כנס פאנקון – אירועים מרכזיים – מאת Subatoi

בעוד שבועיים יתקיים כנס פאנקון 2004, הכנס השלישי, ואנו נותנים לכם הזדמנות להציץ מעט יותר לעומק בתכני "מסע בין כוכבים" האטרקטיביים, בתכני "סטארגייט" ו"בבילון 5" שיש בו, במקביל לפעילויות המדע-הבדיוני האחרות (מכיל מעט יותר מידע על הפעילויות והתכנים בהשוואה לתכניה, אך לא ספוילרים). לביקור באתר הכנס המכיל את התכניה לחצו כאן.

כנס פאנקון 2004 יתקיים זו השנה השלישית, ביום חמישי ה-29.7 ברמת גן (הוראות הגעה נמצאות באתר הכנס). הכנס מאורגן על-ידי מועדון סטארבייס 972, האגודה למדע בדיוני ופנטזיה, והעמותה לקידום משחקי תפקידים. כנס זה, כמו אלה שלפניו, שם לו למטרה להיות עבור המעריצים. משמעות עובדה זו היא שהתכנים בכנס פונים פחות לקהל הרחב ויותר למעריצים, לחובבי הסדרות השונות והמדע-הבדיוני בכלל. כלומר-נושאים שהמעריצים יהנו מהם יותר. אין זה אומר, כמובן, שלקהל הרחב לא יהיה מה לחפש בכנס, להיפך.
אך חובבי המד"ב יהנו יותר.
בכנס השנה יהיה רצף של תכנים, לאורך כל היום, הקורצים לחובבי עולם "מסע בין כוכבים". בין אם תכנים העוסקים בו ישירות, ובין אם תכנים בעלי קירבה אליו. אנו מביאים לכם, מבקרי האתר, את אירועי הכנס עם דגש גדול על אירועי "מסע בין כוכבים", אירועים המשלבים מב"כ בתוכם, ועל סדרות נוספות הקרובות לליבו של המועדון – "סטארגייט" ו"בבילון 5" (אשר פרק ממנה יוקרן במסגרת אירוע לזכר השחקן המנוח ריצ'רד ביגס).
אז הנה האירועים שבהם טרקים יהנו יותר (כל האירועים מסודרים לפי הסדר בו הם מתקיימים):

הרצאות והקרנות "מסע בין כוכבים"

הרצאה: היכן שהכל התחיל!

פרק: מסע בין כוכבים: אנטרפרייז – First Flight

הרצאה שמציגה את האחות/בת הצעירה בעולם "מסע בין כוכבים"- "אנטרפרייז". הצגת עולמה ומעמדה בהיסטוריה של עולם מב"כ- הסדרה מתרחשת מוקדם יותר מכל הסדרות האחרות, ולכן מהווה את הבסיס לכל מה שאנו כבר מכירים. בצורה זו, אנו לומדים, פוגשים ורואים חלקים רבים מהיקום המוכר לנו כבר, אך מזוויות אחרות.
להרצאה יתלווה פרק מיוחד של "אנטרפרייז" שמורכב מזכרונותיו של קפטן ארצ'ר. בפרק מסופרת, למעשה, ההיסטוריה של העל-חלל ("וורפ", בפי העם)- מספר שנים לפני תחילת הסדרה. מעין מילוי פערים לגבי חלק מהתקופה שבין הסרט השמיני של מב"כ ("המפגש") לבין תחילתה של "אנטרפרייז".
אנו רואים ושומעים על קשיי פרויקט פיתוח מנוע העל-חלל, על שבירת השיאים, הספקות, המרוץ לתפקיד "הקפטן של ספינת העל-חלל הראשונה", הוויכוחים עם הוולקנים ועוד. בדרך, אנו מגלים פרטי טריוויה מעניינים, כגון מקור כינויו של טאקר, מקור שמה (ככל הנראה) של מנהרת ג'פריס בספינות העתיד (מקור שמה בתוך עולם מב"כ. במציאות היא נקראה על שם מעצב הספינה בסדרה המקורית) ועוד.
פרק מומלץ לאוהבי טריוויה, לאוהבי ה"היסטוריה של מב"כ", ולכל מי שרוצה לראות מה בעצם קדם לסדרה "אנטרפרייז".
אולם ההקרנות, 10:00, הרצאתו של משה שבח.

"מסע בין כוכבים: נמסיס"– הסצנות שנחתכו

כמו כל סרט קולנוע, גם הסרט העשירי של "מסע בין כוכבים" השאיר כמה סצנות על רצפת חדר העריכה. אבל, שלא כמו כל סרט קולנוע אחר, הסצנות האלה חשובות לחובבים! למה? ראשית, כי אלה עוד סצנות עם השחקנים (והדמויות) האהובים עלינו, שלא ישובו עוד (ככל הידוע) למסכים, וכל דקת מסך איתם שווה זהב. בנוסף, סצנות אלה מכילות קטעים מעניינים מאוד לחובבי מב"כ, וביניהם אף סיום חלופי לסרט! מה יכול להיות יותר מסקרן מזה?
אולם ההקרנות, 12:40, האירוע ללא תשלום.

הרצאה מלווה בפרק –  New Voyages

-נכון שתמיד רציתם לדעת מה קרה לקפטן קירק וצוותו אחרי שלוש השנים שבילינו בחברתם, ועד שהחלו הסרטים?
-נכון שתמיד רציתם לראות עלילות חדשות שהתרחשו בדמיונכם, והצטערתם שאין מישהו שיצלם ויקרין את מה שמתרחש לכם בראש?
חברו את שתי העובדות הללו ותקבלו את האירוע הזה. מספר מעריצים (פנאטים, יש מי שיגיד…) עשו אחד ועוד אחד, ויצרו הפקות משלהם, כהמשך לסדרה המקורית משנות ה-60. הם השיגו תקציב, והשקיעו מזמנם וממרצם כדי ליצור פרק שלם בעולם של מב"כ המקורית. ככה זה כשמסרבים לקבל שלכל דבר טוב יש סוף.
בהרצאה נראה פרק שלם שנוצר על-ידי חובבים, ודברים נוספים שחובבים בעולם עושים כדי שהדבר האהוב עליהם יימשך.
אולם ההקרנות, 14:00, הרצאתו של אלון פאר.

הרצאה: מסע אחר: מסע בין כוכבים בראייה פמיניסטית

פרק: מסע בין כוכבים: הדור הבא – The Outcast

פרק: מסע בין כוכבים: אנטרפרייז – Cogenitor

שני פרקים של "מסע בין כוכבים", אשר נותנים לצופה נקודת מבט שונה על יחסים בין מינים שונים. מצד אחד גזע חסר מין, מצד שני גזע בעל מין שלישי. כמיטב מסורת מב"כ, אשר דואגת לחקור צדדים חדשים בתרבותנו, כאן ניתן לראות סוגיות חדשות בנוגע ליחס בין המינים השונים ודרכי התמודדות. בפרק האחד-קומנדר רייקר מנסה לעזור ולהגן על חייזר/ית חסר/ת מין, שמתחיל/ה לפתח זהות משלה, ובפרק השני-קומנדר טאקר מנסה לעזור ולהגן על זכויות חייזר/ית השייך/ת למין שלישי, ממעמד נחות.
ההרצאה תתן מבט אחר על שני הפרקים הללו, מבט שאיננו רגילים אליו בדרך-כלל: דמות האשה המדוכאת, דרך דמות החייזר/ית בשני הפרקים. נשמע דרך ביקורתית, לא קונבנציונלית לצפייה בפרקים באמצעות מספר תיאוריות פמיניסטיות.
אגב- בעלילת המשנה בפרק של "אנטרפרייז", מופיע השחקן אנדראס קצולאס, שגילם באופו קבוע את דמותו של ג'קאר ב"בבילון 5", ומדי פעם את קומנדר טומולק הרומולאני ב"הדור הבא".
אולם ההקרנות, 16:30, הרצאתו של ניב קלדרון.

סרט פארודי קצר – Roddenberry on Patrol

"רודנברי בסיור, המסע שהחל את הכל"- סרט פארודי קצר, שנעשה כמחווה ליוצר יקום "מסע בין כוכבים", ג'ין רודנברי. הסרט צולם בשנה שעברה, בבימויו של טים ראס (טובוק מ"וויאג'ר").
הסרט מגולל את סיפורו של ג'ין רודנברי, שוטר-על-אופנוע וכותב-תסריטים-לטלויזיה בשנות ה-60. רודנברי מנסה להלחם בפשע ברחובות לוס-אנג'לס ובמקביל לקבל רעיונות לכתיבה שלו (יש לו איזשהו רעיון מוזר על סדרה בחלל…). במהלך הסרט, אנו רואים כיצד רודנברי קיבל (אולי) כמה מרעיונותיו.

הסרט מתהדר בהופעות אורח קצרות של מספר שחקני מב"כ:
וולטר קוניג (צ'כוב מהסדרה המקורית)
נישל ניקולס (אוהורה)
רוברט בלטרן (צ'קוטי מ"וויאג'ר")
אית'ן פיליפס (ניליקס)
רוברט פיקארדו (הרופא ההולוגרפי)
טים ראס (טובוק, שכאמור, גם ביים)
ג'ורג' טאקיי (סולו, מקריין בשלב מסוים, מכיוון שלא יכול היה להשתתף)
וגם:
רוברט או'ריילי (גאורון מ"הדור הבא" ו"חלל עמוק תשע")
ריצ'רד הרד (אבא של פאריס מ"וויאג'ר")

במהלך הכנס יוקרנו גם קטעי פספוסים מסרט זה.
הסרט ילווה בהרצאה קצרה על ג'ין רודנברי.
אולם ההקרנות, 21:00, הרצאתו משה שבח.

פרק: סטארגייט-SG1: Wormhole X-Treme

מהפרקים האהובים של סדרה זו. בהיותו פרק מספר 100 החגיגי של הסדרה, הוא כוון ישירות (לפרצוף) אל המעריצים. בתור "פרק מתנה למעריצים", הוא מכיל התיחסויות רבות ובדיחות פנימיות או ויזואליות, אשר מעריצי הסדרה ומעריצי סדרות מד"ב בכלל יהנו מהן מאוד.
הפרק מגולל את המשך סיפורו של מרטין לויד, אשר נתקלנו בו בעבר, בפרק Point of No Return – בפרק הראשון בו הופיע, מרטין מושך את תשומת לבו של פיקוד השער, כאשר מתברר כי הוא יודע פרטים, שכמובן אינו אמור לדעת, על פרויקט השער. בסופו של דבר מתברר כי מרטין הוא חייזר במסווה, שאינו יכול לשוב לעולמו ולכן נשאר בכדה"א עם תרופות מדכאות-זכרון.
כעת, מרטין יוצר בעיות חדשות, שצוות SG1 נשלח להתמודד איתן. הוא יוצר סדרת מד"ב טלויזיונית, שדומה להפליא לעלילת "סטארגייט" עצמה…
בפרק זה הסדרה מנצלת את אחד מיתרונותיה הברורים – התרחשותה בהווה ולא בעתיד הרחוק. הודות לעובדה זו כוכבי הסדרה יכולים לבקר את "עצמם" על סט הסדרה של מרטין. הפרק "מטפל" בכמה מהדברים שהכי מטרידים, ומצד שני הכי מלהיבים את קהל המעריצים. מצד אחד – בעיות ניטפיקינג, ומצד שני – ביקור מאחורי הקלעים, בסט של הסדרה האהובה. הפרק אף רווי בהופעות אורח קטנות של צוות ההפקה.
ילווה בהרצאה קצרה של נציג קהילת סטארגייט בתפוז.
אולם ההקרנות, 13:00

ריצ'רד ביגס והמעריצים

לא מזמן הלך לעולמו השחקן רי'צרד ביגס, מחברי הצוות הקבועים של הסדרה "בבילון 5". הוא גילם את דמותו של הרופא ד"ר סטיבן פרנקלין בחמש עונותיה של "בבילון 5", בסרטיה ובהופעת אורח בפרק האחרון של סדרת ההמשך (קצרת-הימים-עד-מאוד) "קרוסייד". ביגס מת משבץ בגיל 44 בלבד.
האירוע לזכרו יכלול קטעי וידאו, סקירה על חייו והופעותיו, ופרק של הסדרה "בבילון 5" בהשתתפותו:
Walkabout – במקביל להתרחשויות ה"רגילות" בתחנה (טלפתים, וורלונים, איבנובה וכו'), ד"ר פרנקלין מחליט לצאת למסע, "לחפש את עצמו". הוא מסתובב באיזורים המבודדים יחסית של התחנה, ומנסה ללמוד כמה שיותר על הסובב אותו, ועל עצמו.
אולם ההקרנות, 19:30, הרצאתו של גיל בידרמן.

אירועי "מסע בין כוכבים" נוספים, או בעלי זיקה אליהם:

– סדנה – בנה לך שפה

הרצאה-בניית שפות ושפות מלאכותיות בכלל, ובמדע-בדיוני בפרט. בין השפות שיידונו בהרצאה- שפות מ-1984, שפות מיצירתו של טולקין, ושפות מ"מסע בין כוכבים" ובראשן- קלינגונית. כיצד השפה הקליגונית תורמת לעיצוב התרבות הקלינגונית? וכיצד היא תורמת לעיצוב והתדמית הקלינגונית (מבחינה פונטית ולקסיקלית)? מה תפקידה ביצירת תחושת ה"זרות" בסדרה?
סדנה-המשתתפים יקבלו כלים בסיסיים לבניית שפות, וכך יוכלו גם הם להשתעשע בעולם זה, והטרקים שביניהם יוכלו להגות לעצמם גזעי חייזרים חדשים עם שפות חדשות.
אולם ההרצאות, 10:00, דותן ברום ויהודה רונן.

– סטנדאפ למד"ב בשילוב קטעים מצחיקים

חובבי מד"ב בכלל ו"מסע בין כוכבים" בפרט יעלו קטעי סטנדאפ קצרים, ובין לבין ישולבו קליפים, פיספוסים וקטעים מצחיקים ונדירים מהסדרות השונות. להשתתפות בסטנד-אפ נא לפנות ל- fancon2004@starbase972.com או לנדב ברוכיאל בטל' 533517-058. אולם ההקרנות, 11:30.

– הרצאה: ההיסטוריה של הקהילה

סיפורה של קהילת המדע-הבדיוני בארץ, שחיה ובועטת כבר 8 שנים. כנסים, אירועים, ופעילויות אחרות, שבהם לוקח חלק נכבד, מיותר לציין, מועדון סטארבייס 972. בהרצאה, יסופר על ההתחלה – כיצד הכל התחיל, וכיצד התפתחו להן הקהילה והתרבות במהלך השנים, סיפור ההקמה, המייסדים, הציפיות, השאיפות והמימוש הלכה למעשה של הארועים מאז ועד היום.
חדר פעילויות, 12:00, הרצאתו של אורי אביב, יו"ר המועדון. האירוע ללא תשלום.

– הרצאה: משחקי מחשב במסע בין כוכבים

ההרצאה עוסקת במשחקי "מסע בין כוכבים" לאורך השנים ממשחק המחשב הראשון ב-79' ועד לאחרון שיצא לפני מעט יותר מ-8 חודשים תוך התייחסות לעלילה בחלק מן המשחקים, שסוגרת חורים שונים, וכן את המשך ההיסטוריה של עולם מב"כ לאחר סוף מלחמת הדומניון ("מסע בין כוכבים – ארמדה").  בהרצאה יכללו פרומואים וסרטים מתוך משחקי מב"כ שונים וכן המחשות על התקדמות הטכנולוגיה במחשב, כך שמשחק מחשב מב"כ כיום נראה לעיתים כאילו נלקח מעולם מב"כ המקורי לפני יותר מ- 30 שנה. נדון גם בעתיד המשחקים ובאפשרות כי בעוד עשרות עד מאות שנים משחק המחשב ייראה כמו חדר – ההולגרמות במב"כ. ההרצאה גם תדגיש את הסאטירה הנוקבת שנעשתה על מב"כ באמצעות משחק המחשב הוותיק "ספייס קווסט".
חדר פעילויות, 13:00, הרצאתו של טל מילר.

– מסע בין… מי אמר את זה?- שעשועון

שעשועון טריוויה ופארודיה בשיתוף הקהל בנושא "מסע בין כוכבים". משחקי "של מי השורה הזו" בהפוכה: אנחנו יודעים של מי השורה, אבל אין לנו מושג מהי. וכאן הקהל נכנס לתמונה. כמו כן, הקהל יתבקש לזהות דמויות ממב"כ באמצעות שאלות 'כן' ו'לא' בלבד, ונחגוג את יום ההולדת של וויל וויטון, הלא הוא ווסלי קראשר. אולם ההרצאות, 15:30, איתן שליו.

– משחק נושא פרסים: שגרירי הפדרציה

משחק בו יתבקשו המשתתפים לייצג עולמות המתבקשים להתקבל לפדרציה. המשתתפים ישכנעו את חבר האדמירלים שהכוכב שלהם הוא המתאים יותר להתקבל לשורות הפדרציה. כוכבי לכת חדשים אל שורותיה. המשתתפים הם שגרירים של כוכבי לכת שונים, ומטרתם היא לשכנע את האדמירלים מצי הכוכבים, שליחי הפדרציה, שהכוכב שלהם הוא המתאים ביותר להצטרף לשורותיה. ניתן יהיה להשתתף במשחק בצורה אקטיבית (כשגריר המציג את טיעוניו מול הקהל) או בכתיבת הטיעונים על-גבי טופס בלבד. השגרירים המשכנעים, המבדרים, והמייצגים את כוכבם בצורה הטובה ביותר יזכו בפרסים. אולם ההרצאות, 18:30

– משחק תפקידים

שני משחקים במקביל, אחד מהם בסגנון "מסע בין כוכבים". המשתתפים יאלצו אחד את השני לספר בפרטי פרטים ובאופן משכנע על הרפתקאות שמעולם לא קרו, ולהגן על טענותיהם נמרצות כפי שעשה הברון מינכהאוזן הידוע. אולם ההרצאות, 22:00.

דברים חשובים נוספים:

*בדומה לפעילות בכנס "אבק כוכבים" האחרון למען המשך קיומה של "אנטרפרייז", בפאנ.קון יהיה דוכן לשליחת גלויות לערוץ 10, למען הבאת העונה השלישית של הסדרה לארץ, וגלויות תמיכה ב"הוט ספייס", למען השארת הערוץ גם מעבר לחודשי הקיץ המתוכננים לו.

*בין שאר הדוכנים שבכנס, יהיה דוכן של חנות מד"ב-il, אשר המועדון החל עימה בשיתוף פעולה, לטובתכם. החל מפאנ.קון המועדון יפעל, ביחד עם חנות זו, להביא לכם מגוון רחב של מוצרי מסע בין כוכבים ומדע בדיוני, במחירים חסרי תחרות.
חברי המועדון יזכו להנחה של 20% על כלל המוצרים בחברת מד"ב-il.

אלו הם רק האירועים הקשורים ל"מסע בין כוכבים", בכנס. על אף שהוא מתפרש רק על יום אחד, יש עוד אירועים רבים, מענינים ומגוונים. למרות שהם אינם כוללים זיקה למב"כ, הם מעניינים לא פחות! ביניהם – הרצאה על סודותיו ונפלאותיו של סרט הפולחן "גלאקסי קווסט", סרט הפולחן הקומי "coneheads", עיבוד ל"אליס בארץ הפלאות" בצורת אופרת רוק, ועוד ועוד.
אתם מוזמנים לבקר באתר הכנס ולקרוא על כל שאר האירועים.

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.