קיו-קון 2

שלום לכולם,

בימים האחרונים הניהול והארגון של קיו קון 2 ספגו לא מעט ביקורת, בעקבות כל מיני סכסוכים פנימיים. הרבה האשמות הופנו כלפי סטארבייס 972, חלקן מוצדקות, רובן לא. מדובר בכנס של סטארבייס, שכולנו רצינו בו, התרגשנו לקראתו, ועמלנו כדי לעשות אותו לכנס הכי טוב שיכול להיות. וכולנו – מנהלי הכנס הנוכחיים והקודמים – נכשלנו. אבל יש הרבה מה ללמוד מהנסיון שלנו, לגבי הכנס הזה בפרט ולגבי עתיד הקהילה בכלל.

הכנס התחיל בהתלהבות רבה, כשהתגלתה הזדמנות להביא את ג'ון דה לנסי לכנס בארץ, ושני מנהלים מונו לכנס מטעם המועדון. בדומה לכנסים רבים אחרים (טוב, אולי קצת יותר…), לכל אורך הדרך היו ויכוחים רבים לגבי הסמכויות, דרך ההתנהלות, ועוד. אבל המשכנו לעבוד ביחד, למרות כל הקשיים, מתוך אמונה שעבודת צוות היא הדרך הנכונה. לכל אורך הדרך סגל סטארבייס היה צריך להתמודד עם האיום של כנס פרטי. אולם, מתוך אמונה שכנס בסדר גודל כזה צריך להיות כנס קהילתי, מטעם ארגון מוכר, סטארבייס המשיך להתאמץ למענו לכל אורך הדרך. כל זאת, למרות חוסר שיתוף פעולה סדרתי, ופעולות חד צדדיות שנעשו בניגוד לעמדת המועדון, חלקן תוך כדי פגיעה באינטרסים של הכנס.

למרות מיטב מאמצינו, תוך ניצול של האמון שניתן בם והקשר האישי עם דה לנסי, שבועות ספורים לפני האירוע, מנהלי הכנס הנוכחיים החליטו לבצע התנתקות חד צדדית, פשוט כי זה קל יותר. הכנס, שהחל כהצעה של פעיל מוערך בסטארבייס, היה כנס של סטארבייס לכל אורך הדרך, וכך גם פורסם. למרבה האירוניה, לא נאמר לסטארבייס על הניתוק, אלא נעשה שימוש בזה כאיום תיאורטי, תוך כדי ניצול ציני של המוניטין והמשאבים של המועדון. בינתיים, נמנעה מסטארבייס גישה למשאבים שהיו אמורים להיות משותפים, התקשורת נפסקה כמעט לחלוטין, והיחס כלפי סגל המועדון היה כאל כפיפים. המצב הפך לבלתי נסבל, והיה צריך לקדם את הכנס. בלית ברירה, הוחלט שלא להיכנע לסחיטות ואיומים, ולהמשיך תחת ניהול אחר, מתוך ידיעה ברורה שהצד השני ימשיך את הכנס איתנו. המשכנו לעבוד על הכנס, לפתח לו תכנים, למכור כרטיסים, לפרסם ולקדם אותו. היו הרבה בעיות בתקשורת, וכשנוצר נתק מוחלט פשוט המשכנו לעבוד וקיווינו לטוב, מאמינים שזה הדבר הטוב ביותר בשביל הכנס ואורחיו.

ניסינו משהו שיצא מהקשרו, וקיבלנו את הביקורת על כך. האמנו, ועודנו מאמינים, כי הכנס הזה אמור להיות כנס של סטארבייס, וככזה ניהלנו אותו. המשכנו לבד כי הותירו אותנו לבד, ואולי היינו תמימים. ניסינו לעשות את המעבר חלק ושקוף ככל האפשר, ולא העלנו על דעתנו שיכנו אותנו רמאים. לא העלנו על דעתנו שנגיע למצב שיטען שלסטארבייס אין חלק בניהול הכנס, ולא יכבדו כרטיסים שסטארבייס, הארגון שאחראי על הכנס, מוכר.

מנהלי הכנס החדשים, שמינו את עצמם מטעם עצמם, הפעילו מספיק שרירים ואין לנו ברירה אלא להתקפל. סטארבייס שם את טובת הכנס בראש מעייניו ואיננו מוכנים להתסכן בפגיעה בכנס או באורחיו בעבור אינטריגות אישיות. אז הורדנו את אתר הכנס מהאתר שלנו, הפסקנו את מכירת הכרטיסים, וביטלנו את גביית הכסף מקומץ האנשים שרכשו כרטיסים בדרך זו (הודעה אישית נשלחה בנפרד). אנו מתנצלים על הבלבול ועוגמת הנפש שנגרמה לאורחי הכנס.

נו, אז יש כנס פרטי. מה זה אומר? האם כך אנו רוצים להתנהל? האם הקהילה צריכה להתנהל בכח הזרוע? האם אנו רוצים בקיומם של כנסים עצמאיים עם אג'נדה משלהם (אה, רגע, כבר יש לנו אחד כזה – אייקון. מעניין איך זה עובד בשבילנו…)? או אולי אנחנו מעדיפים מודל של שיתוף פעולה, שקיפות מנהלתית ופיננסית, עבודת צוות? האם שווה לנו לוותר על כל זה בשביל לראות כוכב זה או אחר? איך אנחנו רוצים את הפאנדום שלנו?

למורת רוחנו סטארבייס לא קשור כרגע לכנס קיו קון 2. המועדון תמך בכנס ורצה בקיומו לכל אורך הדרך. אנו עדיין מלאי תקווה שנוכל לחזור ולשתף פעולה ולקיים את הכנס במתכונתו המקורית, ככנס של המועדון, כפי שהוסכם מלכתחילה. אנו קוראים למנהלי הכנס להתגבר על משקעי העבר ולעבוד ביחד – לא רק בשביל הכנס הזה, אלא למען עתיד הקהילה כולה.

הנהלת סטארבייס 972


הכוכב השמיני, הרצליה – 31.5-1.6.2009

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.