איך הוכו גיבורים – חלק ב' – מאת kinspirit & subatoi

travisdanielהמתים בסדרות מדע בדיוני בעבר היו חברי צוות זוטרים אשר הופיעו רק על מנת למות, והגיבורים נשארו במקומם ללא פגע. אולם לא עוד, הגיבורים של היום עוברים תלאות רבות בדרכם בחיים, כאשר ישנה תמיד דמות אחת אשר נראה כי הגורל מתאכזר אליה באופן מיוחד. בעבר לפחות הרגו את המסכנים בחולצות האדומות, ובזה הסתיים העניין, היום אותו אדם אומלל צריך לעבור סבל רב ומתמשך, וכל זאת במסגרת תפקידו כ"דמות המוכה".

אחרי העיסוק ב"מסע בין כוכבים" המקורית, ב"הדור הבא" וב"חלל עמוק תשע", נתקדם עם הזמן (או בעצם נחזור אחורה) ונווכח בדמות המוכה ב"אנטרפרייז" וב"סטארגייט SG1".

חלקו השני של המאמר, לפניכם.

לאחר שלמדנו לזהות בחלקו הראשון של המאמר את דמות המוכה בסדרות העבר וראינו כיצד פבל צ'כוב מ"מסע בין כוכבים" המקורית, ג'ורדי לפורג' מ"הדור הבא" ומיילס או'בריאן מ"חלל עמוק תשע" עומדים בכבוד במשימת איוש תפקיד דמות המוכה, הגיע הזמן להמשיך במסע העינויים… (של הדמויות כמובן, לא שלכם הקוראים…או כך לפחות אנחנו מקווים)

טראויס מייוות'ר – אנטרפרייז

ב"אנטרפרייז" התגלה בחור נחמד בחולצה עם פסים צהובים, אך בעצם חולצה אדומה וירטואלית – טראויס מייוות'ר, ההגאי של הספינה. בשתי העונות הראשונות הוא ממש חטף על ימין ועל שמאל. בעונה השלישית והרביעית הדמות (והשחקן!) סבלו הרבה יותר ממיעוט הופעות ומיעוט שורות בתסריט מאשר ממכות פיזיות.

זוכרים את הכתף של או'בריאן? לטראויס, כך מסתבר, יש נטיה לשבור או לנקוע את רגלו. ב-Breaking the Ice של העונה הראשונה זה קורה כאשר הוא ומלקולם ריד חוקרים כוכב שביט. טראויס מחליק (כוכב שביט קפוא, קורה), פוצע את הברך והעיכוב כמעט עולה להם בחייהם. במהלך משימה לחילוץ מדענים דנובולאנים (The Breach, עונה שניה) טראויס, טריפ וריד עושים סנפלינג במערות המקומיות, אך במהלך הפעילות טראויס (שהוא מטפס מיומן) נפגע בקרסולו. גם כאשר הוא לא במשימה, כמו בפרק Two Days and Two Nights, שוב בעונה ראשונה, הוא לא מתחמק ממזל הביש. בפרק זה חברי הצוות יורדים לנופש בכוכב הלכת רייסה: ארצ'ר נופש עם פורתו'ס, ריד וטריפ מחפשים בחורות, הושי לומדת שפות חדשות, פלוקס מנצל את הזמן ל"שנת החורף" שלו וט'פול נשארת על הספינה (גם וולקנים צריכים להתפרע מדי פעם, אתם יודעים). ומה עושה מייוות'ר? יורד לכוכב לטיפוס הרים. אבל לא סתם טיפוס הרים, אלא באיזור מיוחד בו פני השטח משתנים תוך כדי הטיפוס. מהר מאוד הוא נאלץ לחזור לספינה פצוע ופגוע, אחרי טיפול קל בבית החולים המקומי שגורם למצבו להידרדר בהדרגה. הוא חוזר לספינה במטרה לקבל טיפול מד"ר פלוקס שמבין בפיזיולוגיה של בני אדם, אבל פלוקס, כזכור, עדיין בתרדמת…

חבריו לצוות של טראויס היכו בו בעצמם לא פעם. בעונה השניה בפרק The Crossing טראוסי חוטף אגרוף מטריפ (שאינו עצמו באותו רגע). בעונה השלישית, בפרק Harbinger, כאשר מייג'ור הייז בוחר "מתנדב" להדגמת סוג של קרב-מגע, טראויס נבחר וחוטף מכות עד דימום.
בפרק Acquisition הפרנגים שעולים על הספינה מרדימים את כולם, אבל היחיד שהם מרימים את גופו הרדום וזורקים אותו כמו חפץ על הרצפה הוא טראויס.

makottravis1

קצת יותר רציני מפגיעות ברגל – אביו של טראויס מת במהלך שהייתו על האנטרפרייז (Horizon). טראויס האבל קופץ לביקור על ספינתו הישנה, ה"הורייזון", ומתעמת שם עם אחיו שעדיין נוטר לו טינה על כך שטראויס עזב את הספינה בה גדלו. טראויס גם חוטף מכות רצח כאשר הוא נשבה בטעות יחד עם קפטן ארצ'ר בכוכב זר בפרק Detained. ארצ'ר ומייוות'ר מתכננים בריחה עם עשרות הסוליבאנים החפים מפשע אשר שבויים ביחד איתם ושניהם חוטפים מכות, מי יותר (טראויס כמובן), מי פחות (ארצ'ר), כאשר הסוהרים מנסים לגלות מה הם מתכננים.

טראויס מגיע למצב של "כמעט מוות" כאשר הוא מגיע לד"ר פלוקס ומתלונן על כאבי ראש (Singularity). לרוע מזלו של טראויס, בדומה לשאר חברי הצוות שמשתגעים לאט-לאט, גם פלוקס מאבד את שפיותו במהלך הפרק ועורך בדיקות אובססיביות על הגאי הספינה. טראויס מבין שמשהו לא בסדר ומנסה לצאת מהמרפאה, אך פלוקס מרדים אותו ומתכונן לערוך לו ניתוח בראש. רק ביקור מקרי של ט'פול, היחידה שנשארה שפויה, מציל את החולה המדומה. היא מגיעה, מבינה שפלוקס (קצת) השתגע ומרדימה אותו בעזרת האחיזה הוולקנית המפורסמת.

makottravis2

אבל זה לא הסוף. בפרק שהוזכר זה עתה ראינו את טראויס "רק" מחוסר הכרה ושוכב על המיטה במרפאה כשהרופא שלו עומד לגרום לו נזק בלתי הפיך ואולי אפילו להרוג אותו. למה "רק"? כי הצופים כבר ראו את גופתו של טראויס. כן, כן, צוות האנטרפרייז גילה את גופתו של ההגאי כשביקרו בתחנת החלל האוטומטית ב-Dead Stop. בעוד הצוות מתחיל להתאבל, הם מגלים כי זה היה העתק כמעט מדויק של גופתו ושהתחנה השתמשה בגופות בני האדם (בעודם בחיים) לצרכיה הפנימיים. וכן, אמנם בקו-זמן חלופי, אבל הוא גם מת בשלב מסוים – בפרק Twilight של עונה 3 כל חברי הצוות מתים לאט לאט, אבל מייוות'ר הוא הראשון למות.

makottravis3


רגע רגע… ומה עם סדרות אחרות?

כל מי שחשב לרגע שאולי התופעה המדוברת שמורה רק ליקום "מסע בין כוכבים", טעות בידיו. אין מדובר פה בסדיסטיות יוצאת דופן של כותבי "מסע בין כוכבים" לדורותיה – את דמות המוכה ניתן למצוא כמעט בכל סדרה אשר נשענת על קבוצת דמויות ראשיות, הן בסדרות הדרמה הקלאסיות (אנדי סיפוויץ ב-NYPD) והן בשאר סדרות המדע הבדיוני. לא מאמינים לנו? הנה תראו בעצמכם…

ד"ר דניאל ג'קסון – סטארגייט SG1

כידוע, "סטארגייט SG1" מבוססת על סרט קולנוע משנת 1994. בעוד שהסדרה לקחה את העולם אשר הוצג בסרט והרחיבה אותו בכיוון הדמויות והעלילה, שתי דמויות מרכזיות נשארו מהסרט – קול' ג'ק אוניל וד"ר דניאל ג'קסון. דמותו של ג'ק אוניל שונתה לחלוטין במעבר מהסרט לסדרה, מאיש צבא קשוח ובעל נטיות אובדניות הוא הפך למפקד אשר בראש וראשונה הוא חבר טוב ואדם בעל חוש הומור ייחודי. דמותו של דניאל נשארה אותו הדבר – דניאל ג'קסון נשאר אותו "חנון" מגושם מהסרט שתמיד מצליח למצוא את עצמו בתסבוכת זו או אחרת (במשך העונות דניאל התפתח במקצת ולמד להחזיק ולירות בנשק, אולם דבר אחד לא השתנה – הוא עדיין הצליח למצוא את עצמו בתסבוכת אחת אחרי השנייה). ואכן, את הדרך העגומה והכאובה אשר עובר דניאל בחייו ניתן לראות כבר בסרט הקולנוע – שם הוא פשוט מת (ומיד מוקם לתחייה כמובן). קו עלילה זה היווה ללא ספק את יריית הפתיחה אשר העידה על תחילת דרכו של דניאל ג'קסון בעולם. רק שהבחור עדיין לא ידע איזה סבל וכאב מצפים לו בשנים שיבואו.

כבר בפרק הראשון, Children of The Gods, מבסס דניאל את מעמדו בתפקיד המוכה של הסדרה. בפרק הפותח אנו פוגשים את דניאל, כשנה לאחר עלילת סרט הקולנוע, נשוי באושר לש'ארי (דמות נוספת אשר נשתמרה מסרט הקולנוע). אולם לא עובר זמן רב לפני שגורלו של דניאל מכה בשנית – הוא עוזב רק לחמש דקות, ואשתו נחטפת ע"י הגאולד אפופיס. חטיפתה מחזירה את דניאל לכדור הארץ, שם הוא מצטרף לצוות SG1 במטרה למצוא את אשתו. אולם (כמובן) הוא מאחר את המועד – עד שהוא מצליח לאתרה, הגאולד אמונט השתלט על גופה ומוחה. שבור מאשר אירע, ואינו מוכן לאמור נואש, מצטרף דניאל לצוות SG1 כאשר מטרתו היא אחת – לחפש את אשתו בכמה עולמות שיצטרך עד שימצאה ויחזיר אותה לקדמותה.

וכך החל מסעו של דניאל ג'קסון, מסע אשר נמשך שנים רבות. אולם מה שדניאל לא לקח בחשבון היא העובדה כי אדם עם מזל כמו שלו, אין לו להתגרות יותר מדי בגורל. וכפי שדניאל גילה במהרה, הגורל אוהב אותו מאוד…או שבעצם לא. אז נכון, כל חברי צוות SG1 סובלים פה ושם כאבי לב, וכולם גם נפצעו לא אחת ואף לא פעמיים. אולם אין להתעלם מהעובדה הפשוטה שדניאל ג'קסון פשוט נוטה להיפגע ולסבול הרבה יותר מהשאר. סקירה מהירה של שש (וקצת) העונות הראשונות של הסדרה מוכיחה זאת ללא ספק…

כבר בפרק הרביעי, The Broca Divide, זוכה דניאל לרגע מחמם לבבות וכואב למדי, עם ג'ק. הערה תמימהmakotbrocafirewater לחלוטין על ביקור סם במרפאה גורמת לג'ק לחטוף עצבים על האנתרופולוג המסכן, ולהחטיף לו בוקס אחד או שניים (אפילו שלושה). דניאל המסכן, אשר לא ידע מהיכן זה הגיע, ניצל רק בזכות האנשים אשר היו בסביבה ועצרו את ג'ק מלהמשיך ולהחטיף לבחור. ואם זה לא מספיק, כאשר דניאל וטיאלק חוזרים לכוכב הלכת אשר בו כולם נדבקו באותו וירוס אקזוטי, בני המקום מתנפלים עליהם וחוטפים… נכון – את דניאל. סוף טוב, הכל טוב, חברי צוות SG1 חוזרים ליער ומצילים את דניאל, לא לפני שזה הספיק להפוך לפרימיטיבי כמו שאר החברים הנגועים. הפרק השניים-עשר של העונה הראשונה, Fire and Water, הביא לנו דניאל רטוב וחטוף. בעוד שכל חבריו לצוות בטוחים שהוא מת לנגד עיניהם בייסורים, למעשה מוחזק דניאל במתקן תת ימי על-ידי יצור אשר מענה אותו במטרה להוציא מזיכרונו מידע על בת זוגתו שנעלמה לפני 4000 שנה. היצור מאשים את דניאל בשיתוף פעולה עם הגאולד, מה שמוביל את דניאל למונולוג קורע לב על כך שהוא איבד את אהובתו בגללם. דניאל הגיבור מנסה לשתף פעולה, ומסכים שהיצור יפעיל עליו טכניקת דליית מידע ממוחו אשר מסבה לו כאב רב ועלולה לגרום לו לנזק רב ואף להרוג אותו. סוף טוב הכל טוב, דניאל מצליח לדלות ממוחו מידע יעיל, והיצור משחרר אותו לאיחוד מרגש עם חבריו.

העונה הראשונה עברה על דניאל, במרביתה, בנינוחות. החיפוש אחר אשתו האבודה היה במלוא התאוצה ותפס את מרבית תשומת ליבו, קשריו עם חברי הצוות הלכו והתהדקו ככל שהזמן עבר וניתן להגיד בבטחה כי הוא התחיל למצוא את מקומו בעולם. וכאמור, מלבד התקרית עם אותו יצור מימי, חייו של דניאל היו בטוחיםmakottbftgogtsl (עד כמה שניתן בהתחשב בסוג העבודה שהוא עושה). אולם אז הגיע פרק 19 – There But For The Grace Of God. פרק זה, אשר בו דניאל מצא עצמו במציאות מקבילה בה כדור הארץ נמצא תחת התקפה מוצלחת למדי של אפופיס, היה הראשון בעלילה אשר התפרשה על ארבעה פרקים והיוותה גשר בין שתי העונות הראשונות של הסדרה.

כאמור, פרק זה נפתח בדניאל שמוצא עצמו בכדור הארץ אשר נמצא תחת התקפה, ומסתיים בכך שדניאל נורה בכתפו על-ידי הטאף וופן של לא אחר מאשר טיאלק (הרשע מהמציאות המקבילה כמובן). הפגיעה אומנם לא הורגת את הבחור, אבל היא בהחלט גורמת לו לכאב רב. במהלך פרק זה הוא נאלץ להתמודד עם מציאות שונה לחלוטין מזו שהוא מכיר, אולם השיא מתרחש רק בפרק הפותח בעונה השנייה – The Serpent's Lair. בפרק זה, חברי צוות SG1 מגיעים לספינתו של קלורל (בנו של אפופיס) בניסיון לסכל משם את התקיפה על כדור הארץ. במהלך הקרב נפצע דניאל מירי בזרועו (כן, שוב) ומפציר בג'ק להשאיר אותו מאחור להגן על חבריו בעוד הם עושים את דרכם לספינתו של אפופיס. דניאל טוען כי כולם הולכים להיהרג בכל מקרה, אז זה לא משנה אם הוא נשאר מאחור. אולם הרי אין זה הגיוני שאחת מדמויות המפתח של הסדרה תמות כה מהר ולכן מצליח דניאל לגרור עצמו לסרקופג הקרוב ביותר, לעבור תהליך בזק של ריפוי ולעבור דרך הסטארגייט לכוכב אחר, ממנו הוא מוצא במהרה את דרכו חזרה לכדור הארץ, עוד לפני חבריו שלקחו את הדרך הארוכה יותר הביתה.

והנה הגענו לעונה השנייה. עתה, לאחר שצוות SG1 התגבש וכל אחד בו מצא את תפקידו בכוח, דניאל לוקח על עצמו במלוא המרץ את תפקיד המוכה. ואכן, נראה כי בעונה זו דניאל לוקח את תפקידו ברצינות. במהלך שישה פרקים במהלך העונה מצליח דניאל למצוא את עצמו פעם אחר פעם עובר סבל גופני ונפשי. כאמור, הפרק הפותח מפגיש אותנו עם דניאל אשר נפצע במהלך קרב ומוכן להישאר מאחור ולמות בהגנה על חבריו. בפרק Prisoners (פרק שלישי של העונה) מצליח דניאל להיקלע לתוך מהומה בבית הכלא אליו הגיעו חברי הצוות ולהיחנק ללא רחמים על-ידי אחד משוכני המקום החביבים (הוא אכן היה מסיים את חייו במקום עגום זה אלמלא ניצל על-ידי שליטת המקום). פרק לאחר מכן, The Game Keeper, מפגיש אותנו עם עברו של דניאל. מסתבר שגורלו המר של דניאל לא התחיל ביום שבו הוא הצטרף לצוות SG1, אלא שנים רבות לפני כן. בפרק זה נאלץ דניאל לצפות, שוב ושוב, בתאונה אשר בה נהרגו הוריו לנגד עיניו. דניאל נאלץ לחיות מחדש רגע טראומתי זה בחייו פעמים רבות, כאשר בכל פעם ניסיונותיו למנוע את האירוע מסתיימים ללא הצלחה.

makotneedholidayרגע, עדיין לא סיימנו. בפרק החמישי של אותה עונה, Need, דניאל מתמכר לשימוש בסרקופג, מה שמוביל להתנהגות מוזרה למדי ותסמיני גמילה קשים במיוחד אשר במהלכם הוא מוצא עצמו ממוטט נפשית ומכוון נשק לעברו של ג'ק אוניל. הסצנה מסתיימת בבכי קורע לב של דניאל בזרועות חברו. ב-Secrets חוזר דניאל לאבידוס, עולם הבית של אשתו, על מנת להודיע לאביה כי נכשל במשימתו למצוא אותה. אולם למרבה ההפתעה הוא פוגש שם את לא אחרת מאשר אשתו האבודה – בהריון מתקדם. לאחר שהוא מתמודד עם הידיעה כי אשתו האהובה הרתה לגאולד אפופיס, האיחוד המרגש מסתיים במהרה כאשר דניאל מסייע לש'ארי ללדת, ובכך מאפשר לגאולד אמונט לשוב ולתפוס שליטה על גופה…הוא מאבד את אהובתו בשנית. הפרק Holiday מוצא את דניאל שבוי בגופו של מרצ'לו, מדען זקן אשר הצליח להתחלף עם דניאל בגופו. בעוד מרצ'לו הולך לאכול גלידה בגופו של דניאל הצעיר, שוכב דניאל הלכוד בגוף הזקן במיטה ב-SGC, גוסס, כשחבריו במרוץ נגד הזמן למצוא את המדען ואת גוף חברם, לפני שיהיה מאוחר מדי.

העונה השלישית לא מרחמת אף היא על דניאל שלנו. הפרק Legacy (פרק רביעי בעונה) נחשב ללא ספק לקלאסיקה. בפרק זה מתחיל דניאל לאבד את שפיותו לאחר חזרה ממשימה בעולם אחר. הרופאים, המאמינים כי זוהי סכיזופרניה כתוצאה של מעבר דרך השער, מאשפזים אותו במוסד סגור, שם מבלה דניאל בחדר מרופד היטב, מאבד לאיטו את השפיות. הסצנות קורעות הלב של דניאל בחדר הלבן יכולות לשבור אפילו את ליבו של הצופה האדיש ביותר. Forever In a Day מפגיש את דניאל ואשתו בשנית ובפעם האחרונה. במהלך הפרק הורג טיאלק את ש'ארי על מנת להציל את חייו של דניאל, אולם בעוד דניאל מתאבל על אשתו ומתקשה לסלוח לטיאלק על מעשיו, הוא מגלה מהר מאוד כי עליו להתמודד עם הרבה יותר מכך, כאשר ש'ארי מופיעה לפניו – חיה. במהלך הפרק דניאל נאלץ לעבור מציאות אחת אחרי השנייה, כאשר בכל אחת מהן הוא מאבד את אשתו. ואל נא תטעו, לסיפור הזה אין סוף טוב – בסופו של הפרק דניאל אכן מאבד את אשתו האהובה והפעם לתמיד.

makotlegacyfiad

בפרק Crystal Skull דניאל נחשף לקרינה אשר הופכת אותו לבלתי נראה. הוא חוזר עם חברי הצוות לכדורmakottc הארץ, אולם נאלץ להתמודד עם העובדה כי אף אחד מחבריו אינו רואה אותו ואינו יכול למעשה להגיש לו עזרה…או בכלל לדעת שהוא שם. והנה עברנו עוד עונה, ודניאל עדיין ממשיך לסבול. בפרק The First Ones בעונה הרביעית, דניאל נחטף על-ידי האונאס (דבר אשר אינו מונע מדניאל להתחבר עם היצור המפחיד ולחלוק איתו זחל גאולד מעושן). בפרק The Curse חוזר דניאל לשורשים הלימודיים שלו לאחר שה"מנטור" שלו נפטר. אולם מהר מאוד מבין דניאל שלא ניתן להתחמק מההווה כאשר הוא מגלה חפץ ארכיאולוגי קדום אשר בתוכו שכן זחל גאולד רדום. הבעיה היא שזחל הגאולד, שהכד היה ביתו במשך כל השנים, נעלם. אבל אל דאגה, הוא נמצא במהרה – בגוף ידידתו של דניאל, שרה. זו כמובן לא מהססת לנסות ולהרוג את דניאל המסכן שלנו (קודם בחניקה ואחר כך על-ידי טיגון המוח שלו ב"מכשיר היד" שלה).

ארבעה פרקים מאוחר יותר, בפרק Absolute Power, פוגש דניאל את שיפו, בנה של אשתו המנוחה, ילד ה"הרסיסיס". שיפו, אשר גודל על-ידי גזע מסתורי אשר מתקיים כצורת אנרגיה בלבד, גדל בקצב מוגבר וכעת הוא ילד כבן 10, נבון מאין כמוהו. על מנת ללמד את דניאל עד כמה מצבור הזיכרון הגנטי של הגאולד אשר שוכן במוחו הוא מסוכן, מעביר הילד לדניאל את כל הידע בנגיעה אחת בראשו. כמה שנים מאוחר יותר, אנחנו פוגשים בדניאל שונה – הידע הנרחב והמסוכן אשר הוא שמר במוחו כל השנים שינה אותו והפך אותו לאדם אשר לא בוחל באמצעים (אפילו רצח חבריו הטובים) להשיג את מבוקשו. אולם מהו באמת מבוקשו – הגנה מגזע הגאולד, או שליטה על העולם?

הפרק שלאחר מכן, The Light, מפגיש אותנו עם דניאל אשר עומד על אדן מרפסתו,makotthelight מוכן לקפוץ. אלמלא ג'ק הגיע לעצור אותו ברגע האחרון, סביר להניח כי דניאל היה מסיים את תפקידו בעולם בדרך לא נחמדה במיוחד. מהר מאוד מתגלה כי דניאל למעשה מכור (עוד פעם מכור?) לאור מסתורי אשר נובע ממתקן השוכן על כוכב אחר, ממנו חזר דניאל זה עתה ממשימה. מצבו של דניאל הולך ומדרדר ככל שהזמן עובר והוא מנותק מאותו אור. הבחור שלנו מגיע עד כדי מוות, אולם ניצל ברגע האחרון על-ידי ג'ק אשר מחזיר אותו לכוכב ולאותו אור אשר הוא כה צריך.

הנה הגענו לנו לעונה החמישית, כאשר בה אפילו הכותבים לא יכלו עוד להתכחש לעדויות והיו מוכנים להודות שדניאל הוא הבחור על המוקד. בפרק (הגאוני) Wormhole X-Treme!, באחת מסצנות הסיום, הצופים רואים את הדמות שמשחקת את הדמות שמבוססת על דמותו של דניאל ג'קסון (עקבתם אחרי כל זה? אם לא אז תקראו שוב ולאט יותר) בעת צילומי סצנה בה נוחתים עליו "סלעים". סצנה זו מצולמת במספר טייקים אשר אנו רואים אחד אחרי השני, כאשר בכל אחד מהם הוא נפגע בשנית מ"הסלעים" שנוחתים על ראשו. לבסוף הבחור המסכן יוצא מתחת להריסות כאשר הוא מחזיק בזרועו ומבקש קרח.

וכמובן, איך אפשר ללא הפרק Meridian. בפרק זה, אשר בעיני רבים נחשב כפרק המסכם של העונה החמישית (למרות שלמעשה הוא הפרק לפני האחרון), דניאל פשוט מת. לא יותר ולא פחות…טוב, אולי לא ממש מת. בעת ביקור על כוכב לכת אשר האנשים החיים בו בונים נשק להשמדה המונית, נחשף דניאל למנה קטלנית של קרינה (כאשר הוא מציל את הכוכב מהשמדה עקב תאונת עבודה ב"מעבדה הגרעינית" שלהם). אין צורך לתאר את הייסורים הרבים אשר עוברים על דניאל המסכן, אשר גוסס לאט ובכאב ההולך ומתגבר ככל שהזמן עובר ותופעות הקרינה משפיעות על גופו. בזמן שחבריו נלחמים להציל את חייו, עושה דניאל חשבון נפש ומנסה להחליט האם להמשיך ולהלחם לחיים, או לבחור לעזוב את הכול מאחוריו ו"להתעלות" (לעבור לצורת קיום של אנרגיה). לבסוף, לאחר לבטים רבים וחשבון נפש די רציני אשר לא היה מבייש את מיטב ההוגים הפילוסופיים לאורך ההיסטוריה האנושית כולה, מחליט דניאל "להתעלות". הוא נפרד לשלום בדמעות מחברו ג'ק אוניל ועולה השמיימה ככדור של אור.

makotmermer

אה, בטח חשבתם שזה הסוף. הרי הוא מת…כיצד ניתן עוד להתעלל בו? כמובן שאפשר…

בפרק האחרון לעונה השישית, Full Circle חוזר דניאל (כן כן, כישות אנרגיה לכל דבר) לסייע לאנשי אבידוס, אותם אנשים אשר אימצו אותו באהבה לפני שנים כה רבות. אולם אבוי, למרות כל מאמציו, והעובדה שהוא מוכן לעבור על הכללים למענם, לבסוף לא רק שהוא לא מונע מאנוביס לפגוע בכוכב, הוא אף נותן בידיו (יש שיגידו בעקיפין, יש שיגידו במישרין) את הכוח לעשות זאת. וכך דניאל המסכן לא רק שמאבד את אותם אנשים שהוא נשבע להגן עליהם, הוא אף נענש על כך שעבר את החוקים. הפעם האחרונה שאנחנו רואים אותו היא בעודו נשאב אל תוך… מה בדיוק אינו ברור, דקות לפני שאנוביס משמיד את אבידוס (אל דאגה, אותה ישות מסתורית אשר סייעה לדניאל "להתעלות" בזמנו דואגת גם לחבריו באבידוס. כולם "מתעלים" וממשיכים את "חייהם"…פשוט במישור קיום שונה).

אבל חכו…זה עוד לא הסוף. בעונה השביעית דניאל חוזר אלינו. מאחר והוא עבר על החוקים, בועטים בו בחזרה לכדור הארץ – ללא בגדים, באמצע שום מקום, על כוכב לכת נידח, בקור כזה שמספיק שהוא ינשום ואדים לבנים יצאו מפיו ועוד ללא שמץ של זיכרון. אבל אל דאגה, הרי לא החזירו לנו את דניאל סתם ככה בשביל שיבלה את המשך חייו ככפרי נשוי, אב לחמישה שמגדל צאן למחייתו (לא שאנחנו טוענים שיש משהו פסול בכך). לא עוברות חמש דקות וצוות SG1 מתייצב בדיוק באותו הכפר אליו מגיע דניאל שלנו, והאיחוד הוא מרגש. אז עתה כל מה שצריך זה שדניאל יתחיל לקבל את זכרונו בחזרה ויחזור לכדור הארץ לאייש את מקומו בצוות. נחשו מה? זה אכן קורה, ועוד הכל תוך פחות מחצי שעה! שבמהלכה הוא כמובן משוטט בספינת אם, הולך בה לאיבוד, נאלץ להציל אנשים שהוא בקושי מכיר ולעשות דברים שהוא בקושי זוכר.

makotfallen

אז הנה דניאל חזר לצוות SG1, ולתפקידו האמיתי – תפקיד המוכה (יש שישאלו, ובצדק, האם הוא אי פעם עזב את התפקיד). הפרק השישי של העונה, Lifeboat, מוכיח לנו כי כשכבר חשבנו שהכל קרה לבחור המסכן (כמה פעמים הוא כבר יכול להיחטף?), ישנם דברים חדשים אשר עדיין יכולים לקרות. בפרק זה מוצאים עצמם חברי הצוות על גבי ספינת חייזרים נטושה, מלאה בגופות קפואות. לאחר מספר דקות על הספינה, מהומם הצוות וכולם מאבדים את הכרתם. עד כאן טוב ויפה, לא יוצא דופן מכל הפעמים האחרות שחברי הצוות מצאו את עצמם חסרי הכרה. אולם הכיף האמיתי מתחיל כאשר הם מתעוררים – כאשר דניאל פוקח את עיניו makotboatevolutionמתברר שהתודעות של כ-12 מהשוכנים בספינה השתלטו על גופו ואינם מוכנים לוותר בקלות על ביתם החדש. וכך, במשך 42 דקות, מחליף דניאל זהות אחת אחרי השנייה, ממנהיג עצבני, לאיש צוות מפוכח ומודע למציאות ולילד מפוחד. אחרי פרק שלם של החלפת זהויות, שהייה בחדר מבודד, התעמתות עם ד"ר פרייז'ר ו(כמעט)השתגעות מוחלטת, מקבל דניאל את גופו בחזרה לעצמו.

בסיפור שהתפרש על-פני פרק כפול Evolution (פרקים 11 ו-12 בעונה) חוזר דניאל למקורות עם חטיפה אחת טובה. בעודם מסיירים ביערות של מרכז אמריקה בחיפוש אחר חפץ ארכיאולוגי חייזרי, נחטפים דניאל ושותפו לחיפוש, ד"ר לי, בידי מורדים מקומיים. לאחר שהם מובלים עם עיניים קשורות ברחבי הג'ונגל, נזרקים השניים אל תוך צריפון קטנטן, כאשר מובטח להם כי אם הממשלה לא תשלם עליהם כסף רב, הם יוצאו להורג. איומים וכסף בצד, איך אפשר בלי התעללות טובה פה ושם? לאחר זמן לא רב במיוחד, מוצא עצמו דניאל קשור לכיסא ומוכה עד זוב דם על-ידי מנהיג המורדים. כאשר זה לא מספיק, הוא אף מחושמל. גיבור כפי שהוא, דניאל אינו מוכן לסיים את חייו בצריפון הקטן באמצע שום מקום ובורח כל עוד נפשו בו. אולם בחור עם מזל כמו שלו – כמובן שהמורדים מצליחים לאתרו ולרדוף אחריו. כך, לאחר מרדפון קצר בג'ונגל, וירייה אחת ברגל, מוצא עצמו דניאל צמוד לגזע עץ, כאשר מנהיג המורדים העצבני (והמטורף קמעה) עומד מולו, מוכן לירות בו. אלמלא הגעתו של ג'ק באותו הרגע, סביר להניח שאכן כך היה מסיים דניאל את חייו.

אנחנו כמובן מנועים מלדבר על המשך העונה השביעית (והשמינית) מאימת הספויילרים. אבל מה שאנחנו כן יכולים להבטיח לכם זה שלדניאל צפויים עוד מפגשים רבים עם הכאב – חטיפות, השתלטות על גופו והכרתו, פציעות מגוונות וכל מה שרק תרצו. ואל תשכחו – העונה התשיעית כבר בדרך…

מה זהו? אז רגע, מה למדנו מכך?

עתה, לאחר שנוכחתם במו עיניכם כי אכן אין מדובר פה בתופעה חולפת אלא בדפוס אשר חוזר על עצמו שוב ושוב, בוודאי שאלות רבות מנקרות בראשיכם. מי? למה? כמה? מדוע? כיצד? אל דאגה, בשביל זה אנחנו כאן – לעשות קצת סדר בבלגאן.

הדבר הראשון אשר צריך להישאל הוא מדוע רק דמות אחת היא זו שסובלת כל כך? נכון, כבר בתחילת מאמר זה נטען כי תיאוריות על קבוצות קובעות שדמות אחת בלבד תקבל על עצמה את תפקיד המוכה, אך עדיין לא הסברנו מדוע. מדוע רק אחת ולא יותר? התשובה לכך פשוטה – סדר.

האדם, מטבעו, צריך סדר בחייו. זאת היא הסיבה שאנחנו, כבני אדם, מקטלגים כל דבר בעולם שבו אנו חיים. הקטגוריות שונות ומגוונות (גזעים, עמים, רגשות, אמונות, תחושות) אך בסופו של דבר הכל מוביל לנקודה אחת והיא שהאדם צריך סדר בכאוס של החיים. כך גם בסדרות הטלוויזיה. הצופה הנאמן צריך לדעת שהטוב הוא הטוב, והרע הוא הרע, שהנאהבים תמיד ימצאו את דרכם אחד אל זרועות השני, ושבני האדם תמיד ינצחו את החייזרים.

השאלה השנייה שנשאלת, והחשובה ביותר, היא "למה?" מדוע בעצם קיימת דמות המוכה. האם הכותבים באמת כל כך סדיסטיים, או שיש פה משהו מעבר לכך? ומה זה אומר עלינו, האנשים אשר חוזרים ורואים את הסדרות האלה שוב ושוב, ולמעשה על-ידי כך מעודדים מעשים שכאלה, ואולי אף נהנים לראותם?

השורה התחתונה והמסכמת של כל זה היא מילה אחת בלבד – אנושיות.

אם תשאלו את עצמכם, ואת האנשים סביבכם, מדוע הם כה אוהבים לראות את הסדרות שהם עוקבים אחריהן באדיקות, הם ללא ספק יזרקו לאוויר מילים מפוצצות – דרמה, אפקטים מרהיבים, פעולה, אקשן, גאוניות כתיבה, עלילות מרתקות, חוש הומור ועוד. אולם ישנו דבר אחד אשר נוטים לעיתים קרובות להתעלם ממנו – בבסיסה של כל סדרה, תהיה זו סדרת דרמה, אקשן, מדע בדיוני או אפילו קומדיה, עומדות דמויות. כאשר הצופים לא אוהבים את הדמויות בסדרה, אין מה לעשות – לא משנה כמה העלילות יהיו מרתקות, הם לא ישבו ויראו את הפרקים. כאשר הצופים אוהבים את הדמויות ומזדהים עמן, לא משנה עד כמה העלילות יהיו שלא לטעמם, מרבית הסיכויים שהם לא יאמרו נואש ויחזרו שבוע לאחר מכן, בתקווה כי העלילות ישתפרו עם הזמן. הם לא ינטשו את הדמויות שהם למדו לאהוב.

על גרעין זה בדיוק נבנית התופעה של "דמות המוכה". בעוד שהתעללות בדמות הרע תגרום לצופה לשמוח לאיד, התעללות בדמות "אחד הטובים" תגרום לו להזדהות איתו, לרחם עליו ולבסוף להקשר אליו. כאשר הגורל שב ומתאכזר לאותה דמות, הצופה יחוש אמפתיה כלפיה. בדיוק כפי שאנחנו זקוקים לאותו ליצן שיצחיק אותנו, למנהיג שנוכל להעריץ ולשובר הלבבות של הסדרה שנוכל להתאהב בו ולחלום עליו בהקיץ, כך אנחנו צריכים גם מישהו שנוכל לרחם עליו. בכך מספקת דמות המוכה את הצורך הבסיסי הטמון בנו הצופים – לחוש כי הסדרה אמיתית וכי הדמויות באמת קיימות במציאות (כי הרי איזו דרך טובה יותר לנטוע בנו תחושה שכזו מאשר לגרום לנו לחוש אמפתיה כלפי הדמויות). והאמפתיה אף גדלה כאשר אנחנו רואים את יחסי האנוש בסדרה – הרי כאשר מישהו אחד נפגע, מישהו אחר מנחם. כאשר דמות המוכה נפגעת – תמיד יהיו סביבה חברים לנחם ולתמוך, וזוהי הרי ההתנהגות האנושית הבסיסית ביותר, אותה התנהגות שכולנו מחפשים ומקווים למצוא באנשים שסביבנו.

והאמת? תודו שאתם נהנים מזה! נכון, אולי פה ושם מתרחשת התעללות אשר גורמת לנו להתרעם על הכותבים, כיצד הם שוב גורמים סבל לאותו אדם שכה יקר לליבנו. ובשלב מסוים לאורך הדרך אנחנו מתחילים להרגיש שזה כבר מגוחך – מה, עוד פעם עושים לו את זה? אבל בסופו של דבר, עמוק עמוק בפנים, ברגע שקולטים מיהו "המוכה" בסדרה, אין כמו לעקוב אחרי הניטפיקים הקטנים האלה, לערוך רשימה בראש של כל הפעמים שהוא הוכה/נחטף/עונה/הושפל/נפצע/נהרג … אבל אולי זה כבר הראש המעוות שלנו 🙂

פורסם במקביל גם בסטארגייט ישראל.

תודה לשוכני הפורומים של startrek.com על סיועם בחלק מהדוגמאות.

2 מחשבות על “איך הוכו גיבורים – חלק ב' – מאת kinspirit & subatoi

  1. פינגבק: איך הוכו גיבורים – חלק א' – מאת kinspirit & subatoi | סטארבייס972

  2. פינגבק: השלם כגדול מסך חלקיו – VOY: Tuvix – מאת אסנת קדמי | סטארבייס972 | The Last Outpost

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.