לקראת ראיון עם "דמאר": סיפור סינדרלה – מאת subatoi

DAMARבקרוב סטארבייס972 יקיים ראיון עם השחקן קייסי ביגס, שגילם את דמותו של דמאר בארבע מעונותיה של "חלל עמוק תשע". דמותו של דמאר עברה שינויים רבים, ותרמה לא מעט (בלשון המעטה) לניצחון במלחמת הדומיניון.
כמו בראיון הקודם שערכנו, אנו מזמינים אתכם לשלוח לנו שאלות, עד יום שני בבוקר, לכתובת האי-מייל הזו. כהכנה, וכדי לעורר את זכרונכם, אנו מביאים לכם סקירה על דמותו של דמאר, ועל האיש שמאחוריו- קייסי ביגס, שגם הופיע בפרק של "אנטרפרייז".
(טיזר קטן, כדרך אגב – היכונו להכרזה נוספת על ראיון עם שחקנית מסויימת מ-TNG…)

קייסי ביגס הופיע לראשונה בדמותו של דמאר בפרק בודד באמצע העונה הרביעית, Return to Grace, בתור עוזר של דוקאט. זה הכל.
אבל, מאוחר יותר, פרק נוסף בתחילת העונה החמישית, ו"הפצצה" של פרקים בעונות השישית והשביעית, הפכו אותו לאחד מה"סינדרלות" של "חלdamarkiraל עמוק תשע", אם לא הסינדרלה העיקרית שבהן. ל"חלל עמוק תשע" היו דמויות רבות. מעמדן של הדמויות הקבועות לא השתנה, וגם רוב הדמויות המשניות הקבועות לא זזו הרבה ממקומן, וגם אם זזו, לא היה זה לתפקיד רם מעלה ומשמעותי. דמאר היה שונה. הוא הגיע עם השנים לתפקיד מנהיג קרדאסיה, ומאוחר יותר תרם תרומה גדולה לניצחון במלחמת הדומיניון, על-ידי גרימה להתמוטטות מבפנים, ממטה הדומיניון.
הנה סקירה של התפתחות דמותו של דמאר:

בתחילת עונה 6, אנו מוצאים את גלין דמאר בתור עוזרו של דוקאט, בחלל עמוק תשע הכבושה (מנקודת מבטנו). הוא שקוע עד צווארו במשולש דוקאט-קירה-זיאל (בתו החצי באג'ורית של דוקאט). להזכירכם, הקרדאסים כבשו את התחנה, קירה היא בין הדמויות שנשארו בה והיא מפעילה תא מחתרת קטן בניסיון לעזור כמיטב יכולתה לפדרציה לכבוש מחדש את התחנה.
זיאל שמחה להיות בקרבת דוקאט וקירה. את שניהם היא מאוד אוהבת, והיא היתה שמחה הרבה יותר לו היו מסתדרים זה עם זה. דמאר מרגיש תסכול גדול מכך שדוקאט מסור כל-כך לבתו, ומתעניין בקירה (שאינה מתענינת בו, בלשון המעטה). הוא מנסה לשכנע את מפקדו ששתיהן רק מפריעות, אך דוקאט בשלו. קירה ודמאר לא מסתדרים בעבודתם המשותפת, עבודה שאפילו כללה חילופי מהלומות.
shootzyalהמצב מסתבך כאשר מתברר שזיאל סייעה לתא המחתרת הקטן, בפרק Sacrifice of Angels. דוקאט נכנס להלם אך מסרב לעזוב את בתו מאחור כאשר צריך לפנות את התחנה. דמאר, כעונש על בגידתה של זיאל יורה בה למוות ובורח לבדו אחרי שדוקאט מתמוטט סופית ליד גופתה ומסרב לעזוב.
בהמשך העונה השישית ובעונה השביעית אנו רואים את דמאר (עכשיו כבר לגט דמאר) כמנהיגה של קרדאסיה, במקומו של דוקאט. בתור המנהיג הוא גם מייצג את האיחוד הקרדאסי בדומיניון, ואנו רואים אותו פעמים רבות עם וואיון, "שותפו לדרך".

בעשרת פרקיה האחרונים של "חלל עמוק תשע" דמאר מגיע לשיאו, מכל בחינה אפשרית.
בתחילה, בפרק Penumbra, דמאר מתחיל לפתח מרמור כלפי וואיון והדומיניון, על כך שהחיילים הקרדאסים משמשים במידה זו או אחרת כ"בשר תותחים", ולוואיון לא ממש אכפת. כל זאת, יש להזכיר, מתקיים על אדמת קרדאסיה, במטה הדומיניון עבור גזרת אלפא.
הברית החדשה של הדומיניון עם הברין ('Til Death Do Us Part, Strange Bedfellows) סיפקה מספיק "קשים אחרונים" לשבירת גב הגמל. דמאר לא מיודע על הברית מבעוד מועד, הוא לא זוכה לראות את ההסכם בכלל, הוא מאולץ לבצע פשרות טריטוריאליות כלפי הברין והוא מחויב להגיש את הצעותיו הטקטיות למנהיג הברין, שאגב, מקבל גישה מלאה למאגר הנתונים (הסודי בחלקו) של קרדאסיה. בשלב זה הוbreenא מקבל החלטה אמיצה- להפנות עורף לדומיניון ולעשות כל מאמץ כדי להביא ליציאתו מקרדאסיה.
הוא מודיע לפדרציה שיש לה בעל ברית על אדמת קרדאסיה. קבלת החלטה זו מלווה בהפסקת מנהגו של דמאר זה שנים לשתות משקאות משכרים. הוא עשה זאת במשך שנים מכיוון שהוא ניסה לדחוק את מצפונו, שכן הוא ידע ש"משהו רקוב" בברית של קרדאסיה עם הדומיניון. רק כאשר הוא מחליט להפסיק לשתות, הוא בעצם נותן למצפון שלו להשתלט על הענינים, ולעשות מה שנכון בעיניו, מה שצודק בעיניו.
בעוד וואיון ומנהיג הברין, ת'וט גור, חוגגים את הישגיהם הצבאיים ב-The Changing Face of Evil, דמאר וקצינו הנאמן גול רוסוט מתכננים את שחרור קרדאסיה. מעט מאוחר יותר, ככל שהקרבות מתקדמים, דמאר פורץ בשידור לאומה ומודיע שהוא ונאמניו תוקפים עמדות מפתח של הדומיניון ברחבי קרדאסיה, ומעודד אחרים להצטרף אליו. סיסקו והפדרציה מבינים בשלב זה שההזדמנות האמיתית לשנות את תמונת המצב של המלחמה הגיעה ושיש צורך לעזור לדמאר.
קירה, גראק ואודו נשלחים לסייע למורדים (When It Rains…), דבר שמעלה מחדש את האיבה בין קירה לדמאר, אך שניהם משתדלים לזנוח את הדעות האישיות לטובת גזרת אלפא. ככל ששיתוף הפעולה מתהדק בין שני האויבים-ידידים (Tacking Into the Wind), דמאר ממשיך "ללכת בין הטיפות". מצד אחד הוא תומך בקירה (כי היא יודעת מה היא עושה) מול קציניו שמביעים מחאה מדי פעם כלפי שיטותיה, ומצד שני תמיכה שקטה בהקנטות של קציניו כלפיה וכלפי אודו (כי אחרי הכל, הוא זוכר לה את כל סכסוכיהם מימי חלל עמוק תשע העליזים).
דמאר ממשיך לשתף פעולה גם במשימות שאינן קשורות למטרתו הישירה, בהבינו כי הם כולם באותה מלחמה (או באותה סירה, אם תרצו)- מה שיעזור לפדרציה יעזור גם לקרדאסיה. בדרכו למשימה הבאה הוא חווה את המרידה על בשרו: הוא מקבל הודעה שהדומיניון מצא והוציא להורג את אשתו ובנו.
כאשר גול רוסוט, עוזרו, מאיים על קירה ובכך מסכן את המשימה, הוא יורה בו למוות ואומר "הוא היה ידידי, אבל קרדאסיה שלו מתה, והיא לא תחזור".

hideבפרק הלפני אחרון של הסדרה, The Dogs of War, קירה, גראק ודמאר נופלים למלכודת שהוטמנה להם. בעוד הם מוצאים מסתור הם שומעים כי הדומיניון השמיד את כל בסיסי המורדים ובנוסף לכך טוען ששלושתם נהרגו אף הם. כשהכל נראה אבוד (כל בסיסי המורדים ותושביהם הושמדו, הם תקועים במסתור ללא יכולת להזעיק עזרה, וכולם חושבים שהם מתים), מסתבר להם שדווקא מותו לכאורה של מנהיג המורדים דמאר "העיר" את האזרחים ברחוב, אשר נמאס להם משלטונו של הדומיניון. דמאר מנצל את ההזדמנות, ולאחר פעולה מוצלחת הוא משלהב את הרחוב הקרדאסי ומגייס תומכים רבים.

deadבפרק האחרון של הסדרה, What You Leave Behind, הסיפור בא לסיומו. הקרדאסים המורדים מחבלים במתקנים של הדומיניון והדומיניון בתגובה משמיד עיר שלמה על שני מיליון (!) תושביה. בנקודה זו קירה, דמאר וגראק מגיעים להחלטה שיש צורך לתקוף ישירות את מטה הדומיניון. בעוד הצי הקרדאסי פונה אף הוא כנגד הדומיניון ובכך נותן לפדרציה ובעלות בריתה את "הפוש האחרון", והדומיניון בתגובה מחליט להשמיד את כל (!) תושבי קרדאסיה, דמאר ועמיתיו תוקפים את מטה הדומיניון.
דמאר הוא הראשון למות, בהיותו הראשון לפרוץ פנימה. הוא מספיק עוד לומר "Keep…".

קייסי ביגס נראה ב"חלל עמוק תשע" גם ללא איפור. כמו רבים מעמיתיו אשר הופיעו בפרק המופת Far Beyond the Stars, במסגרת "חייו" של בני ראסל, גם ביגס עשה זאת, אך בנפרד. בפרק Shadows and Symbols הוא מגלם את ד"ר וויקוף, פסיכיאטר במוסד רפואי בו הוחזק בני ראסל, שמנסה לשכנע אותו להפסיק לכתוב את סיפוריו על הקירות, ולהתחיל למחוק אותם.
ביגס גם הופיע למספר שניות בפרק הסיום ביחד עם עמיתו ג'פרי קומבס (וואיון/בראנט), ברקע אחת מהסצינות באולם ההולוגרמות, שניהם ללא איפור (ושניהם, אגב, אחרי שדמויותיהם כבר נחות על משכבן).

קייסי ביגס, בן 49, היה דווקא שחקן פוטבול כשרוני כשהיה צעיר. אך עולם המשחק משך אותו יותר. לאחר שסיים את לימודיו הוא הופיע בתפקידים קטנים במספר סדרות טלויזיה, אך העדיף את התיאטרון ויצא לסיבוב הופעות בלהקת שחקנים. הוא אף היה מועמד לפרסים מספר פעמים על הופעותיו.
כשהגיע להבחן לתפקיד דמאר, לא ציפה ליותר מדי. הוא חשב שזthreeה יהיה תפקיד אורח פשוט. ביום הצילומים הזהיר אותו אחד מאנשי הצוות שלמפיקים יש תכניות גדולות עבורו. אך למרות זאת, איש לא שיער עד כמה תתפתח דמותו. ככל שחלקו של דמאר ב"חלל עמוק תשע" גדל, ביגס הוזמן יותר ויותר לכנסים בחו"ל.
בשנת 2000 ביגס חבר למארק אלאמו (דוקאט) ולג'פרי קומבס (וואיון/בראנט/שראן) במופע משותף, בו קראו קטעים שונים של שייקספיר, כמחווה ליצירות שהשאיר אחריו היוצר. שם המופע היה " What Shakespeare Leaves Behind". כיום הוא מתרכז בתיאטרון, כשחקן וכבמאי, בין השאר בהפקות שונות של שייקספיר.
קייסי ביגס היה ילד מאומץ. כשגדל והצליח, החליט לרתום את הצלחתו ופרסומו, והקים קרן מלגות לילדים שנמצאים במצב בו היה בעבר.
אגב, שאלתם את עצמכם למה לשחקנית שמשחקת את ב'לאנה טורס ב"וויאג'ר" קוראים בשם משפחה כפול, כלומר רוקסן ביגס-דוסון? היא וקייסי היו נשואים בעבר, והתגרשו.
קייסי ביגס חזר לעולם "מסע בין כוכבים" כאשר הופיע בפרק Damage של העונה השלישית של "אנטרפרייז", בתור קפטן של ספינה חייזרית, שקפטן ארצ'ר, שספינתו נפגעה קשות לאחר מקפת זינדי, לוקח ממנה בכוח סליל וורפ.

* caseyהאתר הרשמי של קייסי ביגס
* קייסי ביגס ב-IMDB
* דמאר ב- startrek.com
* אתר מעריצים מושקע המוקדש לדמאר, כולל קורות חייו, תמונות, מידע כללי על קרדאסיה, קטעי קול ועוד.
* הראיון שלנו עם צ'ייס מסטרסון (ליטה)

אז אנו מזמינים אתכם לשלוח לנו שאלות לראיון, לכתובת הבאה.
שימו לב- יש לשלוח את השאלות עד יום שני בבוקר!

מחשבה אחת על “לקראת ראיון עם "דמאר": סיפור סינדרלה – מאת subatoi

  1. פינגבק: סטארבייס 972 מראיין את קייסי ביגס – מאת subatoi | סטארבייס972

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.