הקוסם – ויליאם שאטנר שלא הכרתם – מאת רונית אפטר

0

כולם מכירים את ויליאם שאטנר, השחקן האגדי ששיחק בראשיתה של מסע בין כוכבים.
אך מיהו באמת שאטנר? מה הקשר בינו לבין הדמות שלו, קפטן קירק הבלתי נשכח?
מאמר חדש באתר, המפורסם לכבוד הגעתו של שאטנר לארץ לפני ימים ספורים, מאמר הנכתב על ידי כותבת חדשה באתר – רונית אפטר, מנסה לענות על השאלות האלה. בואו לגלות את ויליאם שאטנר האמיתי ב"הקוסם – ויליאם שאטנר שלא הכרתם".

למרות מגעים שנעשו עם השחקן במשך שבועות מאז הידיעה הראשונה על תאריך הגעתו, לא ניתן היה לסדר פגישה עם המעריצים בלו"ז הצפוף של שאטנר. לעומת זאת, צפו בזמן הקרוב לעידכונים על שאטנר, וסיקור על מסיבת העיתונאים של שאטנר.

חג שבועות שמח מסטארבייס 972!

0

הערה: מאמר זה מבוסס בחלקו על דעותיה האישיות של הכותבת
הארה: כל מה שנכתב במאמר זה על קפטן קירק תקף גם לגבי שאטנר ולהפך

ויליאם שאטנר, 75, הוא אדם אמיתי, נגיש ותלת מימדי. שאטנר, קצת שחקן, נמצא ב"עסקי השעשועים" כבר למעלה מארבעים שנים ולא נראה שהוא מתכוון להפסיק. יש האומרים שהרצון להיות שחקן נובע מצורך עז בתשומת לב, רצון שיסתכלו עליך ויאהבו אותך. שהעדר יחס בילדות דוחפים אנשים לתחום המשחק והישר לזרועותיו המנחמות של הקהל. כזה הוא שאטנר, אניגמה אחת גדולה ותיאטרלית שאוהב שמסתכלים עליו, אך אם זאת הוא גם קצת ביישן, מופנם ושומר בהדיקות על פרטיותו.
ויליאם ("ביל") שאטנר, לפני הכל בן אדם,הוא אורגניזם קנדי, אינטלקטואל, ואיש אשכולות. הוא מוכר בעיקר בשל נדיבותו וטוב ליבו. הוא מוכיח פעמים אין ספור כי הוא לא רק מוכשר, עשיר ,נאה ומוערץ-אלא גם רחב לב ואוהב את זולתו. סכום נכבד מהכנסותיו, בין היתר מ-Boston Legal, נתרם לשיקום חולים, שכונות עוני, נזקקים ולחברות שונות הפועלות למען הצלת בעלי חיים ואיכות הסביבה. הוא אף שכנע את עמיתיו ל-Boston Legal לתרום את מנת חלקם והצליח בכך ללא קושי רב, כצפוי מאדם כמותו שלא מפחד לדבר מהלב. שאטנר גילה נדיבות מאז ומתמיד, ותרומתו הרבה להצלת הטבע, הסביבה ובני אדם היא ניכרת ומשמעותית. ומה יש לשאטנר לומר על כך שהוא פעיל יותר מרוב הצעירים? "זהו צירוף מקרים שכל התוכניות יצאו אל הפועל במקביל", הייתה תגובתו של שאטנר ההיפראקטיבי. ככה זה כשיש לך כל כך הרבה רעיונות.
שאטנר הגיע ביום שני ה29/5/06 לביקור בארץ לשהות של שבוע ימים רק לצורך מטרות טובות. הוא צוטט בידיעות אחרונות, אומר כי אולי יבקר מפורסמים ופוליטיקאים ישראליים, אך מטרת ביקורו היא חניכת פרויקט טיפולי לילדים עם מוגבלויות באמצעות סוסים. שאטנר יבקר בין היתר ביערות קרן קיימת לישראל בירושלים. שאטנר תכנן שביקורו בארץ יהיה שקט ובלתי מורגש, אך ביקורו סוקר עוד טרם הגיע לארץ ברחבי האינטרנט, בטלויזיה ובעיתונים ונראה כי החגיגה רק מתחילה. עוד באותו היום בו נחת הגיע שאטנר למסיבת עיתונאים, וזו סוקרה בתוכניתו של גאי פינס. שאטנר, הידוע כחובב סוסים מושבע, נשאל על ידי אחד העיתונאים האם היו לו סוסים על האנטרפרייז. "היה לי את ספוק, אך הוא היה סוס גבוה מדי…", הוא ענה. הביקור של שאטנר בארץ הקודש נודע לתקשורת ולציבור הרחב, עוד טרם נודע לשאטנר עצמו על כך. ב-15 לחודש כותב עליו עזרא הלוי בעיתון הוירטואלי הבין לאמי של ערוץ שבע תחת הכותרת, "הקפטן היהודי של מס"ב יוצא למשימת צדקה בישראל". שאטנר יבקר בישראל כנציג של "הקרן היהודית הלאומית", הלוי כותב, כחלק מפרוייקט למען גיוס 10 מיליון דולרים עבור מרכזי רכיבה טיפוליים ברחבי הארץ. "השחקן נרגש מכך שבונים מרכזי רכיבה טיפוליים ברחבי ישראל",כותב הלוי. מרכזי הרכיבה הללו משלבים בתוכם תוכנית טיפולית הכוללת אבחון ושיקום של ילדים בעלי מוגבלויות רגשיות, שכליות ופיזיות, בעזרת רכיבה על סוסים. בנוסף לכך, שאטנר מוסיף ואומר לעיתון כי המטרה שלו היא שמהרכזים הטיפוליים ייפנו אל הקהל הישראלי והערבי יחד. "האם יש דרך טובה יותר ליצירת דיאלוג משותף מאשר לגרום לילדים מארצות שונות להרגיש טוב עם עצמם?" אומר שאטנר על הפרוייקט.

1

שאטנר הוא לא הגבר האמריקאי הטיפוסי, או אם תרצו "יאנקי דודל", בניגוד לכמה מן הדמויות שגילם.הוא בעל אופי ססגוני,קורות חיים שלא יביישו גם את האפיפיור,מראה שיחשמל גם גברים והרבה מאוד כישרון. שאטנר הוא גם שובר סטיגמות סדרתי, רגיש, פואטי ואינו מפעיל אלימות אלא לצורכי הגנה עצמית (וגם אז לא ממש).
לא לשווא ניסו רבים לאחד את שאטנר עם הדמויות אותן גילם.שאטנר הופך עצמו שוב ושוב לדמות ואת הדמות לעצמו ועושה זאת בקסם רב. נאמר עליו פעמים מספר כי הוא בעל יכולת רבה להזדהות עם כל דמות ודמות, להיכנס לנעליה של כל עלילה ולעורו של כל תסריט. ואף לצאת מכך שפוי לפעמים. הסוד לדבריו הוא "להאמין במה שאתה אומר". כשנשאל בנושא, האם הדמויות על המסך הן טהורות והן רק הוא, הוא ענה "… זה נקרא קסם המשחק.
על אף הצלחתו ומעמדו, שאטנר לא הושחת בידיי הכוחות שניתנו לו והשתמש בהם רק לטובה.
רבים נטו לחשוב ששאטנר סוגד לטכנולוגיה בשל חלקיק קטן בעברו (קירק), אך אין רחוק מן האמת. כשנכנסים לראש של שאטנר אפשר לראות שכל מה שקשור לטכנולוגיה אינו בראשה מעייניו, או כפי שצוטט כאומר לעיתון ABC ברשת, "…קדמה טכנולוגית אינה עמוד השדרה של האנושות". לדבריו, הטכנולוגיה הביאה יותר נזק מאשר תועלת והיא גורמת לעולם להיות מושתת על ערכים קלוקלים ולהתנוונות חברתית. אל תבינו אותו לא נכון, שאטנר אינו חטיאר זקן ומיושן – נהפוך הוא, הוא דווקא דיי קול, הוא פשוט מעדיף את התקופה הרומנטית ,תקופה בה למילים היו משמעות ולמעשים הייתה השפעה. העולם של שאטנר מושתת על רגש והוא מאמין כי הדברים החשובים ביותר הם אלו שאי אפשר לאחוז בהם, לדבריו "אהבה ושמחה על שלל גווניה הם הדברים הכי חשובים". אך יש בו גם מאיש המדע, "תמיד הייתה לי נקודת השקפה אירונית על החיים", הוא אומר לעיתון ABC, "אני מאמין שכשזה נגמר, זה נגמר… יתכן וממשיכה פעילות של הנשמה לאחר מכן אך איני בטוח לגבי זה. לעומת זאת אני כן בטוח שהמולקולות שלנו ממשיכות להתקיים ולאחר זמן מה הן הופכות למשהו אחר. זה מדע". עוד הוא מוסיף כי הוא משתמש בפלאפונים ושאר המכשירים אך רק בלית ברירה וסובל מכל רגע ורגע.
ממעקב אחר ציר הקריירה של שאטנר מתגלה אדם פרפקציוניסט מכור ומאוהב בעבודתו. "על כל דבר שעשיתי אני אוהב לצאת עם תחושה של 'זה הכי טוב שיכולתי לעשות'", הוא אומר לעיתון  CTVברשת. הוא אף מודה כי אישתו והילדים אומרים שהוא עובד קשה מדי. "ואכן זה המצב,אך זה זמני".
אפשר לאומר ששאטנר ממש גדל לתוך עולם המשחק.הוא החל להתעניין במשחק כבר בגיל צעיר, ועבד באופן מקצועי כשדר רדיו עבור חברת CBC עוד לפני שהגיע לגיל העשרה. ברדיו קריין שאטנר בסדרות מז'אנר הדרמה, מחזות וכל דבר אחר שיכול היה להניח את היד עליו שקשור למשחק. למרות משיכתו לעסקי השעשועים הוא החל תחילה ללמוד מסחר. שאטנר למד לתואר ראשון באוניברסיטת מקג'יל, אך מיד עבר למשחק. "…הדבר הכי טוב שהתואר שלי במסחר הצליח להביא לי היה להיות עוזר מנהל בתיאטרון קיץ במונטריאול", הוא אומר, "נכשלתי במילוי תפקידי כפי שעשיתי בעת לימודי המסחר אז הם העסיקו אותי כשחקן". והשאר הוא היסטוריה. שאטנר השתתף במסגרת התיאטרון בהפקות שונות כ"פסטיבל סטטפורד" הקנדי וזכה לתואר שחקן שייקספירי מצטיין בשל היצירתיות שלו ופרשנותו האישית, שוברת המוסכמות, שהביא לדמויות אותן גילם. לאות הוכרה נקרא בניין באוניברסיטת מקג'יל "שאטנר" על שמו. הוא עזב ב-1956 לניו-יורק, ארה"ב ומיד התקבל להפקות טלוויזיה שונות כגון "היצ'קוק מציג" ו"סטודיו 1". שאטנר החל לבנות עצמו כשחקן והשתתף מאז במספר בלתי מבוטל של סדרות וסרטים מהמשובחים ביותר, ביניהם: הפקות של ברודווי, "האחים קאראמזוב",  "U.N.C.L.E" (לצד ליאונרד נימוי), "אינקיובס"(סרט אימה בשפת האספרנטו), "אזור הדמדומים" (1962), "המופע של לארי סנדרס", "האיש השווה מיליונים", "טי ג'יי הוקר", "משימה בלתי אפשרית", "מסע בין כוכבים" (69-1966) ועוד. לאחר ירידתה של "מסע בין כוכבים" דיבב שאטנר את קירק בגרסה המצוירת של הסדרה. הוא אף תכנן לחזור לככב לצד עמיתיו בסדרת ההמשך ל"מסע בין כוכבים", אך זו בוטלה ושאטנר וצוות האנטרפרייז שוגרו לגרסה הקולנועית של הסדרה, "מסע בין כוכבים: הסרט". המעבר של שאטנר לקולנוע נחל הצלחה רבה והוא מופיע בשבעה מסרטי הסדרה.
הקריירה של שאטנר בתור קפטן קירק תמה בשנות התשעים והסתכמה בסרט השביעי בסדרה. קירק, שנחשב כנעדר, נמצא בריא ושלם על ידי קפטן פיקארד. בסרט מתברר שכל השנים הללו הוא חי בתוך הנקסוס, שסיפק לו קרקע פורייה לאשליות. קירק ופיקארד הצילו יחד את חייהם של 4000 תושבי הכוכב ורדיאן 3, וקירק מת במסגרת המאבק בדוקטור סורן. הוא נקבר על ידי פיקארד על פני הכוכב. אך יש לקחת הכול בחשדנות בכל הנוגע לקפטן קירק, שהוא גבר בעל נחישות שאף לא המוות יעצור אותו, או כפי שספוק אומר –  "There are always… Possibilities". "Boston Legal" at the 22nd Annual William S. Paley Television Festival
שאטנר נשאל במהלך התארחות בתוכנית הבוקר הבריטית – "ארוחת בוקר" (2002), מה הייתה התחושה שלו לאחר שהרגו את דמותו של קירק בסרט "דורות" (Generations). "בזמנו היה לי חבל שזה הסתיים, הייתי ממשיך בשמחה", הייתה תגובתו, "…הטקסט עבור הדמות של קפטן קירק היה כתוב כיאות רוב הזמן, נהניתי לגלם אותה..".
היום שאטנר מתגלגל מצחוק בכל פעם שמעריץ טרקי ניגש אליו ברחוב ומצטט לו משהו מאותה התקופה. זה לא בגלל שהוא סאדיסט או שלא אכפת לו. זה רק שחלק מהדברים שאומרים לו קירק לא אמר מעולם, אחרים הוא פשוט כבר לא זוכר, וישנם כאלו שמצטטים את קירק יותר טוב מאשר הוא עשה מעולם.
כשמדובר בויליאם שאטנר, היו סמוכים ובטוחים כי אין גבול להלצותיו, בעיקר על עצמו. כשנשאל ברעיון לתוכנית הטלוויזיה "ארוחת בוקר", "לאן נעלמו כל כוכבות הסדרה מהעונה הראשונה?", הוא השיב "טוב ברגע שאת מנושקת על ידי… את בבעיה", המגישה המשועשעת המשיכה באווירה הקלילה ואמרה שהיא שומרת את עצמה. גם על כך היה לשאטנר מה להגיד: "טוב, אבל למה את שומרת גם אותי?". בשנת 1998 קיבל שאטנר כבוד נוסף, כאשר השתתף בסרט "Free Enterprise". בסרט זה, אשר נכנס כבר מזמן למדור הקאלט הקולנועי, שאטנר מגלם את עצמו בגרסה אפלה ופרודית. ביל (שאטנר) הוא חבר מכוכב אחר ומושא הערצתו של גבר בן שלושים פלוס (אריק מקורמאק מוויל וגרייס) עוד מגיל הינקות. השניים נפגשים ומשתוללים, רבים ומתפייסים וזוכים בתובנות חיים חדשות ומעמיקות. המבקרים משבחים את שאטנר על היכולת שלו לצחוק על עצמו בסרט ואומרים כי זה מוכיח פעם נוספת שהוא בחור עם המון חוש הומור.
ישנן השערות באשר לכינויו של שאטנר "ביל" : האחת היא שהוא הגיע לאחר גילום תפקיד זה, השנייה  שנקרא כך בשל תפקידו כפקח ביל ב"מופע של הוודי דודי" ב- 1956ואולי, רק אולי מקורו בקרב חבריו משום סיבה מיוחדת, רק כי הוא נראה כמו "ביל".
שאטנר השתתף בפיילוט לסדרה על אלכסנדר הגדול ב-1964, והיה בעל "…הפוטנציאל לגלם את אלכסנדר בצורה המוצלחת והמעניינת ביותר בתור האיש שיצא לחפש את קצה העולם…", כותב אלי אשד במאמרו "אלכסנדר הגדול מכולם",  "…מה היה קורה אילו שאטנר היה מככב בסדרה על חיי אלכסנדר הגדול ולא בסדרה בשם "מסע בין כוכבים" הוא נושא לדיון של היסטוריה חלופית בפני עצמו…". הסדרה, למרבה הצער, לא שודרה מעולם. אך עובדה זו לא הייתה משמעותית עבור שאטנר, שלא חסרו לו הזדמנויות להשתתפות בהפקות משובחות.
שאטנר הוא מפיק ובמאי וביים בין היתר את "מסע בין כוכבים: הגבול הסופי" (הסרט החמישי). הוא אף כתב את התסריט לכמה מסרטי מס"ב ויצר סאגה בדיונית משלו בשם "Tek War" (ספר וסדרה). הוא סופר (לא כבשים) והוציא עד היום למעלה מ-30 ספרים. ספרו האחרון, "אני עובד על זה" מסתדר לא רע בכלל בחנויות וזוכה לביקורות חיוביות. "הספר הוא על מדע", אומר שאטנר לתוכנית הבריטית "ארוחת בוקר", "אני לא מדען אבל אני תמיד מתעניין בדברים שסביבי, הם מרתקים אותי ואני רוצה לדעת איך הם עובדים". לפעמים, כשקצת משעמם לו שאטנר מוציא מדי פעם דיסק שמלווה בסיבוביי הופעות.
שאטנר הוא גם אקטיביסט נלהב של איכות הסביבה, הוא חולה על בעלי חיים, בעיקר סוסים והוא צמחוני.
היום, בגיל 75, שאטנר נראה צעיר מכפי גילו והוא פעיל כתמיד. הוא מוכיח שוב שאינו גבר טיפוסי וחי כנער מתבגר בזמן שרוב חבריו בחרו לצאת לפנסיה או נפטרו. וילי שאטנר לא הפסיק ליצור מעולם, אך עשה פרסה בשנים האחרונות והוכיח שהוא גם שחקן קומי מוכשר למדי. בימים אלו אפשר לראות אותו ב"פרקליטים", וכדני קריין האגדי ב-Boston Legal, תפקיד שזיכה אותו פעמיים בפרס האמי (2004-2005).
שאטנר מתגורר בדרום קליפורניה עם אשתו השלישית ויש לו ארבעה ילדים: אליזבת, לזלי, מלני ודניאל. בשעות הפנאי הוא משחק טניס על סטאטוס שחקן מצטיין ורוכב על סוסים בחוות הסוסים הגדולה שלו בקנטאקי. יש לו גם שני נכדים ושתי אחיות שגרות בעיר המשפחה, מונטריאול, קנדה.
רוב התפקידים אותם מילא שאטנר זיכו אותו בשבחים רבים, והוא מקוטלג כיום כגבר איכותי וברוך כישרונות, שחקן אמין ונהדר ושחקן שייקספירי נהדר עוד יותר. במהלך הקריירה שלו זכה שאטנר כמה וכמה פעמים בתור הגבר הסקסי ביותר, בין היתר במגזין "אנשים" האמריקאי.

שאטנר קיבל את תפקיד קפטן קירק מיד לאחר הפיילוט השני של מסע בין כוכבים – Where no man has gone before. הוא משך מיד את תשומת ליבו של הקהל האמריקאי ולימים סחף אחריו מעריצים מכל העולם. הוא עורר מהומות רבות משך השתתפותו בסדרה, כאשר באחד הפרקים של הסדרה התנשק עם השחקנית נישל ניקולס (אוהורה), אשר הייתה לנשיקה הבין גזעית הראשונה בטלוויזיה (1968(. הסצנה עוררה גל אדיר של מחאה והפרק נאסר לשידור בכמה וכמה מדינות בעולם.
חילוקי הדעות נוצרו בין שאטנר לחברי הצוות, כאשר אלו התקשו לקבל את הצלחתו הרבה וטענו שהם נותרים מאחור. על אף חילוקיי הדעות שהיו בינו לבין עמיתיו, טאקיי (סולו) ודוהן (סקוטי), הוא התנהג כדיפלומט אמיתי וכחבר וניסה ככל יכולתו ליישר את ההדורים. "חברי הצוות [למעט נימוי] כתבו עלי דברים מאוד לא נחמדים. לא קראתי אותם אך סיפרו לי עליהם, אינני מבין זאת." אומר שאטנר, "אני חושב שהם אנשים מעוררי הערצה, וכשאתה מכיר מישהו כל כך הרבה שנים אכפת לך ממנו. זאת התחושה שלי כלפיהם."
חברו הטוב ביותר למסע בין כוכבים היה ונשאר ליאונרד נימוי, ואין ספק שהדבר מורגש. "חברי היקר ביותר [בסדרה] הוא ליאונרד נימוי. אני אוהב ומעריץ אותו… וכך גם הוא אותי", אומר שאטנר, "אנחנו החברים הכי טובים… אחד הדברים עליהם אני יכול להצביע בוודאות בגאווה גדולה הוא החברות שלי עם ליאונרד."
שאטנר מזכיר במהלך השנים כי נאלץ לאלתר פעמים אין ספור בסדרה, שכן לא היה תסריט עד לרגע שכבר החלו להקליט את הפרק. "אהבתי את הדרישות הגבוהות שנדרשו מגילום הדמות של קירק… דווקא החלקים הקשים בגילום הדמות היו המהנים ביותר מבחינתי."

קפטן ג'יימס (ג'ים) טייביריוס קירק, מספר אישי SC 937-0176 CEC, נולד בשנת 2233 בריוורסייד, איווה שבכדור הארץ. בהיותו בן 13 (2246) בלבד היה עד לטבח מזעזע של 4000 תושבים על כוכב הלכת טארסוס VI. אחיו הגדול ג'ורג' סמואל (סם), ביולוג, נהרג ב-2267 בעת מילויי תפקידו, ובנו היחיד דייויד נרצח בידי קלינגונים על הכוכב ג'נסיס. דייויד, כמו אביו, היה גאון בקנה מידה בין-כוכבי. קירק זכה להכיר אותו רק מספר חודשים לפני מותו. היה לקירק בן נוסף שאבד לו עוד טרם נולד (2268). בן המשפחה היחיד שנשאר לו הוא אחיינו, פיטר, בנו של אחיו.
את הקריירה הצבאית הארוכה שלו החל קירק בשנת 2250 כאשר שב לכדור הארץ. הוא התגייס לצי הכוכבים ולמד באקדמית הצי בסאן פרנסיסקו בין השנים 2250-2254. קירק קיבל מהאקדמיה תואר קפטן כשמלאו לו 34 שנים והיה לקפטן הצעיר ביותר בכל תולדות הצי. לימודיו האקדמיים פתחו בפני קירק עולם ומלואו, וזיכו אותו בהכרות עם אנשים רבים שלימים היו לעמיתיו ולחבריו הטובים, ביניהם פרופסור ג'ון גיל, קפטן גארת', אדמירל בן פיניי, גרי מיטשל ועוד. קירק, איש צבא "מורעל", שאב את רוב השראתו לתפקיד קפטן מגיבוריו קפטן גארת' ואברהם לינקולן, וניסה להמשיך את דרכם עד כמה שהממונים עליו אפשרו לו.

ישנן נקודות דמיון רבות בין לינקולן לקירק. לינקולן ראה את המוסד והחוק לפני הכול ועשה כל שנדרש על מנת להגן עליהם. הוא ידע שלעיתים יש לשלם מחיר כבד כדי להגיע לתוצאה הרצויה, כדי להשיג לצדק ושוויון. הוא היה מחובר לשורשיו והיה "ינקי דודל" אמיתי. גם כאשר השתתף בפעולות שכללו שימוש באלימות, עשה זאת רק מחוסר ברירה מוחלטת ולאחר שכל ניסיון אחר נכשל. לינקולן היה גם קפטן בצבא ארה"ב. נהגו לומר עליו כי "האמביציה שלו היא כמנוע קטן שלא יודע מנוחה מהי". היו לו שאיפות להגיע למצב של שלום במדינתו והוא עודד את תושבי דרום ארה"ב בסבלנות ונדיבות רבה להוריד את נשקם ולהצטרף במהרה לתהליך של שלום. אפשר לומר שזהו פורטרט כמעט מדויק של קירק, רק שקירק הוא גרסה מעט משודרגת יותר.

"With malice toward none; with charity for all; with firmness in the right, as God gives us to see the right, let us strive on to finish the work we are in; to bind up the nation's wounds… "

אברהם לינקולן

3

גיבורו השני, קפטן גארת', היה ידוע בקרב הדור הצעיר של אקדמיית צי הכוכבים בשל שיאיו בתחום גילוי עולמות חדשים. קפטן גארת' איבד את שפיותו כתוצאה מתאונה במהלך שירותו בצי, ואושפז במוסד צבאי לחולי נפש על כוכב אלבה II. לאחר שצפה קירק בגארת' במצבו המעורער חש כי גיבורו אינו אלא פרי דמיונו וקפטן גארת' נותר בגדר גיבור נעוריו בלבד. הוא הוערץ על ידו בשל הישגיו, שאפתנותו ויכולותיו השכליות הגבוהות. קירק למד לקח חשוב מהתבוננות בדמותו המתמוססת של גיבור ימי נעוריו, והוא שכוח הוא דבר משחית וצריך להיזהר לא לפול לתהומות נפשיים בדרך למעלה.

רוב פועלו של קירק בתפקיד רשמי היה על ספינות החלל: אנטרפרייז 1701  NCC, ואנטרפרייז NCC 1701 A. רביעי החלל בהם נחל קירק הצלחה הם אלפא וביתא, בהם היו הוא וצוותו במהלך המאה ה-23. לקירק שני שיאים בצי הכוכבים שטרם הספיקו לשברם: מספר העבירות הרב ביותר("זכה" ב-23 עבירות) והקריירה הארוכה ביותר( 40 שנות כהונה). אך הוא זכה גם למספר כמעט זהה של שבחים ותארים, שאת רובם קיבל למרבה האירוניה בשל עבירותיו הצבאיות.
מעבר להיותו קפטן ואיש צבא, קירק הוא גם דרמטולוג ולוחם קונג פו. בין צורות החיים בהם נלחם היו רומולאנים, קלינגונים, ווגנים ותאום שלו מיקום מקביל. משימתו הרשמית הייתה לגלות עולמות חדשים וצורות חיים חדשות. כמו כן היו לו יחסים רומנטיים עם מגוון של צורות חיים.

דמותו של קפטן ג'ים קירק היא אחת הדמויות המזוהות והמוערכות ביותר במסע בין כוכבים. קפטן קירק בגרסה הקולנועית הוא חיבור ישיר לדמותו בסדרה ואף מעל לכך. שמו המלא, טייביריוס (שניתן לו לראשונה בגרסת האנימציה של הסדרה) הופיע במלואו גם בסרט השישי בסדרה – "ארץ לא נודעת". בפרק הראשון של הסדרה הופיע קירק כג'יימס אר קירק, אך מיד לאחריו שונה לג'יימס טי.
יש הטוענים ששמו האמצעי של קירק, טייביריוס, הוענק לו על ידי סבו בשל הערצתו את הקיסר הרומאי טייביריוס.נכתב על טייביריוס ש"מהרגע בו נולד, נועד…לחיות חיים ציבוריים" (ויקיפדיה האנגלית), ושטייביריוס היה ידוע כאיש הכי עגמומי ואפל ברפובליקה הרומאית וכלל לא חשק בתפקיד שיועד לו. טייביריוס נחשף לאירועים טרגיים בגיל צעיר, זכה להתבגרות מהירה ועלה לשלטון בגיל צעיר מן המקובל. כמו כן גם הוא סבל מחוסר איזון נפשי. הוא נקרע בין הצורך למלא את חובתו הציבורית, לבין הצורך להיות אנושי ולנהל חיים פשוטים.הוא חיפש מזור בזרועותיהן של נשים זמניות פעמים מספר, אך גילה במהרה כי האש הבוערת בקרבו אינה נכבית והמשיך בחיפוש אחר מקומו ביקום. הדמיון האפשרי בין שתי דמויות אלו, אשר נמצאות במרחק גדול כל כך זו מזו על ציר הזמן, רק מוכיח את אחד המסרים היותר חשובים של מסע בין כוכבים – שהציביליזציה האנושית אומנם התקדמה מאוד
מבחינה טכנולוגית, מדעית ויישומית אך הצד הרוחני שלה נשאר ללא שינוי כבימי קדם, דבר שכשלעצמו מסוכן למדי. במסע בין כוכבים מוצג פעמים רבות המאבק בין תאוות ארציות הרסניות לבין טוהר רוחני ושלמות, ומי כקירק יהווה דוגמא טובה יותר למאבק זה. אפשר גם ללמוד מכל התיאוריה הזו שהמאבק איננו נצחי, הסוף הוא פתוח ואפשר לשנותו. כמו כן תאוות ארציות ואי מוסריות מיוחסות לרוב כמגרעות אנושיות, גם בקרב מי שאינו כזה.

כשעלתה הסדרה לראשונה לשידור היא קוטלגה מיד כסדרה ייחודית, מקורית, מהנה ובעלת מסרים חברתיים נוקבים. כיום היא ממשיכה לצבור מספר בלתי נדלה של מעריצים בכל העולם ומתורגמת לשפות רבות כגון ספרדית גרמנית ועוד. אפשר להסביר את האהבה לסדרה בשל הדגש על נושאים חברתיים ואידיאולוגיים קלאסיים, בעוד החלל הוא רק תפאורה.
שאטנר בתפקיד קירק נתפס כדמות חדורת אהדה וסימפטיה לזולת, בעלת סף הקרבה עצמית גבוה וכמעין "קדוש מעונה". דמותו של קירק היא סימבולית, והיא מסמלת את המקום הרוחני אליו שואף האדם להגיע ומנגד לו את המכשולים הנקרים בדרכו. דמותו של קירק, כשאר הדמויות בסדרה, היא קלאסית ועל כן היא אלמותית ואקטואלית גם כמה עשורים לאחר שנוצרה. קירק הוא דמות ייצוגית שמייצגת את אחד מבני הגזע ה"נחות", בני האדם.
אפשר להסתכל על קפטן קירק ועל מסע בין כוכבים כתרגום ישיר להיסטוריה האנושית. הסדרה מציגה מצד אחד אלטרנטיבות חדשות לפתרון בעיות שהיו ומצד שני גם "פתרונות" אשר נחלו כשלון והביאו להידרדרות היחסים בין צורות החיים השונות. הסדרה מכילה בתוכה מידע מקורי רב על טכנולוגיה, מתמטיקה, ארכיאולוגיה, היסטוריה ועוד. מדענים רבים ביססו את מחקריהם על סדרה זו, ואף נטען פעמים רבות כי מסע בין כוכבים הביאה לקדמה טכנולוגית.

4

קפטן ג'יימס טייביריוס קירק הוא מורד, שובב, כריזמטי ואהוב הן על הנשים והן על הגברים, בסדרה ומחוצה לה. הוא ניהל רומנים רבים, רובם לא מתועדים, ביניהם עם: קרול מרקוס, אנטוניה, מיראמני, רות בונה ועוד. ישנן טענות כי ניהל רומנים גם עם גברים וכל צורת חיים שהיא, אך מידע זה הוא בגדר שמועה בלבד. קירק הוא גבר מיוחד ושונה מאוד מאוכלוסיית הגברים הנורמטיבית. באם יצטרך הוא יסתובב אפילו 180 מעלות מכיוון היעד שנקבע לו, אם זה מה שיראה לו לנכון או אם חייו של מי ממכריו או זרים לו יהיו בסכנה. קפטן קירק הוא דמות הרואית. אין ספק שדרושים אומץ רב וכושר נפשי כדי להגיע למסוגלות של הקרבת עצמך לטובת האחר, כפי שעשה קירק תמיד ולבסוף אף שילם על כך בחייו. קירק הוא מעין אגדה וגם שנים לאחר מותו, האידיאות שלו ממשיכות להדהד בגלקסיה. אין לו פחד גדול ממחויבות, ועמד על סף חתונה יותר מפעם אחת, אך אהבתו לקריירה שלו הייתה חזקה יותר ועל כן נותר רווק. שיגעון הגדלות שלו בא לידי ביטוי בכך שהרגיש כאילו כל העולם מוטל על כף ידו. במובנים מסוימים הצדק איתו, שכן כוונותיו היו טובות וכמעט טהורות. כל מעשיו של קירק היו רצופים בכוונות טובות, וככל פציפיסט הוא ניסה להימנע בכל עת מקרבות מיותרים ובכל מחיר, דבר שבסופו של דבר עלה לו בחייו. כמובן שאין היגיון בכך שגורל האנושות נתון בידיו של בן אנוש אחד, היות ורעיון זה סותר ואף מבטל את אידיאת הבריאה האורתודוקסית ואת המוסכמה כי כל הגזעים הבין גלקטיים נולדו שווים. כמו כן, קירק עצמו איננו מאמין בריכוז כוח בידיהם של יחידים ומתנגד נחרצות לדיקטטורה, מה שמראה גם על הסתירות הפנימיות הרבות שבו.

לימינו של קירק נמצא תמיד ספוק, חברו הטוב ביותר, ואפילו לא יהיה זה מוגזם לכנותו "אחיו". קירק הוא הניגוד המוחלט של ספוק, הוא גבר נמוך קומה, שמנמן ובהיר עיניים ושיער. הוא בעל רגשות.קירק יעשה הכול למען אידיאה ברגע נתון, לא משנה מהו המחיר. ספוק מצד שני הוא וולקני, גבוה, רזה, קר, מחושב וכהה שיער ועיניים. הוא ישתמש במידע הרב ברשותו טרם יפעל, גם כשמדובר במקרה חירום.
אישיותו של קירק היא ססגונית ומורכבת, והוא בעל יכולות פיזיות ושכליות גבוהות מאוד. הוא תמיד נכון לפעול, גם אם פירוש הדבר שיסכן את חייו, ובו בזמן הוא חרד תמיד לזולתו ודואג להגן עליו. הוא אינו גזען ומתייחס בשוויון לכל צורת חיים שהיא.
קפטן קירק הוא גבר שהרבה אמביוולנטיות זורמת בעורקיו. הוא אומנם ער ליכולותיו הגבוהות, אך בו בזמן מרגיש כשייך לגזע נחות, לא מוסרי וצמא לדם, גזע בני האדם. מעולם לא היה לו בית ועל כן הוא מרגיש תמיד כי הקרקע עליה הוא ניצב איננה יציבה. חוסר קביעות הבית השפיעה רבות על בניין האידיאות שלו.

קפטן קירק הוא אדם עצמאי ומשוחרר מכבלי העולם החומרי והוא מנסה להסתדר ללא כר הרומנטיקה. למרות שלא נישא מעולם, הוא מפגין צורך לחום ואהבה. למרות שהתפקיד דורש שיהיה וולקני בכל הקשור לרגשותיו, קירק אינו קהה רגש ועל כן נחשב כקפטן לא מושלם. למרות זאת, האנושיות האסורה שמביא קירק לתפקיד היא שהצילה חייהם של רבים והיא זאת שעשתה אותו לקפטן, לאדם ולגבר. לא כולם אוהבים את קפטן קירק, חלקם פוחדים מפניו, אחרים לא מסכימים עם הדרכים הבלתי שגרתיות בהן הוא בוחר ללכת, ואחרים סתם רוחשים לו שנאת שווא בשל קנאה. רבים קינאו בקפטן קירק בשל היכולת שלו לתת ביטויי לרגשותיו ולתעל אותם למטרות טובות ובשל מראהו הייחודי והנאה. האנשים והחייזרים אשר העריצו את קירק, והיו רבים כאלו, אהבו אותו בשל הלב הרחב שלו והיכולת שלו לקבל כל אדם או יצור ממין שונה כפי שהוא. הוא הוערך מאוד על אדיבותו, הקרבתו העצמית, חוש ההומור שלו וחשיבתו החיובית.
על פי הנהלים הרשמיים קירק אומנם שגה רבות, אך נותר מוערץ, מוערך וטוב לב. דמותו של קירק היא אולי הוכחה לכך ששלמות אינה דבר חד משמעי. קירק ללא ספק הותיר מאחוריו מורשת ראויה לשבח. דרכי הפעולה של קירק וסגנון חשיבתו היו חדשניים ופורצי דרך. עד לפני קירק היה נהוג לחשוב כי לאדם המשרת בצי הכוכבים אין מקום לרגשות ואל לו להפעיל חשיבה עצמאית ולפקפק במה ששמע. קירק קבע דרך חיים על פיה זה בסדר להגיע לאושר פנימי ולספק תאוות אישיות, ארציות ככל שיהיו. שמירה על אינדיבידואליות, התנגדות עזה לקומוניזם. הצורך להדמות ל"גזעים" המוסריים יותר יחד עם שמירה על הייחודיות האישית.

חייו של קירק אפופים במסכת עבה של ביקורת עצמית. קפטן קירק הוא גאון וכינויו באקדמיית הצי היה "ערימה של ספרים עם רגליים", ולא בגלל שהספרים היו גבוהים ממנו כמעט תמיד. כשסיים את לימודיו הפך בעצמו למורה ואחד מתלמידיו היה גרי מיטשל, שלימים הציל את חייו. הוא זכה לתואר נוסף של אדם "בעל חשיבה מקורית" לאחר שהצליח לפתור בעיה שאיש לא הצליח לפותרה קודם. קירק היה ונותר תמיד מעורער מעט בנפשו, ניתן לראות זאת הן בסדרה והן בסרטים כי הוא סובל ונהנה מתחלואיו הנפשיים בו זמנית. בין בעיותיו הנפשיות: חרדת נטישה ואישיות נרקיסיסטית הגובלת בשיגעון גדלות. הסטיגמה במקרה זה היא נכונה – אדם בעל מנת משכל גבוהה הוא בעל סבירות גבוהה לסבול מערעורים ועוויתות נפשיים. קירק הוא די ביישן, בין אם זוהי עוד הפרעה או לא, תכונה זאת לא מפריעה לו להרחיב את המעגל החברתי שלו לממדים רציניים ומעוררי קנאה ולעלות בסולם הדרגות ההיררכי של הצי.

קפטן קירק הוא מעין סלבריטי בין כוכבי ושמו מוכר היטב ברחבי הגלקסיה. קירק הוא רודף צדק מושבע ומעשיו המשונים נראים לרוב כלא שפויים. הוא נרדף במשך רוב שנות כהונתו בידיי צורות שונות של חיים, בין היתר בגלל שהעיז לתרגם את הפנטזיות שלו למציאות. גם הכריזמה הרבה שאפפה אותו סייעה לכך וישנה סבירות גבוהה לקנאה מצד אותן צורות חיים עוינות. סגנונו הפיקודי של קירק הוא נינוח ומשרה ביטחון. הוא פעל כמעט תמיד באופן עצמאי, כיאה למנהיג מלידה, בעיקר כשלא היה רשאי לכך. קירק הוא בעל שורשי מולדת חזקים .
כקפטן, קירק ניסה ללכת בעקבות ההיגיון הבריא והמוסר, אך נכשל בשל היותו מעורער ולא הכי בריא בנפשו. עובדה אשר במהרה התבררה כחיובית. קירק הוא אימפולסיבי, רגשן, רומנטיקן ובעל מצפון. קירק ידוע בשל פני הפוקר שלו שלא נשברים לעולם, אלא אם כן הוא ממש רוצה בכך. בתחום הרומנטי היו לקפטן קצת בעיות ולא בגלל חוסר יכולת תפקודית. קירק קיבל שם של ולנטינו מודרני ואהבתו לבני האדם ולחייזרים הייתה רבה, אך אהבתו האמיתית הייתה הקריירה שלו. קירק נותר גלמוד במגזר הרומנטי, למרות מה שמקובל לחשוב, ואנשי האנטרפרייז היו למשפחתו השנייה, אותה אהב והוקיר והיה נאמן לה עד הסוף. מה שהרס את קירק, כך אומרים, הייתה הנטייה שלו לסיפוק עצמי. פעמים רבות מובאות בפרקים רמיזות לכך שהוא פוחד שאינו עושה את הדבר הנכון או שאינו עושה מספיק. למרות כל זאת או בזכות זאת, קירק התקבל תמיד בברכה בקרב מכריו והיה בעל מוניטין של גבר חברותי, חריף שכל, מפולפל אישיות ומלא בקסם שאי אפשר לעמוד בפניו.

מוטו לסיכום מפי הקפטן: הכח הרב ביותר נמצא אצל מי שבידיו היכולת להשמיד מישהו אך הוא אינו עושה זאת ומגלה כלפיו רחמים.

5

ממימרותיו הטובות של הקפטן:

• "Risk Is our business. That's what this starship is all about. That's why we're aboard." (מי אמר הכנסת ולא קיבל…)
• "He saved my life a dozen times over, isn't that worth a career?" (על ספוק)
• "I'm a soldier, not a diplomat. I can only tell the truth." (עורך דין אני לא אהיה…)
• "Sometimes a feeling is all we humans have to go on." (מופנה אל ספוק)
• "Our missions are peaceful… not for conquest. When we do battle, it is only because we have no choice." (פוליטיקה 2)
• "The more complex the mind, the greater the need for the simplicity of play." (על עצמו)
• "Nobody here but us chickens." (נקודת השקפה פנימית)
• "You can never have too many random crewmen in red shirts." (על חולצות הקאלט האדומות)

ממימרותיו הטובות של שאטנר:

• There are a lot of people on this planet that are off this planet. (על בני אדם)
• I'm really interested in films – the production, the directing, the writing of it. (העדפות חדשות על פני התיאטרון)
• You never know why or what it is that appeals to people to keep something alive for as long as it has. (על קהל איזור הדמדומים)
• I was very happy to have the work, and to work with such giants in their field as those people. (על יוצרי איזור הדמדומים)
• The things around us interest me as to how they work.(על ספרו האחרון – "אני עובד על זה")
• It was a good show, the scripts were well written, we loved doing it, there was a good camaraderie with the cast and it was a fun show to do. (על מסע בין כוכבים)
• I hope I'm not too cool that I'm not cool. (על הפחד לאבד את המוניטין)

קישורים לאתרים על שאטנר, קירק ועוד:
הקרן היהודית הלאומית. מוקדש כולו לילדים בעלי מוגבלויות. כל הכבוד.
העמוד של שאטנר ב-IMDB – ה-אתר לקולנוע וטלוויזיה. כאן תוכלו למצוא רשימה של כל הפקה שויליאם שאטנר השתתף בה, כמו כן ישנה גלריית תמונות קטנטנה ומיני ביוגרפיה.
שאטנר בטלוויזיה. קישור לאתר שבו תמונות של שאטנר ופירוט על כל הופעותיו בסדרות טלוויזיה שונות, ביניהם בפיילוט ל"אלכסנדר הגדול". אהבתי.
קירק-טייביריוס-שאטנר, הכול מתחבר בסופו של דבר. בקישור הבא תוכלו למצוא ביוגרפיה של השליט הרומאי טייביריוס.
הבית הלבן. באתר זה תוכלו למצוא ביוגרפיה קצרצרה על לינקולן.הראיון המלא של שאטנר במסגרת התוכנית הבריטית "ארוחת בוקר"

אתר שבנתה מעריצה שרופה. אחד האתרים היותר מעודכנים ברשת. יפה ומושקע.

מחשבה אחת על “הקוסם – ויליאם שאטנר שלא הכרתם – מאת רונית אפטר

  1. פינגבק: מן הארכיון – שישה חודשים לסרט – וויליאם שאטנר | סטארבייס972 | The Last Outpost

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.