על קלודיה וסוזן – מאת אסף רזון, הילה פלג ו-subatoi

claudia

לקראת כנס "עולמות 2006", בו תתארח קלודיה כריסטיאן, אנו מביאים לכם סקירה עליה ועל דמותה של איבאנובה, אותה גילמה.
כולל גם רשימה מלאה של האירועים בהשתתפות אורחי הכבוד.

על קלודיה וסוזן, כאן בהמשך.

שימו לבאם יש לכם עוד שאלות לקלודיה בעקבות הראיון שערכנו עימה, אנא כתבו אותן בפורום האתר (קישור בראש העמוד). אנו מקווים לערוך עימה עוד ראיון במהלך הכנס.

 

claudia2קלודיה כריסטיאן

קלודיה אן כריסטיאן נולדה ב-10 באוגוסט 1965 בקליפורניה. בגיל 5 היא נדבקה בחיידק המשחק אחרי שגילמה אינדיאנית בהצגה בבית-הספר, ולאחר התיכון יצאה לדרכה בניסיון להתחיל את קריירת המשחק שלה.
במשך השנים היא השתתפה בסרטי קולנוע ובסרטי טלויזיה רבים, בין השאר לצד מייקל קיטון, מורגן פרימן, צ'רלי שין, פיי דנאווי, שרון סטון, בוב הופ, פיטר פאלק וסטיבן סיגל. כל זאת בז'אנרים מגוונים – דרמות, קומדיות, סרטי אימה ואקשן – בהם היא גילמה נזירה, שוטרת, חשפנית, דוגמנית ועוד ועוד.
כמו כן הופיעה בסדרות טלויזיה רבות וביניהן: "טי. ג'י. הוקר" (עם וויליאם שאטנר), "דאלאס", "פלקון קרסט", "צוות לעניין", "זינוק לאתמול" (בפרק שיוקרן בכנס), "ג'ייק והשמן", "רצח במשיכת קולמוס", "פרקליטי אל.איי.", "NYPD", "איש הנצח" ועוד. היא אף תרמה את קולה למספר משחקי מחשב, פרסומות וסרטי אנימציה, כולל הסרט Atlantis: The Lost Empire.
קלודיה מנגנת בגיטרה ובפסנתר, מלחינה ושרה. היא הוציאה ארבעה אלבומים ולאחרון מביניהם קראו Area 51. באלבום בשם The Be Five שיתפה פעולה עם עמיתיה ל"בבילון 5": ביל מומי (לניר), אנדראס קצולאס המנוח (ג'קאר), פיטר ג'וראסיק (לנדו) ומירה פרלן (דלן). היא גם כתבה מספר ספרי ילדים.

כריסטיאן השתתפה החל מ-94' בארבע מעונותיה של "בבילון 5" ובשנת 98' שבה והשתתפה בשניים מסרטי הטלויזיה של "בבילון 5": In the Beginning ו-Third Space.
היא היתה מועמדת לפרס "סאטורן" (האקדמיה האמריקאית למדע-בדיוני, פנטזיה וסרטי אימה) בקטיגורית השחקנית הטובה ביותר בז'אנר, בשנים 97' ו-99'. בשנת 98' נבחרה בידי המגזין SFX לאשה הסקסית ביותר במדע-הבדיוני.

* רשימה של האירועים בהם תשתתף בכנס תמצאו בסוף העמוד.

סוזן איבאנובה

בשנת 1994, כאמור, יצאה לאויר-העולם סדרה חדשה שהציבה רף חדש באיכות של סדרות מדע-בדיוני. הסדרה "בבילון 5”, פרי דמיונו של היוצר ג'יי. מייקל סטראזינסקי, החלה בפרק "פיילוט" שהוצג כסרט-טלוויזיה עצמאי, והמשיכה לחמש עונות סדירות שסחפו אחריהן מעריצים בכל העולם.

כבר בפרק הפיילוט שמשה אשה כסגנית המפקד, דבר שנוסה בעבר ללא הצלחה בפרק הפיילוט של "מסע בין כוכבים", ולא נוסה שוב במדע-הבדיוני האמריקאי עד שסטראזינסקי החליט להרים את הכפפה. לדמות שהוצגה בסרט הפיילוט של "בבילון 5" לא ניתנה הזדמנות ממשית להוכיח את עצמה בכל אותם תחומים המצופים מאישה בתפקיד פיקודי, והיא לא שרדה את המעבר מסרט הפיילוט לסדרה. אך הרעיון של אישה כסגנית המפקד נשאר, והמשיך גם בשאר העונות כאשר הוחלפה הדמות בסגנית אחרת, לוטנט-קומנדר סוזן איבאנובה.

איבאנובה, שאותה גילמה בכשרון רב השחקנית קלודיה כריסטיאן, היתה דמות מרתקת, ומן הטובות שנראו עד אז במדע הבדיוני הטלוויזיוני. איבאנובה היתה קצינה בעלת קריירה צבאית עם עתיד מזהיר, מפקדת מוכשרת, ואשת מקצוע מוערכת. בה בעת היא היתה גם אנושית, מתלבטת, וכואבת. כמו כל שאר הדמויות, איבאנובה הייתה מוצא עבור סטראזינסקי לאספקטים של אישיותו.
בסדרה שבה כל הדמויות היו רדופות על-ידי עברן, החיים התאכזרו לסוזן איבאנובה עוד יותר. כנערה רוסיה היא נשלחה ללימודים בחו"ל לאחר שאמה סבלה ממשברים וממדיניות הממשלה כלפי הטלפאתים, ולבסוף התאבדה. אחיה מת במלחמה ואביה, ממנו היתה מרוחקת רוב חייה, נפטר גם הוא.

כשהיא בחברת רבים, איבאנובה מתייחסת לאסונותיה בהינף יד. "אני לא פסימית," היא אומרת. "אני רוסיה. אנחנו מבינים דברים כאלה." ברגעים בהם היא אינה מול פקודיה או אנשים שמולם היא מרגישה את הצורך לשמור על חזות חזקה וצוננת, איבאנובה מתגלה בתור אחת הדמויות האנושיות ביותר והכואבות יותר שידעה הסדרה. כמו רבות מהדמויות בסדרה, גם איבאנובה קיבלה עליה את מאפייניה של דמות טראגית, כשהיא נמצאת במעגל אינסופי של קשיים עם אהבה – לא רק רומנטית אלא גם אפלטונית ומשפחתית – קשיים חזקים כל כך עד שהיא כבר מאמינה שאינה ראויה לאהבה – אחרי שכמעט כל מי שהיא אהבה, עזב או אכזב אותה.
אין זה פלא שכלפי העולם איבאנובה היא סגורה, קשוחה, ופסימית. זו הדרך שהחיים לימדו אותה (וגם לאופי הרוסי ולעולם הצבאי יש חלק לא קטן). אבל לצד כל אלה, מפתיע לגלות שיש בה גם הומור, אהבה, נאמנות, וחברות. שלמרות הכל היא לא התייאשה לגמרי מן החיים וממשיכה תמיד לנסות. השמועות אומרות שהדמות נכתבה כמרירה הרבה יותר, ו"עוגלה" להומוריסטית וזעופה פחות בהשפעת השחקנית קלודיה כריסטיאן.

איבאנובה תמיד היתה במצב שבו היא קצת חריגה, קצת יוצאת-דופן. אישה בעולם גברי, רוסיה במערכת מערבית, יהודיה בעולם שבו היא מיעוט, טלפתית בחברה המפחדת מהם ושונאת אותם, וגם (כפי שמתברר בשלב מסוים) אשה שאוהבת גם נשים. נכון שנראה כי הכותבים העמיסו קצת יותר מדי על דמות אחת, אבל עדיין הקונפליקטים האלה הפכו אותה לדמות מעניינת ורב-גונית.

claudia3

מה הפך אותה לכל-כך אהובה על הקהל? האם הפאטאליזם הרוסי, הבטחון העצמי, ואולי ההומור האופייני? כולם ביחד כנראה. או אולי העובדה שכמה מן הרגעים האהובים והמשעשעים ביותר בסדרה ניתנו דווקא לה (מחול הפיתוי של יחסים "בסגנון בני אדם", המנטרה של התחנה "Ivanova is God", ועוד). וכמובן הכתיבה. “אני אוהב לכתוב נשים חזקות", אמר עליה סטראזינסקי, יוצר הסדרה. “אבל אני אוהב נשים עצמאיות, חכמות, ונחושות גם בחיים האמיתיים. הנשים בסדרות עליהן אני עובד נוטות לקבל את השורות הכי טובות, כמו שקורה לעתים קרובות עם איבאנובה".
לצערם הרב של המעריצים, ולמרות הבטחות גדולות מצד סטראזינסקי וכריסטיאן, דמותה של איבאנובה עזבה את הסדרה לאחר ארבע עונות בגלל מה שהיה סקנדל גדול באותו הזמן וייזכר בעתיד כסכסוך חוזי פעוט. היא הוחלפה על ידי דמות אחרת שהציגה קווי אופי דומים, או אפילו הגזמה שלהם, אך ללא העומק והרגעים האישיים המסתתרים מאחורי הנחישות והפסימיות.
ואיבאנובה אכן היתה דמות חזקה ונחושה, וכנראה שהיתה הסנונית הראשונה בדור החדש של נשים חזקות ועצמאיות שמילא את סדרות המדע-הבדיוני בעשור האחרון, החל מ"זינה" שהגיעה שנה אחריה ולאורך כל העשור.
יהדותה של איבאנובה – בפרק TKO של העונה הראשונה אביה מת והיא מתלבטת האם לשבת עליו שבעה. קרוב משפחתה (או חבר של המשפחה), יהודי בעצמו, מגיע כדי לתמוך בה ומנסה לשכנע אותה. דמותו גולמה בידי השחקן היהודי תיאודור ביקל (שגילם, אגב, גם את אביו המאמץ של וורף ב"מסע בין כוכבים הדור הבא"). בביקורו בתחנה הוא מזכיר מספר מילים בעברית כמו "נס גדול" כשהוא מתרשם מהתחנה עצמה, "משוגעס" ו"שלום" (וסינקלייר אומר "להתראות"), ומתקיים דיון קטן לגבי הכשרות של מאכלים חייזריים. בסוף הפרק ידידיה של איבאנובה מגיעים כדי לנחם אותה, במסגרת השבעה.
בסוף הפרק The Fall of Night שחותם את העונה השניה, איבאנובה נראית כשהיא מדליקה חנוכיה (הפרק מתרחש בסוף השנה) תוך מונולוג על המצב באותם ימים (צללים וכו').

הראיון שערכנו עימה לקראת הכנס
אתר עולמות 2006

רשימת האירועים הרלוונטיים:
16.8 יום א'
14:00 אירוע הפתיחה
15:00 הרצאה וניתוח פרק עם קלודיה – The Geometry of Shadows מהעונה השנייה
20:00 מופע סטנדאפ – קיו נגד ג'יינוויי (שני האורחים)
02:00 מרתון פרקי "בבילון 5"

17.8 יום ב'
13:00 חתימות
14:00 הרצאה בנושא "זינוק לאתמול" בליווי פרק בו מופיעה קלודיה
16:00 מפגש ופאנל שאלות ותשובות עם דין הגלונד
19:00 מפגש ופאנל שאלות ותשובות עם קלודיה
21:00 ארוחת ערב חגיגית ל-15 הראשונים שירשמו (עלות: 200 ₪)

18.8 יום ג'
11:00 חתימות
14:00 פרק של "בבילון5" – מחווה לאנדראס קצולאס המנוח (ג'קאר), עם מספר מילים מאת קלודיה.

האתר של קלודיה כריסטיאן –  ביוגרפיה, רשימת הופעות, דוגמיות שירים, פורומים, תמונות ומרצ'נדייז.
קלודיה כריסטיאן ב-IMDB

ראיון (בגרסה כתובה ומוקלטת) עם כריסטיאן
גרסותיהם של JMS ושל כריסטיאן לסיבות העזיבה

מצבור תמונות של קלודיה ושל איבאנובה. כאן וגם כאן.

עוד תמונות, ועוד ועוד ועוד.

מועדון מעריצים (סגור) של קלודיה כריסטיאן
דף מעריצים צנוע
דף מעריצים צנוע 2

אתר בבילון 5 הישראלי

2 מחשבות על “על קלודיה וסוזן – מאת אסף רזון, הילה פלג ו-subatoi

  1. פינגבק: סטארבייס 972 מראיין את קלודיה כריסטיאן (אפריל 2006, כנס "עולמות") | סטארבייס972

  2. פינגבק: עוד קצת קלודיה – מפגש שאלות ותשובות, תמונות ועוד! | סטארבייס972

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.