איך הוכו גיבורים – חלק א' – מאת kinspirit & subatoi

המתים בסדרות מדע בדיוני בעבר היו חברי צוות זוטרים אשר הופיעו רק על מנת למות, והגיבורים נשארו במקומם ללא פגע. אולם לא עוד, הגיבורים של היום עוברים תלאות רבות בדרכם בחיים, כאשר ישנה תמיד דמות אחת אשר נראה כי הגורל מתאכזר אליה באופן מיוחד. בעבר לפחות הרגו את המסכנים בחולצות האדומות, ובזה הסתיים העניין, היום אותו אדם אומלל צריך לעבור סבל רב ומתמשך, וכל זאת במסגרת תפקידו כ"דמות המוכה".

pavelgeordimiles

חלק ראשון מבין שניים, לפניכם.

ונתחיל במשחק אסוציאציות קצר – מהו הדבר הראשון אשר עולה במחשבותיכם לשמע הצירוף הבא – "חולצה אדומה"?

סביר להניח שאוהדי הפועל שביניכם מדמיינים ברגעים אלו את השחקן האהוב עליכם, אולם סביר יותר להניח כי רובכם מדחיקים גיחוך קל וחושבים על צורות מיתה שונות – מיריית פייזר, דרך מוות על-ידי המפלצת התורנית, ועד הפיכה לאבן ומעיכה קטלנית. אל תדאגו, זה בסדר גמור לגחך, אפילו שלא בהיחבא, אין זה הופך אתכם לאנשים רעים. אתם בסך הכל מגיבים לתסמונת החולצה האדומה, תסמונת ידועה בעולם "מסע בין כוכבים". הסובלים מתסמונת זו, אשר ההיסטוריה מעידה כי הייתה נפוצה בעיקר בשנות השישים של המאה ה-23, היו במרבית המקרים קצינים זוטרים אשר סיימו את דרכם ביקום במוות אכזר וקטלני במיוחד.

זוהי אכן הייתה המציאות אשר נשקפה ממסכי הטלויזיה של שנות השישים. המתים תמיד היו חברי צוות זוטרים אשר הופיעו רק על מנת למות, והגיבורים נשארו במקומם ללא פגע. דמות הגיבור נשארה טהורה ומנצחת כתמיד, האדם אשר לא ניתן לגעת בו, ולא משנה מה יקרה לו – הוא יעמוד איתן אל מול הכל ויצא ללא פגע (טוב, חוץ מקרע קטן בחולצה פה ושם). באותה תקופה ידעתם שאתם בטוחים (כל עוד לא לבשתם חולצה אדומה כמובן) וגם ידעתם שהגיבורים שלכם יהיו בטוחים, לא משנה מה יקרה להם (אפילו אם המוח שלהם יגנב).

אולם אז נשתנו סדרי עולם. המאה התחלפה, הטכנולוגיה השתכללה, דור חדש הגיח לאוויר העולם והגיבורים נהפכו לאנשים בשר ודם. הפרק הפותח של "מסע בין כוכבים – הדור הבא" הציג לצופה הרבה יותר מאשר צוות חדש. לראשונה, ראו הצופים המופתעים כי החולצה האדומה עלתה דרגה – לא עוד סימן ההיכר של חברי צוות זוטרים, עתה עיטר הצבע האדום את בעלי התפקידים הגבוהים, ביניהם הקפטן והקצין הראשון שלו. התחלפות הצבע הייתה הרבה יותר משמעותית משינוי פשוט בגרדרובה. התחלפות זו הייתה כסמל לכך שמרגע זה ואילך, אין עוד איש אשר הוא "אינו פגיע", אפילו לא הקפטן. כל אחד עלול להיפגע.

ההיגיון מאחורי מהלך זה פשוט – סדרות המדע הבדיוני של ימינו מושתתות בעיקר על דרמה. נכון, העלילות מתרחשות בין הכוכבים, והגיבורים נפגשים עם חייזרים, אולם שלדו של כל סיפור נבנה על השילוב העדין שבין אקשן לדרמה. הגיבורים בסדרה נתקלים באותן דילמות אנושיות ומוסריות אשר כל אדם מן השורה יתקל בהן במהלך חייו, אם הוא חי לפני מאה שנים, בימינו אלו, או בעוד שלוש מאות שנה. אולם הדילמות אינן מספיקות ליצירת הדרמה האמיתית, בשביל דרמה שכזו צריך שהגיבורים יסבלו, ועדיף כמה שיותר.

כפועל יוצא מכך, הגיבורים של היום עוברים תלאות רבות בדרכם בחיים, הם חווים סבל נפשי וגופני כאחד. אולם באופן מופלא, בעוד שכולם אכן נמצאים בסכנה מתמדת, ורובם ככולם טועמים את טעם הכאב (נחטפים, סובלים, מעונים, ואפילו מתים), ישנה תמיד דמות אחת אשר נראה כי הגורל מתאכזר אליה באופן מיוחד. אותו אדם אשר כל האסונות שהצופים יכולים לחשוב עליהם, וגם כמה שלא, פוקדים אותו. מה שמבדיל אותו משאר הדמויות היא העובדה הפשוטה שהאירועים שעוברים עליו, קטנים כגדולים, פשוט קורים לו בתדירות גבוהה יותר, והם במרבית המקרים גם אכזריים וקורעי לב במיוחד. בעבר לפחות הרגו את המסכנים בחולצות האדומות, ובזה הסתיים העניין, היום אותו אדם אומלל צריך לעבור סבל רב ומתמשך, וכל זאת במסגרת תפקידו כ"דמות המוכה".

ואכן, זהו תפקידו – תיאוריות על קבוצות טוענות כי בכל קבוצה יש מספר תפקידים מוגדרים מראש. כל פרט בקבוצה ימצא את עצמו באחד מתפקידים אלה, אם ברצון או בכפייה. בעוד ששאר חברי הקבוצה תופסים את מקומם כמנהיג, הליצן, האחראי, החכם וכדומה, אותה דמות אומללה גורלה לתפוס את תפקיד המוכה – האדם אשר יסבול יותר מכל האחרים.

אז מהיכן מתחילים?

ההיגיון הבריא מבקש שנתחיל סקירה עגומה זו (לחבר'ה המשתתפים בה כמובן, לא לכם הקוראים) בסדר הכרונולוגי של סדרות "מסע בין כוכבים" לדורותיה. אולם כאן נתקלנו בבעיה – מאחר והסדרות "ישנות יותר" וזכרוננו אינו מה שהיה פעם (או מעולם לא היה, לפחות אצל אחד מאיתנו), נתקלנו בקשיים להעלות באוב את אשר התרחש בפרקים עצמם. למרות זאת, בחרנו להביא לפניכם סקירה מהירה של דמות המוכה בסדרה המקורית וב"הדור הבא" ולו רק על מנת להמחיש את העבודה כי דמויות אלה אכן היו קיימות, ועד כמה הן סבלו.

כאמור, ב"מסע בין כוכבים" המקורית קשה היה להניח את האצבע על דמות ספציפית אשר סבלה יותר מכולם. הבחורים הזוטרים באדום תמיד היו אלו אשר מצאו עצמם בצד הלא נכון של הפייזר והגיבורים היו בלתי מנוצחים מלבד קרע קטן או שניים במדים. אולם, ככל הנראה, הרגישו הכותבים במהלך העונה הראשונה כי משהו חסר, אחרת כיצד ניתן להסביר את העובדה שבעונה השנייה הגיעה דמות חדשה, אשר נראה כי נוצקה ישר אל תבנית דמות המוכה?

פבל צ'כוב – מסע בין כוכבים

פבל צ'כוב הצטרף לצוות הספינה אנטרפרייז בעונתה השנייה של "מסע בין כוכבים". כאשר לא מצא את עצמו צורח במרפאת הספינה, ניתן היה לאתרו בגשר הפיקוד, בכיסא ההגאי. אז נכון, צ'כוב לא לבש חולצה אדומה, אולם עדיין קשה להעלים עין ולהסתכל לצד השני נוכח הסבל שהבחור המסכן עבר. הוא בילה פעם או פעמיים במתקן עינויים מסוג כלשהו (Mirror, Mirror), חטף כוויה מפרח (The Way to Eden), השתגע קצת (The Tholian Web) וגם מת בפעם אחרת (Spectre of the Gun). בסרט הראשון של "מסע בין כוכבים" מתפוצץ לידו מסוף מחשב וגורם לו כוויות. בסרט השני, "זעמו של חאן", תולעת מיוחדת חודרת לו לראש (דרך האוזן כמובן, כי זה הרי הרבה יותר מגעיל) ובסרט הרביעי, "המסע הביתה", בזמן שכולם נהנים בסן פרנסיסקו, הוא נעצר על-ידי הצי האמריקאי, נחקר, בורח, נופל, נפצע, מוכנס לבית חולים "פרימיטיבי" ולבסוף מחולץ במבצע מיוחד של צוות ה"אנטרפרייז".

כאמור, זוהי ללא ספק רשימה חלקית בלבד, מהסיבה הפשוטה שכותבי מאמר זה טרם צפו (לצערם הרב) בכל פרק של "מסע בין כוכבים" המקורית בעל פה. אולם למען כל אותם קוראים ספקנים, וגם סתם האנשים הסדיסטיים שאוהבים לראות אחרים סובלים, נראה כי החבר'ה מלמעלה דאגו לכם. מספרים שבעונה השניה של הסדרה שיצאה לאחרונה על DVD מצורף בונוס – "כל קטעי צ'כוב צורח", או משהו בסגנון. לא לבעלי לב חלש!

makotpavels

אז הנה חלפו להן המאות, והגענו לעידן החדש. "מסע בין כוכבים – הדור הבא" הציגה לקהל הצופים ספינה חדשה, עם חוקים חדשים – לא עוד חבר'ה זוטרים שחוטפים את המכות. מעתה, בעלי הדרגה הגבוהה הם באמת המובילים – בעיקר בכל הקשור לכאבי הלב והגוף. אנו מודים כי קשה היה בהתחלה לאתר את האומלל של הסדרה. נראה כי בשלב זה או אחר כולם סבלו מיד הגורל המר. כולם נחטפו, סבלו התעללות, כאבי לב, אובדן אישי וחלקם אף נהרגו (ובאופן מפתיע לא קמו לתחייה). אולם לאחר סקירות מרובות ומחשבה מעמיקה, הסתמן מנצח ברור (או שאולי זה בעצם מפסיד) –

ג'ורדי לפורג' – הדור הבא

אין להתעלם מהעובדה כי מלכתחילה נבנתה דמותו של ג'ורדי כדמות הסובלת ממגבלות מסוימת. על טהרת רוח הפוליטיקלי-קורקט של עולמו של רודנברי, קיבלנו את דמותו של ג'ורדי – עיוור מלידה אשר למרות הכול (והרבה בזכות הטכנולוגיה המתקדמת) הצליח לגבור על המכשולים שללא ספק ניכרו בדרכו, ולטפס לצמרת. אולם למרות פתיחה אופטימית זו של הבחור, מהר מאוד הסתמן כי עתידו אינו מזהיר (וזהיר) כפי שרצו שנאמין.

ג'ורדי המסכן חטף מכות והועף (יחד עם הדלת) בפרק Conspiracy; נחבט בכל פינה של המעלית בפרק Contagion; נתקע על כוכב לכת עם מזג-אויר נוראי עם אויב רומולאני ובלי ה"וייזור" ב-The Enemy, ושניהם ביחד ממתינים לחילוץ; נחטף, עונה, עבר שטיפת מוח והפך למתנקש שנשלט על-ידי הרומולאנים ב-The Mind's Eye; "נעלם" יחד עם רו לארן בפרק The Next Phase; נורה בהקפאה ב-Timescape; הסתבך במערכת יחסים מוזרה והותקף בידי כלב-חייזר ב-Aquiel; עבר ניסויים אכזריים על-ידי לור ב-Descent; הפך להיות יצור מוזר ב-Identity Crisis; נחטף בידי חייזרים למטרות ניסויים ב-Schisms; אמו נעלמה עם ספינתה ב-Interface והוא כמעט טיגן לעצמו את המוח בניסיון לברר מה עלה בגורלה; במבחן הפיקוד של דיאנה טרוי בפרק Thine Own Self היא ציוותה על דמותו ההולוגרפית של ג'ורדי לעשות משימה אשר תגרום למותו; הפקלדים חטפו ואילצו אותו לעזור להם בספינה שלהם (וירו בו כמה פעמים בדרך) בפרק Samaritan Snare; הוא הוכה ואיבד את ההכרה בפרק The Hunted); ב-The Naked Now הוא הראשון שהושפע מהמחלה ו-וורף שבר את המנדולינה שהוא קיבל מקיו ב-Qpid, אחרי שהתעצבן מהצלילים שלה. בסרט "דורות" שוב עושים עליו ניסויים ומשתמשים בו כדי לפגוע ב"אנטרפרייז" ובמהלך הסרט הוא בקושי נחלץ בזמן לפני הפרדת הצלחת. ואם לא היה מספיק שהוא עיוור מלידה, בסרט "המרד" הוא מקבל את הראייה שוב, אך רק לפרק זמן מוגבל. גם רייקר מעניק לו ראיה לזמן קצר בפרק Hide and Q, כחלק מהפגנת הכוחות החדשים שקיבל.

תוסיפו לכל זה את העובדה שהוא הסובל העיקרי ממעשיו של ברקלי (Hollow Pursuits) גם לא היה לו מזל גדול עם בחורות במשך כל השנים, והוא אפילו התאהב בדמות ההולוגרמה של ד"ר ברהמס (כשהיה צריך להציל את הספינה בכוחות עצמו בפרק Booby Trap) והיה צריך להתמודד עם ד"ר ברהמס האמיתית אחר-כך (כשהגיעה לבקר ב-Galaxy's Child), ונצחונו ברור, מעל לכל ספק.

 

makotgeordis

מיילס או'בריאן – חלל עמוק תשע

צ'יף או'בריאן הוא משהו מיוחד. מכיוון שהשחקן קולום מיני נראה למפיקים כשחקן שדמותו תהיה אמינה במיוחד, עממית וקרובה ללב הצופים, היה להם קל להתעלל בו (ואולי זה קרה בגלל שהוא החל את דרכו ב"הדור הבא" בחולצה אדומה… כמו ג'ורדי, אגב). הם קראו לפרקים שדמותו כיכבה (וסבלה) בהם תכנית ה"בואו נענה את או'בריאן" השנתית. ואם קשה לכם להאמין, בואו, תתחילו לספור.

דמותו של או'בריאן החלה כאמור ב-TNG, וכבר אז דבק בה המזל הרע, אך ממש מעט. חייזרים השתלטו על טרוי, דאטה ועליו בפרק Power Play, ושלושתם לקחו בני ערובה ב-"10 קדמי". בין בני הערובה היו גם רעייתו, קייקו ובתם התינוקת, מולי. מיותר לציין עד כמה בעייתי היה הדבר עבור קייקו לראות את בעלה מתאכזר ומאיים על אנשים, כולל עליה ובתה. מעט לאחר מכן, בפרק Rascals פיקארד, רו, גינאן וקייקו מבלים פרק זמן מסוים תקועים בגוף של ילדים בשל תאונת משגר. גם כאן הזוגיות של קייקו ומיילס נפגעה, כאשר או'בריאן צריך היה לטפל בבתו בנוכחות אשתו (שכזכור, היתה תקועה בגוף של ילדה בת 12).

כאשר משפחת או'בריאן עברה ל"חלל עמוק תשע", נראה כי ה"מזל" עבר ביחד איתם. הזוגיות של מיילס וקייקו shoulderנקלעה לקשיים נוספים מכיוון שלקייקו היו בעיות הסתגלות לתחנה, מה שגרם לחיכוכים בין השניים. בשלב מסוים היא מצאה את מקומה ויצאה למשימות מחקר מדעי ארוכות מחוץ לתחנה, לעיתים עם מולי, מה שהשאיר את מיילס בודד במשך חודשים ארוכים.

עינוי קטן וטורדני שנגרם לאו'בריאן שוב ושוב במהלך עונותיה של "חלל עמוק תשע" הוא פגיעות בכתף. למעשה זה התחיל כבר ב-TNG, בפרק Transfigurations, שם הוא פרק את הכתף אחרי חתירה בקיאקים בחדר ההולוגרמות. אחר-כך, ב-DS9, במהלך משחקי החיצים של או'בריאן וד"ר בשיר, או בהולוסוויט, בין אם זה היה בחתירה בקיאקים או במשחקי ה"טניס" של שניהם, מיילס פרק את הכתף לא מעט פעמים. דוגמה טובה יש ב-Take Me Out to the Holosuite, כשכולם מתאמנים בכיף לקראת משחק הבייסבול מול הוולקנים (המרושעים), מיילס נפצע בכתפו ונשלח על-ידי סיסקו למשבצת המאמן.

אל תטעו, איושו של או'בריאן את דמות המוכה באה לידי ביטוי בהרבה מעבר לבעיות זוגיות או כאבים בכתף. ב-Armageddon Game שבעונה השניה או'בריאן ובשיר מסתבכים עם נשק ביומכני קטלני. בעוד הם בורחים מאלה המנסים להרגם, מיילס נדבק בחומר ונעשה חולה יותר ויותר. בשלב מסוים אינו מרגיש יותר את רגליו ואף עומד בפני מוות קרוב. הפרק היה מאבני היסוד של ידידותם רבת השנים של ג'וליאן ומיילס ויש שיגידו שזה אחד הדברים הקשים שקרו לו… באותה עונה נתקלנו במיילס נרדף על-ידי צוות התחנה כולו בפרק Whispers. זהו פרק פרנואידי במיוחד שבו אנו מלווים את מיילס בבריחתו בראנבאוט כשהוא מקליט ביומנו את ההוכחות ש"כולם נגדו". רק בסוף הפרק מתברר לנו כי לא היה זה או'בריאן האמיתי אשר אותו ליווינו, אלא שכפול מתוחכם. בהמשך הסדרה (Body Parts) קייקו, שנמצאת בהריון עם ילדם השני, כמעט מאבדת את העובר בתאונת מעבורת. הזוג או'בריאן צריך לבלות את המשך ההריון כשהעובר נמצא בבטנה של מייג'ור קירה (!). בפרק The Assignment הפאה-רייטס הרעות מכריחות את מיילס לבצע פעולות חבלה בתחנה, במטרה לפגוע בנביאים שבחור התולעת. הוא עושה זאת מכיוון שהן מחזיקות בגופה של קייקו ומאיימות של חייה (כולל הדגמות מעוררות אימה בשבילו). מיילס עוד מספיק להסתבך עם פושעי העולם התחתון במשימה חשאית (Honor Among Thieves) לפני שעליו להתמודד עם בתו במצב לא קל.

makotmiles1

מולי "קופצת בזמן" (Time's Orphan) וחוזרת גדולה ב-10 שנים, בהן גדלה לבדה בעולם נטוש והפכה להיות פרא אדם. לאחר שהזוג או'בריאן מבין שקשייה של מולי להסתגל לעולם שאינה מכירה אינם ניתנים לפתרון, הם מוכנים לוותר עליה בכאב רב, לתמיד (אבל אל דאגה, ב"מסע בין כוכבים" כמו ב"מסע בין כוכבים" הסוף טוב – בסוף הפרק היא חוזרת אליהם כאילו לא קרה כלום).

אך כל אלה מתגמדים לעומת שלוש ההתעללויות הגדולות באו'בריאן שלנו. במקום השלישי נמצא הפרק Tribunal מהעונה השניה, בו הוא נחטף על-ידי הקרדאסים בטענה שעליו להישפט על פשעים שביצע במהלך המלחמה נגדם, שנים קודם לכן. כמו בכל חקירה קרדאסית טובה, נעקרת לו שן, הוא מופשט (אך נחסך ממנו עניין ארבעת האורות המפורסמים) ונידון למוות עוד לפני ה"משפט" והכל בנוכחות רעייתו. מיילס ניצל ממוות ברגע האחרון של ה"משפט", ממש בשן (בעצם בלי) ועין בזכות חבריו לצוות התחנה.

makotmiles2

למקום השני הגיע Hard Time מהעונה הרביעית, בו או'בריאן מואשם בלא עוול בכפו בריגול. העונש שהוא מקבל הוא איום – במקום לבלות במאסר רגיל, נשתלים במוחו במשך מספר שעות זיכרונות של עשרים שנות מאסר קשות מנשוא, זיכרונות שמייסרים אותו גם לאחר תום תקופת המאסר ותום השהות אצל הגזע החייזרי, כשהוא חוזר לתחנה. מיילס מתייסר במיוחד בשל מעשה ש"עשה" בעת המאסר- "רצח" שותפו לתא בשל חשד שהעלים ממנו מזון, חשד שהתגלה כמוטעה לאחר ה"רצח". מיילס או'בריאן רואה את דמות שותפו ה"מת" ברחבי התחנה, רודפת אותו ומייסרת את מצפונו. הוא כמעט מתמוטט ממה שעובר עליו, מתפרץ על בתו הקטנה וכשהוא מבין עד לאן הדרדר, הוא מנסה להתאבד.

אך הדובדבן שבקצפת, היהלום שבכתר, גולת הכותרת, פאר היצירה של הלינץ' שביצעו בו הכותבים לאורך השנים, הוא הפרקmakotmiles3 אשר הגיע בהפרש קולות משמעותי למקום הראשון – Visionary מהעונה השלישית. בפרק מופלא זה, מיילס מתחיל לראות חזיונות קצרים של העתיד הקרוב, בקפיצות של כ-5 שעות קדימה. כאשר בתחנה קורות התרחשויות מוזרות, מיילס "קופץ" בזמן ובחזרה, ניצל ממוות בטוח ממטען חבלה ומגלה שהתחנה כולה עומדת להתפוצץ וחור התולעת עומד לקרוס. למרות שקפיצה נוספת תגרום לו נזק קטלני בשל ספיגת קרינה מסוכנת, מיילס מתנדב לקפוץ שוב בזמן על מנת לגלות את הסיבה לאסון שעתיד להתרחש. כאשר הוא מגיע לעתיד, הוא מגלה את כל המסתורין אך הוא כבר פגוע בצורה קשה בשל הקרינה. המשמעות היא שאינו יכול לחזור ולהציל את קו הזמן שלו והוא פשוט מת! או'בריאן מת! האם קיימת התעללות גדולה מזה? כמובן שבתור דמות קבועה הוא חייב היה לשוב לתכנית ולכן מקבילו מקו הזמן העתידי אליו קפץ החליף אותו במציאות "שלנו". הוא סיים את הפרק בהרגשה של חוסר שייכות מסוים, למרות שההבדל ביניהם היה של שעות מעטות בלבד.

גם לקראת סוף הסדרה הכותבים לא הרפו מהסדיזם שלהם – בפרק שלפני עשיריית פרקי הסיום, Badda Bing, Badda Bang, מתבצע מאמץ משותף להחזיר לויק את הקזינו. בעוד כל שאר הצוות נהנה ממשימותיו (למרות שהן משתבשות), או'בריאן הוא היחיד שממש מסתבך עם השומרים בקזינו ומסיים ב… חיפוש בעירום. לפי ההבעה על פניו כשהוא חוזר לבר, ניתן להבין שהוא לא כל-כך נהנה ("I don't want to talk about it"). כנראה שהכותבים ממש לא יכלו להתאפק כי אפילו בפרק האחרון (!) של הסדרה הם לא נתנו למיילס מנוח. באחת מסצינות הקרב על גשר הדפייאנט ב-What You Leave Behind, הוא חוטף "זץ" מפנל שמתפוצץ ופוגע בו- ניחשתם נכון- בכתף!

makotwylb

אנו מאחלים לצ'יף או'בריאן חיים יותר קלים, רגועים ובטוחים באקדמיה בכדור הארץ.

מבחינה כרונולוגית, נכון היה להתייחס בשלב זה לסדרה "וויאג'ר". אולם מאחר ולא ראינו מספיק פרקים מסדרה זו על מנת להביע את דעתנו המלומדת בנושא, אנו נמנעים מלהעלות השערות באוויר. לאלו מכם אשר בכל זאת מתעקשים ולא מוכנים לוותר על הרצף, רק נציין ששמענו שטום פאריס הוא הבחור "בר המזל" בסדרה זו. אם אתם מסכימים, אתם מוזמנים לסכם את תלאותיו ולשלוח לנו לעיון ולמידה (בשני עותקים, עם שוליים של חמישה סנטימטר לפחות בבקשה, שיהיה מקום לכתיבת הערות). פרס יוגרל בין השולחים – חולצה אדומה.

בחלקו השני של המאמר, נתקדם עם הזמן (או בעצם נחזור אחורה) ונלמד מי קיבל על עצמו את כבוד המוכה ב"אנטרפרייז". וחכו, זה עוד לא הכל! חשבתם שדמות המוכה מתקיימת רק בעולם "מסע בין כוכבים"? ובכן טעיתם – בואו לגלות מיהו "בר המזל" ב"סטארגייט SG1"…

תודה לשוכני הפורומים של startrek.com על סיועם בחלק מהדוגמאות.

2 מחשבות על “איך הוכו גיבורים – חלק א' – מאת kinspirit & subatoi

  1. פינגבק: איך הוכו גיבורים – חלק ב' – מאת kinspirit & subatoi | סטארבייס972

  2. פינגבק: השלם כגדול מסך חלקיו – VOY: Tuvix – מאת אסנת קדמי | סטארבייס972 | The Last Outpost

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.