כל מה שרצית לדעת על: קרדאסים

מאת ליאור אביאל / פאנזין 14

מראם החיצוני של הקארדסים נובע מהתפתחם מצאצאי זוחלים שחיו בעבר על כוכב הבית שלהם, קרדאסיה-פריים. באופן טבעי יש להם זוג בליטות מאורכות הנמשכות מצווארם עד לבסיס הגולגולת שלהם ובליטה נוספת דמוית דמעה הפוכה במרכז מצחם. קימורים עבים ובולטים סביב עיניהם משווים להן מראה שקוע.

הקרדאסים, בהיותם כאמור צאצאי זוחלים, יעדיפו תמיד סביבת מחייה חמה, לחה ואפלה יותר משאר דמויי האנוש. הדבר ניכר באקלימה של קרדאסיה-פריים ועיצוב מגוריהם וסביבות העבודה של הקרדאסים, שלרוב נצבעים בגווני פסטל כהים או שחורים לחלוטין.

חברה

בניגוד לבני האדם, אין הקרדאסים מנסים להסתיר את גילם. תחת זאת, הם מקבלים בברכה את הזקנה המסמלת עבורם חכמה וניסיון חיים. החינוך הקרדאסי נוקשה ביותר ומתחיל כבר בגילאים 3-4. תחומים כגון מדע, אמנות ותרבות מפותחים מאוד ומונחלים לצעירים כבר בגילאים הללו.

היבט מעניין של החברה הקרדאסית שנראה כי אינו קיים בתרבויות אחרות שהפדרציה נתקלה בהן הוא מערכת בתי-המשפט. מערכת זו מבוססת על העקרון שעל-פיו הנאשם תמיד אשם וכל ההתנהלות המשפטית מטרתה היא אחת – להציג לראווה את יעילות הצדק הקרדאסי. במשפט קרדאסי טיפוסי יוצגו סעיפי האישום של הנידון ותוכח אשמתו בכל אחד מהם מבלי שתינתן לו ההזדמנות להגיב עליהם. "סניגור" ציבורי ימונה לנאשם לא על מנת להגן עליו, אלא על מנת להכינו לגזר הדין ולעודדו להכיר בצדקת בית הדין כדי שיודה מרצונו בפשעיו. גזר הדין הוא כמעט תמיד מוות ורק לעיתים נדירות מומתק לעבודות פרך לכל החיים במושבת עונשין.

הסטוריה וממשל

בשנת 2328, לפי זמן כדור-הארץ, השתלטה קרדאסיה על הכוכב הסמוך אליה, בגו'ר, בטענה כי בכוונתה להיטיב עם תושבי הכוכב וליצור קשרי ידידות עם התרבות הבאג'ורית. בפועל, שיעבדה קרדאסיה את העם הבאג'ורי והפכה אותו לכוח עבודה זול של כורים. בשנת 2339 סיפחה קרדאסיה את באג'ור אליה באופן רשמי.
ההתנגדות לא איחרה לבוא ובאותה שנה קמו מאות תאי התנגדות באגו'רים. הפדרציה לא התערבה בטענה כי מדובר בסכסוך פנימי וכי אין באג'ור או קרדאסיה חברות בפדרציה. בסופו של דבר צלח המרד וקרדאסיה נסוגה מבאג'ור בהשאירה מאחור כוכב שרוף וחרב. לבקשת הבאג'ורים, הסכימה לבסוף הפדרציה להתערב, חתמה הסכם שלום עם הקרדאסים שבמהלכו נוצר "האזור המפורז" (The de-militiarized zone) ומיקמה עצמה בטרוק נור, תחנת כרייה קרדאסית שהפכה למרכז ההתנגדות הבאג'ורית. לימים שונה שמה של התחנה ל"חלל עמוק 9" ומכאן אתם כבר מכירים את הסיפור.

הפיקוד הצבאי העליון של קרדאסיה שלט בה ללא עוררין עד שנת 2372, כאשר חוללה מועצת הדטאפה (Detapa), גוף שעמד בראש ההתנגדות למשטר הצבאי, הפיכה אשר העבירה את השרביט לידיה. מאז סר הצבא למרותה של המועצה ובמידה מסוימת גם המסדר האובסידיאני, סוכנות הביון הקרדאסית, אם כי גוף זה ראה עצמו פטור מלמסור דין וחשבון מלאים לממשלה ופעל במידה רבה באופן עצמאי.
זמן קצר ביותר לאחר השתלטותה של המועצה על קרדאסיה, תקפה האימפריה הקלינגונית את כוכב הבית הקרדאסי וחיסלה כמעט את כל חברי המועצה. או אז ניצלו כוחות הדומיניון את ההזדמנות ו"פרסו חסותם" על קרדאסיה. הדומיניון העמיד בראש הממשל הקרדאסי בעל תפקיד צבאי, לגט (Legate), שהיה מחוייב לענות אך ורק להם.
כאשר פתח הדומיניון רשמית במלחמה ועמו קרדאסיה, התייצבה בפניהם הפדרציה מגובה (בשלב מסוים) באימפריה הקלינגונית ולאחר זמן מה (ותחבולה נועזת אחת) גם באימפריה הרומולאנית. הכף הוכרעה אט אט לטובת הקואליציה הפדרטיבית והדומיניון הובס לבסוף כאשר הוא מותיר את קרדאסיה-פריים להישרף כליל.
בימים אלה מלקקת האימפריה הקרדאסית את פצעיה בתקווה לשוב ולשחזר יום אחד את תהילת העבר שלה.

הקרדאסים ב"הדור הבא"

בעוד שמרבית העיסוק של מסע בין-כוכבים בגזע הקרדאסי היה שמור לסדרה "חלל עמוק תשע", הם הופיעו מספר פעמים גם ב"הדור הבא" ומשם למעשה אנו מכירים את סיפורם. פרט מעניין הוא העובדה שמדיהם השתנו כליל בין הפרקים הראשונים בהם פגשנו בהם לבין הפרקים המתקדמים יותר בעונות המאוחרות של "הדור הבא", אז התייצבו מדיהם על הפורמט המוכר יותר של חליפה שחורה עם מרקם דמוי-גומי.
פרק קרדאסים אשר זכור לטובה מ"הדור הבא" הוא הפרק הכפול "Chain of Command" אשר בו (אזהרת ספוילר!) נשבה קפטן פיקארד בניסיון לחדור למתקן צבאי קרדאסי ומעונה בידי המפקד המקומי, כמובן ללא הצלחה לסחוט ממנו את המידע הדרוש. פרק מעולה ומומלץ בחום גם למי שכבר ראה.

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.