עובדי (מסע בין) כוכבים – הרהורים על מדע בדיוני, דת, אמונה ומה שביניהם – מאת טאשה יאר

טאשה יאר
חלק מפרויקט ה-40, 1.9.2006

"I don't think that it would ever die, I don't think that something like that can ever die. You've got a phenomenon, and after all this is our 20th centaury mythology. That's big."
(Majel Barrett-Roddenberry ("Lwaxana Troi"), "Trekkies" 1997)

rods

מזל טוב! "מסע בין כוכבים" חוגגת 40 שנה.
מה שהתחיל כסדרת טלוויזיה כושלת למחצה הפך כבר מזמן לתופעה, לחזון, להצלחה מסחררת בכל המובנים. 4 סדרות המשך, עשרות סרטים, כל סוג מרצ'נדייז שתוכלו רק להעלות על הדעת, ומאות אלפי מעריצים.
"על מה כל המהומה," יתמהו כל הלא-מבינים, "זו בסך הכל סדרת טלוויזיה!"
והם צודקים, זו בסך הכל סדרה, כמו כל סדרה אחרת. שחקנים, לוקיישנים, צוותי הפקה. היא משתייכת לז'אנר מסויים, ממש כמו כל סדרה אחרת, ובז'אנר המסויים הזה, מדע בדיוני במקרה שלפנינו, ישנן סדרות נוספות שכבודן במקומו מונח.
אבל הם גם טועים. ובגדול.
"מסע בין כוכבים" חצתה כבר מזמן את הגבולות של להיות "סתם סדרת טלוויזיה" והפכה למשהו גדול בהרבה. בואו נבחן לרגע את המשמעות המילולית של המושג "מדע בדיוני".
ויקיפדיה תספר לכם שמדע הוא "ידע אודות העולם שהושג באמצעות צפייה, ניסוי והסקה שיטתיים, ודרכי מחקר שנועדו לפתח ידע זה".
במילון אבן שושן תוכלו לקרוא שהמילה "בדיה" פירושה "אגדה דמיוניtrekkies8ת, סיפור בדוי מן הלב".
ומה לגבי המונח "מיתולוגיה"? גם זה מונח שמורכב למעשה משתי מילים, "מיתוס" ו"לוגיה". וכמו שכולנו יודעים, לוגיה היא תורה, ומיתוס- סיפור שהועבר מפה לאוזן, מדור לדור, לאורך שנים רבות. יש הבדל, כמובן בין שני המושגים, אבל נראה שמקורם דומה למדי, לפחות במובן הלשוני. כשהמדע הופך ל"לוגיה" והאגדה הופכת למיתוס, פתאום שני המושגים האלה, שעד היום אולי לא חשבנו לקשר ביניהם, הופכים לדומים מאוד. ואולי זהו השורש לתופעה עליה רציתי לדבר.

המיתולוגיה היוונית, המוכרת לרובנו, נבעה, בין השאר, מהצורך של היוונים הקדמונים להסביר את התופעות שהתרחשו סביבן, תופעות שלא היו להם כלים להסביר. מדוע ההר יורק אש?
הם לא ידעו מהו "הר געש" ולא ידעו מדוע הוא מתפרץ, ולכן היה להם נוח, קל והגיוני יותר להאמין שזאוס קבר דרקון תחת ההר, והדרקון, שנשאר חי למחצה, ממשיך לירוק אש ממעמקי האדמה. כדי לפתור שאלות מטרידות בקשר למציאות בה הם חיים, הם יצרו מערכת של כללים ואמונות שתפשט עבורם את התופעות הלא ברורות האלה, וכך הצליחו לתת הסבר מובן ופשוט לעונות השנה, לאהבה, למלחמות ולעצם קיומם על פני האדמה.

המדע הבדיוני עושה עבורנו היום משהו דומה מאוד. הוא יוצר מערכת שיטתית (מדע) שתפתח ותיתן הסבר לסיפור אגדה. במקרה של "מסע בין כוכבים", אני לא יודעת מתי בדיוק הבדיון הפך למיתוס והמדע התערבב עם הלוגיה, ואני לא חושבת שמישהו יכול באמת לשים את האצבע על הנקודה המדוייקת, אבל כמו שכבר הוכיחו בעבר – מדובר בתופעה מדהימה, היסטרית, חובקת עולם, חוצה גבולות ולשונות. אולי זהו הטרנד הכי נפוץ, יציב ועיקש בהתפשטותו ברחבי העולם מאז הנצרות וישו בכבודו ובעצמו.
כל מי שצפה בסרטים "טרקיז" ו"טרקיז 2", יודע שאנשים הולכים רחוק מאוד בעקבות ה"בסך הכל סדרת טלוויזיה" הזו. אנשים נתנו למושא ההערצה שלהם לקבוע עבורם עם מי יתחתנו או לחילופין – ממי יתגרשו, היכן יעבדו, מה ילבשtrekkies-bו ועל מה יוציאו ממיטב כספם. שינוי שם או לבוש שמסמן אותך כחלק מקהילה הם רק חלק מהדוגמאות שמובאות בסרט.
האם יש הבדל כזה גדול בין לימוד עברית לשם קריאת כתבי הקודש בשפה המקורית, לבין לימוד קלינגונית? האם לקנות רכסי-מצח קלינגוניים ב-1,400 דולר במכירה פומבית בכנס, שונה במשהו מרכישת שרידי קדושים, שהיו נפוצים בכל רחבי אירופה הנוצרית לפני מאות שנים? לפתע פתאום, הטענה ש"מסע בין כוכבים" הפכה למיתולוגיה כבר לא נראית כל כך רחוקה מהמציאות.
כמובן שאי אפשר להכליל ולהגיד שכל ז'אנר המדע הבדיוני, על ספריו, סדרותיו ויוצריו באמת מייצר מיתולוגיה. למעשה, ייתכן שרק "מסע בין כוכבים" הצליחה לעבור את השלב הזה, ובאמת להפוך ללא פחות ולא יותר מאשר דת.

"איזו דת, למען השם?" יזעקו מספר קוראים לאחר קריאת שורות אלה (זעקה שיש בה עצמה משהו מן הסתירה הפנימית). "אני חילוני, אוכל חזיר ביום כיפור, ואני לא מאמין בשום דבר!"
המושג דת קיבל בימינו משמעויות רבות וטעונות מאוד. אני מאמינה שהדתות בעולם ממשיכות להתקיים בגלל הצורך האנושי להיות חלק מקהילה, בגלל הצורך להיות חלק ממשהו גדול יותר, בגלל הצורך למצוא משמעות וייעוד בחיינו הקטנים והאפורים.
אם אחד הנביאים התנ"כיים היה נולד בטעות בעיר מודרנית במאה ה-21, הוא כנראה היה מסיים במוסד סגור. הוא היה מקבל תרופות, וכעבור זמן מה הוא היה מפסיק לשמוע קולות, אלוהים כבר לא היה מתגלה אליו, והוא היה חוזר להיות אדם רגיל.
אלא שבעבר, לפני שהומצאו הכלים הללו, אדם כריזמטי היה מסוגל לסחוף אחריו מאות ואלפי אנשים, בעקבות מחלת הנפש הפרטית שלו. ועד היום, אלה שרוצים להאמין שיש אלוהים, ממשיכים לדבוק בסיפורי ההתגלות האלה ומתעלמים לחלוטין מקיומה של הסכיזופרניה. הדת מציעה לאדם מקום מפלט, פינה קטנה ומוגדרת בעולם שכולו טירוף.

"הדת היא אופיום להמונים", אמר קרל מרקס.
ואכן, מאללה ועד בודהה, חלכאי ונדכאי העולם מצאו נחמה במילותיהם ומעשיהם של מייסדי דתות שונות. המאמינים מסתמכים על ניסיון עבר, ושואבים ממנו השראה, כוח ותובנות לגבי העתיד. "זה עבד כבר עשרות פעמים, זה יעבוד גם בשבילי" – כך יכול אדם יחיד לקשור את עצמו לקהילה שלמה שחולקת את אותן אמונות, ולהרגיש חלק מהמשכיות, ממשהו שהתקיים לפניו ויתקיים גם אחריו.
על ידי למידה מנסיונם של דורות על גבי דורות, כל דת מגבשת לעצמה מערכת חוקים וכללים שלפיהם המאמינים אמורים לנהוג, לא משום שהם באמת חייבים – אלא משום שהם רוצים, משום שהם יודעים ומרגישים שזוהי הדרך הנכונה, זה מה שעושה להם טוב.

בעולם החילוני המודרני, שבו בקושי הספקת להתרגל לפקס וכבר נולד האימייל, ניסיון העבר נושא פחות ופחות משקל.
אולי לכן מלכתחילה התעורר הצורך להסתמך לא על נסיון קודם, אלא על ניסיון עתידי. אולי ההבדל היחיד בין מדע בדיוני ומיתולוגיה הוא בעצם הזמן. הרי שניהם, בסופו של דבר, לא תמיד הגיוניים במיוחד וכנראה לא נכונים, אלא שמיתולוגיה עוסקtrekkies2ת בשקרים שלכאורה כבר קרו, והמדע הבדיוני משקר לנו עולם שלם שטרם נברא. ישו כנראה לא הלך על המים. אדוני צבאות כנראה לא הביא את בני ישראל להר סיני והפיל על משה המסכן מהשמיים לוחות אבן במשקל עשרות קילוגרמים. בדיוק כמו שכנראה אין וולקנים, בדיוק כמו שז'אן לוק פיקארד כנראה לעולם לא יוולד ולא יפקד על ספינת הדגל של צי כוכבים שמעולם לא יקום.
אנחנו יודעים שמדובר במשהו שאיננו אמת, אבל מסתבר שהמציאות החלופית שמוכרים לנו בכל אחד מהמקרים, חזקה מספיק ומפתה מספיק כדי שמאות אלפי אנשים ישקעו לתוכה.
"מסע בין כוכבים" יוצאת דופן בעולם הטלוויזיה, בכך שהיא מציבה לעצמה רף גבוה מבחינה שכלית ומוסרית. יוצרי הסדרה לא הסתפקו בדרמה אנושית ובאינטראקציה בין הדמויות, ולא פחדו להתעמת עם נושאים כמו טרור, מוסר בעת מלחמה, אתיקה ברפואה, במשפט, בטכנולוגיה ועוד עניינים שברומו של עולם, ובכך התוו עבור צופיהם את מה שנראה כמו הדרך לעולם המושלם ביותר שידעה האנושות. כך הצליחה "מסע בין כוכבים" לענות על הצורך הקדמוני שיש בכולנו – להיות חלק ממשהו גדול יותר מעצמנו, להאמין במשהו טוב, להאמין שיהיה טוב. בעולם של "מסע בין כוכבים" אין מחלות, מלחמות ועוני. אין ניצול, קנאה ושנאה. אין אסונות טבע.
מישהו אמר חזון אחרית הימים?…

דתות "אמיתיות" בדרך כלל מרוכזות סביב איש או מספר אנשים, שמסיבות כאלה או אחרות נחשב אל או נביא (ישו והשליחים, מוחמד, הנביאים והמלכים התנ"כיים וכו'). מה שיפה לדעתי בקונספט של "מסע בין כוכבים" כדת, הוא שאין בה אדם כזה. גם אם יש למעריץ דמות מסויימת שהוא אוהב במיוחד (פיקארד, דאטה, ספוק…) כולנו יודעים, ברמה כלשהי, שזוהי דמות ולא אדם אמיתי. הייתי רוצה להאמין שזה נותן למעריצים חיסון מפני פולחן האופי של אדם יחיד, ומעלה לפני השטח את הערצת הרעיון, ולא האיש.
אין למעריצי "מסע בין כוכבים" מסמך כתוב ובו פירוט של מה מותר ומה אסור ברמת הלבוש או אורח החיים. אין חשיבות לאורך השרוול או החצאית, אין חשיבות למה שאתה בוחר לאכול ואין התעסקות אובססיבית במה שמותר לחשוב או להגיד. להיפך, אתה מוזמן להיות מי שאתה, ולהקצין את מי שאתה רוצה להיות, כל עוד אינך פוגע באף אחד אחר. ברוח "הצו העליון", עזרה לזולת וקבלת השונה הם ערכי יסוד.
זו יכולה להיות הדת הנפלאה ביותר בעולם.
אני עצמי סירבתי לקחת חלק פעיל מידי בקהילת המtrekkies6עריצים בארץ.
כילדה, המחשבות שלי לגבי "מסע בין כוכבים" והצפייה בה באמת גבלו בהערצה דתית. אולם ככל שגדלתי, הצורך להיות חלק ממציאות העולם הזה, גבר על הצורך לברוח למציאות מפתה יותר. העדפתי להתבונן במעריצים אחרים מן הצד, לבחון את התופעה במבט אוהד אך ביקורתי. כל מה שכתבתי עד עכשיו נולד מתוך ראייתי את קהילת המעריצים והסרטים שנעשו אודותיה. קיבלתי אישורים מסויימים למחשבותיי אלו, הן מנסיוני האישי ומנסיונם של אחרים.
בסקר שערכתי לאחרונה בפורום "מסע בין כוכבים" בתפוז, אותו אני מנהלת כבר מספר שנים, נשאלו חברי הפורום "באיזו מידה "מסע בין כוכבים" השפיעה על חייכם?"
52.17% ענו "הצפייה בסדרה השפיעה עליי מבחינת דרך החשיבה, תחומי עניין ותחביבים".
34.78% ענו "בעבר הייתה למסע בין כוכבים השפעה על היבטים שונים בחיי ובאישיותי. היום אני לא מושפע/ת ממנה באותה מידה. עם זאת, היו ימים בהם ראיתי בה מקור לנחמה / מקור לרעיונות אידאולוגיים המתאימים לי / סדרה התואמת את השקפת העולם שלי ותקוותי לעתיד האנושות".
רק 8.7% מן המשתתפים ענו כי הסדרה השפיעה עליהם במידה מעטה, או לא בכלל.

הדיוקן הסטריאוטיפי של מעריץ "מסע בין כוכבים" יכלול אדם ברמה שמעל לממוצע, בעל נטייה לעסוק במקצועות ריאליים, ובעל כישורים חברתיים של מהדק משרדי. בהרבה מקרים, הקושי שלו בתחום החברתי מתחזק בעקבות "פגם" חיצוני כלשהו, שיכול להיות אפילו דבר פעוט כמו צורך במשקפיים. במשפט אחד, אפשר לומר על מעריצי "מסע בין כוכבים" שיש להם איי.קיו של מוטנטים, אבל אינטליגנציה רגשית בקאנטים. כמובן שזהו תיאור אכזרי וסטיגמטי, וישנם מעריצים רבים שיוצאים מן ה"כלל" הזה. אבל יהיה קשה להכחיש שיש בתיאור הזה שמץ של אמת.

לפי הבחנתי, לאנשים כאלה יש קושי גדול מהרגיל להשלים עם המציאות שסביבם, ועל כן הם מועדים לניסיונות בריחה ממנה, בעיקר בתקופת הילדות וההתבגרות. בסופו של דבר, טבעי שאדם החש שונה או לא מקובל בסביבתו, יחפש לו מקום מפלט, מקום שבו יקבלו אותו ויעריכו אותו כמו שהוא. ולכל אלה אני אומרת – אין בעיה, אתם כנראה במקום הנכון. אין שום רע בלברוח מידי פעם לעולם שנמצא בתוך הראש שלנו.
צריך רק לדעת לצאת ממנו.
כולנו היינו מעדיפים, באיזשהו מקום בתוכנו, לחיות בעולם מושלם. אבל אם ציבור שלם של אנשים אינטליגנטיים יחיה בתוך הבועה שיצר לעצמו, מי יביא את העולם המושלם הזה ויגשים אותו לכדי מציאות? עלינו לחיות בהווה, כדי שהעתיד יהפוך אולי למה שהיינו רוצים לקוות.
אנשים עשו בשם ה"טרקיות" שלהם דברים נהדרים, והם הצליחו לעשות אותם כי הכוח העומד מאחורי הרעיונות האלה הוא כוח חיובי, כוח של פעולה. אבל יש גם כאלו שהניחו לרעיונות האלה לסחוף אותם רחוtrekkiesforpeaceק מידי מחופי ההיגיון הבריא.נראה לכם שישו התכוון שירצחו בשמו גברים, נשים וילדים שנחשבו כופרים? אני בספק גם אם אברהם אבינו, הרמב"ם או חז"ל התכוונו שיזרקו עלי אבנים כשאני הולכת במאה שערים במכנסיים.
באותה מידה, ההתעסקות ב"טרקים מול טרקרים" או בשאר עניינים טפלים – היא מגוחכת. באותה מידה, הימנעות מחברת אנשים, התחמקות מחובות היום יום (עבודה, לימודים, צבא) הן תופעות מזיקות. לא רק לאדם עצמו, אלא לכל החברה שלנו. העולם שלנו רחוק מאוד מלהיות מושלם, אבל רק התמודדות עם חוסר השלמות שלו תביא פתרונות לבעיותיו.
כדי להביא את המאה ה-24, עלינו לחיות קודם כל את המאה ה-21, וכדאי, למען האנושות, שנחיה אותה טוב ונמצה אותה בדרכים חיוביות. וזה אומר – לא להסתגר בבית מול פרקים מוקלטים של "אנטרפרייז". זה אומר – לא לוותר לעצמנו על מה שאנחנו באמת רוצים לעשות בחיים. זה אומר, שאם עקרונות ששאבתם מ"מסע בין כוכבים" מעניקים לכם השראה, אם אתם חושבים שיש בהם אמת – לכו על זה. קחו את הכוח שקיבלתם, והעבירו אותו הלאה, למי שצריך אותו.
ותהיו גאים להיות חלק מהדת הצעירה הזו, שעל אף כל הטירוף שבה היא אולי גם השפויה ביותר בעולם.

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.