Star Trek Remastered – "מסע בין כוכבים", הדור המחודש – מאת subatoi

top"מסע בין כוכבים" המקורית זכתה לאחרונה לעניין מחודש בעקבות מתיחת הפנים שהיא עוברת בתקופה זו. אפקטים שופרו, תמונות נוף דהויות הוחלפו, הצבעים רועננו והכל נראה (כמעט) חדש.
לקראת הקרנות החורף של המועדון, שיחלו באוניברסיטת תל-אביב ביום ה' ויכללו גם את "מסע בין כוכבים" המשופרת, נספר לכם הכל – במה נגעו? במה לא
נגעו? על מה שמרו? על מה הקפידו? איך עשו? טוב או רע? כל זאת בתוספת תמונות להמחשה
וסרטונים מהאתר הרשמי ומ-YouTube.

אה, ויש גם הפתעונת בנוגע לגורן…

הדור המחודש, לפניכם.

 

ונתחיל בפרומו קטן (נא ללחוץ).

לפני כחודשיים, ב-31 באוגוסט, כרעם ביום בהיר, מספר ימים לפני יום הולדתה ה-40 של "מסע בין כוכבים", הודיע Startrek.com על קיומה של "מסע בין כוכבים" המשופרת. פתאום העניין צץ, בלי הדלפות, בלי דיבורים קודמים, בלי שמועות, ככה פתאום. לפחות לח"מ זה היה כך (הערה קטנה – הח"מ גם לא ראה (עדיין) פרק משופר, וניזון רק מהפרסומים והסרטונים השונים).

אז מה בעצם משמעות המילה הזו, "המשופרת", שנכנסה לנו ללקסיקון פתאום? זו המילה הכי טובה ומתאימה שמצאנו לתאר את מה שמכוent1נה באנגלית Star Trek Remastered. המובן הוא פשוט למדי – CBS, שכיום אחראים (איכשהו) על זכיון "מסע בין כוכבים", עוסקת בתקופה האחרונה ב"שיפוץ" דיגיטלי של פרקי "מסע בין כוכבים" המקורית. כן, כן, ההיא משנות ה-60. יש שיגידו שהגיע הזמן, יש שיגידו שלא צריך לגעת בה, אבל קודם נספר לכם מה הם עושים בכלל. כל מה שלהלן נאסף בעיקר מהאתר הרשמי.

CBS Paramount Domestic Television החליטו לשדר לקראת ה-40 שנים גרסה חדשה של הפרקים, משופצים ויזואלית ואפילו עם מוזיקה חדשה. השידור התחיל ב-16 בספטמבר ברחבי ארצות-הברית. עבודת ה"שיפוץ" (מעכשיו נעבור למילה "שיפור", זה נשמע הרבה יותר טוב) נעשית על כל הפרקים של הסדרה, כל ה-79, אך הראשונים שנבחרו לשידור הם הפרקים הפופולריים ביותר בקרב המעריצים. בראשם היה Balance of Terror מהעונה הראשונה של הסדרה, הפרק המציג לראשונה את הרומולאנים.
המטרה היתה (מלבד עוד קצת כסף לאולפנים) לשדרג את הסדרה כך שתחזור ותעמוד בשורה הראשונה של הסדרות. המראה המיושן והאפקטים תמיד הרתיעו את המעריצים בני הדור החדש. לכן, מראה חדש עשוי למשוך מעריצים חדשים וליצור עניין מחודש בסדרה.
CBS קיבלה הצעות ממספר גופים חיצוניים לשיפור דיגיטלי של הסדרה, אך בסופו של דבר החליטה לעשות זאת בעצמה. אנשיה קיבלו חודש לעבודה על הפרקים הראשונים שתוכננו לשידור, והם עשו זאת.

כל העבודה לא נעשתה בקלות ראש כלל וכלל. בידיעה ששינוי כזה חשוב לאנשים רבים (לדוגמה, המחלוקת בנושא מתיחת הפנים של סרטי "מלחמת הכוכבים"), נבחרו אנשים מ"המשפחה" של "מסע בין כוכבים", אנשים שיודעים מה הם עושים, שיודעים מה יש להם בידיים, ושיודעים מה החשיבות של עבודתם. דייב רוסי, מייקל ודניס אוקודה, שלושתם עבדו במספר סדרות בעבר בתפקידי הפקה, והם מהאחראים על פרויקט השחזור.
בכל פרסום רשמי או פרומו הודגש שכל השינויים שהחבר'ה עושים לא ישנו ולו במעט את העלילה בפרקים, הם לא מעוניינים להרוס דבר. כל מה שהם משנים הוא רק "מסביב".

מה עשו?
ראשית, הפרקים הועברו מהפילם המקורי לפורמט High Definition, שתוצאותיו ניכרות היטב, לטענת העושים במלאכה, גם כשצופים בפרקים בצורה רגילה ולא ב-HD. בין השאר הוסרו מהפילם המקורי לכלוך ושריטות שהיו עליו (דוגמה מיד, בקליפ שלהלן). בשלב מסוים החליטו גם לבדוק מה ניתן לעשות בקשר לאפקטים. והם עשו הרבה.

* הספינות – המודלים הישנים בהם נעשה שימוש בשנות ה-60 הוחלפו בספינות ממוחשבות. העבודה הרבה ביותר הושקעה מטבע הדברים באנטרפרייז עצמה. היא נעשתה על-סמך מדידות של הדגם המקורי, שנמצא במוזיאון הסמית'סוניאן שבוושינגטון. והעבודה טרם הסתיימה. בעוד הצוות עובד על פרקים נוספים, בוחנים מודל נוסף עבור האנטרפרייז, עד שיגיעו לצורה הטובה ביותר, לדעתם. בפרק שישודר מחר בארצות-הברית, The Trouble with Tribbles, יופיע המודל החדש.
* נוצרו זוויות צילום חדשות של ה"מעוף" של האנטרפרייז אל מול המצלמה, זוויות שלא יכלו ליצור בטכניקות של שנות ה-60, ועכשיו קיים גיוון במעופים הללו. לדוגמה, היו רק 4 קטעים של מעבר הספינה ליד כוכבים, זה הכל. לא דמיינתם כשחשבתם שהקטעים הללו ממוחזרים. עכשיו יש יותר. גם הכוכבים שסביבם חגה האנטרפרייז נוצרו מחדש, כדי לגוון.
* תמונות ה"נוף" – התמונות האנמיות למדי ששימשו כרקע לפני הכוכבים החדשים אליהם השתגרו אנשי הצוות, שונו כדי לקבל קצת עומק, "צבע" ו"אווירה" חדשים. בחלק מהתמונות הללו נוספו דמויות ממוחשבות, ש"החיו" את המקומות, שהיו פעמים רבות שוממים למראה.
* הפתיחה – האנטרפרייז (כמובן) והכוכבים המופיעים בפתיחת התכנית שונו, והכוכבים קיבלו מימדים ותחושת עומק. גם נעימת הפתיחה המפורסמת טופלה. היא הוקלטה מחדש בטכנולוגיות חדישות עם תזמורת וזמרת חדשה, כדי לאפשר סטריאו וסראונד בפס הקול החדש. הודגש שנעשה שימוש באותם תווים בדיוק, באותו עיבוד מוזיקלי, כך שהכל נשאר זהה. (קטעים מההקלטה מיד, בקליפ שלהלן)
* חלליות שבלטו בדמיונן לחלליות אחרות, כיוון שנעשה שימוש חוזר במודלים מסוימים, יזכו לעיצבו מחודש, כשזה לא יפריע לסיפור או לדיאלוגים.

בקליפ הבא תוכלו לראות מקבץ סרטונים שמראים מעט מעבודת מאחורי הקלעים הנ"ל, ועוד.

בקישור הבא תוכלו לראות דוגמאות לדברים ששונו. לא כולם מהותיים, אבל דברים שתורמים לרושם שנשאר מהתוכנית. הכרונומטר (מד-זמן) של סולו (שהפך להיות קצת יותר מודרני), הספינה הרומולאנית המצועצעת (שהפכה לרצינית יותר), תמונות מודרניות של הכוכב-תואם-כדור-הארץ מהפרק Miri (כי פשוט לא היו תמונות כאלה בזמנו), שיפורים של תמונות נוף לצורכי רקע, צבע אחיד לפייזרים מהיום והלאה (במקום כחול ואדום, תלוי בפרק, מעכשיו יש רק כחול. והוא גם יוצא מהמקום הנכון, ויש השתקפות בגוף הספינה), יצירת כוכבים חדשים ויפים למראה, במסגרת "עולמות חדשים ומשונים" (במקום הכוכבים ה"פושטים" שהיו בעבר), ויצירה מחדש של תחנת החלל K7.

שתי דוגמאות מהנ"ל נביא לכם כאן. קישורים נוספים להשוואות בין תמונות – בסוף הסקירה.

examp


מה לא עשו?

תצוגות המסך הפשוטות למדי על הגשר של האנטרפרייז לא שונו. הסיבה היא כי לא רצו לגעת יותר מדי בעיצוב המקורי, מה גם שהניסיון שנעשה לשנות זאת, הראה שתשומת הלב של הקהל מוסטת מהעלילה לתצוגות הללו, וזה סתר את המטרה של השיפור כולו.
בניגוד לכוכבים ולחלליות, בחייזרים עצמם לא מתוכנן לגעת. לא, גם לא אלה שנראים כמו (והיו למעשה) בובות פשוטות. האחראים טענו שאולי יוסיפו להם "ניצוץ", אבל לא יהיה שינוי מהותי (לא ייצרו אותם מחדש במחשב, אם מישהו קיווה/חשש).
הדוגמה הכי טובה, ככל הנראה, היא הגורן. תודו שעכשיו הוא נראה קצת יותר אמין וחי מאשר מה שהכרתם עד עכשיו…

מה עם הוצאה ב-DVD?
ההערכות הן שלאחר שנתיים של שידור הפרקים המשופרים בסינדיקציה (ברשתות שונות ברחבי ארצות-הברית), תהיה הפצה ב-DVD, אך אלה אינם פרסומים רשמיים בינתיים.
בינתיים הפרקים הרגילים ממשיכים להיות מופצים ב-DVD.

מה הלאה?
בינתיים עובדים על עוד פרקים, וכאמור ממשיכים לנסות להשתפר ולשפר את התוצאות תוך כדי תנועה. על הוצאה ב-DVD כבר דברנו. ותאמינו או לא, יש כבר אנשים שמתעניינים לגבי השאלה האם גם שאר הסדרות ("הדור הבא" וכו') יזכו לאפקטים ממוחשבים מודרניים…

 

שאלת השאלות – זה טוב או רע?

להצביע "נגד", בגלל חוסר הרלוונטיות. מייקל דורן ("וורף") אמר בראיון לאחרונה שהשיפורים לא ממש נחוצים, כי האפקטים מעולם לא היו במרכז העלילה. ויש משהו בדבריו. "מסע בין כוכבים" תמיד התגאתה בעלילות שלה, בסיפורים המעניינים, בדילמות שהועלו וכן הלאה. האפקטים באמת מעולם לא היו במרכז העניינים. ברור שראינו מה שראינו בגלל הטכנולוגיה שהיתה זמינה בשנות ה-60, ובגלל חוסר בתקציב. זה טבע הדברים. מספיק לראות סרטי קולנוע וסדרות נוספות מהתקופה ההיא כדי לראות אפקטים דומים, ולעתים אף מגוחכים יותר מאשר של הסדרה המקורית. האפקטים לא היו העניין.
להצביע "נגד", בגלל הסיבות הסנטימנטליות. בשביל אנשים רבים, חלק מהקסם של הסדרה המקורית הוא בעצם… כל מה שעשה אותה מה שהיא. כל מרכיביה, לחיוב ולשלילה, יצרו אווירה מסוימת, יצרו קסם מסוים שקיים רק אצלה. שינוי באחד המרכיבים הללו יגרום לתחושה של פגיעה ב"נשמה" של "מסע בין כוכבים". ואת "מלחמת הכוכבים" המשופרת כבר הזכרנו.
להצביע "נגד", כי בסופו של דבר, האפקטים לא היו כל-כך רעים… כן, הפייזרים, הפגיעות, ה"התאדות" של הרדשירטס, הכל נראה מצויר ביד, בצורה מזעזעת למדי בקנה המידה של ימינו. אבל החללית, לדוגמה, לא היתה כזו גרועה. בחלק מהתמונות שפורסמו ברשת של האנטרפרייז החדשה, היא נראית לא מספיק "אמיתית" וכאילו עשויה מפלסטיק. מין אבסורד שכזה. נראית מלאכותית מדי. מצד שני, כאמור, ממשיכים לעבוד על המודל שנעשה בו שימוש לספינה.

להצביע "בעד", בגלל האמון. אפשר לסמוך על החבר'ה שאחראים על פרויקט השיפור, שהם יודעים מה הם עושים. שהם יודעים את גודל האחריות שמוטלת על כתפיהם. מדובר באנשים שמעורים בקהילת ובמשפחת "מסע בין כוכבים" זה שנים רבות. אנשים שעובדים במסגרת הזיכיון זמן רב, והם מעריצים של הסדרה המקורית בעצמם. אי לכך, ברור שהם יודעים שהם צריכים לקלוע לטעמו של הקהל ולא לעשות את העבודה בצורה "חפיפניקית".
להצביע "בעד", כי הקהל אומר את דברו, ולא מהיום. למרות שיש (כך מספרות האגדות) אנשים שמסוגלים לצפות בפרק של "מסע בין כוכבים" המקורית בלי לגחך, רוב הקהל לא מצליח להתאפק. אמת, יש סיבות לגיחוך הזה שלא ניתן לטפל בהן (המשחק, המחוות של שאטנר, כוריאוגרפיית המכות). אך לא מעט מהגיחוך ולא מעט מהתדמית המיושנת שלה זוכה הסדרה בימינו, נגרם אכן בגלל האפקטים, שההבדל בהם יהיה הניכר ביותר מבין השיפורים. כל מי שהיה בהקרנת פרק הסדרה המקורית באייקון, למשל, יזכור את פרצי הצחוק בשל "כדור הדיסקו" שייצג את יצור האנרגיה התורן, בפרק Day of the Dove. הקהל של היום, במיוחד חלקו הצעיר, רגיל לסטנדרטים מסוימים של מראה ואפקטים. אין הרבה מה לעשות בנידון, זה טבוע וצרוב עמוק בתודעה הצרכנית של הקהל, כשהוא בא לראות טלויזיה מודרנית. ואם האפקטים הגרועים (לטענתם) "צועקים" – ובסופו של דבר, גם אם לא ימצא חן בעינינו, האפקטים הם מאפיין חיצוני חשוב ובולט של תכניות מדע-בדיוני – אין מה לעשות. יש מי שירגיש דחייה מסוימת מאפקטים מיושנים. לכן, האפקטים יכולים לעזור למשוך קהל חדש, ולעזור למשוך קהל שהתרחק ושכח קצת.
להצביע "בעד", באותו הקשר, כי זו הזדמנות. הסקרנות ו/או הרצון לראות את הפרקים המחודשים, המשופרים, הוא הזדמנות מצוינת לראות לראשונה או לראות ולהזכר בפרקים של הסדרה המקורית. יש טרקים רבים שלא ראו את הסדרה המקורית כלל, או ראו אותה בצורה חלקית, מסיבות כאלה או אחרות. זו הזדמנות טובה להשלים את ה"חור בהשכלה" למי שלא ראה, או לפחות לטעום. עריכת הכרות עם הדמויות של שנות ה-60 היא חיונית גם לקראת הסרט ה-11, שאמור לצאת לאקרנים ב-2008. על-פי המידע המועט שפורסם, הסרט אמור להתרחש מעט לפני "מסע בין כוכבים" המקורית, ולכן ראוי להכיר את הנפשות הפועלות ואת הרקע (בסדר, בסדר, זה לא ממש רקע, כי זה מתרחש קודם, אבל הבנתם את הכוונה).
סטארבייס972 יקרין פרקים משופרים במסגרת הקרנות החורף באוניברסיטת תל-אביב, בימי חמישי. הראשון שבהם יהיה הפרק Devil in the Dark. להלן הפרומו שלו:

פרטים על ההקרנות וכל פרק יופיעו, כמו תמיד, כאן באתר המועדון. קישור תמצאו בעמוד הראשי.


מספר פרומואים נוספים ששוחררו לפרקים המשופרים.
שאלות ותשובות (את חלקן הבאנו כאן) שנשאלו האחראים על הפרויקט.

השוואה בין תמונות חדשות לישנות ממספר פרקים, מתוך אתר TrekMovie.com (אתר מומלץ למעקב אחר חדשות בנושא, וחדשות בנושא הסרט החדש)
I, Mudd
Arena
Catspaw
The City on the Edge of Forever
The Naked Time
Balance of Terror
Devil in the Dark

6 מחשבות על “Star Trek Remastered – "מסע בין כוכבים", הדור המחודש – מאת subatoi

  1. פינגבק: "מסע בין כוכבים" המשופרת ממשיכה | סטארבייס972 | The Last Outpost

  2. פינגבק: חדשות מדע-בדיוני – מרימייקים לסרטים – מאת יואב גבע ויוסי גור אריה | סטארבייס972 | The Last Outpost

  3. פינגבק: חג שבועות שמח – עם נגיעה טרקית | סטארבייס972 | The Last Outpost

  4. פינגבק: חג שבועות שמח! | סטארבייס972 | The Last Outpost

  5. פינגבק: חג שבועות שמח! | סטארבייס972 | The Last Outpost

  6. פינגבק: חג שבועות שמח! | סטארבייס972 | The Last Outpost

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.