פארסקייפ – סדרת מד"ב שלא מפחדת לצחוק על עצמה

מאת גיל בידרמן וחגי יעקובסון / פאנזין 8

"Welcome to the USS Butt-Crack" – ג'ון קרייטון.

אזהרה! כתבה זו מיועדת לאנשים אשר אינם יודעים מהי פארסקייפ. עם הצופים הותיקים הסליחה.

מדי פעם לפעם, מבליחה לה סדרת מד"ב שההגדרה הכי נכונה לה הנה סדרת "מחתרת". למה הכוונה? הכוונה היא, שקהל הצופים שלה מתוודע אליה מפה-לאוזן ושש ושמח לצרף כל אדם שהוא פוגש לחגיגה (זוכרים את בבילון 5?) – כאשר ידוע שברגע שאותו אדם יראה פרק אחד הוא יהפוך להיות מכור אוטומטית.

פארסקייפ היא סדרה מבית היוצר של ג'ים הנסון,  מכאן שבניגוד לרוב סדרות המד"ב בהן רואים חייזרים כבני אדם עם צ'ופצ'קים/שיער מוזר/דיגטליים לחלוטין, רוב החייזרים שתראו בסדרה – כולל 2 דמויות מרכזיות – הנם בובות. אך אין מה להרתע מדבר זה – אחרי 5 שניות בערך של צפיה בדמות שוכחים שמדובר בבובה תודות לצוות השחקנים והמפעילים המיומנים של ג'ים הנסון (תודה קרמיט).

בקצה השני של הגלקסיה עם חבובה

ג'ון קרייטון, בן אנוש, אסטרונאוט, מדען ואמריקאי יוצא לחלל עם ספינה שהוא פיתח בכדי להוכיח תאוריה. כמובן שמשהו משתבש וחור תולעת מופיע משום מקום ומעביר אותו למקום לא ידוע בגלקסיה (אם זה מזכיר לכם את אבודים בחלל, באק רוג'רס ודאג וטוני – זה בסדר, גם ג'ון מכיר אותם). ג'ון מוצא את עצמו אחרי ארבע דקות מתחילת הסדרה מנסה להסביר לקבוצת חייזרים מיהו, מהו ואיך לעזאזל אין לו מיקרובות תרגום בראש.

ובכן, ג'ון מוצא את עצמו על סיפון מויה ( דמות 1# – הכי גדולה פיזית בסדרה). מויה היא לוויתן –ספינת-חלל ביולוגית עם מודעות ורגשות, שאותם היא מעבירה לצוות באמצעות פיילוט – ובעברית  "טייס" (דמות 2#) שמתקיים עם מויה בסימביוזה, אותה הוא מתפעל באמצעות שש הזרועות שלו. על סיפון מויה ג'ון פוגש חבורה של אסירים נמלטים – מסתבר שמויה היא "זינזאנה בין גלאקטית" עבור צבא אשר נקרא בצורה אירונית "שומרי השלום". האסירים אינם חברים, אינם מכירים אחד את השני ולמעשה עוד לא נמלטו לחלוטין. כאן המקום להזכיר שג'ון מגיע בדיוק באמצע ניסיון ההימלטות שלהם. החבורה העליזה שלנו מורכבת מז'הן – כהנת רוחנית, ד'ארגו (הקלינגון התורן) – מזן של חייזרים לוחמים, רייג'ל ה- 16 (שנראה כמו שילוב מוזר של גונזו עם תולעת) – שליט האימפריה ההינירית שמונה מעל 600 ביליון עולמות. מצב נוכחי – מודח (בהכחשה כמובן). החבורה העליזה שבמרוצת הזמן תהפוך למגובשת ומשפחתית (כולל המריבות, והכינויים שג'ון נותן לשאר חברי הצוות – לרבות רייג'ל שזוכה להקרא ספארקי, באקוויד, גויאדו, וכו') בורחת. לא לפני שהם אוספים את מושא האהבה של ג'ון לאורך הסדרה (לא שהיא והוא יודעים את זה באותו רגע) – נא להכיר – ארין סון. חיילת קומנדו של "שומרי השלום" שנלכדה בשובל ההימלטות של מויה. גברת סון, זהה חיצונית לבת-אדם רגילה לחלוטין

לאורך הסדרה – ג'ון ומויה אוספים לעצמם כל מיני "טרמפיסטים" שונים ומשונים – אם רק לפרק אחד או שטרמפיסט (או לרוב, טרמפיסטית צעירה ויפה) תהפוך לדמות קבועה לזמן מה. כמובן שהחבורה העליזה אוספת לא רק חברים חדשים, אלא גם צוברת לעצמה כמות לא קטנה של אויבים שונים ומשונים לאורך השנים – ברוב המקרים, תודות לקרייטון, שבדרכו האמריקאית הטיפוסית והמאצ'ואית גורם להם לנסות ולהכחיד אותו כמו שהטליבאן מנסה לעשות לאמריקאים.

חוקי הסיפורת מורים שיש גם רשעים בסדרה – אך הקורא יזהר – לאורך כל הסדרה לאף אחד מהדמויות "הרעות" בסדרה יש רוע אמיתי – בסה"כ הם משרתות את האינטרסים שלהם וזה מה שהופך אותן לכל כך מושכות. לדוגמה קרייס – מפקדה לשעבר של ארין אשר היה אחראי על הובלת האסירים וחושב שג'ון אחראי לכך שאחיו נהרג בקרב (תאונת דרכים מצערת) ולכן הוא רודף אחרי קרייטון ומויה לאורך כל העונה הראשונה.

הכל טוב ויפה ושחור ולבן

כפי שכתבנו בהתחלה הסדרה ממכרת בצורה אכזרית למדי, נדירות הן הסדרות שכבר מהעונה הראשונה צוות השחקנים מגובש וכיוון הסדרה ברור, וראוי לציין שהשחקן שמשחק את ג'ון קרייטון (בן ברוודר) הוא האמריקאי היחידי בסדרה של שחקנים וצוות אוסטרלים שמצולמת בסידני – לכן הדמות של ג'ון כל כך לא משתלבת עם הצוות של מויה. מאחר ואין לכותבי הסדרה  את הצורך לתמודד עם המנטליות האמריקאית של "הכל טוב ויפה ושחור ולבן" קל להם יותר להשתולל חופשי עם דמויות וקונספטים – לסדרה עצמה יש מעין טמפרמנט של סרטי "לוני טונס", וכדוגמא ישנו פרק שלם בעונה השלישית המתנהל בראשו של קרייטון בצורת סרט מצוייר בסגנון הרואד-ראנר.

בנוסף הכותבים, שמכירים את ז'אנר המד"ב לפרטיו, לא חוסכים בהפניות ואיזכורים שונים ומשונים לכל סדרת מד"ב וקאלט אפשרית. לדוגמה ידידנו ג'ון נתקבל בקבוצה של חייזרים שמשום מה נראים נורא דומים מרחוק לקלינגונים של "מסע בין כוכבים" ולכן הוא מחליט לפנות אליהם בקלינגונית בצרוף אלימות פיזית. מיותר לציין שהתגובה שלהם היתה "קלינגונית טיפוסית", או בפרק אחר שבו מודיעים לו שהוא הולך להיות מוקפא למשך 80 שנה, הוא מגיב "עד שאני אפשיר באפי כבר תמות". גם שאר הדמויות נדבקות לפעמים מקרייטון בכל השטויות המוזרות של בני האדם, לדוגמה – ד'ארגו וקרייטון בשלב מסויים מתחילים לבצע החלטות חשובות ע"י משחק של "אבן-נייר-ומספריים" או ארין שמנסה ללמוד אנגלית (להזכירכם כל דמות מדברת בשפה של עצמה אולם אנו מבינים זאת כיוון שיש להן "חיידקי תרגום" במוח)

קרקרים כן משנים!

הכל היה טוב ויפה והתנהל על מי מנוחות במשך ארבע עונות שלמות שבהן הצופים ציפו בכיליון עיניים לפרק הבא (ויש מצטרפים חדשים שעשו השלמות של הסדרה במשך שבוע ברציפות) שישודר בערוץ המד"ב האמריקאי – ערוץ הבית של פארסקייפ. ידוע היה שערוץ המד"ב חתם על חוזה לעוד שנה (כלומר עד סוף העונה החמישית) ולכותבים זה נתן מספיק מרווח נשימה בשביל לפתח עלילה סבוכה ומפותלת שמשאירה את הצופה דבוק למסך באדיקות. אך ביום הצילומים האחרון של העונה הרביעית עלו לצ'ט הכותב הראשי, המפיק ובן ברוודר (שגם כתב כמה פרקים) והודיעו שלפני מספר שעות הם קיבלו טלפון מהערוץ  – הם בוחרים באפשרות שלא לחדש את פארסקייפ לעונה חמישית. מרגע זה, השמועה פרצה כוירוס באינטרנט ואלפי מעריצים ברחבי העולם באותו רגע חסמו את כל קווי הטלפון של ערוץ המד"ב. הפקסים והאימיילים הושבתו כליל ובתגובה לפרק שנקרא "הקרקרים לא משנים", בו נאלץ הצוות לחיות על קרקרים בלבד (לבוגרי צה"ל – חישבו על ביסקוויט צבאי), נשלחו חבילות רבות של קרקרים לערוץ תחת הכותרת  – קרקרים כן משנים.

כתוצאה מכך, כמה ימים לאחר מכן שוב פעם התקיים צ'ט נוסף עם מפיקי הסדרה שבו נאמר שהמהלך "נגע לליבם" של אנשי ערוץ המד"ב ולכן הם לא השמידו את הסטים של הסדרה כפי שתוכנן, אלא הם ימתינו עד סיום העונה בכדי לבחון את הרייטינג של הסדרה ועל פי כך יוחלט אם ג'ון ימשיך לטייל לו ברחבי הגלקסיה בחיפוש אחר כדור הארץ. לצופים כמובן שהתשובה נשמעה כשלילית ולכן מתוכננים מהלכים במהלך חודש ינואר שכוללים הפגנות (כבר התקיימו מספר הפגנות ברחבי העולם), מודעות בעיתונים וקמפיין מלחמתי באינטרנט (www.savefarscape.com ) שכולל גם איסוף כספים להפקה עצמאית של פרק אחד מסכם לפחות (עלות של פרק בודד עומדת על מיליון וחצי דולר אמריקאי).

למרות שהסדרה צפויה להכחדה, עדיין ארבעת העונות הקיימות עד כה הנן תענוג צרוף לחובב המד"ב וגם לאנשים מן השורה שאינם דווקא מחובבי הז'אנר. בארץ הסדרה משודרת בערוץ Y בלווין, כל העונות ניתנות להשגה ב DVD (מומלץ עקב סאונד מיקס מצוין בדולבי דיגיטל).

ונחתום בעוד משפט מפתח מפיו של ג'ון קרייטון: “Humans are SUPERIORS!".

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.