ראיון עם מני קוטו, הכוח של אדם לשנות – טור שבועי – מאת משה שבח

Coto1אנטרפרייז כבר לא שייכת רק לפרמאונט ולהפקה אלא לכל המעריצים בכל העולם שהשפיעו וגרמו לכך שתזכה לעונה נוספת.
מני קוטו המפיק בפועל החדש של אנטרפרייז מאמין שהכוח לשנות נמצא בכל אחד מאיתנו: "אני רוצה להגשים את מה שאנטרפרייז הבטיחה – הצצה אל התהוות עולם מסע בין כוכבים". ראיון מרתק עם מני קוטו האיש בעל ההשפעה הגדולה ביותר כיום על עתיד מסע בין כוכבים – העונה הרביעית וקרוב לוודאי האחרונה של אנטרפרייז!


הכוח לשנות

CotoBragaמני קוטו הצטרף לאנטרפרייז בעונתה השלישית ולא דקה מוקדם מדי. עבודתו כמפיק משנה ותסריטאי בסדרה תרמה רבות לשיפור הסדרה כפי שניתן לראות בפרקים שכתב: Similitude שובר המוסכמות, Chosen Realm בעל הנגיעות הדתיות הקשורות גם למזרח התיכון, The Council המותח והמדהים, ו-Azati Prime אחד מפרקי קרבות המופת של הסדרה. הוא גם השפיע בצורה מאוד חיובית על כתיבתם של פרקים אחרים ביניהם: Harbinger הידוע במתחים מיניים שבו. אין ספק הגעתו של קוטו לאנטרפרייז הייתה מבורכת ובדיוק בזמן. מני קוטו עשה מה שאף תסריטאי אחר לא עשה – הפך מכותב בסדרה לאחראי צוות התסריטאים ומפיק בפועל. בראנון בראגה נאלץ לפנות מקומו ולהישאר רק מפיק בפועל, יש לזכור בראגה הוא אחד האנשים המוערכים ביותר בעולם מב"כ עם רקורד של כתיבת פרקים רבים מעולים ביניהם הפרק הכפול האחרון של הדור הבא ואף כתיבת הסרט השמיני המצליח First Contact. בראנון בראגה נמצא בזיכיון מב"כ כבר כ-15 שנה.

אנו מביאים לכם ראיון שנערך עם מני קוטו על ידי אתר www.trekweb.com

– בסוגריים מצוינות הערות שלא נכללו בראיון –

 

מראיין: אתה יכול לתמצת לנו בקצרה מהו תפקידך ומהם יחסיך עם ריק ברמן ובראנון בראגה?

מני קוטו: אני מנהל את צוות התסריטאים שמייצר את הסיפורים. ריק ברמן ובראגה ממלאים את תפקידו של ריק ברמן כפי שמילא אותו עד כה, כלומר לאשר או לפסול פרקים אשר מגיעים אליהם לבדיקה. (תפקידו של ג'ין רודנברי אשר ריק ברמן המשיך לאחר מותו). אני מייצר את הסיפורים ואת הדחף של העונה.

מראיין: הם מייצרים סיפורים בכלל?

מני קוטו: לא כל כך, אבל שיחות עימם עוזרות לפתח את סיפור העלילה ללא כל ספק.

מראיין: כעת כשאתה למעשה אחראי על היצירתיות בסדרה מהו חזונך לסדרה?

מני קוטו: החזון שלי הוא לנסות להגשים את מה שאני חושב אנטרפרייז הבטיחה, להיות באמת סדרת מבוא. זו ההתחלה לקשירתה של אנטרפרייז לתוך עולם מסע בין כוכבים ולחזונו בצורה כוללת. באמת לנצל את ההזדמנות שניתנה לנו ולייצור סיפורים שמהווים הצצה להתהוות עולם מב"כ.  זה על קצה המזלג חזוני לעונה הקרובה בכל מקרה. בנוסף לייצור סיפורים אשר פשוט כיף לעשות אותם ואוהדי מסע בין כוכבים באמת יאהבו לראות אותם.

מראיין: כבר העסקת שלושה כותבים חדשים: אלן ברנרט, ג'ודי וגאר ריווס-סטיבנס. ספר לי איך הם הפכו להיות מעורבים ומה היה המניע שלך להבאתם לסדרה?

מני קוטו: אני מכיר את אלן כבר הרבה זמן, עבדתי איתו על OUTER LIMITS. כשהייתי המפיק בפועל של הסדרה הוא כתב את שני הפרקים הטובים של העונה. הבאתי אותו איתי ל- ODYSEY 5ושם הוא כתב פרקים מצוינים. אני מכיר אתו טוב מאוד והוא מעריץ גדול של מסע בין כוכבים. בנוסף דיברנו כל הזמן על מסע בין כוכבים וכשהגעתי לפה שמו היה אחד מהראשונים שעלו שרציתי להביא לסדרה.הוא נובליסט בעל אהבה עצומה למסע בין כוכבים ובעל ידע רב בז'אנר מדע בדיוני והוא פשוט כותב נהדר. השנה כשנעשיתי מפיק בפועל אחד מהדברים הראשונים שרציתי לעשות זה להביא את אלן.
אני פשוט אהבתי את הספר FEDERATION שנכתב על ידי ג'ודי וגאר שני הכותבים הנוספים. חשבתי שספרם פשוט בלט מעל כולם ומכיוון שהעונה הרביעית תהייה קשורה מאוד לעולם מב"כ שני אלה ישפרו ויעזרו להבליט את המימד שאני רוצה להעניק לעלילות פרקי העונה הרביעית. אנו יוצרים עלילות שנמשכות מספר פרקים לרוב שלושה(בניגוד לעונה השלישית שכולה עלילה אחת) וג'ודי וגאר בשל ניסיונם בכתיבת נובלות ויכולתם לסחוף בשילוב עם הכרתם את עולם מסע בין כוכבים יוצרים שילוב מושלם שרציתי לעשות אותו השנה.

מראיין: איזה תסריטים הם כתבו או יכתבו?

מני קוטו: ג'ודי וגאר עוד לא הספיקו לכתוב והם קרוב לוודאי יכתבו פרקים שיהיו קשורים לעלילה הוולקנית. אלן בהחלט הולך לכתוב פרקים הקשורים לעלילה הוולקנית. הוא כבר כתב פרק בשם “CS-12” החמישי לעונה הרביעית.

מראיין: האם ג'ודי וגאר יכתבו את העלילה לסיפור וויליאם שאטנר?

מני קוטו: אם פרקי שאטנר יגיעו לידי מימוש, שאני מקווה שכן, הם יכתבו על ידיהם. דרך אגב הקשר בין ג'ודי וגאר לשאטנר הוא מקרי לחלוטין. אנו תכננו להביא אותם לעונה נוספת לפני שבכלל ידענו שתהיה האפשרות ששאטנר יופיע. זה מוזר כשהבאתי אותם לפגישה הם אמרו לי ולביל יש רעיון ואני אמרתי "אה באמת" וקראתי לריק ברמן ואמרתי "שמעת על זה?בוא נגרום לזה לזוז!" זה היה צירוף מקרים מוזר אך למרבה הפלא עבד.

מראיין: מה תפקידם בדיוק עד כה?

מני קוטו: הם מנהלי עורכי סיפורים. אנחנו בחדר זורקים רעיונות והם כבר גיבשו כמה רעיונות גדולים לסיפור העלילה מאוחר יותר השנה.

מראיין: מה הסטאטוס של סיפור העלילה של שאטנר?האם הם עובדים איתו על כך באופן אקטיבי?

מני קוטו: הם מדברים איתו על כך באופן אקטיבי. מתקיים משא ומתן קשוח הקשור למספרים. אני לא יכול להגיד לך אם הוא יופיע או לא, אני מקווה שכן. קיים רצון מצד UPN ופראמאונט שהוא יופיע, הם באמת רוצים ומנסים לגרום לכך לעבוד אבל שוב זהו משא ומתן קשוח. בכל מקרה זה יהיה מאוחר יותר השנה אם הכל יסתדר.

מראיין: נדבר על בראנט ספינר, אני מניח שכרגע מצלמים פרקים איתו?

מני קוטו: כרגע עזבתי את במת הצילומים והוא עונד שם אזיקים!

מראיין: האם הסיפור הזה פשוט חיכה וכאשר שמעת שהוא מסכים תפרת אותו למידותיו?

מני קוטו: בעיקרון כן,שמו של הפרק במקור היה "Colonel Green". כששמענו לראשונה שספינר מסכים תפרנו את התפקיד למידותיו וזה היה נהדר. למשך זמן מסוים שיחקתי עם הרעיון שהוא יגלם את דמותו של Colonel Green אך הוא היה מעוניין יותר בדמותו הנוכחית.

מראיין: האם יש לשם Colonel Green קשר לעולם מב"כ?

מני קוטו: בפרקים הקלאסיים של הסדרה המקורית (The Savage Curtain) עם לינקולן…היו ארבע דמויות מהצד הטוב של כדור הארץ וארבע מהצד הרע ואחד מהרעים זה קולונל גרין(ירוק). בפרק נאמר עליו שהוא הוביל בהיסטוריה של כדור הארץ רצח עם במהלך מלחמה.  ג'ודי וגאר שטחו את דמותו של קולונל גרין בספרם FEDERATION ורצינו לעשות משהו עם כך ולהביא את דמותו לחיים . ההשלכות של כך הם שנאלצנו לייצור משהו שמתקשר למלחמות השבחת הגזע בנוסף. התאמנו את העלילה לברנט כאשר הביע עניין. (מני קוטו הוא חובב מב"כ מושבע מגיל קטן ומעריץ של הסדרה המקורית בפרט משם הוא שואב רבים מרעיונותיו).

מראיין: איך הופעתו של ברנט הגיעה לידי מימוש?

מני קוטו: ריק וברנט ספינר דיברו על כך וריק העיר על כך כבדרך אגב – אני חושב שכך זה הלך, יכול להיות שאני טועה וברנט אמר "אני אשמח לעשות משהו" וריק  ציין זאת בפניי ואמרתי בוא נבין איך עושים את זה.

מראיין: העונה כולה תהיה בפורמט של סיפור הנמשך לאורך שלושה פרקים כאשר אנו רואים זאת כבר בפרק הרביעי של העונה Borderland ?

מני קוטו: יהיו כמה פרקי מסגרת וכמה פרקים כפולים תלוי איך הסיפורים יתפתחו. בגדול זה הרעיון.

מראיין: אחד הרעיונות שדיברת עליהם היה קשור למלחמת אזרחים וולקנית . דיברת על כך בקצרה ואמרת שהעלילה הולכת לתאר את התנהגות הוולקנים בשלושת העונות הראשונות, זה יכול להיראות כלא עקבי.  איך אתה מסביר לריק ברמן ובראנון בראגה שמה שהם עשו עד כה צריך "להסביר"?

מני קוטו: לא הצגתי את זה במובן של " בוא נסביר את זה". זה קיים, זה מה שהחברה עשו.  בוא נשתמש בזה כמקפצה נהדרת מרתקת כדיי לספר סיפור מדהים ועלילה שיכולה לתאר את ההתפתחות של הוולקנים. החל מההתחלה, היכן שאנו נמצאים כיום ועד הוולקנים בסדרה המקורית.  "זה מה שעשיתם  וזה לא הולך להיעלם" אז בוא נשתמש בזה.
אנו למעשה מפתחים את הסיפור עכשיו וזה נראה כמו סיפור אדיר, באמת מרתק. בסגנון  LAWRENCE OF ARABIA tale – לורנס איש ערב (הרפתקן בריטי בימי מלה"ע הראשונה, איש-צבא וסופר) עם טפ'ול וארצ'ר במדבר הולכים למצוא את הבוגדים בשורות הוולקנים.

מראיין: כל זה יתרחש בוולקן?

מני קוטו: הו כן, כל הדבר!

Coto2מראיין: הזכרת שהרומולאנים יופיעו בעונה זו, כמובן שהוותיקים יזכירו לך שהסדרה המקורית הציגה את הרומולאנים לראשונה ולמעשה לפני זאת לא ידענו איך הם נראים.

מני קוטו: אף אחד לא ידע איך הרומלאנים נראים. אף אחד. (מני קוטו כמעריך מב"כ שומר באדיקות של המשכיות ורציפות ואינו סובל חוסר עקביות, כמו רוב המעריצים)

מראיין: הקהל כבר יודע אז אין טעם להסתיר את זה מאיתנו?

מני קוטו: נכון, הקהל יידע. למרות שאין לי את כל הסיפור מוכן עדיין אנו ממשיכים לעבוד עליו אך יכולה להיות אפשרות שמישהו ימצא את מותו. ישנם דרכים לעשות את זה כך שישמר עקרון, אבל לא, אף אחד לא יגלה שהם היו רומולאנים.

מראיין: ג'ולין בליילוק אמרה בפומבי שהיא מצפה שטפ'ול תפנה לכיוון חדש בעונה זו, מה מצפה לדמות שלה?

מני קוטו: עד סוף עלילת הוולקנים היא תמצא את עצמה מחדש ותחזור להיות וולקנית במלוא מובן המילה. היא תקבל על עצמה את המסורת הוולקנית האמיתית במלואה.

מראיין: האם היא תעבור Kohlinar (תהליך/עונש שעובר וולקני בו מוסרות כל הרגשות והוא חוזר אל ההיגיון הטהור והמוחלט)?

מני קוטו: אני לא יודע אם היא תגיע רחוק עד כדי כך אבל אולי כן. זה רעיון מעולה. אני ארשום את זה.

מראיין: שיא העונה התחיל!{צוחק}.

מני קוטו: {צוחק}.

זהו חלק ראשון שהתפרסם מהראיון עם מני קוטו – מייצר את החזון של אנטרפרייז שלא הכרתם!

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.