אנטרפרייז – היכן שהכל התחיל

מאת משה שבח / פאנזין 12

 

באמצע המאה ה- 22, 100 שנים אחרי המפגש הראשון, הספינה Enterprise NX-01 יוצאת למשימתה הראשונה – לחקור עולמות חדשים ומשונים, לחפש חיים וציביליזציות חדשות וללכת באומץ לאן שאף בן אנוש לא היה מעולם.

82 אנשי צוות על הסיפון ובינהם קצין רפואה דנובלי וקצינה ראשונה וולקנית. עם מעט ידע על החלל המקיף אותם והכשרה בסיסית בחקר חלל עמוק יוצאת אנטרפרייז למשימתה הראשונה ובכך מניחה את יסודות ההיסטוריה אשר עתידה לקרות. זהו המשכה של מורשת של ספינות אשר נושאות בגאון את השם אנטרפרייז, החל מהספינה הראשונה שנשאה את השם אנטרפרייז ושטה לפי הכוכבים ועד לאנטרפרייז של המאה ה 22  אשר משייטת ביניהם. זוהי תחילתה של מורשת צוותים ומפקדים שעתידיים לפקד יום אחד בספינות הנושאות את השם אנטרפרייז, בינהם: כריסטופר פייק, ג'יימס ט' קירק, ג'ון הארימן, רייצ'ל גארט, ז'אן לוק פיקארד, ויליאם רייקר ואדוארד ג'ליקו. לאורך אנטרפרייז אנו חוזים בהיווצרות ההיסטוריה של עולם מב"כ (מסע בין כוכבים) אותו אנו מכירים או לפחות חשבנו שאנו מכירים. אנטרפרייז עתידה לגולל את סיפור המלחמה בין האנושות לאימפריה הרומולאנית ואף לחזות את הולדת הפדרציה.

אנטרפרייז היא הסדרה החמישית בזיכיון עולם מסע בין כוכבים וכאשר הועלו רעיונות לסדרה זו הוסכם שישנו צורך בסדרה אשר תמשיך את שושלת עולם מסע בין כוכבים ובו בזמן תחדש ותראה מקוריות. במהלך החיפושים אחר אותו רעיון מקורי עלו אפשרויות רבות החל מסדרה העוסקת בצוערים באקדמיה ועד להתמקדות בצוות של ספינה אשר קו הזמן שלה מתמקד בזמן מלחמת הדומיניון. מבין רעיונות אלה ורבים נוספים נבחר אחד  והתעלה על כולם במקוריותו. סדרה אשר מגוללת את היסטוריית עולם מב"כ, הקמת הפדרציה ואת סיפורה של הספינה הראשונה אשר תישא את השם אנטרפרייז. כמו כן  במהלכה אנו אמורים לחזות בהיוולדות טכנולוגיות חדשות, אשר כיום אנו תופסים כמיושנות ומובנות מאליהן בעולם מב"כ . תהיה זו סדרה אשר תמלא את החלל העצום שנפער בין המפגש הראשון במאה ה-21 לסדרה המקורית במאה ה-23.

ריק ברמן המפיק בפועל של זיכיון Star Trek וממשיך דרכו של ג'ין רודנברי אמר בראיון שנערך עימו שאנטרפרייז היא הרעיון הכי מקורי לסדרה חמישית שהוא ועמיתיו הגו. אנטרפרייז עלתה לאוויר ב-26/9/2001 כשבועיים לאחר האחד-עשר בספטמבר, עיתוי לא מוצלח ולמרות זאת זכתה לשבחים רבים בזכות הפיילוט המוצלח שלה. אנטרפרייז מתרחשת במאה ה-22 – כמעט מאה שנים לאחר המפגש הראשון עם הוולקנים ב-2063 על ידי זפרם קוקרן במונטנה, צפון ארה"ב (Star Trek: FC). במהלך 100 שנים הוולקנים משמשים כיועצים ועוזרים לאנושות בתחילת צעדיה הראשונים בחלל, עזרה שלעתיד תהפוך לעכבה אשר תאט את התפתחות האנושות בחקר החלל וזאת בטענות מוטלות בספק על היותו של המין האנושי חסר ניסיון. במקביל מבינה האנושות שאינה לבדה ביקום, ידיעה שמאחדת את האנושות בדרכים אשר לא היו ניתנות לידי תפיסה לאור מלחמת העולם השלישית  אשר הסתיימה לא מזמן עם 600 מיליון הרוגים. במהלך מאה השנים שבין המפגש הראשון ליציאת אנטרפרייז למשימתה ההיסטורית חלו אירועים רבים בינהם: שבירת מחסום על חלל 2 ו- 3 , הקמת סטארפליט וכל זאת במקביל לבניית מנוע על חלל 5, ראשון מסוגו אשר נמשך כ 50 שנה ופותח על ידי הנרי ארצ'ר אביו של ג'ונתן ארצ'ר אשר בעתיד יתפוס את מקומו בדפי ההיסטוריה כמפקד הספינה הראשונה של סטארפליט בעלת מנוע על חלל 5 הראשונה מסוגה ושמה: Enterprise NX-01.

פרוייקט זה, The Warp 5 Complex אשר נמשך עשרות שנים מניב את פירותיו ובסיומו נבנה מנוע אשר מסוגל להגיע למהירות על חלל 5. מנוע זה הינו הראשון מסוגו המאפשר פריצת דרך בחקר החלל, שכן מסעות של שנים הפכו לחודשים ספורים ואף פחות מכך. אנטרפרייז לא לבד ושלוש שנים מאוחר יותר ב2154 תושק ה NX-02   גם היא בעלת מנוע על חלל 5 ושמה קולומביה (לזכר הנופלים באסון קולומביה).

עלילה

במהלך העונה הראשונה אנו למדים על קו העלילה שמתהווה וילווה את אנטרפרייז לעונות הבאות – מלחמת הזמן הקרה. מושג זה שאנו פוגשים לראשונה בסדרה מבשר רבות על אנטרפרייז כסדרה ועל קו העלילה שלה. קו עלילה מרכזי נמצא גם בשאר הסדרות: חלל עמוק 9 – שיקום בג'ור והמלחמה עם הדומיניון , ו-וויאג'ר – החזרה הביתה אך בניגוד לסדרות אלה קו העלילה באנטרפרייז וקווי עלילה אשר עתידיים לבוא יכולים מאוד להתפתח מעבר לסדרה עצמה לתוך סרטים עתידיים. במטרה להסביר מהי בדיוק אותה מלחמת זמן קרה וזאת עם מעט הידע שיש לנו עליה, אפשר לספר שבמאה ה-31 בני האדם מסוגלים לנסוע בזמן בשיטות קונבנציונאליות יותר מאלו שנראו בסדרות ובסרטים. בהמשך לכך הוקם ארגון אשר מטרתו למנוע מאנשים מלהתעסק עם ההסטוריה מה שגרם לשרשרת אירועים ולפרוץ מלחמת הזמן הקרה –  Temporal Cold War- TCW. היכולת לנוע בזמן אינה נחלת הכלל ובהעדר יכולת זו, פיתחו גזעים אחרים טכנולוגיות אחרות של תקשורת בזמן שבאה לידי ביטוי ביכולת לשגר השתקפות של עצמם לנקודות זמן שונות – ניתן לראות זאת בפרק הפיילוט של אנטרפרייז כאשר דמות מן העתיד מתקשרת עם דמויות מן העבר באמצעות "חדר זמן" או "Time Portal" , בו הכל מתרחש באיטיות. סיעות נוספות מן העתיד מנסות לשנות את ההיסטוריה המוכרת לנו כאשר המאה ה-22 והמאה ה-31 מהוות, נכון לעכשיו, נקודות זמן מרכזיות במלחמת הזמן הקרה.

בסוף העונה השנייה, מותקף כדור הארץ ואנטרפרייז נקראת חזרה ממשימתה. בדרכה חזרה לכדור הארץ נעצרת אנטרפרייז על ידי הסוליבן אשר לוקחים את ארצ'ר לסיפונם. ארצ'ר פוגש בדמות מן העתיד –  אותה דמות שהופיעה לאורך שתי העונות הראשונות. ארצ'ר מגלה מאותה דמות כי ההתקפה על כדור הארץ היתה התקפה ראשונית בלבד וכי התקפה נוספת צפויה ומטרתה – השמדת כדור הארץ. אותה דמות מגלה בנוסף כי הזינדי הם אלה האחראים להתקפה על כדור הארץ ורוצים בהשמדתו. מטרת הזינדי היא להשמיד את האנושות לפני שהיא תשמיד אותם. לזינדי נודע שבעוד 400 שנה המין האנושי ישמיד אותם וזאת על ידי אנשים שיכולים לתקשר דרך זמן.  סוף העונה השנייה מהווה Cliffhanger לסיפור עלילה שימשך עונה שלמה.

העונה השלישית שונה מכל מה שנראה והורגלנו אליו עד כה בעולם מב"כ, כל כך שונה ולטובה. בעקבות אירועי ה-11 בספטמבר, המלחמה בעיראק ועוד אירועים קשים אחרים החליטו כותבי הסדרה לקחת את הסדרה למקום אפל יותר, קודר יותר ואולי גם מציאותי יותר. בעיית הרייטינג של העונות הראשונה והשנייה שכנעה את הכותבים לעשות שינוי דרסטי וכך נולדה עלילת העונה השלישית. בניגוד לשתי העונות הראשונות של אנטרפרייז, שבהן העלילה סובבת בגדול סביב מלחמת הזמן הקרה, העונה השלישית מתמקדת בקו זה ומפתחת אותו. סדרות מב"כ לדורותיהן כמעט תמיד שודרו בפורמט פרקי מסגרת כלומר עלילה מרכזית אחת לעונה/סדרה ועלילה פרטנית לכל פרק, פרקים מיוחדים היו משודרים כפרקים כפולים ומשובצים בד"כ בין עונה לעונה. העונה השלישית מורכבת רובה מפרקים בהמשכים – רענון במתכונת שהורגלנו אליה עד כה.  אותם פרקים מעטים שכבר סוטים מן העלילה המרכזית דווקא מאפשרים לראות כיוונים וזוויות חדשות לדמויות בסדרה ולעלילה.

הסדרה

כל סדרות מב"כ לדורותיהן סבלו מחבלי לידה קשים בתחילת דרכן, אנטרפרייז לא שונה מהן. העונות הראשונות של אנטרפרייז סבלו מרייטינג לא גבוה ומביקורת לא מחמיאה, המצב השתפר לקראת סוף העונה השנייה כאשר הסדרה התחילה לתפוס כיוון. העונה השלישית אשר נולדה כתוצאה מהמצב העגום אליו נקלעה אנטרפרייז היוותה עונת מהפך עבורה. עונה זו היתה מעין אמירה: די לעולם נחמד שכולו טוב, ישנה מציאות עגומה.  אנטרפרייז מתחילה במשימה חדשה לא עוד לחקור חלל אחר חיים חדשים אלא הצלת האנושות. במהלך העונה אנו צופים בשינוי שמתחולל אצל כל הדמויות – הן הופכות לבוגרות יותר. ג'ונת'ן ארצ'ר הקפטן מבין את אחריותו ואת גודל המשימה שהוטלה עליו ובהתאם אנו נחשפים לצדדים שעוד לא ראינו מעולם בקפטן ב- Star Fleet. ט'פול הוולקנית – הקצינה הראשונה בספינה והיא הדמות עם מספר השינויים הרב ביותר לעונה זו, החל מהחלפת מדים בשל פרישתה מהפיקוד הוולקני הגבוה ועד לצדדים שמעולם לא נראו אצל וולקנים (גם לא אצל ספוק). דמותו של "טריפ" הקצין השני והאחראי על חדר המנועים שתמיד הסתכלנו עליה כצעירה ושובבה – מתבגרת. מות אחותו בהתקפה על כדור הארץ וכובד המשימה גורמים לו לרגשות מעורבים של נקמה ואחריות במקביל לשינוי עמוק בדמות. שאר הדמויות בסדרה משתנות גם הן לאורך העונה ולטובה ובכולם אנו רואים צדדים שלא נראו מקודם. כמו כן, שונה שיר הפתיחה לגרסה מעט שנויה במחלוקת ושם הסדרה שונה מ"אנטרפרייז" ל"מסע בין כוכבים:אנטרפרייז" וכל זאת במאמץ ליצור לסדרה לוק חדש.  הרבה אנשים סוברים שאם אנטרפרייז הייתה מתחילה את העונה הראשונה שלה עם העונה השלישית אז אנטרפרייז לא הייתה במקום שבו היא נמצאת היום. במידה רבה זה נכון, אנטרפרייז השתפרה כל כך והשינוי ניכר בכל אספקט. העונה השלישית מצטיינת בפרקים מלאי אקשן, עלילה מרתקת ואפקטים מדהימים יותר מכל עונה אחרת בכל סדרה של מסע בין כוכבים, בולטים מעל כולם שני פרקים מדהימים – Twilight שנכתב על ידי מייק סוזמן אחד התסריטאים המוכשרים ביותר ובוים על ידי רוברט דנקן מקניל הלוא הוא טום פריס מוויאג'ר ו-  Azati Prime אשר ייחשב תמיד כאחד מפרקי הקרבות הטובים ביותר וייזכר כפרק מופת, נכתב על ידי מני קוטו מי שאמור לרשת את תפקידו של בראנון בראגה המפיק בפועל של אנטרפרייז לעונה הרביעית. הקתרזיס של העונה השלישית הגיע לאחר ציפייה שנמשכה עונה שלמה בדמות הפרק Zero Hour , פרק הסיום של העונה השלישית. פרק זה יחשב כאחד הפרקים המפתיעים ביותר בעולם מב"כ שנעשו מעולם. הציפייה לתחילת העונה הרביעית ולפרק אשר פותח אותה Storm Front היא רבה מאוד.

עולם מסע בין כוכבים שונה מכל דבר אחר. זהו עולם שלם וייחודו מעולם לא היה טמון באקשן ואפקטים אלא עובדת עיסוקו בדילמות עכשוויות הנוגעות לעולמנו, שההתמודדות עמם הינה לפעמים נגד הזרם.  ג'ין רודנברי, היוצר של עולם מסע בין כוכבים התווה דרך זו לחלוצית בתחום – הסדרה המקורית אשר הייתה השראה לסדרות נוספות שיבואו אחריה וימשיכו את הסאגה. אחד הפרקים החזקים בעונה השלישית ובסדרה בכלל הוא Similitude שנכתב גם הוא על ידי מני קוטו ועוסק במהות השכפול הגנטי של בני אדם ובהשלכות שבכך. מוסריות בעולם מסע בין כוכבים תמיד הייתה אבן יסוד הבאה בדמות ה PRIME DIRECTIVE – ההנחיה המרכזית. אנטרפרייז כסדרה נולדה מתוך הצורך לשנות, לחדש ולהסתכל על דברים כאשר הם לא מובנים מאליו. אנטרפרייז סבלה וסובלת רבות בשל כך, היא נתפסת כסדרה ללא ערכים ומוסריות כיאה לסדרה שממשיכה את מסורת עולם מסע בין כוכבים המוכר לנו. אנטרפרייז מתרחשת בעולם שמאוד דומה לעולם שלנו, המאה ה-21 אינה רחוקה מן המאה ה-22 כמו המרחק מן המאה ה- 24.  אנטרפרייז היא הסדרה שמעצבת את ההיסטוריה של עולם מסע בין כוכבים וכותבת אותו עם כל פרק ועונה. ה-PRIME DIRECTIVE וסולם הערכים שמאפיין את המאה ה-24, אותם ערכים שאנו מקבלים כמובנים מאליהם אינם מאפיינים מאה זו ולא אמורים לאפיין אותה. אנו נמצאים בתקופה שבה תהליכים היסטוריים חשובים כגון:הקמת הפדרציה וכתיבת ה-PRIME DIRECTIVE עדיין לפנינו ואנטרפרייז כסדרה צריכה לשטוח אותם לפנינו.

עתיד

העונה השלישית הסתיימה לא מזמן והנה עונה רביעית בפתח ואנו שואלים האפשר להמשיך ולהשתפר?  ריק ברמן ובראנון בראגה האמא והאבא של עולם מסע בין כוכבים והמפיקים בפועל של אנטרפרייז כנראה תוהים על כך גם כן. לאור ביקורת שהוטחה בהם לאחר העונה הראשונה והשנייה של אנטרפרייז ולאחר אי הצלחת נמסיס בקופות הם שוקלים צעדיהם בכיוונים שונים חלקם אף מחוץ לעולם מב"כ. בתחילה היו שמועות שבראנון בראגה נסוג אחורה ומותיר את תפקידו למני קוטו התסריטאי המוכשר שימשיך את דרכו, כעת לאחר עונה שלישית מעולה מתברר שבראגה ישאר בתפקידו ומני קוטו יצטרף כמפיק נוסף ובכך מספר המפיקים בפועל של אנטרפרייז יעמוד על שלושה.

לאחר 15 שנה בעולם מב"כ ובמיוחד עכשיו לאחר עונה של מאמץ מרוכז יש צורך לרענן ולחדש לקראת העונה הרביעית, צירופו של קוטו רק יתרום לכך. גם צוות התסריטאים של אנטרפרייז זוכה לחיזוק על ידי צירופו של זוכה האמי התסריטאי והסופר אלן ברנרט.

במקביל לכך, מאשר ריק ברמן מאשר לאחרונה הכנות לסרט האחד-עשר שיהווה סרט מקדים לנמסיס ואולי אף לכל השאר וככל הנראה יעסוק במלחמה באימפריה הרומולאנית בתקופתה של אנטרפרייז. לפי אתר IMDB תאריך היציאה של הסרט מתוכנן ל-2006 כאשר ימלאו לעולם מב"כ 40 שנה.

ב-20 למאי השנה הודיעה באופן רשמי רשת UPN על לוח השידורים שלה לסתיו הקרוב ובין הסדרות שממשיכות לעונה נוספת נמצאת אנטרפרייז. עונה רביעית לאנטרפרייז נחשבה לפני זמן לא רב כחלום אשר סיכוייו להתגשם קלושים, כל זאת השתנה לקראת סוף העונה השלישית כאשר המעריצים התעוררו. קמפיין להצלת אנטרפרייז התחיל ואתרים מרכזיים החלו לגייס תרומות למאבק וסחפו איתם מעריצים מכל העולם.

אנו המעריצים בארץ לא נשארנו אדישים ובמהלך כנס אבק כוכבים האחרון שהתרחש בפסח הצלחנו לגייס 200 גלויות ממולאות וחתומות על ידי צופים שרוצים שהסדרה תישאר לעונה נוספת. את הגלויות שלחנו אל האנשים שמקבלים את ההחלטות בפרמאונט במטרה להוכיח שישנה תמיכה גלובלית באנטרפרייז. הכרה בפועלנו הגיעה מאחד משני האתרים המרכזיים ברשת להצלת אנטרפרייז בצורת ידיעה אשר פורסמה באתרנו מייד לאחר מכן. אנו בארץ לא מתכוונים לנוח על זרי הדפנה ובמהלך הכנסים הקרובים מתכוונים לדחוף שליחת גלויות נוספות לכתובות המתאימות בינהן ערוץ 10 ועל הפרק הבאת העונה השלישית של אנטרפרייז לארץ.

אני פונה אל הצופים אשר שתי העונות הראשונות של אנטרפרייז אכזבו אותם ומבקש מהם לזכור כל סדרות מסע בין כוכבים התקשו בתחילת דרכן אך השתפרו לאחר מכן. אם ישנה סדרה אחת שעשתה תפנית חדה כל כך כלפי מעלה היא אנטרפרייז בעונה השלישית ונכון לזמן כתיבת כתבה זו מועמדת בארבעה קטגוריות לפרס האמי על כך. חבל שסדרת מסע בין כוכבים תסתיים ואנו לא חווינו איתה את המסע.

קישורים:

אתרים מרכזיים להצלת אנטרפרייז:

www.saveenterprise.com
www.enterpriseproject.org

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.