ארצ'ר – היה או לא היה – מאת Subatoi

Arch1בצל החדשות הדכאוניות מארה"ב, ולכבוד סיום עונתה השניה של "אנטרפרייז" על מסכי ערוץ 10, אנו מביאים לכם הוכחות לכך, שבניגוד לדעה הרווחת, קפטן ארצ'ר וספינתו אכן הוזכרו והתקיימו בעולם "מסע בין כוכבים". חשבתם שהמציאו אותו מאפס והוא גיבנת היסטורית? חשבו שוב!
לא מכיל אף ספוילר משמעותי לפרק/סרט כלשהו.

כשהסרט העשירי, "מסע בין כוכבים נמסיס" היה בשלבי הפקה, לאחר שכבר ידענו על ההכנות לסדרה החדשה "אנטרפרייז", חלקנו קיווה שתוכנס בו איזושהי התייחסות לקפטן ארצ'ר ול-NX-01, כך שהם יהיו רשמיים. כלומר שתהיה איזושהי הוכחה שהם אכן התקיימו.
אך לצערנו, ארצ'ר וצוותו לא הוזכרו מעולם באף סרט או סדרה. זה טבעי בהתחשב בעובדה שההפקה המציאה אותם מאפס, ולא התבססה על איזושהי עובדה קיימת. לכן, למרות שהמעריצים היו רוצים, ארצ'ר לא באמת היה קיים לפני הפרק הראשון, "Broken Bow". כולנו היינו שמחים לו קפטן פיקארד היה מזכיר את ארצ'ר, צוותו או ספינתו ולו במילה אחת, ובכך מכניס אותו למשפחת מב"כ באופן רשמי ו"מוכיח" שהוא אכן היה קיים. כי הרי זה כל מה שאנו צריכים כדי להאמין במשהו, נכון?
ובכן, פיקארד לא אמר כלום. וחבל.
זה רק הוסיף לטענות נגד הסדרה, ש"כל מה שמתרחש בה סותר את קו-הזמן "הרגיל" (אם יש בכלל דבר כזה במב"כ). כולם שאלו אם ה-NX-01 הוזכרה אי-פעם, וכשנוכחו לדעת שלא, עלו הרעיונות כי בסוף הסדרה ישונה בדרך כלשהי קו-הזמן, כך שארצ'ר וצוותו לא יהיו קיימים מלכתחילה ביקום שאנו מכירים (זה של פיקארד וקירק).

ארצ'ר מזכיר אירועים מזמננו: מהמאה ה-20, מזכיר את זפרם קוקרן, בן המאה ה-21, מזכיר מעט דברים שאנחנו מכירים מהמאה ה-23 וה-24, כלומר הוא מתחבר לעולם "מסע בין כוכבים". הבעיה היא שאף אחד אחר לא מחובר אליו, אף אחד לא הזכיר אותו, וזה הרי מה שקובע. אף קפטן או דמות אחרת לא אמרו "כשקפטן ארצ'ר עשה…", או "כשהאנטרפרייז של ארצ'ר פגשה את…". רק למען ההשוואה – ב"הדור הבא", ב"חלל עמוק תשע" וב"וויאג'ר" הזכירו את קפטן קירק.
ובכן, האם הם באמת לא הוזכרו? לא רשמית לפחות. ניתן למצוא הוכחות "אחרות", שעם קצת דמיון והרבה רצון טוב ימלאו את החסר, ויתנו לנו קו מחבר בין ארצ'ר לקירק, ובסופו של דבר לפיקארד ולמאה ה-24.
אנו נביא בפניכם שלוש "הוכחות" (עם או בלי מרכאות) לקיומם של ארצ'ר וה-NX-01. שתיים הן חצי רשמיות, ואחת היא פנטזיונרית.

1. מתוך הסרט הראשון – Star Trek: The Motion Picture

ההוכחה: כאשר דקר מראה לאיליה את האנטרפרייז (המקורית), ניתן לראות על הקיר באחד מהחדרים, סדרה של מספר תמונות. דקר אומר לה "כל הכלים האלה נקראו אנטרפרייז". בתמונות: ספינת מפרשים, נושאת מטוסים, מעבורת חלל, חללית לא מזוהה, והספינה של קירק עצמה.

Vulship2

השאלה: האם זו האנטרפרייז של ארצ'ר?

 

בעד:
דקר אמר בעצמו, כי הכלים הללו והחללית ביניהם, נקראו אנטרפרייז. לכן, מאחר ואנו לא מכירים כלי אחר בשם זה שהתקיים בתקופת "טרום-קירק", אפשר להניח בצורה סבירה, כי זו הספינה של ארצ'ר.

נגד:
הטיעון הברור ביותר (והמוצדק לחלוטין) היא שהספינה שבתמונה, אינה דומה כלל וכלל ל-NX-01. היא דומה יותר לספינות וולקניות שאנו רואים ב"אנטרפרייז".

סיכום: הספינה הנראית בתמונה היא עיצוב לסדרה המקורי

Vulship1

ת, או לסדרת המשך לסדרה המקורית, שלא יצאה לפועל (תלוי איפה מחפשים ברשת). אף על פי כן, היא נמצאת בחלון זמן שמאפשר לה להתאים ל- NX-01. כלומר, היא באה לפני האנטרפרייז של קירק, עפ"י סדר התמונות, ולכן מתאימה לספינה של ארצ'ר. אמנם לא בכוונה תחילה של הכותבים (הסרט נעשה כ- 22 שנים לפני הסדרה), אך בהחלט משהו רשמי. הם התכוונו לספינת "ביניים", אך כמובן שלא לזו של ארצ'ר. לכן, גם אם היא אינה דומה לספינה, היא מהווה הוכחה לקיום הספינה.

(נכתב לפני הפרק First Flight מסוף העונה השניה, ובו נראתה תמונה של הספינה מאחורי הבר שנראה בפרק, דבר המוכיח שהספינה, לחיוב או לשלילה, א-י-נ-ה באמת ה-NX-01, אלא ספינה אחרת, שהיתה עוד טרם זמנו של ארצר… הדמיון בינה לבין הספינות הוולקניות, אגב, מנומק באתרי אינטרנט מסוימים בכך שהיא נבנתה מספינה וולקנית ישנה. ישנן גם תיאוריות מבוססות על מקורות מפוקפקים כאלה או אחרים, שספינה זו היתה ספינת טיולים אזרחית, ולא שייכת לצי-הכוכבים (ולכן אין שום בעיה בעובדה שלא הוזכרה), אך אף אחד מאלה הוא לא משהו רשמי)

(הערה מאוחרת יותר – תמונה של הספינה מופיעה אף על קירות משרדו של אדמירל פורסט בפרק Home)

2. מתוך Yesterday's Enterprise של "הדור הבא", עונה 3

ההוכחה: במהלך הפרק, רייקר מזכיר את הכוכב ארצ'ר 4 בתור מקום אשר נערך בו קרב בין הקלינגונים לבין הפדרציה. בסוף הפרק האגדי, קפטן פיקארד מפנה את האנטרפרייז D לעבר ארצ'ר 4.
השאלה: האם הכוכב נקרא על-שמו של קפטן ארצ'ר?

בעד:
א. ידוע לנו כי קיימת עיר בשם פייarcher4ק סיטי, על צסטוס 3, שכמובן נקראת ע"ש קפטן כריסטופר פייק. כך שזה לא כ"כ מוזר לקרוא לעיר, או אולי אפילו כוכב שם ע"ש קפטן.
ב. הגיוני להניח שהכוכב לא נקרא כך על-ידי תושביו, שכן זה יהיה צירוף מקרים מעניין, שבו שם הכוכב בשפתם של המקומיים, הוא בעל משמעות באנגלית (היו מקרים שבהם לכוכב היה שם עם משמעות, לדוג' "מינטקה", שבערבית פירושו "אזור", אבל ברור לכולנו שהכותבים חושבים באנגלית, ולכן לא יתנו שם חייזרי עם משמעות באנגלית). לכן, הגיוני להניח שהשם ניתן ע"י מישהו דובר אנגלית. בהנחה שבני-אדם עשו זאת, והם מהפדרציה, והיה קפטן (של ספינה בשם אנטרפרייז) בשם ארצ'ר, אם תחברו את כל הנקודות, תסכימו שהכוכב נקרא ע"ש ג'ונתן ארצ'ר.
ג. גם אם לא נקרא על-שמו של ארצ'ר מתוך כבוד, יכול להיות שארצ'ר או צוותו גילו את הכוכב בזמן משימה, וקראו לו על-שם הקפטן.

נגד:
א. ברור שהכוונה לא היתה לקפטן ארצ'ר, כי הפרק נוצר בערך בשנת 90', הרבה לפני "אנטרפרייז". שמות כאלה, אם הם לא ניתנים על סמך דמויות היסטוריות (דוגמאות יובאו בהוכחה הבאה), הם יכולים להיות בעלי מקור מוזר, אפילו כמו שם חנות המכולת של אחד הכותבים (בשיא הרצינות!).
ב. גם אם הכוכב נקרא (לכאורה) על שם קפטן ארצ'ר, המספר ארבע מסמן שהוא הרביעי במערכת, כלומר המערכת כולה נקראת מערכת ארצ'ר, והכוכב המדובר הוא הרביעי מהשמש. נראה קצת מוגזם לקרוא מערכת שלמה על-שמו, אם כי לא בלתי אפשרי.

סיכום: זוהי הוכחה מאולצת ביותר, ובעצם היחידה שדורשת דמיון. שתי האחרות הן עובדות. זו היא התאמה של המציאות, למען המטרה. אם נאמין מספיק, אפשר יהיה להתיחס לכוכב כאל כוכב שנקרא על-שם קפטן ג'ונתן ארצ'ר.

3. מתוך הסרט העשירי- Star Trek: Nemesis

ההוכחה: בזמן שהאנטרפרייז E מתקדמת לעבר הערפילית הסגולה, רואים על המסך רשימה של שבע ספינות שממתינות לה בצד האחר (אך לא רואים אותן בסופו של דבר). הספינות הן (יו.אס.אס לכל אחת) אינטרפיד, וליאנט, גלאקסי, איירס, נובה, הוד והשביעית היא ה-U.S.S. Archer!

השאלה: האם הספינה נקראה על-שם ארצ'ר?

ussarcher

בעד:
א. אין שום סיכוי שבעולם, שכשעבדו על נמסיס, מישהו בטעות הכניס את השם ארצ'ר לשם, בלי שאף אחד שם לב, ולא חשב על ההקשר.
ב. צוות ההפקה ידוע בכך שהם מרשים לעצמם לכתוב שמות של חברים, עמיתים ואנשים אחרים בכל מיני מקומות הדורשים כיתוב כלשהו. הסיבה היא שגם ככה אף אחד (כמעט) לא יכול לקרוא מה כתוב, כי הכתובות בד"כ קטנות מדי, ואין כוונה שניתן יהיה לקרוא אותן. דוגמאות לכך הן תפריטים שונים במחשב ורשימות נפגעים במהלך מלחמת הדומיניון. לעיתים הם גם מכניסים שמות בכוונה, מסיבה כלשהי, מעולם מב"כ, גם אם לא ניתן לקרוא אותם, "שיהיה".
ג. כבר היו דברים מעולם, שהיו ספינות ומעבורות ע"ש אישים חשובים אמיתיים, ומתוך עולם מב"כ. החל מדמויות היסטוריות כמו המנהיג ההודי גנדי, סופר המד"ב ריי בראדבורי, הפרופ' סטיבן הוקינג, גלילאו, קופרניקוס וכלה בד"ר קוקרן, השגריר הוולקני סארק או הקנצלר הקלינגוני גורקון. כך שלא מפתיע שיש ספינה ע"ש קפטן. במיוחד אם הוא קפטן של ספינה בשם אנטרפרייז, והוא אמור להיות בלתי נשכח (כמו כל קפטן אחר שאנו מכירים). קפטן פייק קיבל מעבורת על-שמו.
ד. שמות הספינות פשוט ניתנים לקריאה. אם  תלחצו pause, תוכלו לקרוא אותם גם אתם, בקלות.

נגד: אין.

סיכום: בניגוד להוכחה הקודמת, שהיא מאולצת מעט, כאן ברור כי התכוונו לקרוא לספינה ע"ש ארצ'ר. משיקולי תסריט, ככל הנראה, היא לא הוזכרה במפורש בשמה, אך עצם העובדה שחדי העין ובעלי הכפתור המתאים בשלט המתאים יכולים לראות את האזכור, עושה את ה- U.S.S. Archer להוכחה רשמית לחלוטין. לא בולטת, אך כזו שהתכוונו אליה. יש ספינה על-שמו של ארצ'ר, דבר אשר אף קפטן אחר של אנטרפרייז לא יכול להתהדר בו.

ראינו שיש (או יותר נכון אולי יש) כוכב על שמו של ארצ'ר ושיש ספינה שקרויה על-שמו (את הוכחת הספינה הורדנו ממניין ההוכחות, בשל העדויות החדשות שהיא התקיימה במקביל ל- NX-01). אלה דברים לא מפתיעים, אם אכן ארצ'ר צפוי להיות בלתי נשכח, כמו כל הקפטנים שיבואו אחריו. אם נתיר לעצמנו להשתחרר מעט מהרשמיות, והדבקות בהוכחות הרגילות, נוכל עם קצת דמיון ואמונה, לקבל גם את ארצ'ר, צוותו וספינתו לחיק משפחת מב"כ.
הוכחות אחרות? חשדות נוספים? תעלומות חדשות? ספרו לנו!

תודות לדובי זולטי, tamirl, O'Lucifer ואורי אביב, על שעזרו ופשפשו בספריהם, פרקיהם, סרטיהם וזיכרונם.תוספות מאוחרות:

כשנכתב המאמר בתחילה, חפשנו התיחסויות חוץ-סדרתיות – מחוץ ל"אנטרפרייז" – לקפטן ארצ'ר ולאנשיו. הרבה מאוחר יותר, במהלך עונתה הרביעית והאחרונה של "אנטרפרייז", מצאנו שתי התיחסויות נוספות מלבד אלה הנ"ל. נכון, שתיהן נוצרו מטבע הדברים בידי תסריטאי "אנטרפרייז", אבל הם עדיין מהווים התיחסות חוץ-סדרתית.

 

4. הדפיאנט שהגיע מעולמה (וזמנה) של TOS בפרק In A Mirror, Darkly

מחשב הספינה מכיל את כל הנתונים וההיסטוריה שקיימים על מחשבי הפדרציה בתקופת TOS. ובתור שכזה, הוא מכיל גם נתונים על קפטן ארצ'ר (כולל מידע מאוד מעניין על עתידו של ארצ'ר שלא קיבלנו משום מקום אחר) וגם על הושי.

כשהושי מקריאה את הנתונים ממחשב הדפיאנט היא מציינת שנקראו על שמו של ארצ'ר שני כוכבים. זה נותן חצי אישור לעניין ארצ'ר 4 הנ"ל, אבל לא בצורה מלאה. ההיגיון אומר שארצ'ר 4 הוא חלק מ"מערכת שמש" שלמה שנקראת על שמו, והכוכב הרביעי בה נקרא ארצ'ר 4. אבל בטקסט ההוא נאמר שיש רק שני כוכבים.

הושי מציינת עוד שהיסטוריונים מכנים אותו "החוקר הגדול ביותר במאה ה-22".

bio (1)


5. טרוי ורייקר שהגיעו מזמנה של TNG בפרק …These Are The Voyages 

מלבד העובדה ששניהם מתעסקים בתכנית ההולגרמה ההיסטורית הזו, מה שמוכיח מעבר לכל ספק שארצ'ר אכן קיים בעולמה של TNG, יש עוד דברים שמוכיחים שהם מכירים היטב את הנפשות הפועלות כמו גם את העלילה, זאת למרות שאיש מהם לא הריץ את התכtatvנית קודם לכן:

רייקר אומר שהוא ציפה "שריד יהיה גבוה יותר"; טרוי זוכרת ש"האנדורי" אמור ליצור קשר בשלב מסוים בהתרחשויות; היא זוכרת שהיה לארצ'ר כלב על-שמו של אחד המוסקטרים; היא זוכרת שטאקר עומד למות; רייקר אומר לט'פול ש"לדעתו" הם יגיעו בזמן לטקס החתימה; רייקר זוכר איך התחיל את הרומן של ט'פול וטריפ; וטרוי מציינת שנאלצה ללמוד את נאומו של ארצ'ר בעל-פה בבית-הספר.

בעוד שיכול להיות שרייקר רענן קצת את זכרונו לפני התכנית, העובדה שטרוי שלחה מלכתחילה את רייקר לתכנית הזו מצביעה על כך שהיא הכירה את האירועים הללו.

בנוסף, טרוי מציינת שהיא חושבת שהייתה על הספינה במוזיאון של הצי. מה צריך יותר מזה כדי להוכיח?

 

לא ממש "קאנון" (לא משהו שנאמר במפורש על המסך ולכן אינו רשמי) :

חדי עין (או בעלי זמן פנוי) הבחינו שבמסגרת הטקסט המופיע על אותו מסך המחשב הנ"ל בפרק In A Mirror, Darkly, מצוין שארצ'ר 4 הוא הכוכב הראשון בו ביקרו ארצ'ר ואנשיו בפרק Strange New World. מצוין עוד שיש כוכב שפשוט נקרא "הכוכב של ארצ'ר" (Archer’s Planet), בגזרת גאמה טריאנגולי. לא ידוע לאיזה כוכב הכוונה.

בנוסף נאמר שם ש"שמו הוא בין המפורסמים בפדרציה" וש"מסעותיו ידועים לילדי בית-ספר בעשרות עולמות". על-פי הכתוב, ההיסטוריון שאמר על ארצ'ר שהוא "החוקר הגדול ביותר במאה ה-22" הוא ג'ון גיל, היסטוריון שאנו רואים מאוחר יותר ב-TOS.

האמת היא שאתם יכולים לראות זאת בעצמכם, די בקלות, בתמונה שנלקחה מאתר Memory Alpha.

 

6. מתוך הסרט האחד-עשר Star Trek

על אף שבסרט זה מדובר על קו זמן חלופי, מציאות מקבילה, קיימת בו התייחסות רלוונטית. בשנת 2258 סקוטי מספר שהוא עשה ניסוי על כלב הביגל של אדמירל ארצ'ר כשניסה להוכיח תיאוריה בקשר למשגר, ניסוי שגרם להעלמו של הכלב. על אף הזמן הרב שעבר מאז סיומה של "אנטרפרייז" ועד למאורעות הסרט, התסריטאי רוברטו אורסי אישר שהכוונה אכן היתה לג'ונת'ן ארצ'ר ולפורתוס, מה שעשה את שניהם בני למעלה מ-100.

מאחר ושתי המציאויות התפצלו זו מזו רק בעת הגעתו של נירו, מאורעות "אנטרפרייז" נשארו משותפים לשתיהן, ולכן אם סקוטי מכיר את ארצ'ר הזו, ארצ'ר היה בחיים בעת הפיצול, לפחות.

3 מחשבות על “ארצ'ר – היה או לא היה – מאת Subatoi

  1. פינגבק: מן הארכיון – חודשיים לסרט – הארווי בנט, וגם ארצ'ר | סטארבייס972 | The Last Outpost

  2. פינגבק: דפורסט, סיקוול, שרטוטים, R2D2, סטיוארט, כווית, פיוצ'רמה, יוניברס, Kitumba ועוד | סטארבייס972 | The Last Outpost

  3. פינגבק: אקורד סיום צורם – …ENT: These are the Voyages – מאת subatoi | סטארבייס972 | The Last Outpost

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.