סטארבייס 972 מראיין את רוברט ברנט – מאת subatoi

robert2מצורף ראיון קצר שערכנו עימו לקראת ההגעה לארץ, כולל מה מתוכנן ב-Free Enterprise 2 (לאיפה שאטנר יברח ואיפה הוא יתחבא, ומי יבוא לחפש אותו?), קצת על "סופרמן חוזר", קצת על ההגעה עצמה לארץ ועל הציפיות מהביקור, ומילה אחת על המוסד. כן.

For the English version – scroll down

צוות המועדון והאתר מודה לרוברט ברנט, אורח אייקון 2005, על הזמן שהקדיש לנו.

סטארבייס972: שלום רוברט ברנט, אנחנו שמחים לדבר איתך!
איך התחיל הרומן שלך עם "מסע בין כוכבים" ועם המדע הבדיוני?

רוברט: אני חושב שאני דומה ללוק סקייווקר. ב"האימפרייה מכה שנית", יודה אומר על לוק:

"All his life has he looked away. To the future. Never his mind on where he was. What he was doin'."

ובכן, אני הייתי בדיוק ככה. תמיד הבטתי בשמי הלילה ותהיתי אם יש משהו שם בחוץ. תמיד רציתי לצאת באמת אל החלל. אמא שלי אומרת שהתחלתי לצפות ב"מסע בין כוכבים" כשהייתי בן 3 או 4, בערך בתקופה בה הסדרה המקורית יצאה להפצה. היה בה כל מה שילד קטן יכל לרצות… דמויות נהדרות עטויות צבעים בוהקים, ספינת חלל נהדרת ונוולים נהדרים ומפלצות. אפילו אמבת חלל באורך 11 אלף מייל!
אבא שלי נהג לקרוא לי עיבודים לפרקים של ג'יימס בליש, שהובילו אותי בשעתם לקריאת ספרי מדע-בדיוני כלליים. ואז, אני זוכר, שגיליתי את איזור הדימדומים והסדרה UFO's של גארי אנדרסון. בנוסף, בסיאטל, איפה שגדלתי, אחרי שיעורי דת של יום ראשון, ערוץ 11 המקומי היה משדר את "תיאטרון המדע-הבדיוני" ב-14:00. אז זו היתה הפעם הראשונה שראיתי את "מלחמת העולמות", "הכוכב האסור" וסרטי Toho Giant Monster. נתפסתי לעניין לחלוטין. לא היה ניתן לעצור אותי לאחר מכן…!

סטארבייס972: בתור חובב "מסע בין כוכבים" מזה שנים רבות, מה דעתך על המצב בו נמצא הזיכיון כיום? מה יהיה?

רוברט: מאז פתיחת העונה השנייה של "וויאג'ר", בפרק The 37's שבו הצוות נתקל בטנדר משנות ה-30' צף בחלל, אני מאוד מאוכזב ממצבה של "מסע בין כוכבים". כאשר הן שודרו לראשונה בשנות ה-60' באמריקה, תוכניות כמו "מסע בין כוכבים" ו"איזור הדמדומים" יכלו לטפל בנושאים שתוכניות טלויזיות אחרות לא יכלו בגלל המצב החברתי והפוליטי של אותה תקופה. נושאים חברתיים כמו מאבקי מעמדות, גזענות ואפילו המלחמה בויאטנם יכלו להיות מטופלים על בסיס שבועי בגלל שהצנזורה והמממנים של הרשת התייחסו לתוכניות האלה כפנטזיות לא אמיתיות. ל"מסע בין כוכבים" במיוחד, עם פרקים כמו A Private Little War, Miri, Errand of Mercy, A Taste of Armageddon ו-Let That Be Your Last Battlefield, שהתייחסו ישירות למה שהתרחש ברחובות המדינה. הפרקים האלה השתקפו בחזרה על קהל הצופים. עכשיו, עם זאת, עיקר "מסע בין כוכבים" הוא באמת על המסע בין כוכבים ובגלל שיש כל כך הרבה מזה, יש סיכון שהיא תהפוך ללא שייכת מפאת משקלה. במקום להתעסק במצב האנושות כיום, הסדרה מתעסקת באנומליות זמניות והיסטוריה פנימית מאשר להתייחס למצב הנוכחי של העולם. אפילו הסרט First Contact עסק בהמשכיות של "מסע בין כוכבים" מאשר לתת אמירה על מצב האנושות שלא כמו The Wrath of Khan שעסק בהזדקנות ומוות. בכל מקרה, "מסע בין כוכבים" לא תעלם. נכון להיום, הוצאת הספרים Pocket Books עדיין מוציאה ספרים כל חודש. פרקי חובבים נמצאים באינטרנט ונהיים יותר מתוחכמים עם הזמן. שנת 2006 היא שנתו ה-40 של הזכיון ואני בטוח שפרמאונט, תחת ההנהלה החדשה, ירצו שהזכיון ימשיך להתקיים. ייקח קצת זמן… אבל זה רק עניין של זמן עד שנראה משהו חדש בזכיון "מסע בין כוכבים".

סטארבייס972: היית העורך של האטרקציה של "מסע בין כוכבים" בהילטון לאס-וגאס, The Experience. איך ניגשת לפרויקט כה מיוחד?

רוברט: אני הייתי אחראי על קטעי הוידיאו במוזיאון "מסע בין כוכבים"… כך שלמשך החודשים הראשונים כל מה שעשיתי היה לצפות בלפחות 10 פרקי "מסע בין כוכבים" כל יום ולתעד חומר שארצה להשתמש בו לאחר מכן ליצירת הסרט. ושילמו לי על כך! אני זוכר שהתקשרתי לאמי וסיפרתי לה שמצאתי את עבודת החלומות שלי – לראות "מסע בין כוכבים" בתשלום. היא לא האמינה.
אבל כעיקרון, ניסיתי לפרק את "מסע בין כוכבים" לגורמים: דמויות, חייזרים, ספינות חלל, פילוסופיה. יצרתי סרטים על כל סדרה, כל אנטרפרייז, כל גזע חייזרי. כך שכל מי שהגיע למתקן, אפילו אם לא הכיר את "מסע בין כוכבים", יכל להבין על מה כל המהומה.

סטארבייס972: מה הוביל למסקנה של-Free Enterprise מגיע סרט המשך?free

רוברט: אני לא יודע אם הייתי אומר שלסרט מגיע המשך, אבל אני בהחלט אהנה לעשות כזה. מבחינה כספית, לסרט לא מגיע המשך. עם זאת, לא עובר יום שבו לא שואלים אותי "מתי תעשה המשך?" עברו 7 שנים מאז שעשינו את הסרט הראשון. גרסת הבמאי החדשה תצא במרץ 2006, לחגיגות ה-40 של מסע בין כוכבים. וויליאם שאטנר ולאונרד נימוי יהיו בני 75 השנה, כך שאם נצטט את השגריר ננקלוס הרומולאני מתוך The Undiscovered Country – "לעולם לא יהיה זמן מתאים יותר".
האמת היא שעד היום לא היה לי ממש סיפור המשך. מאז צאת הסרט הראשון התחתנתי ובגרתי לא קצת. ראיתי עולם. חיי השתנו. כך שעכשיו יש לי מה להגיד בהקשר הדמויות והעולם בו אנו חיים.

סטארבייס972: באיזה שלב נמצא Free Enterprise 2? האם אתה יכול לחלוק עמנו מעט מידע על מה שמתוכנן? שמענו שקיימת אפשרות שתצלם בישראל.

רוברט: נכון לעכשיו, סיימתי את התסריט יחד עם עמיתי מארק א. אלטמן (בתמונה, יחד עם רוברט). בסיפור, חייהם של מארק ורוב השתנו. הם התרחקו אחד מהשני. הם הפכו להיות אנשים שונים ממה שחשבו שיהיו. בעיקרון, הם לא מרוצים ממי שהם הפכו להיות ואז, כשוויליאם שאטנר נעלmarkם, יש לשניהם סיבות טובות ללכת למצוא אותו. לצערם, מכיון שהם לא באמת מכירים את שאטנר האדם, הם צריכים לגשת לאדם האחד שמכיר אותו יותר טוב מהם… לאונרד נימוי. שלושתם יוצאים למסע… החיפוש אחר שאטנר!
עוד לא פנינו למר נימוי, אבל שאטנר אמר שהוא יוכל להביא אותו לסרט. נראה… לא הייתי רוצה לעשות את הסרט בלעדיו.
בטיוטה המקורית של התסריט, נימוי מוצא את שאטנר בראש מצדה, בבסיס צבאי, לומד להיות רבי. כדי שהוא יחזור לארצות-הברית, נימוי האורתודוכסי נכנס לקרב ראש בראש עם שאטנר כדי לראות מי יודע יותר מכתבי הברית הישנה (התנ"ך, ו.ק.). אם שאטנר ינצח, הוא יוכל להשאר וללמוד, ולהעלם לעד מהעולם האמיתי. אם נימוי ינצח, הוא יגרור את שאטנר חזרה ללאס-וגאס כדי לערוך את חתונתו של רוב ב-Experience בלאס-וגאס.
אני לא יודע כמה מזה יגיע לסרט הגמור, אבל אני יכול להבטיח שהשיא של הסרט יהיה בחתונה שבה שאטנר ונימוי שרים את Sunrise, Sunset מתוך "כנר על הגג" (או כמו שרואים בסרט "מל ברוקס מציג: כנר על הירח").

סטארבייס972: ספר לנו מעט בבקשה על יצירת "ספיישל פיצ'רס" לסרט בזמן צילומיו, כמו "האריה, המכשפה וארון הבגדים" או "סופרמן חוזר", לעומת סרטים ישנים כמו "שלגיה".

רוברט: כשמדובר בסרטים חדשים, מפיק ה-DVD נמצא בסט הצילומים כשהסרט נעשה. במקום לשמוע על דברים אחרי שהם קורים, אני בעצם צופה ובדרך כלל מצלם אותם כשהם קורים. לפעמים אני יכול ליצור דברים שקורים, כפי שניתן לראות בבלוג של בריאן ב-www.bluetights.net.
בסרט קלאסי, כמו "שלגיה", כמעט כל מי שהיה מעורב בהפקה כבר לא איתנו. אז אתה בעצם הופך להיות ארכיאולוג: לחפור בינות חומר צילום, ראיונות ישנים, כל מה שתוכל למצוא כדי ליצור חומר בשביל הדיסק.
שני הסרטים הם מסוגים שונים, ואני נהנה משניהם מסיבות שונות.

סטארבייס972: איך מתקדמת ההפקה של "סופרמן חוזר"? האם אהבת את מה שראית שם?

רוברט: סופרמן מתקדם ממש יפה. אני חושב שבריאן (סינגר) עושה סרט אפי אמיתי אשר עובר אפילו את "באטמן מתחיל". זה יהיה משעשע, מצחיק, רומנטי, טרגי ובנקודה מסוימת אפילו מפחיד ביותר. אני חושב שזה מביא את סרטי ה"סופר הירו" לדרגה מיתית מודרנית כזו שהקהל עוד לא צפה בה.
אני מחכה בכיליון עיניים לסרט הגמור.

sup

סטארבייס972: התנסית בתחומים כה רבים של עסקי השעשועים, מה השאיפות שלך להמשך הקריירה?

רוברט: הייתי מאוד רוצה לביים. שוב. בתקווה בקרוב!

סטארבייס972: מה היו המחשבות הראשונות שלך כשקבלת את ההזמנה להגיע לישראל? מה היו תגובות הסובבים אותך?

bryanרוברט: אם להשתמש במונח קליפורני, כשאייקון יצרו איתי קשר לראשונה, הייתי המום לאללה!!! את האמת שהייתי בסידני, עבדתי על סופרמן וסיפרתי לכולם, ניסיתי לשכנע את בריאן סינגר (בתמונה עם רוברט) לבוא איתי… אבל הוא היה עסוק מדי. כל השאר, במיוחד אמא שלי, היו נרגשים בשבילי.
לצערי, בשל התקשורת האמריקאית, ישראל נתפסת כמקום מסוכן. אנשים רבים הביעו דאגה לבטחוני. אז אני עונה להם: "אתם צוחקים איתי? אני גר בלוס-אנג'לס. יש לנו רעידות אדמה, שריפות, מפולות בוץ, מהומות, אלימות כנופיות, הכל!" אם להשתמש שוב בציטוט, מתוך סרט של ג'ון קרפנטר מ"הבריחה מלוס-אנג'לס" בו האיש הרע, קוראבו ג'ונס, סיכם זאת יפה:
"This is EL LAY, vato! This city can kill ANYBODY!". הצלחתי לשרוד פה 17 שנה, ככה שאין לי שום בעיה לבוא לתל-אביב. אולי, חוץ מלטוס בלופטהנזה במקום באל-על – לטוס דרך פרנקפורט, לא פחות. זה יכול להיות מפחיד!
חוץ מזה, עם הרקע של תושבי ישראל, בטח אפילו החתיכות בתל-אביב יכולות לקרוע לכולם את התחת! וגם יש לכם את המוסד! מי יכול לדאוג בכלל?!

סטארבייס972: ולסיום – מה הציפיות שלך מהביקור בישראל?

רוברט: ובכן, אני חושב שכל אמריקאי רוצה לראות את כל המקומות התיירותיים. אנחנו אוהבים לעמוד מול בניינים עתיקים ולצלם. לראות את העיר העתיקה, ללכת להר הבית. גם אני הייתי רוצה לעשות זאת. אך אני יותר מעוניין לפגוש את האנשים שחיים בישראל כיום. לשמוע מה הם חושבים על העולם, על אמריקה, על כל המצב במזרח התיכון. אחרי הכל, אנחנו אולי עוסקים באלפי שנות מסורת ודת בארץ הקודש, אבל אלה האנשים שצריכים לחיות פה ועם המצב. הייתי רוצה לשמוע איך הם עושים את זה.
כמו כן, אני מאוד מעוניין לשמוע איזה פרק "מסע בין כוכבים" אהוב על הישראלים ולמה. אני מקווה שזה לא The Trouble with Tribbles, למרות שאם זה זה, אני אהיה משועשע ביותר.

סטארבייס972: תודה לך, מר ברנט!

ביצוע ועריכה – Subatoi
תרגום לעברית והגהה באנגלית – ורד קליין
עזרה בשאלות -אורי אביב

נשמח לתגובות, הארות והערות – בפורום האתר שלנו.

מה שפרסמנו אודות רוברט ברנט

ראיונות נוספים שערכנוWe are proud to present an interview conducted by Starbase 972, the Israeli "Star Trek" Fan Club, with Mr. Robert Burnett, a guest on Icon 2005.

Starbase 972 is grateful to Mr. Robert Burnett for his time.

robert2

Starbase972: Shalom Mr. Burnett, we're happy to talk to you!
How did your romance with Star Trek and the Science Fiction begin?

Robert: I suppose I was similar to Luke Skywalker. In "The Empire Strikes Back," Yoda says of Luke, "All his life has he looked away. To the future. Never his mind on where he was. What he was doin'." Well, I was just like that. Always looking into the night sky and wondering what was out there. Wanting to actually GO into space.
My mother says I started watching Star Trek when I was three or four years old. Right about the time the Original Series went into syndication. It had everything a kid could want… great characters clad in bright colors, a terrific starship and terrific villains and monsters. Even an eleven-thousand-mile long SPACE AMOEBA!
My father used to read me the James Blish adaptations of the episodes… which in turn lead me to other, non-Trek sci-fi novels. Then I remember discovering "The Twilight Zone" and Gerry Anderson's "UFO." Also, in Seattle, where I grew up, after Sunday School, local channel eleven broadcast "Sci-Fi Theater" at two in the afternoon. This was where I first saw "War of the Worlds," "Forbidden Planet" and Toho Giant Monster movies. I was completely hooked.
There was no stopping me after that…!

Starbase972: As a Star Trek fan for many years, what is your opinion about the current situation of the franchise? What will be its future?

Robert: I've been disappointed with the current state of the Trek franchise since the second season opener of Voyager, "The 37's," when the crew encountered a '30s pick-up truck floating in space.
When originally broadcast in 1960s America, shows like "The Twilight Zone" and "Star Trek" were able to confront issues which no other television shows at the time could touch, because of the moral and social climate of the country. Social issues like class struggle, racism and even the war in Vietnam could be dealt with on a weekly basis, because network censors and sponsors saw these programs as unreal fantasies. Star Trek especially, with episodes like "A Private Little War," "Miri," "Errand of Mercy," "A Taste of Armageddon" and "Let That Be Your Last Battlefield," related directly to what was happening on the streets of the country. The episodes reflected directly back on the American audience itself.
Now, however, Star Trek is really only about, well, Star Trek. Because there's so much of it now, Trek threatens to become irrelevant under its own weight. Rather than reflect the current state of humanity, Star Trek now seems more about temporal anomalies and internal Trek history than anything relating to the current state of the world.
Even the film "First Contact" was really only about internal Star Trek continuity and didn't really have much to say about the human condition, unlike "Wrath of Khan," which was all about aging and mortality.
However, Star Trek isn't going away. Currently, Pocket Books is still publishing novels every month. Fan-produced episodes are all over the web, growing more sophisticated all the time. 2006 marks the 40th anniversary of the franchise… and I'm sure Paramount, now under new management, is eager to keep the franchise rolling. It may take a few years… but it's only a matter of time before we see a new incarnation of the Trek franchise.

Starbase972: You were the editor of Star Trek: The Experience at Hilton Las-Vegas. How did you approach such a unique project?

Robert: I was in charge of the video portion of the Trek museum… so, for the first few months… all I did each day was watch about ten episodes of Star Trek and log the material I'd later use to create the videos. And I was getting paid for it! I remember calling my mother and telling her I found my dream job… getting paid to watch Star Trek. She couldn't believe it.
Basically though, I tried to distill Trek down to its components. Characters, aliens, starships, philosophy. I created videos about each series, each Enterprise, each alien race, so anyone coming to the attraction, even those who didn't know much about Star Trek, could clearly understand what all the fuss was about.

Starbase972: What led to the conclusion that Freefree Enterprise deserves a sequel?

Robert: I don't know if I'd say "Free Enterprise" DESERVES a sequel, but I'd certainly have fun making one. Financially speaking, the film most certainly doesn't deserve one. However, not a day goes by when somebody doesn't ask me "are you gonna' make a sequel?" It's been seven years since we made the first film… and the new, "Director's Cut" comes out in March, 2006 for Star Trek's 40th anniversary. Both William Shatner and Leonard Nimoy turn 75 next year, so to quote Romulan Ambassador Nanclus from "The Undiscovered Country," "There would never be a better time…"
Frankly, I didn't really have a follow-up story to tell until now. Since the release of the first film, I've gotten married and grown up quite a bit. I've seen the world. My life has changed. So now I have something to say in the context of the characters and the world they live in.

Starbase972: What is the current situation of Free Enterprise 2? Please share with us what do you plan for this movie. We heard there’s a possibility you’d film in Israel.

Robert: Currently, along with my partner Mark A. Altman (on the picture with Robert and Shatner), I'm finishing up the screenplay. In the story, Mark and Rob's lives have changed. They've drifted apart as friends. They've become people they never thought they’d be. Basically, they're unhappy with who they've become. Then, when William Shatner disappears, both men have reasons to go and find him. Unfortunately, because they really don't know Shatner as a person, they have to go to the one man who knows Shatner better than they do… Leonard Nimoy. The three of them hit the romarkad on… well… a Search for Shatner!
We've yet to approach Mr. Nimoy, but Shatner said he could get him to be in the movie. We'll see. I wouldn't want to make it without him.
In the original draft of the script, Nimoy finds Shatner at the top of Masada, in a secret base, studying to be a Rabbi. To get him to come back to the states, the Orthodox Nimoy then goes head to head with Shatner in a battle to see who knows more about old testament scripture. If Shatner wins, he'll stay and finish his teachings, hiding forever from the real world. If Nimoy wins, he'll haul Shatner back to Las Vegas to perform Rob's wedding ceremony at the Star Trek Experience in Las Vegas.
Now, I don't know if any of this will make it to the finished film, but I can promise you this, the climax of the film does take place at a wedding with Shatner and Nimoy singing "Sunrise, Sunset" from "Fiddler on the Roof" (or…as we have in the film, "Mel Brook Presents FIDDLER ON THE MOON.")

Starbase972: Please tell us what it is like to create "special features" for a movie while it is being filmed like in The Lion, The Witch and The Wardrobe or Superman Returns, in comparison to old movies like Disney's Snow White.

Robert: With new films, the DVD producer is actually on-set as the film is being made. Rather than hear about things after they happened, I'm actually watching and usually shooting them AS they happen. Sometimes, I can even CREATE things which happen, as evidenced by Bryan (Singer)'s Blogs on www.bluetights.net.
With a classic film, like Snow White, almost everyone involved with the production is no longer with us… so you become an archeologist, digging through film elements, old interviews, anything you can find to create material for the disc.
Both are actually very different animals… and I enjoy both for different reasons.

Starbase972: How does the Superman Returns’ production going? Did you like what you see?

Robert: Superman is really going great. I think Bryan's making a truly epic film, even surpassing Batman Begins. It's hugely entertaining, funny, romantic, tragic and even, at one point, terrifying. I think it really takes the modern superhero film to the truly mythic level modern audiences have yet to see.
I can't wait to see the finished film.

sup

Starbase972: You’ve experienced so many facets of the show business. What are your aspirations for the future?

Robert: What I really want to do is direct. Again. Hopefully, sometime soon!

Starbase972: What were your initial thoughts when you first received the invitation to arrive to Israel? What did the people around you think?

bryanRobert: To use a California term, when I was first contacted by Icon, I was TOTALLY STOKED!!!  I was actually down in Sydney, working on Superman and I told everyone. I tried to convice Bryan Singer (on the picture) to come with me… but he was just too busy.  Everyone else, especially my mom, was very excited for me.
Unfortunately, because of the American media, there's a perception Israel can be a dangerous place. Many people have actually expressed worry for my safety. So I say to them, "Are you kidding?  I live in LA! We have earthquakes, fires, mudslides, riots, gang violence, everything!" Again, to use a movie quote, in John Carpenter's "Escape from LA," the bad guy, Cuervo Jones, summed it all up pretty well, "This is EL LAY, vato! This city can kill ANYBODY!" I've managed to survive here for seventeen years, so, I have absolutely no worries about coming to Tel Aviv. Except, maybe flying on Luftansa instead of El Al! Flying through Frankfurt no less! Now that's scary!
Besides, with the background of Israeli citizens, even the hot babes in Tel Aviv can probably kick anyone's ass! Plus, you've got the MOSSAD! What's to worry about?!

Starbase972: And finally – what are your expectations from your visit in Israel?

Robert: Well, I think most Americans would like to see the sights. We like to stand in front of ancient building at take snapshots. See the Old City. Go to the Temple Mount. I, too would like to do some of this.  But… I'm more interested in meeting the people who live in Israel today. To hear what they think of the World. Of America. Of the entire situation in the Middle East. After all, we might be dealing with thousands of years of tradition and religion in the Holy Land, but it's the folks who live here now who have to deal with it. I'd like to know how.
Then, of course, I'm interested in discovering what an Israeli's favorite episode of Star Trek is… and why. I just hope it's not "The Trouble with Tribbles," although I'd be amused if it was!

Starbase972: Thank you very much, Mr. Burnett.

Edited & conducted by – Subatoi
Translation to Hebrew & English proof Reading – Vered Klein
Help with questions – Uri Aviv

About Robert Burnett – Hebrew Only

Other interviews we had

5 מחשבות על “סטארבייס 972 מראיין את רוברט ברנט – מאת subatoi

  1. פינגבק: רוברט מאייר ברנט – אורח ב"אייקון 2005 – אשליות" – מאת subatoi | סטארבייס972

  2. פינגבק: ברנט, נימוי, שאטנר, טרקווב, טרקטודיי וסטארבייס972 בגרמניה, קרואטיה, דנמרק וברזיל | סטארבייס972

  3. פינגבק: עדכוני הסרט ה-12, Free Enterprise 2 וריברטיקון | סטארבייס972 | The Last Outpost

  4. פינגבק: אופק 9, Free Enterprise 2, התיעודי של שאטנר, 'הו לא' טרקי, הסיקוול ועוד ועוד | סטארבייס972 | The Last Outpost

  5. פינגבק: סקופונים תוצרת בית בקשר ל-Free Enterprise 2 | סטארבייס972 | The Last Outpost

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.