חלל עמוק תשע – הסיכומון (חלק א') – מאת subatoi

מאמר ובו סיכום הסדרה חלל עמוק תשע מזויות שונות, כולל סקירת הדמויות ודמויות אורחות, תרבויות ועוד פורסם עכשיו במדור המאמרים. בשל אורכו של המאמר הוא מובא בשני חלקים. חלק ב' יפורסם בקרוב.
המאמר הוא אחד מתוך כמה מאמרים שפורסמו בעבר בפורום מסע בין כוכבים של אורט, ומובאים כאן במלואם.

 

המאמר נכתב לרגל סיומה של הסדרה "חלל עמוק תשע"
כולל ספוילרים רבים לכל הסדרה!

 

חלל עמוק תשע

סוף הסדרה.

היה ממש עצוב להיפרד, ועוד מדמויות שגידלנו וגדלנו איתן במשך 7 שנים (נטו, לא כולל הרווח בין העונות שקבלנו מהחינוכית). תחשבו על זה, אם תראו פרק מעונה ראשונה, הדמויות יראו לכם שונות בהרבה ממה שאתם מכירים, ולא רק מהבחינה החיצונית. הם השתנו, ואנחנו היינו שם איתן, השקענו וחשבנו וליווינו במשך כ"כ הרבה זמן. וזהו, לא יהיה יותר.

להלן סיכומון, כולל תקציר מקוצר, דמויות, אורחים, והפתעות. כולל גם קצת מידע מה-DS9 COMPANION.

ח"ע 9 היתה שונה. לא תוכננה להיות כך, אבל כך יצא. אולי בגלל המוקד שהיה תחנת חלל אפרורית באמצע שומקום, בין קרדסיה ובג'ור, עם תככים פוליטיים-דתיים של בג'ור, ולא על ספינת חלל זוהרת ודוהרת במרחביה המעניינים של הגלקסיה. (אני מודה, ישר כשחושבים על TNG יש ספינה צבעונית, וכאן יש תחנה אפרורית זרוקה באיזשהו חור) לכאורה משעמם. פסיכולוגית.

חלק שנאו אותה, וחלק לא אהבו. היא פשוט היתה שונה. זה הכל. מי אמר שהכל צריך להיות אותו דבר? אין אף סדרת "מסע בין כוכבים" שזהה לאחרת. אם היינו מקבלים עוד פיקארד, היינו מתלוננים "חיקוי של פיקארד". פיקארד קיבל מעמד מיוחד, בתור הראשון והיחיד של "מסע בין כוכבים" המחודשת, והתקבע בתור מודל לחיקוי ולהשוואה. ובכך, מהצד השלילי, האפיל על סיסקו וגם על ג'יינוויי, גרם שכל דבר מושווה אליו, ובעצם גזר מראש (שלא באשמתו) את נקודת הייחוס שממנה מסתכלים ובודקים על שאר סביבת "מסע בין כוכבים". אין מניעה שגם חלק מהאפרוריות הנוכחית המיוחסת לארצ'ר בשלב זה, נובעת מזה. צריך להתייחס לכל סדרה מנקודת המבט שלה, כמו שאין להשוות את קירק לפיקארד ממרחק של 20-30 שנים, כי זה עולם אחר, זמנים אחרים, כך גם אין להשוות את הסדרות החדשות. במיוחד כאשר כל אחת מהן מעוצבת ומוגדרת כסדרה שונה מקודמתה. נכון, היו פרקים פחות טובים, ואולי אפילו יותר ממה שהורגלנו. אבל אל תשכחו שמעצם הגדרתה כתחנה ולא חללית, היו צריכים להיות בה סיפורים מתמשכים עם סביבתה, ועם דמויות קבועות רבות (רבות מאוד אפילו-תכף תראו כמה.היה אפילו פרק שהוחזק כולו רק ע"י 2 דמויות משניות ! ב-IT'S ONLY A PAPER MOON) מן הסתם מגרש המשחקים שלהם לא היה גדול כמו זה של פיקארד אלא רק מערכת השמש הבג'ורית, קצת גאמא וזהו. מגביל. פשוט צריך להיכנס לדמויות ולאהוב אותן, להתחבר לדמויות.

המפיקים גם עשו דבר חדשני-בעקבות הצלחתה של שישית הפרקים מתחילת עונה 6, הם החליטו לסיים בעשיריה של פרקים רצופים. היו בה הרבה רגעים טובים, מותחים, מצחיקים. אני אישית מאלה שאוהבים כל גלגול של מסע בין כוכבים, כי אם לא זה כמו לא לאהוב את אחת הידיים שלך, לטוב ולרע. אל תשכחו גם שהיא תרמה (מעצם היותה סדרה של 7 עונות) הרבה ליקום של מסע בין כוכבים, מבחינת דמויות ותרבויות.

ב-א-ה-ב-ה לחלל עמוק תשע, ולמסע בין כוכבים על שלוחותיה, בנותיה ודורותיה השונים:

הפרק האחרון-WHAT YOU LEAVE BEHIND-פרק שסגר ה-כ-ל, קרבות מצוינים (ראינו שם אפילו 3 גלקסי קלאס, אחיות של האנטרפרייז D) , סוף מלחמה, הרבה דמויות מתות, תרבויות משתנות, סגירת קצוות. למרות הרבה קלישאות, לדעתי זה לא נורא כל-כך. תלוי כמה שקעתם בפנים. היו הרבה משפטים שנאמרו לאורך כל הפרק, שבידיעה שזה פרק אחרון, היו סמליים. אין מה לומר על התוכן, אלא ספציפית על כמה דברים:

היה נחמד לראות את המייסדת מקבלת קריזה על ברוקה הקרדסי, ואותה ואת וואיון מפוחדים כשקירה וגראק נכנסים. דרך אגב  כשצולמו האגרופים של סיסקו לדוקאט, מארק אלאמו (דוקאט) עמד קרוב מדי ונלקח לבי"ח, וחזר אחרי כמה ימים להשלים צילומים.

החגיגה אצל ויק היתה מיוחדת-ביום בצילומים האחרון, ה-20/4/99 למי שסופר, כולם נאספו, רוב הקהל היה אנשי הפקה ואורחים.היו צילומים רגילים, אלה שראינו בפרק ואח"כ מסיבת פרידה (שהתרחשה גם ב"קארגו ביי" של וויאג'ר) ויק שר שיר פרידה, כל אחת מהדמויות דיבר(ה). כשויק מדבר בתחילת הקטע (של הכינוס אצל ויק אחרי סוף המלחמה) עם קוורק תוכלו לראות חבורה של אנשים בחליפות נכנסים מאחוריו. הראשון במשקפי שמש וזקן צרפתי, שתוכלו לראותו עוד מס' פעמים בהמשך הערב הוא Ira Behr, המפיק הראשי. גם את שאר האנשים אתם מכירים מכתוביות הפתיחה. כשכולם יושבים על הבר, ומדברים על כדור הארץ ("מינסק…מינסק…מינסק"), תוכלו לראות שני בחורים עומדים משוחחים מאחוריהם, אחד מהם מעשן, אלה הם דמאר ו-וואיון. כשמתמקדים בבשיר ואו'בריאן, עובר מאחוריהם מישהו בשיער לבן. זהו מארטוק. כשויק חוזר לבמה במהלך השיר שלו, האשה הצעירה (יחסית) שיושבת בשולחן מימין בשמלה אדומה, היא אמא של קוורק-אישקה-מוגי.

אחר כך היו כל הפרידות, עם אוסף קטעים. קטשי, אבל עצוב ומרגש.

באותו יום ב-23:48  סיימו לצלם את הסצינה האחרונה: קוורק ו-ויק בהולוסוויט משחקים קלפים, משהו בשם "גו פיש", כשכולם עוד במלחמה. ויק עוזב, קוורק נשאר לבד, מרים קלף 3 עלה, ומסיים במילים:  "GO FISH”.

קיצור תולדות הזמן:
אז מה היה לנו במשך השנים? (להלן רשימת אירועים מרכזיים לדעתי-כמובן שלכל אחד הרשימה שלו):

פיקארד בכבודו ובעצמו מכתיר את סיסקו שמגלה את חור התולעת, לורסה ובטור חוזרות להפריע עד ST7, קיו ו-ואש חבריו של פיקארד מבקרים, קאי אופקה "מתה", לוקסנה טרוי מציקה כרגיל, חטפו לג'דזיה את דאקס, "אבא" של אודו בא לבקר, דאקס יוצאת למסע נקמה ב"לבקן" עם הקלינגונים מ-TOS: קאנג, קולות', וקור, המאקי מתחילים להציק לסיסקו, חוזרים ל"עולם המראה", משפט קרדסי לאו'בריאן המסכן, מגלים את הג'מהדר, הדומיניון ומשני הצורה ואדינגטון בא לתגבר, קוורק מתחתן ומתגרש, ג'דזיה מגלה את ג'ורן, קירה נחטפת והופכת לקרדסית, תומאס רייקר מפריע והולך לכלא הקרדסי, סיסקו באשיר ודאקס מגיעים למאה ה-21 ומצילים את העולם "אז ווי נוו איט", בראיל מת, או'בריאן מתחלף עם עצמו בעתיד הקרוב, ג'ניפר סיסקו מגיחה מעולם המראה, אמא של קוורק וקסידי מופיעות, אודו הורג משתנה אחר, וורף ומרטוק מגיעים, ג'ייק הורג את אבא שלו ואף אחד לא מרגיש, דוקאט וקירה מוצאים את זיאל, אשתה לשעבר של דאקס באה לבקר, קוורק רום ונוג מבקרים את כדור הארץ, קור חוזר לחפש את חרבו של ח'אלס, אח של וורף מאבד את זהותו, וואיון מופיע, קוורק מוכר את גופו, גאורון נחשד כמשתנה, כולם (כמעט) מבקרים (כמעט) את כל החבר'ה של קירק, ד"ר לואיס צימרמן בא לבקר וחושף את בשיר המהונדס, כולם פוגשים את צאצאיהם, אדמירל רוס מופיע, אלכסנדר "מבקר" את וורף, דמאר הורג את זיאל, וורף וג'דזיה מתחתנים, מוגי נחטפת ומחולצת, מורן מעמיד פני נחטף, סיסקו הוזה על בני, בשיר או'בריאן וג'דזיה מתכווצים, קירה חוזרת בזמן, מדור 31 חוקרים את בשיר, סיסקו מכניס את הרומולאנים למלחמה, קוורק מתחזה לנקבה, דוקאט הורג את ג'דזיה, סיסקו מגלה את ייחוסו החייזרי, כולם משחקים בייסבול, קור חוזר כדי למות, נוג מאבד רגל, אזרי עושה סדר בבית, כולם עוזרים לויק, ואז סדרת פרקי הסוף.

הדמויות: (חלקן חשובות וחלקן סתם חשבתי שמגיעה להן פרידה)

 • קפטן בנג'מין לאפאיט סיסקו (אייברי ברוקס). השליח. התאלמן, גילה את חור התולעת, הוביל את המלחמה, תקשר עם הנביאים, התחתן. צורף לנביאים.(מילותיו האחרונות:"Maybe a year, maybe yesterday, but I will be back.”)
 • קולונל קירה נריס (ננה ויזיטור). יוצאת המחתרת, עצבנית, סגנית המפקד, מאמינה אדוקה, עזרה לקרדסים בסוף. הייתה בהריון (לא באשמתה). מפקדת התחנה בסוף. הופיעה עם ג'ייק בסוף הסדרה.
 • ג'דזיה דאקס (טרי פארל). הטריל היפה, לשעבר: לילה, טובין, אמוני, אודריד, טוריאס, ג'ורן, קורזון. גילתה את חור התולעת עם סיסקו, אשתו של וורף. נרצחה על-ידי דוקאט.
 • אזרי דאקס (ניקול דה-בור). הטריל החמודה. הגיעה לעונה האחרונה, מבולבלת, רצוצה, סיימה עם בשיר אחרי קצת זמן עם וורף. לשעבר : לילה, טובין, אמוני, אודריד, טוריאס, ג'ורן, קורזון, ג'דזיה.
 • מיילס אדוארד או'בריאן (קולם מיני). מתפקיד צ'ונג (עבד) באנטרפרייז, לתפקיד צ'יף אוף אופריישנס. עם האשה והילדים, קייקו, מולי וקיראיושי. התחבר בסוף לבשיר, ובילו ה-מ-ו-ן בהולוסוויט. חזר לכדור הארץ להיות פרופסור באקדמיה.
 • ד"ר ג'וליאן סובאטוי בשיר (סידיג' אל-פאדיל/אלכסנדר סידיג'). מהונדס גנטית, התחיל מאוהב בג'דזיה ומסוכסך עם או'בריאן, וסיים עם אזרי כאהובה ומיילס כחבר, ובילו ה-מ-ו-ן בהולוסוויט.
 • אודו (רנה אוברז'ונואה). קיצור של אודואיטל, שזה "שום דבר" בקרדסית. "גודל" על-ידי ד"ר מורה פול, עבד עם הקרדסים. מתוסבך עם המייסדים, התאהב בקירה. הופיע באחת מגרסאות הסרט השישי לכמה דקות בתור אחד המתנקשים מסטאר פליט. חזר לעולם המייסדים. הופיע בלי מסיכה בפרק של בני ראסל.
 • וורף, סאן אוף מוג-(מייקל דורן). בא מפיקארד, עזב את טרוי, התחתן עם ג'דזיה, התאלמן, הרג את גאורון ו"איבד" את אחיו (קרן סאן אוף מוג שהפך לרודק, סאן אוף נוגרה). נהיה שגריר הפדרציה בקרונוס. הופיע בסרט השישי בתור (כנראה) סבא של עצמו. הופיע בלי מסיכה בפרק של בני ראסל.
 • קוורק (ארמין שימרמן). חלם הרבה על הנגוס, פחד מבראנט, הסתכסך עם אמא, והסתבר כפרנגי האמיתי היחיד עלי אדמות. מרכז החיים בתחנה, גם בהתחלה וגם בסוף כשכולם עזבו. הופיע כבר ב-TNG. "ציטט" את פיקארד בפרק הלפני אחרון, קיבל את (החלק הראשון של) הסצינה האחרונה המשודרת והאחרונה המצולמת, וכמובן המשפט האחרון : "The more things change, the more they stay the same”. הופיע בלי מסיכה בפרק של בני ראסל.
 • ג'ייק סיסקו (סירוק לופטון). התחיל בתור ילד קטן, ברגע שלא רצה להצטרף לסטארפליט, נגזר עליו להישכח בתהומות הנשייה של ה"עיתונאי", וכמעט ולא הופיע בסוף. הופיע עם קירה בסוף הסדרה.

חלק ב'

הקטע הנ"ל פורסם לראשונה בפורום "מסע בין כוכבים ובבילון 5" של אורט, ומובא כאן במלואו עם מעט תוספות ושינויים הכרחיים.

2 מחשבות על “חלל עמוק תשע – הסיכומון (חלק א') – מאת subatoi

 1. פינגבק: חלל עמוק תשע – הסיכומון (חלק ב') – מאת subatoi | סטארבייס972

 2. פינגבק: לזכרה של מוגי – ססילי אדאמס – מאת Subatoi | סטארבייס972

מוזמנות ומוזמנים להגיב:

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.