ספיישל העתיד של "אנטרפרייז" – מאת subatoi

ספיישל העתיד של "אנטרפרייז", פורסם עכשיו.
המאמר, המתאר כל מה שאולי יקרה בעתידה של "אנטרפרייז", הינו השלישי מתוך המאמרים שפורסמו בעבר בפורום מסע-בין כוכבים של אורט, ומובאים כאן במלואם.

המאמר נכתב לרגל סיום העונה הראשונה של "אנטרפרייז":

לפניכם לא סיכום העונה, אלא מה מצפה לנו מבחינת היסטוריה סטארטרקית, לגבי השנים הקרובות שהן עתידה של "אנטרפרייז", והאם מה שכבר ראינו מסתדר עם שאר מה שחווינו ב"מסע בין כוכבים" לדורותיו (או שיש סתירות כי כופפו קצת את ההיסטוריה). וגם קצת פינטוזים. לא מכיל ספוילרים מהותיים לאף פרק! (תתפלאו) נכתב בעזרת ה-STAR TREK CHRONOLOGY, על אף מוגבלותה היחסית (אינה מכילה את עונות 5-7 של DS9 , ו-3-7 של VOY, ללא חצי סרט שמיני וללא התשיעי או העשירי), מתוך הנחה שהעולם לא השתנה כ"כ מאז. למען ההגינות יש להבהיר, ממה שקראתי עד היום, שבד"כ התסריטאים והכותבים לא הופכים עולמות ומכופפים חוקים והיסטוריה, אלא אם כן הם ממש-ממש מרגישים שחייבים (והם לא שמחים לעשות את זה), או שפשוט לא שמים לב, כי "יש יותר מדי פרטים לשים לב אליהם". בכל מקרה, לנו, כטרקים זה נותן עבודה-ניטפוקים (מה היינו עושים בלעדיהם?).

כל התאריכים וההתייחסויות רלוונטיים כמובן ל"הווה" של "אנטרפרייז" בהתבסס על השנים של ההתרחשות שלה: התחלנו ב-2151 וסיימנו את העונה ב-2152. לגבי כל אזכור של פרק כתבתי בשתי מילים על מה הוא (בלי ספוילר), כי אני יודע שיש אנשים שלא מזהים פרקים לפי שמות, וכאן, לדעת על מה מדובר זו כל הפואנטה.

ב-א-ה-ב-ה ל"אנטרפרייז", ולמסע בין כוכבים על שלוחותיה, בנותיה ודורותיה השונים:

הספינה

קודם כל השאלה הכי חשובה, על יסוד מהותי של הסדרה, שהעסיקה אותנו בזמן הידיעות הראשונות על "אנטרפרייז", הנה דבר שאולי יעזור לנו לברר את זה. נשאלה אז השאלה הטבעית של מאיפה הצמיחו עוד אנטרפרייז אחת.
מתוך ה-STAR TREK CHRONOLOGY:

"בסרט הראשון, ST:TMP, דקר מראה לאיליה תצוגה של מספר ספינות שנקראות אנטרפרייז. מלבד ספינת העץ, נושאת המטוסים, מעבורת החלל והסטארשיפ מהסדרה המקורית, יש ספייסשיפ אנטרפרייז שנראית כאילו קדמה לאנטרפרייז (של קירק). אפשר להניח שהספינה הזו לא נקראה סטארשיפ מכיון שהאנטרפרייז D צוינה כסטארשיפ החמישית עם השם הזה, ואנו מכירים את כל הארבע האחרות. שום דבר אחר לא ידוע רשמית, מלבד שהעיצוב נעשה עבור סדרה מתוכננת של ג'ין רודנברי שלא הגיעה להפקה."

ובאמת, כמו שהראה פעם O'Lucifer בפורום אורט, בתמונה שלהלן, יש ספינה. אמנם היא לא דומה בכלל, מטבע הדברים, אבל היא יכולה להתאים ל"חלון הזמן" של ארצ'ר, כלומר לפני קירק. אז יש איזשהו בסיס לקיום הספינה. דרך אגב, היא לא הוזכרה אף פעם בשום מקום אחר, מלבד הסרט. (הערה: הספינה נראתה בסופו של דבר, בתור תמונה בבר בפרק First Flight של העונה השניה של הסדרה)

specialent1

specialent2

לגבי דברים שכבר ראינו:

 • המשגר-לא היה ברור מעולם מתי הומצא, ג'ורדי פעם אמר שהמשגר הומצא בסביבות 2268 (אך כזכור לנו קפטן פייק  השתמש במשגר בפרק הפיילוט, שהתרחש ב-2254)… למרות זאת, המחלה המכונה "פסיכוזת משגר" התגלתה לראשונה ב-2209 (נאמר בפרק עם בארקלי וה"תולעים" במשגר), כלומר הוא הוכנס לשימוש עוד לפני זה, ומהבחינה הזו, אין לנו בעיה (כזכור, "אנחנו" זה 2151). ג'ורדי כנראה טעה (או יותר נכון הוטעה, ע"י הכותבים).
 • הקלינגונים-עוד סיפור מסובך-מקוי וספוק אמרו משהו בשתי פעמים שונות לגבי "יריבות" מאז בערך 2220, אפילו שלפי הבנתי לא נאמר במפורש מגע ראשון. ב-TNG, 2367, נאמר משהו על מגע ראשון "לפני מאות שנים", שלפי דעתי יכול להתאים ל-BROKEN BOW של ENT שבו מתקיים המגע הראשון (הפרש של יותר ממאתיים שנים).
 • הצי-סטארפליט-מוזכר כבר ב"אנטרפרייז", למרות שכנראה אמור להיות מוקם עם הפדרציה (ראה בהמשך). אבל אין סתירה מהותית.
 • הפרנגים- ב-THE LAST OUTPOST (פרק הפרנגים הראשון) של TNG, לא התייחסו לפרנגים בצורה של מגע ראשון. דבר זה מסתדר מכיון שאנו יודעים שפיקארד פגש אותם עוד לפני TNG, ב"קרב מאקסיה", בו נחרבה הסטארגייזר שלו. כלומר עצם הופעתם ב"אנטרפרייז" היא לא סתירה לגבי TNG.

העתיד:

(גזור ושמור) דברים שאנחנו אמורים לראות בתקווה ש"אנטרפרייז" תמשך כמה וכמה עונות, גם כמה דברים שדי מרוחקים (גיאוגרפית) אבל אפשריים אם התסריטאים יתאמצו (או שבעצם להפך, יתעצלו) (גם התאריכים יכולים די גמישים. דבר שעובד לטובת ציפיותנו. לפעמים ציינתי שנה מדויקת. אך לפעמים ציינתי "בסביבות" שנה מסוימת. זה מכיוון שהם אומרים (לדוג') "לפני מאתיים שנים". כמובן שאינם מתכוונים בדיוק למאתיים, אלא משהו בסגנון פלוס-מינוס עשרים-שלושים שנים, ולכן יש מרווח מסוים של זמן להתרחשות המאורע) :

 • הרומולאנים-בסביבות 2156 אמורה להתחיל המלחמה בין כדור הארץ לרומולאנים עפ"י פרקי הרומולאנים השונים של TOS, מה שנותן סיכוי די טוב שנראה את זה-אקשן, יריות, פוליטיקה, תככים. מצד אחד הם אמורים להיות ללא וורפ, מצד שני ב-DS9 ניתן היה להבין שהמלחמה הגיעה לכדור הארץ עצמו.
  בסביבות 2160, המלחמה נגמרת, בתבוסה של הרומולאנים לכדור הארץ (לא מוזכרת הפדרציה עדיין) וחתימת הסכם הניוטרל זון.
  כמובן שאם המלחמה מתחילה בסביבות 2156, אנו יכולים גם לצפות למגע ראשון איתם.
 • הקמת הפדרציה-על-פי דברים שטרוי אמרה, ב-2161. גם האקדמיה של סטארפליט מוקמת בשנה זו (על-פי הסמל שלה, שבו מצוינת שנת הייסוד). קצת קשה יהיה לראות את זה (אין הרבה סיכוי שיהיו 10 עונות), אלא אם כן יקדימו את זה. אולי נזכה לראות את תחילת המגעים הדיפלומטיים, ועדות הכנה, תחילת הבירוקרטיה והניירת שתמשך כמה שנים… מי יודע ?
 • השיתופן דאקס- אמור להיות חי בזמן הזה, והנה ההוכחות (נא להתרכז, זה החלק הכי קשה לחישובים, עשיתי את החישובים בעצמי, עם כמה הנחות, בסגנון איך שעשו ב-CHRONOLOGY. החישובים נעשו בהנחה שטרילים מחוברים בגיל 25 בערך) :
  כדי לעזור לכם לעקוב אחרי החישובים שלי, הנה אילן היוחסין להשוואה והתמצאות:
  לילה–טובין–אמוני–אודריד–טוריאס–ג'ורן–קורזון–ג'דזיה–אזרי.
  ג'דזיה ואזרי אומרות שיש מאחוריהן 300 שנים. מה שמציב את השיתופן כך שהוא "נולד" בערך בזמן זפרם קוקרן. ארצ'ר נמצא בערך 100 שנים אחריו, כלומר דאקס קיים. כעת ננסה לראות מי מבין הפונדקאים של דאקס הוא זה שחי בתקופת ארצ'ר.
  אנחנו יודעים שאודריד, הפונדקאית הרביעית של דאקס מתה ב-2284 (זמן הסרט השני דרך אגב), וכך זה עוזר לנו להתמקד בפונדקאים הראשונים באמת.
  מציאת שנת מותו של טובין: למיטב זכרוני בפרק הטריבלים של DS9 ג'דזיה אומרת שאמוני (השלישית) הכירה את ד"ר מקוי שנולד ב-2227  ולפי החיוכים שלה (ג'דזיה) היא (אמוני) לא היתה אשה זקנה, כלומר אפשר להניח שהם בערך באותו גיל. אם היא "חוברה" בערך בגיל 25, כלומר בשנת 2252 (עפ"י שנת הולדתו של מקוי), אז זו שנת המוות של טובין.
  גם אם נגיד שהיא מבוגרת יותר ממקוי, נולדה עשר שנים קודם וחוברה עשר שנים קודם ב-2242, יש לנו בערך מאתיים שנים (ליתר דיוק בערך 180), בין הולדתו של השיתופן וחיבורה של לילה בזמן קוקרן, עד 2242 בערך, זמן מותו של טובין וחיבורה של אמוני. זמן זה נחלק בין שני הפונדקאים לילה וטובין. זה הזמן שהם חיו עם השיתופן. צריך להוסיף לפרק הזמן הזה של החיבור ,עוד 20-25 שנים כפול 2 עד שכל אחד מהם גדל וחובר (בהנחה שהם מתחברים בערך בגיל 25). בקיצור, למי ששרד איתי את החישובים הזוועתיים, יוצא שלילה וטובין חיו יותר ממאה שנים כל אחד בממוצע (או שאחד מת צעיר יותר, והשני ממש האריך ימים). מכיון שאין לנו הגבלת זמן חיים של טרילים, נגיד שזה נכון. לחילופין, אפשר לומר שאמוני היתה מבוגרת יותר ממקוי בזמן ההיכרות שלהם, ואז לילה וטובין יכולים "לחיות פחות", ולא מאה שנה כל אחד.
  השורה התחתונה (תרתי משמע) היא שנראה את לילה די זקנה, או את טובין די צעיר. או את ההחלפה ביניהם (אפילו יותר טוב).
 • (פחות משמעותי אבל בכל-זאת) שתי נשים נרצחות ב-2156 על כוכב אלפא ארידני 2, בקשר לחייזר מ-WOLF IN THE FOLD (סקוטי מואשם ברצח) של TOS.
 • גינאן פוגשת את קיו בפעם האחרונה לפני Q WHO? בסביבות 2165, והם לא מחבבים זה את זו כשהם נפגשים לבסוף.
 • הספינות הבאות נעלמו בסביבות 2167 (והסיפור שלהן כמובן צץ בפרקים הרלונטיים)  : ה-ARCHON מ-RETURN OF THE ARCHONS (בודקים מה קורה על כוכב בו כולם משתגעים) של TOS , ה-ESSEX  מ-POWER PLAY (חייזרים משתלטים על או'בריאן, דאטה וטרוי) של TNG וה-HORIZON מ-A PIECE OF THE ACTION (כוכב בסגנון שנות ה-20) של TOS.
  בסביבות 2167 גם מוקמות המושבות DENEVA  מ-OPERATION:ANNIHILATE (השניצלים המעופפים התוקפים) של TOS והמושבה 4 MOAB מ-THE MASTERPIECE SOCIETY  (החברה הסגורה שיש לה בעיות סיסמיות-רעידות אדמה) של TNG.
  בסביבות 2170 מוקמת המושבה של האינדיאנים מ-JOURNEYS END של TNG.
  אולי נחזה בספינות שבדרך ?
 • מנוע הדחף שונה בצורה משמעותית בפעם האחרונה עד ימי פיקארד בתקופה זו.
  סאבספייס רדיו -הומצא אחרי בערך 2168, או לפני 2160. גרסאות סותרות ,ולכן לא ניתן להחליט.

(שלושת הרעיונות הבאים מתרחשים בסביבות ח"ע 9. מלבד העובדה שהדבר תלוי במגע ראשון עם הבאג'ורים (שלא הוזכר מעולם)-לא יודע בדיוק כמה באג'ור קרובה לאיזור שארצ'ר מסתובב בו, אולי יהיה חור תולעת פתאומי ?)

 • מתישהו במהלך המאה ה-22 קאי טאלונו מגלה את "המקדש השמימי"-חור התולעת של באג'ור.
 • בסביבות 2170 הדומיניון מפציץ (בגזרת גאמה כמובן) את הכוכב מ-THE QUICKENING  (אלה שחולים במחלה עם הסימנים על הפנים ובאשיר מנסה לעזור להם) של DS9.
 • המשורר הבג'ורי אקורם לן נעלם בחור התולעת בערך ב-2170.
 • ואל תשכחו שגם זפרם קוקרן מסתובב אי-שם…

ישנם עוד כמה אירועים די שוליים ופחות מענינים.

שבירת חלומות (או: אל תצפו ל):

 • סארק (אבא של ספוק) נולד רק ב-2165. אז כמובן אל תצפו לראות אף אחד אחר מוכר באמת.
 • משכפלי מזון- אל תצפו לכאלה, הרי גם לקירק לא היו. היו רק "מסופי מזון" שהגישו מזון מוכן (אפילו שמענו את השף אומר שהאוכל מוכן ב-CHARLIE X , בקולו של ג'ין רודנברי דרך אגב).
 • גם הולודק אנחנו כבר יודעים שלא קיים בתקופתם של ארצ'ר וקירק.
 • הצו העליון-הפריים דירקטיב אומץ מתישהו אחרי 2168 על-פי A PIECE OF THE ACTION של TOS . למרות שהוא מתחיל להתבשל כבר עכשיו (לדוג' ב-DESERT CROSSING) ואפילו לרתוח.

זהו. לנו כטרקים, יש המון פינטוזים, לגבי דברים שיכולים לקרות, ודברים שהיינו רוצים לראות. במיוחד כשאנו מכירים יקום כזה רחב יריעה כמו שאנו מכירים ממסע בין כוכבים על כל שלוחותיה, במשך 36 שנים. יש לנו הרבה מרחב תמרון למחשבות ביקום כזה נרחב.
כאן הבאתי לכם הרבה חומר למחשבה, שהיינו שמחים אם באמת היה מתגשם. ראינו, בעונה הראשונה, שהם מחפשים גם חומר מוכר לקהל הקבוע, כמו האנדורים, הפרנגים. אולי נקבל באמת משהו מכל זה, אופציה אחת מני רבות. אבל, שום דבר מזה לא חייב לקרות, אף אירוע חשוב לא קורה בדיוק בשנותיה (האופציונליות) של "אנטרפרייז", אם ניקח שבע  עונות. אבל, אם יהיה לנו מזל, עם מרחב  התמרון של התאריכים שכתבתי עליו, נקבל גם פרקים כיפיים עם צ'ופרים לקהל הקבוע (כמו לדוג' פרקי הקלינגונים של TOS ב"חלל עמוק 9" ). אולי ב-2006, יהיה ספיישל 40 שנה ל"מסע בין כוכבים" (כמו שעשו לרגל 30 שנים ב"חלל עמוק 9" וב"וויאג'ר"), ונקבל משהו מעניין. מי יודע.

אל תפתחו יותר מדי ציפיות, תהיו ריאלים, אבל לחלום תמיד מותר. ואפילו מומלץ.

subatoi


הקטע הנ"ל פורסם לראשונה בפורום מסע בין כוכבים ובבילון 5 של אורט, ומובא כאן במלואו עם מעט תוספות ושינויים הכרחיים.

מחשבה אחת על “ספיישל העתיד של "אנטרפרייז" – מאת subatoi

 1. פינגבק: כתב הגנה-באנו חושך לגרש – מאת Subatoi | סטארבייס972

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.