הסרט ה-11 – תמצות חדשות והגיגים – מאת subatoi

כבר עברו תשעה חודשים (מחר) מיום ההודעה על הסרט הבא של "מסע בין כוכבים", הסרט ה-11. מה התחדש בנידון? האמת היא שלא הרבה. אמנם יש הרבה (מאוד) שמועות וספקולציות, אבל רק מעט מידע מבוסס, רשמי ומהימן.

אז הא לכם סקירה קצרה ומתומצתת של כל מה שחדש וידוע, בצירוף הגיגים על הסרט, בעד ונגד, ומה יהיה עם מי שלא מתלהב ממנו.

 

הסקירה שלהלן אינה מכילה ספוילרים עלילתיים או אחרים (אפילו לא אופציונליים), מלבד הדברים הבסיסיים ביותר והידועים כבר לכל מזה זמן רב.


הסרט ה-11 של "מסע בין כוכבים" מעורר הרבה עניין והדים, מחלוקות וציפיות, כפי שהיה צפוי מרגע ההכרזה הרשמית עליו בחודש אפריל האחרון. ההכרזה הרשמית הגיעה מעט בהפתעה, אחרי לא מעט זמן ושמועות על תכנונים לסרט שכזה. היו דיבורים על סרט שיתאר את המלחמה ברומולאנים (קצת אחרי סיומה של "אנטרפרייז", אבל בלי צוותה), היו דיבורים על עוד סרט של "הדור הבא", היו דיבורים על סרט שיערב דמויות ממספר סדרות וזמנים שונים. כמו שהבנתם, היו בעיקר דיבורים. היו גם המון ראיונות, בעיקר של ריק ברמן (האחראי על הזיכיון מאז מותו של ג'ין רודנברי) ושל פטריק סטיוארט ("פיקארד"), ובהם הם שטחו שוב ושוב את דיעותיהם ושאיפותיהם לגבי הסרט, עד שנדמה היה שהם לא עושים כלום מלבד לתכנן את הסרט בראיונות הללו. אבל בסוף יצא משהו אחר.

בהודעה הרשמית של האולפנים לא סופר הרבה, אך ברור לכולם מכרזת הסרט שפורסמה שהעלילה תתרחש בתקופת הסדרה המקורית, ותתמקד בקירק וספוק הצעירים. לא ברור עדיין מה בדיוק יהיה שם (השמועות רבות והדיווחים הלא רשמיים חוגגים, אפילו הדלפות כמעט ואין), אבל זה מה שיהיה בגדול. הדיווחים נעים בין תקופת האקדמיה לבין התקופה בה קירק כבר פיקד על האנטרפרייז, וכל התקופות שבאמצע. כאמור, דבר אינו בטוח, דבר אינו רשמי.

ג'.ג'. אברמס, המוכר מ"אבודים", "זהות בדויה", "משימה בלתי אפשרית 3" ועוד, שייך טכנית לדור של הסדרה המקורית. הוא נולד חודשיים וחצי לפני שידור הפרק הראשון. אברמס הוא מעריץ של הסדרה ושל "הדור הבא", והוא קיבל את ה"פיקוד" על פרויקט הסרט ה-11.

התסריט נכתב בידי אברמס, אלכס קורצמן ורוברטו אורקי (שני האחרונים עבדו גם על התסריט לסרט "הרובוטריקים" החדש), ואברמס גם יפיק את הסרט, יחד עם דיימון לינדלוף. הבימוי הוצע לו אף הוא, אך הוא טרם קיבל החלטה בנידון.

איפה הדברים עומדים?

* ג'.ג'. אברמס אמר לאחרונה שיש כבר גרסה ראשונה גמורה לתסריט;

* אומרים שהוא כבר עשה אודישנים ראשונים, אך אין שום מידע לגבי מי השתתף בהם או מה היו התוצאות;

* מספר אנשי מקצוע שאברמס מכיר ועבד איתם ככל הנראה יעבדו איתו גם הפעם;

* דיונים על תקציב ומתן אור ירוק רשמי אמורים להיות בסביבות פברואר;

* תחילת הצילומים מתוכננת (לפי הלו"ז המשוער) באביב-סתיו הקרובים;

* ויציאת הסרט, לפי אותן שמועות ואותו לו"ז, לקיץ או חורף 2008. לינדלוף אמר לאחרונה שתאריך היציאה המשוער הוא 2 ביולי באותה שנה.

בהעדר מידע מבוסס ומסודר, אתרי האינטרנט נתפסים לכל שבב מידע וכל חלקיק משפט של אברמס ועמיתיו ומנסים לנתחם ולחלוב מתוכם מידע נוסף. אתר האינטרנט המוביל בתקופה זו בקשר לדיווחים על הסרט (כמו גם על הפרקים ה"משופרים" של הסדרה המקורית ועל "מסע בין כוכבים" בכלל) הוא TrekMovie.com. אתר זה מביא מידע ממקורות שלו, מידע ממקורות שונים בעולם, שברי ציטוטים של אברמס (ושל שאטנר, שאוהב מאוד מאוד לדבר, כידוע), ו"מנצח" בלי בעיה אתרים ותיקים כמו TrekToday המקרטע לאחרונה ו-StarTrek.com הרשמי והאיטי. יש מספר רעיונות (ושמועות) שמסתובבים, עם שמות של כמה דמויות באוויר.

אברמס אמר לאחרונה שהסרט לא יצריך ידע קודם ב"מסע בין כוכבים", ושהוא היה רוצה שהצופים יגיעו עם ראש פתוח. ובתגובה, מיד התחילה התהייה למה הוא התכוון. ידוע כבר שאברמס ואנשיו מתכוונים לשמור על "מסע בין כוכבים" ולהיות נאמנים לה, כך שלא ברור מה היתה כוונתו.

שוב, למרות שאין מילה רשמית בעניין, שאטנר ונימוי ככל הנראה יהיו מעורבים בצורה כלשהי. בעוד כולם שומרים על שתיקה, שאטנר לא משאיר את הפה סגור לרגע ואין לו בעיה להתבטא בקשר לכך שכבר יצרו איתו קשר, ושהכותבים עובדים על דרך להכניס אותו ואת נימוי בצורה מכובדת והגיונית לתסריט (מה שלא צפוי להיות פשוט כלל וכלל).

את העלילה המתוכננת אפשר לתקוף ואפשר גם להגן עליה.

המתנגדים אומרים שאין טעם לעשות סרט עם קירק וספוק, כי הם כבר "פאסה". אחרי כל הסדרות החדשות, אחרי 40 שנה של "מסע בין כוכבים", לחלק מהצופים כבר אין כוח לראות את הדמויות הישנות והלא-מושכות. הם אומרים שצריך להמשיך בקו הזמן של המאה ה-24, לראות מה קרה מעט לאחר תקופתם של פיקארד-סיסקו-ג'יינוויי, ואולי אפילו לקפוץ הרבה קדימה ולראות מה קורה שם.

אבל אפשר לומר שההתנגדות הזו נובעת, אולי, מסיבה אחת עיקרית. המעריצים כיום מרגישים מחוברים מעט מאוד לסדרה המקורית. היא לא מושכת במיוחד למי שמורגל בטלויזיה מודרנית. יש בה אווירה ישנה ורוב האנשים פשוט מעדיפים להדחיק אותה. במצב כזה, כשהם מרגישים מנותקים ממנה ומרגישים שאין להם כל קשר אליה, זה די טבעי שהם לא יתמכו בסרט שיעסוק בה (פחות או יותר). הסיפור פשוט לא מעניין אותם.

אם מנסים להבין את עצם ההחלטה של האולפנים לעשות סרט שיעסוק בסדרה המקורית, אפשר לומר שאולי הם החליטו לחזור לשורשים. לעשות סרט על דמויות שכולם מכירים, לעשות את הסרט על בסיס שמשותף לכל המעריצים (לטענתם). לעשות את הסרט על דמויות "חדשות" (חדשות, כי לא נעשה סרט על הדמויות הצעירות), ולא על כוכבי "הדור הבא" שכבר מיצו את עצמם (לטענת חלק מהאנשים), ושסרטיהם האחרונים לא ממש הצליחו בקופות. כוכבי שאר הסדרות החדשות נפסלו, סביר להניח, או אפילו לא עלו כאפשרות, כי לא היתה תחושה שהם יוכלו "להחזיק סרט". או אולי בגלל שאף אחת מהן לא היתה בקונצנזוס בקרב המעריצים, בניגוד לשתי הסדרות הראשונות, כל אחת בימיה.

לו היה נעשה סרט על "הדור הבא", ו(גם)הוא לא היה מצליח, התרנגולת ששמה "מסע בין כוכבים" הייתה נשחטת לחלוטין, סביר להניח. כל סרט על אחת מהסדרות האחרות היה צולע, כיוון שלא היה זוכה לתמיכה רחבה של המעריצים, שאינם מאוחדים לגבי הסדרות הללו.

מה לגבי האופציה החביבה על המעריצים? איך היה סרט עם צוות חדש, בתקופה חדשה, נגיד 50 שנה לאחר תקופת פיקארד-סיסקו-ג'יינוויי? האם סרט כזה היה מצליח? לא בטוח. הסרט אמנם היה עונה לרצון של (חלק מ)הקהל להמשיך בקו הזמן ולא לחזור לאחור, ואולי היה מראה תוצאות של חלק מההתפתחויות שראינו בסדרות החדשות (מה קרה לחלק מהדמויות, מה קרה למעצמות, איך התפתחה הפדרציה וכו'). אך האם זו היתה תוצאה משביעת רצון? קשה לומר. כדי שייצא סרט ש"יספק את הסחורה" היה צורך בהרבה מאמץ תסריטאי. "נמסיס" הוא דוגמה לסרט שהתרחש מבחינה כרונולוגית לאחר כל הסדרות החדשות, והוא סיפק מעט מאוד מידע על תהליכים שקרו לאחריהן. לא שמענו כלום על תוצאות מלחמת הדומיניון, לא על היחסים בין המעצמות וכו'. כל סרט, מן הסתם, חייב להחזיק את העלילה שלו עצמו. יהיה קשה לסרט לספק את הסקרנות (הגדולה) של המעריצים לגבי "מה קרה אחר-כך", במקביל לעלילה (מוצלחת) משל עצמו.

כעת, תארו לעצמכם סרט שמנסה להצליח בשתי המשימות הנ"ל, וגם להציג צוות חדש לחלוטין. סרט עם צוות חדש יצטרך להציג לנו (ולחבב עלינו) את הדמויות החדשות, בנוסף למשימות האחרות שלו. עם משימות כה רבות, ספק אם הקהל היה יוצא מרוצה ומסופק.

מצד שני, די ברור כי גם סרט על הסדרה המקורית אינו הצלחה בטוחה כלל וכלל. אולי המחשבה שהיתה לאולפנים בראש היתה שאת הסדרה המקורית כולם מכירים כך שיש להם בסיס משותף. אולי זה גם נכון. לגבי ארצות-הברית. שם הסדרה תמיד מוקרנת ויש סביבה "באזז", במיוחד בימים אלה, עם הפרקים ה"משופרים" שמוקרנים מדי סופשבוע בטלוויזיה ועם הוצאה של חלקם ב-DVD, ככל הנראה, לקראת סוף השנה. בארץ המצב אחר. המצב שונה. בארץ, בהעדר שידור מסודר שלה, קהל רב אינו מכיר אותה, או מסרב להכיר אותה (ולהכיר בה). אם נוסיף את שאר הסיבות הגורמות לכך שהיא יכולה להצטייר לעתים כלא פופולרית לקהל מודרני, הבעיה גדולה יותר. הקהל מרגיש ניכור כלפיה.

ויש עוד בעיה. נגיעה בבסיס של "מסע בין כוכבים", בסדרה המקורית, תמיד עשויה להיות בעייתית, מבחינת המשכיות ועקביות. "אנטרפרייז" הוכיחה שעניין הפריקוולים הוא נקודה כאובה בקרב הטרקים. כאובה מאוד. הרבה מהמתנגדים ל"אנטרפרייז" עשו זאת בשל בעיית ההמשכיות וההעקביות. לא שהסדרות האחרות היו טלית שכולה תכלת, אבל "אנטרפרייז", מעצם טבעה כפריקוול ולמעשה בעצם קיומה, היתה יותר בעייתית מהקודמות לה.

אם הסרט אכן ייגע בקירק וספוק, זו יכולה להיות חבית חומר נפץ משתי בחינות. ראשית, כל אי התאמה למה שידוע לנו מהסדרה המקורית על יחסיהם ונסיבות פגישתם של השניים, כמו על ההיסטוריה של תקופה זו, מיד יבלוט לעין ליודעי דבר. שנית, עשויות להיות גם סתירות מול כל מה שלמדנו מ"אנטרפרייז", המקדימה את הסדרה המקורית, כידוע. כל זה יקרה, אם אכן לא תהיה תשומת לב מיוחדת לפרטים הקטנים.

הפנאטיות (או ההקפדה) של חובבי "מסע בין כוכבים" לפרטים הקטנים אינה חדשה לאיש. סתירות כאלה ואחרות בפרטים הקטנים ביותר העסיקו אנשים כה רבים בדיונים כה רבים למשך זמן כה רב. הטרגדיה של "אנטרפרייז" היא הדוגמה הטובה ביותר לכך. הסדרה שהוקצתה מלכתחילה בידי אנשים רבים רק כי לא השתלבה בטבעיות בפסיפס הגדול של "מסע בין כוכבים" (במקביל למספר סיבות נוספות). יש פרקים של "וויאג'ר" שקיומם מוכחש ומודחק עד היום בידי גרעין קשה של מעריצים כיוון שהעזו להציג סיפורים מרחיקי לכת במיוחד (ויש מי שיאמר אפילו מופרכים). הסרט החמישי של "מסע בין כוכבים", "הגבול האחרון" עומד כולו במרכז ויכוח האם הוא "קאנון" או לא, האם הוא ראוי להחשב "אמיתי" או לא, ואפילו ג'ין רודנברי המנוח נדרש לסוגיה (ואמר שהוא אינו מחשיב אותו). ועל מעמד הסדרה המצוירת בקרב הקהילה בכלל לא נדבר.

כן, המעריצים הם רגישים מאוד. ויהיה להם קשה לקבל סרט שייסטה ממה שמוכר, שיסתור את הדברים המוכרים להם. יש מי שאומר ש"מסע בין כוכבים" צריכה רימייק, או reboot כמו שיש מי שאוהב לקרוא למהלך כזה, כדי לשרוד בעולם של היום. הכוונה היא ליצור סדרה חדשה, שאמנם תהיה מבוססת על כמה מהיסודות של הסדרה המקורית, אך לא תהיה מחויבת להם ולא תרגיש כבולה, כמו שקורה היום כשיוצרים סדרת המשך ל"מסע בין כוכבים". אך "מסע בין כוכבים" אינה כמו פאנדומים אחרים שמורגלים בסתירות או ששרדו סתירות כאלה. ויש מספר דוגמאות, לכאן ולכאן.

"בטלסטאר גלקטיקה" המחודשת היא דוגמה למשהו כזה שהצליח. סדרה ישנה ונשכחת של סוף שנות ה-70, שנעשתה מחדש בשנות ה-2000. הרעיון הכללי נשמר, רוב הדמויות נשמרו, הכיוון אחר לחלוטין. מטבע הדברים, בהבדל של שנים כה רבות בזמני ההפקה, התוצאה שונה לחלוטין משלל סיבות (טלוויזיוניות בעיקר). "גלקטיקה" הצליחה, ולא נשמעו (למיטב ידיעתו של כותב שורות אלה) טענות על כך שהסדרה המקורית נהרסה. הסיבה לכך היא של"גלקטיקה" המקורית לא ממש היה גרעין מעריצים, בטח לא כזה שהחזיק עד ימינו. זו הסיבה שלאיש אין בעיה עם הרימייק.

מצד שני, יש דוגמאות לפאנדומים ששרדו שינויים וסתירות כאלה ואחרות. סרטי "באטמן" הם דוגמה אחת. "באטמן מתחיל", החמישי בסדרה, סתר הרבה את הסרט הראשון משנת 89', ובעצם התחיל מחדש את הסיפור, בצורה נאמנה יותר למקור הקומיקסי. הדוגמה הבולטת ביותר היא ההבדל בעניין רוצח הוריו של ברוס וויין. במקרה זה, אין גרעין פנאטי (לחיוב ולשלילה) כמו במקרה של "מסע בין כוכבים", והצופים סלחניים. מה גם שבעולם הקומיקס יש לפעמים מספר גרסאות לאירועים שונים, למיטב הבנתו של כותב שורות אלה, כך שסתירות אינן זרות למעריצים.

דוגמה נוספת היא עולמו של "סופרמן". דפי קומיקס רבים, 4 סרטי קולנוע ישנים (שלא לדבר על גלגולים ישנים עוד יותר), סרט קולנוע חדש ("סופרמן חוזר"), ושתי סדרות טלויזיה מודרניות, כל אלה ודאי מכילים מטבע הדברים סתירות רבות. על אחת כמה וכמה כשמדובר בפריקוול כמו "סמולוויל", שסותר מדי פעם מידע מ"מקורות" אחרים.

גם ג'יימס בונד החדש מתחיל מחדש את הסאגה, כך אומרים.

אך לכל האחראים לדוגמאות הללו הציבור סלח, אולי בגלל שהן משתייכות (בחלקן) לעולם הקולנועי, אולי בגלל שהם פונים לקהל רחב יותר. וכאמור, דוגמאות דומות מעולם "מסע בין כוכבים" הסתיימו אחרת, כיוון שציבור הטרקים קפדן בהרבה, הוא יודע בדיוק איך הוא רוצה את מה שהוא צופה בו, וההמשכיות והעקביות כמעט מקודשות לו. זו הסיבה שרימייק ל"מסע בין כוכבים" לא ממש יצליח. הטרקים לא יוכלו להתמודד עם שני יקומים שונים ומקבילים של "מסע בין כוכבים", זה של הסדרה המקורית וממשיכות דרכה, וזו של הרימייק. וזו הסיבה שהסרט נמצא בסכנה יחסית. אם הוא יעבור את הקו הדק, הוא יושמץ ויודחק מהתודעה. סביר להניח שהמעריצים יוכלו לסבול רמה מסוימת של סתירות, רמה נמוכה. אבל לא מעבר לכך. סתירות מוגזמות עלולות ליצור תחושה בקרב הקהל שהסרט הוא בעצם רימייק, והוא לא פריקוול סטנדרטי. טענות דומות נשמעו גם בתקופתה של "אנטרפרייז", כשהיה מי שחזה שהיקום שהיא "יוצרת" אינו אותו יקום המוכר לנו.

סרטי החובבים, ויש מי שיגיד שזו לא חוכמה כי הם למעשה סרטים של החובבים שקובעים בעצם את הכללים, מקפידים לרוב להתרחש ביקום המוכר לנו. Of Gods and Men הממשמש ובא הוא דוגמה חריגה ומסקרנת שמרשה לעצמה להתפרע, ושתנסה להראות לנו "מה היה קורה אם".

אגב, יודעי דבר טוענים שיש מספיק "חורים" בידע שלנו על קירק, ספוק ושנותיהם הראשונות כדי לאפשר מספיק מרחב תמרון לתסריטאים, בלי לפגוע בכלום.

אז מה יהיה עם הסרט והציבור בארץ?

שאלה קשה. כאמור, רבים בארץ אינם מחבבים את הסדרה המקורית יתר על המידה (לפחות לפי מדגם קטן ולא מייצג בהכרח), ויש לא מעטים שכמעט ולא צפו בה, או לא צפו בה כלל. טבעי שמי שלא מכיר את הסדרה, או לא מחבב אותה יחשוש מהסרט. טבעי לחלוטין.

מה הפתרון? אין ברירה. אם הולך להיות סרט כזה, ואכן הולך להיות סרט כזה, אין ברירה אלא לראות את הסדרה המקורית. אין חובה לראות את כולה אם לא ממש רוצים. אפשר להסתפק בפרקים טובים ומומלצים, אפשר להסתפק במספר סמלי של פרקים כדי "להרגיש" את הסדרה, להבין את רוחה ואת מערכות היחסים בין הדמויות החשובות שיהיו (ככל הנראה) בסרט החדש. אפשר לראות גם את הסרטים (לא במקום הסדרה, אלא בנוסף לה, כי התחושה בהם אחרת והתקופה אחרת). אפשר גם לנצל את הפרקים ה"משופרים" ולצפות בהם, עם האפקטים החדשים שנותנים הרגשה מעט אחרת. כל זאת, בניסיון להתחבר קצת לסדרה, וכדי לא לפספס את הרכבת של הסרט.

האפשרות השניה, שבה אנשים יחרימו את הסרט, או יצפו בו בלי להכיר את הסדרה, בחוסר רצון וחוסר התלהבות (ולכן גם לא ממש יהנו ממנו, יישארו עם טעם רע בפה ולא יהיו שותפים לחוויה חיובית בפוטנציה), הרבה פחות קוסמת. תודו.

אגב, אותו לינדלוף אמר לאחרונה גם "אנחנו מנסים לכתוב סרט שגם הטרקים וגם אמא שלי מניו ג'רזי יבינו ויאהבו". כך שככל הנראה לא תהיה ממש חובה להכיר את "מסע בין כוכבים", המקורית או בכלל, כדי להבין ולהינות מהסרט. אבל די ברור שטרקים יהנו מהסרט יותר מאשר אמהות-של, על אחת כמה וכמה אם הם מכירים את הדמויות ומה שביניהן.

הערות? הארות? טענות? שאלות? פה למטה בתגובות, או בפורום שלנו (קישור בראש העמוד, משמאל).


קישורים

* לעדכונים שוטפים על הסרט, רשמיים (כשיש, ואין הרבה) ושמועתיים, שווה ומומלץ לבקר באתר www.TrekMovie.com, המפרסם עדכונים וחדשות רבים על הסרט, כמו גם על כל פרק "משופר" של הסדרה המקורית שמשודר בארצות-הברית.

* כאן תוכלו למצוא סיכום של החדשות והשמועות לגבי הסרט שהאתר ערך בתחילת השנה החדשה. מטבע הדברים, עשוי להכיל ספוילרים פוטנציאליים לעלילה הלא-ידועה-עדיין של הסרט.

* עמוד השאלות הנפוצות בקשר לסרט

* ריכוז מסודר של המידע על הסרט באתר Memory Alpha, כולל אנשי ההפקה הידועים, מצב עדכני ועוד.

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.