לקראת אייקון: The Child ו-Kitumba בטרום בכורה עולמית – מאת suabtoi

כפי שכבר סיפרנו, בפסטיבל אייקון הקרוב יוקרנו, ביוזמתנו, שני פרקים של הפקת Phase II, שניהם בטרום בכורה עולמית – ובחינם.
הפרקים The Child ו-Kitumba הם פרקים ייחודיים בהשוואה לפרקי ההפקה בעבר. התסריט של שניהם נכתב במקור בשנות ה-70 עבור סדרת ההמשך הגנוזה ל"מסע בין כוכבים" המקורית. הסדרה הפכה לסרט הקולנוע הראשון, התסריט הקלינגוני של Kitumba נגנז, והתסריט של The Child עובד לפרק באותו שם בעונה השניה של "הדור הבא".
כעת, אנשי Phase II גאלו את התסריטים מתהום הנשיה ומגשימים אותם כפי שנועדו להיות – עם הדמויות של קירק והחבר`ה.

פרטים נוספים על ההפקה והפרקים, כולל טריילרים, הצצות לפרקים והצצות מאוחרי הקלעים – לפניכם.


חתימה טובה!

יש מי שלא מכיר את ההפקה Star Trek: Phase II? אולי בשמה הקודם, Star Trek: New Voyages?
קוראינו הותיקים מכירים גם מכירים. אך למי שאינו מכיר או לא עקב עד היום, נספר בקצרה שזו אחת מהפקות החובבים הותיקות שקיימות ברשת, והמקצועית שבהן. ג'יימס קוולי הוא האבא של ההפקה, המפיק הראשי והשחקן הראשי, זה שמגלם את דמותו של ג'יימס טי. קירק. דרכו הטרקית החלה כאשר שיחק כילד עם חברים בעודם מדמיינים את "מסע בין כוכבים", הוא התגלגל ברבות השנים להפקת "הדור הבא" כעוזר במחלקת התלבושות ולאט לאט אסף לעצמו אביזרים רבים. חלקם מקוריים, את חלקם יצר בעצמו. בשנת 2004 יצר את הפרק הראשון שלו, רק כדי להוכיח שהדבר אפשרי. היום מסתכלים עליו כעל הפיילוט ובהמשך הדרך, מפרק לפרק איכות ההפקה רק עלתה. אגב, אם אתם תוהים מדוע לקירק יש שיער שחור ותסרוקת כמו של אלביס, הסיבה היא שקוולי מופיע ככפיל של אלביס. יודעי דבר אומרים עליו שהוא טוב.

אחד מיתרונותיה הידועים של ההפקה, מלבד איכותה, הוא שיתופם של שחקנים ואנשי הפקה אמיתיים מ"מסע בין כוכבים" לדורותיה, והיו רבים כאלה במשך השנים. נקודות ההשקה של Phase II עם "מסע בין כוכבים" האמיתית אפילו כללו אביזרים אשר ההפקה תרמה לסדרה "אנטרפרייז" בעונתה האחרונה. מידע נוסף על קוולי, על תחילת הסדרה ופרקיה הראשונים ניתן למצוא בסקירות שערכנו אודות ההפקה בעבר.
ההפקה מציגה את המשך משימת חמש השנים של האנטרפרייז. בשלב מסוים שונה השם מ-New Voyages לשמה של סדרת "מסע בין כוכבים" הגנוזה משנת 77' – Star Trek: Phase II. בזמנו תוכננה הסדרה להמשיך את עלילות הסדרה המקורית, עם שינויים מעטים בדמויות. משיצא הסרט "מלחמת הכוכבים" ושבר את הקופות, האולפנים ראו כי טוב ורצו גם הם סרט – הסדרה הפכה להיות הסרט הראשון – Star Trek: The Motion Picture. עם הזמן בא לקוולי וחבריו התאבון. הם החליטו לנסות להביא חלק מהתסריטים הגנוזים לחיים במסגרת ההפקה, ושניים מהם הפכו לשני הפרקים שיוקרנו באייקון הקרוב, שניהם בהקרנת בכורה טרום עולמית – בחינם.

פרקים של ההפקה הוקרנו בארץ ביוזמתנו כבר בעבר ובאייקון 2010 הוקרן בהצלחה הפרק Enemy: Starfleet בהקרנת טרום בכורה עולמית, בליווי ברכה מג'יימס קוולי (וזו לא היתה הראשונה). גם השנה ניסינו לארגן משהו דומה, ולשמחתנו קיבלנו אישור מההפקה. כרגע מצויים בצינור מספר פרקים בפוסט-פרודקשן, כל אחד בשלב אחר. שניים מהם נמצאים לקראת סיום, אך מטבע הדברים במשהו שמאורגן על ידי חובבים, הם מתעכבים ולא יוצאים בזמן. אנשים עובדים בעבודות האמיתיות שלהם, אנשים עוזבים וממשיכים הלאה, חדשים מגיעים. אתם יודעים איך זה. אז שני הפרקים הללו נמצאים במצב כזה. לקראת סיום, כמעט.
מה שיוקרן בשני המקרים הוא מה שמכונה rough cut, כמו הפרק משנה שעברה. כל הסצינות קיימות והסיפור שלם, אך חסרים מעט אפקטים ויזואליים וענייני סאונד. יש להדגיש כי בכל מקרה, לא מדובר בחוסר מהותי ומפריע במיוחד, שכן אחרת אנשי ההפקה לא היו מאשרים אותו להקרנה כלל.
שני הפרקים שיוקרנו באייקון 2011 הוקרנו בעבר פעמים ספורות, כמו למשל בכנס FedCon הגרמני, כנס "מסע בין כוכבים" הגדול באירופה. מתי יצאו לרשת סופית? לא ברור. הפרק שהוקרן באייקון שעבר, לדוגמה, שוחרר לציבור הרחב רק בחודש אפריל האחרון. בקיצור, זו טרום בכורה עולמית כפולה, ואם תמתינו לרשת זה עלול להמשך עוד חודשים רבים!
ועכשיו, רגע לפני שנספר על שני הפרקים שיוקרנו באייקון הקרוב, הנה הזדמנות להציץ אל מאחורי הקלעים של שני הפרקים הללו. הקטעים כוללים תמונות מהצילומים, אך אין בהם ספוילרים לעלילה.


The Child
הפרק נכתב בידי ג'ון פוביל וג'ארון סאמרס. פוביל, שגם ביים, עבד על הסדרה הגנוזה Phase II והיה בזמנו עוזרו של ג'ין רודנברי. התסריט נכתב במקור עבור הסדרה ההיא, ואומץ להפקה בימי העונה השניה של "הדור הבא" בזמן שביתת התסריטאים, כשהתעורר צורך דחוף בחומר כתוב. לאחר העיבוד המתבקש, הטקסט הפך להיות הפרק הראשון של העונה, בו דיאנה טרוי נכנסת להריון חייזרי ותינוקה מתפתח בקצב מהיר מאוד. במקור ההריון תוכנן עבור אייליה, אשת הצוות הדלטנית החדשה שמצטרפת לצוותו של קירק. כשהסדרה נגנזה לטובת המעבר למסך הגדול, דמותה של אייליה הפכה להיות מהדמויות הזכורות ביותר מהסרט הראשון.
ג'ון פוביל, שלא ממש היה מרוצה מגרסת "הדור הבא" לתסריט שלו, ציין שהפרק בגרסה הנוכחית קרוב יותר למה שתכנן ונאמן יותר ל"מסע בין כוכבים". תקציר הפרק הנוכחי מספר כי הצוות מוצא עצמו מתמודד עם מתקפות קטלניות ובלתי מוסברות, אחרי לידתה של ילדה מוזרה. אמה של הילדה היא דלטנית אחרת, לא אייליה, כדי למנוע התנגשות עלילתית עם סרט הקולנוע הראשון. הנה הטריילר, עם כתוביות לעברית:

בצעד מסקרן מאוד, החליטו בהפקה גם לגעת בסדרת האנימציה ולשלב גם אותה, איכשהו, בסדרה שלהם. העונה הבודדת של סדרת האנימציה מ-73' החלה לתאר את עלילות האנטרפרייז לאחר שלוש השנים הראשונות. כהפקה אשר מציגה את השנה הרביעית במשימת חמש השנים המפורסמת, החליטו ב-Phase II לשלב דברים בודדים מהסדרה המצוירת כדי להמחיש את ההתקדמות הכרונולוגית, כמו שעשו עם עולם הסרטים.
הפרטים אשר שולבו מעולם הסרטים היו קטנים, בעיקר עיצוב ותלבושות וכד'. במקרה של סדרת האנימציה החליטו להביא את אחד מחברי הצוות של האנטרפרייז המצוירת, חבר צוות אשר ניתן היה ליצור רק בסדרה מצוירת בזמנו. 40 שנים מאוחר יותר, הדברים נראים אחרת, תרתי משמע. הנווט ארקס, בן הכוכב אדוס, הוא בעל שלוש רגליים, שלוש ידיים, ושלוש אצבעות בכל יד. תמונת ניסיון של ארקס באנימצית מחשב פורסמה בשנה שעברה. ג'יימס דוהאן ("סקוטי") תרם בזמנו את קולו לארקס המצויר, ובגרסת Phase II יעשה זאת בנו, כריס.
הגרסה שתוקרן באייקון היא נטולת ארקס.

עוד קצת מאחורי הקלעים של הפרק, ללא ספוילרים:

הצצה לפרק:


 

Kitumba
התסריט לפרק זה נכתב בידי פאטי רייט, בהתבסס על תסריט מקורי בן שני חלקים של ג'ון מרדית' לוקאס, אותו כתב עבור סדרת ההמשך הגנוזה ב-1977. לוקאס היה מפיק במהלך העונה השניה של "מסע בין כוכבים" המקורית, ביים שלושה פרקים וכתב ארבעה. לו היה מופק, הפרק היה ההצצה הראשונה לעולם הבית הקלינגוני. בתור שכזה, הוא היה בין התסריטים שהמעריצים הכי היו רוצים לראות, ונחשב בעל קנה מידה גדול עבור הפקת חובבים כלשהי.
התסריט אכן עובד לפרק בודד ולא כפול והתוצאה היא הפרק הקלינגוני הראשון של ההפקה. למרות שכבר הופיעו בה קלינגונים בעבר, טרם היה פרק שעוסק ממש בתרבות הקלינגונית. וכידוע, אין סדרת "מסע בין כוכבים" ללא תרבות קלינגונית. הפרק כלל גם צילומי שטח – יומיים במבצר פורט טייקונדרוגה, עם עשרות ניצבים. מופיעים בו הן קלינגונים "בעלי מצח" והן כאלה "חסרי מצח". הוא מיועד לגשר על הפער בין הקלינגונים מהסדרה המקורית לאלה מתקופת הסרטים. מאחר והתסריט נכתב בשנות ה-70, הוא עובד כך שיתאים לקאנון כפי שהתקבע במהלך השנים, באשר לקלינגונים ולסוגית המצח המסעירה.

בפרק זה קירק וצוותו נשלחים במשימה חשאית לקרונוס, עולם הבית הקלינגוני, משימה הנראית כמשימת התאבדות. הם פוגשים שם צעיר קלינגוני הנתון להשפעות שונות, אשר להחלטותיו תהיה השפעה על הגלקסיה כולה בעתיד. בין האורחים בפרק ניתן לראות את גיל ג'רארד, אשר גילם את באק רוג'רס בסדרה המיתולוגית. הנה מעין טריילר, כפי שהוצג בכנס אירופאי כלשהו:

 

הנה אחד הקטעים הראשונים בפרק, בו אדמירל (ג'רארד) מוסר לקירק את פקודת המשימה, וקירק פוגש – לראשונה בחייו – קלינגון עם מצח!

 

הפרקים הבאים של ההפקה אשר נמצא בשלבים שונים של הפקה הם Origins, אשר מהווה מעין תחליף לסרט "סטארטרק" מ-2009, ומראה את קירק בתחילת דרכו (קטעים מהפרק ניתן לראות כאן וכאן) ופרק נוסף בשם Mind Sifter, שנמצא בשלבים התחלתיים.
כאן באתר אנו נוהגים לעדכן בחדשות מעניינות מההפקה. המעוניינים מוזמנים לעקוב.


זה אתר הפסטיבל וזו התוכניה. להתראות שם, חוה"מ סוכות, אשכול פיס תל אביב!

אנו מודים לג'יימס קוולי וגארי אוונס על הסיוע בהבאת הפרקים לפסטיבל אייקון 2011.

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.