סיקור משימתה של מעבורת החלל – מאת תומר שלו

"דיסקברי" נחתה בשלום בבסיס חיל האוויר אדוורדס, קליפורניה

עדכון ליום שלישי, 9 באוגוסט:

ביום שלישי, בשעה 15:11 שעון ישראל, נחתה המעבורת "דיסקברי" דקה אחת לפני המתוכנן בקליפורניה. הנחיתה בוצעה בחוף המערבי במקום במרכז החלל ע"ש קנדי שביוסטון (החוף המזרחי) עקב תנאי ראות בעייתיים ששררו באזור זה. המעבורת תוטס על גבי מטוס 747 מיוחד בתוך כשבוע מקליפורניה ליוסטון, שם יכשירו אותה לטיסה הבאה.

כאמור, לא יתקיימו טיסות מעבורת בעתיד הקרוב, וזאת עד לפתרון בעיית קצף הבידוד שמתנתק ממיכל הדלק החיצוני בעת ההמראה. נאס"א נחושה לטפל בבעייה ולחזור לטוס בתוך כמה חודשים.

 בזאת מסתיים סיקור משימת המעבורת. עדכונים קודמים מחכים לכם בהמשך הכתבה..

העדכונים הקודמים:

בבוקר יום שני (10:00 שעון ישראל) תיכננה נאס"א להחזיר את הדיסקברי לנחיתה בפלורידה. עקב תנאי מזג אוויר ששררו בשעה זו, הוחלט לדחות ב-24 שעות את מועד הנחיתה. על מנת לחזור בביטחה דרושים תנאי ראות מצויינים, שהחזאים צופים שיתאפשרו ביום שלישי. אנשי נאס"א באוויר ובקרקע מרגישים מצויין לגבי חזרתה של המעבורת בשלום. זאת הודות לציוד חדש שהותקן עקב דרישות בטיחות מחמירות, המספק מידע מקיף בהרבה על מצבה של המעבורת, מכפי שהיה זמין בחזרתה הטרגית של המעבורת "קולומביה", לפני שנתיים וחצי.

צוות המעבורת נפרד מהקוסמונאוט שמתגורר בתחנת החלל, בה שהו במהלך 9 ימים.החוצצים בין הספינה לתחנה נאטמו, והמעבורת יצאה לדרכה המסוכנת, בחזרה הביתה. ביום שני, 13 ימים לאחר ששוגרה, תנחת המעבורת, לאחר שכל משימותיה הושלמו בהצלחה.

לאחר שהוסרו ידנית שתי פיסות חומר בידוד קרמי שבלטו מבטן המעבורת, החליטו בנאס"א שאין צורך בתיקונים נוספים, לרבות טיפול בחלק שנקרע מהכיסוי התרמי. מומחי נאס"א מאמינים שבחזרה לאטמוספירה הדבר לא יהווה בעיה. אפילו אם הכיסוי ינתק מהמעבורת ויפגע בה, הוא לא יגרום לנזק משמעותי שיסכן את חיי האסטרונאוטים.

בתוך כך, צוות המעבורת מסיים להעמיס ציוד על תחנת החלל ומתכונן להתנתק ממנה בשבת, לקראת החזרה לכדור הארץ.

שתי חתיכות חומר מילוי קרמי, שבולטות החוצה מבטן המעבורת יקוצצו או יוסרו לחלוטין, כך החליטו המהנדסים בנאס"א. זאת בעקבות הערכה כי השארת שתי רצועות האריגים הקרמיים הבולטות הללו מסכנת את חזרתה בביטחה של המעבורת, בשל החום הרב שהן יספגו כתוצאה מהחיכוך עם האטמוספירה. תחושה של חוסר וודאות שוררת במרכז החלל, כיוון שהיכולת לחזות מה יקרה במהירויות וגבהים מהסוג שהמעבורת תימצא בהם, היא נמוכה למדי.

חומר המילוי הזה נועד למלא את הרווחים בין האריחים התרמיים של המעבורת, ושתי החתיכות בולטות החוצה באורך של כ-1.5 ס"מ. משימת התיקון תדרוש "הליכת חלל" נוספת, והיא תהיה הראשונה אי פעם. מעולם לא בוצע תיקון למעבורת בעודה בחלל. קיים חשש שמכיוון שהעניין לא תורגל מעולם, התיקון עלול אפילו לפגום במגן התרמי הרגיש של המעבורת.

"המעבורת בסדר, לא נגרם נזק רציני", אומרים בנאס"א. זאת לאחר שמהנדסיה עסקו בימים האחרונים בניתוח כל התמונות שקיבלו, ממצלמות שצילמו מכדור הארץ, מהמעבורת עצמה, ומהתמונות הטריות מתחנת החלל. המסקנה עד כה, היא כי גושי קצף קטנים שפגעו בכנף המעבורת לא יצרו בה כל בקע, ולכן כנפי המעבורת כשירות לטיסה בטוחה בחזרה דרך האטמוספירה, ב-7 באוגוסט.

הסתיימה הליכת החלל הראשונה, בה התבצע ניסוי עם חומרים שנועדו לתקן אריחים של מעבורות, בעודן בחלל, ובכך לשפר את יכולתה להתמודד עם החום הרב בכניסה לאטמוספירה. החומרים בעבעו מעט, אך האסטרונאוטים הצליחו להשתמש בהם לצורך תיקון הרכיבים. הניסוי בוצע על חלקי מעבורת שהובאו מכדור הארץ, ולא על המעבורת עצמה.

בימים האחרונים מטרידה את נאס"א השאלה – האם גוש קצף, שניתק ממיכל הדלק החיצוני בעת השיגור, פגע בכנף המעבורת?

עתה מתברר כי בעת השיגור חמישה גושי קצף ניתקו בזה אחר זה ממיכל הדלק החיצוני. הראשון, בעל מאסה גדולה, פיספס את המעבורת. אם היה פוגע בה, התרחיש הצפוי היה יצירת חור בכנף המעבורת, שיגרום להתכת הכנף מבפנים החוצה על ידי הגזים הלוהטים שבאטמוספירה, עם החזרה לכדור הארץ. זוהי הסיבה להתאיידותה של המעבורת "קולומביה", לפני שנתיים. הגושים הקטנים יותר, אינם מאסיביים מספיק כדי לגרום נזק משמעותי.

זוג אסטרונאוטים יצא ל"הליכות חלל" בשבת, במהלכן ינסו שיטות תיקון חדשות למעבורת, יחליפו את הגיירוסקופ של תחנת החלל, המשמש כהגאים שלה, ויתקינו פלטפורמת איחסון ומגיני חום. כמו כן יספקו לה מים, מזון וחמצן.

ביום רביעי ה-26 ביולי, בשעה 17:39 שעון ישראל, שוגרה מעבורת החלל "דיסקברי" כשעל סיפונה שבעה אסטרונאוטים. משימתה תימשך כשבועיים, במהלכם יספקו ציוד ומזון לתחנת החלל, וכן תבוצענה עבודות תחזוקה שונות. זהו השלב הראשון, בדרך לחזרה אל הירח, ומשם – להנחתת אדם על המאדים.

המשימה הנוכחית, הראשונה מאז אסון "הקולומביה", עומדת בסימן בטיחות טיסה. נאס"א עשתה הכל על מנת לוודא כי זוהי מעבורת החלל הבטוחה ביותר אי פעם, וזאת בזכות סטנדרטים גבוהים במיוחד ושינויים רבים בהנדסת המעבורת. השיגור שהתקיים השבוע, נעשה לאחר שתקלה באחד מארבעת חיישני הדלק של המעבורת, גרמה לדחיית השיגור המקורי, לפני כשבועיים. ההפוגה הארוכה במשימות החלל של נאס"א מגיעה לקיצה תחת הסלוגן: "Return To Flight", וחזון המסע אל החלל חוזר לסדר היום העולמי.

לצפייה בשיגור המעבורת, כפי ששודר בערוץ Fox News, לחצו כאן.

מי שמפקדת על צוות האסטרונאוטים וגוזלת את תואר הקפטנית הראשונה,  מקתרין ג'יינווי (מסע בין כוכבים: וויאג'ר), היא איילין קולינס, טייסת מנוסה, שכבר פיקדה על משימה בשנת 1999.

סקוט בקולה, המגלם את קפטן ארצ'ר בסדרה מסע בין כוכבים: אנטרפרייז, מופיע בקטעי הוידאו באתר הבית של המשימה הנוכחית. כדי לצפות בו, עליכם לבחור בגירסת הפלאש. הכתובת: www.nasa.gov

סקוט בקולה: "כקפטן ג'ונתן ארצ'ר מספינת החלל אנטרפרייז, אני מוביל צוות אמיץ של חוקרים למסעות דמיוניים לגלקסיה. אבל אין צורך בתסריטאים כדי לספר את הסיפור של נאס"א. לאחר יותר משנתיים של הפוגה, צי מעבורות החלל יחזור לטוס, חזק ובטיחותי מתמיד. אסטרונאוטים ימשיכו בבניית תחנת החלל הבינלאומית. יעזרו לנאס"א לבנות עתיד שיגרום למדע של מחר להיראות כמו המדע הבדיוני של היום".

"להחזיר את המעבורות לטיסה בביטחה, הוא הצעד הראשון בדרך להגשמת החזון לחקר החלל. האסטרטגיה היא לקחת אותנו לירח, למאדים ומעבר לכך. בדיוק כמו צוות ה"אנטרפרייז", צוות הדיסקברי הוא תערובת מגוונת של אנשים. עם מיומנויות משובחות שונות, הם התאמנו קשות במשך שנתיים, כך ש"השיבה לטיסה" של נאס"א, תהיה בטוחה ככל האפשר, ותשיג את מטרותיה."

בחירתה של נאס"א בשחקן סקוט בקולה, שמספר על הפרויקט במדי הקפטן ועל הסט של הסדרה מסע בין כוכבים: אנטרפרייז, הוא מהלך טבעי, שכן נאס"א תמיד שאבה השראה מהסדרה לאורך השנים. הייתכן שההתעניינות הגוברת במסע לחלל בעקבות משימותיה של נאס"א, תחדש גם את משימותיהם של ארצ'ר, ט'פול, טריפ, טאקר וחבריהם, או תסלול את הדרך ליצירת סדרת טרק חדשה לגמרי? בואו נשמור על התקווה הזאת.

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.