מבוא לעונה השלישית – מאת משה שבח

עם בוא סוף העונה השלישית של אנטרפרייז

 והידיעה על תחילתה של העונה הרביעית בסתיו הקרוב, ערכנו סיכום של השנה האחרונה.

 

שימו לב: יתכנו ספוילרים מסוימים בכתבה.

מבוא

העונה השלישית שונה מכל מה שנראה והורגלנו אליו עד כה בעולם מב"כ, כל כך שונה ולטובה. בעקבות ארועי ה-11 בספטמבר, המלחמה בעיראק ועוד אירועים קשים אחרים כותבי הסדרה החליטו לקחת את הסדרה למקום אפל יותר, קודר יותר ואולי גם מציאותי יותר. בעיית הרייטינג של העונות הראשונה והשנייה שכנעה את את הכותבים לעשות שינוי דרסטי וכך נולדה עלילת העונה השלישית. בניגוד לשתי העונות הראשונות של אנטרפרייז, שבהן העלילה סובבת בגדול סביב מלחמת הזמן הקרה, העונה השלישית עוסקת בסיפור עלילה מרכזי אחר. כל סדרות מב"כ למינהן כמעט תמיד בפורמט פרקי מסגרת ואילו פרקים מיוחדים היו משודרים כפרקים כפולים ומשובצים בד"כ בין עונה לעונה. העונה השלישית מורכבת רובה מפרקים בהמשכים – רענון במתכונת שהורגלנו אליה עד כה, ואילו מעט פרקי המסגרת שכבר קיימים לא סוטים מן העלילה המרכזית ודווקא מאפשרים לראות כיוונים וזוויות חדשות לדמויות בסדרה ולעלילה, לדוגמא הפרק Similitude אשר עוסק בדמותו של טריפ. בעוד דמויות המפתח לאורך שתי העונות הראשונות הם הסוליבנים וכמה מינים נוספים, בעונה השלישית אנו עוסקים ב- ומכירים מקרוב מאוד את ה-Xindi.

בפרק הסיום של העונה השנייה, “The Expanse”, כדור הארץ מותקף על ידי נשק הרסני ושבעה מיליון בני אדם נרצחים – פרק זה מהווה Cliffhanger לעונה שלמה.

אנטרפרייז נקראת חזרה לכדור הארץ כתוצאה מהתקפה ברוטלית זאת. בדרכה חזרה לכדור הארץ, אנטרפרייז נעצרת על ידי הסוליבן אשר לוקחים את ארצ'ר לסיפונם. ארצ'ר פוגש בדמות מן העתיד –  אותה דמות שהופיעה לאורך שתי העונות הראשונות ובפרק הפיילוט. ארצ'ר מגלה מאותה דמות כי ההתקפה על כדור הארץ היתה התקפה ראשונית בלבד וכי התקפה נוספת צפויה ומטרתה השמדת כדור הארץ. אותה דמות מגלה בנוסף כי הזינדי הם אלה האחראים להתקפה על כדור הארץ ורוצים בהשמדתו.  מטרת הזינדי היא להשמיד את האנושות לפני שהיא תשמיד אותם. לזינדי נודע שבעוד 400 שנה המין האנושי ישמיד אותם וזאת על ידי אנשים שיכולים לתקשר דרך זמן. הזינדי ממוקמים בתוך אזור בחלל שנקרא ה-Expanse (המרחב). זהו אזור בחלל שבו חוקי הפיסיקה אינם חלים בהכרח וכפי שנגלה בהמשך העונה מתקשר לעלילה המרכזית.

לאחר שידרוגים רבים, צוות MACO על הסיפון וקצינת מדע וולקנית עריקה, אנטרפרייז יוצאת למשימתה החדשה: לעצור את הזינדי מלהשמיד את המין האנושי לפני  שהוא ישמיד אותנו.

תעודת זהות – The Xindi:

ה-Xindi הם גזע שונה ממה שהורגלנו אליו עד כה בעולם מב"כ, תולדה של שינוי מחשבתי אצל הכותבים ורצון לרענן ולחדש. ה-Xindi (ובעברית הזינדי) הוא לא עוד מין מסוים שהתפתח על כוכב מסויים אלא בעצם גזע שהתפתח למספר תתי גזעים וכל זאת באותו כוכב לכת. ישנם חמישה תתי גזעים כאשר מוזכר גם שישי, אך הוא נכחד לפני שנים רבות.

תעודת זהות – MACOs:

Military Assult Command Operation soldiers

MACO הינה בעצם יחידת עלית צבאית אשר מצטרפת לאנטרפרייז בעונה השלישית. בשל אופייה הלוחמני של משימתה של אנטרפרייז, צוות ה-MACOs נדרש לעיתים תקופות לבצע פעילויות שצוות הספינה הרגיל אינו מיומן בהם. ארצ'ר אמר בפרק האחרון של העונה השנייה שהוא יזדקק לכל השרירים שהוא יכול לקבל. בפרק הראשון של העונה השלישית אנו מתוודעים לכך.

צוות הספינה שייך ל-Starfleet בעוד ה-MACOs שייכים לצבא. לאורך כל העונה תשרור מתיחות בין מפקד הצוות הוא מייג'ור הייז וסגן מלקולם ריד – מפקד האבטחה ומערכות הנשק בספינה וזאת למרות שהייז כפוף לריד. לא לשכוח  –  אחת מהחיילות ביחידת העלית היא נועה תשבי שלנו.

בשבוע הבא נתחיל לסקור את הפרקים הראשונים בעונה השלישית

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.