ההיסטוריה של סרטי מסע בין כוכבים

מאת צפריר גרוסמן / פאנזין 8

ההיסטוריה, כפי שידוע, נכתבת תמיד על ידי המנצחים, אך לא תמיד היא הסיפור האמיתי. כותבי ההיסטוריה של מסע בין כוכבים (מס"ב) יטענו שמס”ב תמיד היתה סדרה מצליחה ושהמעבר לקולנוע היה חלק ביותר. האמת הפוכה לגמרי.

כאשר מס”ב עלתה לראשונה על מסך הטלוויזיה בשנת 1966, היא התקבלה בתגובות צוננות במיוחד וחשבו לבטל אותה לאחר העונה הראשונה. אך אז, מספר מעריצים התנגד ושלח אלפי מכתבי מחאה לאולפני NBC על מנת לשנות את רוע הגזרה. אותו סיפור חזר על עצמו גם בעונה השניה. העונה השלישית של הסדרה הייתה גם האחרונה. בלא פרק אחרון מפואר, בלא רעש וצלצולים, הסדרה ירדה מהמסכים. שנים לאחר מכן, רק כאשר הסדרה הוקרנה בשידורים חוזרים, היא קנתה לעצמה את קהל המעריצים הגדול והמפואר שלה והפכה לתופעה. תופעה כה מסיבית, עד כדי קריאת שמה של מעבורת החלל הראשונה של NASA בשם אנטרפרייז.

המפנה חל בשנת 1977, כאשר בחור צעיר וממושקף בשם ג'ורג' לוקאס הראה לעולם שמדע בדיוני הוא לא נחלתם של תמהונים ושבר את הקופות בסרטו "מלחמת הכוכבים". ההיסטריה שקמה בעקבות הסרט גרמה לבעלי הזכויות של מס"ב לתכנן תוכנית נוספת, שתיקרא "מס”ב 2" ובה יהיה צוות חדש על האנטרפרייז. מספר תסריטים כבר נכתבו ושחקנים לוהקו לסדרה, אבל בסיכומו של דבר העניין נפל. ג'ין רודנברי, היוצר האגדי של מס”ב, החליט לבסוף לנסות להתעלות על "מלחמת הכוכבים" ולהוציא בעצמו סרט, של מס”ב.

מסע בין כוכבים – הסרט

לסרט זה ייחלו ופיללו אלפי מעריצים בכל העולם. השמועות התרוצצו מפה לאוזן (אז עוד לא היה קיים האינטרנט) ודובר על אפקטים מרהיבים שמעולם לא נראו, הפתעות בתסריט וכו'. בתאריך ה- 7 לדצמבר, 1979, יצא הסרט לאקרנים בקול תרועה רמה. המשתתפים בסרט היו כל השחקנים בסדרה, ובנוסף לכך כמה שחקנים אשר היו צריכים להשתתף בסדרה "מסע בין כוכבים 2". התסריט לסרט היה תסריט אשר נכתב לסדרה על ידי סופר המדע בדיוני הידוע אלן דין פוסטר בשם "בצלמך". הסיפור של הסרט מספר על שובם של הצוות המקורי של הספינה לאחר שנים של פרידה, בהם כל אחד התפתח בכיוונו. קירק הפך לאדמירל, ספוק חזר לאימוניו על וולקן וסקוטי גידל שפם. על כדור הארץ מאיים חייזר עשוי אנרגיה בשם ויג'ר, אשר משמיד כל דבר בדרכו, כולל תחנות קלינגוניות ואנושיות. קירק וצוותו נקראים לפתור את התעלומה.

הכנסות הסרט עד היום מגיעות ליותר מ- 80 מיליון דולרים. יציאת גרסת הבמאי לוידאו, אשר בה היו קטעים שלא נראו מעולם והוצאו בעריכה, תרמה להכנסות נוספות. הותיקים שביניכם בוודאי שזוכרים שאף ראש שנה, לא היה מושלם ללא צפייה בסרט בטלוויזיה.

מס”ב 2 – זעמו של קאהן

לאחר ההצלחה הפנומנלית של הסרט הראשון, היה ברור שהסרט השני בדרך. אך לא לכל השחקנים היה את הכוח לשחק את אותן הדמויות שוב ושוב. ויליאם שאטנר, הלא הוא קפטן קירק החביב והשרמנטי, צרח על אנשים בכנס מעריצים שימצאו לעצמם חיים משלהם ולאנרד נימוי, הלא הוא ספוק ההגיוני וקר הרוח, הוציא ספר הנושא את הכותרת: "אני לא ספוק." אך עם הצלחה (והרבה כסף) אין להתווכח. ההכנות לסרט השני נעשו כמעט מיד.

3 שנים לאחר מכן, ב- 1982, יצא הסרט השני, אשר הפעם התבסס על פרק מהסדרה המקורית בשם "זרע החלל" המספר על קאהן, יציר גנטי מסוף המאה העשרים, אשר הוא וחבורת מהונדסים גנטית כמותו ניסו להשתלט על כדור הארץ ובתגובה נזרקו לחלל. בפרק בסדרה, קירק מגלה את קאהן וזורק אותו לכוכב נידח. בסרט, קאהן, מתאבל על מות אשתו, מאשים את קירק במותה ומתכנן נקמה. קאהן גונב ספינה של הפדרציה ומנהל משחק של חתול ועכבר עם קירק.

הסרט נחשב לאחר מהסרטים הטובים ביותר של מס”ב ומכיל סצינות קרב מרתקות ודו קרב מוחות בין קירק וקאהן. הקהל היה בהלם, כאשר בסוף הסרט, ספוק מקריב את חייו על מנת להציל את הצוות של הספינה. מתברר, שללאנרד נימוי נמאס מספוק והוא התנה את השתתפותו בסרט בכך, שהוא ימות בסופו במות גיבורים. רודנברי הסכים וכך נזרק ספוק אל החלל בארון קבורה.

מס”ב 3 – החיפוש אחר ספוק

מההתחלה היה ברור, שספוק לא ישאר מת יותר מדי זמן. רק שנתיים לאחר הסרט השני, ב- 1984, יצא הסרט השלישי מכבשנם של אולפני פאראמונט ובכסא הבמאי ישב, מי אם לא, לאנרד נימוי. מתברר שבעזרת הסכום הנכון, כל אחד ישים על עצמו אוזניים מחודדות.

הסרט ממשיך מיד היכן שהסרט הקודם הפסיק: הקלינגונים רוצים את כוחו של פרוייקט "ג'נסיס", המסוגל להפוך כל כוכב חסר חיים לכוכב פורח. הקאץ' בכל העניין הוא שכאשר מיישמים את הפרוייקט על כוכב בעל חיים, הוא משמיד אותם ויוצר חדשים, נשק מושלם עבור הקלינגונים. לאחר שארון הקבורה של ספוק נחת על כוכב ג'נסיס, גופו מתחיל להתחדש וצוות הספינה יוצא למצוא אותו ולמנוע מהקלינגונים להשתלט על הטכנולוגיה המסוכנת.

הסרט היווה מעין סיכום לסרט הקודם ולא הכיל הרבה עלילה מעבר לכך, למרות שהיה נחמד לראות את כריסטופר לויד, הפרופסור המפוזר מ"בחזרה לעתיד" משחק קלינגון צמא דם, וגם לראות את האנטרפרייז מתרסקת לחתיכות ובוערת בדרכה לקרקע. באופן מוזר, ג'נסיס לא חידש גם את החללית. הסרט, לעומת זאת, הצליח מאוד בקופות, דבר אשר הבטיח עוד הרבה המשכים של סרטים.

מס”ב 4 – המסע הביתה

שנות ה- 80 היו שנים מאוד מוזרות. אחד מהדברים אשר קמו בשנות ה- 80 היו התנועות לשימור הסביבה. הצעקה שקמה בעקבות גילויים אלו ואחרים תרמה להיווצרות הסרט המוזר הזה. בסרט זה חללית, המגיעה לכדור הארץ, מאיימת להשמיד אותו מכיוון שלא מצליחים לתקשר עימה. הדבר היחידי המסוגל לתקשר עם החללית הם לוויתנים ומכיוון שלוויתנים נכחדו מכדור הארץ, הפלנטה נידונה לכלייה. צוות האנטרפרייז נוסע בזמן למאה העשרים להביא את לוויתנים. בקיצור, גרינפיס בחלל בבימויו של ליאונרד נימוי.

הסרט יצא לאקרנים בשנת 1986, והושפע מסרטים קומיים של אותה התקופה כמו השוטר מבוורלי הילס, ספלאש וכמובן, בחזרה לעתיד. השיגעון של חזרה בזמן היה להיט באותה תקופה, הלהיט הבא היה של אנשים שמתחלפים ביניהם. הייתם מסוגלים לראות את קירק וספוק מתחלפים? כמו שאמרתי, שנות ה- 80 היו מאוד מוזרות.

מס”ב 5 – הגבול האחרון

חלל. הגבול האחרון. אלו הם מסעותיהם הנוראיים ביותר של תסריטאים מתוסכלים ושחקנים שאין להם כוח לעשות סרטים.

הסרט החמישי בסדרה נחשב בקרב רוב המעריצים לדבר הנורא ביותר עלי אדמות. הסדרה "מס"ב: הדור הבא" עלתה לאוויר שנתיים לפני, הוליווד נמצאה במשבר נוראי של גילדת התסריטאים, ובדיוק בעת הזאת הוחלט להוציא סרט נוסף של מס”ב ועוד בבימוי המהוקצע להפליא של ויליאם שאטנר. סיפורו של הסרט הוא, בחמש המילים, "החיפוש של האנטרפרייז אחר אלוהים", אשר שוכן במרכז הגלקסיה. תודו שזה נשמע טיפשי, זה באמת טיפשי. הפעלולים של הסרט, שנעשו עד כה בכל הסרטים הקודמים על ידי חברתו של ג'ורג' לוקאס ILM, לא נעשו על ידם הפעם. לכן הפעלולים של "נווט מכוכב אחר" ו"פלאש גורדון" נראים מצויינים לעומתם. העלילה נוראית, השחקנים מתבזים אחד אחרי השני, והסרט הוא בזבוז זמן. אכן, פרק אפל בתולדות מס”ב.

מס”ב 6 – הארץ הלא נודעת

לאחר ההצלחה של סדרת ההמשך "מס”ב: הדור הבא", הבינו המפיקים שהשחקנים של הסדרה המקורית כבר עייפים ומבוגרים וכי הגיע הזמן להעביר את הלפיד לדור הבא. הגיע הזמן לסרט אחרון של החבורה המקורית.

בהתאספות אחרונה, השחקנים העייפים נתנו הצגה אחרונה וראוייה לשבח המסכמת את הרפתקאותיהם ומובילה את הדרך להסכם שלום עם הקלינגונים, למרות התנגדות של פלגים קיצוניים גם מצד הקלינגונים וגם מצד הפדרציה. קירק צריך להתגבר על שנאתו לקלינגונים ולתמוך בהסכם השלום, תוך כדי שהוא מואשם ברצח הנציג העליון שלהם. בסרט הזה מופיע גם מייקל דורן, המשחק את וורף ב"הדור הבא", בתפקיד סבו של וורף המגן על קירק במשפט. הנקודה החזקה בסרט זה היא שהשחקנים לקחו את תפקידם בקלילות ונהנו לגלם בפעם האחרונה (כמעט) את תפקידיהם. התוצאה היא באמת סרט כיפי ומהטובים בסדרה.

מס”ב 7 – דורות

"מס”ב: הדור הבא" הסתיימה בפרק סיום מפואר, אך המפיקים לא נתנו לשחקנים לנוח על זרי הדפנה, והחתימו את כולם לסרט אשר ישלב שחקנים מהסדרה המקורית יחד עם השחקנים החדשים. לא כל השחקנים הסכימו. לאנרד נימוי לא הסכים לשחק, בעיקר בגלל שהתפקיד שהוצע לו היה קטן מדי לטעמיו, גם דיפורסט קלי ז"ל סירב מאותה סיבה.

הסרט מספר על ד"ר סוראן, מלקולם מקדואל הנהדר, מדען מטורף אשר רוצה לחזור אל זרם אנרגיה המסוגל להעניק אושר לכל יצור. כתוצאה מכך הוא משמיד פלנטות בהינף יד. פיקארד וקירק, אשר נתקע בזרם האנרגיה ונחשב למת, יוצאים להילחם בו. בכדי לסיים סופית את הקריירה של שאטנר כקירק, הרגו אותו התסריטאים בסוף הסרט, כדי שבטעות הוא לא יחזור. זה לא עזר להם. ויליאם שאטנר, סופר בזכות עצמו, כתב עבור סדרת הספרים הרשמית של מס”ב את המשך הרפתקאותיהם של קירק ופיקארד, ובהם קירק חוזר לחיים על ידי הבורג. אגדות, כנראה, לעולם לא ימותו.

מס”ב 8 – המפגש

כנראה הסרט הטוב ביותר בסדרה עד כה. צוות האנטרפרייז נלחם בבורג אשר מנסים לשנות את ההיסטוריה ולהשתלט על כדור הארץ. פיקארד, בן 60 אבל נראה כבן 20, קופץ, יורה ונאבק בבורג ללא רחמים, כשהוא נוקם בהם על הפיכתו לבורג. סרט מס”ב אפל ומרתק, המראה שיש חיים אחרי הדור המקורי, ושהצוות החדש לא פחות טוב מהקודם ולעתים אף עולה עליו. פטריק סטיוארט וברנט ספינר כמובן נפלאים, אבל הבראבו מגיע לג'ונתן פרייקס, רייקר, אשר ביים את הסרט והפך אותו לצפייה כדאית ממש. הסרט החזיר את מס”ב לקולנוע, לאחר שמאז הסרט החמישי, הסרטים נוחלים הצלחה אבל לא שוברים קופות.

מס”ב 9 – המרד

פיקארד תמיד היה על הקצה. בסרט זה הוא החליט לחצות את הקו – למרוד בפדרציה ולעזור לתושבי כוכב קטן, אשר הפדרציה רוצה לערוך לו טרנספר על מנת להשיג טכנולוגיה רפואית חדשה אשר תשנה את פני הפדרציה לנצח. ג'ונתן פרייקס מביים שוב, סרט קליל ומהנה, שלא מעסיק את הצופה בשאלות מיותרות כמו בסרט הקודם, ויוצר סרט שנראה שהשחקנים נהנים בו יותר מהצופים. זהו גם הסרט הראשון שמתייחסים לקרחת של פיקארד.

זהו, תשעה סרטים, העשירי, נמסיס, בקרוב אצלנו, ולמרות שהובטח שזהו הסרט האחרון של "הדור הבא", הובטח לנו, לצופים הותיקים והמעריצים, שיהיו עוד סרטים והמשכים לסאגה הגדולה שתמשך כנראה עד למאה ה- 22.

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.