ויפה שעה אחת קודם – מאת subatoi

גילוי דעת, קול קורא, חוות דעת, מכתב פתוח, מכתב גלוי, הגיגים על המצב הקהילתי, הצהרה, קריאה, תהיה, הערה, הארה.
תקראו לזה איך שתרצו.
רק תעשו את זה לפני שיהיה מאוחר.

לפני שנה (ויום) בדיוק נפלה על כולנו ההודעה על ביטולה של "אנטרפרייז". חלק מהטרקים שמחו, הרוב הגדול התעצב. התעצב כי ההשלכה של הביטול לא היתה רק הפסקתה של "אנטרפרייז", אלא העברת "מסע בין כוכבים" כולה מקטיגורית "האווזה שמטילה ביצי זהב ושאף אחד לא יגע בה" לקטיגורית "האווזה המכוערת שלא מטילה ביצי זהב ואף אחד לא יודע מה יהיה איתה עכשיו".
או בעברית – המצב לא משהו.

אי אפשר לומר ש"מסע בין כוכבים" מתה. ממש לא. "מסע בין כוכבים" ממשיכה להיות משודרת בארה"ב ובעולם, המעריצים קיימים ובועטים, סרטי המעריצים תופסים תאוצה ואף מושכים כמה כוכבי TOS להשתתף בהם. מצד שני, העיתון הרשמי של "מסע בין כוכבים" נקלע לקשיים ובוטל, האתר הרשמי כמעט נסגר לפני כחודש, עתידה של ה"אקספיריינס" בוגאס לא ברור, סדרה חדשה ממש לא נראית באופק ומלבד חלל גדול ואינסופי של שמועות מגוונות מאוד לגבי הסרט הבא (בדרך-כלל כתוצאה מראיונות של ריק ברמן או פטריק סטיוארט), אין שום אור בקצה חור התולעת האפל שאנו נמצאים בו. מה גם שמצב הבעלות על "מסע בין כוכבים" כולה אינו ברור, והוא עובר מיד ליד כל 26 שעות. לכו תדעו מה יגידו הבירוקרטים מחר בבוקר.2
אבל, וזה אבל ענק, מה שנותן בכל-זאת תקווה במבט כללי על הפלנטה שלנו, היא העובדה ש"מסע בין כוכבים" עדיין משודרת בטלויזיה. כל עוד היא משודרת בעולם נשמרת הגחלת. מעריצים שומרים אמונים, מעריצים חדשים נולדים בכל יום ונדבקים בחיידק, וכך נשמר העניין ב"מסע בין כוכבים", כך המעגל לא נפרץ, כך נשמר הסיכוי שיום אחד בירוקרט קטן אחד בפראמונט (או איפשהו) יתעורר ויחליט ששווה (לו) להחזיר את "מסע בין כוכבים" לטלויזיה. לא ברור עוד כמה זמן זה יקרה. איש אינו יודע. סביר להניח שיקח עוד שנה-שנתיים עד שהשמועות יתייצבו על רעיון אחד, ואולי גם על רעיון אמיתי.

נו, ומה קורה בארץ? קשה לומר האמת, אבל תודה ששאלתם. כותב שורות אלה אינו יכול לומר שהוא היסטוריון של הקהילה, או שהיה מעורה בה שנים רבות, או שהוא מכיר היטב את הנפשות הפועלות (לא את הקאסט הקבוע ולא את השחקנים האורחים). אבל כותב שורות אלה יכול לכתוב כאן את חוות דעתו וזאת הוא יעשה להלן. הקהילה בארץ נראית, למען האמת, כמו אנטרפרייז שאחת מה-nacelles שלה דולפת ברחבי החלל. לא צריך לחפש מי ירה בספינה או מי חיבל בה. הבעיה היא תקלה פנימית, או עייפות החומר אם תרצו. לפני הסיבה ל"תקלה" ניגע בתסמינים…

פורומים – אינדיקציה מצוינת למצב של קהילה ניתן לראות במצב הפורומים שלה. נכון, לא כל הטרקים מסתובבים ברשת, אבל זה מדגם מייצג די אמין, אם לשפוט לפי איך שהקהילה נראית גם מחוצה להם, ואיך שהיא נראתה פעם. היו תקופות בארץ בהן היו שניים או שלושה פורומים במקביל. בראשית (למיטב ידיעתו של הכותב) היה פורום IOL. אחריו קם פורום אורט, בשלב מסוים קמו הפורום בוואלה, הפורום בתפוז ועוד פורום חדש בוואלה (שקם אחרי מותו של הראשון). מתישהו היה גם ניסיון להקים קהילה ב-MSN. סדר מותם של הפורומים היה פחות או יותר זהה, מלבד הפורום בתפוז שנשאר בחיים עד ימינו.
ניקח את הפורום באורט כדוגמה. במשך זמן ארוך זה היה פורום מכובד ופורה שהסתובבו בו כמה אושיות קהילה, הן מקהילת הטרקים והן מקהילת המד"ב הכללית. אולם לאט לאט הכותבים בו התמעטו. גם הקוראים התמעטו, אך מטבע הדברים מה שבולט יותר הוא התמעטות הכותבים. למה? שלל סיבות המוכרות לרובכם. יש שגדלו ונמאס להם, יש שהתגייסו ואיבדו עניין, יש מי שהחלו לעבוד ואיבדו את הזמן הפנוי. לא חסרות סיבות. למרות שהיו נבואות זעם על מותו הממשמש ובא של הפורום, איש לא האמין. אך כיום הפורום עומד שומם, כמו כל עמיתיו הנ"ל (מלבד פורום תפוז, כאמור).
האמת היא שגם בפורום תפוז המצב אינו קל. יש ימים שגם שם ניתן להבחין בשיחים מתגלגלים כמו במערב הפרוע. אבל הוא עוד חי ונושם מדי פעם, כשהרוח נושבת בכיוון הנכון, ואפילו מתבדח עם רופאיו, כשיש לו את המצב-רוח הנכון. יש בו עוד טרקים שקוראים וכותבים ונהנים בו (למעט אלה שברחו מפאת אספסוף ששורץ בו לעיתים ומנסה לרמוס מדי פעם את תרבות הדיון בפורום, ומנהלים שכושלים בהתמודדות עם כבוד האספסוף הנ"ל). בעקרון, זהו אכן The Last Outpost של הטרקים שרוצים לדבר זה עם זה.

כנסים – הקרנות – תסמין נוסף (ובולט מאוד) הוא המצב בכנסים. כבר זמן רב שהמצב הטרקי בכנסים ובאירועים, החל מההקרנות השבועיות וכלה באייקון "אינו משהו". שנים רבות (יחסית) הקרנות הפרקים בכנסים היו מרכז הפעילות הקהילתית. זקני צפת עוד זוכרים את הקרנת סוף פרקי "חלל עמוק תשע", הפינאלה של "וויאג`ר" או הפיילוט של "אנטרפרייז". אולם הסינמטק (הגדול!) היה מלא עד אפס מקום ואנשים ישבו על המדרגות, וזו אינה קלישאה. מי שלא זוכר את התור במדרגות שהגיע עד למטה ודאי היה במשמרת בתור מקרין. כיום מחזה שכזה ניתן לראות רק בהקרנות הפעילות של "באפי". בהקרנות כיום, אפילו של אייקון, מגיעים כ-30 אנשים. זהו. ולמה כל זה? בדיוק כמו ש"הוידאו הרג את כוכב הרדיו", האינטרנט המהיר ימ"ש הרג את הקרנות הפרקים. פשוט מאוד. הקהל השתכר מהמבחר העומד לרשותו, יכול היה לראות הכל, להוריד הכל, לשים הכל על המדף, וזהו. מי צריך את הקרנת הפרקים הזו? מה שאנשים שכחו או הדחיקו או ויתרו עליו במודע, הוא אפקט הצפיה הקהילתית. הקטע של לראות פרק עם חובבים אחרים. לצחוק ביחד מאותן בדיחות ולבכות ביחד מאותן מיתות. לשבת אחרי ההקרנה ולדבר על תחומי העניין המשותפים, או סתם לדבר, לפגוש אנשים. כל זה אבד ואיננו עוד. כי לכולם כבר יש הכל על המדף, אז מי צריך את זה?

מעגל הקסמים – ואז התחלנו להסתובב במעגל קסמים שכזה. הקהל לא הגיע מהסיבות הנ"ל, הנהלת הכנסים ראתה כי רע, ראתה שאין קהל וחבל על הסלוט והזיזה (או הפחיתה, במקרה הרע) את הסלוטים של הקרנות "מסע בין כוכבים" לשעות פחות אטרקטיביות או למקומות פחות אטרקטיביים (החלטה לגיטימית ומוצדקת ומובנת 4לחלוטין, שלא יהיה ספק). הקהל, בתורו, ראה ש"אין מספיק `מסע בין כוכבים` ", או "אין רצף של `מסע בין כוכבים` בתכניה" או "זה בשעות לא נוחות" ולא הגיע. וכן הלאה וכן הלאה, הביצה והתרנגולת.

כנסים – הרצאות – ואז הנהלת הכנסים עשתה חושבים ב-Ready Room ואמרה – אם הקהל לא רוצה תכנים שכבר יש לו על המדף, נביא לו תכנים שאין לו על המדף! אמרו, ועשו, בצדק גמור. אז הוחלט להפחית כמעט לאפס את הקרנות הפרקים ה"פושטים" ולהביא הרצאות על נושאים טרקים שונים, הרצאות שלא ניתן להוריד משום קאזה ושום אימיול, ולא לפטור בתירוץ של "יש לי את זה בבית". רעיון טוב לכל הדעות. רק מה, מסיבות כאלה ואחרות (שעוד נגיע אליהן), אין מספיק קהילה כדי שזו תוציא ממנה מספיק מרצים שיתנו מספיק הרצאות.פשוט אין מספיק אנשים. בעוד שלכנס כמו אייקון אפשר למצוא מספיק מרצים על מד"ב ופנטזיה (שכן זה נושא נרחב עם פאנדומים רבים ומומחים רבים עוד יותר), זה קשה מאוד בקהילה כה קטנה כמו קהילת "מסע בין כוכבים". וכך הגענו למצב שבו לצד הרצאות טרקיות מעניינות ביותר של מרצים איכותיים, יש גם סלוטים שמכילים מצגת שקופיות של 25 דקות בלבד, ללא כל ערך מוסף (או בכלל), במחיר של שעת הרצאה. אכן תמונות קשות.

פידבקים למועדון – תסמין נוסף ומוחשי לעייפות החומר הוא הפידבקים. כל ארגון טוב מפיק לא מעט מסקנות ולקחים לגבי תפקודו ופעולותיו מהפידבקים שהוא מקבל. לכן חוות דעתו של הקהל כה חשובה. מה גם שמטרת ארגון כמו המועדון היא לשרת את חבריו ואת המעריצים, כך שללא תגובתם יהא קשה לעשות זאת. מכיוון שכותב שורות אלה בקיא יותר בקורות האתר מאשר בקורות המועדון ככלל, ניקח את האתר כדוגמה.
באתר היה מאז ומעולם פורום (לפחות אחד). בכל כתבה קיימת אפשרות לתגובות. במאמרים רבים הוספנו קישור לפורום למעונינים להגיב (כיום ישנה אפשרות תגובה אוטומטית גם במאמרים). ובכל זאת את מספר התגובות שנתקבלו מאז קום האתר הנוכחי (כשנתיים וחצי) אפשר לספור על ארבע או חמש ידיים, וגם זה נשמע כמו הגזמה פרועה למי שכותב את זה. מדור הפילקים הוא עוד דוגמה טובה. 300 הפילקים שבמדור חוו על בשרם מעל ל-6000 (!) צפיות, וזה רק מאז שצוות האתר יצר מונה צפיות לכל פילק. לכל פילק יש קישור לפורום כדי שהקוראים יוכלו להגיב, וכבר מספר שבועות ישנה פניה מודגשת ובולטת בעמוד הראשי של המדור. ולמרות זאת, לא נרשמה מעולם, מעולם, ולו תגובה אחת בודדת לפילק כלשהו.
אך הבעיה חמורה יותר מאשר סתם חוות דעת או פידבק על פילק חביב זה או אחר. הבעיה היא שצוות האתר באמת ובתמים רוצה לפעול לטובת הקהל, לטובת הקוראים. הרבה יותר מהנה לפרסם משהו (אייטמים חדשותיים או כתבות, או מאמרים) כשיודעים שהקהל רוצה אותם. המצב כרגע הוא שאנחנו, צוות האתר, מפרסם מה שבא לנו, מה שמעניין אותנו, מה שכיף לנו. למה? כי אנחנו לא יודעים על שום העדפה של הקהל. לא מזמן, כשנפתח הפורום החדש שלנו (יש לנו פורום חדש, למי שעוד לא שם לב, קישור בראש העמוד), יצאנו בהודעה במספר פורומים ברשת, כולל הודעה בפורום עצמו, שקרא לטרקים באשר הם, בין אם הם מסתובבים באתר בדרך-כלל ובין אם לאו, לכתוב לנו, לומר מה הם (אתם) רוצים לקרוא, לראות או לשמוע. לא קבלנו ולו פניה אחת. גם לא בפורום הטרקי היחיד הפעיל, פורום תפוז הנ"ל. ליתר דיוק, חבר פורום אחד בלבד שם הודה שאינו מסתובב כמעט באתר, אך לא הסכים לספר מדוע. גם כשנתבקשו רק לציין "כן" או "לא" לשאלה אם הם מסתובבים באתר, לא היו מגיבים (וחלקם אכן מסתובבים באתר).
עד כדי כך העייפות גדולה. אין כוח אפילו לתגובה בודדת בפורום, או לאי-מייל בודד. כל אתר שהוא באינטרנט שוקק טוקבקים וטוקבקיסטים. כל כתבה שופעת תגובות, דעות, רעיונות, בין אם עניינים ובין אם מתלהמים. ורק אצלנו – כלום. שקט. דממת מוות. אפילו קללות ונאצות אנחנו לא מקבלים. לו רק היינו יודעים מה הקהל רוצה, היינו מנסים (לפחות מנסים) לתת לו את זה. אך איש אינו עונה. המצב הוא שטרקים רבים כלל לא מבקרים באתר (שיש בו חומרים שלא קיימים אפילו באתרים באנגלית ברשת) ולא קוראים בו, גם אם הם חברי מועדון. אבסורד, מה?
והצורך בפידבקים אין מקורו בצורך בטיפוח האגו או התמכרות לטפיחות עצמיות על השכם. ממש לא. הצורך הוא צורך טבעי של כל יוצר לשמוע חוות דעת, תהא אשר תהא, על מה שיצר. יש אנשים שכתבו באתר בעבר, מאמריהם פורסמו והם הביעו תסכול באזני כותב שורות אלה על חוסר התגובות. ומה קורה כשהם מתוסכלים?

כותבים באתר – מה שקורה במקרה כזה הוא שפשוט הולכים לחפש אמא אחרת. וזה תסמין נוסף של המצב. כמו שאין מספיק מרצים לכנסים, אין מספיק כותבים לאתר. וזה לא שלא ביקשנו והצהרנו וחיפשנו במפורש באתר, מספר פעמים. וזה לא רק באתר. גם הפאנזין היה מחפש (ככה אומרים) כותבים בנרות, עד שנסגר מפאת חוסר כותבים. רוב הזמן האתר בו כולנו נפגשים מדי פעם פעל עם שני כותבים קובעים (והיתה אף תקופה בה היה אחד בלבד). מדי פעם הגיעו כותבים נוספים. באו, כתבו והלכו. יש גם כותבים שהבטיחו לכתוב אך לא מימשו את הבטחתם זו עד היום. יש כותבים טרקים שאכן כותבים דברים טרקים, אך שולחים אותם לאתרים אחרים. מתבקש שטרקים שיודעים לכתוב (וכאמור, הם די נדירים, כך מתברר מחו5סר ההיענות) יכתבו קודם כל לאתר המועדון שלהם, האתר הטרקי היחיד בעברית, לפני שילכו לרעות בשדות זרים, לא? המצב כיום הוא שיש מי שמעדיפים לפרסם ראשית במקומות אחרים, ורק אח"כ, בעדיפות שניה, כאן אצלנו. וזה עוד במקרה הטוב. יש מי שבכלל לא מפרסם אצלנו. רק שם. ובמצב היותר גרוע, פשוט הולכים לאתר האגודה (!). אין לנו בעיה עם אתר האגודה, חלילה, אנחנו מקיימים יחסים הדדיים כשצריך, מלנקקים כשצריך, ואפילו מבקרים שם מדי פעם. אך הייתם מצפים שטרקים יכתבו וידאגו קודם כל לאתר המועדון שלהם. "עניי עירך קודמים", במיוחד כשמדובר באחת מאושיות המועדון לשעבר…
המצב כיום הוא שאין כותבים לאתר. יש שניים שכותבים מדי פעם, וכשהם לא כותבים, פשוט אין שומדבר חדש במשך ימים ארוכים וכבר היו דברים מעולם. כבר היו זמנים בהם לא עלה דבר ממשי חדש לאתר במשך זמן רב. כל עוד הכותבים שהבטיחו ולא קיימו לא יקיימו, וכאלה שמעדיפים מקומות אחרים ישארו עם העדפותיהם, וכותבים חדשים לא ינקפו אצבע, המצב ימשיך להיות כמות שהוא, ואולי אף יותר גרוע.

"מסע בין כוכבים" בטלויזיה – וכעת, הדובדבן שבקצפת, היהלום שבכתר, חוד החנית, פאר היצירה, הגשר של הספינה – "מסע בין כוכבים" בטלויזיה. נחזור לעניין הוידאו וכוכב הרדיו, ברשותכם, אך הפעם לרגע השיא של התהליך הזה, רגע השיא (השלילי, אם היה ספק), בו הקהילה כרתה את הענף עליו ישבה, ירקה לבאר ממנה שתתה וכל קלישאה אחרת שתמצאו. לפני מי זוכר כמה זמן שודרה "אנטרפרייז" בטלויזיה, בערוץ 10. מאוחר יותר הערוץ טען (בטענה מטופשת מאין כמוה) שכשנרכשה הסדרה הצפי היה לרייטינג גבוה. הם ציפו ככל הנראה לרייטינג של "כוכב נולד" ימ"ש. לא ברור למה הם ציפו מסדרת מד"ב פשוטה. טענה מטופשת כבר כתבנו?
העונה הראשונה שודרה. העונה השניה שודרה. וזהו. פה זה נעצר. איש כבר לא זכה לראות את עונה 3 ו-4 על מסך הטלויזיה בארץ. מדוע? אם תשאלו את ערוץ 10 תקבלו את התשובה המטופשת הנ"ל, כמו שפרסמנו בזמנו כאן באתר (למרות כל מיני אחרים שטענו בדיוק את ההיפך). אז כן, הציפיות שלהם היו מטומטמות ועצם זה שהם הודו בזה רק גרם להם להראות יותר מטומטמים. אבל זה לא משנה את העובדות – הרייטינג היה נמוך. למה? אפשר לדבוק בטענות שהסדרה שודרה בשעות לא נוחות (חמישי בלילה, מוצ"ש, שבת בצהריים ואח"כ בשעות מתחלפות ולא קבועות). אין ספק ש-UPN ימ"ש למדה מערוץ 10 כיצד להתעלל ב"אנטרפרייז" ואח"כ יישמו הכל כ"כ טוב על העונות הבאות של הסדרה כדי לרסק אותה לגמרי. אפשר גם לדבוק בטענה שערוץ 10 לא שידר כלל פרומואים ל"אנטרפרייז" בעונתה השניה, מה שבטח לא הוסיף קהל לסדרה.
אפשר ואפשר, אבל ברור לחלוטין שהסיבה העיקרית היא אחרת לגמרי. הרייטינג היה נמוך כי אפאחד לא ממש היה צופה בסדרה, גם לו שודרה בפריים טיים. הקהל המד"בניקי הולך עד הסוף ואם יש סדרה בארה"ב, הקהל לא מוכן להמתין. הקהל רץ בהמוניו ומוריד את הפרקים כמה שיותר מהר. אז נכון, הסדרה "אנטרפרייז" אינה היחידה שהמוני ב. ישראל (כל הזכויות שמורות ליהונתן גפן) מורידים מהרשת. לבטח יש קומדיות/דרמות/סרטים רבים נוספים אחרים ש"זוכים" לטיפול ה"אישי" הזה. הבעיה היא שלכל הסדרות האחרות יש עוד צופים. כאלה שלא מורידים מהרשת, צופים בה ויוצרים רייטינג שמרצה את הערוץ המשדר וגורם לו לרכוש עוד עונה. ל"אנטרפרייז" האומללה לא היה מספיק קהל מהסוג הזה. רובו המוחלט של הקהל שלה הוא אותו קהל שהוריד כבר מהרשת הכל. הצופים לא היו מוכנים להמתין להגעת הסדרה ארצה ובכך דנו את הקהילה כולה לנדודים במדבר הטלויזיוני, שממה של שידורים. כן, ברור שהרייטינג לא נמדד בידי כלל האוכלוסיה אלא רק בעלי המכשיר המיוחד שמודד את הרייטינג, אבל בכל זאת, אם כולם היו צופים בסדרה בטלויזיה (גם אותו טרקי בעל המכשיר), המצב היה נראה אחרת. חובבי "סטארגייט", לדוגמה, רואים את הסדרה בטלויזיה, בין אם ראו את הפרקים ב"הקרנה מוקדמת" או לאו, הם יושבים, כל שבת, ורואים את הסדרה. גם בשידור שני ושלישי. ל"מסע בין כוכבים", מנוחתה עדן, לא היה את זה.

לא בלתי סביר להניח שהעובדה שסדרת "מסע בין כוכבים" (ה"חדשה" בזמנו) קיבלה כזו סטירת לחי מקהל המעריצים המושבע בארץ, לא תתרום לשידור סדרת "מסע בין כוכבים" כלשהי בעתיד הרחוק או הקרוב, בין אם אחת הישנות או חדשה, לכשתהיה כזו. לא בלתי סביר להניח שמי שישקול לרכוש כזו סדרה יפשפש בארכיונים, ברשימות הועדה הישראלית למדרוג, יראה את המספרים הנמוכים ויזרוק את ההצעה ששלחו לו לפח האשפה הקרוב למקום מגוריו.
גם ככה אין "מסע בין כוכבים" בטלויזיה כיום. פעם היה לנו את "וויאג`ר" (בשעות שפויות) ב"יס", את הסדרה המקורית ב"ביפ", את "חלל עמוק תשע" בחינוכית, וכאמור את "אנטרפרייז" ב-10. כיום יש רק את "אנטרפרייז" בסטארוורלד.6 דוברי הגרמנית יכולים אולי לתפוס איזו סדרה באחד מהערוצים הגרמניים, כותב שורות אלה כבר לא מעודכן. יכול להיות שעוד יש "וויאג`ר" בשלוש לפנות בוקר, כמו שהיה בתקופה מסוימת. גם בזה הוא לא מעודכן. אז הסיכוי היחיד שהיה לקהילה לראות "מסע בין כוכבים" בשעות נורמליות, בערוץ שרוב הקהילה יכולה לצפות בו, בעברית, בשעות נורמליות, נפל.
הקהילה פשוט ירתה לעצמה ברגל (הנה קלישאה שלא השתמשנו בה קודם).

אז מה יצא מכל התסמינים האלה? מה הדיאגנוזה?

יש שיגידו שכל ההדרדרות הנ"ל היא התפתחות טבעית של הטכנולוגיה ומותה המסתמן של הטלויזיה. יש שיגידו שזו התפתחות טבעית של קהילת מעריצים – בשלב מסוים פשוט נמאס לאנשים, אנשים מתבגרים, משתנים ועוברים הלאה. וגם אם הם עוד אוהבים את "מסע בין כוכבים", הם לא מתענינים בקהילה. יש שיגידו ש"אנטרפרייז" עשתה רע לאנשים והם התרחקו. יש שיגידו שהשקט שיהיה בשנים הקרובות בפאנדום כולו רק יוסיף לדעיכה הזו. ויש שיגידו – ממש לא. תראו את טולקין המנוח. הבנאדם הפסיק להוציא ספרים לפני איקס שנים, ואפילו מת אח"כ. והטולקינאים לא נעלמו, ולא התאדו במהלך השנים הללו. הם החזיקו מעמד עד שהסרטים העירו את העולם, ונתנו להם כוחות מחודשים. מה שמראה שאפשר לשמור על גחלת גם כשאין חומר חדש, כשאין משהו חדש לדבר עליו, כשאין פרק חדש לדון בו. יודעים מה? למה ללכת רחוק? למה להרחיק לפאנדום אחר? יש לנו מספיק דוגמאות כאלה אצלנו בחצר. בין 69` (בה TOS נבעטה בגלל הרייטינג הנמוך) לבין 73` (תחילת סדרת האנימציה) לא היתה "מסע בין כוכבים" בכלל. והטרקים לא נעלמו. בין 73` (אותה 73` מקודם, בה גם הסתיימה סדרת האנימציה) לבין 79` (בה יצא הסרט הראשון) לא היתה "מסע בין כוכבים" בכלל. בין 73` (כן, שוב היא) ל-87` (!) לא היתה "מסע בין כוכבים" בטלויזיה (למרות שהיו סרטי קולנוע).
ובכל זאת – "מסע בין כוכבים" לא מתה. המעריצים המשיכו להפגש, לדסקס, להיות פעילים. אז למה אצלנו הכל דועך? למה הפורומים מתים, אין כותבים, אין מרצים, וכל שאר החוליים הרעים הנ"ל?

חלק מהסיבות הן כמובן הסיבות ל"מיתון הטרקי העולמי". "אנטרפרייז" סיימה את חייה מוקדם, באופן מדכא משהו, אין שום פרויקט טרקי באופק וכו`, כל זה לא תורם לאופטימיות. אנשים מאבדים עניין, מתרחקים, רחוק מהעין רחוק מהלב. ואולי פשוט צריכים להרגע כדי שהתאבון יגיע מחדש.
אבל, הסיבה היותר מהותית לגבי הארץ היא העובדה הפשוטה שאין "מסע בין כוכבים" בטלויזיה.
הקהילה הישראלית כבר זקנה, אם להשתמש במושגים דמוגרפיים-סוציולוגיים. אם פעם הקהל הטרקי בכנסים היה ידוע בהיותו שייך לטווח הגילאים 14-16, היום ניתן לראות בעיקר אנשים בני 20 פלוס, והם נחשבים הצעירים. אין כמעט צעירים מ-20, שלא לדבר על ילדים שרואים "מסע בין כוכבים". כן, יש כאלה, ילדים, ששמעו על "מסע בין כוכבים" מחברים, שראו קטע, שקראו באינטרנט, ששמעו איזושהי אגדה על סדרה מיתולוגית כזו, שהחזיקה 39 שנים, שהמעריצים שלה שימשו מופת למעריצים של פאנדומים אחרים. בודדים שמעו על הסדרה, ומעטים מביניהם גם החליטו לנסות ולבדוק במה דברים אמורים (דרך הרשת, כמובן, או "האוזן השלישית", רק אם הם תושבי גוש-דן). אבל אלה שעשו את המסלול המתואר הם מעטים, מעטים מאוד.
בואו נשחק ב"נדמה לי". נסתכל על ילד ישראלי ממוצע לעומת ילד אמריקאי ממוצע מהבחינה הטרקית, ונגלה הבדל גדול מאוד. אם נטיה לחיבת מד"ב נטועה כבר בגנים, אז הבה נניח שלשניהם יש נטיה כזו, למען שוויון תנאי ההתחלה. מישראל נבחר ב… אלמוג, ילד חמוד בן 12 מישראל (דה). מארה"ב נבחר ב… ג`ואי, ילד חמוד בן 12 מארה"ב (דה).
אלמוג, ילד נחמד לכל הדעות, היה רואה ערוץ הילדים בצעירותו, אח"כ החל לשוטט בין ערוצים ולבדוק את ההיצע. ראו זה פלא, מצא חן בעיניו המד"ב, והוא נדבק לסטארגייט ואטלנטיס (המשודרות בערוץ 1, הנגיש לכולם, ללא יוצא מן הכלל), לאנג`ל ולבאפי (שמשודרות מדי פעם, פה ושם), פיירפליי, פיוצ`רמה, ד"ר הו, פארסקייפ, אבודים ועוד כהנה וכהנה. "מסע בין כוכבים"? מה זה? לא שמע על זה מעולם. מאיפה ישמע עליה בדיוק? לא מזכירים אותה בשומקום שנגיש אליו. כלום. אם מישהו מקוראינו הוא סטטיסטיקאי, וגם בא לו להגיב (מה הסיכוי שזה יקרה!) הוא מוזמן לחשב ולספר לנו את הסיכויים שאלמוג יגדל להיות טרקי. שלא לדבר על להיות חבר מועדון, הגעה לכנסים, השתתפות בפורומים או שליחת פידבקים על אתר המועדון הצנוע. סיכוי אפסי ביותר.
ג`ואי להזכירכם, בן 12, בדיוק כמו אלמוג. האם הסיכוי שלו להיות טרקי גדול מזה של אלמוג? ודאי. יש אפילו סיכוי גדול מאוד שהוא טרקי כבר מזמן, מגיל 5-6, שכן "מסע בין כוכבים", לדורותיה כמובן, משודרת ללא הרף בארה"ב, גם בימים קשים אלה.

מוסר ההשכל נשמע פשוט, לא? תוחזר "מסע בין כוכבים" לאלתר לטלויזיה על מנת להציל את הקהילה.
גוף בלי דם חדש מת.
פורום בלי חברים חדשים מתנוון. מגיע שלב באבולוציה של כל פורום, שלב בו חברי הפורום הותיקים מרגישים ש"כל הדיונים כבר מוצו", ש"הש7אלה הזו כבר היתה", "כבר דסקסנו את זה מיליון פעם וכיו"ב. מהר מאוד מגיע השלב של "אין לי כוח להגיב על זה", "למי אכפת", "שמישהו אחר יענה לו" וכד`. וזה בהנחה שיש לחברים הותיקים זמן להסתובב בפורום בכלל והם לא נטשו מזמן, כמו שקרה לכל הפורומים המתים הנ"ל. כל עוד לא מגיעים מספיק אנשים חדשים לקהילה, גם הפורום היחיד שיש ל"מסע בין כוכבים" בארץ ימשיך לגסוס. רק החזרת "מסע בין כוכבים" לטלויזיה תביא קהל חדש, אנשים חדשים, דם חדש.
קהילה בלי אנשים חדשים מתנוונת. הקהילה כולה, מעבר לאלה הנמצאים ברשת ומסתובבים בפורומים, מתנוונת לאט לאט. הטרקים הישראלים יתבגרו עוד ועוד (לא צריך להפליג במחשבות על שיער שיבה, הכוונה היא לגילאים בהם מתבגרים ומתמסדים ומתעסקים בדברים אחרים. גם 30 הוא גיל רלוונטי לזה), יהיו פחות טרקים באירועים, פחות טרקים בכנסים, "מסע בין כוכבים" תתפוס פחות מקום באייקון ומהר מאוד תהפוך להיות משהו כמו "מנהרת הזמן" הנפלאה. מעין קלאסיקה שכולם זוכרים (טוב, המבוגרים, לא הצעירים), אבל לא משודרת בטלויזיה. היא תהפוך להיות כמו "בבילון 5", סדרה שיש רבים מאוד שזוכרים אותה, אך בהעדר שידורים בטלויזיה, ובהעדר קהילה, אין מי שידחוף אותה ממש באירועים ובכנסים, אלא אם כן קורה משהו חריג. במקביל להתרוקנות הכנסים, גם המועדון יתרוקן, סביר להניח.
אין מדובר בזריעת פאניקה בציבור ובבהלה מיותרת. איש אינו חושב שמדובר בתרחישים שיקרו מחר. אבל זה תהליך סביר לחלוטין בטווח של מספר שנים. רק החזרת "מסע בין כוכבים" לטלויזיה תביא קהל חדש, אנשים חדשים, דם חדש.

המצב כיום דומה לפרק Remember Me של "הדור הבא". בברלי קראשר נמצאת על הספינה בעוד כל אנשי צוות נעלמים לאט לאט. ברור היה שמשהו אינו כשורה במקרה כזה כיוון שהאנטרפרייז אינה מסוגלת לטוס לבדה וללא אנשי צוות. כך זה גם אצלנו, רק שאצלנו זו המציאות, ולא איזו בועת וורפ שצריך לצאת ממנה. המצב כיום בו מצויה הקהילה הוא שקיים ניסיון ומאמץ לתחזק את הקהילה, להשאיר אותה בחיים על סמך הקיים. למרות שה"קיים" הזה מדלדל והולך. כמו מפלגה שבוחריה מתמעטים כיוון שהמצע שלה אינו קורץ עוד לקהל הבוחרים, אך היא מתעלמת מהמצב וממשיכה לעבר התהום, בלי לעצור ובלי לחשוב כיצד ניתן להפוך את הגלגל, כיצד ניתן להביא עוד בוחרים, כיצד לשכנעם בצדקת דרכה.
כולנו כקהילת "מסע בין כוכבים" נרדמנו בשמירה, והגיע הזמן להתעורר ולעשות משהו.

אבל פה לא תמה הבעיה. הבעיה (החדשה) היא שגם אם המפקד ייתן את הפקודה, החיילים לא בהכרח יצייתו לה.
כמו שקהילת "סטארגייט" בישראל הוכיחה לא מזמן, מאבקים יכולים להצליח. למי שחי במערות האש של באג`ור בשנים האחרונות נספר שערוץ 1 (שמשדר את "סטארגייט" מההתחלה) השמיע קולות של ספק לגבי רכישת העונות החדשות (זה היה לגבי עונות 7 ו-8, והעונה הראשונה של "אטלנטיס"). קהילת "סטארגייט" לא היססה והחלה להפציץ את הערוץ בבקשות באי-מייל. ואז באה העצומה, ואז באה עוד עצומה, ואז באה עוד עצומה (כשמספר החותמים רק הולך ועולה, כמובן). בסופו של דבר הערוץ נכנע והביא את כל מה שהיה בדיון. מאז ערוץ 1 לא עושה בעיות ואף עושה קולות חיוביים לגבי רכישת העונות הבאות, כל זאת על אף מצבו הכספי המעורער (בלשון המעטה). אז כאמור קהילת "סטארגייט" הוכיחה שמאבק הוא אפשרי. ואם זה אפשרי מול ערוץ 1, על כל הבעיתיות שלו, זה בודאי אפשרי מול גופי שידור אחרים.
אז כאמור, הבעיה היא שגם בהינתן פקודה מצד המפקד אין בעיה שיהיו חיילים שיסתערו אחריו. או בעברית – אפאחד לא ממש יודע אם הקהל ייענה. למהלך כמו של "סטארגייט" אין הרבה סיכוי אצלנו, בקרב הטרקים. למה? כי הקהילה, כמו שכבר ציינו, עייפה.
אנשי הקהילה התגייסו יפה מאוד כשהיה מדובר בסכנה קיומית עבור "אנטרפרייז", אחרי עונה 3. נאספו ונשלחו גלויות רבות (כ-200, שזה הרבה מאוד במושגים שלנו) לארה"ב. אבל, כשהיה צריך לשלוח גלויות לערוץ 10, נאספו הרבה פחות, למרות שהיה מדובר בכנס גדול בהרבה (ארה"ב ב"אבק כוכבים" לעומת ערוץ 10 ב"אייקון", אם זכרון הכותב אינו מטעהו). וזה כי הארגון היה לקוי ביותר לעומת הקמפיין הראשון. הכל היה תלוי במוטיבצית המארגנים. לכן, אם (אם) זה הולך לקרות שוב, כלפי כל ערוץ שהוא, זה צריך להיות מאורגן כהלכה, או שחבל על הזמן ועל הבלגאן. אם לא תהיה מסה מכובדת (וזה תלוי נואשות בארגון ובהכנה) זה חסר כל תועלת, תוחלת וכל מה שמתחרז.
ב"מתקפה" על גופי השידור ניתן לעשות שימוש באסטרטגיה של קהילת "סטארגייט" ולאסוף חתימות לעצומה באחד הכנסים הגדולים. ניתן גם לעבוד עם הגלויות, אך העצומה עדיפה כיוון שניתן לשגר אותה למספר גופים במקביל. ניתן גם להשתמש בדרך המיילים, שמוכיחים את עצמם היטב במקרה "סטארגייט". גם הקשרים שהוכיחו עצמם בעבר, הקשרים בין אנשי מועדון לגופים שונים ניתן למחזר.
אפשר גם לנצל את העובדה שהשנה היא שנת ה-40 ל"מסע בין כוכבים" ולשכנע גופי שידור וחדשות לעשות משהו, ולו רק כתבת חדשות אחת קטנה, כדי להזכיר את "מסע בין כוכבים". לא חסרות סיבות לעשות את זה, רק צריך להזכיר להם. חובבי מוצרט שמחו מה"באאז" התקשורתי שהיה לפני שבוע ביום הולדתו, שכן הטררם התקשורתי איפשר ל1אנשים רבים להחשף לנושא. גם אנשי מדע, אנשי חינוך וסתם אסטרונומים חובבים שמחים על כל אירוע בקנה מידה גדול שיכול לחשוף את הנושאים הקרובים לליבם לקהל הרחב. זה יכול להיות החל מטיסת הקולומביה וכלה בליקוי חמה "פשוט". כל אירוע שנוגע בציבור הרחב. אין סיבה שאצלנו זה יהיה אחרת, במסגרת ההבדלים המתבקשים.
ואם מישהו היה זקוק לעוד הוכחה שהדבר אפשרי, הנה היא מגיעה מכיוון בלתי צפוי – בכלל בעולם, וגם בארץ, עוד זוכרים את "מסע בין כוכבים". הסיקור התקשורתי שלה זכתה מכירת אבן הכליה של וויליאם שאטנר (מה ששמעתם) היה חסר תקדים. קשה להאמין שזה היה בגלל שאמצעי התקשורת זוכרים אותו מ"בוסטון ליגל". מילא שעניין המכירה ההזוי אוזכר באתרי אינטרנט ישראלים שונים, אבל זה הגיע אפילו לעיתונות הישראלית המודפסת (!).

כותב שורות אלה הוא מן המאמינים ש"מסע בין כוכבים" עוד תשוב ביום מן הימים למסכים. של ארה"ב. כמובן. רוב הסיכויים שהסדרה החדשה, לכשתהיה, לא תזכה להיות משודרת בארץ, אפילו לא עונה אחת, כיוון שכולם יורידו אותה מהאינטרנט עוד קודם. אבל כדי שהקהילה תמשיך להתקיים, צריך להתעורר. כולנו. בין אם בדרג קבלת ההחלטות, בין אם הקהל. הקהל צריך להתעורר כדי שיוכל להתגייס לקמפיין הזה אם (אם) וכאשר יקרום עור וגידים; הוא צריך להתעורר כדי להשאיר את האתר הזה בחיים; כדי שאם (אם) וכאשר הפאנזין יקום לתחיה, יהיה לו תוכן; כדי שיהיו סלוטים (איכותיים!) של "מסע בין כוכבים" בכנסים הגדולים והקטנים; כדי שההקרנות השבועיות לא יתפוגגו לחלוטין; כדי להשאיר את הפורום היחיד של "מסע בין כוכבים" ברשת בחיים.
נכון, זו רק סדרת טלויזיה, וזה רק תחביב שלנו, וזה רק עוד אתר בים המלל שמסביב, וזה רק פאנזין, ואייקון יתקיים יפה מאוד (יש כמה אויבים שיגידו "יתקיים טוב יותר") ללא "מסע בין כוכבים", אבל בכל זאת, אלמלא זה היה חשוב לנו, אפילו קצת, לא היינו פה. לא אני בצד הכותב ולא אתם בצד הקורא, לא היינו נפגשים פה, כאן ועכשיו.

הכתובת כבר מזמן על הקיר – "מסע בין כוכבים" עוד תחזור. אבל בשביל שיהיה מי שיקבל את פניה בישראל בעוד X שנים, כדי שיהיה לנו עם מי לדבר עליה, כולנו צריכים להתעורר.
ויפה שעה אחת קודם.

ומילה אחרונה – בראש העמוד, וגם בסוף הפסקה הזו, מצפה לכם קישור לפורום שלנו. אולי הפעם, לפחות הפעם, תגיבו בפורום? פעם בשנה, פעם בשנתיים וחצי שהאתר קיים? בבקשה. לפחות הנושא הזה ראוי להתייחסות שלכם. הנה הקישור המובטח.

 


כל הנ"ל מייצג את דעותיו של הכותב בלבד, על סמך זכרונו, ולא את דעת צוות האתר, המועדון, חברי המועדון, הטרקים בארץ או כלל תושבי ישראל.

פורום אורט שנח על משכבו בשלום

פורום וואלה החדש שנח על משכבו בשלום

פורום וואלה הישן שנח על משכבו בשלום

פורום MSN שנח על משכבו בשלום

פורום תפוז

מחשבה אחת על “ויפה שעה אחת קודם – מאת subatoi

  1. פינגבק: הכנסים האחרונים של נימוי, והימים האחרונים של פורום תפוז | סטארבייס972 | The Last Outpost

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.