אייקון לקהל הטרקי: סקירה קצרה של (חלק מ) מה שתראו שם – מאת Subatoi

מה יכול להיות יותר טוב מזה?
"מסע בין כוכבים" הורגת את הקפטנים שלה. פשוטו כמשמעו. בלי שום תכסיסים של כפילים שמתים, מוות מדומה לכמה שניות, לא מוות שמתרחש בחלום של מישהו. הם פשוט מתים.
קפטן ז'אן לוק פיקארד- מת.
קפטן בנג'מין לפאיט סיסקו – מת.


הערה: בחדשה זו קיימת הרחבה מעבר לכתוב בתוכנייה, אולם לא תמצאו כאן ספויילרים מהותיים, מלבד לשני סרטי מסע בין-כוכבים, שלא ניתן לפרט לגביהם אחרת.

Tapestry – Tapestry הוא פרק מצוין. פיקארד פשוט מת (סיבוכים בלב), ומגלה למרבה הזוועה ולתדהמתו (ולתדהמתנו כמובן) שקיו, האויב שמציק לו כל כך, ממתין לו גם ב"חיים שאחרי המוות". קיו טוען שהוא אלוהים (כמה צנוע מצידו…) ומחזיר את פיקארד לתקופת האקדמיה שלו. פיקארד זוכה לחיות שוב רגע מרכזי בחייו, רגע שיגרום בסופו של דבר למותו בעתיד. הוא מתלבט אם לשנות את הבחירות שעשה בתקופה ההיא, ואז נוכח לדעת את השפעתן על המשך חייו.
הפרק בודק את ההחלטה ותוצאותיה בחיים. איך משפיעות החלטות שלנו על המשך חיינו, כמה אדם מוכן להסתכן בקבלת החלטה מסוימת בלי לדעת את תוצאותיה. כל זאת, להזכירכם, כאשר פיקארד… מת.
כמובן שעובדת המצאותו של קיו בסביבה גורמת ללא מעט רגעים טובים, וכנ"ל גם "חזרתו" של פיקארד לימיו באקדמיה. אנו זוכים לראות את פיקארד הצעיר, אך בעצם בלי לראות אותו.

The Visitor – בעוד הפרק של "הדור הבא" הוא פרק TNG טיפוסי, הפרק של "חלל עמוק תשע" הוא פרק יוצא דופן. פרק אפלולי במקצת, שמסופר בצורה שונה מהמקובל, מזווית שונה מהמקובל ומראה לא מעט רגשות וכאב.
הפרק נפתח באדם מבוגר, המתברר כג'ייק סיסקו. ג'ייק המבוגר הוא אדם בודד, שהתרחק מהעולם, ובעצם הקדיש את עצמו לפתרון בעיה אחת קטנה – החזרת אביו מהמתים. לבחורה צעירה שהגיעה אליו לביקור, הוא מספר כי אביו (קפטן סיסקו) מת בתאונה לפני זמן רב (בשנותיה ה"רגילות" של "חלל עמוק תשע" שאנו מכירים). ג'ייק פגש בו מאז מספר פעמים, וניסה למצוא דרך להחזיר אותו לחיים כל פעם מחדש.
לאורך הדרך אנו חווים את כאבו של ג'ייק על אביו המת. לאחר שראינו לאורך הסדרה את היחסים הטובים בין האב ובנו, לפתע אנו רואים את ג'ייק המבוגר, כואב את אובדן אביו "כאילו זה היה אתמול". הוא לא ילד, הוא לא נער, הוא לא בחור צעיר. הוא כבר אדם מבוגר ובכל זאת רואים את כאבו, התלבטויותיו ומאבקיו.
The Visitor היה מועמד לפרס הוגו, באותה הקטיגוריה בהם זכו הפרקים The Inner Light של TNG ו-The City on the Edge of Forever של הסדרה המקורית, אך הוא לא זכה. באחד ממשאלי הקוראים שערך הטי.וי.גייד הפרק זכה בתואר פרק "מסע בין כוכבים" הטוב ביותר (כן, מכל פרקי הסדרות עד אז).
את ג'יק המבוגר מגלם השחקן טוני טוד, אותו אתם כבר מכירים בתור קומנדר קרן, אחיו של וורף ב-TNG וב- DS9. את הבחורה הצעירה שמבקרת את ג'ייק מגלמת רייצ'ל רובינסון, שהיא בתו של אנדרו רובינסון, "גראק".


The Siege of AR-558 – פרק זה של "חלל עמוק תשע" הוא עוד פרק חריג. בדרך-כלל היינו שומעים על מלחמות ועל קרבות, ולא רואים אותם ממש. אם כבר היינו רואים קרבות, אלה היו קרבות חלל, עם אפקטים יפים והרבה אקשן. בפרק זה בעצם מזכירים לנו, כי בכל מקום במלחמה ישנם גם אנשים בין אם זה על החלליות המפוארות והחזקות, ובין אם זה על פיסת אדמה שכוחת-אל, אי שם בגלקסיה.
סיסקו וצוותו מגיעים למקום אסטרטגי לפדרציה ופוגשים בקבוצת החיילים שמגנה עליו. תוך כדי ביקורם הם "זוכים" לחוות את מה שעבר על החיילים במשך זמן רב – התקפה של הג'מהדר על המקום. לאחר שהוא שומע ומבין את מצוקתם, סיסקו בוחר להישאר עם חייליו ולעזור לחיילים המקומיים.
בפרק אנו מתוודעים לקשייהם של החיילים ולנוראות המלחמה – קרבות, פצועים והרוגים. היוצרים "מקרבים אלינו" את החיילים המקומיים, כלומר אנו זוכים להכיר את פניהם, לשמוע ולראות אותם לפני הקרב. הם לא סתם "רדשירטס" פשוטים. עם הפגיעה בחיילים החדשים שלמדנו להכיר טוב, ובצוות שאנו כבר מכירים מהסדרה, נוצר אחד מפרקיה האפלים, והלא-טרקיים בעליל של "חלל עמוק תשע", ואולי של "מסע בין כוכבים" כולה.
את אחד מהחיילים המקומיים, קיילין, מגלם ביל מאמי שגילם בסדרה "בבילון 5" את לניר. הוצעו לו תפקידים רבים ב"חלל עמוק תשע", אך הוא בחר לגלם בן-אדם, ללא איפור מיוחד.
אגב, הפרק It’s Only a Paper Moon הוא מעין פרק המשך לפרק זה.


The Quickening – בפרק זה של "חלל עמוק תשע" ד"ר בשיר, קירה ודאקס מגיעים לכוכב בגזרת גאמה, כוכב שנבחר לשמש דוגמה על-ידי הג'מהדר, לכוכבים מרדניים. הג'מהדר יצרו מחלה קשה אצל תושבי הכוכב אשר מתים ממנה ביסורים. חלקם מחזיקים מעמד כדי להוליד ילד, אך גם הוא נולד חולה במחלה.
בשיר נאבק על מציאת תרופה למחלה, אך מאחר והיו ניסיונות רבים (והבטחות רבות) בעבר, הוא מתקשה במציאת מתנדבים כדי לערוך עליהם את הבדיקות שלו. במהלך שהותו בכוכב, הוא מגלה אדם אחר אשר מטפל אף הוא בחולים. אך הוא עושה זאת בדרך אחרת – הוא פשוט מקל על כאביהם כאשר מגיעה שעתם למות.
זהו קונפליקט בין שתי השקפות עולם שונות. מצד אחד, בשיר שמנסה להציל חיים בכל מחיר, ומצד שני ה"רופא" המקומי שלא מנסה להציל חיים, אלא עוזר לאנשים למות בכבוד, ללא יסורים.


Star Trek II: The Wrath of Khan

אדמירל ג'יימס קירק וצוותו פוגשים במכר שלהם – קהאן, אשר בו פגשו עוד במהלך הסדרה המקורית, בפרק Space Seed. קהאן מנסה להשיג מתקן רב עוצמה – מתקן ה"ג'נסיס", עליו אחראים בנו של קירק ואמו. קירק וצוותו מנסים לעצור בעדו, דבר שגובה מחיר כבד-חייו של ספוק.
בסרט מופיע השחקן פול ווינפילד שמת לאחרונה, בתור מפקדו של צ'כוב ב-Reliant. כתבה שפרסמנו לאחר מותו.

Star Trek III: The Search for Spock

בעוד הקלינגונים מנסים לשים את ידם על מתקן הג'נסיס, צוות הספינה אנטרפרייז (שנמצאת על סף "פרישה") מנסה לחפש את נשמתו של ספוק (ש"קם לתחייה" במקביל). בסופו של דבר, כאשר הקלינגונים שובים את בנו ואת ספוק הצעיר, קירק נאלץ להשמיד את הספינה כדי למנוע את נפילתה בידי הקלינגונים.
בסופו של דבר הצוות טס לוולקן על-גבי הספינה הקלינגונית כדי להביא את ספוק הביתה.
דמות מפקד הספינה הקלינגונית בסרט מגולמת על-ידי השחקן כריסטופר לויד, הידוע בתור ד"ר אמט בראון מטרילוגית "בחזרה לעתיד".


פרקי סטארגייט: SG1

Abyss – פרק אפלולי. קולונל ג'ק או'ניל נשבה על-ידי הגואולד בעל. בניסיון להוציא מאו'ניל מידע מסוים, בעל משתעשע בחייו ובמותו של או'ניל, פשוטו כמשמעו. במהלך הפרק אנו חווים את מצוקתו של או'ניל, את חשבון הנפש שלו ואת הרהוריו על המוות. ג'ק, שכבר היה בלא מעט מצבים מסוכנים, היה על סף מוות והשתתף בקרבות מסוכנים, נמצא הפעם ממש על סף יאוש והשלמה עם מותו המתקרב, ללא דרך מילוט.

Meridian – ד"ר דניאל ג'קסון, במהלך ביקור בכוכב אחר, עוזר למנוע אסון גדול אך בכך נפגע בעצמו. כשהוא נמצא על סף מוות וחבריו נאבקים על חייו ועל כבודו, הוא עורך חשבון נפש ודיונים פילוסופיים.

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.