Simming – הדרך הקלה לככב במסע בין כוכבים

מאת א. שלו / פאנזין 7

מה הייתם עושים, אם היו נותנים לכם הזדמנות להצטרף לסטארפליט? להפסיק לחוות את “מסע בין כוכבים” רק כצופה מהצד ולהתחיל להיות משתתף פעיל? נשמע קצת דמיוני, אך מה אם יש דרך לעשות את זה כבר היום?

"סימינג" (SIMming בלע"ז, מלשון סימולציה) הוא סוג שונה של משחק. לא מדובר בסתם לשבת מול המחשב ולפתור חידות הגיון או לבדוק עד כמה תגובותיכם מהירות. סימינג הוא סוג של משחק תפקידים שבו אנשים מכל העולם חוברים יחדיו. בניגוד למשחקי תפקידים אחרים בהם מהלך המשחק תלוי בתוצאה של זריקת קוביות וקביעת אפיוני הדמות – כאן אין עניין של מזל. כל מה שקורה נקבע על ידכם ועל ידי שאר חברי הצוות המשחקים אתכם. אין אפילו צורך בידע מפליג ב"מסע בין כוכבים" – לא מדובר בתחרות ידע אלא במשחק בו העיקר הוא להנות יחד עם אוהדים אחרים.

ב"סימינג" יש בידיכם האפשרות ליצור דמות מכל מבחר הגזעים הקיימים בעולם "מסע בין כוכבים" ואף ליצור גזעים חדשים, כיד הדמיון הטובה. אתם קובעים את אופי הדמות, מאיפה היא מגיעה, מה היא רוצה לעשות, מה משך אותה לסטארפליט מלכתחילה וכו'. ברגע שאתם מוכנים, הדמות תשלח לתקופת לימודים קצרה באקדמיה ולאחריה היא תוצב על גבי ספינה, בסיס או קולוניה, הכל על פי בחירתכם.

כאן יכולה להתחיל קריירה מפוארת בסטארפליט, שבמהלכה תעברו הרפתקאות רבות, תפגשו יצורים שלא מן העולם הזה, תראו עולמות שרק חלמתם עליהם, תתחבטו בשאלות מוסריות וחשוב מכל, תגנו על הפדרציה וערכיה. תוך כדי כך תוכלו להתקדם בדרגה ולצבור מדליות ופרסים לרוב. בעתיד – אם תמצאו ראויים לכך על ידי מפקדיכם ופקודיכם, אתם עלולים למצוא את עצמכם כקפטן של ספינה משלכם.

מצד שני – אתם יכולים ליצור דמות של אזרח פשוט ולפתוח מסעדה באחד מהבסיסים הפזורים בגלקסיה או לשמש כמושל קולוניה, להצטרף לחיל הנחתים או לחיל המודיעין של הפדרציה ולחילופין. אם הפדרציה לא מלהיבה אתכם, אתם יכולים להצטרף כלוחם מן המניין לספינה בשירות האימפריה הקליגונית או לתרום לגדולת האימפריה הרומולנית…. בקיצור, האפשרויות מוגבלות על ידי דמיונכם בלבד.

ישנם שני סוגים בסיסיים של "סימינג" – דרך צ'אט ודרך דואר אלקטרוני.  בסימינג באמצעות צ'אט קבוצת המשחקים נפגשת פעם בשבוע בזמן קבוע, ולמשך שעה עד שעה וחצי יוצרת ביחד מציאות חדשה. כל שחקן משחק חבר צוות מסוים (בד"כ קבוע) על ספינת חלל בעולם "מסע בין כוכבים". כך אפשר להיות מדען, מהנדס, רופא, אחראי נשק וכו'.

הסים מתחיל עם ספירת נוכחות וחלוקת תפקידים בין חברי הצוות. ברגע שכולם מוכנים, הקפטן של הספינה, המתפקד כאחראי משחק (Game Master), מתחיל את המשחק עם הודעה מה קורה.  מאותו רגע – הכל פתוח.  כל דמות עונה בהתאם לתפקידה, הקפטן מתאר מה קורה על פי תגובות השחקנים, וכך המשחק ממשיך. בכל שניה במשחק – כל דמות קובעת מה יקרה הלאה.

הסים עצמו נערך ב- IRC (Internet Relay Chat). הרעיון הכללי ב- IRC הוא להתחבר לשרת המחובר לרשת ה- IRC, לבחור ערוץ שיחה ולהתחיל לדבר עם אנשים. כל שעליכם לעשות הוא להתחבר לשרת בשעה היעודה, להצטרף לערוץ שבו נערך סים באותו זמן ולצפות במתרחש. כדי לא ליצור אי-נעימויות כלשהן, עדיף להגיע כמה דקות לפני תחילת המשחק ולבקש רשות לעשות זאת. עם קצת מזל ואם תבקשו יפה, הקפטן גם ייתן לכם להצטרף למשחק ולחוות את החוויה. בכל מקרה – עליכם לעשות מה שהקפטן אומר לכם או שתמצאו את עצמכם מחוץ לערוץ.

סים ב-IRC הוא משחק מאוד מהיר. אז נכון, זה נראה קצת מבלבל בהתחלה, אבל תוך זמן קצר תופסים את העיקרון ומתחילים ליהנות מהמשחק.

ומה אם אתם לא מסוגלים לשחק כל שבוע בזמן קבוע? או שמהירות ההדפסה שלכם לא מספיק מהירה (לדוגמה, עד שאתם מודיעים "Course laid in, Sir!" עברה כבר חצי שעה והספינה כבר הגיעה ליעדה) או לחילופין – אתם מעונינים לחיות את הדמות שלכם 24 שעות ביממה ושעה בשבוע פשוט לא מספיקה? במקרה כזה יש אפשרות לסימינג דרך דואר אלקטרוני.  קבוצת השחקנים משחקת על ידי שליחת דוא"ל (הקרויים Logs או יומני-מסע) המתארים מה הדמות שלהם עושה במשך היום. גם כאן, הקפטן של הספינה, בסיס הכוכבים או הקולוניה מתאר מה קורה והוא מכוון את התפתחות העלילה. ההבדל היחידי, כמעט, הוא שבמקרה זה הוא עושה זאת על ידי שליחת דואר אלקטרוני.

בסוג זה של סים האפשרויות הרבה יותר גדולות. לא מדובר עוד רק בספינת חלל. אתם יכולים לשחק גם על בסיס כוכבים או על קולוניה. אתם יכולים ליצור סיפורים עצמאיים משלכם או לכתוב ביחד סיפורים משותפים עם חברי הצוות האחרים. ישנה אפשרות להיכנס יותר למניעים של הדמויות, לפתח אותן ולתת להם חיים של ממש. והחדשות הטובות… המשחק אף פעם לא נגמר.

כמו בספינת חלל אמיתית – אתם תמיד נמצאים בחלל וגם כאשר אתם סתם עפים בחלל מבלי שהרגע נתקלתם בחיזר של השבוע, או בתופעת החלל התורנית – אתם עדיין נמצאים על הספינה, ומשהו תמיד קורה שם. אם אי פעם תהיתם מה עושים הדמויות של "מסע בין כוכבים" אחרי שהקרדיטים נעלמים מן המסך – כאן יש לכם אפשרות לחיות את זה.

המשחק נערך דרך רשימת תפוצה המיועדת לאותו סים והדרישה הבסיסית מכל שחקן היא לשלוח יומן-מסע אחד לפחות כל שבוע. כל יומן-מסע אותו אתם שולחים מתקבל על ידי כל שאר חברי הצוות וכך כולם יודעים מה קורה איפה ומי עושה מה.  היומנים עצמם יכולים להיכתב בסגנון יומן המסע המוכר מ"מסע בין כוכבים" (ה-Captain's Log), בצורת סיפור או בכל דרך אחרת העולה על רוחכם. העיקר לתרום משלכם לסיפור הכללי הנרקם בכוחות משולבים. ישנם שני סוגי יומני מסע – אישיים ומשימתיים. יומני המסע האישיים מתארים מה הדמות שלכם עושה בשעות הפנאי ויומני המסע המשימתיים מתארים מה הדמות שלכם עושה בתפקיד. ניתן כמובן גם לשלב בין השניים.

המשחק בדוא"ל יותר איטי מאשר ב-IRC.  הוא הרבה יותר מורכב, מאפשר להרבה יותר אנשים לשחק בו-זמנית ולדעתי הוא גם הרבה יותר מהנה. אתם יכולים לספר מה הדמות שלכם עושה בזמן שהיא בתפקיד, איך היא מבלה את שעות הפנאי שלה, את מי היא אוהבת מבין חברי הצוות האחרים, את מי היא לא סובלת ואפילו מה היא חולמת בלילה.

למרות שידע בסיסי באנגלית הוא יתרון, אף אחד לא ישפוט אתכם על דקדוק או כתיב.  ומי יודע – אולי אפילו תלמדו משהו.

אני עצמי חברה בארגון UCIP (United Confederation of Interstellar Planets), אחד הארגונים הותיקים באינטרנט העוסק בתחום.  עם זאת קיימים אינספור ארגונים דומים וכן סימים (SIMs) עצמאיים בשטח. באופן כללי, ככל שהארגון מבוסס יותר וותיק יותר – הסיכוי גדול יותר שהאחראים שם יודעים איך להפעיל סימים בצורה הטובה ביותר. כל אחד יכול להתחיל סים עם כמה חברים, אולם כמו בכל דבר, כדי להצליח בזה עדיף לדעת מה אתה עושה. ואם כבר באותו נושא… UCIP  הוא ארגון התנדבותי.  אין דבר כזה דמי חבר. כל אחד תורם (או לא תורם) מזמנו, מרצו וכספו בהתאם לרצונו. השרתים, האתרים, התחזוק – הכל בהתנדבות. ולמרות זאת ואולי אפילו בזכות זאת, הכל רץ כמעט חלק. צריך לראות כדי להאמין.

סימינג זו צורה חדשה של משחק – אפשרות לעזוב לשעה בשבוע (או יותר) את העולם האפור שלנו ולהצטרף לעתיד שאולי כולנו היינו רוצים לחיות בו.

אשמח לענות על שאלות על סימינג בדוא"ל: treonbrevor@gmail.com

דוגמה ליומן מסע אישי, USS Destiny:

"Personal Log – Acting Commander Josua Frost.

Were now several days away from Aurora and started our regular patrol today leaving the Iyu System behind us. The shakedown cruise was overall successful – starting with testing Systems on maximum used power using cloak and high warp speed to standard maneuvers to test the teamwork of NAV and TAC which getting better with every simulation."

Turning around he let himself fall on the lower bunk bed
"Oooofff" – 'God, this Bunk bed is harder then the Crash on the Dark Planet with the Bell the moment we hit the surface' –

"Computer – delete last word"

דוגמה חלקית ליומן מסע משימתי, USS Destiny:

"Sir, the repairs to the clamp are complete, we only needed to bypass a damaged power conduit, and…."

"Are you and Plekhov safely in the saucer section?" Piper asked, interrupting the Vulcan's report.

"Aye sir."

"Understood, meet us in secondary engineering. Piper out." John quickly closed that channel and hailed the bridge of the Destiny. "Piper to Destiny."

"This is Destiny, proceed Lieutenant," came the voice of Ensign Vurok.

"Evacuation of engineering hull is complete. We have also finished repairs of the damaged clamp. We're ready to be disconnected and brought out of here."

"Acknowledged, Destiny out."

דוגמה מאוד מאוד חלקית לסים ב-IRC, USS Enterprise:

You all heard the Commander get going i will provide what i can for cover fire ::picks up a phaser and starts firing::
<ENSRE`JAN>M> ::Then hooks it around his neck and swings him around slamming him into the wall head first::
M>::sees the two pirates left aiming at the closest missing him and inevitably pissing him off::
M> ::moves to intercept Lyran as he trys to tackle Chi::
<LT_CH`IKNAR_M>::Hears forcefields going up:: Alright, now, everyone pushs them for the main door, NOW!
::peeks arounds, sees the commander holding open the shaft, and makes his way to it staying as covered as he can::
::moves back to the weapons locker and throws assante a phaser::
M>Crap! ::dives behind the desk out of phaser shots::
: gets up and run toward the turbolift. and drives in.::

סים ב-IRC

דיבור – כתיבה רגילה
פעולה –  בין נקודותיים כפולים
::מכניסה נתונים למחשב::
מיקום – האות הראשונה של המיקום
E – Engineering

בנוסף לסטנדרטים המקובלים, כל סים גם יכול לפתח לעצמו כל מיני קיצורים העוזרים במשחק.
התוכנה הכי פופולרית לשימוש ב IRC נקראת MIRC.
אפשר להשיג אותה באתר הבא: http://www.mirc.com.

בסדר… התקנתם את התוכנה, הכל מוכן – מה עושים עכשיו?
דבר ראשון, מתחברים לשרת IRC.  שני השרתים העיקריים של UCIP הם kaskall.eu.kdfs.net ו qonos.kdfs.net (רמז: מתחזקי השרתים הם קלינגונים שרופים).

קישורים:

Gamma Fleet
אתר הבית של UCIP
Bravo Fleet
INN UFP – INN United Federation of Planets

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.