מושג מה זה יהיה.

סטארבייס972: "אני מתכנן לגלם 100 (דמויות ב"מסע בין כוכבים") לפני שאמות, ולקח לי 15 שנים לגלם 11, אז עלי למהר". את זה אתה אמרת. האם זה אומר שיהא הפרויקט הבא של "מסע בין כוכבים" אשר יהא, אתה תהיה שם כדי לגלם דמויות נוספות?

OLYMPUS DIGITAL CAMERAווהן: אם ייקחו אותי.

סטארבייס972: תודה רבה לך, מר ארמסטרונג!

ווהן: תודה על השאלות, חיו ארוכות ושגשגו!

 

עריכה וביצוע: subatoi
הגהה באנגלית ותרגום לעברית: ורד קליין
תרומת שאלות: kinspirit

האדמירל ואלף הפרצופים – מה שפרסמנו לקראת הראיון.
קטעי מוזיקה של ה"אנטרפרייז בלוז באנד" וגם קטעי וידאו שלהם.

האתר של ווהן ארמסטרונג
מועדון המעריצים הבריטי

ראיונות נוספים שערכנו

 

 We are happy to present an interview conducted byopening Starbase 972, the Israeli Star Trek Fan Club with Mr. Vaughn Armstrong who portrayed Admiral Forrest on Enterprise as well as many other characters on The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager and Enterprise.
Starbase 972 is grateful to Mr. Vaughn Armstrong for his time.

Starbase972: Shalom Vaughn Armstrong, we’re happy to have you with us!
Mr. Armstrong, In the eyes of the Star Trek's producers, most of the admirals weren't very successful, so they were replaced every episode or two. Exceptions were Admiral Ross (Barry Jenner) on DS9 and Admiral Paris (Richard Herd) on VOY, both appeared on a notable number of episodes. However, Admiral Forrest’s character took a more important and significant place, even in comparison to the above mentioned characters. How do you explain that?

Vaughn: I'm not sure I can answer that. I count myself very fortunate. One reason might be that Enterprise was a little closer to home than the other ships. I sort of represented the hope that the people of Earth had and the trepidation of the diplomats at the same time. That could have been the writers reasoning. I like to think, of course, that it was just because they thought I was so talented. But whenever I draw that conclusion I am inevitably wrong. I think My character became a good story telling tool.

Starbase972: You originallsovaly arrived to audition for the Ambassador Soval role. Later, when you had scenes with Gary Graham, have you ever thought of how you would have portrayed Soval in those scenes, were you in his place?

Vaughn: Not really. I've always enjoyed working with Gary. I'm too concerned with the life of my own character to concern myself with his. I really try to stay in the moment as much as possible and do my work. The focus I need to just get the lines and live the character at the same time is the most fun of the whole job, for me. So I do as much of it as I can. In a way, it's a few hours of meditation. I don't concern myself with how I might do someone else's job. I'm too busy concentrating on my own.

Starbase972: You mentioned, in an interview in 2004, that being a soldier at Vietnam helped you portraying military characters. Was it the case with Admiral Forrest?

Vaughn: Yes. You can't spend a couple of years in the military and not gain some understanding of military men.

Starbase972: In Broken Bow, Enterprise’s pilot episode, there were three officers, each named after one of the original series’ main actors. Admiral Leonard has never been seen since. Commander Williams reappeared a few times, and only Admiral Forrest, who was named after the late Deforest Kelley, continued. Did the producers intend to keep you with a character named Forrest for the rest of the series as an homage to the late actor, or was it a coincidence that Forrest was the one who continued?

Vaughn: I don't know.

Starbase972: Most of the actors experience the death of their character once. On Star Trek death is never final, and indeed, you were "killed” twice.

Vaughn: Again, I count myself lucky. I can tell you that the second death was a whole lot more fun than the first.

doubledeath

on the right – the first death from The Forge, on the left – a little before the second death from In a Mirror, Darkly I

Starbase972: Could you please share with us the "special ambiance" that was on the set when it was time to shoot In a Mirror, Darkly.

Vaughn: I got the feeling that for them it was another day at the office. The crew of the Enterprise sees a lot of different styles in their travelhoshis. I know that it was a little different in that there were several love scenes and some scanty costumes. That took a degree of professionalism that is more sensitive. And these guys had a ball in lots of the scenes. Connor (Trinneer, Tucker) was a hoot with that eye. He's very quick witted and lot's of fun. We all seemed to enjoy throwing each other around, too. And, let's face it… I'm 55 years old… my first day of shooting included several hours of an intimate scene with Linda Park (Hoshi). It doesn't get much better than that for an old man like me.

Starbase972: How was it that you returned to the series time and again and managed to portray 11 characters? Did you have to audition every time, or did the producers spare this procedure from you since they knew you?

Vaughn: I think that now with Maximilian Forrest in "In the Mirror, Darkly", it's actually 12 roles. I'm very proud of that. I did audition for about the first 6 characters. Then they gave me a few. I did have to audition for the Enterprise pilot. I hadn't met the director and it was quite an import role. I think that at one point the production staff kind of got a kick out of the fact that I had done so many roles. That kind of spurred them on to give me a few more. I think part of it also had to do with my being comfortable in the prosthetics. I also have some size so I look formidable for the warrior characters. I have some classic training which helps make the bigger than life roles more believable. I'm not sure if there is one reason. But, again, I count myself fortunate.

allva2

Starbase972: Is there a character or a performance you particularly remember from all your performances (beside Forrest, of course)?

Vaughn: The answer to that is more difficult than you might imagine. Most of them were quite unique and filled with opportunities for an actor. How often does an actor get to play some one or some thing that has such a human heart and an alien libido? Most of the characters are a study in one element of human nature. The Klingons are warriors, the Cardassians are treacherous, Vulcans restrained, and so on. So we get to play that element to the hilt and color the characters with all of the other emotions that we like… human or otherwise. That's great fun! All this to say that to pick a favorite is difficult because most of them are so rich. The first Klingon, Korris in The Next Generation's Heart of Glory, was fun because he was really the first story of Klingons with foreheads on television. It was new territory. The Borg, 2 of 9, was a great character. Here's this robotic creature discovering he has emotions. It's all very surprising and desperate. Telek R'mor was fun because he was from a villainous race but found a common bond with the enemy through a mutual love for our children. I'm sorry you excluded Forrest in the question. He is my favorite. He was all human, perhaps who I would have been if I'd had his duties. My favorite of his episodes was First Flight. And then, of course, there was Maximilian Forrest! What a hoot that was! I actually got to be Captain of the Enterprise. Who could ask for more?

kttf

Starbase972: Can you elaborate a little on Korris and how you and the staff approached the first TNG Klingon episode?

Vaughn: We, actors were pretty much left on our own to come up with the characters. I had been a warrior, sort of, in Vietnam. And I had done a lot of Shakespeare and the character seemed to have a lot of classic qualities. But he was also an animal. The one direction I remember getting was that they wanted them to be the bikers of the universe. I had a bike once and I grew up in San Bernardino County, the birthplace of the Hells Angels, so I knew what that meant. I also knew what it was like to be a soldier, one of whose goals was honor… in a soldiers way. I made that a little darker and put honor on klingon terms. A bit more animal involved. It was a wonderful role and I'm proud to have been able to play him. I was in the right place at the right time with the right qualifications. I guess that's when it all adds up.

Starbase972: According to IMDB, the late Mark Lenard was the only actor to portray an alien of the three major races in Star Trek – a Vulcan, a Romulan and a Klingon. You’re missing the first of them on your resume to complete the set. Would you want to be a Vulcan, or another alien? Maybe an unusually tall Ferengi?

Vaughn: I have great respect for Mr. Lenard's work. I'm happy to let him hold that record. I have plenty of my own. Besides, we no longer have the opportunity to play one of these creatures. I guess I'll have to be happy with my own twelve different characters.

Starbase972: You are familiar with all four new Star Trek series. If you had the chance to choose one and appear in it more often, what would yoentpinkur choice be and why?

Vaughn: I have to say that would be Enterprise. Mostly because Scott Bakula (Archer) is one of the finest men I've ever seen in a lead role on any show. He is kind and professional at all times. That attitude spread through the set like wildfire. Also, by the time I'd come to the Enterprise set I'd been doing these shows off and on for about 16 years or so. I'd developed several relationships with some of the crew and almost everybody knew me. It was a very familial set for me.

Starbase972: Do you have any interesting stories from the sets?

Vaughn: Probably, but it would take a good deal of thought and explanation. I usually pretty much keep in the role. I try not to be rude but I also try to keep focused. That keeps me away from most of the shenanigans. I know they have great fun on the set, but the regulars are there every day. They have to do something to keep humor on the set after four years of working together. I was only there about once every three weeks or so. I had to keep myself together or my performance fell apart. I had a reputation of getting things right and wanted to keep it that way. But if I see you in a bar sometime I'm sure I can come up with a story or two.

Starbase972: You have a special point of view. Again, after seeing all four series, what do you think of Enterprise? Why do you think it didn’t “take off” as the others did?

Vaughn: I don't really think it was the fault of the show. Star Trek had been in a slump for some time. Very few shows have had new episodes being produced for thirty years. I think the public was beginning to tire of it. They need a break for a while. In five years or so the public could be hungering for it once again. There were so many shows on simultaneously that we may have made their cup runneth over a bit more than needed.

Starbase972: There were many opinions against the directions the producers navigated "Enterprise", among them was the claim that it wasn’t Gene Roddenberry’s vision at all. As a person who have watched the original series regularly in his youth, what do you think?

Vaughn: I disagree. I think they tried very hard to include Roddenberry's vision. I also believe that they wanted to make it something new. They were well aware that the show couldn't just survive on the hard core Star Trek fan base. That meant they had to change the show to ignite excitement in the general public. They needed to add fans in order to keep the show alive. There are those who believe that any change in the show's style was a betrayal. I don't think those people quite understand the meaning of "business" in "show business". These producers had the right and the obligation to try to make this great contemporary entertainment. They couldn't possibly please everyone. But they tried.

Starbase972: Were the crew and the cast aware of the great efforts fans from all over the world, including Israel, made in order to save the series after the third season?

Vaughn: Yes, they were very touched. The Star Trek fan base is the most loyal fan base in the world. The cast knows and appreciates this. Though, I must say, the money raising confused some of us a bit. I think that money could be spent in much better ways. There are charities everywhere far more needy than the folks at Paramount.

saveent

Starbase972: During the fourth season, before the formal announcement, were there any feelings that it really is going to be the last season?

Vaughn: There were rumors but I don't think anyone wanted to believe it. I do think everyone thought it was possible. Every one seemed to be prepared for it to happen. But many had worked there for almost twenty years. It's hard to believe that will end. The thing about Trek, though, is that it will never end. In a few years, and in my opinion it should be a few years, someone will come up with a brilliant new way to approach the show and they will do another one. Until then… they have plenty of years of shows to watch… almost twenty years worth.

Starbase972: In retrospect, is there any plot development you would have liked to see on Enterprise?

Vaughn: There are many. But my most favorite plot would have been the following: Korath, the last Klingon in Voyager played by yours truly, would have come back in time with that time machine that Janeway stole from me in Voyager. He would have been trying to prevent Admiral Forrest from sending archer intforrestarchero space, either by killing Archer or killing Forrest, or both. That would have pitted me against myself as villain and hero. It would have been a hoot!

Starbase972: You mentioned Scott Bakula, most of your scenes were with him. What can you tell us about him as a person and as an actor?

Vaughn: Scott Bakula is the finest gentleman and most professional actor I have ever met in any series in any capacity.

Starbase972: An actor who appears on one Star Trek series, doesn’t necessarily watch it and follow its plot. Since you "jumped" from one Trek series to another and back, did you feel obliged to keep yourself updated and watch the different shows?

Vaughn: I must be honest and tell you that I did not. I approached every new character as just that. A new character with a history of his own. If there was research to be done for that role I approached it as completely new and looked for the history of the individual as each role came my way.

Starbase972: You had a rkorathare opportunity of portraying the same character you did on Voyager’s finale episode, on The Experience at Las Vegas. Same, but younger. Please tell us how you approached this young character, after you already portrayed it as the old one, alongside a significant other detail – it’s a Klingon.

Vaughn: The truth is I did the young one first. About 8 years before I did the old one. The ride has been around for some time. The old guy was fun to do. He'd become something of a mad scientist in a cave. He'd gained a good deal of authority over the years to become a member of the high council. His confidence and personality had become more subdued if not less truculent. He was always ready to blow but seemed to take great pride in his anger and hatred for humans. He was fun.

Starbase972: You said in an interview that you liked the Klingon forehead. Did you? Was there an alien costume you especially suffered from?

hirogenVaughn: I'm not sure I meant I liked the Klingon forehead more than other make-up pieces, though it has become a classic. But I did enjoy the character development that came with it and the screams that we got from the women on the Paramount lot… or should I say squeals. Every woman who passed would squeal and say "Ooo! Kilingons!" It was funny.
I say the most uncomfortable costume was the Hirogen. That makeup was all encompassing. It went into the eye sockets and over the lip. It covered the entire head and I seem to remember contact lenses. The clothing was as restrictive as the make-up. There was no place to sweat but out of the eyes and the mouth. People thought I was a very sad idiot. I may often be an idiot but I wasn't sad. It was just warm in there. People would pat me on the back and sweat would come pouring out of my eyes and mouth… well… maybe not pouring… more like a profuse drip.

Starbase972: Please tell us about some of the experiences you had on the many conventions you appeared at.

Vaughn: For the most part, they have been wonderful, though I will say the first one scared me to death. It made me learn to play the ukulele. I was told that I'd have a chat with the audience. This was in Blackpool England. I thought a chat would be in front of 60 people. I'd also heard the session called a panel. I thought that meant a group of us answering questions from that audience of 60 people. When I got on stage I heard the applause from all 3000 people in the audience and saw that I was the only man on the stage. I had no idea what to say to them. My knees started shaking and I really had very little to say. I felt horrible. Then I saw Bob Picardo (VOY's EMH) sing his songs and make everyone so happy. I thought, "That's the ticket! Entertain them." So I learned to play the uke. It has now developed into a full band. We opened at Galileo 7 in Germany last weekend for 1000 people. It was wonderful, we were rock stars. We felt like we were giving the fans what they deserve, what they had paid for. For so long these things just meant standing line and hearing the same old stories. Now we really have something to give them… the Enterprise Blues Band. It's a hoot!

shows

On the middle picture – Vaughn with Casey Biggs and Jeffrey Combs, on stage

Starbase972: You appeared on many television genres – sci-fi, drama etc. Is there a difference when you work on the different genres? Maybe on the way the actors prepare themselves to the shooting?

Vaughn: Not really. At this level of professionalism people tend to treat a role as a role. They prepare the way that they know how, whatever way that is, no matter what the genre is. The people who hire actors want them to be prepared so there is a general level of professional work ethic on every set where the actors are paid a fair amount. Now, the different regular casts sometimes deal with the day to day routine differently, but I don't think it has to do with the genre. It has more to do with the personality of the contract players.

Starbase972: You said, on the 2004 interview, that when you discovered music, you enjoyed it so much that if you would be able to make a living of it, you’d quit acting. Did something change since then?

Vaughn: No. I still feel that way. Especially after the opening this weekend. We rocked! I have great musicians in this band and terrific entertainers. If I could make a living with the band… that office2would be my first choice.

Starbase972: What are your plans for the future? Theater, music, television?

Vaughn: Well, in the last month I went to London, Australia, Salt Lake City, and Germany. I was maintaining a pretty high energy level the whole time. I'm a little beat. So for a while I'm going to concentrate on new songs and rest… maybe a little work on the house. My agents keeps calling but I haven't really been that interested in what they have to say. We do have plans for the band in May and August. Some people have approached me about a play. I do have a few auditions coming up next week. But for the most part, I'm going to take it easy for about a month… if I can afford it. But, then again, if that great offer comes along tomorrow, whatever it is, I'm sure I'll take it.

Starbase972: Back to Star Trek – the "popular question" lately – how, in your opinion, will the next phase of Star Trek look after the needed break you mentioned? A new series, a movie, fan made episodes, something else?

Vaughn: I really have no idea. My uneducated guess would be that it would be centered on a very young and very contemporary cast. They will, no doubt take whatever political and fashionable flavor of the month is valid and whirl it into something as bold and new as they can. But I've no idea what that will be.

Starbase972: “I hope to do 100 (characters on Star Trek) before I die, and it took me 15 years to do 11, so I've got to hurry".
These were your words in that same interview. Does it mean that whatever the next Star Trek project will be, you will be there to portray more characters?

Vaughn: If they'll have me.

Starbase972: Thank you very much, Mr. Armstrong!

Vaughn: Thanks for the questions. Live long and prosper!

Edited & conducted – Subatoi
English proof reading & translation to Hebrew – Vered Klein
Question contribution – Kinspirit

About Vaughn Armstrong (Hebrew Only)
The Enterprise Blues Band – music samples & video.

Vaughn Armstrong's site
The official UK Fan Club

Other interviews we had

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.