כתב הגנה-באנו חושך לגרש – מאת Subatoi

Entdef1יציאה לקרב על כבודן האבוד של "חלל עמוק תשע", "וויאג'ר" ובמיוחד "אנטרפרייז" הצעירה, שנאבקת על חייה בארה"ב ובשאר העולם. ניסיון של צוות האתר להציל כמה "נשמות טועות", לעזור לכם לעזור לעצמכם וליהנות מ"אנטרפרייז", לפני שיהיה מאוחר מדי וכולנו נתגעגע ונתחרט. לא מכיל ספוילרים לאף פרק באף סדרה.

 

"אנטרפרייז" היא הסדרה המושמצת ביותר בהיסטוריה של מסע בין כוכבים. כמובן ששום דבר אינו נעשה בזדון. אך בכל זאת, מה גורם לה להיות מושמצת בפורומים בארץ ובחו"ל, בכנסים ובשיחות חולין בין טרקי לחברו?

כותב שורות אלה אמר לעצמו-לא יתכן שאני נהנה ואחרים לא. הם רצים לצד הרכבת, במקום להיות עליה, לנסוע בה וליהנות מהנוף, עד שיפספסו את הרכבת יום אחד. חייבים לעשות משהו כדי לשכנע אותם, להחזיר אותם בתשובה, ולהראות להם את האור!


אז הנה ניסיון. שום דבר לא מובטח, מלבד הניסיון והכוונה.


אז מה גורם לה למשוך כל כך הרבה אש?

"אנטרפרייז" באה אחרי רצף של 13 שנים של סדרות מב"כ אחרות, חדשות. TNG ("הדור הבא") החלה הכל. TOS (הסדרה המקורית) היא אמנם המקור, אך היא בסקאלה אחרת, שלא משתמשים בה כיום. לכן, כל היחס לסדרה חדשה הוא עפ"י TNG שפתחה את "העידן החדש". כאמור, היא החלה הכל בשנת 87'. קבלנו סדרה וחללית חדשות, ספינה נוצצת, צוות צבעוני, מקומות אקזוטיים, הכל חדש-חדש, "מהקופסה". אהבנו, נהנינו ורובנו עדיין זוכר אותה לטובה.

Entdef2מאז, ברצף של 13 שנים היה תמיד על המסכים (בארה"ב, לא בארץ) צוות חדש ומודרני. TNG, ואחריה DS9 ("חלל עמוק תשע") ו- VOY (וויאג'ר). כולן התרחשו באותה תקופה, ב"זמן החדש", עם עלילות ממשיכות (בגדול) מאחת לשניה. לכן, DS9 ו-VOY התקבלו באהדה יחסית. למה "יחסית"? מכיוון ששתיהן לא היו אהודות במיוחד על כל הציבור הטרקי.


DS9
היתה הראשונה מביניהן. היא היתה שונה מאוד מ-TNG. לא עוד ספינה נוצצת, דוהרת ברחבי הגלקסיה ממקום למקום, אלא תחנת חלל, נייחת, קרדאסית, אפורה, תקועה באיזשהו חור. לא בדיוק TNG ופיקארד, מה? ואז באה VOY. אמנם ספינה (ניידת), אבל לא בדיוק סטייל פיקארד וקירק, אלא ספינה שזרוקה רחוק מהבית, ומתקדמת מהסיבה היחידה שהצוות רוצה הביתה. אז שתי הסדרות היו דומות ל-TNG, אך שונות בכל זאת. לכן הקהל לא אהב אותן. הקהל רצה עוד TNG, ועוד פיקארד. האם העלילה היתה באמת משעממת? המשחק גרוע? העלילות לעוסות ופשוטות?

יש מי שיגיד שלא. הרי מיצינו כבר 7 שנים של מסעות בגלקסיה עם פיקארד והחבר'ה, ויש צורך בגיוון. באמת, הייתם מסוגלים "לסבול" 21 עונות (שבע לכל סדרה- TNG, DS9, VOY ) של מסעות דיפלומטיים מכוכב לכוכב? בשלב מסוים הייתם משתעממים, לא? נכון, DS9 ו-VOY פחות אטרקטיביות וצבעוניות למי שגדל על (ועם) TNG, אבל הן לא באמת רעות, הן פשוט אחרות. סגנון שונה, תפיסה שונה. ו"מה לעשות", לבני אדם קשה להתרגל בדרך כלל לדברים חדשים, לשינויים. כמו ילד שעובר דירה ומתעקש על חברת הילדים שבשכונה הישנה שלו, כמו איש זקן שמתעקש ש"זה כבר לא יהיה מה שהיה". זה טבע האדם. חצי נוסטלגיה, חצי נאמנות לעבר ועוד חצי (כן, נשברו כללי המתמטיקה) של סתם התנהגות לא מוסברת ביחס לדברים אהובים. אחרי הכל, גם ב-87' היה ציבור שלא אהב את TNG, מאותן הסיבות. ציבור שגדל עם TOS. והילדים של היום, שגדלים על "אנטרפרייז", לא יאהבו את הסדרה הבאה (שתהיה, בעזרת השם), כי "היא לא אנטרפרייז"…

ומעכשיו נתמקד ב"אנטרפרייז". גם היא שונה. היא אמנם חזרה למסעות בחלל, ממקום למקום, אבל כדי לא למחזר את TNG, היא הוחזרה אחורה בזמן. בחזרה לראשית ימי בני האדם בחלל העמוק. ימי הביניים אם תרצו.

יש מי שיאמר "הרעיון לא מקורי, ומראה על חוסר מעוף". אבל מה עדיף? עוד שבע שנים במאה ה-24? נכון, יש הרבה עלילות שהשארנו שם, והרבה דמויות מעניינות מאוד, אבל עוד שבע שנים שם? לא היה נמאס לנו? היוצרים רצו לשנות, לגוון, לשנות תקופה, לשנות כמעט הכל. זה גם הגיוני מבחינה תסריטאית. צריך לגוון, אחרת הקהל ישתעמם בסופו של דבר. אז הנה, אנחנו יכולים לראות איך הכל התחיל, איך נוצר כל מה שאנחנו מכירים, המינים השונים, הפוליטיקה, הטכנולוגיה, ממש הכל. וזה כל-כך רע?

יש מי שיאמר "העלילות משומשות וממוחזרות". נכון, היו מספר פרקים שהזכירו, אולי אפילו הזכירו מאוד כמה עלילות מהסדרות הקודמות. אבל כל עוד זה לא שכפול מדויק, אז זה כשר, לא? "כשר אבל מסריח". נכון, זה מראה שהתסריטאים לא כל-כך התאמצו הפעם, או שהם נעזרו במקורות אחרים. אבל זה לא רק הם. מי שמחפש דוגמה, יכול למצוא אחת מצוינת. חמישה פרקים, מארבע סדרות שונות, שכולם מבוססים על הרעיון ששני אויבים (במידה זו או אחרת) תקועים באותו מקום ביחד וחייבים להסתדר (בצורה זו או אחרת) כדי להיחלץ משם: Arena  של TOS, The Enemy של TNG, Darmok  של TNG, The Ascent  של DS9 ו-Dawn של "אנטרפרייז". מה תגידו? TNG העתיקו מ-TOSTNG  העתיקו מעצמם? DS9 העתיקו מ-TNG  ? כולם עם רעיון דומה, אפילו זהה. רק שכל אחד מציג אותו מזווית קצת אחרת, בגוונים שונים. זה מראה שרעיונות חוזרים בטלוויזיה, וזה לא כל-כך חריג ופסול. כל עוד זה לא יותר מדי…

Entdef3יש מי שיאמר ש"העלילות סותרות את כל קו-הזמן של שאר מב"כ". בקטע זה, למרות שמפתה מאוד לתת דוגמאות, נשמור על זהירות כדי לא לתת ספוילרים. ארצ'ר וספינתו מעולם לא הוזכרו רשמית. נכון. אז מה? בגלל זה לא לעשות סדרה? לבטל הכל? לא הוזכרו (אגב, מאמר בנושא הוזכרו/לא הוזכרו יובא כאן בקרוב).

ארצ'ר וצוותו פגשו מינים שלא הוזכרו מעולם. נכון. אז מה? להישאר עם כמות מוגבלת של מינים מוכרים, דבר שמגביל את היכולת של הכותבים לפתח עלילות? יעשה אותן משעממות? זה באמת שווה את זה? צריך לקבל את זה ולהתמודד. הרי גם רוב רובם של המינים והעולמות והכוכבים שהוזכרו ב-TOS, בזמנו של קירק לא הוזכרו מעולם בסדרות החדשות. אז מה? גם הם נעלמו אי-שם ברחבי הגלקסיה.

הם גם פגשו מינים שלא אמורים לפגוש עד המאה ה-24. נכון. טיפשי (מאוד) מצד התסריטאים לתת לנו ככה ניטפוקים (חורים ושגיאות בעלילה, למי שלא מכיר) על מגש של כסף עם כפית זהב בצד. טיפשי ומעצבן. אבל בסופו של דבר, זה נעשה בשבילנו, המעריצים, כי זה תמיד נחמד לראות מישהו מוכר, או לשמוע על משהו מוכר. נכון, יש המון דברים שקורים בתקופת הסדרה ויכלו להשתמש בהם במקום להרוס כמה קווי-זמן (רשימה שלי על העתיד הפוטנציאלי של אנטרפרייז פורסמה כאן לפני מספר חודשים), אבל זה מה שהוחלט בקומות הגבוהות של "פראמאונט", מה לעשות?

וכמובן, יש מי שיאמר "הניטפוקים עוברים כל גבול"…אנחנו אוהבים לחפש איפה טעו הבמאים, המפיקים, השחקנים, התסריטאים וכו' ואז אנו מאשימים אותם. אז נכון, גם פה יש ניטפוקים, חורים עלילתיים כל כך גדולים שהיו בולעים שבע ספינות גלקסי ביחד. אז מה? בכל סרט וסדרה יש. אז הספינה והטכנולוגיה נראים מתקדמים מדי ביחס לספינה של קירק. נכון. אבל אל תשכחו שהאופציה השניה היא לקבל סדרה שנראית כמו סרט מדע-בדיוני משנות הארבעים! מי היה רואה אותה אז? אתם?

ולטיעון הנפוץ האחרון-"הפרקים והעלילות גרועים". בכל סדרה שבעולם (לאו דווקא מב"כ), יש פרקים גרועים. במב"כ זה מתבטא בעיקר בעונות ראשונות. תחשבו טוב, כמה פרקים של הסדרות האחרות, מהעונה הראשונה, הייתם רואים עכשיו? אפילו ב-TNG (!), בעונה שניה (!), הפרק האחרון (שבד"כ אמור להיות טוב כדי להשאיר לצופים טעם טוב לעונה הבאה), הוא (וכך גם הגדיר אותו אחד הכותבים) אחד מהגרועים ביותר שנעשו אי פעם במב"כ. פרק ש… בואו נקרא לזה "לא השקיעו בו הרבה", כדי לא להרוס למי שלא מכיר. ככה זה. הפרקים הטובים הם כאשר לסדרה ולדמויות יש כבר רקע, יש עומק שנצבר במשך עונות ופרקים רבים. רק אז יכול להיות פרק טוב (או לפחות לא רע). לכן, זה לא מפתיע שחלק מהפרקים בעונה הראשונה הם מעט חלשים. ככה זה.

Entdef4החדשות הטובות הן שבמקרה זה, זו העונה השניה של "אנטרפרייז", כך שזה רק אמור להשתפר. כמו ששר/ו דני בסן/שרית וינו-אלעד וחני פירסטנברג בשיר "דרכנו"- "כל הטוב עודנו לפניך". וכמו שסיסקו שר: "The best is yet to come".

  אז אם תעברו שוב על כל מה שקראתם, תראו שאכן יש סיבות להתעצבן, ולא לאהוב את "אנטרפרייז". היא לא שה תמים ולא טלית שכולה תכלת. אבל כל הסיבות הן סיבות שהיו קיימות גם בסדרות האחרות של מב"כ. בשלוש הסדרות ה"חדשות" האחרות יש כנ"ל, ניטפוקים, סתירות, פרקים חלשים וכו'. ובכל זאת כל אחד מצא משהו לאהוב באחת מהן לפחות (וברי המזל שבינינו אוהבים את כולן).

אז מסיבה כלשהי, הכל נפל על "אנטרפרייז" ביחד. בבת אחת. היא לא צבעונית, היא אפורה, מדי הצוות חסרי צבע, אין להם אנדרואיד, קלינגון, בורג או חור תולעת כדי לקשט את הספינה. הם "פרימיטיביים", לא יודעים מה קורה איתם והם "צעירים" נורא. אז מה?

כבר כתבתי בהזדמנות אחרת, שהבעיה היחידה של TNG ופיקארד, היא שמשווים את הכל אליהם. וקצת קשה להשוות משהו ל"אהבה ראשונה", לא?

תעשו לעצמכם טובה. בפעם הבאה שישודר פרק של "אנטרפרייז", תחשבו אם כל מה שמעצבן אתכם, או סתם מרגיז, או סתם מציק, אם כל זה באמת נכון, או שזה "סתם" תירוצים. והבעיה האמיתית היא שאתם לא מתחברים לארצ'ר כי אתם עדיין מתגעגעים (ובצדק) לפיקארד, סיסקו, ג'יינווי או קירק. גם אני. מאוד. אבל אין יותר. נגמר. אזל.

Entdef5אבל יש "אנטרפרייז". שזה ההמשך. זה מה שנשאר. אז שבו, תתחברו, תתרכזו ותיהנו מבת המשפחה החדשה. במקום שתתעוררו עוד כמה שנים ותתחרטו "איך פספסתי את הסדרה הזו", כמו שקרה למעריצי TOS ולשאר העולם אחרי שביטלו אותה בסוף שנות השישים. נכון, בסופו של דבר, הכל מסתכם ב"על טעם ועל ריח…", אם מצליחים להתחבר או לא לסדרה חדשה. אבל לפחות תדעו שניסיתם ועשיתם כל מה שאפשר כדי לא לפספס אותה.

שבו, תעשו חשבון נפש קטן, תקראו הכל שוב (אבל תעשו הפסקה קודם, כי זה היה ארוך נורא), ותחשבו על זה. שום דבר לא שווה את זה שלא תצפו בה, או לא תיהנו ממנה. יצא לכם מזה רק טוב. סדרה חדשה עם הרפתקאות חדשות וצוות חדש. איך אפשר לומר להם "לא", איך?

ונחתום בציטוטים. יש אמרה מהמקורות שאומרת "ישראל, אף אל פי שחטא-ישראל הוא". יש אחת יותר מוכרת שאומרת "אותה גברת בשינוי אדרת". ויש ציטוט מעולם מב"כ שאמר קוורק בסיטואציה חשובה (ולא נספר למי שלא מכיר אותה):  "The more things change, the more they stay the same!". או בקיצור- "אנטרפרייז", גם אם היא עשתה קצת טעויות לדעתכם, היא עדיין "מסע בין כוכבים". קבלו אותה!

ועכשיו, אם מישהו רוצה לתרגם את כל זה לאנגלית, ואת רשימת העתיד הפוטנציאלי של "אנטרפרייז", ולשלוח בתפוצה רחבה לארצות הברית ויפה שעה אחת קודם, מוזמן לעשות זאת (ויפה שעה אחת קודם!). עם כל הכבוד לזה שהטרקים שם הם המקור למושג "טרקי", הם חיסלו לנו את סדרת סרטי "הדור הבא" כשהפקירו את נמסיס בקופות. לא צריך לסמוך עליהם שישמרו לנו על "אנטרפרייז" ושאר העולם המב"כי.

אם אין אנו לנו, מי לנו.

חנוכה שמח!

  

הנכם מוזמנים להגיב ולענות כאן למטה.

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.