פוליטיקה השוואתית ב"בבילון 5" – מאת שמואל שמואל

polstation

"בבילון 5" והפוליטיקה שבה. מה בין ברית כדור הארץ לצרפת, יפן ואיטליה? מה בין המינבארים לסין וארצות הברית? הסנטאורים והגרמנים? ומה עם הנארנים, הצללים והוורלונים?
המעצמות הפוליטיות בסדרה ודוגמאות מכאן, מכדור הארץ שלנו.

פוליטיקה השוואתית ב"בבילון 5", לפניכם.

 

"בבילון 5", או בשמה האחר, אופרת סבון בחלל, היא סידרה פוליטית. בניגוד לסדרות אחרות בהן הדגש נמצא על צוות החללית וכל התרחשות מנותקת כמעט לגמרי מזו שקדמה לה, ב"בבילון 5" אנחנו יכולים לראות בברור התפתחות ושינוי של מערכות פוליטיות במהלך הסדרה. במאמר זה אתן סקירה קצרה של המערכת הפוליטית של כל אחת ממעצמות הכוח הגדולות בסדרה ואתן גם כמה דוגמאות לארועים דומים שקרו בעבר, פה בכדור הארץ.

לפני שניגש לניתוח הכוחות הפועלים יש צורך להגדיר מהי בעצם פוליטיקה. למעשה, אין הגדרה אחת מוחלטת למונח "פוליטיקה". לצורך מאמר זה אשתמש בהגדרה הבאה: "פוליטיקה היא תהליך בו קבוצה של אנשים, בעלי דעות ואינטרסים שונים זה מזה, מגיעים להחלטות משותפות המוסכמות על הכלל, מחייבות את הקבוצה ונאכפות כמדיניות הכלל. התהליך הפוליטי כולל בתוכו אלמנטים של שכנוע ומיקוח לצד מכניזם המשמש להגעה להחלטה הסופית."(1)

 

המערכת

כמה מילים על המערכת המדינית של ב"בבילון 5".
המערכת של "בבילון 5" (הסביבה בה פועלים כל הכוחות המדיניים) מורכבת למעשה משתי מערכות נפרדות. מערכת של ארבע מעצמות גדולות המחפשות איזון ביניהן ומערכת דו גושית המאזנת את עצמה, את המערכת השניה ומפקחת עליה.
שתי המערכות מנותקות לגמרי אחת מהשניה ואפילו יותר מזה, ארבע המעצמות של המערכת הראשונה (ברית כדור הארץ, המינבארים, הסנטאורים והנארנים) אפילו לא מודעים לקיומה של המערכת השניה עד אמצע העונה הרביעית בסדרה. אין מערכת זהה למערכת הזו בהיסטוריה האנושית.
אומנם היה מצב של מערכת רב-מעצמתית כמו באירופה עד מלחמת העולם הראשונה ומערכת דו גושית כמו המצב בין סוף מלחמת העולם השניה עד 1991, אבל מעולם לא היה מצב ששתי מערכות פעלו במקביל באותה הזירה וקיימו אינטראקציה אחת עם השניה.
כמה מילים על המערכת הבינ"ל: המערכת הבינ"ל פועלת תחת ההנחה שהמדינות השונות ריבוניות ופועלות בסביבה של אנרכיה. כלומר, כל מדינה היא עצמאית ופועלת במצב שבו אין עליה פיקוח עליון לגבי פעולותיה כלפי חוץ וכלפי פנים. מכאן נובע שטבע המערכת הבינ"ל אינו מוסדר כי אם אנרכי – גם אם אין סכסוכים אלימים בכל זמן נתון.(2)
ב"בבילון 5" זהו לא המצב. כאמור, מעל מערכת המעצמות ה"צעירות" נמצאת מערכת של שתי המעצמות ה"ראשונות" (הצללים והוורלונים) שמפעילה את עוצמתה על המערכת הפנימית ומכוונת אותה – גם ללא ידיעת המדינות הפועלות בתוך המערכת הפנימית. בתוך המערכת החיצונית אמור לשרור מצב של מאזן כוחות בין הצללים לוורלונים. בזמן הסדרה מאזן זה התערער וכתוצאה מערעור מאזן זה פרצה הלחימה.
בסוף המלחמה הגדולה מוקמת מעין קונפדרציה בין כוכבית שכוללת כ-150 גזעים שונים מ-400 מערכות שמש. הקונפדרציה הנ"ל משמשת כמין חצי-ממשלה בין כוכבית המופקדת על קידום הסחר החופשי והשלום הבין כוכבי. לקונפדרציה הזו יש רשות מחוקקת ומבצעת, אך לא רשות שופטת. אין לה זכות לערער על ריבונות החברות בה וכוחה הצבאי הוא למטרות שמירת השלום בלבד. כלומר, אין לה זכות להתערב בסכסוכים מזויינים בין חברות הקונפדרציה. לכל חברה בקונפדרציה יש קול אחד והחברות פתוחה לכל. לא קיימת זכות וטו.
הקונפדרציה הנ"ל דומה מאוד לחבר הלאומים שהוקם בסוף מלחמת העולם הראשונה מלבד הימצאותו של כוח צבאי מאומן ומזויין תחת פיקוד ישיר של נשיא הקונפדרציה. כמו חבר הלאומים, אין לקונפדרציה זכות לכפות הסדרים או חוקים, אין בה זכות וטו וכל המדינות החברות בה שוות. זמן קצר לאחר הקמתה, פרשה הרפובליקה הסנטאורית מהקונפדרציה. דבר דומה קרה בחבר הלאומים, כאשר יפן פרשה לאחר משבר מנצ'וריה ופתחה את הדלת לפרישתן של מדינות אחרות. כתוצאה מכך, יעילותה של הקונפדרציה הבין כוכבית אינה ידועה. חבר הלאומים, כידוע, התפרק עם תחילת מלחמת העולם השניה ובמקומו הוקם האו"מ ובו מוסד בעל סמכויות אכיפה – מועצת הבטחון. אך בניגוד לקונפדרציה הנ"ל (ולחבר הלאומים) לא כל חברות האו"מ שוות, שכן ישנה זכות וטו על החלטות מועצת הבטחון למספר מדינות החברות באו"מ. כתוצאה מחוסר יכולתה ומחוסר נכונותה של הקונפדרציה לכפות את חוקיה והחלטותיה על החברות בה, אין לקיומה של הקונפדרציה השפעה על טיב המערכת ב"בבילון 5" לאחר סיום מלחמת הצללים. טיב מערכת זה הינו עדיין אנרכי.

 

המעצמות הצעירות

ועכשיו, אחרי שאמרנו כמה מילים על המערכת, בואו נסתכל על השחקנים השונים:

ברית כדור הארץ: ברית כדור הארץ הינה פדרציה המזכירה במערכותיה השלטוניות את ארצות הברית של המאה ה-20. יש בה הפרדת רשויות קשיחה, נשיא האחראי על הרשות המבצעת ומכהן כמפקדpolearthdome העליון של הצבא, בית נבחרים וסנאט המהווים את הרשות המחוקקת ובית משפט הרשאי לבקר את הזרועות האחרות (רשות שופטת). הברית מחולקת למחוזות בחירה שונים כגון הקונסורטיום הרוסי, אסיה וכו', הבחירות הינן ישירות וכנראה רוביות (הזוכה ב-50% מהקולות פלוס קול אחד לוקח את כל הקופה), ישנה חוקה קשיחה ולאזרחים מוקנות חירויות אזרחיות. השוני מארצות הברית היא שברית כדור הארץ היא מעצמה קולוניאליסטית המחזיקה תחת שליטתה מושבות. לפי הנראה, היחס אינו שוויוני לכלל המושבות וחלקן, כמו מאדים, רוצות לפרוש מהאיחוד. בתקופת הסדרה ברית כדור הארץ פרוסה מעבר ליכולתה לשלוט ובמושבות מסויימות נוכחות הברית מסתכמת בנוכחות גובי המיסים מטעמה. מבחינת ההתנהלות המדינית, הברית דומה לצרפת של אמצע המאה ה-20.
ברית כדור הארץ מחשיבה עצמה כמעצמת על לאחר הישגים מסויימים בזירה הבינ"ל (כמו הנצחון במלחמה על הדילגרים) אך למעשה כוחה אינו כה גדול. תפיסה מוטעית זו של עוצמה גרמה להתנגשות חזיתית עם האמפריה המינבארית ולתבוסה מהדהדת של הברית, תבוסה שעדיין משפיעה על הלך הרוח בברית גם 10 שנים אחר כך. מקרה זה דומה מאוד למקרה של צרפת שהתקשתה להשלים עם העובדה שלאחר הקונפליקטים של 1871, 1914 (וביחוד 1945) עם גרמניה מעמדה כמעצמה נשחק קשות, דבר שגרם לה להתנגשות – גם אם לא אלימה – עם ארצות הברית במשבר סואץ ולנסיון שלא עלה יפה לשמור על הקולוניות שלה בהודו-סין (וייטנאם) ואלג'יריה.

מערכות הנשק של הברית הן הפרמיטיביות ביותר מבין כל המעצמות הגדולות. אין להם כבידה מלאכותית ללא שימוש במערכות צנטרפוגליות ובזמן המלחמה עם המינבארים הם נדרשו לקנות טכנולוגיה מהנארנים. מצד שני, המערכת הכלכלית היא אולי המפותחת ביותר והסחר האנושי מגיע לכל מקום. עובדה זו, בשיתוף עם הרצון האנושי להשיג עליונות טכנולוגית (גם אם זה באמצעות "שוד קברים" של תרבויות שנכחדו) מקנות לה מעמד של מעצמה. פעילותה הבינ"ל בשלב מסויים, מכורח היותה חברה בונה בעוד ששאר החברות עומדות על מקומן, מאפשרת לברית כדור הארץ להתקדם מעלה במעלה סולם המעצמות. בשלב מסויים, בעקבות יבוא טכנולוגיות מתוחכמות מהצללים, בני האדם הופכים לשניים בסולם הטכנולוגי (אחרי המינבארים). מקרה זה דומה לרסטורציה של מייג'י שנעשתה ביפן ב-1868 והפכה את יפן בתוך כמה עשורים מאומה אגררית ומפגרת למעצמה צבאית מודרנית מהשורה הראשונה על-ידי יבוא טכנולוגיות ומומחים מאירופה.
היותם של בני האדם כוח שמהווה בצורה מסויימת את לשון המאזניים במערכת הכוחות הגלקטית נותן להם כוח גדול יותר מאשר סך כל כוחם הצבאי האובייקטיבי. מעמדם זה דומה למעמדה של איטליה במערכת הבריתות של אירופה לפני מלחמת העולם הראשונה. איטליה, מפאת מיקומה והעובדה שהיו ארבע מעצמות גדולות מלבדה, זכתה לחיזורים נמרצים מצד כל המעצמות בנסיון לצרף אותה לצידם, זאת למרות שכוחה הצבאי והתעשייתי באותו הזמן היה רעוע, בלשון המעטה. ב"בבילון 5", בעת הסכסוך הצבאי בין הסנטאורים לנארנים בני האדם נשארים נטראלים (למרות שכל צד מנסה למשוך אותם לצידו). מכיוון שהם אינם מתערבים המלחמה מוכרעת לטובת הסנטאורים. לאחר המלחמה הזו, ברית כדור הארץ הופכת לבעלת משטר פאשיסטי שעלה לשלטון באמצעות השתלטות שקטה (פחות או יותר) שלוותה במעשי רצח, תעמולה ודגש על שנאת זרים. שנאת הזרים השוררת בכדור הארץ והרגשות הלאומיים הגוברים, כמו גם אומדן הכוח הבלתי מבוסס דומים מאוד למה שהתרחש באיטליה מאז איחודה ועד אחרי מלחמת העולם השניה. האיטלקים אחרי מלחמת העולם הראשונה הרגישו כאילו הם הם אלה שניצחו את המלחמה אך לא קיבלו את התמורה שהובטחה להם. החולשה והפרובנציליות במידה מסויימת גורמות לעידוד רגשות לאומיים על מנת לסתור את העובדה שכוחה של המדינה אינו חזק כבעבר. במקרה של איטליה מדובר באמפריה הרומית, במקרה של ברית כדור הארץ מדובר בתקופה עד למפגש עם המינבארים.

לאחר מלחמת הצללים, כשבסיס הכוח של המשטר הפאשיסטי נעלם, מונהגת מהפיכה צבאית בראשותו polsheridanשל קפטן שרידן ובסיוע עולמות אחרים המפילה סופית את השלטון ומחזירה את הדמוקרטיה.
למרות ההטייה הברורה לצידו של שרידן ב"בבילון 5", יש לשים לב שלא היה מדובר במלחמת אזרחים המונהגת על-ידי אזרחים ומגייסת את העם להילחם בה כמו במקרה האמריקאי, אלא במהפכה צבאית המונהגת בראשותו של איש צבא, המגייסת לטובתה יחידות צבא ומעצמות חיצוניות. המקרה הזה, אם מחפשים לו מקבילים, דומה להפיכות צבאיות במה שאנו קוראים לו "רפובליקת בננות". לא ידוע לנו על תמיכה ציבורית במהלכיו של שרידן. כן ידוע לנו על תמיכה רחבה מאוד של מעצמות זרות (ובראשן המינבארים) בפעולתו, כמו כן ידוע לנו על שיתוף פעולה של שרידן עם מחתרות המבצעות פעולות טרור. למזלו של שרידן, נשיא הברית מתאבד ואין הוא צריך לבצע מלחמה קרקעית כנגד כוחות הברית בקרב אוכלוסיה אזרחית שמידת אהדתה אליו לא ברורה, או לחילופין, להפציץ את כדור הארץ מהחלל. זה מקרה ברור של יותר מזל משכל.
לאחר ההפיכה הצבאית שרידן מתפטר מתפקידו כדי להיות נשיא קונפדרציה בין כוכבית בשם "הברית הבין כוכבית" בה כדור בארץ תופס מקום של מעצמה מובילה. לאחר המלחמה נוצר מצב שכל המעצמות מלבד כדור הארץ נמצאות במצב זה או אחר של התפוררות. הנארנים יצאו ממצב של כיבוש ועליהם לשקם את כוחם, הסנטאורים התישו את כוחם במלחמות והמינבארים עומדים בפני מלחמת אזרחים. כדור הארץ, שלא השתתף בלחימה הוא היחיד ששמר על עוצמתו ובצורה כזו הוא יכול לתפוס מקום מאוד גבוה בהיררכיית המעצמות. מצב דומה שרר באירופה אחרי מלחמות העולם. האמפריות הותיקות התישו עצמן בשתי מלחמות בעוד ארצות הברית (שעמדה מהצד במשך רוב מלחמת העולם) לא נפגעה מאף אחת מהן ובסיסה הכלכלי והתעשייתי נותר שלם ואף התחזק כתוצאה מהמלחמה.

המינבארים: הפדרציה המינבארית היא גוף עתיק מאוד וחזק מאוד. הגוף כולל מספר רב (אך לא ידוע) polminbarihomeשל עולמות, מחזיק בצי ספינות נרחב, בעל הטכנולוגיה המפותחת ביותר מבין ארבע האימפריות הצעירות ובעל מסורת שלטונית ותרבותית ארוכה. החברה המינבארית מחולקת לשלוש כתות אשר אפשרות המעבר ביניהן קיימת. הכתות – הלוחמת, הדתית והעובדת – מחולקות בתוכן למערכת של שבטים, מסדרים ובתים אליהם כל מינבארי משתייך. חלוקת התפקידים בחברה המינבארית היא קשיחה וברורה. הלוחמים מנהלים את הלחימה, הכת הדתית מנהיגה את העם בימות שלום ודואגת לכל הפן הרוחני וכת הפועלים עובדת, בונה ספינות ומספקת את השירותים הנחוצים לבניין החברה המינבארית. סדר זה היה קיים באופן תאורטי בלבד באירופה בזמן ימי הביניים, שם החברה הייתה מחולקת למתפללים (הכמורה), ללוחמים (האצולה) ולעובדים (הבורגנות). היצוג בפרלמנטים האירופאים של אותו הזמן (כגון אסיפת המעמדות הצרפתית והפרלמנט האנגלי) היה מבוסס על החלוקה הזו. מחקרים שנעשו לאחרונה מראים שהחלוקה באירופה, בניגוד לאימפריה המינבארית, לא הייתה כה דיכוטומית וחלקה כמו שחשבו בתחילה (ויש האומרים שכמעט ולא הייתה קיימת בשטח) והיו מעמדות נוספים, כמו האיכרים. הסדר המינבארי בנוי על מנהגים מינבארים עתיקים לפיהם בזמנים קדומים ההנהגה הייתה ניתנת בידי הלוחמים, הכמרים או הפועלים בזמנים המתאימים. היחס בין הכתות הוא מורכב. מצד אחד קיים מתח ואף בוז מסויים בין הכת הלוחמת לדתית, מצד שני לא הייתה מלחמת אזרחים מינבארית במשך כ-1000 שנים. בתקופת הסדרה המתחים בין הכתות הגיעו לרמה כזו שהכת הדתית בנתה לעצמה אירגון צבאי (הסיירים) בעל צי של ספינות מתקדמות וכוח קטן ואיכותי של לוחמים בסיוע מעצמה זרה (הוורלונים) וללא ידיעת הכת הלוחמת. מתח עתיק יומין זה התחזק כתוצאה מהוראת הכניעה המפוקפקת שניתנה בזמן הקרב על כדור הארץ. הוראה זו ניתנה על-ידי הכת הדתית ללא הסבר. רוב הלוחמים פעלו על פי הפקודה, גם אם בחריקת שיניים. פקודה זו גרמה לשבר סמוי אך עמוק בחברה המינבארית, שבר שיתפרץ במלחמת אזרחים בין הכת הדתית ללוחמת.

מערכת השלטון של המינבארים בנויה על מועצה בת תשעה חברים המעניקה יצוג שווה לכל הכתות – שלושה חברים לכל כת. מועצה זו ספק מייעצת, ספק מחליטה ובראשה עומד ראש המינבארים. המועצה מחליטה החלטות בצורה דמוקרטית אך לא ברור אם היא נבחרת בצורה כזו – מה שיכול להפוך אותה לחוג אוליגרכי סגור. בתקופת הסדרה המינבארים הם מעצמה בשקיעה. אפשר למצוא לה מקבילה מאוד מעניינת בסין.
סין, מעצמה בעלת היסטוריה ארוכה מאוד, נשלטה בידי שליט לו הייתה מועצה דתית קונפוציאנית. מועצה זו, בהתאם לרוח הקונפוציאנית, כפתה מדיניות בדלנית על סין במשך מאות שנים. סין, שהייתה כוח אימפריאלי עצום שבנה ספינות בעלות שמונה תרנים שהגיעו עד למפרץ הפרסי, הפכה למדינה מתבודדת ובדלנית שהגבילה עצמה מבחינה צבאית (לא אושרו לבניה ספינות בעלות יותר משני תרנים, לדוגמא). התרבות הסינית ראתה בסין את המעצמה התרבותית העליונה על כל השאר, בדומה לתפיסת המינבארים את עצמם. בסין היה מעמד לוחם, אך שלא כמו אצל המינבארים, המעמד הלוחם הסיני התנוון בהדרגה. בניגוד לסין, שם התרחש מעגל קסמים של תקופות של שלום, פיצוץ אוכלוסין, השחתת הבירוקרטיה ומרד, התרבות המינבארית הייתה מאוד יציבה וכתוצאה מנוכחותה של הכת הצבאית בשלטון אף שימרה (ושיפרה) את כוחה הצבאי. בזמן הסדרה המינבארים הם מעצמה בדלנית המונהגת על-ידי אליטה צבאית שהשתלטה על המועצה האפורה באמצעות הכנסת נציג רביעי על חשבון נציג הכת הדתית. הפרת האיזון בין חברי שלוש הכתות סימנה את נקודת השפל של המועצה. מעט אחר כך, המועצה האפורה התפרקה, הכת העובדת והכת הדתית הצטרפו למלחמה בצללים והכת הלוחמת נשארה מאחור.

לאחר המלחמה פרצה מלחמת אזרחים בין הכת הדתית לכת הצבאית. מלחמה זו הסתיימה בהסדר בין שתי הכתות שכלל טקס עתיק שבו נשברה הלגיטימיות הצבאית של הכת הלוחמת למרות שאלה ניצחו במלחמה.
לאחרpolMinbari המלחמה דלן סידרה את השלטון המינבארי מחדש על-ידי הכנסת חמישה נציגים של הכת העובדת למועצה האפורה. הפדרציה המינבארית הפכה למעשה למדינת הפרולטריון.
ההשוואה לסין נגמרת בכל הנוגע לבדלנות. הפדרציה המינבארית כן שמרה על כוחה הצבאי והצליחה להתנגד למאמצים חיצוניים לפתחה אל החוץ. היא נטשה את בדלנותה רק כאשר איום הצללים הפך למאוד מוחשי.
לאחר המלחמה הפכה הפדרציה המינבארית למעורבת ביחסים הבין לאומיים. אפשר להשוות שינוי מדיניות זה לשינוי אותו עשתה ארצות הברית לאחר מלחמת העולם השניה. לפני המלחמה ארצות הברית הייתה בדלנית במידה כזו שחוקקו חוקים מיוחדים אפילו כנגד הלוואות כספיות לצדדים לוחמים (חוק הנטראליות של 1937). ארצות הברית שמרה על הנטראליות הנ"ל, למרות מאמצים ניכרים של הנשיא רוזוולט, למעשה עד אשר היא עצמה הותקפה ב-7 בדצמבר 1941. לאחר שבכוחה הצבאי והתעשייתי הטתה את הכף כנגד מעצמות הציר, הפכה ארצות הברית למעורבת ולמשפיעה מאוד ביחסים הבין-לאומיים בהקימה את האו"מ ואף במעורבותה בכל משבר בינ"ל אפשרי לאחר המלחמה. כמו ארצות הברית, גם המינבארים לא בחלו בתמיכה בהפיכות צבאיות במעצמות זרות (כמו ברית כדור הארץ) על מנת להפוך את השלטון בהן למתאים יותר למאמציה.

הסנטאורים: הרפובליקה הסנטאורית גם היא כוח בנסיגה. בימי הזוהר שלה היא שלטה על לא פחות מ-127 מערכות שמש והייתה הכוח החזק ביותר מבין הגזעים הצעירים.
הרפובליקה נשלטת על-ידי גוף אריסטוקרטי של אצילים בשם הסנטאורם ועל-ידי קיסר שממנה הסנטאורוםpolcentauriprime. החברה הסנטאורית היא חברה מעמדית. היא מחולקת לבתי אצולה ולאנשים פשוטים. אפשרות הניידות החברתית היא קטנה עד אפסית. בתי האצולה בעלי זכויות יתר מתכנסים בפרלמנט, הסנטאורום ומשמיעים בו את דרישותיהם ודעתם לקיסר.
מצב זה דומה מאוד למצב ששרר באנגליה עד סוף המאה ה-19. אנגליה, המעצמה האימפרייאלית הגדולה ביותר בעולם, שלטה על כ-25% משטחו של כדור הארץ וכ-600 מיליון איש. היא הייתה המעצמה הגדולה והחזקה ביותר שראה העולם עד אז. מערכת השלטון האנגלית גם היא הייתה מורכבת ממשפחות אצולה בעלות זכויות יתר שהתכנסו בפרלמנט (בית הלורדים) ובו הביעו את דרישותיהם למלך. בין בתי האצולה למלך נתגלעו לעיתים סכסוכים שלפעמים הסתיימו בהדחתו של המונרך. לאימפריה הסנטאורית, כמו לאימפריה הבריטית יש צי עצום. הסנטאורים המודעים ליתרון הגלום בצי כזה משתמשים בטקטיקה הכוללת הפצצות מהחלל במקום פלישה קרקעית מסוכנת ויקרה. הבריטים במהלך חלק ארוך מההיסטוריה שלהם השתמשו גם הם בצי שלהם על מנת לתמוך במאמץ קרקעי של מעצמות אחרות ולא להסתבך בפלישה קרקעית יקרה מבחינה כספית ומבחינת כוח אדם.
בשלב מסויים, החלה האימפריה הסנטאורית להתפורר. גזעים שנכבשו על-ידי האימפריה החלו להתמרד כנגדה וגודלה הצטמצם בצורה דרסטית. תהליך זה של דה-קולוניזציה דומה לתהליך שהתרחש בעולם בסביבות אמצע המאה ה-20. עד מלחמת העולם הראשונה שלטו מעצמות אירופה ב-85% משטח כדור הארץ. לאחר מלחמת העולם השניה החלו הלאומים השונים לפרוק מעליהם את עולה של אירופה בצורה אלימה יותר או פחות. האירופאים, שהיו מותשים כתוצאה משתי מלחמות עולם לא יכלו לעשות דבר כנגד תהליכים אלה.

בניגוד לאירופה, לאימפריה הסנטאורית היה גל שני של התפשטות קולוניאלית. בגל זה הסנטאורים כבשו כוכב בשם נארן. כוכב זה התברר כמרדן במיוחד. לאחר 100 שנות מאבקים, שבמהלכו נוצלו הנארנים ונארן עצמו עד תום, הסנטאורים הבינו שהמשך החזקתו של נארן עולה יותר מידי במונחי כסף וכוח אדם ונסוגו מהכוכב. אך הנארנים רדפו אחריהם.
במהלך מלכותו של הקיסר טורהאן, איבדו הסנטאורים לנארנים כ-50% משטח האמפריה שעוד נשארה להם. לאחר מותו של הקיסר הנ"ל, בעונה השניה של הסדרה, החלו הסנטאורים, בשיתוף עם הצללים, להכות מחדש בנארנים. הנארנים התבררו ככוח חלש יותר ממה שהיה משוער לפני כן והאמפריה הסנטאורית כבשה את נארן בעונה השלישית של הסדרה. אך כיבוש זה, pollondoשלווה ברצח עם שעשו הסנטאורים בנארנים, לא החזיק מעמד יותר מדי זמן. בעקבות עיסקה שעשה לאנדו מולארי עם ג'קאר מנארן, עזר ג'קאר להתנקש בקיסר ומולארי, מתוקף תפקידו כראש הממשלה, שחרר את נארן בתמורה. הרפובליקה הסתבכה במלחמה ארוכה ויקרה עם הברית הבין כוכבית. בסיום המלחמה הפציצו הציים של הברית את סנטאורי-פריים והפכו הכוכב לעיי חורבות. הרפובליקה הסנטאורית הייתה מוטלת על הקרשים. במידה מסויימת, אפשר להשוות אותה גם לגרמניה. מאז הקמתה ב-1871, הייתה גרמניה הכוח האירופאי החזק ביותר. היא איימה במשך כ-70 שנה על צרפת השכנה לה ועל שלום אירופה בכלל. גרמניה הייתה כוח חזק כל כך עד שלצורך הבסתו נדרשה קואליציה של צרפת, רוסיה, בריטניה וארצות הברית ושתי מלחמות עולם. לאחר מלחמת העולם השניה עמדה גרמניה במצב בו היא הופצצה קשות מהאוויר, חולקה ומתשתיתה התעשייתית לא נותר כמעט דבר.
הסנטאורים נרדפים על-ידי תסבוכת של קורבן. בימים המוקדמים של הציוויליזציה שלהם הם היו בתחרות עם גזע תבונתי נוסף שגדל בכוכב הלכת עליו הם גרו – הזון. בסיומה של מלחמה זו נותרו כ-6 מיליון סנטאורים מאוכלוסיה של 800 מליון, אוכלוסיית הזון הוכחדה כולה. המלחמה הנ"ל, שנמשכה כ-1000 שנה ומאמצי השיקום רודפים את הסנטאורים מאז. כתוצאה מהצורך להגדיל את האוכלוסיה בוטלה המונוגמיה והאישה הוחשבה לרכוש הבעל ולאזרח מדרגה שניה.
לאחר המלחמה הגדולה הנ"ל שיצרה את בתי האצולה הגדולים ואת שיטת השלטון הסנטאורית הועמדו הסנטאורים בפני נסיון פלישה מהחלל. נסיון זה שנכשל נתן להם טכנולוגיה מתקדמת שנלקחה שלל מהפולשים. כתוצאה מנסיון העבר עם גזעים אחרים בחרו הסנטאורים ליצור לעצמם אימפריה גדולה תוך כדי דיכוי כל גזע זר שהם פוגשים שאפשר להביאו תחת כיבוש, על מנת ליצור חגורות בטחון לעצמם. בנושא זה הם דומים מאוד לאימפריה הרוסית. במשך זמן רב עמדו הרוסים תחת כיבוש זה או אחר. אם אלו היו המונגולים, הפולנים או הגרמנים. כתוצאה מכך, במשך כל קיומה בחרה האמפריה הרוסית בהנהגת הצארים להתפשט מערבה ומזרחה וליצור לעצמה רצועות בטחון בפני פולשים.
צורת חשיבה זו עברה הלאה לשלטון הקומוניסטי שהפך את כל מזרח ומרכז אירופה לחגורת בטחון קומוניסטית גדולה לשלטון הרוסי.

הנארנים: הנארנים היו חברה חקלאית-סוחרת בעברם. כ-100 שנים לפני תחילת הסדרה, הם יצרו קשר עם הסנטאורים. הסנטאורים, שנחשבו לאלים ולמציליה של נארן מפלישה זרה (פלישה שהסנטאורים המציאו) polnarnhomeהתקבלו בזרועות פתוחות. לאחר זמן מה, החלו הסנטאורים במעשי דיכוי של האוכלוסיה הנארנית. נארן היה כוכב עשיר במשאבים ונחשב ל"יהלום שבכתר" של הרפובליקה הסנטאורית. בנארן נערכו עבודות כרייה מזורזת שפגעו באופן חמור בביוספרה של הכוכב, הנארנים הפכו לכוח עבודה זול. לאחר זמן מה החלו הנארנים למרוד. במשך השנים המרד התחזק והפך את הכיבוש הסנטאורי ללא רווחי לסנטאורים. הסנטאורים פינו את הכוכב בהשאירם מאחוריהם טכנולוגיה וספינות חלל. הנארנים ניצלו את הטכנולוגיה הנ"ל והפכו לגזע בעל יכולת מסע בחלל. מבחינות מסויימות, אפשר להשוות את הנארנים להודים. הבריטים התקבלו בהודו בזרועות פתוחות על-ידי השלטון המקומי על מנת לעזור בגביית מיסים.
בשלב מסויים, השתלטו הבריטים על כל הודו והפכו את הודו ל"יהלום שבכתר" של בריטניה. בניגוד לנארן, הדיכוי הבריטי בהודו היה הרבה פחות נוראי. הבריטים יצאו להודו תרבות, שיתפו את ההודים בשלטון והקימו צבא הודי-בריטי. המאמצים ההודיים להשתחרר משלטון בריטניה, גם הם היו, לרוב, אלימים פחות. מלבד כמה מעשי טבח נרחבים (כמו הטבח באמריצר ב-1919), תהליך הפינוי הבריטי מהודו היה ברובו שקט.
לאחר הפינוי הסנטאורי מנארן, בחרו הנארנים לשקם את עצמם באמצעים כוחניים על-ידי התפשטות. הם כבשו כמה מושבות סנטאוריות, ישבו כמה כוכבים אחרים וקיבלו מהסנטאורים מושבות כנסיון לפיוס. בתקופת הסדרה כללה האימפריה הנארנית 15 מערכות שמש. הנארנים הפכו לסוחרים בטכנולוגיה. הם מכרו טכנולוגיה לכל מי שיכול היה לשלם, לפעמים הם מכרו טכנולוגיה לשני צדדי שהיו מעורבים באותה המלחמה. כתוצאה מהתנהגותם הוציאו הנארנים לעצמם שם של שכירי חרב. לאחר מלחמת הדילגארים בה שתפו פעולה נארן, כדור הארץ וליגת העולמות הבלתי מזדהים, התהדק הקשר בין כדור הארץ לנארנים עד לאחר מלחמת כדור הארץ-מינבאר בה הנארנים נמנעו מלסייע לבני האדם ישירות.

בתקופת הסדרה הנארנים האמינו שהצבא שלהם היה חזק מספיק על מנת להביס את הרפובליקה הסנטאורית. לאחר שהסנטאורים התקיפו מוצב נארני נפתחה מלחמה בין שתי המעצמות.
הצי הנארני הוכח כנחות מספרית וטכנולוגית ביחס לצי הסנטאורי והמלחמה נמשכה כ-9 חודשים בלבד. הסנטאורים המנצחים הפציצו את נארן מהחלל והביאו אותו בשנית תחת כיבוש.
את המצב הזה אפשר להשוות לשני מקרים שונים בהסטוריה. אחד היה התנהגות המעצמות האירופאיות לפני מלחמת העולם הראשונה. לפני פרוץ המלחמה כל מעצמה אירופאית הייתה משוכנעת שהיא מסוגלת להביס את המעצמות שעמדו נגדה במלחמה קצרה ומהירה. במציאות הכוחות הצבאיים של היריב היו הרבה יותר חזקים והרבה יותר נחושים מאשר הוערכו בתחילה. polnarnsהמלחמה נמשכה כ-4 שנים ובסופה גרמניה, המעצמה החזקה באירופה הובסה, למרות שצבאה כבש את בלגיה, הביס את רוסיה כולה וניצב כ-100 קילומטרים מפריז, בתוך שטח צרפת. המקרה השני הוא ההערכה היפנית (והגרמנית) של כוחה של ארצות הברית לפני מלחמת העולם השניה. שתי המעצמות הנ"ל העריכו שארצות הברית היא מעצמה שעבר כוחה. היפנים, שביקשו להשיג עוד משאבים ושטח האמינו שלאחר שיכו את הצי האמריקני בפרל הרבור, האמריקנים לא יוכלו לפעול עד שהיפנים יבצרו את מעמדם. הגרמנים העריכו שהאמריקנים הם אומה מנוונת כתוצאה מעירוב גזעים ומהשלטון הדמוקרטי שלה ולכן הכריזו עליה מלחמה לאחר שיפן התקיפה אותה. שתי ההערכות הוכחו כלא נכונות. ארצות הברית הוכחה כחזקה הרבה יותר, סייעה בהבסת גרמניה והפציצה את יפן בשתי פצצות אטום בסוף המלחמה.
במקרה של נארן, הכיבוש הסתיים כעבור שנה, כמו שנאמר כבר קודם. לאחר המלחמה הנארנים עומדים בפני מלאכה קשה וארוכה של בנייה מחדש.
שיטת השלטון של הנארנים היא מועצה בשם הקארי בעלת כמה מעגלים. חברי המועצה הם מנהיגים שנבחרו על-ידי משפחותיהם. חשיבות הנציג עולה ככל שהוא מתקדם במעגלי הקארי.

 

המעצמות הראשונות

מעל מערכת ארבע המעצמות הצעירות ישנה עוד מערכת של שתי מעצמות על – הוורלונים והצללים. polkoshעל שתי המעצמות הנ"ל אין כל-כך הרבה פרטים, לכן אכניס את שתיהן לקטגוריה אחת.
הצללים והוורלונים מהווים שתי מעצמות שעומדות בקצוות אידיאולוגים מנוגדים לגמרי. בעוד שהוורלונים תומכים בקידום הסדר וההגיון, הצללים תומכים בקידום הכאוס.
שתי המעצמות הנ"ל אמורות לחנך ולהדריך את הגזעים הצעירים. בתחילה ניהלו שתי המעצמות הנ"ל הבנה ברורה, תחומי השפעה ומאזן כוחות ברור. המעצמות לא התערבו אחת במעשי השניה. בשלב זה או אחר אחת מהמעצמות (לא ברור מי) החליטה שהיא צודקת יותר והחל סכסוך גלוי בין השתיים. סכסוך זה נפרש על פני עשרות אלפי שנים וגבה קורבנות רבים.
גם הצללים וגם הוורלונים התערבו בחייהם (ואף בגופם) של גזעים זרים על מנת לגרום להם ללכת בדרכם. בשלב מסויים, הגזעים הצעירים יותר אף התחילו להילחם את מלחמותיהם.

את מערכת היחסים של שתי המעצמות אפשר להשוות למערכת היחסים בין ארצות הברית לברית המועצות בזמן המלחמה הקרה.
החל מ-1945 עד 1991 "שלטו" בעולם שתי מעצמות על – ברית המועצות וארצות הברית. כוחן של שתי המעצמות הנ"ל היה גדול יותר משל כל שאר המדינות (יחד). המעצמות הנ"ל חילקו ביניהן את העולם לאזורי השפעה בהן אסור למעצמה היריבה להתערב.
ארצות הברית נתנה למדינות מערב אירופה מטרייה צבאית וגרעינית, ברית המועצות נתנה את אותה ההגנה למדינות החסות שלה. שתי המעצמות עמדו בקטבים מנוגדים. ברית המועצות דגלה בקומוניזים כלל עולמי, ארצות הברית דגלה בסחר חופשי ודמוקרטיזיציה כלל עולמית.
בין שתי המעצמות עמד מאזן כוחות ברור ושתיהן התערבו במשטרי מדינות אחרות במטרה לגרום להן להצטרף למחנה שלהן. גם ברית המועצות וגם ארצות הברית התערבו בסכסוכים מזויינים במדינות זרות כדי להגביר את השפעתן.
בניגוד למתרחש ב"בבילון 5", אף פעם לא היה קונפליקט צבאי גלוי בין ארצות הברית לברית המועצות, למרות שהיו זמנים בהם קונפליקט כזה כמעט ופרץ. הסיבה היא שביניהן שרר גם מאזן אימה. שתי המעצמות היו יכולות לחסל אחת את השניה תוך בערך 30 דקות. מלבד זאת, כל מעצמה הייתה יכולה לחסל את השניה לאחר שהונחתה עליה מכה גרעינית קטלנית, מה שהפך את המשחק להפסד בטוח במקרה של מלחמה.

בקונפליקט בין הוורלונים לצללים כנראה שלאף אחד מהצדדים אין יכולת בטוחה להשמיד את השני תוך זמן קצרpolshadows ואם יכולת כזו ישנה, מסיבה זו או אחרת שני הצדדים נמנעים מלהשתמש בה ישירות אחד על השני (למרות שהם לא בוחלים להשמיד עולמות שלמים של גזעים אחרים).
מבחינה זו, בעוד שהמערכת דומה לזו של המלחמה הקרה, מאזן הכוח דומה למה שהיה לפני מלחמת העולם הראשונה – לכל מעצמה יש כוח צבאי אדיר ומלחמה בין השתיים תהפוך למלחמת התשה בה ניצחון יגיע כתוצאה מעוצמה תעשייתית ולא כתוצאה ממכת השמדה אחת, זו או אחרת. מערכת איזונים כזו מאפשרת יציאה למלחמות גדולות ללא פחד מהשמדה טוטאלית של המערכת המדינית. בנוסף לכך, ההסכמה בין הצללים לוורלונים בדבר כללים ללחימה (כלומר, הוורלונים לא נלחמים ישירות בצללים וההפך) ששררה עד למלחמת הוורלונים-צללים האחרונה, הפכה את האבדות בשני הצדדים למשניות (שכן, לא הם נהרגים, אלה גזעים אחרים) ואת היציאה למלחמה לקלה יותר.
בעונה הרביעית של הסדרה, הוורלונים והצללים משתכנעים לעזוב את שדה המערכה ולהשאיר את ניהול הגלקסיה בידי הגזעים הצעירים. בעשותם כך הם משאירים מערכת אחת במקום השתיים שהיו קיימות שם עד אז.
במציאות, ברית המועצות התפרקה כתוצאה מכך שהיא לא הייתה יכולה לעמוד במרוץ החימוש, מה שהשאיר את ארצות הברית, לראשונה מאז זמן האימפריה הרומית, כמעצמת על יחידה והגמונית במערכת הבין-לאומית.

המאמר מבוסס על הרצאה שניתנה במסיבת פורים 2003 של הקהילה.

מסיבת פורים השנתית – אסתריקון
בבילון 5 – האתר הישראלי


(1)
Rod Hague & Martin Harrop, Comparative Government and Politics – an Introduction 5th Edition, (NY: Palgrave, 2001) p. 4.
(2)
Charles W. Kegley Jr. and Eugene R. Wittkopf, World Politics – Trend & Transformation 9th edition (Belmont: Wadswort 2003) pp. 37, 44.

מחשבה אחת על “פוליטיקה השוואתית ב"בבילון 5" – מאת שמואל שמואל

  1. פינגבק: הכבוד, הפחד והאהבה – השילוש של מונטסקיה ב"מסע בין כוכבים" – מאת יוסף מלר | סטארבייס972 | The Last Outpost

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.