האם הכל צריך להיגמר באדום?!

מאת בני שלו / פאנזין 5

 

לא, הכוונה היא לא ל"הפועל תל אביב", אלא ללובשי החולצות האדומות.
בין שאר מאפייני הסדרה המקורית, יש את אנשי הביטחון, בחולצות אדומות (בסדרת "דור הבא", הם הוחלפו על ידי מאבטחים בצהוב. האם היה כאן קיזוז עם "מכבי תל אביב"?). לדמויות אלה היו מספר תפקידי מפתח, מהם חשובים יותר ומהם חשובים פחות, למשל:
• בכל צוות שהשתגר לשטח, היה לפחות מאבטח אחד, שעל פניו, תפקידו היה פשוט – לדאוג לאבטחה, אבל אנחנו יודענו שהוא כבר לא יחזור לספינה …
• לשמש תירוץ לדר' מקוי לומר "הוא מת ג'ים!", בדרמטיות יתרה.
• לתת לשחקנים מתחילים את ההזדמנות של פעם בחיים להופיע ב"מסע בין כוכבים", כי ממילא הדמות תיהרג תוך מספר דקות …

השאלה היא – האם דמות המאבטח, כפי שהוצגה בסדרה, הייתה מוסרית?
כידוע, "מסע בין כוכבים" נוצר בתקופה פוליטית-חברתית קשה בארצות הברית – תקופה של קיטוב בין קבוצות אתניות ובין המינים ועל סף מלחמה מול רוסיה הקומוניסטית. הסדרה ניסתה להראות לנו איך יכול היה להיות עתיד ורוד יותר, בין אם זה על ידי הושבת רוסי וסיני בגשר, או מינוי קצינה שחורה (באותן שנים – "בני מיעוטין") לצוות הפיקוד. נשאלת השאלה – האם היה זה נכון לבנות סטראוטיפ לקבוצת אוכלוסין מסוימת (בוגרי הקורס לאבטחת אישית בצי הכוכבים)?! היינו חושבים שג'ין רודנברי ינסה ללמד אותנו שכולם שווים, אפילו אנשי ביטחון!

מסתבר שהעניין לא כל כך פשוט.
הסדרה מלמדת אותנו שהמוות היא בעצם חלק ממעגל החיים (לכן לא נהרג מאבטח בכל משימת שטח) ויתכן ואנשי האבטחה רק היוו את הדוגמה האישית לעניין, מלבד עקרון ההקרבה – תכונה חזקה מבין בוגרי הקורסים לאבטחה בין-כוכבית. קצין האבטחה הראשי (למשל וורף, על ה"אנטרפרייז") תמיד היה מוכן להקריב את עצמו לטובת שמירה על שלומם האישי של הצוות (שמתם לב שזה תמיד היה "יום טוב למות "?).

אבל בכל זאת, מדוע יוצרי הסדרה היו חייבים להגדיר חלק מהצוות כנוטה להיהרג, מבלי שיוחזר לחיים?

ספוק מת בסרט השני, אך הוא חזר לחיים בסרט הבא. טאשה נהרגה בעונה הראשונה של "הדור הבא" והיא חזרה בדמות בתה הרומולנית. האם רק קציני הגשר מסוגלים להגיע לידי תחיית המתים? אם כן, במקום שיוון (דמוקרטיה), התקבל מצב שכולם שווים – אך ישנם שווים יותר (קומוניזם). נכון שמדובר בצי, הווי אומר שלצוות הבכיר מגיע יותר, אבל ממתי הטבות הקצונה הבכירה כוללות חזרה לחיים לאחר המוות?

מסתבר שהם לא, למשל בסרט השישי – בו נרצח נשיא האימפריה הקלינגונית. חשוב לזכור, שלהבדיל מהמציאות כיום בו העולם מורכב מישויות פוליטיות נפרדות (מדינות), ב"מסע בין כוכבים" כולם מאוחדים, כך שאם ירצח קצין בכיר או מנהיג אומה, זה ייחשב כרצח פוליטי. זו ההבדל בין המאבטחים לצוות הפיקוד.

מנהיגים (או צוות הפיקוד) נחוצים וחיוניים לנתיניהם, לכן מוטלת אחריות כבדה על אנשי הביטחון – לשמור על אותם מנהיגים מפני חייזרים/ תופעות טבע/ … – כל דבר העלול לסכן אותם ובהתאם לסכן את חיי אותם אזרחים (או קצינים זוטרים) התלויים במנהיגם.

מוקדש לזכר קורבנות הטרור, מאז ערב ראש שנת ה'תשס"א, הי"ד

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.