ראיון עם לוואר ברטון

eco_geordiראיון חדש עם לוואר ברטון (המוכר גם בתור ג'ורדי לאפורג' מהדור הבא) עכשיו לפניכם.

זה לוואר – ראיון עם לוואר ברטון

 מאז תום "מסע בין כוכבים: הדור הבא" בשנת 1994, הקשר בין לוואר ברטון לעולם המדע הבדיוני הטלוויזיוני היה רחוק מלהסתיים. כמובן שהיו ארבעת הסרטים, אבל הוא בילה גם שעות לא מעטות בכיסא הבמאי, כולל ארבעה פרקים של "אנטרפרייז". ברטון, כך גילינו, הוא אדם עסוק מאוד…

אזהרה!!! הכתבה מכילה ספוילרים לסרט נמסיס! ראו הוזהרתם!

לוואר ברטון הוא אדם עסוק מאוד כרגע, אך זה רק בלשון המעטה. בחודשים האחרונים, הוא עזר לפרסם את "נמסיס" בכל רחבי העולם, וכמו כן היה עסוק מאוד בעבודה על סרטו הראשון באורך מלא כבמאי, Blizzard”. הוא עדיין ממשיך להנחות ולהפיק בפועל את תוכנית הילדים החינוכית של ה-PBS, “Reading Rainbow” (ראה סוף הכתבה).

בחזית של "מסע בין כוכבים", ברטון בדיוק סיים לביים שני פרקים לעונה השנייה של "אנטרפרייז". הראשון, "Cogenitor”, מספר על גזע שזקוק לשלושה מינים על מנת להתרבות, ומככב בו השחקן אנדריאס קאטסולס, ששיחק את טומאלק  במספר פרקים ב"דור הבא" (למרות שאוהבי הז'אנר כנראה מכירים אותו טוב יותר בשל תפקידו כג'קאר ב"בבילון 5"). בפרק “First Flight”, הפרק ה-50 בסדרה, מצטרף לצוות השחקנים הסדיר קית' קארדיין, השחקן הותיק שעושה, להפתעתינו, את הופעת הבכורה שלו ב"מסע בין כוכבים".

בנוסף לכך, ברטון מאוד פופולארי בכנסים, ויופיע במלבורן שבאוסטרליה בקרוב. ומעל לכל הנ"ל, הוא גם נשיאה של “Eagle Nation Films”, החברה שהוא ייסד לפני למעלה מ-12 שנה וייעד אותה להיות "כלי לכל סוג של התבטאות אמנותית שיש ברשותי בחיים אלה".

לכותבי כתבה זו לקח מספר שבועות כדי לאתר את ברטון, והשחקן הודה שאלו זמנים מטורפים. בראיון האחרון עם ברטון, הוא בדיוק סיים לעבוד על הפרק הראשון שלו ב"אנטרפרייז", “Terra Nova”, וגם הוא וגם רוקסן דאוסון (עוד מהנדסת מ"מסע בין כוכבים" שהפכה לבמאית) היו מרוצים מכך שהתוספת החדשה לעולם "מסע בין כוכבים" מותחת את הגבולות בכיוונים שונים.

כעת כשיש לו ארבעה פרקים ברזומה, האם עדיין ניתנת לברטון ההזדמנות לביים כראות עיניו? "אני לא יודע," הוא מעיר בזהירות. "ככל הנראה, כרגע הדאגה הרצינית ביותר היא האם המפיקים מותחים את הגבולות מספיק."

לא שהוא הגיע למסקנה הזו, הוא ממהר להוסיף,  משום שנמנע ממנו לבחור בדרכים מסויימות כאשר הוא ישב על כיסא הבמאי. ישנן סיבות עסקיות מאוד מוצקות לכך שכיוון חדש כנראה נחוץ. "הרייטינג נמוך," מסביר ברטון, "והסטודיו דואג שאולי ישנן הזדמנויות שניתן לנצל אותן טוב יותר."

ברטון לא מעוניין להציע הצעות לגבי איזה דרכים ניתן לחקור – "זה לא המקום שלי להגיד זאת" – והוא אכן מציין שעדיין לא היו פעמים בהן נאמר לו שהוא לא יכול ללכת בכיוון בו הוא בחר. "במבט לאחור, ניתנו לי תסריטים די טובים השנה," הוא מציין. "אך אינני יודע כיצד ייראה המוצר הסופי – רק עכשיו סיימנו לצלם את שני הפרקים!"

הבמאי העיר בעבר שהיתה זו תחושה מוזרה כאשר הוא עלה על הסט של הוויאג'ר בפעם הראשונה כדי לביים פרק, משום שסטים רבים היו, מבחינת הסאונד-סטייג', זהים במיקומם למקבילים להם באנטרפרייז NCC-1701-Dמ"הדור הבא". זה הפך את צילום הפרקים לנוח יותר, מכיוון שחלק גדול מהתשתיות הפיזיות היו זהים. למרות שהסט של האנטרפרייז NX-01 שונה בצורה ניכרת מזה של הוויאג'ר, ברטון מציין שבאופן כללי, עדיין יש יותר דמיון מאשר הבדל, מבחינת הבמאי, בעוד הוא עובד על "אנטרפרייז" ולאחר שביים סדרות "מסע בין כוכבים" קודמות. "אני עובד עם סטים שונים ועם דמויות שונות," הוא מסכים, "אבל ל'אנטרפרייז' יש את אותה יעילות הדוקה כמו שיש לשאר הסדרות."


בין אם הוא מתמודד עם קפטן ארצ'ר או קפטן ג'נאווי, זה לא משנה את הדרך בה הוא מספר את הסיפור. "כל זה אינו משפיע על סיפור הסיפורים," הוא אומר. "אתה משתמש באותם הכלים – אותן מצלמות ואותן תאורות – ואתה נמצא באותה זירה." אכן, במחשבה עמוקה, לברטון קשה לחשוב על אתגרים שהם ספציפיים לבימוי של "אנטרפרייז". "התרגול הוא עדיין זהה!"

מאחר והוא ביים 24 פרקים של הסדרה לדורותיה, ברור שברטון נהנה מה'תרגול'. "אני אוהב לדמיין את הטקסט הכתוב, ולהפוך אותו לשוט מצולם. אני מאוד מרוצה מאיך שהפרקים שלי יצאו. כבמאי, יש לך השפעה על אופן הצילום."

הבמאי עובד עם העורכים כדי להפיק את 'גרסת הבמאי' של הפרק, אשר לא תמיד מתאימה למגבלות זמן השידור. "בדרך כלל, אתה משאיר אותו טיפה ארוך יותר," אומר ברטון, "כדי שלמפיקים יהיה עם מה לשחק, אם יש צורך."

הוא ממשיך: "טלוויזיה היא אמצעי הביטוי של המפיקים, והם תמיד שמים את החותמת שלהם. לעיתים, הגרסה שלך לפרק לא שורדת עד הסוף. המפיקים תמיד מבצעים חיתוכים קטנים והתאמות, ולפעמים חותכים סצינות שלמות מסיבות של זמן, אבל בגדול, אני תמיד די מרוצה מהתוצאה הסופית."

ישנם במאים שמעדיפים לעבוד יותר עם תסריטים שהם מבוססי-דמות, בעוד אחרים מקווים לסיפורים שיש בהם יותר אקשן. למרות שבדרך כלל המזל של ההגרלה מחליט איזה סוג של תסריט מקבל כל במאי, ברטון שמח לקבל כל מה שיוצא. "זה חלק ממה שמושך בלעשות סדרה כמו 'אנטרפרייז'," הוא מציין. "אתה מקבל שילוב של השניים. אני מניח שברמה האישית, אני באמת מעדיף את אותם תסריטים שמבוססים על דמות."

מתוך ארבעת הפרקים שלו בסדרה, הפרקים “Fortunate Son” מהעונה הראשונה ו-“First Flight”, מהעונה השנייה, הם מאוד מבוססי-דמות. ברטון נהנה מההתמקדות בדמות של אנטוני מונטגומרי, טראוויס מאיוות'ר, בפרק הראשון, ולמרות שהוא ממאן לומר הרבה על הסיפורים הבאים, הוא נותן מספר רמזים לגבי הפרק ה-50 במספר, “First Flight”. "כרגע סיימתי אחד בו קית' קארדיין היה שחקן אורח," הוא אומר, "זה היה פרק מבוסס-דמות רציני עבור ארצ'ר ועבור הדמות החדשה של קית' קארדיין, א. ג. רובינסון. איננו מספרים חלק נוסף בהיסטוריה של 'מסע בין כוכבים' – ‘First Flight’ פשוט ממלא קצת מהחסר אודות תוכנית ה-NX לפני שהאנטרפרייז שוגרה. מסופר על שלב המבחן של התוכנית לפני שהם שברו את מחסום הוורפ (מהירות על-חלל) 5. אנו מספרים זאת כפלאשבק."

ברטון אף נהנה לעבוד יחד עם צוותי האפקטים המיוחדים, שעזרו לפרקים שלו לבלוט בשטח. "הם בהחלט שומרים על המסורת של 'מסע בין כוכבים' ב'אנטרפרייז', זה בטוח," ברטון מעיר. "זו אותה קבוצה של אנשים אשר עבדו על 'וויאג'ר' – דן קורי ורון מור הם מהטובים שבאנשי האפקטים שבעסק. האפקטים המיוחדים נשארים חלק מרכזי ובלתי נפרד מעולם 'מסע בין כוכבים'."

האפקטים ללא ספק היוו חלק מרכזי בתרומתו האחרת של ברטון לעולם "מסע בין כוכבים", כאשר הוא חזר לתפקיד של ג'ורדי לה-פורג' בסרט האחרון שיצא, "מסע בין כוכבים: נמסיס". כאשר הוא רואיין לפני שהתחיל לעבוד על הסרט, ברטון ציין שלמרות שעברו ארבע שנים מאז הוא והאחרים עטו את 'חליפות החלל' שלהם, כל הצוות יחזור בין רגע לדינמיקה הקבוצתית שיש ביניהם. "אנחנו באמת מכירים את הדמויות האלה," הוא העיר אז, "הרבה יותר טוב מאשר כל אחד אחר – כולל האנשים שיצרו אותן."

אבל לאחר ההכנסות הנמוכות של הסרט בקופות, איך הוא מרגיש לגבי "נמסיס" עכשיו? "הייתי מופתע לטובה," הוא אומר. "זה היה, להפתעתי, סרט טוב."

ברטון מסכים של"נמסיס" יש קצב מהיר יותר מאשר קודמו "מסע בין כוכבים: המרד", אבל, הוא מוסיף, "אני חושב שהיו קטעי דמויות רבים שהוקרבו לטובת האקשן בסרט. אני מעריץ גדול של דמויות וכן פיתוח דמויות. אני מאמין שאחד מההיבטים החזקים יותר של 'מסע בין כוכבים' תמיד היה המשחק ההדדי בין הדמויות, ואני מרגיש שהרבה מזה הוקרב לטובת קטעי האקשן שבסרט."

ברטון מרוצה מכך שמספר סצינות שנחתכו בעריכה נכנסים לגרסת ה-DVD של הסרט היוצאת בימים אלו, ומרגיש שלרגע אחד מסוים מגיע להיראות על ידי קהל גדול יותר. "אני מקווה שליל השימורים הנערך במגוריו של פיקארד לאחר מותו של דאטה ייכנס לגרסת ה-DVD," הוא אומר, "זה היה מאוד מרגש."

בכל אופן, ברור מהתלהבותו כאשר הוא מדבר על עבודתו מאחורי המצלמה, שברטון רואה את עתידו בעיקר כבמאי, והוא מצפה בקוצר רוח ליציאתו לקולנוע של סרטו הראשון בנובמבר 2003. "הוא נקרא ‘Blizzard’, וזה סרט חג מולד בכיכובם של ברנדה בלת'ין, קווין פולאק, כריסטופר פלאמר בתור סנטה קלאוס ו-וופי גולדברג בתור הקול  של בליזארד," הוא מסביר. "אני די גאה בו." אכן, מתוך כל עבודות הבימוי שלו, ברטון קובע שהסרט הוא זה שמדגים את כשרונו בצורה הטובה ביותר.

רק הזמן יגיד אם הוא יחזור אלינו בתור ג'ורדי לה-פורג'. בהיותו חלק מ"מסע בין כוכבים" בחודשים האחרונים, בתור שחקן ב"נמסיס" ובתור במאי ב"אנטרפרייז", ברטון מוסמך ביותר לתת דעתו לגבי העתיד של "מסע בין כוכבים". לפני 18 חודשים, הוא היה בטוח שפרמאונט היו קרובים ל"להרוג את אווז הזהב," והוא מסכים שעכשיו זה זמן טוב לסדרה להוריד הילוך טיפה. "בהתחשב בעובדה שהרייטינג צנחו ב-40 אחוזים רק בעונה האחרונה של 'אנטרפרייז', אני חושב שהמציאות מוכיחה את עצמה," הוא אומר. "אני בהחלט לא חושב שהעסק מיצה את עצמו לחלוטין. אני פשוט חושב שהייתה ספיגת-יתר שלו."

במילים אחרות, אתה יכול שיהיה לך יותר מדי מדבר טוב. "אם אתה אוכל סטייק כל יום, קשה להעריך אותו," הוא מסכם, "לא משנה עד כמה הסטייק טוב."


הקשת מטפסת למעלה

 

אמנם לוואר ברטון מוכר לדור אחד של צופי טלוויזיה כקונטה קינטה מהמיני-סדרה על עבדות "שורשים", אותה השחקן עדיין מציין לשבח כזאת שהשפיעה עליו ביותר, ולמיליוני מעריצי "מסע בין כוכבים" כג'ורדי לה-פורג', אך לוואר ברטון אף מוכר למיליוני תלמידים אמריקאים כמנחה  ומפיק של תוכנית הקריאה לילדים המצליחה של ה-PBS, “Reading Rainbow”.

ברטון, כמובן, גאה בתוכנית ובהישגיה. "בדיוק קיבלנו שבע מועמדויות לפרס האמי," הוא מציין, "לכן אנו נהיה בניו-יורק בחודש מאי בשביל פרסי האמי." ברטון עצמו מועמד כשחקן מצטיין בתוכנית ילדים, פרס בו הוא זכה כבר בשנים 2001 ו-2002, וכמו כן כמפיק בפועל זאת הפעם השנייה.

כולל השלל של 2002, “Reading Rainbow” קיבלה 18 פרסי אמי מתוך 71 מועמדויות עד כה, 7 מתוכם היו עבור תוכנית ילדים מצטיינת, ורוב הסיכויים הם שמספר זה יגדל לאחר האירוע של השנה. כמו כן, התוכנית זכתה בפרס “Peabody” היוקרתי, בשמונה פרסי “CINE Golden Eagle”, בשבעה פרסי "בחירת ההורים" ובשלושה פרסי “Priz Jeunesse” בינלאומיים.

בנוסף לכך, ה"איגוד הלאומי לקידום אנשים צבעוניים" הרעיף שבחים על ברטון בפעם הרביעית על תפקידו כמנחה התוכנית. פרס התדמית ניתן כהכרה בגילום חיובי של אפריקנים-אמריקאים במדיה.

אם ברצונכם לדעת עוד אודות “Reading Rainbow”, בקרו  באתר:

http://gpn.unl.edu/rainbow


במאי לתפארת

 

להלן רשימה של פרקי "מסע בין כוכבים" אותם ביים ברטון עד עתה:

 

TNG

Second Chances; The Pegasus

DS9

Indescretion; The Sword of Kahless; The Bar Association; Rules of Engagement; To the Death; Things Past; Soldiers of the Empire; Behind the Lines; Resurrection; Emperor’s New Cloak

VOY

Ex Post Facto; Dreadnought; The Raven; Timeless*; Live Fast and Proper; Nightingale; Q2; Homestead

ENT

Terra Nova; Fortunate Son; Cogenitor; First Flight

 

* בפרק זה ברטון גם הופיע בתור קפטן ג'ורדי לה-פורג'.


תורגם מתוך המגאזין "Star Trek Monthly", גיליון יולי 2003 ע"י CaptainOok.
לתגובות על הכתבה, לחץ כאן.

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.