ישראל, יהדות ויהודים ב"מסע בין כוכבים" – מאת subatoi

1948087במהלך 43 שנותיה של "מסע בין כוכבים" נראו על המסך בני לאומים שונים מרחבי העולם – אך מעולם לא יהודים, על אחת כמה וכמה ישראלים. אך במרחב הלא-קאנוני של "מסע בין כוכבים" – בספרים, בקומיקס, במשחקי המחשב וכד` – המצב אחר לחלוטין. יש שם יהודים, ישראלים ואזכורים של חגים ומנהגים יהודיים.

השנה החדשה שמתחילה היא הזדמנות מצוינת להציץ לאזכורים הללו. ישראל, יהדות ויהודים ב"מסע בין כוכבים" – לפניכם.

שנה טובה וחג שמח!


במשך יותר מ-40 שנים ראינו בסדרות "מסע בין כוכבים" בני דתות ולאומים שונים שהגיעו מכדור-הארץ. החל מסקוטי, אסייאתי ורוסי בסדרה המקורית, צרפתי ב"הדור הבא", בריטי ב"אנטרפרייז", ערבי/מוסלמי ב"חלל עמוק תשע", כמה חבר`ה ממוצא לטיני בהזדמנויות שונות, אינדיאני ב"וויאג`ר" ואפילו בחור בשם סגן מנואל אטואה שהגיע מאיזה אי אקזוטי, כנראה:

wedsamoa

אבל יהודים מעולם לא נראו על המסך, בניגוד לסדרות כמו "בבילון 5" ששמרו על מאפיינים רבים של תקופתנו, כולל הדתות. ב"בבילון 5" ראינו מספר פעמים יהודים מובהקים. ב"מסע בין כוכבים" לא. אפילו לא אנשים עם שמות יהודיים ברורים. הכי קרוב שקבלנו הם אנשים עם שמות שנשמעים יהודיים, אך אינם בהכרח כאלה: צימרמן, ווילדמן (VOY), קוסינסקי, פולאסקי (TNG), לא יותר. הוריו של וורף, סרגיי והלנה רוז`נקו, שגולמו על-ידי שני שחקנים גדולים מהתיאטרון האידי, עוררו חששות בהפקה שדמויותיהם תהיינה יהודיות מצחיקות, למרות שיהדותן לא הוכרזה רשמית. בדיעבד מקובל להניח שהם יהודים, כי יש להם שם "כזה" והם נראים "כאלה".
למרות שהיו שחקנים יהודים בסדרות, למרות שיהודים מפורסמים הוזכרו (איינשטיין ופרויד, לדוגמה). היהודים היחידים שנראו על המסך הם שני גברים חרדים בניו-יורק של שנות ה-50, אבל זה היה רק בדמיונו של סיסקו. אז ככה שגם יהודים נראו על המסך אפס פעמים. לא, גם ההולוגרמה של איינשטיין אינה נחשבת.

1391217

ישראל, אם תהיתם, הוזכרה אפס פעמים ב"מסע בין כוכבים", והסיבה היחידה שיש לה דף ב-Memory Alpha היא הדגל הקטן של ישראל שנראה בתג המשימה STS-107 של נאסא, טיסת הקולומביה בה השתתף אילן רמון. התג נראה מרחוק ברקע. זה הכל. זה חשוב אבל זה הכל.

גם העברית קופחה ב"מסע בין כוכבים" ונראתה פעם אחת בלבד – על מסך הוויאג`ר בפרק Future`s End, במסגרת מילות ברכה ששוגרה אליה בידי ריין רובינסון. וגם זה היה עם שגיאה בניקוד, כפי שניתן לראות:

1948087

בפרקים המשופצים של הסדרה המקורית (Remastered) הוכנסה תמונה של ציור המתאר את משה רבנו עם לוחות הברית (בעברית), ציור של רמרברנדט. התמונה נמנית על התמונות הנראות על מסך האנטרפרייז כאשר מחשב הספינה נסרק בפיילוט The Cage, כדי להזכיר את עניין בני האדם השונאים שבי. ואת זה הראינו לכם בחג השבועות.

יש להזכיר גם את "הפרק הנאצי" של הסדרה המקורית, Patterns of Force, שם מדובר על כוכב בשם Zeon ותושבים ששמותיהם Isak, Abrom ו-Davod. כל אלה באים להדגיש את המסר של הפרק.


זהו. זה הכל.

כל זה היה בעולם הקאנוני (הסדרות והסרטים). אך בעולם הלא קאנוני – הספרים, הסיפורים הקצרים, הקומיקס וכו` – המצב אחר לחלוטין. רוחב היריעה והיד החופשית יותר שניתנת לכותבים של כל הנ"ל, יצרו מצב בו קיימות דמויות יהודיות ואפילו ישראליות, וגם מוזכרים מנהגים יהודיים, כראוי לעולם בו האנושות יותר "מעורבבת". נעזרנו באתר Memory Beta שמרכז מידע לא קאנוני, כמו גם בהצצה לספרים שמאפשר גוגל, כדי לנסות ולרכז כמה שיותר מידע בנידון.

בספר Vulcan Forge, לדוגמה, מוזכרת נחמה רבין, אשה ממוצא ישראלי שהייתה קפטנית הפראגוט במאה ה-23. בנה דייויד היה איתה על הסיפון בשנת 2247 כשביקרו בוולקן על מנת להשתתף בטקס התבגרות. דייויד פגש בוולקן את השגריר סארק ובנו הצעיר ספוק. נחמה ובנה היו בין בני הערובה שנלקחו בידי וולקני מרדן. דייויד וספוק הצליחו לברוח ובסופו של דבר הצליחו לשחרר גם את שאר בני הערובה. דייויד הציע לה מאוחר יותר לתמוך בהגשת מועמדותו של ספוק לאקדמיה. הבן עצמו נולד בישראל, גדל בנגב וערך שם אימוני השרדות. בהמשך הפך לקפטן גם הוא ובמהלך משימה צבע על דפנות ספינתו את המילים שלום ולחיים, בעברית, כמנהג המקומיים שעשו זאת על ספינותיהם. בסביבות 2290 נחמה רבין פרשה מהצי וכיהנה כחברת כנסת (או בממשלה, לא ברור למה הכוונה, כפי שתראו בטקסט).

8715390

2251172קפטן דייויד גולד גם הוא יהודי, אשר ציין את יום כיפור בסיפור An Easy Fast. על-פי הספר The Belly of the Beast, קפטן גולד תיבל את נאומיו במעט יידיש.
בספר Creative Couplings מסופר על אשתו של גולד, רייצ`ל גילמן, שהיתה רבה בעיר ניו-יורק וב-2376 ניהלה את החתונה הקלינגונית-יהודית הראשונה, חתונתה של נכדתם, תוך שהיא משלבת אלמנטים משתי התרבויות. על החתונה הזו כתבנו הרבה לפני 6 שנים, כאן.
במשפחתם יש שמות עבריים רבים. רייצ`ל היתה מכינה לבעלה קניידלעך, ויצא לה גם להכין את זה לסקוטי. גם אמא של וורף ידעה להכין את זה, אגב.

1504926

משפחת רבין ומשפחת גולד היו העיקריים, אך מלבדם היו עוד:
* בספר Strangers from the Sky מוזכר הזוג ג`רמי ודורה גרייסון, מאבותיה של אמנדה גרייסון, אמו (האנושית) של ספוק. דורה היא יהודיה, וכך, כמה שזה נשמע מוזר, זורם דם יהודי בעורקיו של ספוק (מעורבב עם דם וולקני ירוק…).
* בספר Well of Souls מוזכרת קצינה בשם דריה בת לוי ששירתה על האנטרפרייז C תחת פיקודה של קפטן רייצ`ל גארט. היא יהודיה (דה), אחיה התאום נקרא ג`ושוע והוריהם גרים על הכוכב מאיר 3. לכו תדעו, אולי זה כוכב שלם של התיישבות יהודית.
* בספר Harbinger מוזכר שבסטארבייס 47 היה איש דת עבור הקהילה היהודית – הרב גלר.
* במספר ספרים (Harbinger, למשל) יש קצין בשם איזיקיאל (יחזקאל) פישר. שם רעייתו היה האנה, שמות ילדיהם אלי, נואה (נוח) וג`יין. זה לא מצוין במפורש, אבל אולי הם משפחה יהודית.
* על-פי הספר Worf`s first Adventure, הוריו המאמצים של וורף ידעו לדבר יידיש שוטף.

ב-Memory-Alpha מובאות גם הדוגמאות הלא-קאנוניות הבאות:
* אארון סטמפל מהספר Ishmael לא אוכל חזיר.
* הארב טנזר מדבר יידיש שוטפת בספר The Wounded Sky.
* למיירון שולמן נערכת הלוויה מסורתית עם מניין וקדיש בספר Recovery.
* ג`אל רבינוביץ` משתמש בביטוי "שלום עלייכם" בספר The Final Reflection.
* לנה גולדבלום מוזכרת ב-Star Trek Log 5 כיהודיה שמשחקת בסביבון.
* סאול וויינסטיין משתמש בביטויים ביידיש ב-Crisis on Centaurus.

באשר לישראל והאזור – על פי הספר The Sundered ירושלים ותל אביב היו בין הערים אשר ב-1 במאי 2053 חוותה מתקפת נשק גרעיני בפתיחת מלחמת העולם השלישית. הערים האחרות היו: לונדון, ניו יורק, ניו דלהי, קראצ`י, מכה וריאד. הספר רומז עוד שהמזרח התיכון עבר מהפכה דמוקרטית לפני 2031. מצוין שקיים "בלוק מוסלמי", שהיה בין הנפגעים בפתיחת מלחמת העולם. מהצצה בספר באדיבות גוגל, עולה שיש גם דמות ישראלית בספר הזה, אך היא לא מופיעה הרבה.
בקומיקס Prophet of Peace, מוזכר ראש העיר של ירושלים, עבודללה, שבסביבות 2260 אירח אורחים ובהם צוות האנטרפרייז.

באשר לאלמנטים יהודים – על-פי הספר Emissary, סיסקו ראה הולוגרמה של ארון הברית בעברו ונזכר בו כשראה את הארון המכיל אחד מה"כדורים". בספר Time`s Enemy, קירה אמורה למצוא דרך להציג בטיילת מנורות/חנוכיות לצד סמלי מוות קלינגוניים, בלי להעליב אף צד. היא טוענת שהיא מעדיפה לרדוף אחר טרוריסטים עם פצצת פלזמה מאשר לעשות את זה…

זה לא יהודי או ישראלי, אבל זה נראה מרשים – ספינה בשם USS Israel Putnam, על שם גנרל אמריקני ממלחמת העצמאות. אגב, קיימות כמה דמויות ששמן הפרטי הוא Israel אבל זה לא מתקדם לשום מקום, הם לא בהכרח יהודים.
אגב, מהעמוד של USS Israel Putnam ניתן לראות עוד רשימה ארוכה של ספינות, על רובן לא ידוע דבר שכן הוזכרו רק בשמן באחד ממשחקי המחשב או הספרים. אך רשימה זו רווייה שמות של מנהיגים מרחבי העולם, ביניהם "טובים" כמו מנדלה, מיטראן, תאצ`ר, ילצין, סאדאת וקלינטון – אבל גם "רעים" כמו אסד, ערפאת, נסראללה, פדלאללה ואחשוורוש. הרעיון הוא ככל הנראה לשלב אנשים מכל צבעי הקשת, בהתאם לחזונה האוטופי של "מסע בין כוכבים". נציגינו ברשימה: בגין, גולדה מאיר, רבין, שמיר וגם דוד המלך. וגם ספינה בשם USS Etzel, אולי אצ"ל שלנו.

8674329

3770307ויש גם ספינה בשם USS Sugihara, שבקו זמן חלופי רייקר ולפורג` היו הקפטן והקצין הראשון עליה. הספינה נקראת על שמו של חסיד אומות עולם, הדיפלומט היפני צ`יאונה סמפו סוגיהרה, ששהה בליטא בזמן מלחמת העולם השניה והעניק אשרות ליהודים, גם כשכבר היה בתחנת הרכבת בדרך החוצה מליטא. באמצעות אשרות אלה הציל מעל 6,000 יהודים.
כפי שניתן לראות בקישורים הנ"ל יש מוזיאון המוקדש לו ביפן (עם אתר בעברית) ויש רחוב על שמו בתל אביב-יפו.
מידע נוסף ניתן למצוא ברחבי הרשת, גם בעברית וגם בוידאו.

וכל זה, כמובן, בנוסף למה שכבר הראינו לכם ב-1 בפברואר, בקשר לאילן רמון והקולומביה ב"מסע בין כוכבים".

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.