"מסע" תוצרת בית – Star Trek Vs. Batman – מאת subatoi

topstvbכן, הוא חריג, כן, הוא מערב פאנדום אחר, כן, הוא לא סרט חובבים אופייני כל-כך. אבל אחרי הסקירה המקיפה (מאוד?) של New Voyages, החלטנו ליטול הפסקה קצרה, להתאוורר ולנקות את הראש עם סרט חובבים קצת אחר. Star Trek vs. Batman הוא סרט שמשלב שתי סדרות פולחן מאותה תקופה (שנות ה-60 העליזות), ומראה כמה בעצם הן מתאימות זו לזו.

בואו לראות ולקרוא, גם אם אתם לא מכירים את "באטמן" של הסיקסטיז, את החלק החדש בסדרת סקירות סרטי החובבים שלנו.

תעודת זהותstvbtitle
שם
: Star Trek Vs. Batman
ארץ לידה: ארצות-הברית
שנת לידה: 2006
מספר הפקות: סרט אחד של כ-50 דק'.
תקופה מתוארת: TOS
דמויות:
מצד החתן – קירק (ג'ושוע רמזי), ספוק (ליאו ברשווסקי), מקוי (רוברט גריפין), סקוטי (דניס קרוסווייט), סולו (אפולו בקלה).
מצד הכלה – באטמן (סקוט גאניו), רובין (דניאל באוטון), ג'וקר (גאווין רולון), אשת החתול (ויקטוריה פלורו).
מצב נוכחי: הפקה הסתיימה, לא צפוי סרט טרקי נוסף.
ראוי לציון: זכה ל-800,000 צפיות עד היום דרך האתר; זוכה פרס הסרט הקצר הטוב ביותר (מעל 10 דקות) בפסטיבל Rad Con Fan Film Festival; זוכה פרס סרט החובבים ההומוריסטי בפסטיבל Shoreleave; הוקרן גם ברשת שידור מקומית באיזור מגוריו של היוצר.

(שימו לב – השתדלנו לספר דברים מעניינים בלי להרוס דברים קריטיים למי שמתכנן לראות את ההפקות. כמובן שניתן גם לצפות בהן טרם הקריאה, דרך הלינק הבא.)


"Holy contest, Batman! We've never fought anyone from outer space before!"
(Robin)

stvbchrisלאחר הסקירה הארוכה שהקדשנו ל-New Voyages, בחרנו להמשיך עם משהו קצר יותר וקליל. "'מסע בין כוכבים' נגד באטמן" הוא סרט חריג ולא אופייני, כיוון שהוא מערב שני פאנדומים. אך הוא עושה את עבודתו בצורה מהנה, טובה ויפה.
לפני שנתחיל נדגיש שכיוון שעל New Voyages קיים חומר רב ברשת והם מאוד מאורגנים, הסקירות של רוב סרטי החובבים האחרים יהיו שונות ובקנה מידה קטן יותר מאשר החלקים הקודמים בסדרת הסקירות. תיאום ציפיות.

במוחו של כריסטופר אלן, מראשי חברת ההפקות העצמאית Racso, עלה רעיון של "מה אם". מה אם שני גיבורי ילדות שלו היו נפגשים? מה אם וויליאם שאטנר (קירק מ"מסע בין כוכבים" המקורית) היה פוגש את אדם ווסט (באטמן מהסדרה שנשאה את שמו משנות ה-60)? בניגוד לאחרים שמחשבות כאלה נשארות בגדר פנטזיה לגביהם, אלן עשה משהו בנידון. הוא לא התעצל, שינס מותניים, וישב לכתוב סיפור שישלב את שני הגיבורים הללו בסגנון "X נגד Y", עם כל מה וכל מי שסובב אותם, לעלילה אחת הזויה, אך מוצלחת. אלן גם ביים והפיק את כל הפרוייקט.
ל-Racso Film יש מספר סרטים בעברם, והם עובדים על חדשים, אבל זה סרט חובבים הראשון שלהם. הם בחרו לעשות זאת רק בשביל הכיף, רק מהחיבה לשתי הסדרות הקלאסיות, שהרי הם מפיצים את הסרט בחינם ברשת.

על "מסע בין כוכבים" המקורית אין צורך לספר כאן, אבל נספר קצת על "באטמן". "באטמן" נולדה מוקדם בשנת 66', עוד לפני TOS. גם היא החזיקה 3 עונות, אך הניבה 120 פרקים. מי שמכיר את באטמן רק מסרטי הקולנוע יופתע לגלות שהסדרה היתה קומיקסית למדי, צבעונית ו"שמחה" מאוד, ובאטמן עצמו לא היה כל-כך "כבד". כל אלה, אולי בגלל שהסדרה פנתה לקהל צעיר יחסית. הסדרה שודרה בזמנו בארץ אי-שם בתחילת ימי הכבלים.
את דמותו של באטמן גילם אדם ווסט (שיציין בשנה הבאה יום הולדת 80), וברט וורד גילם את רובין (כיום בן 62). עיטרו אותה הרבה נבלים, חלקם מוכרים מסרטי הקולנוע, שהוכנסו לכלא והצליחו לברוח בכל פעם מחדש כדי להציק לגות'אם סיטי בפרק הבא…

הסרט נפתח כאשר שלא במתכוון (אך כרגיל), האנטרפרייז קופצת בזמן ומגיעה לשנות ה-60 של המאה ה-20, לגות'אם סיטי. קירק וספוק שיורדים אל פני השטח כדי לבדוק את המצב נתקלים בג'וקר ונכנסים לצרות, ובאטמן ורובין נחלצים להציל את היום. בשיתוף פעולה של כולם, לאחר לא מעט מכשולים,stvb2 הטובים נוחלים הצלחה.
אולי העובדה שהפיקו אותו אנשי מקצוע אמורה לתת לסרט החובבים הזה יתרון מסוים על פני אחרים, אך זה לא מורגש במיוחד. התחושה היא של סרט חובבים "רגיל". האפקטים יחסית סבירים, המשחק יחסית סביר. הבעיה היא הסאונד – לפעמים קשה להבין מה נאמר על המסך.
אך לפחות מבחינת האפקטים והמשחק, כשחושבים על העניין, זה דווקא משתלב טוב. מדוע? גם "מסע בין כוכבים" המקורית וגם "באטמן" משנות ה-60 פשוט היו סדרות כאלה. זה מורגש במיוחד ב"באטמן". כל ההתנהלות של השחקנים, הטון המוזר והמתלהב משהו שבו מדברים גם באטמן וגם רובין, הילדותיות ההיסטרית וההזויה של הג'וקר, הבגדים הנראים מגוחכים כיום של באטמן ורובין, האזניים של באטמן, כוריאוגרפיית המכות המטופשת להפליא – כל אלה משדרים לצופי שנות האלפיים תחושה של קרקס, תחושה של פארודיה. אבל הפארודיה אינה המטרה של סרט החובבים הזה. הוא באמת משקף בצורה נאמנה את סדרת "באטמן" ההיא, כיוון שהיא אכן נראתה כך (ואם 'תם לא מאמינים, תשאלו את YouTube, קישורים להוכחה בסוף הסקירה). וגם "מסע בין כוכבים" היא כזו, ברמה מסוימת. המשחק בה מעט יותר רציני והתחושה כלל אינה קרקסית. אך הקהל המודרני צופה בה כיום בנימה הומוריסטית, ורוחו הכללית של הסרט משדרת גם את האווירה שלה.
ואולי זו גדולתו של הסרט הזה. הוא שומר על אווירה קלילה, בהתאם לאווירת "באטמן" ההוא ו"מסע בין כוכבים" ההיא. אולי לצופי שנות ה-60 או בילדותנו הן נראו דרמטיות, אך כיום, לפעמים קשה שלא לראותן אחרת.

יותר מכל, הסיפור שהסרט מגולל נאמן לשתי הסדרות. צוות האנטרפרייז מתחיל בהרפתקת מחקר פשוטה ונקלע לבעיות, ומשתמש בדרכים "טרקיות" אופיניות כדי לפתור אותן. באטמן ורובין נתקלים (כמו תמיד) באחד מאויביהם הנצחיים – הג'וקר, ומתחילים במאבק עימו, פעם ידו של זה על העליונה ופעם להיפך, עד ש"הצמד הדינמי" מנצח. כל אחת משתי העלילות נאמנה לסדרה שלה. והשילוב של שתיהן זו בזו, נראה טבעי וכמעט אינו מורגש. מסתבר ששתי הסדרות מתאימות זו לזו.
הסיפור, שמכיל "נגיעות" ומחוות לשתי הסדרות המקוריות, מכיל גם בדיחות קטנות, חלקן ויזואליות, למעריצי שתי הסדרות. נזכיר את הביטוי החביב על רובין ("הולי ____" כמו בציטוט שבראש העמוד, שקיבל אזכור מוצלח גם בסרט "באטמן לנצח"), ואת כל הדיבורים על המוח של ספוק… גם כאן ניתן לראות מסעות בזמן ושימוש ב-Gateway של הפרק City on the Edge of Forever, כמו בסדרת החובבים New Voyages. אלה נושאים פופלריים אצל טרקים.
בלי יותר מדי חורים בעלילה וללא יותר מדי דברים לא הגיוניים, הסיפור מעניין, מראה את יכולות שני הצוותים ונותן לכל סדרה את הכבוד שלה בעלילה המשותפת.

מעבר לסיפור עצמו, גם צורת ההגשה שלו נאמנה לסדרות, משתלבת היטב ומוצלחת. הן מבחינת "יומן הקפטן" המתבקש מצד "מסע בין כוכבים", והן מבחינת הקריין בעל הקול המעצבן של "באטמן" (מישהו אמר "החתולים הסמוראים"?); מוזיקת הרקע משתי הסדרות משולבת בעלילות המתאימות; המעברונים עם סמל העטלף שמופיעים מדי פעם; הכיתוב הקומיקסי, פשוטו כמשמעו, לקטעי המכות; שדרוג כלי התחבורה המגוונים של באטמן למשהו חדש ומודרני; וכמובן – תפאורת הגשר של האנטרפרייז (מינימלית אך מספיקה), התלבושות והבאטמוביל (שלא נבנה במיוחד עבור ההפקה, אלא הושאל מאדם שעשה עסק מעיצוב חיקויי באטמובילים).

stvb1

הסרט מחולק לשלושה חלקים, כל אחד מהם מתחיל בפתיח הכמעט-מקורי של אחת הסדרות, ומסתיים בסיום של האחרת:
חלק א' – פתיח של "מסע בין כוכבים", סיום של "באטמן".
חלק ב' – פתיח של "באטמן", סיום של "מסע בין כוכבים".
חלק ג' – פתיח של "מסע בין כוכבים", סיום משותף.
ולסיום – כל חלק מסתיים, כמיטב המסורת של "באטמן", בקליפהאנגר ובשאלות קיומיות מתאימות שהקריין שואל – "האם יצליחו?", "האם ייחלצו?" – ובהפניה לתשובות בחלק הבא – "באותו זמן-עטלף, באותו ערוץ-עטלף". נו, באנגלית זה נשמע הרבה יותר טוב.

חפשו את – ספוק והקלינגון בפתיח של "באטמן", בחלק השני.

stvb3 
פוסטר ההפקה ומספר תמונות, רובן מאחורי הקלעים

לאחר הפקה זו, כריסטופר אלן לא התכוון ליצור עוד סרט חובבים, אבל בסופו של דבר הוא החליט בכל זאת לעשות עוד אחד, אם כי לא של "מסע בין כוכבים", אלא של הסדרה האהובה "זינוק לאתמול". בהכרזה על סרט החובבים החדש הוא ציין שלא אכפת לו לא להרוויח כסף מההפקה (ענייני הזכויות הידועים), כיוון ש-Star Trek Vs. Batman פתח לו יותר דלתות מאשר העבודה ה"רגילה" שלו. אלן מקווה שהסרט יגרום לגורמים הרלוונטיים בתעשייה להחזיר את הסדרה לחיים, לאחר שיווכחו/ייזכרו בפוטנציאל שלה.
סיפור הסרט אמור להיות משהו שכולם יתחברו אליו, לטענת אלן, במטרה להתחבב בקלות על המעריצים. בסרט, שייקרא A Leap to Di for ד"ר סם בקט יזנק לשנת 1997 ולנסות להציל את הנסיכה דיאנה. הוא לא יזנק לתוך דיאנה עצמה, אלא לתוך תייר אמריקני בן 26 שמבקר בפריז בסוף חודש אוגוסט של שנת 97'. בניגוד ל"'מסע בין כוכבים' נגד באטמן" הקומי, סרט זה יהיה דרמה.
העבודה על הסרט תחל בשנת 2008, והפרמיירה מתוכננת להתקיים בשנת 2009, בכנס מיוחד שיחגוג 20 שנים לסדרה, בנוכחות אנשי הצוות והשחקנים המקוריים.
פרטים נוספים, כולל טריילר ושאלות נפוצות, תוכלו למצוא כאן.

בחלק הבא – Starship Exeter


העמוד הראשי של Star Trek Vs. Batman
עמוד הורדות הפרקים (כולל קטעי אודיו של ראיונות עם השחקנים מהצד של באטמן).
מספר תמונות מההפקה
ההפקה ב-IMDB

סקירה על הסרט
ראיון וידאו עם מתאם הפעלולים של ההפקה, בנושא כוריאוגרפיית המכות

"באטמן" של שנות ה-60 בוויקיפדיה. בתחתית העמוד יש לינקים לאתרים שונים ברשת על הסדרה.

"באטמן" של שנות ה-60 ב-YouTube למי שלא מכיר (חלק מהקטעם נמחקים מדי פעם, גלו הבנה):
קטע מכות קרקסי לדוגמה
קטע הזוי עם כריש נפץ (מה ששמעתם, כריש נפץ)
הרידלד והג'וקר
הרידלר ואנשיו
טריילר לסרט שנעשה
קטע מפרק עם מיסטר פריז
רצף "הולי ____" של רובין


לקריאת המבוא לסקירה

stvbfinal

3 מחשבות על “"מסע" תוצרת בית – Star Trek Vs. Batman – מאת subatoi

  1. פינגבק: "מסע" תוצרת בית – Star Trek: New Voyages – חלק ג` – מאת subatoi | סטארבייס972 | The Last Outpost

  2. פינגבק: אייקון 2010: מבעד למראה | סטארבייס972 | The Last Outpost

  3. פינגבק: אייקון 2010: Phase II, לשיר בכל הכוח 4, עולם המראה, זינוק לאתמול | סטארבייס972 | The Last Outpost

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.