אם הייתי כל יכול…

מאת אלי אשד / פאנזין 9

המוסריות  של ישויות עליונות ב" מסע בין כוכבים"
מבוסס על הרצאה שניתנה בכנס "אתיקון " שנערך בחנוכה 2002

ספרות המדע הבדיוני נוהגת להרבות בתיאור של ישויות שהן נעלות בהרבה מהמין האנושי, עד כדי כך, שמבחינתנו, אין בינן הבדל ובין אלים – למעשה הן אלים. בסדרות מד"ב בטלוויזיה לעומת זאת, אם כי כמובן מופיעים מגוון עצום של חייזרים, שרבים מהם עולים בהרבה בטכנולוגיה שלהם על המין האנושי, רק לעיתים רחוקות מאוד מופיעים כאלה שהם בדרגה גבוהה כל כך עד שניתן לקרוא להם "אלוהיים ". בין יוצאי הדופן ניתן למנות את סדרת "כוכב הקרב גלקטיקה ", שם נראתה  "מלחמת האלים" – יצורים "כמו מלאכיים", שעזרו לצוות ספינת החלל ה"גלקטיקה", במאבק כנגד יצור שטני בשם הרוזן איבליס, שהוא השטן, במסגרת מאבק של כוחות האור בחושך; את "בבילון 5", שם הצללים והוורלונים והגזעים "הראשוניים " הם כמו אלים מבחינת שאר הגזעים, גם ב"בבילון 5" עוסקים במאבק של כוחות האור בחושך; ואת "סטארגייט: ס"ג 1", שם ה"גוואולד" מתחזים לאלים. גם בסדרות נוספות כמו "דוקטור הו " ו"חלל 1999 " ניתן למצוא התייחסויות שונות לנושאים אלה.

יותר מכולם בולטות בתחום הזה של "גזעים אלוהיים" הסדרות השונות שמתרחשות ביקום של "מסע בין כוכבים" ושעוסקות בנושא זה יותר מכולם, ובדרגה גבוהה הרבה יותר של פירוט ועומק.

כמו ברוב הסדרות, גם במס"ב יש כמה סוגים של גזעים. יש את ה"רגילים"  כמו בני האדם, הקלינגונים, הרומולאנים והוולקנים, שהם בערך באותה רמה של התפתחות. "העוצמתיים", שהם קצת יותר מה"רגילים" ברמה של עוצמה, אך לא הרבה יותר.לסוג זה ניתן לשייך את המייסדים משני הצורה של הדומיניון, וגם את הבורג ויריביהם מין 8472, שהופיעו ב"וויאג'ר", אשר בכוחם להשמיד את הפדרציה ושכניה, אך בסופו של דבר ניתן להתגבר גם עליהם. ולבסוף יש את אלה שהם הרבה הרבה יותר מכך, בגדר ישויות עליונות,  ושאינן ניתנות כלל להשוואה עם הגזעים הקודמים, ניתן לקרוא להם – "ישויות אלוהיות ".

בסדרה המקורית פגשו אנשי צוות האנטרפריז כמעט בכל פרק שלישי בגזע שניתן לכנותו עליון במונחים של מס"ב ,הכוונה לגזעים שהם למעשה בגדר אינטליגנציות של אנרגיה טהורה. כך בפרק "צ'רלי איקס", היה זה גזע התאסיאני,  שנתן לילד הנטוש מכדור הארץ צ'רלי כוחות-על מדהימים, לאחר שהם הבינו את חומרת הנזק שנגרם לאנשי הצוות כתוצאה משימוש לרעה בכוחות, לקחו אותו (?) בחזרה אליהם. כפי שניתך לראות, בנוסף לעוצמה, מדובר גם בגזע מוסרי ביותר. דוגמה נוספת היא המטרונים, שארגנו קרב בין קפטן קירק והמפקד של גזע עוין – הגורנים בפרק "זירה", מתוך כוונה להשמיד את המנצח שכן הוא עלול היה להתגלות כמסוכן יותר עבורם, אך ויתרו על כך כאשר קפטן קירק גילה רחמים כלפי יריבו המובס.

דמות נוספת שעונה להגדרה הינה טרלן, ילד בעל כוחות על שמשחק באנשי האנטרפרייז, כאילו היו צעצועים, עד שמגיעים הוריו. ולא חסרות דוגמאות נוספות – הצוות פוגש בגזעים שהיו בכדור הארץ אלים, בדומה לגוואולד ב"סטארגייט", למשל   החייזר אפולו, שהיה אל בכדור הארץ, ורוצה שבני האדם ימשיכו לעבוד אותו. ובדומה לכך, בפרק בסדרה המצויירת, מראשית שנות השבעים, את החייזר קוקולקאן, שגם הוא, כמו אפולו, הגיע לכדור הארץ ונחשב לאל בידי האינדיאנים במרכז אמריקה. למעשה אלה הן ישויות בעלות טכנולוגיה גבוהה ביותר, לא באמת ישויות עליונות שיכולות לעשות הכל. וכמובן יש להזכיר את הדוגמה השלילית ביותר של ישות בעלת כוחות אלוהיים, שהיא לא במקרה  דווקא בן אדם בעל כוחות אלוהיים, ידידו הטוב  של קפטן קירק – גארי מיטשל מפרק הראשון (שהופק – ל.ע.) "מקום שם לא דרכה רגל אדם מעולם", שקיבל כוחות כמו אלוהיים והושחת על ידיהם לחלוטין, עד שהיה צורך להשמידו.

גזע ה"עליון" שהשאיר את החותם העמוק ביותר על תולדות הפדרציה הינם ה"אורגנים", יצורים של אנרגיה טהורה, שהתחזו לבני גזע פרימיטיבי, מנעו מלחמה בין בני אדם וקלינגונים על כוכבם, וכפו עליהם לחתום על חוזה . החוזה האורגאני נשאר בתוקף במשך הפרקים הבאים של הסדרה, אם כי האורגנים עצמם נעלמו מאז משום מה ושוב איננו שומעים עליהם בפרקים לטלוויזיה.

השימוש הרב והמגוון  בנושא זה במס"ב אינו מקרי כלל, ג'ין רודנדברי (יוצר ומפיק סדרת "מסע בין כוכבים" – א.א.) התעניין מאוד בנושא וברעיון של האלוהים. התסריט המקורי שכתב, למה שאמור היה להיות סרט הקולנוע הראשון, אמור היה לספר כיצד האנטרפרייז פוגשת ב"אלוהים", שמופיע בצורות שונות ביניהן ישו, ומתברר לבסוף שזוהי ישות ממימד אחר. התסריט לא הופק לבסוף, מכיוון שחברת ההפקה חששה בין השאר שהוא עלול לפגוע בצופים דתיים. התסריט אמור היה לצאת לאור כספר פרי עטו של רודנדברי ושותפים שונים לכתיבה, אך לא יצא לאור עד היום .עם זאת מספר אלמנטים ממנו נשמרו בסרט הראשון "מסע בין כוכבים הסרט" מ- 1979, שבו פוגשת האנטרפרייז ספינה כמו אלוהית, שמוצאה מספינת החלל "וויאג'ר " מכדור הארץ של המאה העשרים, החוזרת לכדור הארץ לאחר שעברה שינויים טכנולוגיים מדהימים, על מנת להיפגש ולהתאחד עם "הבורא" – בני האדם מכדור הארץ.  וכך גם בסרט החמישי בסדרה – "מסע בין כוכבים: הגבול האחרון", בבימויו של ויליאם שטנר, שבו פוגשת האנטרפרייז ישות עליונה שמכריזה על עצמה כאלוהים (משהו בדומה לאלוהים התנכי), אך שמתגלית כמרושעת ויש להשמידה. מעניין שבשלב זה רודנדברי, שתמך כל כך ברעיון החיפוש אחרי האלוהים בעבר, התנגד לנושא זה כרעיון לסרט.

בסדרות החדשות יותר התמקדו בעיקר בשניים או שלושה גזעים של ישויות עליונות, שעימם נמצאת הפדרציה בקשר רצוף בזמן שה"אורגנים" וה"מטרונים" ושאר הגזעים העליונים נעלמים לחלוטין (האורגנים חוזרים ומופיעים בספרים ובקומיקס – א.א.). אלה הם "הנביאים " והגזע של Q. הנביאים הם גזע חייזרי לחלוטין בעל מושגי זמן שונים מאלה שלנו. בהמשך מתברר שהוא מחולק למעשה לשני סוגים: הנביאים והפה ריט, המניעים שלהם דומים מאוד לאלה של מלאכים ושדים במיתולוגיה שלנו, ושל הוורלונים והצללים ב"בבילון 5". מטרת הנביאים היא לשמר את הקיים ומטרת הפה ריט היא לגרום ליקום להישרף לנצח. כלומר יש כאן מוסריות ורשע במונחים המוכרים לנו – שימור הקיים והרס לשמו.

הגזע של Q, אורח קבוע בפרקי סדרות מס"ב השונות, הוא מורכב יותר מבחינה זאת. זהו גזע, שיכול לעשות הכל. בני גזע זה, אולי יותר מכל בני גזע אחר שבהם נתקלנו עד כה, קרובים למושג "כל יכולים " ו"אלוהיים". לא מן הנמנע שטרלן, שבו נפגשנו בפרק של הסדרה המקורית, משתייך גם הוא לגזע זה (וכך הוא נחשב בכמה מהספרים). Q הוא הישות העליונה היחידה, שמופיעה באופן קבוע, ונמצאת בקשר קבוע, פחות או יותר, עם צוות האנטרפרייז כמו גם עם "חלל עמוק 9", ועם ספינת החלל "וויאג'ר".

Q עצמו מזלזל בתחילה במין האנושי, בז לו, מתעב אותו ועורך לו משפט על "פשעיו", בפרק הפיילוט של "הדור הבא". אך בהמשך אנו מגלים שלאמיתו של דבר הוא מוקסם מהגזע האנושי ומגלה יותר ויותר שיש  לו מה ללמוד ממנו. אנשי האנטרפרייז עצמם, ובראשם קפטן פיקארד, מתייחסים לQ כמטרד, כמעט בזלזול, שכן מתברר להם פעם אחר פעם שללא כוחותיו, הוא אינו שווה הרבה.

אך Q האלוהי הולך ומתפתח לאורך הסדרות השונות, עד שלבסוף, בפרקים המתקדמים יותר של "וויאג'ר", הוא יוצא למאבק בבני גזעו שלו המשועממים והעייפים, אחרי קיום נצחי שבו עשו הכל. ולבסוף הוא אף מביא את בנו כדי שילמד משהו מבני האדם, בהיפוך מוחלט של הופעתו הראשונה.

זה אולי אחד המסרים של הסדרה, בני האדם יכולים בסופו של דבר להיהפך לאלוהים (ואז הם עלולים להפוך מושחתים לחלוטין), אבל מצד שני, גם להיות אלוהים זה לא כזה תענוג גדול, מרגע שהתנסית בכל.

בסופו של דבר גם לאלוהים, או לכל הפחות ליצורים דמויי האלוהים, יש הרבה מה ללמוד מבני האדם והגזעים אחרים, הנחותים כביכול.

קישורים

התסריט של רודנדברי על אנטרפרייז והאלוהים

ניתוח מקיף ומפורט של דמותו של הקיו

עוד אתרים על הקיו

מחשבה אחת על “אם הייתי כל יכול…

  1. פינגבק: והייתם כאלוהים :אמונות ב"מסע בין כוכבים" | המולטי יקום של אלי אשד

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.