מה זה "מסע בין כוכבים" בשבילי? – מאת מנצלשבך דלגשון (רוני גורן)

מנצלשבך דלגשון (רוני גורן)
חלק מפרויקט ה-40, 8.9.2006

מה זה "מסע בין כוכבים" בשבילי?
שאלה מאוד פתוחה, ומסתבר שלא מאוד קל לענות עליה. אבל הנה התשובה שלי, מחולקת בנוחות לשני חלקים.

"מסע בין כוכבים", כסדרה, היא סדרה מאוד אהובה עליי. בניגוד לרבים מחברי המועדון, שהכירו את הסדרה לראשונה מהטלוויזיה, ההיכרות שלי הייתה קצת שונה. אין לי טלוויזיה בבית, וממילא הסדרה לא ממש שודרה בארץ בזמן שאני נחשפתי אליה. הכרתי אותה כשהצטרפתי לראשונה למועדון לפני כשנה וחצי. החלטתי שאם אני מצטרף למועדון שעוסק ב"מסע בין כוכבים", כדאי שאני אכיר אmeasureת הסדרה.
ניסיתי לראות כמה פרקים מהסדרה המקורית, אבל איכשהו זה לא מאוד משך אותי. לא התייאשתי, ועברתי ל"הדור הבא". לקח לי כמה פרקים להתאהב בסדרה, אבל לבסוף זה קרה. אני זוכר שהסדרה הדהימה אותי בעיקר בגלל הייחוד שלה ממרבית סדרות המדע הבדיוני – כמות מעטה יחסית של אקשן, והרבה יותר השקעה במשחק וקווי עלילה מעניינים. אומנם בעונה הראשונה הדמויות היו עדיין קצת שטוחות, והמשחק עוד לא היה ממש עקבי, אבל לאט לאט זה השתפר. במהרה השאלתי פרקים מ"האוזן השלישית", בקצב. כחצי שנה לאחר מכן סיימתי לראות את "הדור הבא" ועברתי ל"וויאג'ר" ו"חלל עמוק תשע".
היו בה פרקים שפחות אהבתי, היו פרקים שיותר, היו גם כמה וכמה פנינים נדירות של משחק ועלילה. אהבתי בעיקר את החומר למחשבה שהציעה הסדרה, ואת ההימנעות היחסית שלה מקיטש. נכון שבהתחלה הדמויות לא היו מפותחות כלל וכלל, אבל לאט לאט הן התפתחו וקיבלו עומק. פרקים כמו The Measure of a Man מהעונה השניה נחשבים בעיניי עד היום לשיא של משחק, עומק, ושל קולנוע אינטיליגנטי באופן כללי.
כאמור, סיימתי את "הדור הבא" ועברתי ל"וויאג'ר" ו"חלל עמוק תשע", שתי סדרות שלפי דעתי לא נופלות כלל וכלל ממנה, אף על פי שפיקארד תמיד נשאר הקפטן המועדף עליי.

בשלב מסוים ניסיתי לראות את הסרטים, ודווקא שם ציפתה לי אכזבה. את "דורות" לא אהבתי, ואכן הבנתי מאנשים אחרים שהוא באמת סרט שנוי במחלוקת. אבל החלטתי לתת עוד הזדמנות וראיתי את "המפגש". כנראה שרוב הטרקים ינסו להתווכח עם האמירה הבאה שלי, אבל ממש שנאתי את "המפגש". אחת הסיבות היא שאני מכיר את "מסע בין כוכבים" כסדרה שנוהגת לממש את הפוטנציאל שטמון בדמויות שלה. אני חושב שיש פוטנציאל גדול מאוד בבורג, שאכן מומש בכמה פרקים נהדרים (כמו I, Borg מהעונה החמישית של "הדור הבא"), וiborgלהציג אותם בסרט כסתם מפלצות רעות היה לדעתי בבחינת בושה לכל "מסע בין כוכבים" לדורותיה. שלא לדבר על כך שמלכת הבורג הייתה המצאה שטותית עם תירוץ חלש שלא עבד לרגע.
את שני הסרטים הבאים בכלל לא ראיתי, ופחות או יותר הגעתי למסקנה ש"מסע בין כוכבים" מתאימה הרבה יותר לטלוויזיה מאשר למסך הקולנוע, אלא אם כן יימצא מפיק מוכשר כג'ין רודנברי ז"ל, שיידע מה לעשות איתה.

אבל ל"מסע בין כוכבים" יש גם פן אחר, פן יותר פילוסופי ומעמיק מכל סדרת מדע בדיוני אחרת שראיתי. הסיבה שלי לאהוב את הסדרה לא הייתה אפקטים, או קרבות חלליים, אלא דווקא קווי העלילה המושקעים מבחינה מחשבתית.
"מסע בין כוכבים" היא אכן סדרה יחידה במינה. אני לא חושב שמעולם ראיתי סדרה שמקדישה כל כך הרבה מחשבה דווקא לבעיות האתיות והפילוסופיות שבני אדם מתעסקים בהן. ולא פלא, בחברה אוטופית בה אין עוני ורעב, נראה שהבעיות היחידות שנשארו הן אלה שבני אדם מתעסקים בהן משחר ההיסטוריה. ראיתי סדרות מדע בדיוני שנגעו בבעיות כאלה פה ושם, אבל רק ב"מסע בין כוכבים" זה היה בקביעות, כל פרק ופרק.
והסדרה כמעט אף פעם לא ירדה באיכות שלה, מלבד פרקים בודדים מדי פעם. היו הרבה הזדמנויות בהמון פרקים לרדת לרמה אדירה של קיטש אמריקאי במיטבו, אך זה אף פעם לא קרה. בכל פרקי דאטה כמעט הייתה אפשרות להוביל את הפרק לרמה קיטשית ולהתחיל עם נאומים שלמים על כך שלמרות שדאטה אנדרואיד, יש לו רגשות. אבל לא עשו את זה, תמיד שמרו את הכל מאופק, שלא לדבר על המשחק המעולה של ברנט ספיינר שלא אכזב לרגע.
כל פרק ופרק הייתי מתלהב מחדש מהרעיונות המעניינים שהציגה הסדרה – בורג, קיו, הרבה דיונים על מותר האדם מן המכונה, שפה חייזרית שמשתמשת בדימויים היסטוריים (בפרק Darmok מ"הדור הבא") ועוד הרבה המצאות שגירו לי את המוח והדימיון.

וזאת הסיבה שבאמת אהבתי, ועדיין אוהב, את "מסע בין כוכבים". זאת לא סדרה שנועדה רק כדי לספק בידור, כמו מרבית סדרות הטלוויזיה. היא סדרה אינטליגנטית, עם מסר, עם מטרה. וגם כשרודנברי נפטר, הצליחו להמשיך את המסורת שלו. פרקי הבורג ב"וויאג'ר" היו נהדרים, ובכלל הדמות של סבן אוף ניין הביאה לסדרה את הפן המיוחד שיכולה לתת רק דמות שהיא רובוטית – טכנולוגית בחלקה, כמו דאטה ב"הדור הבא".
ו"מסע בין כוכבים" היא הסדרה היחידה עליה יכולתי לכתוב מאמרים, כגון המאמר על דאטה ועל בינה מלאכותית. ולמרות שיש בסדרה הרבה אי דיוקים מבחינה מדעית, נראה לי שהיא אחת מהסדרות היחידות שאפשר באמת לקרוא להן סדרות מדע בדיוני, קרי סדרות שעוסקות בבדיון, אך גם במדע.

לסיכום, אומנם עוד לא ראיתי את כל סדרות "מסע בין כוכבים" בשלמותן, אבל אני צעיר ויש עוד זמן… ובכל מקרה, יכול להיות של"מסע בין כוכבים" אין את כל האפקטים החדישים, וקרבות חלל מרשימים, וסיפורים מותחים עם מזימות ותככים. אבל מתוך הקריטריונים שבהם אני מודד סדרה טלוויזיונית – משחק טוב, קווי עלילה מושקעים, עומק בסיפורים והעברת מסר אמיתי וחשוב – יש לה את הכל ובצורה הכי טובה שאפשר.

darmok

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.