כדור פורח ושמו אנטרפרייז – חלק א`, המורשת בים – מאת subatoi

ynrn2במסורת הימית נהוג לקרוא לספינות זו על שם זו וכש"מסע בין כוכבים" נולדה בשנות ה-60, ניצלו מסורת זו. הספינה המככבת בסדרה קיבלה את השם "אנטרפרייז" וכך קיבלה רטרואקטיבית עבר עשיר. שרשרת הספינות שנקראו אנטרפרייז הוצגה לנו פה ושם לאורך השנים והיא חלק מהותי מה-DNA של ספינות צי הכוכבים, של הצוותים ושל הסדרות. האתוס כולו של "מסע בין כוכבים" בנוי על חדשנות, חלוציות ומעשים נועזים אשר נמשכים מדור לדור, מאנטרפרייז אחת לשניה, מספינת דגל אחת לממשיכת דרכה.

במאמר זה נבדוק מה היה בהיסטוריה עד כה ומה יהיה בהיסטוריה העתידית, שמצדיק את האתוס והמוניטין שיצא לספינות במאה ה-22, ה-23 וה-24. ואכן, נוכל לראות נקודות מפתח בהיסטוריה ואירועים מפורסמים בהם היה/תה מעורב/ת אנטרפרייז כלשהי/ו, ולא מעט פעמים בהם היא/הוא היה/תה הראשון/ה.

ובחלק א` – נציג את המורשת ההיסטורית שהותירו הספינות השונות שנקראו אנטרפרייז בים, בימי מלחמה ושלום. מה הקשר בין צרפת, בריטניה, הנגוס האתיופי, ירושלים ונמל חיפה, הפלישה לנורמנדי, ארצות הברית ונשיאה אנדרו ג`קסון? אנטרפרייז, כמובן.

HVFQu

"Let's make sure history never forgets… the name… Enterprise."
(Captain Picard, Yesterday's Enterprise)
"Fate. Protects fools, little children, and ships named Enterprise."
(Riker, Contagion)


ונפתח בסרטון הבא:

הפתיח של הסדרה "אנטרפרייז" שהחלה את דרכה ב-2001 מחבר למעשה את היסטורית התעופה והחלל שהצופה מכיר, ההיסטוריה של המאה ה-20, למאה ה-22 של קפטן ארצ'ר וחבריו. באמצעות הצגת התשתית הטכנולוגית עליה מתבססת הסדרה, הסדרה מחברת את הצופה גם לתשתית ההיסטורית. כך נוצרת תחושת המשכיות, הבנה כי ה-NX-01 היא עוד חוליה בשרשרת. הצופה כבר יודע שאחרי ה-NX-01 יגיעו עוד ספינות ששמן אנטרפרייז, כך שהשרשרת נמשכת לפני ואחרי ספינתו של ארצ'ר.
השרשרת הוצגה לנו פה ושם לאורך השנים והיא חלק מהותי מה-DNA של הספינות, של הצוותים ושל הסדרות. האתוס כולו של "מסע בין כוכבים" בנוי על חדשנות, חלוציות ומעשים נועזים אשר נמשכים מדור לדור, מאנטרפרייז אחת לשניה, מספינת דגל אחת לממשיכת דרכה.

אי לכך, חשוב ומעניין להכיר את מורשת האנטרפרייז על חוליותיה, אלה שהוזכרו על המסך ואלה שלא זכו לכך. בפתיח הנ"ל מופיעים שלל כלים (vessels) בים, באוויר ובחלל אך למעשה רובם לא נקראים אנטרפרייז. במאמר זה נבחן את הכלים ההיסטוריים שכן נקראו בשם זה – לא את כולם, אלא החשובים שבהם – כדי לבחון את האתוס ולהכיר את השרשרת. נבדוק מה היה בהיסטוריה ומה יהיה בהיסטוריה העתידית, שמצדיק את האתוס והמוניטין שיצא לספינות במאה ה-22, ה-23 וה-24. ואכן, נוכל לראות נקודות מפתח בהיסטוריה ואירועים מפורסמים בהם היתה/היה מעורב/ת אנטרפרייז כלשהי/ו, ולא מעט פעמים בהם היא/הוא היה/תה הראשון/ה.

Z4ERn

ב-11 במארס 1964 כתב ג'ין רודנברי מסמך (קובץ) שהגיש אחר כך למספר אולפנים, מסמך שבו פרס לראשונה את משנתו בכל הנוגע ל"מסע בין כוכבים". הספינה המככבת בסדרה המוצעת כונתה במסמך SS Yorktown, על שם נושאת מטוסים מפורסמת באותו שם מימי מלחמת העולם השניה, שסיימה את חייה כשהוטבעה בידי היפנים ב-7 ביוני 47' בקרב מידוויי הידוע. הרעיון היה לנצל את העובדה שבמסורת הימית נהוג לקרוא לספינות זו על שם זו, וכך להשתמש במסורת של שם קיים ולהמשיך אותה גם לתקופה בה הספינות משייטות בחלל. והיורקטאון אכן היתה ראויה: היו שתי ספינות בשם זה שקדמו לה ונכון לימיו של רודנברי גם אחת שהמשיכה את דרכה. מקור השם יורקטאון הוא מהקרב הגדול האחרון של המהפכה האמריקנית, בו ניצחו הכוחות הצרפתים-אמריקניים תחת פיקודו של גנרל ג'ורג' וושינגטון.

בסוף שנת 64' צולם הפיילוט The Cage, כשבשלב מסוים בדרך שמה של החללית שונה לאנטרפרייז. הסיבה הרשמית אינה ידועה, אך ניתן לשער שהדבר נבע ממספר סיבות. מוצלחת ככל שתהיה הקריירה של נושאת המטוסים יורקטאון, היא סיימה אותה, כאמור, בנסיבות עגומות. אך היתה נושאת מטוסים מפורסמת אחרת ששרדה את מלחמת העולם השניה, ושמה היה אנטרפרייז. מעבר לכך, בעת הפקת הפיילוט השם אנטרפרייז עיטר גם את נושאת המטוסים החדשה שהושקה רק שלוש שנים קודם לכן, והיתה הראשונה בעולם שמונעת בכוח הגרעין. זו גם היתה מעורבת באופן סמלי בחקר החלל של תחילת שנות ה-60, כך שהיא היתה מעין סמל לכל מה שחדש וטכנולוגי. אך מעל הכל (עדיין בגדר "ככל הנראה") השם אנטרפרייז הוא אוניברסלי יותר מהשם יורקטאון, מציב ערכים של יזמות והעזה, משרה יותר הוד והדר – וגם נשמע טוב יותר, לדעת לא מעט אנשים.
מרגע שקיבלה את השם אנטרפרייז, ספינתו של קירק קיבלה באופן רטרואקטיבי עבר עשיר. לצופה שצפה בסדרה בשנות ה-60 היה ברור על שם מי היא נקראת. היה לו ברור שיש קו מחבר בין התקופה שהוא מכיר לעתיד הרחוק. וכאמור האתוס של הספינה, ספינת הדגל, הושתת במידה רבה על העבר וההיסטוריה של השם הזה. החדשנות, הנועזות והאומץ של הספינה – או למעשה צוותה – נבעו, תרמו והשתלבו באותו אתוס.

בין אם מדובר על צופה ישראלי בשנת 2012 בואכה 2013 או בצופה אמריקני בשנת 1966, רוב מורשת האנטרפרייז אינה מוכרת לקהל. הצצות קטנות במשך השנים הביאו את נקודות השיא של האתוס אל הצופה. הפעם הראשונה היתה עשור לאחר ש"מסע בין כוכבים" ירדה מהמסכים, בסרט הקולנוע הראשון משנת 79' Star Trek The Motion Picture. קומנדר דקר עורך לאייליה סיור ב-NCC-1701. הם מגיעים לחדר המנוחה של הספינה ובו ניתן לראות תצוגה של קודמותיה – ספינת מפרש, נושאת מטוסים, מעבורת חלל, ספינה לא מזוהה וה-NCC-1701 עצמה:

ZkraO

גם על ה-NCC-1701-D ב"הדור הבא" ניתן לראות תצוגה דומה בחדר הישיבות של הצוות. התצוגה כוללת את ספינות החלל שקדמו לה בעבר, כולל ספינותיו של קירק, לצד נושאת מטוסים:

IJiph

…וגם בחדר הישיבות של ה-NCC-1701-E הוצגו קודמותיה של ה-E, כפי שראינו בסרט First Contact:

MrRBq

ואחרי שהתצוגה נהרסה, החדר כולו שופץ לקראת הסרט Insurrection, כולל תצוגה חדשה:

Mp6Pk

בסדרה האחרונה, "אנטרפרייז", זכינו לראות תצוגה דומה גם על גבי ה-NX-01 בחדר המצב של הקפטן. שוב, ניתן לראות ספינת מפרש, נושאת מטוסים (אם כי לא אותה אחת שהוצגה בספינה של קירק), מעבורת חלל והאנטרפרייז NX-01 עצמה:

CDsGY

רגע לפני שנצלול אל בין דפי ספרי ההיסטוריה ונציג לכם את המורשת, נציין כי יש ספינות-ים רבות בשם אנטרפרייז. לאחר סיום העבודה על ההרצאה שהולידה מאמר זה, גילינו שיש ספר מיוחד העוסק בנושא זה בדיוק – These Are The Voyages, מאת ארנולד ואן בוורהודט. מהצצה קטנה שניתן לבצע דרך אמאזון נראה שזה ספר רציני שמציג כלים רבים מרחבי העולם. בכל מקרה, אנו נתרכז כאן בעיקר בכלים מהמערב ה"קלאסי", כאלה שאינם פרטיים, ובעיקר החשובים בהם שהיו מעורבים באירועים היסטוריים כאלה או אחרים.
המורשת בים

(הערה כללית: יש סוגים רבים של כלי שיט ולכל אחד שם משלו. אנו נשתמש בשם הכללי "ספינה" לכל כלי השיט הללו.)
ראשית, נבחן את מה שאנו מכירים מ"מסע בין כוכבים". בפתיח הנ"ל של "אנטרפרייז" מופיעה ספינת מפרש בשם HMS Enterprize (כש-HMS משמעותו ספינת הוד מלכותו/ה), היא הראשונה הנושאת את השם ברצף המוצג. אך על-פי ממורי אלפא, הוויקי הטרקית, ספינה מדגם כזה ששמה מאוית ב-Z לא באמת התקיימה. גם ציור ספינת המפרש המופיע במגוריו של ארצ'ר בא לייצג את ספינות המפרש בכללותן ולא ספינה מסוימת. הציור התבסס כנראה על הספינה קונסטיטושן, אחת הספינות הותיקות ביותר שעדיין פעילות – מעל 200 שנה.
אילו ספינות כן התקיימו תחת השם?

1705 (או בעצם, קצת קודם)
ספינות בריטיות – 15 ספינות בריטיות שירתו בצי המלכותי תחת השם אנטרפרייז.

ynrn2רשמית, הספינה הראשונה הידועה בשם זה היא L'Entreprise שנראית בציור שמשמאל, ספינה צרפתית מדרגה שישית בעלת 24 תותחים שנתפסה בשנת 1705 בידי הבריטים, ששינו את שמה ל-HMS Enterprise. היא שירתה בים התיכון וגם טבעה בו ב-1707. לא ידוע עליה הרבה מעבר לכך.
אגב, אם בודקים מעט יותר לעומק, הצרפתים החזיקו כבר משנת 1671 די הרבה ספינות שנקראו Entreprenant, ובתרגום לאנגלית – Enterprising.

אחרי שהאנטרפרייז הבריטית הראשונה טבעה, הבריטיים השיקו ב-1709 ספינה נוספת תחת שם זה, אשר החזיקה מעמד 40 שנים והפכה לקראת סוף דרכה לספינת בית חולים. ספינות בריטיות נוספות פעלו תחת השם לאורך השנים, כמו למשל ספינה ספרדית שנתפסה ב-1743. שמה שונה לאנטרפרייז וגם היא פעלה בים התיכון. ספינה נוספת פעלה בקריביים והשתתפה במצור על הוואנה בירת קובה, וספינה אחרת ערכה שני מסעות לקוטב הצפוני. החל מ-1775 היה גם דגם אנטרפרייז שכלל 27 ספינות.

האנטרפרייז הבריטית הראשונה ששייטה במימי המאה ה-20 הושקה ב-1919. הופתענו לגלות שבין שאר הרפתקאותיה היא הביאה ארצה ב-1936 את היילה סילאסי, קיסר אתיופיה הגולה ("נגוס", בשפת המקור), אשר נמלט מהכיבוש הפאשיסטי של מוסוליני, ערב מלחמת העולם השניה. הוא ירד מהספינה בנמל חיפה, ושהה כחודש בירושלים לפני שהמשיך לאירופה, לנאום בפני חבר הלאומים. רוב התמונות בערך של ספינה זו בוויקיפדיה הן מעגינתה בנמל חיפה, והן תמונות באיכות גבוהה. לדוגמה:

FUxSv

במהלך המלחמה עצמה הספינה פעלה באזור קנדה ונורבגיה (השתתפה במילוט האוצר הנורבגי), הטביעה ספינה גרמנית, הטביעה ספינות צרפתיות באלג'יריה, השתתפה בפעולות באוקיינוס ההודי, בעיראק ובזירת הקרבות עם היפנים. היא גם השתתפה בהפצצת החוף בזמן הפלישה לנורמנדי.
החל ממאי 45' משנסתיימה המלחמה, סייעה להחזיר חיילים בריטים מאסיה ואפריקה ובינואר 46' חזרה לבריטניה בפעם האחרונה. בסך הכל קיבלה 4 תוארי קרב על שירותה במלחמה.

אחריה היתה בין השאר ספינת מחקר קטנה שהושקה ב-59' ופעלה עד שנת 85'. משהחלה הסדרה "מסע בין כוכבים" להתפרסם, ספינה זו נודעה בכינוי The Starship. האנטרפרייז הפעילה כיום הושקה ב-2002, גם היא למעשה ספינת מחקר קטנה. היא פעלה לא מעט גם באפריקה ובמזרח התיכון, והיא תומכת בפעולתה בצוללות ובפעולות אמפיביות.

במשך השנים היו ספינות נוספות של הצי המלכותי שלא הוגדרו כספינות קרב: ספינת קיטור (כנראה) שפעלה באמצע המאה ה-19 והשתתפה במלחמת סין הראשונה ובמלחמת בורמה השניה; ספינה גוררת שפעלה במחצית הראשונה של המאה ה-20; ספינה שסייעה בענייני רשתות נגד צוללות (מסתבר שיש כזה דבר) במלחמת העולם הראשונה; וספינה נוספת נתקלה במוקש ימי וטבעה ליד איטליה עם שמונה קורבנות. על ספינות אלה כמעט ואין מידע.

1775
ספינות אמריקניות –
שמונה ספינות אמריקניות שירתו בצי ונשאו את השם אנטרפרייז.

bHtWzהראשונה מביניהן היתה במקור ספינה בריטית בשם ג'ורג' שנבנתה בקוובק שבקנדה. במאי 75' קבוצת חיילים אמריקניים פשטה על המקום ותפסה את ג'ורג'. הם עזבו איתה כעבור שעתיים, חימשו אותה ב-12 תותחים וקראו לה אנטרפרייז. היא היתה הספינה החשובה ביותר באגם שמפליין בצפון מזרח ארצות הברית בזמן מלחמת העצמאות האמריקנית. בין השאר הספינה סייעה בשמירת השליטה באגם ושימשה בזמנים מסוימים כספינת הדגל של הקולונל שתפס אותה. ניתן לראותה בציור משמאל.
באוגוסט 75' השתתפה האנטרפרייז במתקפה על מונטריאול וקוובק ובאוקטובר 76' היתה בין חמש ספינות בלבד ששרדו קרב מול הבריטים, בדרכן לעיירה טייקונדרוגה. אף שהפסידו מבחינה טקטית, זה היה ניצחון אסטרטגי לאמריקנים אשר הצליחו להפריע לפלישה הבריטית לניו-יורק ולדחות אותה בכשנה.
ביולי 77' האנטרפרייז היתה אחת מחמש ספינות שליוו שיירה של סירות שפינו את תושבי טייקונדרוגה. הכוח האמריקני היה קטן מדי בהשוואה לצי הבריטי באגם, ואחרי ששתיים מהספינות נלכדו, ב-7.7.1777 אנטרפרייז והשתיים האחרות עלו במכוון על שרטון ונשרפו כדי למנוע את תפיסתן.
באופן שמזכיר את גורלה של ספינה אחרת…

האנטרפרייז האמריקנית השניה הושקה ב-1776 ופעלה במהלך מלחמת העצמאות במפרץ צ'ספיק, גם הוא בצפון מזרח ארצות הברית. היא היתה ספינה עצמאית למשך פרק זמן מסוים לפני שנקנתה בידי הצבא. היא השתתפה בשיירות, ביצעה סיורי מודיעין ושמרה על החופים מפני פשיטות של הבריטים. לא ידוע עליה הרבה וככל הנראה אחרי שלושה חודשים בלבד הצבא ויתר על שירותיה.

ב-1799 הושקה אנטרפרייז נוספת, אשר פעלה בקריביים כדי להגן על סוחרים אמריקניים במהלך המלחמה הבלתי רשמית של ארצות הברית עם צרפת (מסתבר שהיתה כזו מלחמה). הישגיה בזירה זו בשנת 1800 הקנו לה מקום ברשימת 14 הספינות שהצי החליט להמשיך ולהחזיק בהן לאחר המלחמה.
ב-1801 האנטרפרייז הזו הגיעה לים התיכון והשתתפה במלחמה הברברית הראשונה (בצפון אפריקה, חלק מהאימפריה העותומאנית), כשב-1 באוגוסט הביסה את הספינה טריפולי, כפי שנראה בציור הימני להלן. לנצחון היתה משמעות כבירה, וחצי שנה לאחר מכן הקונגרס האמריקני החליט להעניק לאנשיה פרס: הקפטן קיבל חרב, וכל שאר אנשי הצוות קיבלו משכורת של חודש.
אחרי תקופות שיפוצים ופעולות רבות, במהלך מלחמת 1812 בין בריטניה לארצות הברית האנטרפרייז תפסה את הספינה הבריטית בוקסר. שני הקפטנים נהרגו וזכו להלוויה משותפת. ביולי 1823 סיימה האנטרפרייז את הקריירה כשניזוקה בעלותה על שרטון באי קטן בקריביים. איש מאנשי הצוות לא נפגע.

GFbWJ

0o2T1ב-1814 הושקה ספינת קיטור פרטית בשם אנטרפרייז, למטרות תחבורה (נוסעים) ומסחר. אגב, שמו של הקפטן הראשון שלה היה ישראל גרג. הספינה שטה נגד זרמים חזקים והוכיחה לראשונה שמסחר באמצעות ספינות קיטור לאורך נהר אוהיו אכן אפשרי.
בדצמבר אותה שנה האנטרפרייז נשלחה בידי בעליה לניו אורלינס תחת פיקודו של מפקד אחר, עם אספקה צבאית שהמקומיים היו זקוקים לה בקרב על העיר נגד הבריטים. מי שביקש את הסיוע ופיקד על הקרב היה גנרל אנדרו ג'קסון, לימים נשיא ארצות הברית השביעי. למרות האספקה, הכוחות האמריקניים עדיין היו במצב נואש. ג'קסון שלח את הספינה לחפש מספר סירות קטנות שנצפו קודם לכן עם ציוד צבאי נוסף. האנטרפרייז איתרה וגררה אותן לניו אורלינס עם כל הציוד, ובהמשך סייעה להעביר חיילים. לפי הדיווחים היו מרוצים ממנה, כולל גנרל ג'קסון.
בהמשך שנת 1815 אחד משני האנשים שנשכרו לשמור עליה ירד לחוף והשני השתכר ושכח לפקח על המשאבות. הספינה טבעה.

ביוני 1874 הושקה אנטרפרייז נוספת שפעלה בברזיל, אירופה, אפריקה, אזור הקריביים והים התיכון. ב-1891-1892 שימשה כספינת אימונים לאקדמיה של הצי, ואח"כ שימשה במשך 17 שנים כספינת אימונים לאקדמיה הימית של מסצ'וסטס (הספינה הנוכחית שלהם נקראה על שמה לפרק זמן מסוים). ב-1909 היא נמכרה.

~~

אלה היו הספינות העיקריות שנשאו את השם אנטרפרייז ושייטו בשבעת הימים. כפי שראיתם, הן היו מעורבות לעתים במלחמות חשובות, בזירות חשובות ואנשים מפורסמים. בחלק הבא של המאמר נשלים את סקירת המורשת בים כשנספר על שתי נושאות המטוסים האמריקניות, כל אחת מפורסמת בזכות עצמה. החלק הבא יפורסם בימים הקרובים, לרגל פרישתה של נושאת המטוסים אנטרפרייז הנוכחית, ב-1 בדצמבר.


נספחים מאחורי הקלעים
* מהבלוג של דאג דרקסלר: משתעשעים עם הספינות המוזהבות מהאנטרפרייז D.
* מהבלוג של ג'ון איבס: עוד ועוד על הספינות המוזהבות בסרטי "הדור הבא".

המאמר מבוסס על הרצאה שהועברה באייקון 2012.

zsPjW

4 מחשבות על “כדור פורח ושמו אנטרפרייז – חלק א`, המורשת בים – מאת subatoi

  1. פינגבק: מב"כ ולב"ה במאורות 2012, נושאת המטוסים, רנגיידז וגם תקציר ראשון ל-STID | סטארבייס972 | The Last Outpost

  2. פינגבק: כדור פורח ושמו אנטרפרייז – חלק ב`, המורשת בים (המשך) – מאת subatoi | סטארבייס972 | The Last Outpost

  3. פינגבק: בשנת 2025 אנטרפרייז חדשה, CVN-80! | סטארבייס972 | The Last Outpost

  4. פינגבק: כדור פורח ושמו אנטרפרייז – חלק ג`, המורשת באוויר – מאת subatoi | סטארבייס972 | The Last Outpost

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.