כל מה שרצית לדעת על: אנדוריאנים

מאת ליאור אביאל / פאנזין 13

העולם חזה לראשונה בגזע האנדוריאנים בפרק "Journey to Babel" מתוך העונה השנייה של הסדרה המקורית. בפרק זה, עשו דרכם שני אנדוריאנים, השגריר שראס ועוזרו ת'לב, אל הכוכב בבל על סיפון האנטרפרייז. הכל היה טוב ויפה לולא היה העוזר ת'לב מתנקש בחיי השגריר הטלרייטי ומנסה לתקוף את קפטן קירק (דבר חסר סיכוי כשלעצמו). מאוחר יותר הסתבר שהעוזר האנדוריאני לא היה בדיוק מי שכולם חשבו, אבל את השאר תגלו כבר בפרק.

האנדוריאנים נראו גם בשני פרקים נוספים של הסדרה המקורית – "The Gamesters of Triskelion" ו-"Whom Gods Destroy", ובמספר פרקים של הדור הבא אולם ההתמקדות בהם הייתה מזערית. לעומת זאת, באנטרפרייז מצאו לעצמם כותבי הסדרה הזדמנות פז לחשוף את מקורות המפגש הראשון של בני האדם עם האנדוריאנים, בפרק "The Andorian Incident", בו מגלים קפטן ארצ'ר וצוותו שהמקדש פג'ם שעומד במרכז הסכסוך הוולקני-אנדוריאני איננו באמת מה שהוא נראה. מאוחר יותר במהלך הסדרה, אנו מגלים כיצד נרקמים קשרים הדוקים יותר בין בני האדם ובין שראן, הקפטן האנדוריאני וצוותו וסביר להניח שנזכה לראות התפתחויות מרחיקות לכת עוד יותר במהלך הסדרה.

רקע

האנדוריאנים הם גזע דמויי אנוש אשר התפתח על כוכב הלכת אנדור (ידוע גם בשם "אנדוריה") המצוי בסמיכות למערכות הכוכבים של הוולקנים, של בני האדם ושל גזעים אחרים החברים בפדרציה. כיום מאורגנת החברה האנדוריאנית במבנה אימפריאלי ונשלטת ע"י מועצה עליונה.

פיזיולוגיה אנדוריאנית

מלבד צבע עורם הכחלחל והבולט לעין ושערם הבהיר עד לבן, לאנדוריאנים יש כמובן את זוג המחושים שלהם, הבולטים מהחלק העליון של קרקפתם. אלו הם שני איברים רגישים ביותר העשויים שילוב של רקמה שרירית וסחוס המשמשים לאנדוריאני הממוצע למספר תפקודים, שהחשוב שבהם הוא איברי חישה. הם מסוגלים לקלוט גלי קול, חום ושדרים טלפתיים במידה מסוימת וניתנים להזזה לכל כיוון. מעבר לכך מבטאים האנדוריאנים תחושות ורגשות באמצעות המחושים והזזתם בצורות מסוימות ואף "מתנשקים" באמצעות מגע המחושים של אנדוריאני אחד באלו של רעהו. אלו הם האיברים הרגישים ביותר של האנדוריאני ואובדן או נזק לאחד מהם ייחשב בעבורו כטראומה גדולה יותר מאובדן יד, רגל, עין וסירוס גם יחד, אז הישמרו מלפגוע במחוש של אנדוריאני, מה שלא יהיה פשוט במיוחד בהתחשב בעובדה שהאנדוריאנים גבוהים וחזקים יותר מבן האנוש הממוצע.

רבייה, מין ומבנה משפחתי

לאחר ההפרייה הראשונית בין זוג אנדוריאנים צעירים וחרמנים, העובר נשאר בגוף הנקבה למשך קרוב לארבעה חודשים ואז היא מעבירה אותו לגופו של הזכר כדי לשהות שם שלושה וחצי חודשים נוספים. לאחר מכן הוא חוזר שוב לגוף האישה לשלושה חודשים אחרונים בתוך מעין "כיס" דמוי זה של הקנגורו עד שלבסוף הוא מגיע למצב בו יכול לצאת חופשי לאוויר העולם ולהתחיל לגדול.

הילד האנדוריאני הוא למעשה חסר מין מוגדר בתקופת ילדותו ומורשה ל"התנסות" בכל סוג של משחק מיני עם בני זוג ואפילו עם בעלי חיים, זאת משום שהוא חסר יכולת הפרייה והתרבות ואין סכנה לכך שייכנס לקשר של ממש עם אותם חברים למשחק. מאוחר יותר, כאשר הוא עובר מספר שלבים נוספים בהתפתחותו, הוא יוצר קשר פיזי, רגשי וטלפתי עם בת זוג, שמאוחר יותר תהפוך בהכרח לחלק ממשפחתו.

באופן מעניין ולמרות העובדה שהרבייה מתרחשת בין שני פרטים, התפתח בקרב האנדוריאנים הנוהג של נישואין בארבעה. מעבר לכך, מכיוון שקיים קשר טלפתי חזק ביותר בין בני הזוג האנדוריאנים, כמעט לעולם לא נוצר מצב שבו אחד מהם בוגד באחרים ואם כבר נוצר מצב כזה בני הזוג חווים אי נוחות פסיכולוגית חמורה ביותר שבד"כ מסתיימת בחרפה גדולה ובהוצאתם להורג. אנדוריאני שאיבד את בני זוגו או אנדוריאנית שאיבדה את בני זוגה לא יינשאו בשנית ויסבלו צער גדול למשך שארית חייהם.

חברה והיסטוריה

האנדוריאנים היו מאז ומתמיד גזע לוחמני. הם ידועים כעם חשדן ומיליטריסטי העשוי לשנות את עורו בין לילה. למרות המוניטין האגרסיבי שיצא להם, נזהרים ותמיד נזהרו האנדוריאנים מלתקוף האחד את השני, עד כדי כך שמעשה מעין זה נחשב אצלם לסטייה. בעבר, הם היו מחולקים לשבטים שהורכבו ממספר משפחות וחלקו ביניהם את הרכוש ואת מטלות ההגנה על הטריטוריה באופן קואופרטיבי. השבטים הגדולים ביותר הם אלו שיצרו את התרבות האנדוריאנית המוכרת לנו כיום, זו שהתפתחה להיות חברה בפדרציה.

לא מעט חיכוכים היו בין האנדוריאנים לבין מינים אחרים הסובבים אותם. עוד הרבה לפני שפגשו אותם בני האדם, יצרו האנדוריאנים מגע ראשון עם הוולקנים. מגע זה החל כמבטיח, אך עד מהרה התדרדר לסכסוך טריטוריאלי אכזרי בין שני הגזעים. הסכסוך הגיע לשיאו בויכוח בין מאה שנה על כוכב לכת שנמצא על גבול השטח האנדוריאני והוולקני, כאשר כל אחד מהגזעים תבע אותו לעצמו. בסופו של דבר, בתיווכו של קפטן ארצ'ר המהולל, הגיע שני הצדדים למשא ומתן על הפסקת אש ביניהם בשנת 2151.

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.