עונה רביעית מחכים לך… – טור שבועי מאת משה שבח

פרק סיום העונה השלישית נותן את הטון – עונה רביעית – מחכים לך…
כל התודות וכל תשומת הלב מגיעה למעריצים!
עונת הכנסים הגדולים בפתח.
אנטרפרייז לא תשודר השבת בערוץ 10. למה?

שימו לב: ייתכנו ספויילרים מסוימים בקריאת הכתבה.

מה עבר עלינו בשנה האחרונה או יותר נכון – מה לא עבר עלינו בשנה האחרונה עם אנטרפרייז. עונה מדהימה אשר שינתה את אנטרפרייז כסדרה לתמיד. פרק הסיום Zero Hour ששודר ב-26 למאי, שבוע לאחר ההחלטה על חידושה של אנטרפרייז לעונה רביעית היה בלשון מעטה מפתיע. ואני חייב להודות שאותי אישית הפרק השאיר בשוק וציפייה רבה לפרק הבא של העונה הרביעית. זו הייתה המטרה של המפיקים, ליצור שוק ותדהמה אצל הצופים ובכך לגרום להם בין אם יאהבו את סוף העונה או לא לראות את המשכה, כלומר את העונה הרביעית. לאחר שראיתי את הפרק הגעתי למסקנה: אני מסכים עם אלו שטוענים שלפרק הסיום היו שתי גרסאות:
גרסה א' – אנטרפרייז תסתיים ולכן ישודר פרק טוב שסוגר את העונה והסדרה כמו שצריך.
גרסה ב' – אנטרפרייז ממשיכה לכן ישודר פרק שגם יסגור את העונה וגם ישמש כבסיס לעונה הבאה. השחקן וון ארמסטרונג, אשר מגלם  בסדרה את האדמירל פורסט, מוסר פרטים אשר מחזקים את הטענה לשתי גרסאות מצולמות לסוף העונה. בראיון שנערך איתו לפני סוף העונה נשאל לגבי עתידה של אנטרפרייז והוא השיב שאנו צפויים לראות את דמותו כאשר אנטרפרייז מגיעה לכדור הארץ.

לאחר שקראתי שהמפיקים לא צילמו בשום פנים ואופן כמה גרסאות לפרק הסיום אלא גרסה אחת בלבד, חשבתי לעצמי – מישהו השתגע שם? איך הם מהמרים על כך שאנטרפרייז תמשיך ומצלמים פרק עם סוף כזה? ואז הבנתי הכל. המפיקים וברמן בראשם לא מתכוונים לקבל כעובדה שאנטרפרייז – סדרת טרק חמישית במספר תתבטל. לכן צילמו פרק כל כך מפתיע עם Cliffhanger  כל כך עוצמתי. למי ששם לב, בתקופה האחרונה שלפני קבלת ההחלטה על עתידה של אנטרפרייז, ברמן רמז שאם UPN לא תתן לאנטרפרייז עונה רביעית (שלא בצדק) ישנן רשתות אחרות שישמחו לקבלה. הוא כנראה ידע שאחרי פרק כזה המעריצים לא ישתקו ובית חדש לסדרה יצטרך להימצא.

הרייטינג שקיבל פרק הסיום, 3.7/6, היה הגבוה ביותר מבין כל הפרקים בעונה השלישית. הרייטינג הגבוה היה צפוי, עונה שלמה נבנית לקראת פרק הסיום ואכן במסורת פרקי העונה השלישית הוא היה מלא אקשן ובו בעת חשף צדדים חדשים בדמויות אשר עוד לא הכרנו והעניק לנו קצת עדנה. סוף הפרק הוא כבר דבר אחר לגמרי. כדי לא להרוס לכל מי שלא ראה את הפרק רק אגיד שהפרק הזה יכנס להיסטוריית עולם מב"כ כפרק עם הסוף הכי מפתיע שהיה. אני מבין את המפיקים – הם ניסו להפתיע את הקהל וזה קצת קשה אחרי עונה שלישית מדהימה. בניגוד לציפיות, הם הצליחו להתעלות על עצמם ולהשאיר את כולם עם פה פתוח.

אני בניגוד לאחרים לא ארשום דבר על תוכן הפרק ועל סופו וזאת כדי לא להרוס לכם הקוראים, אשר חלקיכם לא צפה בסוף העונה ולא עקב אחריה.

רק אגיד – מצפה לכם חוויה.

ההמשך לעונה הרביעית לא בא בחינם ומביא איתו שינויים משמעותיים – לטוב או לרע – יגיד רק הזמן. ראשית, אנטרפרייז בעונתה הרביעית תקוצר ל-22 פרקים לעונה.

בל נשכח שבעונתה השלישית אנטרפרייז קוצצה מ-26 פרקים ל-24 פרקים. אני רק תוהה היכן מגמה זו תסתיים, האם אנטרפרייז תהפוך לאוז – סדרה של שמונה פרקים לעונה. שינוי משמעותי נוסף הינו הזזת משבצת השידור הכל כך חשובה. משבצת השידור ההיסטורית של סדרות מב"כ, ימי רביעי, פריים טיים – עברה לימי שישי. ימי שישי למי שעדין לא יודע, נחשבים לשממת הרייטינג ובדרך כלל הם המקום שאליו נשלחות סדרות כדי למות לאט. תיאור המצב באמצעות מטאפורה ססגונית הביא אותי לדוגמא הבאה: אנטרפרייז היא כמו אסקימואי זקן שהגיע שעתו והוא נשלח אל הלא נודע (אל המוות). אולי ככה לפחות, UPN  רואה את המצב. אבל לאחרונה, אני חייב להודות, UPN השתנתה לטובה. החל מההחלטה על חידוש לעונה מלאה ולא חצי עונה – 12 פרקים ועד לקידום מסיבי של סוף העונה השלישית. בעבר נטען כי UPN אינה משדרת פרומואים לאנטרפרייז, אולם כנראה שהתלונות על כך לא נפלו על אזניים ערלות וכעת הבינה הרשת שצריך לקדם את הסדרה והחלה לשדר פרומואים רבים. בפריים- טיים של ימי שישי אין תחרות של ממש בניגוד לימי רביעי אשר אנטרפרייז משודרת בהם. יכול להיות שרשת UPN מבינה שאנטרפרייז נתקלת בתחרות עזה מדי ורוצה רק לעזור לה. אולי הדוגמא הטובה ביותר היא הסדרה 'תיקים באפלה' אשר שגשגה במשבצת שידור זו ובנתה לעצמה קהל מעריצים נאמן. אולי אנטרפרייז צריכה את המעבר הזה שיעזור גם לה להמשיך לבנות את עצמה.

אולי בעוד שנה הכל יראה אחרת ובעצם נבין שמעבר אנטרפרייז למשבצת החדשה היה לטובתה. ומה צוות השחקנים חושב על המעבר? סקוט בקולה אשר מגיב בשם כולם מוסר שישנה התרגשות ואמונה רבה במעבר לימי שישי.

המעריצים, הכל אנו חייבים למעריצים שבזכותם הסדרה ממשיכה לעונה רביעית. בעצם מדובר בנו. אנו המעריצים שצפינו בסדרה, מילאנו גלויה, הרמנו שיחה הצבענו בסקרים ועוד. המעריצים בכל העולם אשר נרתמו יחד בכדי להציל את הסדרה הם אלה שמגיעות להם כל התודות. תחושת המעריצים בכל הנוגע למידת השפעתם מתחזקת ומתבררת כנכונה כאשר דאון אוסטרוף, נשיאת חטיבת הבידור של UPN אישרה כי המעריצים הם אלה שעזרו להכריע את ההחלטה האם להשאיר את אנטרפרייז באוויר.  "לפי כמות הדואר והשיחות שקיבלנו ממעריצי 'מסע בין כוכבים', יש לנו את כל הסיבות להאמין כי הם ימשיכו לעקוב אחרי הסדרה גם ביום וזמן השידור החדש שלה בימי שישי". אוסטרוף מזכירה את הסדרה 'תיקים באפלה' וזאת בכדי להמחיש שמשבצת השידור החדשה יכולה להיות הגאולה לאנטרפרייז.

אתר Save Enterprise קורא לכולנו לשלוח מכתבי תודה. כל אותם אנשים ששלחנו להם מיילים, פקסים, מכתבים וגלויות צריכים לדעת שאנחנו מעריכים את החלטתם לחדש את אנטרפרייז ולהודות להם שבזכותם נוכל לראות עונה רביעית. צריך להראות להם שהמעריצים יודעים גם לשלוח גלויות בעלות טון שונה.
שקל וארבעים אגורות + מאמץ לרשום כתובת + תודה רבה גדולה, זה כל מה שצריך. אסור לשכוח –  עונה חמישית אינה מובטחת, הערך המוסף בשליחת גלויות התודה הינו יצירת קשר מתמיד עם האנשים החשובים – כאן תוכלו למצוא את כתובותיהם.עונת הכנסים

יולי-אוגוסט בפתח ואיתם נפתחת עונת הכנסים הגדולה. כל מי שגולש לאחרונה באתרי מב"כ לא יכול שלא להיתקל בפרסומות לכנסים ברחבי ארה"ב ואף מחוצה לה. הכנס המרכזי Star Trek: The Experience הנערך בלאס וואגס, נוואדה במלון הילטון האגדי. השנה הוא מתרכז בפלישת הבורג והוא נקרא Borg Invasion 4-D וכבר רץ משך תקופה מסוימת. קישור לאתר הכנס: www.startrekexp.com  פרטים נוספים על הכנס ניתן למצוא בפאנזין, גליון מספר 9 בכתבת השער מאת תום גמליאלי.

מלבד הכנס המרכזי בלאס וואגס ישנם כנסים מרכזיים נוספים. אחד מהם הוא בסקרמנטו, קליפורניה ויתרחש באוגוסט הקרוב.  כנס נוסף הוא “Beam Me Up Scotty … One Last Time" שיתרחש ב-28-30 לאוגוסט, כנסו האחרון של סקוטי.

לידיעה כללית, כנסים נוספים המתרחשים במהלך השנה:
– פאסדינה, קליפורניה – במרץ. מומלץ לראות את הסרט 'טרקיז 1', שם אנו הצופים באים מנקודת מבטו של מעריץ אשר מתארח בכנס.
– האיים הקריביים – שיט תענוגות, מאי 2005.
– לונדון – אפריל 2005.
– פילדלפיה, פנסילבניה – אוקטובר.

אתר המכיל פרטים נוספים על הכנסים ואפשרות להזמנת כרטיסים: http://www.creationent.com.

לקהל בארץ:

כנס פאן-קון
נערך על ידי המועדון ומתאפיין בכך שבניגוד לכנסי אייקון הוא פונה יותר למעריצים מאשר לקהל הרחב, ממש כמו בחו"ל. הכנס יתרחש בקיץ, ב-29 ליולי ופרטים נוספים עליו יפורסמו בהמשך.

בשבוע הבא…

מסע בין כוכבים 9 – Yes 2 –  Insurrection, יום שבת 16:15 יום ראשון 13:00

אנטרפרייז – Star World עונה ראשונה, ימי ראשון, שעה 17:00 ושעה 20:30.
בשיחתנו עם ערוץ 10, הובהר לנו כי לא ידוע להם מדוע לא תשודר התוכנית בשבת. אנו מזמינים אתכם להתקשר אליהם לטלפון 03-7331000 ולברר מדוע.

וויאג'ר – יס פלוס, משודרת על בסיס יומי א'- ו', שעות השידור אינן קבועות ונעות בין 11 ל-12 בצהריים ובסביבות 2:00 בלילה.

קישורים:

1. שלושה ימים!!! (17.5.04)
2. www.startrekexp.com
3. www.creationent.com
4. www.enterpriseproject.org
5. www.saveenterprise.com

מקורות:

1. www.trektoday.com
2. www.startrek.com
3. www.zap2it.com

מחשבה אחת על “עונה רביעית מחכים לך… – טור שבועי מאת משה שבח

  1. פינגבק: 2006 – עדכון – טור שבועי מאת משה שבח | סטארבייס972

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.