למות עליה

פאנזין 11

 

את הסדרה Dead like me לא משדרים בארץ, כמו סדרות רבות וטובות שהיו לפניה ושיהיו אחריה. בכל זאת, הצלחתי, בדרכים שונות ומשונות, לראות את כל העונה הראשונה המאוד מאוד מוצלחת.

מרכז הסדרה היא ג'ורג' (ג'ורגיה) לאס, בחורה צעירה בת 18 אשר מתחילה את חייה העצמאיים ובעיקר עבודה חדשה. ג'ורג' היא בחורה די צינית, מלאה בחוסר חשק די בולט בנוגע לכל דבר בחייה, שמוצאת את עצמה עובדת באחת העבודות הכי משעממות שקיימות – פקידת תיוק בחברת משאבי אנוש. העבודה כוללת בילוי ימים שלמים במרתף המשרד בתיוק חסר טעם של מסמכים, כאשר שעת הצהרים שלה היא בעצם 35 דקות.

בוקר, ג'ורג' במיטה, אמא שלה פורצת לחדר בסערה ומכריחה אותה לקום מהמיטה להתלבש יפה וללכת לנסות להשיג עבודה. על המשפט "אם לא תלבשי את הבגדים האלו הלוויה הבאה תהיה שלך" היא עוד תצטער כל הסדרה. ג'ורג' מתייצבת ב"Happy time" – חברת משאבי אנוש, חסרת מוטיבציה וחסרת נסיון ובכל זאת מקבלת עבודה.
זה היום הראשון בעבודה. ג'ורג' מנצלת את "שעת" הצהרים שלה ויוצאת להפסקה בת 35 דקות, כאשר היא חוזרת ממנה מתחילה הסדרה ונגמרים חייה. כן, הגיבורה הראשית של הסדרת החדשה נהרגת במהלך 10 הדקות הראשונות של הפרק הראשון. סיבת המוות: כסא השירותים של מעבורת החלל "מיר" מתרסק בדיוק עליה, לא פחות ולא יותר.
לאחר התמודדות קצרה עם המוות מגלה ג'ורג' שהיקום ייעד לה משהו קצת שונה וג'ורג' מצטרפת לשורות האל-מתים בעבודתה החדשה כמלאך מוות, אבל לא מלאך המוות, מסתבר שיש הרבה יותר מאחד.
מלאך מוות, נשמע כמו עבודה מרתקת, אולי, אבל בעצם, לא. ה"עבודה החדשה" הזו די מבאסת. הייתם חושבים שזה קשה להתמודד עם לקיחת נשמתו של לפחות אדם אחד מדי יום, הסופניות, החרדות, הכל. טעיתם. מה שבאמת קשה זה לעשות את זה ולנהל חיים רגילים במקביל: צריך למצוא עבודה ומקום לגור בו… למלאכי מוות לא משלמים משכורת.

Dead like me היא עוד אחת מאותן סדרות שלקחו את גבול הפנטסיה ומתחו אותו עוד קצת וגם זה גבולי. סגנון הסדרה יהיה מאוד שונה ובלתי מוכר למרבית צופי המד"ב והפנסטיה בארץ. הפעם לא מדובר בגורל העולם, לא במלחמות גלקטיות, לא בחקר החלל ולא בנסיון לחזור הביתה. אין מפלצות ואין חייזרים, וכל הסיפור מתרחש במרכז החיים האמריקאים הרגילים. מכל בחינה שהיא, מדובר בסדרת דרמה קומית רגילה למדי, ולמרות זאת, ההרגשה שהסדרה נותנת היא פנטסטית לחלוטין. העובדה שמרבית הדמויות בה הינם אנשים מתים מספיקה בשביל להכניס אותו לקטגוריה, אבל בין אם זו סדרת פנטסיה או סדרת דרמה זו פשוט סדרה טובה.

Dead like me לוקחת את הזמן שלה לאט לאט. הדמויות בה מלאות מורכבות וקונפליקטים פנימיים, למרות ההצגה השיטחית והסטריאוטיפית שבה הן מוצגות.
הפרק הראשון מרגיש גאוני – הנה סדרה שלא פוחדת לגעת במוות. שהגיבורים שלה צריכים להתמודד מדי יום ביומו לא רק עם מותם של אנשים אחרים אלא גם עם הדילמות של לקיחת חיים ועם עצם היותם לא שייכים, לא חיים ולא מתים, רואים את העולם ממשיך סביבם ובלעדיהם ולא מסוגלים להמשיך הלאה. הפרק השני, לעומת המקוריות של הפרק הראשון, חוזר כמעט אחד לאחד על אותן נקודות העיקריות וגם השלישי. אבל, לאט לאט מצאתי את עצמי מזדהה עם הדמויות, מרותקת אליהן. עם כל האיטיות והחזרה העצמית הסדרה בונה ביסודיות את כל הגוונים העדינים שממלאים את הדמויות ואת עולמן עד שמגיעים למצב שבו סיפור המסגרת הוא פשוט תירוץ. תירוץ לראות מתי ג'ורג' תתגבר על הניתוק מהמשפחה שלה, תירוץ לראות מה יהיה המעשה המטומטם הבא שהיא תעשה ותירוץ להבין איזו אמת פנימית שהסדרה מנסה להעביר. בשלב הזה, כבר אי אפשר להפסיק.

אז אם במקרה איזה מפיץ בארץ (למרות שהסיכוי קלוש ביותר) קורא את הכתבה, או שיש לכם קרובים בארה"ב ואתם מצליחים לשים את ידיכם על הסדרה, מומלץ מאוד, ואל תתייאשו אחרי פרק או שניים, הציפייה בהחלט שווה.
ולאלו שכבר מכירים ורוצים שוב, העונה הראשונה יוצאת ל-DVD ממש עוד מעט, ביוני הקרוב עם כל האקסטרות.

על הדמויות:

גורג' לאס (אלן מות')

ג'ורג'יה לאס, בת 18, אל-מתה, גרה בדירה מצוקמקת שהיא השיגה מהבחור הראשון שהיא לקחה לו את הנשמה. עובדת ב Happy Time – חברת כח אדם. ממורמרת מהחיים, או בעצם מחוסר החיים שלה, מתגעגעת למשפחה ומשגעת את רוב.
אלן מות', בת 23, התחילה ללמוד משחר בגיל 10, בגיל 14 קיבלה את הפרס הראשון שלה, שיחקה באוף ברודווי ובהופעות אורח ב"חוק וסדר".

רוב (מנדי פטינקין)

הבוס של ג'ורג' בעבודתה ה"שגרתית". לא ממש ידוע מתי או איך הוא מת. מדי בוקר פוגש רוב את החבורה ונותן לכל אחד מהם את משימתו להיום, כתובה על פתק נצמד צהוב. מתפקד על תקן האב עבור ג'ורג' בחייה החדשים.
מנדי פטינקין מוכר בשנים האחרונות מתפקידו כדר' גייגר בסדר "שיקגו הופ", עליו קיבל אמי בשנת 95'. אבל יותר מכל, בעיקר לקהילת המד"ב והפנטסיה הוא יזכר לנצח בתור "Hello, My Name is Inigo Montoya. You’ve killed my father, prepare to die". כן, הוא הוא אינגו מונטויה מהסרט הקלאסי "הנסיכה הקסומה".

בטי (רבקה גייהרט)

מתה בשנות ה – 20 של המאה, בחורה עם פלפל ואהבה לחיים. ג'ורג' מתחברת אליה מאוד ובעזרתה מתחילה להתחבר יותר אל ייעודה החדש.
רבקה גייהרט מוכרת לצופים בארץ בעיקר מתפקיד האורח המתמשך שגילמה בבוורלי הילס 90210 כאשתו של דילן. רבקשה היא דוגמנית לשעבר ושיחקה בין השאר בסרט "צעקה 2" ו"אגדה עירונית". בין חבריה מימי ביה"ס ניתן למצוא את שרה מישל גלר, הלו היא באפי, אהובת העיתון.

מייסון (קולום בלו)

בחור בריטי מקסים שמת בעודו קודח לעצמו חור בראש בשביל להגיע לרמת אקסטזה חדשה. הוא לא עובד וחי מרמאויות, שודים קטנים ולקיחת רכושם של המתים אשר את נשמתם הוא מופקד לקחת. מייסון מהופנט וכנראה גם קצת מאוהב בדייזי ובסך הכל בחור טוב.
קולום בלו הוא שחקן לא ממש מוכר שלא עשה הרבה בקריירה, בעתיד אפשר יהיה לראות אותו גם בסרט "יומני הנסיכה 2".

רוקסי (ג'סמין גאי)

מתה לאחר שהמציאה את החותלות והשותפה שלה חנקה אותה בהן כדי לגנוב את הפטנט, ע"פ הסדרה לפחות. אישה ממורמרת שעובדת בתור פקחית, תפקיד שהולם אותה לכל הדעות. מתחת לחזות הקשוחה נמצאת אישה רגישה שלא תתן לאיש מעולם לראות עד כמה היא פגיעה.
ג'סמין מוכרת בעיקר מתפקידה כויטלי גילברט ויין בסדרה "עולם אחר" ששודרה בארץ לפני כ – 10 שנים.

דייזי (לורה האריס)

שחקנית מתחילה בשנות ה- 20 שלה, עיקר קריירת המשחק שלה מתמצה בכך שהיא שכבה או לפחות התמזמזה בצורה זו אחרת עם כוכבי קולנוע מפורסמים במאה שנים האחרונות, מתה במהלך צילומי "חלף עם הרוח".
לורה האריס הופיע הבעונה השניה של הסדרה "24" בתפקיד מארי וורנר ובהופעות אורח ב"The Outer Limits", "גולשים בזמן" ו"תיקים באפילה".

דלורס הרביג (קריסטין ויילס)

דלורס היא הבוסית של ג'ורג'. מצד אחד ג'ורג' לא ממש סובלת אותה ואת המוזרויות שלה אבל עם הזמן מתגלה שמדובר באיה מאוד רגישה ומאוד חברותית שמאמצת את ג'ורג' ללבה.

המשפחה:

ג'וס (סינתיה סטיבנסון)

אישה עצבנית שלא יודעת איך להתמודד עם המשפחה אחרי שג'ורג' מתה, מאשימה את עצמה בכך שהיא לא הייתה מספיק קרובה לג'ורג' ומשתדלת לא לעשות את אותן הטעויות עם בתה הקטנה רג'י, בלא הצלחה יתרה.

רג'י (בריט מקקליפ)

אחותה הקטנה של ג'ורג', בתחילת הסדרה ג'ורג' מתעלמת לגמרי מקיומה של רג'י, אבל מגלה עד כמה רג'י חסרה לה עכשיו. מותה של ג'ורג' זעזע קשות את רג'י שמנסה להתמודד עם האבדן בדרכה המאוד מאוד מיוחדת.

קלנסי (גרג קון)

אביה של ג'ורג', כשהיא הייתה קטנה הם היו מאוד קשורים ואז נולדה רג'י והקשר התרופף. קלנסי הוא פרופסור לספרות באוניברסיטה והדרך שלו להתמודד עם אבדן בתו הוא באמצעות סטודנטית שמאוהבת בו מעל הראש.

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.