פילקים – מי, מה ולמה? – מאת סידהרתא

sid
לקראת אירוע SpaceBar של סטארבייס972 שישלב פילקים בצורת קריוקי, ולרגל התקרבות מדור הפילקים שלנו לפילק ה-60 במספר, אנו מביאים בפניכם סקירה על הפילקים. על יצירות החובבים הייחודיות הללו בכלל, ועל אלה הקשורות ל"מסע בין כוכבים" בפרט, כולל אלה הישראליות.
מקור השם, ההיסטוריה של הפילקים, היוצרים בתחום, הנגיעה ל"מסע בין כוכבים", הקהילה בארץ ועוד.
"פילקים – מי, מה ולמה?" גם למי שלא ממש מכיר, גם למי שמפחד. לפניכם.

 

מה זה פילק (FILK) ?


פילק, טען פעם עמנואל לוטם "הוא שיר העם של המד"ב".
פילק, טען פעם דידי חנוך "הוא כל מה שפילקסינגרים (Filksingers) שרים".
פילק, טען פעם עמיעד הוא מוזיקת העם כפי שהייתה נכתבת אם היינו חיים בעולם של מדע בדיוני ופנטזיה.
פילק, טוען הפילק FAQ "הוא מוזיקת העם של קהילת המדע בדיוני והפנטזיה".

פילק, לדעתי, הוא כל מה שמי ששמע כמה פילקים בחייו החליט שהוא פילק (הגיון מעגלי זה דבר טוב). אני מודע לזה שההגדרה סותרת במקצת את עצמה, אבל ככל שנכנסים לעניין יותר מבינים שהיא דווקא די מתאימה. קיימת הסכמה רחבה לגבי פילקים, ולרוב לא תהיה כלל מחלוקת אם מישהו יחליט ששיר מסוים הוא פילק. כל מי שעוסק בפילקים עושה זאת כדי ליהנות; יהיה קשה מאוד למצוא אנשים שיתווכחו על הגדרות (לא נתקלתי במקרה כזה מימי).

פילקים, הם, כאמור, שירים שעוסקים במדע בדיוני ופנטזיה. פילקסינגרים הם אנשים שמבצעים פילקים. עם זאת על מנת לכתוב פילקים אינך חייב להיות פילקסינגר, כל אחד יכול לעשות זאת. פילקרים (Filkers) הם אנשים שעוסקים בפילקים, אך לאו דווקא מבצעים אותם. פילקים יתבססו לרוב על מנגינה מוכרת, כאשר את המילים יחליפו מילים בעלות הקשר מד"בי או פנטסטי, לדוגמה: "באה מגאווה" לפי המנגינה של "באה מאהבה" של יהודית רביץ, מאת עמנואל לוטם שפורסם במימד העשירי. השיר עוסק בעלילותיה של פיאנפר שאנור, גיבורת הספר "הגאווה של שאנור" מאת סי. ג'יי. צ'רי.

באה מגאווה

הילפי אחייניתה,
טולי בן לויתה,
הם שיעידו, הם שיגידו לנו
שהיא באה מגאווה.

יש לה ספינת חלל,
אומץ בלתי מוגבל,
ושתי אוזניה הן מעידות עליה
שהיא באה מגאווה.

מה את רוצה, פיאנפר,
אמרי למה את כה מתאווה?
פעם, רוצה עוד פעם
לחזור הביתה בגאווה.

מאהנדו'סט אתה,
קיף מחפשים אותה,
וכשהיא מנסה לחזור הביתה
היא בורחת בגאווה.

בלי נקיפות מצפון,
כמו כל סוחר הגון,
היא מתמרנת ,היא מתחמנת
כדי לשמור על צוות הגאווה.

מה את רוצה, פיאנפר,
אמרי למה את כה מתאווה?
פעם רוצה עוד פעם
לחזור הביתה בגאווה.

שיר זה מדגים גם את הטון והכוונה של רוב שירי הפילק – לספר סיפור "מסביב למדורה". המילה פילק נובעת מהמונח פולק (FOLK), עם, ולכן רוב הפילקים הם במסגרת של שירי עם (עוד על מקור השם בהמשך). פילקים יבוצעו לרוב על ידי פילקרים במפגשים חברתיים (בהמשך, אמרתי), וישמשו באותם תפקידים של שירי עם – שירים שעוסקים בקבוצה קטנה שמטרתם לעורר רגשות אצל האנשים. פילקר ינסה לרגש, להצחיק ואף להעביר מסר דרך הפילקים שלו , וכמו שירי עם, הפילקים יבוצעו במקצבים שיאפשרו לקהל להשתתף בשירה. הדגש בפילקים הוא על החוויה הקולקטיבית ולרוב תפצח הקבוצה בשירה משותפת, מה שמקל על הזייפנים בינינו (וביניהם אני) לשיר בלי שיזרקו עלינו חפצים כבדים. מכיוון שפילקים מכוונים מלכתחילה לשירה משותפת, הם לרוב יבוצעו בכלים אקוסטיים, ובעיקר בגיטרות לצורך זה. ישנם פילקים שמבוצעים עם כלים חשמליים, אך הם מעטים.

kathyקיימים גם פילקים שנכתבו על פי מנגינה מקורית, שתי השיטות נחשבות לגיטימיות. לדוגמה- Flowers For Algernon מאת Kathy Mar:

  If you remember put some flowers on his grave
He was my little friend for all the comfort that he gave
He never called me Dummy he was always on my side
I was so very sorry when he died

leslieלפילקים ייחשבו שירים שבוצעו על ידי פילקסינגרים מוכרים, גם אם לשירים אין קשר למד"ב ופנטזיה, לדוגמה- Minnie the freak של Leslie Fish:

,Minnie Goucher was a circus freak
made a living seven days a week
— Sitting pretty, letting people stare
.Minnie just laughed and didn't care
.Minnie weighed a quarter ton. As for lovers, she had none
.And she never expected one — till she met Jojo, the carny bum

לסלי היא, למען הפרוטוקול, אולי הפילקסינגרית המפורסמת, המוערכת והמצליחה ביותר בהיסטוריה (ואני כמובן אובייקטיבי ולא מגזים בכלל…), ואתם עוד תשמעו עליה הרבה במהלך מאמר זה (פה אני באמת לא מגזים).
כפי שניתן לראות, אין שום קשר בין עולם המד"ב והפנטזיה לבין השיר, אך מכיוון שהזמרת מוכרת כפילקסינגרית ומכיוון שהשיר מתאים בסגנונו לשאר שיריה שמוגדרים כפילקים – מתייחסים אליו כפילק. פירוש הדבר שמתייחסים אליו כפילק מכיוון שפילקרים אוהבים לשיר אותו ביחד עם פילקים בעלי יותר קשר לתחום. הדגש הוא תמיד על מה שהקהל נהנה ממנו.

לפילקים ייחשבו גם שירים בעלי קונוטציה למד"ב ופנטזיה, שלא בוצעו על ידי פילקסינגרים. לדוגמה: "חלליות" של ברי סחרוף ו"עד העונג הבא" של המכשפות נחשבים גם הם לפילקים, מכיוון שיש בהם הקשרים שקורצים לחובבי מדע בדיוני ופנטזיה. לפילקים נחשבים גם שירים כמו Space Odyssey של David Bowie ו- To Tame a Land של Iron Maiden. שירים אלו מבוססים בפירוש על הקשרים מד"ביים ופנטסטיים – הראשון על אודיסאה בחלל מאת ארתור סי.קלארק והאחרון על חולית מאת פרנק הרברט. למרות שהשירים הם בעלי קונוטציה ברורה לחובבים (חובבי מד"ב ופנטזיה), מבצעיהם אינם נחשבים פילקסינגרים. לפילקסינגרים ייחשבו אומנים שמבצעים פילקים באופן קבוע, ולא זמרי מיינסטרים שמדי פעם מוציאים שיר רלוונטי. יש גם לציין שלרוב, פילקסינגרים לא יזכו לחשיפה כמו אמני מיינסטרים, אך פילקסינגר יישאר פילקסינגר גם אם הוא יזכה לחשיפה רחבה – כמובן, כל עוד שיריו עדיין יעסקו בתימות הקשורות למד"ב ופנטזיה. ישנם אנשים שלא יסכימו איתי בנקודה זאת, ויטענו שפילקסינגר הוא אדם שעוסק במד"ב ופנטזיה בשיריו אך ורק בהקשר של פעילות חובבים – בכנסים ובמפגשים לא רשמיים. הם טוענים שברגע שהאמן חשוף לקהל הרחב, ישנה בעיה בהגדרתו כפילקסינגר.

apolloקיימים גם פילקים שמתפקדים במלוא מובן המילה כשירי עם, שירים שמהללים את גיבורי הז'אנר. שירים בקטגוריה הזאת לא מתייחסים בדרך כלל לגיבורים ספרותיים, אלא לאנשים מחיי היום יום שנחשבים על ידי קהילת החובבים לגיבורים. לדוגמה אפשר להביא את השיר Hope Eyrie מאת Leslie Fish, שמדבר על הגאווה שחשו חובבי המד"ב לאחר הנחיתה על הירח. השיר בעצם מהלל את תוכנית החלל ומטרתו למלא בגאווה את ליבות החובבים בעקבות הצלחותיה של תוכנית זו. השיר הצליח כל כך במשימה זו עד שהוא נחשב למין המנון לאומי.

 Worlds grow old and suns grow cold
.And death we never can doubt
,Time's cold wind, wailing down the past
Reminds us that all flesh is grass
.And history's lamps blow out

:CHORUS

.But the Eagle has landed; tell your children when
.Time won't drive us down to dust again

דוגמה נוספת, קצת יותר קרובה לבית, לשיר כזה היא שיר המחווה שנעשה בגלי צה"ל לכבוד אילן רמון ז"ל. לכבוד ההמראה של הקולומביה נכתב שיר על אילן רמון לפי המנגינה של Space Odyssey. האירוניה היא שהוחלט לחבר מילים חדשותtorres לשיר מכיוון שמילות השיר המקורי נחשבו לדכאוניות ולמבשרות רעות.

תופעה מוזיקלית נוספת היא שירים ידועים שמבוצעים בשפות הקיימות אך ורק בעולם המדע הבדיוני והפנטזיה. תופעה שאולי נשמעת מבדרת על פניה, אבל תאמינו לי שאתם תשנו יותר טוב בלילה אם לא תשמעו את Jingle Bells בקלינגונית.

פילקים נוספים הם כאלו שמדברים על הקהילה עצמה. פילקים כאלו יהיו אפילו פחות ברורים לאנשים מבחוץ, מכיוון שהם יעסקו בבדיחות פנימיות בתוך קהילה מסוימת. הפילקים לרוב יצחקו על הוויכוחים הפנימיים ועל אישיותם המעורערת של חבריה. או כמו שנעמי וינר כתבה: "פילק ישראלי הוא אחד הסממנים הבולטים לקיומה של קהילת חובבי מד"ב ופנטסיה בישראל. ולא סתם קהילה – קהילה חיה ובועטת". ולדוגמה: בלדה לפורום מאת Dan.S לפי רני בפריז של משינה:

מכתב הפתיחה שונה על-ידי דניאלה
לאחר שהתקומם הפרנגי הנורא
זיכרונות קשים מיואל(IOL) וגם וואלה
עקב קיומה של המפלצת המוזרה

הקהילה שלנו כל הזמן כותבת
מתווכחים הרבה כותבים על הא ודא
כולם יורדים על הילד (ווסלי)
מתווכחים הרבה כותבים על הא ודא

הפילק, כפי שניתן לראות, אינו ברור למי שאינו בתוך הקהילה המסוימת (פורום סטאר טרק ובבילון 5 באורט במקרה זה). הפילק הוא פילק פנימי, ומכוון מלכתחילה לקהל מאוד מצומצם של אנשים.

ישנם גspinerם פילקים שנחשבים לפילקים רק מהסיבה שמבצעם הוא דמות מוכרת ביקום המד"ב והפנטזיה. לשיריהם של  Brent Spiner ו- Anthony Stewart Head אולי אין שום קשר למד"ב ופנטזיה, אבל מכיוון שדמויותיהם של דאטה וג'יילס מוכרות ואהובות על קהל החובבים – הם יוכלו להיכנס לרשימת ההשמעה. לשירים אולי אין את ההקשר התרבותי הנחוץ, אבל למבצעיהם יש. לקטגוריה זאת אפשר אולי להוסיף גם את שירי המחזמר של באפי. אלו שירים שעל פניהם אין להם שום קשר למד"ב ופנטזיה, אבל הם בוצעו בתוכנית עצמה ועוסקים בחיי הדמויות עצמן – ולכן נתפסים על ידי הפילקרים כפילק לכל דבר. וכמו שציינתי קודם, פילק הוא כל דבר שפילקר אומר שהוא פילק.

דבר נוסף היכול להיחשב לפילק הוא פרויקט ייחודי שנעשה בזמנו בפורום מד"ב ופנטזיה ב-IOL, פרויקט שבו נכתבה הגדת הפסח מחדש, תוך התאמתה לעולם המד"ב והפנטזיה. השירים עצמם הותאמו גם הם לעולם המד"ב והפנטזיה, כך שאפשר למצוא את דיינו בגרסת מלחמת הכוכבים ואת חד גדיא אם היה נכתב על ידי לואיס קרול. אכן, פילק כשר למהדרין.
(הערת המערכת- הפרויקט המדובר, הגדת פסח של החובבים, יועלה אף הוא לאתר, למדור יצירות החובבים לקראת החג הבא עלינו לטובה)

פילקים גם מחולקים בתוך עצמם לתת ז'אנרים: לחובבי שרלוק הולbuffyמס, מסע בין כוכבים, באפי, טולקין ולשחקני משחקי תפקידים. לכולם יש פילקים ז'אנריים משלהם, כאשר לכל תת קהילה ישנן בדיחות פנימיות משלה, מונחים ייחודיים משלה ואפילו קצב מועדף. פילקים גם יכולים לבוא, באותו הקשר,בצורות רבות: מראפ ועד בלדות ורוק כבד, הכל פילקים. לעומת זאת, נעימות לא נחשבות לפילקים: נעימות הפתיחה של מסע בין כוכבים לדורותיה, או של מלחמות הכוכבים למיניהן אינן פילקים; שיר הפתיחה של אנטרפרייז כן נחשב לפילק.

 

ואיפה אפשר לשמוע פילקים?

ואם עכשיו, אחרי קריאת החלק הראשון, אתם רצים לברר מתי יופיע פילקסינגר בכנס הקרוב לביתכם, אל תתפלאו אם תפגשו את אליהו הנביא בדרך. אין לומר שלא נערכו מספר הופעות של להקות עם קונוטציה למד"ב ופנטזיה בכנסים: פיתה מורגנה (שמתהדרים בהוצאת אלבום המד"ב הראשון) בפנטזי.קון 2002, רוקסטאר וואנבי באייקון 2003 וכדומה. אך הופעות אלו לא סווגו כהופעות של פילקסינגרים אלא כהופעות בעלות קונוטציה מד"בית ופטנטסטית. התופעה של אנשים שבאים עם כלי נגינה ומבצעים פילקים, בין אם בצורה מקצועית או חובבנית ובין אם בתשלום או לא, כמעט ואינה קיימת בארץ. לרוב אירועי פילקים יתבצעו בעזרתם האדיבה של קולות המשתתפים ובליוויו של טייפ. למרות שפילקסינגרים לא קיימים כתופעה בארצנו, פילקרים יש למכביר.
את הקיום של קהילת הפילקרים בארץ אפשר לראות בפילקים הרבים שמתפרסמים בדרך קבע בפורומים השונים, וכן בתחרויות פילקים שנערכו, כמו למשל תחרות הפילקים הגדולה שהתקיימה לכבוד פאן.קון הראשון.

פילקים קיימים בכנסים בעיקר כפעילות חוצות, שלא תמיד נכנסת לתוכניה. השיטה פשוטה: מביאים טייפ ללוות את השירים, מכינים שירונים, מוודאים עם הנהלת הכנס מקום מאורגן מראש או פשוט משתלטים על כל חלל פנוי, בין אם בחדר או בחוץ (בדרך כלל יימצא המזוכיסט התורן (שיבקש!) להכין את כל אלו). במהלך אירועי פילקים אלו ישירו ביחד במקהלה פילקים שונים כפי שמצוין בתוכנייה, תוך כדי הוספת כל מיני פריטי טריוויה חשובים ומבדרים בקשר לשיר –  Foot Notes בעברית צחה. זה אולי לא נראה על הנייר כפעילות המהנה ביותר, אבל תאמינו לי – כל מי שבא פעם אחת, לא הפסיק לבוא. העובדה שרוב הזמן מתפקעים מצחוק מהבדיחות הפנימיות בשירים עוזרת. תאמינו לי, כל מי שלא בא – מפסיד. שיטה ידועה נוספת של פילקרים היא פשוט לפתוח בשירה כאשר יש לפחות שלושה מהם ביחד. ברוב המקרים הפילקרים לא שרדו את תגובת הקהל (כולנו יודעים איזה ארסנל מקיף יש בכנסים). אירועי פילקים אף מאורגנים לעיתים בבתיהם של אנשים פרטיים, תופעה הנעשית יותר ויותר נפוצה עם הזמן.

שיטה נוספת, אך פחות מהנה, היא לשמוע פילקים מוקלטים. פילקים מוקלטים לרוב בהופעה חיה, ובינינו, לשמוע פילקים בלי צווישנרופים מהקהל זה פשוט לא אותו דבר. זה לא כמו שירת פילקים המונית, אבל זה יחזיק אתכם עד הכנס הבא. פילקים באו פעם אך ורק בצורת קלטות, אך כיום הם קיימים בצורת תקליטורים. תקליטורים וקלטות ניתן לקנות, בין השאר, דרך אחת מהחברות הבאות: DAG, PROMETHEUS, RANDOM FACTOR .
ולאלו בינינו שמעדיפים את האפשרות היותר זולה (בחינם), ישנו דף באתר המעולה Darn Near All The Filk On The Web שמוקדש במיוחד לקבצי mp3 בחינם. אני אישית ממליץ על The Virtual Filksing , וכמו כן קיים רדיו פילקים אינטרנטי פה.

מאיפה הגיע השם הזה?

לא ברור בדיוק מאיפה צמח הביטוי "פילק", אבל אפשר לשים דיtav בבטחה את האצבע על טעות כתיב קטנה במאמר, שמעולם לא פורסם, מאת Lee Jacobs. לי היה אמור לכתוב מאמר בשנות החמישים של המאה הקודמת ל-SAPS -Spectator Amateur Press Society, מאמר שכותרתו הייתה אמורה להיות "The Influence of Science Fiction on Modern American Folk Music" . לי הדפיס בטעות בכותרת "Filk" במקום "Folk". המאמר אמנם לא פורסם מעולם, אבל לי דאג להראות אותו לכל מי שהוא אי פעם פגש. מכיוון שידוע לכולם שאין דבר החביב יותר על חובבי מד"ב ופנטזיה מאשר לנטפק, המונח תפס ועם הזמן ניתן לשירה בעלת קונוטציה מד"בית ופנטסטית השם "Filk". אפשר להשתמש בעובדה שאנחנו קבוצת אנשים ניטפיקרית להחריד, והתירוץ יתקבל ללא הרבה ויכוחים; אבל אני חושש שהסיבה האמיתית לכך שעדיין משתמשים במונח "Filk" היא שפשוט אף אחד לא הצליח למצוא שם טוב יותר.

איך הכל התחיל?

אין תיעוד מדויק על איך בדיוק הכל התחיל, אבל קיימת השערה די מקובלת. בסביבות שנות העשרים של המאה שעברה קיימו בארה"ב קבוצות של חובבי מד"ב ופנטזיה קבוצות שירה של שירי עם ישנים, הכל כדי להמשיך עד הבוקר שלמחרת את חווית הכנס. מכיוון שהשעה הייתה מאוד מאוחרת (או מוקדמת, תלוי בנקודת ההתייחסות שלכם), ומכיוון שבין חברי הקבוצות עברה כמות מסחרית של אלכוהול, אנשים התחילו להתנהג בצורה די מטופשת. במקום לשיר את שיר העם המקורי, התחילו המשתתפים להחליף את המילים של השיר במונחים ובסיפורים הקשורים ליצירות המד"ב והפנטזיה האהובות עליהם. ולאחר שהם ראו שזה די כיף ומצחיק לשחק עם מילות השירים בצורה כזאת, החליטו להפוך זאת למנהג קבוע. וכך, מניחים, נולדה תרבות הפילקים.

האם אחד חייב להיות חובב על מנת ליהנות מפילקים?

בפירוש לא. ישנם אמנם פילקים רבים שיש בהם מונחים טכניים לא מעטים שאדם שלא שייך לקהילה לא יוכל להבין, אך ישנם גם רבים אחרים שהם בעלי מסרים אוניברסליים. לדוגמה, השיר שנעשה בגלי צה"ל לכבוד אילן רמון ירגש במידה מסוימת כל אחד, ולא רק אנשים בעלי עניין במד"ב. אנשים שמתעניינים בחדי קרן ייהנו ממגוון הפילקים הרחב שעוסק בהם, ואני חושב שיהיה קשה למצוא חובבי חלל שלא ימצאו יופי ב-Hope Eyrie. למרות שהמקור שלהם הוא ז'אנרי, שירי הפילק חוצים במקרים רבים את הגבולות.

 

פילקים ומסע בין כוכבים

את החלק הזה של המאמר אני אבקש להתחיל במאמר מוסגר להגנתה של TOS. רובנו רואים כיום את TOS ונהנים לצחוק ביחד על האפקטים הישנים והמשחק המוגזם, אבל אנחנו שוכחים שבזמנו TOS הייתה פריצת דרך בעולם הטלוויזיה. ואני חושב שציטוט ממכתב אוטוביוגרפי של Leslie Fish יבtosהיר זאת יותר טוב ממני:

They weren't watching any news- analysis of the war's end, no; they were watching reruns of a famous sci-fi show that I'd heard about but had never before had time to watch. The show was STAR TREK, and I walked in on the beginning of "Mark of Gideon" — a good episode if not a great one, about the horrors of overpopulation. Well, I was hooked. Ye gods, a TV drama-series that dared to talk about real issues — such as overpopulation, war, censorship, sex — all the things that so-called serious TV wouldn't dare touch, and it was science-fiction yet! (Bear in mind that at that time TV was self-censored to death — had been since its inception — and nobody, except Ed Murrow with his splendid news-exposes, discussed real and relevant social issues. TREK was a ground-breaker in more ways than one.)E

כפי שניתן לראות, לאחר מאמר זה התחילה Leslie Fish להיכנס יותר עמוק לעולם הטרק. עצם ההתעסקות הגדלה ביקום מסע בין כוכבים היא אולי מהדברים שדחפו יותר מכל את הקריירה שלה כפילקרית. קריירה זו הובילה להיותה מהפילקסינגריות הראשונות שזכו שעבודתן תוקלט ותופץ בצורה מסחרית, וכל השאר היסטוריה. אולי הפילק הכי מפורסם שלה, שאולי יותר נכון לומר הידוע לשמצהtos2, הוא Banned from Argo:

,.When we pulled into Argo port in need of R. and R
.The crew set out investigating every joint and bar
,We had high expectations of their hospitality
.But found too late it wasn't geared for spacers such as we

:Chorus

.And we're banned from Argo, every one
.Yes, we're) Banned from Argo just for having a little fun)
,We spent a jolly shore leave there for just three days or four
.But Argo doesn't want us anymore

השיר עצמו הוא שיר פרודי על מסע בין כוכבים. השיר מספר על עלילותיו של צוות חללית, ועל איך הוא הצליח להחריב כליל את הכוכב שבו הוא ביקר. עובדת טריוויה משעשעת היא שבבית האחרון של השיר מסופר על ההיתקלות של הצוות בפירטים; במקור השיר סיפר על היתקלות עם קלינגונים, אך פאראמונט דרשו שיבוצעו בשיר שינויים.
השיר הוקלט במקור מכיוון שבקלטת Solar Sailors נשארו ארבע דקות פנויות בסוף, ו-Leslie הצהירה שהיא עדיין מתחרטת על הקלטתו. השיר זכה להצלחה אדירה. בכל מקום שאליו Leslie הגיעה ביקשו ממנה לבצע אותו, שלא לדבר על כל האנשים שביצעו אותו בעצמם. הבקשות החוזרות ונשנות, וההצלחה של השיר שאותו היא ראתה כלא ראויה, הובילו לכך שהשיר, כפי שאומרים, כבר יצא לה מה-Port Nacelle. השיר הוחרם על ידי Leslie, והוא לא בוצע על ידה שוב מעולם. ההחרמה לא רק שלא מנעה את הפופולריות של השיר, אלא הולידה ז'אנר שלם של שירים שדיברו על ההשפעות הרבות שלו. במשך הזמן השיר לא נמאס רק על Leslie, אלא גם על כל שאר העולם. סביר להניח שאם תבצעו את השיר באירוע פילקים בארה"ב, תצאו משם חבולים כהלכה.
השיר, לפחות בינתיים, מאוד חביב ומוכר על הפילקרים בארץ. בדרך כלל מעבירים איתו את הזמן בשירה, לפחות עד שמארגן האירוע מצליח לגרום לטייפ התורני לפעול.

תופעה נפוצה מאוד בפילקים של מסע בין כוכבים היא ניטפיקריות לגבי כל מיני פרטים קטנים בסדרות השונות. הומור עצמי הוא חלק מאוד חשוב מהפילקים העוסקים במסע בין כוכבים, בין אם זה בחוסר המוחלט של חגורות בטיחות, שירותים ושאר מתקנים חשובים. הכל לגיטימי בפילקים. דוגמאות להלן:

toiletsהפילק Number One של Ookla The Mok עוסק בהעדרם המוחלט של שירותים באנטרפרייז D.

Asked the ship's computer
I checked the technical guide
But there are no bathrooms on the Enterprise
I've been here seven days
And I can't wait anymore
Pretty soon I'm gonna boldly go where no one's ever gone before

דוגמה נוספת היא Battle Hymn of The Federation מאת Larry Miller ו- Melissa Binde, לפי The Battle Hymn of… (נו אתם יודעים, גלורי גלורי הללויה).

.Gory, gory, ship's security
.Gory, gory, ship's security
,Gory, gory, ship's security
.And red shirts drop like flies

 למרות שלהומור יש מקום חשוב ונרחב בפילקים של מסע בין כוכבים, ישנם גם פילקים יותר רציניים. הפילק Charlie של Kathy Mar הוא דוגמה לכך. הפילק הוא מין בלדה לנער Charlie מהפרק Charlie X מהסדרה המקורית.

:Chorus
Charlie's gone where there is no touch
And none of the crew will miss him much
Charlie's gone to where he was grown
Living with others yet always alone

גם מקומם של פילקים שמטרתם היא הסתה ותו לא אינם נפקדים, למרות שיש לזכור שהכל נעשה ברוח טובה, ואין דבר יותר מהנה מההומור. לדוגמה: כי זה תמיד הזהב…והלטינום מאת Subatoi, לפי כי זה תמיד אהבה של עברי לידר, פילק המסית ללא בושה כנגד העם הפרנגי.

פזמון:

כי זה תמיד הזהב…והלטינום
וזה אותו המרדף, שנמשך.
אוזניים גדולות
ופרצוף קצת מטופש.
אמנם הם נראים לפעמים, שאולי יש להם מוח.
אבל זו רק אשליה, כי המצח גבוה נורא.

קיימים גם פילקים של מסע בין כוכבים שממלאים את תפקיד שיר העם, פילקים המוקדשים לעלילותיהם של צוותים או אנשים מסוימים. פילקים אלו משבחים, או לחילופין משמיצים, את גיבורי העם של מסע בין כוכבים. השירים שהייתם שרים מסביב לטלוויזיה אם היקום היה מתנהל כמו שצריך. Subatoi ,Somewhere over the wormhole:

,Somewhere over the wormholeds9
,Made of silk
There’s a quadrant I heard of
.Once in a good-old filk

,Somewhere over the wormhole
,Colored blue
All the dreams that you dare to dream
.Really do come true

 ישנם גם פילקים שמשלבים ז'אנרים שונים, כמו למשל פילקי הערפדים שנכתבו על ידי דו"ק:

פעם היה צעיר בשם ווסלי קראשר
שהיה קורן מחוכמה, הגינות ויושר
הלוואי שיבוא ערפד אימתני
יכניס לו ביס רציני
ואז כולנו נוכל לחגוג באושר!

 

ותזכרו אנשים, חובבות היא סתם תחביב מחורבן.

LIVE LONG AND PROSPER

מדור יצירות החובבים של אתר המועדון

מחשבה אחת על “פילקים – מי, מה ולמה? – מאת סידהרתא

  1. פינגבק: תחרות הפילקים הגדולה 2 (לקראת כנס "עולמות") | סטארבייס972

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.