מכתב פתוח לקהילה – "אנטרפרייז" והורדות – מאת Subatoi

כמה דברים שלא ידעתם (או לא חשבתם עליהם) על הורדות מהאינטרנט, "אנטרפרייז", מדע-בדיוני, "מסע בין כוכבים", מעריצים, ערוץ 10, "סטארגייט", ערוץ 1, רייטינג, גול עצמי ומילה אחת לא חשובה.

 

זוכרים את עונה 3 של "אנטרפרייז"?
זוכרים את ערוץ 10?
עכשיו בא הקטע שאתם צריכים לשאול "מה הקשר?"…
בדיוק. מה הקשר?
אז זהו. שאין. אין קשר.

מערוץ 10 אומרים, שהם לא קונים את עונה 3 כי אין לסדרה רייטינג טוב.
לא, הם לא דיברו על המאבק לחיים ולמוות בארה"ב.
הם אפילו לא הזכירו את זה במילה.
הם דיברו על ארצנו הקטנטנה והקדושה.
כן.
הם אומרים שהרייטינג שהיא השיגה ומשיגה, גם בשידורים הראשונים וגם בשידורים החוזרים, לא מצדיק כלכלית את ההשקעה, במיוחד לערוץ מסחרי, שדואג בראש ובראשונה לכסף (לגיטימי לחלוטין). הם אומרים שבהשוואה לתכניות שלפניה ואחריה היא "נפילה".

למה זה?
א. מד"ב פחות מושך קהל, זו לא עובדה חדשה לאף אחד מאיתנו, אבל יש להניח שערוץ 10 ידע את זה כשהוא קנה את הסדרה מלכתחילה, וגם כשקנה את עונה 2. מושך פחות קהל – כך שיש לה פחות צופים.
ב. מב"כ היא סדרה שהקהל שלה יותר ממוקד מאשר מד"ב רגיל. יצפו בה פחות אנשים מאשר סדרת מד"ב "רגילה" חדשה, כי אנשים חושבים (שלא בצדק) שהיא מתאימה לקהל שכבר מכיר את עולם מב"כ (וזה לא נכון. טרקים נהנים יותר, אבל גם האדם הפשוט יכול לצפות בה ללא בעיה). כך שיש לה עוד פחות צופים.
ג. גם מי שכן מתעניין במד"ב, וכן מתעניין במב"כ, מושפע מכל מיני דעות, רעיונות, ותיאוריות (לגיטימיות בחלקן) לגבי מידת הענין ש"אנטרפרייז" מעוררת. כך שיש לה עוד פחות צופים.
ד. מי ששרד את כל המכשולים הללו, והוא מעריץ להוט שרוצה לראות את הפרקים כמה שיותר "חם מהתנור", פשוט ממהר להוריד מהאינטרנט, ולא מוכן להמתין לערוצי הטלויזיה בארץ.

וזו בעיה לא קטנה.
לגבי שלוש הסיבות הראשונות, אין הרבה מה לעשות. מד"ב זה טעם אישי. או שאוהבים או שלא. או שאוהבים את מב"כ ספציפית או שלא. או שאוהבים את "אנטרפרייז"או שלא.
הורדות זה משהו אחר. בואו נודה. 90% ממי שקורא את הכתבה הזו מוריד את הפרקים.
רובכם יודעים מה קורה (קרה) בעונה השלישית, רובכם יודעים איך היא נגמרה. רובכם ידע שיש פרק רומולאנים בעונה 2 הרבה לפני ערוץ 10, כנ"ל פרק הפרנגים בעונה 1, כנ"ל פרק האנדורים, יודעים איזה צבע היה לשמלה של נועה תשבי, יודעים איך נראים הזינדי, מה הם עשו, איפה הם גרים, ואולי גם איך קוראים לדודתו של המנהיג הקודם.
א-ב-ל, רוב מי שנמנה על אוכלוסית המורידים, לא צופה שוב בפרקים כשהם משודרים בערוץ 10. יש כמה כאלה שכן. אלה הם האנשים שבאמת אוהבים ומוכנים לצפות בשידורים חוזרים גם בפעם השלישית והרביעית. יש כמה משועממים שצופים גם כן. אבל רוב הציבור המוריד לא ישב לצפות בפרק שוב, במיוחד מי שיש לו את הפרק על המחשב, והוא יכול לצפות בו מתי שיהיה לו נוח, בטח כששעות השידור של ערוץ 10 לא נוחות לו.

אז הגענו למצב בו יש סדרה אהובה על כולנו, שאנחנו דואגים לה ושולחים גלויות כדי שתשרוד, אבל בארץ אף אחד לא צופה בה. אבסורד קטן, לא?

"אבל לוקח זמן לסדרה להגיע לארץ, וקשה להתאפק".
זה לא שנים שלמות שהחינוכית או יס נתנו לנו להמתין עד להגעת עונות חדשות של ח"ע 9 או כל עונותיה של וויאג'ר. שתי העונות הראשונות שודרו אחרי זמן סביר בהחלט.
"אבל ההורדות לא ממש הזיזו לדברים כאלה עד היום".
זה היה בגלל שמב"כ לדורותיו לא שודר מעולם (למיטב זכרוני) בערוצים מסחריים. חינוכית, חינוכית וחינוכית. היא לא ממש מעמידה בראש מעיניה את הרייטינג. מה גם שהכל היה בשנים שלפני מדידות הרייטינג המודרניות. גם יס לא בדיוק דואגת לרייטינג. היא דואגת לקהל, ולא ממש מעניין אותה כמה צופים בסדרה.
"אבל למה ההורדות לא משפיעות על סדרות אחרות של ערוץ 10?"
כי אוהדי מד"ב הם פנאטים. במובן החיובי של המילה!. הם חייבים לראות את הפרק החדש, את העונה החדשה. זה לא קורה בסדרות אחרות.
אני מכיר אנשים רבים שמורידים פרק פרק של "אנטרפרייז", או "סטארגייט". שתי סדרות שנמצאות בשידורים בארה"ב, עם פרקים חדשים ומותחים, ועונות שלא משודרות בארץ. ולשתיהן יש קהל פנאט (שוב, זה לא בא כגנאי, חלילה), שמוכן להשקיע בשביל הסדרה שלו.
אף סדרה אחרת, פופולרית ככל שתהיה, לא גורמת למעריציה גל כזה של הורדות. אני לא מכיר הרבה אנשים שמורידים "חברים", "פרייז'ר" (לפני שנגמרו בארה"ב), "24", או "בנות גילמור". וכולן סדרות לוהטות במידה זו או אחרת. לכן זה מורגש רק בסדרת המד"ב של ערוץ 10.
ההבדל בין "אנטרפרייז"ו"סטארגייט" הוא ש"אנטרפרייז" משודרת ע"י ערוץ מסחרי, שאכפת לו כמה הוא מוציא וכמה הוא מרוויח.
"סטארגייט" לא.
"סטארגייט" משודרת ע"י ערוץ ממלכתי, שלא החליט עדיין לקנות את עונה 7 שלה בגלל קיצוצי תקציב, ככל הנראה. מה לעשות, מצב כלכלי, קיצוץ בתקציבים במדינה, קיצוץ בתקציב רשות השידור, קיצוץ בתקציב סדרות הרכש.
זה לא באשמתנו.

הורדות זה דבר אחר.

אגב, תעשית המוזיקה כבר נפגעת מהורדות, על זה בטח שמעתם כבר, שזה פוגע בפרנסה של האמנים.
לאט לאט זה גם מכרסם בתעשיית הקולנוע. לא הרבה, אבל עדיין. אני מכיר אנשים שלא הלכו לקולנוע כבר כמה שנים. רגילים לראות על המסך הקטן. כשנמסיס כשל בקופות בארה"ב, שאלתי בפורומים של סטארטרק.קום את הטרקים האמריקאים "למה?". חלק אמרו בגלל "שר הטבעות". חלק אמרו שהם שמעו שהוא לא טוב. חלק אמרו שהם חושבים שהרבה אחרים מורידים מהרשת, אז לא ממש לחוץ להם ללכת לראות. ולא צריך לספר לכם מה מצב סרטי ההמשך של מב"כ אחרי כשלונו של נמסיס, נכון?
יכול להיות שזה מגיע גם לתעשית הטלויזיה העולמית. אבל אצלנו זה כבר מורגש, טיפה קטנטונת בים.
"אבק כוכבים"- שמעתם? כנס המועדון שהיה בפסח. לא היו אולמות מפוצצים בלשון המעטה. למה? כי לאנשים יש נטיה לומר "בשביל מה ללכת לראות את הפרק הזה בתשלום?" אני יכול לראות אותו על המסך בבית כל יום שבא לי, כשנוח לי ובחינם. ולא ממש משנה מה היתרונות של לראות פרק בכנס. אז גם הפינה של מב"כ בכנסים תדעך, עד שהכל יישלט על-ידי המד"ב ה"רגיל" והפנטזיה. נשמע לכם טוב?

אז מה עשתה הקהילה בשנתיים-שלוש האחרונות, מאז ש"אנטרפרייז" קיימת?
הקהילה ראתה כל פרק, חם וטרי, ישר מהתנור, ובאות זמן שרפה (ירקה לבאר/כרתה את הענף/ירתה לעצמה ברגל) את ערוץ 10. הערוץ (המסחרי!) שקנה סדרה חדשה היישר מארה"ב, מרצונו, בלי שום קמפיין מצידנו.
נראה לכם שהם יסכימו להסתכן שוב? למה להם? וזה מקטין את הערוצים מהם ניתן לבקש שיקנו את הסדרות בעתיד.
אנחנו יודעים לטעון במשך שנים כנגד גופי השידור בארץ. ו…?

יכול להיות שיהיה קמפיין מטעם המועדון נגד ערוץ 10 או ערוץ 1 בעיניני "אנטרפרייז"/"סטארגייט". לכמה מהאנשים שהורידו יהיה באמת אכפת מפרקים שהם כבר ראו, כדי לשלוח גלויות או משהו בסגנון? הרי הם ראו כבר הכל.

רק חומר למחשבה.

אה, כן, וזה גם בניגוד לחוק. אבל זה לא ממש מהווה שיקול, נכון?

לתגובות, פורום האתר שלנו.

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.