"מסע" תוצרת בית – Starship Exeter – מאת subatoi

setitleאת החבר'ה של Phase II כבר הכרנו לכם טוב-טוב, וגם את "באטמן נגד 'מסע בין כוכבים'". מעל חצי שנה חלפה לה מאז הסקירה הקודמת אודות הפקת חובבים, ובאמת שכבר הגיע הזמן למשהו חדש (ישן). Starship Exeter היא מהותיקות שבסדרות החובבים. היא דוגמה מצוינת לשיפור שיכול להתרחש במהלך הפקה כזו, אך היא גם דוגמה למה שעלול לקרות בפרויקט שאינו מקצועי, שההפקה תעצר…

בואו להכיר את קפטן גארוביק והקצין הראשון שלו – ב'פוסלק האנדורי(!).

 

תעודת זהות
שם
: Starship Exeter
ארץ לידה: ארצות-הברית
שנת לידה: 2002
מספר הפקות: פרק שלם, פרק לא גמור (עדיין) וקטע קצר והומוריסטי אחד.
תקופה מתוארת: TOS
דמויות: קפטן ג'ון קווינסי גארוביק (ג'יימס "קאלהיין" ג'ונסון), הקצינה הראשונה ג'ו האריס (הולי גס), ב'פוסלק (ג'ושוע "קיילב" ג'ונסון), קאטי (מייקל ביופורד) ועוד אנשי צוות.
מצב נוכחי: נשאר עוד חלק אחד להשלמת הפרק הלא גמור. ככל הנראה לא יהיה המשך מעבר לכך.

(שימו לב – השתדלנו לספר דברים מעניינים בלי להרוס דברים קריטיים למי שמתכנן לראות את ההפקות. כמובן שניתן גם לצפות בהן טרם הקריאה, דרך הלינק הבא.)


"Space. The alpha of man's mysteries. This is the new odyssey of the starship Exeter. A five year mission to patrol the federation frontier, to explore worlds untouched by the eyes of man, to brave the darkness of the last vast unknown."
(Garrovick)

הסיפור של Starship Exeter הוא קצת עצוב. מדובר על אחת ההפקות הראשונות שהתארגנו והוציאו פרק לאינטרנט, אך מאז מצבה לא ברור. האתר שלהם מעודכן לעתים רחוקות והיתה גם תקופה של שנה וחצי (!) של אי-ודאות ושיממון באתר. מצד שני, לקח להם 7 שנים לעבוד על הפרק הראשון, אז אולי קצב ההתקדמות הנוכחי שלהם לא צריך לגרום לייאוש. אבל בואו נתחיל בהתחלה.

jbrosקברניטי ההפקה "אקסטר" הם האחים ג'ים וג'וש ג'ונסון. בחג המולד של 95' הם תהו אם יוכלו, בזמנם ובכספם הפנוי, להפיק סדרת טלוויזיה חדשה שתהיה לה התחושה של TOS ושתמשיך את דרכה. הם לא הכניסו את צמד המילים Star Trek לשמה הרשמי, והסתפקו בשם המינימלי – Starship Exeter. לאחר שכתבו מספר סיפורים אפשריים, האחים בחרו את הראשון מסיבות תקציביות, יצרו את התלבושות והאביזרים בעצמם ושכרו מחסן לשנתיים. בזמן זה, במינסוטה, הם בנו את הסטים וצילמו את הפרק הראשון – The Savage Empire. ג'ים נטל לעצמו את תפקיד הקפטן (ומקבל קרדיט בתור ג'יימס קאלהיין) וג'וש נטל את תפקיד האנדורי ב'פוסלק (בתור ג'ושוע קיילב). התהליך לא היה מהיר ופשוט – בסופו של דבר, עברו 7 שנים עד להשלמת כל ענייני הפוסט-פרודקשן (אפקטים, עריכה, סאונד וכו'). הפרק פורסם רשמית בשנת 2002.

העבודה על הפרק השני החלה שנה לאחר מכן, ב-2003. הפעם נשכר אולפן "אמיתי" באוסטין שבטקסס, למשך חודש וחצי. הצילומים התנהלו בעיקר בשעות הלילה, בגלל הטמפרטורות הגבוהות שהיו בשעות היום. הפרק, בעל השם הבלתי אפשרי, The Tressaurian Intersection, נכתב בידי דניס ראסל ביילי, שהשתתף בכתיבת הפרקים Tin Man ו-First Contact של "הדור הבא".
התכניות המקוריות היו לצלם במקביל את פרק שלישי בשם The Atlantis Invaders, אבל הזמן לא הספיק והתקציב תפח משמעותית כך שצילומי הפרק השלישי הושמו בהמתנה עד לסיום העבודה על הפרק השני. מאחר וגם השני טרם הושלם, לא ברור מה יהיה עם השלישי, אם בכלל.
בלילה שלפני תחילת הצילומים צולם קטע הומוריסטי קצר בשם The Night Shift, שגם אותו ניתן למצוא באינטרנט.

העלילה והצוות

אז על מה ההפקה? ראשית, העלילה מתרחשת בתקופת הסדרה המקורית, ומתארת את הרפתקאות צוות הספינה אקסטר, NCC-1706. אם המספר מזכיר לכם ספינה אחרת, זה לא במקרה. האקסטר היא ספינה אחות של האנטרפרייז המוכרת לנו, מאותו דגם מוכר.
בניגוד לצוות הספינה שהומsetosshipצא מאפס בידי האחים ג'ונסון, הספינה אקסטר עצמה קיימת בעולם "מסע בין כוכבים" האמיתי, ונראתה בפרק The Omega Glory. ה-USS Exeter היתה תחת פיקודו של קפטן רונלד טרייסי ונמצאה בידי קירק וצוותו במסלול סביב הכוכב אומגה IV כשכל צוותה מת. התברר שקבוצה שירדה אל פני השטח נחשפה לזיהום מסוים, חזרה לספינה והדביקה את כל שאר הצוות במחלה קטלנית. הניצול היחיד הוא קפטן טרייסי שנמצא חי על פני השטח, כשהצליח לשרוד בזכות סגולותיו המרפאות של הכוכב. בסוף הפרק קפטן קירק מורה על נטישת הספינה בשל הזיהום בה. לא ידוע מה קרה לה אחר-כך, אם חזרו אליה וטיהרו אותה לשימוש נוסף, או לא.
בעולם שיצרו האחים ג'ונסון, הספינה הוחזרה לשירות, קיבלה צוות חדש ויצאה למשימה חדשה. וכמו תמיד, המשימה הראשונה "נופלת" על הצוות כשהוא לא הכי מוכן.

הצוות הראשי – הקפטן הוא ג'ון קווינסי גארוביק שמוביל את הצוות החדש על הספינה. בסיפור הרקע על הדמויות נאמר עליו שהוא בן דוד של סג"מ גארוביק שמשרת על האנטרפרייז של קירק (מהפרק Obsession). הקצינה הראשונה היא ג'ו האריס, היא בריטית במוצאה והיא גם קצינת המדע של הספינה, כמו ספוק. קצין הקשר (מקביל לאוהורה) הוא אנדורי (!) בשם ב'פוסלק. מלבדם יש את קאטי, קצין האבטחה, רופא וכל מה שעוד צריך על ספינה מצויה.

secrew

הפרקים

הצפיה בשני הפרקים (או יותר נכון – פרק ושלושה רבעים) של Exeter מתבצעת דרך האתר שלהם, לחיוב ולשלילה. אין צורך להתעסק עם הורדה מייגעת, אלא פשוט צופים דרך האתר, בפורמט QuickTime. מצד שני, עדיין ממתינים שהפרק "יתמלא", ובסופו של דבר הפרק מוצג על מסך קטן. הפרקים מחולקים למספר חלקים, ואינם קיימים ביוטיוב (לא בדקנו באתרים דומים אחרים).

The Savage Empire – הפרק הראשון מציג "משימת פתע" עבור צוות הספינה. כן, הם חדשים, כן, הם מקבלים הודעה דחופה מאיזה קצין בכיר (קומודור), כן, הם היחידים באיזור וכן, הכל תלוי בהם… צוות הספינה לקסינגטון נדבק במגפה קטלנית במהלך משימה, וכאשר ניסו ליצור קשר עם עולם הבית האנדורי, המקום היחיד בו יש תרופה למגפה, הם לא נענו. האקסטר משוגרת לאותו מקום כדי לבדוק מדוע נותק הקשר עם האנדורים ולעזור ללקסינגטון במציאת התרופה.
כמו תמיד, הפרק משתלב מצוין ב"שבלונה" של פרק TOS טיפוסי. משימה שמסתבכת, רדשירט שמתאדה, הקפטן במאבק לחיים ולמוות. אבל יש עוד דברים שמגוונים את הפרק. צילומי החוץ, אותם הזכרנו, נותנים הרגשה מעט שונה ומקורית. מעט המידע הנוסף שאנו מקבלים על התרבות האנדורית, ועצם העובדה שאנו רואים מספר אנדורים על המסך, וגם המפלצת המקומית (די עלובה למראה, אבל נחמדה).
ההתערבות האופיינית הקלינגונית בעניינים שלא נוגעים להם הולמת אף היא את הגזע, וקומנדר צ'אנג, אותו נראה מאוחר יותר בסרטים הוא מישהו שנחמד לפגוש בשלב זה של חייו. הוא אמנם מדבר מהר מאוד, וממש לא נשמע קלינגוני, אבל שיהיה.
יש כמה חורים וטעות מעצבנת בהקשר של צ'אנג, אבל בסיכומו של דבר, הפרק לא נורא בכלל, ואפילו מעניין, עם אקשן. רק האיכות שלו קצת מעיקה, אבל לא בצורה מהותית.

The Tressaurian Intersection – הפרק הבלתי גמור. הפרק הזה מהווה שדרוג משמעותי לעומת הפרק הראשון, החל באפקטים ובסטים וכלה באיכות הפרק.
ספינה בשם קונגו נעלמה באיזור כוכב מסוים. במהלך החיפושים מתגלים שברים בחלל (אם כי לא של ספינת צי), ומסתבר שהתנאיsettiם על הכוכב השתנו משמעותית, והאנשים שהיו בבסיס על פניו נעדרים אף הם.
קשה לשפוט את הפרק הזה, וקשה לכתוב עליו חוות דעת כיוון שהוא ממש נקטע באיבו, כשהעניינים רק מסתבכים והולכים, והמיסתורין גובר. רק לפני מספר חודשים פורסם החלק הלפני אחרון בפרק הזה, מה שעורר מעט תקווה בקרב המעריצים המיואשים שהמתינו שנה וחצי. חסר עוד חלק אחד לסיום הפרק הזה. אבל בכלליות בהחלט ניתן לומר שהפרק נראה טוב יותר, הן ויזואלית והן מבחינת העניין שהסיפור מעורר. הסיפור גם מסודר יותר, והרבה פחות פשוט מאשר הפרק הראשון שלהם. בנוסף, הטיזר של הפרק נגמר בדרמטיות מצוינת; הצגת הגזע הטרסורי, "בני דודים" של הגורן, מכניסה עניין לפרק, והעיצוב שלו נראה די טוב (בטח יותר טוב מהמפלצת הורודה של הפרק הראשון); הגזע שמתערב בסוף המערכה השנייה מוסיף לפרק אף הוא.

כאמור, בלילה שלפני תחילת צילומי הפרק השני צולם קטע הומוריסטי קצר, בהשתתפות שחקנים אחרים (בעיקר).

קצת על מאחורי הקלעים

הפרק הראשון לא כלל סט של גשר, מלבד כיסא הקפטן. היה קיים גם מסדרון של הספינה, מסדרון חייזרי וזהו, פחות או יותר. שאר הגשר צולם בעזרת מסך ירוק, כפי שניתן לראות בקלות. זו גם ככל הנראה הסיבה שהיו בפרק צילומי חוץ רבים. עבור הפרק השני כבר נבנו סטים גדולים, כולל סט של הגשר, חדר התדריכים ועוד.
גם בענייני האפקטים יש הבדל גדול בין שני הפרקים. בפרק הראשון החלליות הן דגמים פשוטים (באתר ניתן לראות סרטונים גולמיים של צילום הדגמים), ובפרק השני כבר רואים את האפקטים הממוחשבים. כמו ברוב ההפקות, החלק שלוקח זמן ושמעכב את הפרויקט הוא הפוסט-פרודקשן, שכולל גם את האפקטים. יכול להיות שעליית המדרגה מהדגמים לאפקטים ממוחשבים היא חלק מהעיכוב של השלמת הפרק השני.
הבדל נוסף הוא במוזיקת הרקע. פס הקול של הפרק הראשון מורכב בעיקר, אם לא רק, מקטעים של TOS. זה הכי בולט בקטע הפתיחה, שהוא בעצם טקסט חדש ומראות חדשים, על רקע מנגינת הפתיחה המקורית של TOS. בפרק השני כבר יש מנגינה אחרת. מנגינה שאמנם מזכירה מעט בהתחלה את TOS, אבל משתנה מהר מאוד.

sebts

כצפוי, הושקעה מחשבה רבה בתכנון ובעיצוב. מלבד הגשר, הושקע תכנון רב בתלבושות החייזרים, לדוגמה. הקלינגונים לבושים כמו קלינגונים ולבוש האנדורים עוצב על סמך הפעמים הבודדות שבהם ראינו לבוש אנדורים אותנטי בסדרה המקורית.
עצם הקדשת פרק שלם לאנדורים הוא משהו חריג בסדרות החובבים, אולי בגלל הטירחה באיפור הנדרש. והאיפור יצא טוב, כמו גם האנטנות. בנוסף, קצין הקשר ב'פוסלק הוא האנדורי היחיד, ככל הידוע לנו, שמשמש בתפקיד קבוע בהפקת חובבים. לצורך כתיבת הפרק היה צורך בחומר רקע לגבי הגזע האנדורי, ומאחר והפרק הופק עוד לפני ש"אנטרפרייז" נולדה בכלל, היוצרים פנו לחומר הכתוב שהיה בזמנו על האנדורים – כל מיני חומרי רקע למשחקי תפקידים וספרים לא קאנוניים.

ועוד שלושה עניינים:
* מספרה הסידורי של הספינה לא נראה על גביה בפרק The Omega Glory עצמו, אלא רק ברשימה מסוימת של ספינות שנראתה על גבי מסך מחשב בפרק אחר משם לקחו אותו אנשי Exeter. המספר נחשף בצורה רשמית לראשונה רק כשהפרק שודר בגרסת ה-Remastered שלו.
* הסמל על מדיהם של אנשי האקסטר עוצב על-פי הסמל שנראה על מדי הקפטן בפרק המקורי של TOS (בתמונה).
* בקרדיטים על הפרק השני (שנמצאים בינתיים רק באתר, שכן הפרק רק חצי מוכן), יש תודה ליוג'ין רודנברי ג'וניור על עזרה בתלבושות.

setoscap

אז מה יהיה? כאמור, העניין לא ברור. החבר'ה הקימו חברת הפקה משל עצמם והאתר שלהם מפרט תכניות לסרטים אחרים, לא טרקיים בהכרח, שברצונם לעשות. בנוסף היו גם תכניות להוצאת DVD של מאחורי הקלעים על הפקת The Tressaurian Intersection. כאמור, האתר עודכן רק לאחרונה, בצאת החלק הלפני-אחרון של הפרק השני, לאחר זמן רב. מלבד הסיבות הברורות לעיכוב כגון העבודה על האפקטים שגוזלת זמן רב, יש גם סיפורים על ריב בין שני האחים. ממש טלנובלה.
פרקים נוספים ככל הנראה לא יופקו, שכן עושה רושם שכל אחד מהאנשים המרכזיים המשיך לדרך אחרת, ויהיה קשה לכנס אותם שוב. בכל מקרה, הסט של הגשר עומד וממתין במחסן של השחקנית הולי גס (הקצינה הראשונה). אולי עוד ישתמשו בו יום אחד.
נחיה ונראה.

בחלק הבא – עוד לא ידוע. ייקח זמן, אבל זה יבוא.


האתר הראשי – מלבד האפשרות לצפות בפרקים עצמם, האתר מכיל לא מעט תמונות של מבחר אביזרים (עם חלוקה לחפצים של הצי, הקלינגונים, אנדורים, המפלצת ועוד) והסברים על המבנה והייצור שלהם. בנוסף יש תמונות והסברים על המדים והתלבושות, על הסטים וצילומי החוץ.
עמוד הבונוסים מכיל תסריטים אחרים ורעיונות שנכתבו עבור הסדרה אך לא הופקו, וגם פספוסים קצרצרים וקטעים שנחתכו (אם כי לא משהו מרגש במיוחד).

seplaqueהאתר של "חברת ההפקה" עם מידע נוסף, כמו: סטוריבורדס, תמונות של הצוות, שרטוטים וסקיצות (גם לפרק שלא הופק), קטעי ושרטוטי אנימציה, מיניאטורות שנבנו, קטעי מוזיקה מקוריים והפורום של Exeter.

YouTube – סיור על הגשר וגם "קומנטרי" של הבמאי בנוגע לפרק הראשון של Exeter.

פרסומת לאקשן פיגורז של דמויות הסדרה, שנעשתה ברוח הימים ההם.
גרסת קומיקס לאחד הסיפורים שנכתבו אך לא הופקו.
תמונות מאחורי הקלעים, ועוד תמונות.

Starship Exeter בוויקיפדיה
Starship Exeter ב-IMDB
ביקורת
כתבת וידאו חדשותית מצילומי הפרק השני

האקסטר של TOS ב-Memory Alpha

seend

2 מחשבות על “"מסע" תוצרת בית – Starship Exeter – מאת subatoi

  1. פינגבק: "מסע" תוצרת בית – Star Trek Vs. Batman – מאת subatoi | סטארבייס972 | The Last Outpost

  2. פינגבק: שובה של הפקת החובבים Exeter, קוטו, שאטנר, סטיוארט – יום העצמאות ויום הזכרון | סטארבייס972 | The Last Outpost

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.