מבוא לעונה 4 של "אנטרפרייז" – מאת subatoi

Entemblemסקירה זו מיועדת לצופים המעוניינים לצפות בעונתה הרביעית של "אנטרפרייז" שכזכור מתחילה במוצאי-שבת הקרובה, בין אם ראו חלק מעונותיה הקודמות, בין אם לא. כך שגם אם ראיתם אותה בזמנו ואתם רוצים לצפות בה שוב, תוכלו להזכר בכל מה שחשוב.

אם לא ראיתם את הסדרה כלל, מצב זה כמובן אינו אידיאלי, אך נשתדל לעשות כמיטב יכולתנו (זו הפעם הראשונה בה אנו מנסים רעיון כזה). ואם יש לכם שאלות נוספות, אתם מוזמנים לשאול בפורום שלנו. צפיה מהנה!

הסקירה החדשה, לפניכם.

העונה הרביעית של "מסע בין כוכבים: אנטרפרייז" משודרת לראשונה (!) בערוץ Star World בכל מוצ"ש בשעה 19:00. שידורים חוזרים בחצות וב-06:00 למחרת.

לקוחות HOT: ערוץ 36 בדיגיטלי, ערוץ 18 בממיר האנלוגי
לקוחות YES: ערוץ 27

 

ננסה להסביר את הדברים הבסיסיים הקשורים ל"אנטרפרייז" עצמה ול"מסע בין כוכבים" בכלל כדי שתוכלו להבין מה קורה בה.
לגבי רוב הדמויות המוזכרות יש קישור לתמונות שלהן, למי מכם שמעוניין לראות את הדמויות והגזעים.

רקע
במאות ה-23 וה-24, בהן מתרחשות שאר סדרות "מסע בין כוכבים", המין האנושי חבר ב"פדרצית הכוכבים המאוחדת", שהיא מעין ארגון גג של גזעים רבים, הפועלים יחדיו בעיקר למטרות מחקר. בארגון זה חברים, יחד עם האנושות, גם הוולקנים, האנדורים ועוד. הפדרציה הוקמה, כפי שידוע לנו מ"הדור הבא", בשנת 2161, וניתן היה להבין במשך השנים, אם כי לא נאמר במפורש, שארבעת הגזעים המייסדים של הארגון היו בני האדם, האנדורים, הטלרייטים והוולקנים.
מיותר (אולי) לציין שבזמן הסדרות החדשות כדור-הארץ כולו מאוחד, כמו גם הפדרציה עצמה. אין מחלוקות, אין רעב, אין מחלות וכד'.

"אנטרפרייז" ודמויותיה
הסדרה "אנטרפרייז" מתרחשת במאה ה-22, כ-90 שנים לאחר המצאת הינע הוורפ ("על חלל") בידי ד"ר זפרם קוקרן ("מסע בין כוכבים 8: המפגש", למי שראה). בתקופה זו הוולקנים מלווים את בני האדם בתחומים שונים, בעיקר התחום הטכנולוגי. הם מייעצים להנהגת כדור-הארץ כיצד לפעול וכיצד להתקדם. יש בני אדם, שחושבים שהוולקנים עוצרים את ההתפתחות של כדור-הארץ כיוון שהם זהירים מדי, ודואגים יותר מדי. בני האדם רוצים לפרוץ ולחקור בעצמם את הכוכבים, וחשים שהוולקנים מונעים זאת מהם במשך עשרות שנים. כאמור, כדור-הארץ כבר מאוחד בתקופה זו ויש לו ארגון הנקרא "צי הכוכבים", שאחראי על הספינות הקיימות.

עלילת הסדרה מתחילה בשנת 2151, כאשר ספינת החלל הראשונה בעלת וורפ 5 החדשני יוצאת למשימתה הראשונה. הספינה היא האנטרפרייז NX-01, שנמצאת תחת פיקודו של קפטן ג'ונתן ארצ'ר, בנו של מי שהיה ממפתחי מנוע הוורפ, יחד עם ד"ר קוקרן הנ"ל.
יחד איתו נמצאים אנשי הצוות הבאים:
המהנדס הראשי – קומנדר צ'ארלס טאקר השלישי, המכונה "טריפ". טריפ וארצ'ר מכירים עוד לפני שהחלה משימתם המשותפת על-גבי האנטרפרייז.
קצין הנשק/אבטחה – סגן מלקולם ריד, שהינו בריטי במוצאו, נצר למשפחת יורדי ים.
קצינת הקשר והמתורגמנית – סג"מ הושי סאטו, בלשנית במקצועה. קפטן ארצ'ר שכנע אותה בעצמו להצטרף למשימה בשל כשרונה המיוחד עם שפות. לא פעם הושי היתה זו שאיפשרה תקשורת עם גזעים רבים. היא חוותה מעט קשיים להתרגל למסע בחלל ולמשימה.
ההגאי – סג"מ טראוויס מייוות'ר, שבילה את ילדותו על ספינות משא, אביו פיקד על אחת.

בפרק הראשון של הסדרה ארצ'ר מגייס לעזרתו גם את ד"ר פלוקס, חייזר מהכוכב דנובולה ששהה באותו זמן בכדור-הארץ במסגרת "חילופי רופאים" (משהו בסגנון).
כמו כן, בפרק הראשון הוולקנים מציבים על האנטרפרייז קצינה משלהם, תת-קומנדר ט'פול. היא קצינת מדע, אך תפקידה הוא לייעץ לקפטן בנושאים שונים במשימתם הראשונה של בני האדם אל הכוכבים.
לאחר שהמשימה מצליחה (למרות חיכוכים שונים), משימתה החד פעמית של האנטרפרייז מוארכת וצוותה אינו נדרש לשוב אל כדור-הארץ. ד"ר פלוקס מתבקש להשאר וגם ט'פול נשארת בסופו של דבר.
ד"ר פלוקס נמצא מטבע הדברים במרפאה, עם החיות הרבות (המוזרות) שהוא מחזיק בה בכלובים. הוא שומר על קשר עם מקבילו האנושי בדנובולה, ד"ר לוקאס, והם מחליפים ביניהם מדי פעם "מכתבים" מוקלטים.

דמויות חשובות נוספות:
אדמירל מקסוול פורסט – אדמירל פורסט הוא מפקדו של קפטן ארצ'ר. הוא למעשה איש הקשר של אנשי האנטרפרייז בכדור-הארץ, ומעביר להם את הפקודות וההוראות. ארצ'ר ופורסט מכירים זה את זה עוד לפני תחילת המשימה (והסדרה), כיוון ששניהם היו מעורבים בפרויקט פיתוח הוורפ 5.
השגריר (הוולקני) סובאל – השגריר סובאל הוא ראש המשלחת הוולקנית בכדור-הארץ, וליווה את ההנהגה בהחלטות רבות (ולכן גם הואשם אישית בידי מי שחשב שהוולקנים מעכבים את בני האדם בכוונה תחילה). לארצ'ר ולו היו ויכוחים לא מעטים בעבר.
לא, לא שכחנו את פורת'וס – כלב המחמד של ארצ'ר, חלק בלתי נפרד מצוות הספינה…
במהלך העונות הצוות עבר לא מעט טלטלות. לדוגמה, בעיקר בתחילת הדרך היו חיכוכים בין ארצ'ר וט'פול. בין אם היו אלה סיבות אישיות על רקע משקעי העבר (ארצ'ר היה מאלה שחשבו שהוולקנים מעכבים את בני האדם, בעיקר מאחר ואביו היה ממפתחי הוורפ), בין אם על רקע השקפות עולם (הגישה-ההרפתקנית-מדי של בני האדם בעיני הוולקנים, מול הגישה-המאופקת-מדי של הוולקנים בעיני בני האדם), הן גרמו לבעיות, במיוחד כשמדובר על הקפטן וקצינתו הראשונה שאמורה למלא את מקומו בשעת הצורך.
שתי עונותיה הראשונות של הסדרה יוחדו בעיקר למחקר וגילוי עולמות וגזעים חדשים (עבורם). בני האדם פגשו את האנדורים, הטלרייטים, הפרנגים, הנוסיקנים, הבורג, ועוד גזעים רבים ולא מוכרים (גם לא עבורנו). הם הסתבכו במקומות שונים ונחלצו מצרות.
בין השאר הם מצאו עצמם מעורבים, למן משימתם הראשונה, ב"מלחמת זמן קרה" – מעורבות של גורמים מהעתיד, בענייני ההווה (כלומר המאה ה-22). גורמים שונים שלא ברורה זהותם פעלו באמצעות בני גזע הסוליבן, שבראשם עמד סיליק, כדי לחבל בהווה. הסוליבן הונחו להתערב באירועים שונים ולשנות את ההיסטוריה, כחלק ממלחמת זמן קרה רחבת היקף, שבני האדם טרם הבינו את היקפה.
בן אדם בשם דניאלס מהמאה ה-31 יצר קשר מדי פעם עם ארצ'ר ועזר לו להלחם בסוליבן, ולנסות ולתקן את מה שהם שיבשו. דניאלס עבד (פחות או יותר) בסוכנות שדאגה לקו הזמן (פחות או יותר) ולכן עשה מה שעשה. אגב, כשארצ'ר עמד לסכן עצמו במשימות הללו שדניאלס שלח אותו אליהן, דניאלס הפציר בו שלא לעשות זאת כיוון שארצ'ר חיוני להמשך ההיסטוריה, ושיש לו תפקיד חשוב למלא בעתיד. באחת הפעמים דניאלס אף הראה לארצ'ר טקס חשוב שמתרחש מספר שנים בעתיד, והוא נוטל בו חלק. הטקס היה טקס ייסוד ארגון בו יהיו חברים גזעים רבים (נשמע מוכר?).

בשנת 2153, בסוף העונה השנייה כדור הארץ הותקף בידי חייזרים, שהרגו כ-7 מיליון בני אדם, מפלורידה ועד ונצואלה. בין ההרוגים היתה גם אחותו של קומנדר טאקר (טריפ). התברר שהחייזרים, גזע בשם זינדי, קיבלו מידע מגורמים שונים מהעתיד, שבני האדם ישמידו את הזינדי בשלב כלשהו בעתיד. הזינדי החליטו לצאת למכת מנע ולהשמיד את כדור-הארץ מבעוד מועד. הנשק שהרג 7 מיליון אנשים היה רק האבטיפוס, ונשק חדש וחזק בהרבה נמצא בתהליכי בנייה.
בעוד ספינה חדשה בשם "קולומביה" (על-שם הקולומביה ז"ל של נאסא), אחות לאנטרפרייז נמצאת בתהליכי בניה במסלול סביב כדור-הארץ, ארצ'ר וצוותו נשלחו לתוך מרחב דלפי (The Delphic Expanse) במשימה שנמשכה למעשה לכל אורך העונה השלישית. המרחב הוא האיזור בו חיים הזינדי, בניסיון למנוע את בניית הנשק ולמנוע את המתקפה על כדור-הארץ. ט'פול (שעדיין "שייכת" רשמית לוולקנים) לא היתה חייבת להצטרף אליהם, אך בחרה להתפטר מתפקידה ולהשאר עם הצוות. הצוות חיפש דרכים בתחילה כדי ליצור קשר עם הזינדי, ואחר כך חיפש רמזים לגבי מיקום הנשק ההולך ונבנה ומצב התקדמות העבודה עליו. נוצרו שיתופי פעולה, התעוררו דילמות מוסריות רבות לגבי החתירה למטרה בכל מחיר, היו קרבות, נזקים רבים ויותר מכל – אבדות בנפש. הצוות היה במתח רב בשל האחריות שהוטלה על כתפיהם – להציל את כדור-הארץ כולו.
כדי להגביר את האבטחה על הספינה ועל מנת לתגבר את כוחות האבטחה הקיימים, צורפו למשימה המיוחדת גם MACO (מבוטא "מייקו"), מעין חיילים (להבדיל מאנשי הצי ה"רגילים"). הם שימשו למשימות שטח ולהגנה על האנטרפרייז בפלישות של חייזרים (ראשוני הרדשירטס, אם תרצו). סגן ריד, האחראי על אבטחת האנטרפרייז חווה מעט חיכוכים עם מפקדם של ה-MACO בשל חילוקי דעות מקצועיים (ומעט משחקי כוח).
תת-קומנדר ט'פול עוברת התמכרות לחומר מסוים שהצוות בא איתו במגע במרחב דלפי. ההתמכרות גורמת לה לאבד שליטה על רגשותיה (מה שכל הוולקנים, שלא מפגינים כל רגש, עושים) והיא נאלצת להתמודד איתם לראשונה. בין השאר היא מפתחת (בערך) קשר רומנטי לא יציב עם טריפ.

בסופו של דבר, ממש ברגע האחרון (אך לא במפתיע) ארצ'ר הצליח לפוצץ את נשק הזינדי שאיים על כדור-הארץ, בעודו עליו. שאר הצוות הצליח לחסל איומים אחרים במקביל והתעצב לשמוע שמפקדו ככל הנראה נהרג בפיצוץ. כשהם מגיעים לבסוף לכדור-הארץ, מצפים בכיליון עיניים להגיע לביתם, לנוח ולפגוש את יקיריהם, הם נוכחים לדעת שאיש אינו עונה להם בקשר, לא מכדור-הארץ עצמו, לא מהתחנות שבמסלול ולא מהמושבה על הירח.
מייוות'ר וטריפ נשלחים במעבורת אל פני השטח, כדי לבדוק את התעלומה, ונתקלים במטוסים ישנים (כאלה עם פרופלורים!) שיורים עליהם.
באותו זמן על פני השטח, אנו רואים מעין בית-חולים ישן (אוהל, עששיות, מכונת כתיבה, חושך) מאוכלס בפצועים רבים. ברקע דיבור בגרמנית ודגל עם צלב קרס. קצין במדים נאציים קורא לממונה עליו ומראה לו אדם מוזר שנמצא על-ידם, פצוע לבוש במדים מוזרים. ארצ'ר, שנראה במצב קשה.
חייזר מגזע לא מוכר (במדים נאציים אף הוא) מגיח מבין הצללים, ומביט בארצ'ר.
כדי לראות screen-caps של התיאור הנ"ל של סוף הפרק לחצו כאן. העמוד שנפתח הוא מס' 14, ולאחריו יש ללחוץ בתחתית העמוד על המספר 15, כדי לראות את ההמשך.

זהו. כך מסתיימת העונה השלישית (אל תתפלאו אם לא הבנתם את פשר סוף העונה, לא חסר לכם דבר, כך אתם אמורים להרגיש…). מאחר ופרקים של מסע בזמן יכולים להיות לא קלים, ועוד כשזה פרק כפול שפותח את העונה, יכול להיות שלא יהיה קל לצופים חדשים. אין להתייאש. הפרקים שאחריו לא יהיו קשורים אליו ויהיו קלים יותר ל"התחברות".

העונה הרביעית
העונה הרביעית קיבלה תפנית לעומת האחרות. בעוד בעונות הראשונות לא נעשה מאמץ מיוחד "להתחבר" לשאר עולם "מסע בין כוכבים" (אם כי לא ברחו ממנו), בעונה הרביעית זה כל מה שקרה. מה שהיה ניתן לצפות מ"אנטרפרייז" בתור סדרת פריקוול, סוף סוף החל להתבצע.
רוב העונה בנוי מצמדי פרקים או טרילוגיות, שיוצרים מעין סיפורים בעלי יריעה רחבה יותר מאשר פרק רגיל שעומד בפני עצמו. בעונות רואים דברים (נושאים, דמויות, גזעים) רבים המוכרים למי שמכיר את עולם "מסע בין כוכבים" משאר הסדרות.

יש לציין שנורמות התנהגות רבות המוכרות לנו מהסדרות החדשות, כמו "הצו העליון", לדוגמה, אינן קיימות בסדרה, כיוון שטרם "הומצאו". כל חוויות הצוות הן החוויות הראשונות, פחות או יותר, של בני אדם במחקר בין-כוכבי. מצבים מסוימים ייראו לנו מוזרים, בהכירנו את התנהגות הצוותים החדשים במצבים דומים. אך יש לזכור שזו הפעם הראשונה שאנשי כדור-הארץ נתקלים בהם.
כמו כן, כדור-הארץ מסוגר יחסית, לא מכיר הרבה חייזרים, שלא לדבר על האפשרות בה בן/בת אנוש וחייזר/ית ינסו להוליד ילד משותף.

עוד כמה דברים שכדאי לדעת ולהזכיר:
* יקום המראה – יקום מקביל לזה המוכר לנו. אנשי הסדרה המקורית הגיעו אליו פעם אחת במקרה, והיו הראשונים להגיע אליו. אנשי "חלל עמוק תשע" נתקלו בו עוד מספר פעמים בדרך.
* חאן וחבריו – בפרק Space Seed של הסדרה המקורית, ומאוחר יותר בסרט "מסע בין כוכבים 2: זעמו של חאן", נתקלו קירק ואנשיו בקבוצה של סופר-אנשים ששלטו במספר מדינות בכדור-הארץ בשנות ה-90 של המאה ה-20 (כן, ממש לא מזמן), הודחו וברחו לאחר שניסו להשתלט על הכוכב כולו. הם נמלטו בספינה משלהם שבה הקפיאו את עצמם, כך שקירק ואנשיו "הפשירו" והעירו אותם.
* ד"ר סונג – מדען הקיברנטיקה האחראי ליצירתו של דאטה נקרא ד"ר נוניין סונג.
טכנולוגיה – מטבע הדברים יש הבדלים רבים בין הטכנולוגיה המוכרת לנו מהסדרות האחרות, לבין זו של "אנטרפרייז".
פייזרים – אין. לאנשי הצוות יש "אקדחי פאזה".
משגר – לפני "אנטרפרייז" המשגר נמצא בשימוש בעיקר להעברת ציוד. במהלך הסדרה נאלצים אנשי הצוות מספר פעמים לשגר את עצמם ממקום למקום. תחילה בחשש גדול, אך ככל שעובר הזמן הבטחון במשגר גובר, לאט לאט. אך דרך התחבורה המועדפת היא עדיין המעבורת.
משכפל מזון – אין. כמו בסדרה המקורית, לצוות יש טבח שמכין אוכל "אמיתי" (אגב, ראינו פעם אחת את גופו, אך לא את פניו).
אולם הולוגרמה – כמו בסדרה המקורית, אין כזה דבר.
קרן גרירה – אין. יש מעין כבלים שנורים מתותח מיוחד, ונתפסים ביעד.
מגינים – אין. יש מין פטנט שנקרא "קיטוב ציפוי הגוף" (של הספינה). סתם כדי שתבינו מה זה Polarized hull plating.
מתרגם אוניברסלי – בתקופה זו הוא מכשיר מיוחד שנישא מדי פעם בידי הושי, קצינת הקשר והמתורגמנית.

גזעים חשובים
וולקנים – הוולקנים בתקופה זו הם גזע בעל עוצמה (יחסית). הם חוקרים ברחבי הגלקסיה ויש להם ידע רב. הם חולקים חלק ממנו עם בני האדם ומנסים להדריך אותם ולמנוע מהם הסתבכויות מיותרות. הם אינם אוהבים לשתף פעולה עם בני האדם (לא שלחו סיוע לאנטרפרייז במשימת הזינדי, לדוגמה). כמו בשאר הסדרות, הוולקנים הם יצורים מאופקים שאינם מפגינים רגשות, ודוגלים בפעולות על-פי ההיגיון בלבד, דרך שהחל מנהיגם הרוחני סוראק. בתקופה זו תהליך ה-Mind Meld (מעין חיבור של שני מוחות המשתתפים) אינו נפוץ, ונמצא בשימוש רק בידי מיעוט. המשתמשים בו נחשבים לכאלה שמפרים את דרך האיפוק הוולקנית, ולכן הם מוקצים.
תזכורת – בסדרות האחרות הוולקנים הם חלק מהפדרציה.

אנדורים – האנדורים בתקופה זו הם גזע לוחמני (ועצבני). הם נמצאים בסכסוך מתמשך עם הוולקנים וגם עם הטלרייטים, שניהם יכולים להחשב לאויביהם המושבעים. הם גם די חשדניים מטבעם. במהלך שלוש העונות הראשונות של הסדרה בני האדם פוגשים אותם מספר פעמים, בהנהגתו של קומנדר שראן. אלה עוזרים לאלה, אך האווירה החשדנית ההדדית נותרת על כנה. (לקריאה נוספת על הפרקים הרלוונטיים לאנדורים בשלוש העונות הראשונות, לחצו כאן. הדף מכיל מעט ספוילרים קטנים לפרקי העונה הרביעית)
תזכורת – בסדרות האחרות האנדורים הם חלק מהפדרציה.

קלינגונים – בני האדם פוגשים את הקלינגונים כבר בפרק הראשון של הסדרה, למרות שלא שוררת ביניהם אהבה גדולה, גם אין שם סכסוך גדול. לקראת סוף העונה השניה ארצ'ר מסתבך עם הקלינגונים, מועמד למשפט בקרונוס (עולם הבית הקלינגוני) ונידון למאסר, אך בורח מכלאו. הקלינגונים מנסים להשיג אותו מספר פעמים אך לא מצליחים.
הקלינגונים ב"אנטרפרייז" הם חברה לוחמנית בדיוק כמו בסדרות האחרות. אה, כן – ויש להם "מצח קלינגוני" כזה, כמו בסדרות החדשות.
תזכורת – בסדרה המקורית יש להם מצח "שטוח".

רומולאנים – בני האדם פגשו ברומולאנים (בני דודם הרחוקים של הוולקנים, ולכן הדמיון החיצוני) רק פעם אחת במהלך העונות המוקדמות של הסדרה, אך זו לא היתה ממש פגישה. הם נקלעו לשדה מוקשים רומולאני וראו ספינה רומולאנית מרחוק, אך לא ראו את פניהם.
תזכורת – מהסדרות האחרות ידוע לנו שהרומולאנים הם גזע תככני שעוסק במזימות שונות. בפרק Balance of Terror של הסדרה המקורית (במאה ה-23, להזכירכם) היתה הפעם הראשונה בה בני אדם ראו את הרומולאנים פנים אל פנים.

זהו. וכאמור, אם יש לכם שאלות בקשר לדברים לא מובנים או דברים ששכחנו, אתם מוזמנים לשאול בפורום שלנו. צפיה נעימה!

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.