טירוף של מד"ב

מאת לי עדן  / פאנזין11

מרבית הסיכויים הם שכשתחזיקו את הגליון הנוכחי בידים, תדפדפו בו לראשונה ואולי אפילו תקראו את הכתבה הזו יתרחש מסביב כנס אבק כוכבים 2004 בנושא המרשים –  "אי שפיות: בעיות פסיכולוגיות במדע הבדיוני והפנטסיה". הניחוש שלי הוא שהכנס יעסוק בעיקר בטירוף בתוך המד"ב והפנטסיה. בשגעון של הדמויות, בטרוף של התקופות, ובקונפליקטים מוסריים ופסיכולוגיים מגוונים יותר או פחות בעלי רקע מד"בי. אבל מעבר לכל הטירוף שניתן למצוא בתוך עולם המד"ב והפנטסיה, הטירוף שלפי דעתי הוא הכי בולט הוא הטירוף שלנו, יש יאמרו חובבי המדע הבדיוני, אני אומרת מעריצי המד"ב ולא בכדי.

ז'אנר המד"ב והפנטסיה מתפרס על שני תחומים גדולים – הספר והמסך. בתוך קטגורית הספר ניתן לכלול גם את שלל המאגזינים וכתבי העת אשר מפרסים סיפורים קצרים. חובבי המד"ב והפנטסיה שנמשכים יותר לתחום זה אכן נוטים לקרוא לעצמם במילה "חובבים" לעומת מעריצים. מדובר בחומר קריאה אשר ניתן לאהוב, להעריך, להבין או להתנגד לו אבל לעיתים רחוקות "להעריץ אותו". עם זאת, משיחות קצרות עם חובבים רבים ניתן למצוא מבין שלל הסופרים לפחות דמות אחת בולטת אשר אותה, גם אם לא במוצהר, הם מעריצים. בתחום השני, המסך, יותר קל לאנשים להגדיר את עצמם כ"מעריצים". מדובר בסדרות טלויזיה, סרטים, שחקנים, דמויות – כל אלו אובייקטים שמקובל "להעריץ". ואכן מרבית הצופים הקבועים של סדרות מד"ב מגדירים את עצמם מעריצים, ויש את אלו שכבר עברו לשלב הבא והדביקו כינוי להערצה שלהם – טרקים, באפסטרים ועוד. כמובן, מעבר לחיצוניות שבה מוצגים המד"ב והפנטסיה, אין ספק שאנשים רבים מעריצים את תוכן המד"ב, את הרעיונות, את הטכנולוגיה, את הקסם. בקיצור, ברמה זו או אחרת, כולנו, בין אם אנו מגדירים עצמנו "חובבי מד"ב ופנטסיה" או "מעריצי מד"ב ופנטסיה", כן מעריצים צד זה או אחר בעולם המגוון הזה – עולם המד"ב והפנסטיה.

אם נקח את המילה מעריץ באנגלית – FAN , מילה זו מגיעה מהמילה Fanatic, כלומר מטורף (נקודה שנגעו בה במספר סדרות וגם במספר ספרים). ואכן הערצה זה סוג של טירוף, מעין אובססיה, בין גדולה או קטנה, על רעיון, דמות, מראה שמישהו או משהו אחר מגלם עבורנו. עם זאת, מעריצים יש בהרבה תחומים והרבה דברים, רק לראות את הטירוף המוחלט שנוצר בארץ כש"המורדים" הגיעו מספיק בכדי להבין שהערצה בהחלט לא שמורה לנו מעריצי המד"ב והפנטסיה. השוני הוא בצורת הביטוי.

מעריצים של שחקן או זמר לרוב יתלו תמונות רבות שלו, יקנו את הדיסקים שלו, ילכו להופעות שלו – וכך גם אצלנו: לי בבית יש פוסטר של מלחמת הכוכבים, לוח שנה של סטארגייט, חדר שלם מלא בספרים מסודרים כמו ששום דבר אחר בבית לא מסודר, חדר קודש. הייחוד שלנו הוא בהבנה ובהערצה לא רק של המראה החיצוני, של העטיפה, אלא גם של התוכן ובכך שמעריצים רבים של מד"ב ופנטסיה לוקחים את ההערצה שלהם לא לפסים של איסוף אובססבי של כל פריט הקשור למושא הערצתם, אלא להתפתחות אישית – לכתיבה, לאומנות, למדע. לתחומים כל כך רבים ומגוונים ועם זאת שומרים גם הציביון הקהילתי שמאפיין מעריצים.

מעריץ מד"ב ופנטסיה הוא "יצור" מיוחד במינו, מצד אחד אנחנו מעריצים רגילים לכל דבר, מצד שני הנטיה לחקת את חומר הגלם של הערצתנו, הספר, הסרט, ולהעצים אותו בדרכנו שלנו באמצעות עשייה עצמית. זאת ועוד שמרבית מעריצי/חובבי המד"ב מגדירים את עצמם, עם כי בעיקר בצחוק, כמשוגעים. אהבת המד"ב והפנטסיה שבנו גורמת לנו להבדיל את עצמנו משאר העולם ה"נורמלי" שלא מבין את התחביב המוזר הזה שנקרא "מד"ב ופנטסיה", מכיוון שלהעריץ מד"ב ופנטסיה זה יותר מרק לקרוא את הספר או לראות את הסרט.

מבט קצר על כנס מד"ב ממוצע מגלה את העומק של חובבי/מעריצי המד"ב. לצד סדרות וסרטים, מפגשים עם שחקנים וסופרים, חתימות וקניית מרצנדייז בכמויות מסחריות ניתן למצוא גם את הפאנלים, את הרצאות העומק ואת ההשתתפות המאוד בולטת של המעריצים עצמם.

ההערצה, האהבה שלנו – המד"ב והפנטסיה, מאחדת אותנו, ילדים עם מבוגרים, טרקרים עם חובבי מד"ב קשה וטולקינאים לכדי קהילה מטורפת אחת, שמתכנסת אחת לכמה חודשים לחגוג את הטירוף של עצמה.

אז תסתכלו מסביבכם טוב טוב, אתם נמצאים במרכז הטירוף, וכל האנשים שמסביבכם חולקים עמכם את הטירוף הזה, את המד"ב הזה ואת הפנטסיה הזו.

אני מעריצת מדע בדיוני, ואני גאה בכך, ואתם?

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.